Bitcoin Forum
July 27, 2024, 12:26:46 PM *
News: Help 1Dq create 15th anniversary forum artwork.

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Sınava Girdiğiniz Yer Sınav Performansınızı Etkileyebilir  (Read 95 times)
eightdots (OP)
Hero Member

Activity: 854
Merit: 720

View Profile
July 15, 2024, 06:45:06 PM
Merited by EFS (4)

Kendi oluşturduğumuz çalışma ortamımıza ya da dershanelerde ve kütüphanelerdeki çalışma ortamlarına zaman içinde alışıyoruz. Sınav günü geldiğinde ise bu ortamımızdan çıkıp farklı bir ortama giriyoruz. İşte bu ortamlardaki farklılıklardan biri sınav performansımızı etkiliyormuş. Bu farklılık: yüksek tavan.

Güney Avustralya Üniversitesi ve Deakin Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2011 ile 2019 yılları arasında Avustralya'daki bir üniversitenin üç kampüsündeki 15.400 lisans öğrencisinden alınan gerçek dünya verilerine ve sınavlarını yaptıkları odaların tavan yüksekliğine bakarak bu etkiyi incelediler.

İnceleme;
  • Ders Notları
  • Öğrencilerin Yaşı
  • Yılın Hangi Zamanı
  • Çalışılan Konu
  • Öğrencinin Daha Önce Bu Konuda Sınava Girip Girmediği

gibi faktörlerle normal ve yüksek tavanlı odalarda oturan öğrenciler arasında performans açısından dikkate değer bir fark olduğunu buldu.

Yüksek tavanlı geniş odaların öğrencileri dezavantajlı hale getirdiği söyleniyor. Sizce sınava gireceğiniz ortam önemli midir ve sonucunuzu etkiler mi?

Kaynak:
https://www.iflscience.com/your-exam-performance-could-be-affected-by-the-room-you-take-them-in-74990?

█████████████████████████
██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
kastoriante
Member
**

Activity: 249
Merit: 13

View Profile
July 15, 2024, 07:36:01 PM
Last edit: July 15, 2024, 07:48:13 PM by kastoriante
Merited by EFS (2)

Kendi oluşturduğumuz çalışma ortamımıza ya da dershanelerde ve kütüphanelerdeki çalışma ortamlarına zaman içinde alışıyoruz. Sınav günü geldiğinde ise bu ortamımızdan çıkıp farklı bir ortama giriyoruz. İşte bu ortamlardaki farklılıklardan biri sınav performansımızı etkiliyormuş. Bu farklılık: yüksek tavan.

Güney Avustralya Üniversitesi ve Deakin Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2011 ile 2019 yılları arasında Avustralya'daki bir üniversitenin üç kampüsündeki 15.400 lisans öğrencisinden alınan gerçek dünya verilerine ve sınavlarını yaptıkları odaların tavan yüksekliğine bakarak bu etkiyi incelediler.

İnceleme;
  • Ders Notları
  • Öğrencilerin Yaşı
  • Yılın Hangi Zamanı
  • Çalışılan Konu
  • Öğrencinin Daha Önce Bu Konuda Sınava Girip Girmediği

gibi faktörlerle normal ve yüksek tavanlı odalarda oturan öğrenciler arasında performans açısından dikkate değer bir fark olduğunu buldu.

Yüksek tavanlı geniş odaların öğrencileri dezavantajlı hale getirdiği söyleniyor. Sizce sınava gireceğiniz ortam önemli midir ve sonucunuzu etkiler mi?

Kaynak:
https://www.iflscience.com/your-exam-performance-could-be-affected-by-the-room-you-take-them-in-74990?

Araştırma okul için yapılmış muhtemelen. Okuldan aldığın puanın Türkiye'de etkisi ne kadar? Asıl sınav ÖSYM'nin yaptığı.

Boyum uzun. Bazen sınavda ilkokul denk geliyordu. Bacak bacak üzerine atmayı bırak, bacaklarımı düz tutsam sıra yerden kalkacak... Ha ÖSYM'ye yazıyorsun, beni lisede sınava sokun diyorsun, böyle bir uygulamamız yok diyor.

Sınav merkezi... (Tahminim) Zamanında ÖSYM yeni kurulmuş. Ne şimdiki tecrübesi ne de personeli var. İmkanlar şimdiki gibi değil... Sınav yaparken okuldaki öğretmenlere mahkumlar. O yüzden o okulda, öğretmen çocuğu, o okulun öğrencisi sınava girmesin denmiş. Uzak bir yerde sınava sokulmuş. Peki günümüzde böyle bir gereklilik var mı? Ama devam ettiriliyor. Neyse, otobüsün lastiği patlıyor, olmaması gereken trafik oluyor. Stresli bir yolculuk sonrası son anda sınava yetişiyorsun. (Yüzbinlerce kişinin başına geliyor)

Ben çalışıyorum da sorular çalınacak mı? Boşa mı çalışıyorum...

Ha aklı başında herkesin de aklına geliyordur. Teknoloji bu kadar ilerlemişken, casus kulaklıklar bu kadar küçülmüşken... Herif kulaklıktan diyor mudur. Tostu yiyen Selami. Kök 5 ile başlayan sorunun cevabı kök 2 çarpı yedi... Ösym buralara niye sinyal kesici takmıyor.

Tavan yüksekmiş, bizi etkilemez. Ona sıra gelinceye kadar...
verbakalim
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 645

View Profile
July 16, 2024, 05:51:13 AM

Yüksek tavan muhabbetini kavrayamadım. Biz eğitim hayatımızda kullandığımız okulların dışında başka yerlerde sınava girmedikki. Neden alışık olmayalım.

Yıllar yıllar önce bir iş sınavına girmiştim. 10 kişi alınacaktı. gelen sayısı 2000 üstü olunca adamlar yakındaki bir futbol sahasında sınavı yapalım dediler. Tam bir komediydi. Bir taraftan kagıtlar dağıtılıyor bir taraftan kopyalar çekiliyor daha kağıt dağıtımı bitmeden önceki kağıt alanlar sınavı bitirip toplamaya başladılar. Sonuçmu tabiki torpili olanlar alındı. Diğer figüranlar görevlerini ifa edip yine işsiz kaldılar.

Şaka bir yana. Hayatımızı etkileyecek sınavlar öncesi sınava gireceğiniz yeri sırayı sınıfı gidip görün. Eğer mümkünse o sırada bir test çözme denemesi yapın. Gerçekten bunun faydası olacaktır. İnsan beyni acaip bir yapıya sahip. Sizin orada ikinci yaptığınız faliyette size daha kolay uyum sağlamanız i.in yardımcı olacaktır. Ben bunu çocuklarımda gördüm. Ben elimden geleni yaptım. Onlarda sınavlarda ellerinden geleni yaptılar. Şimdi ikisi de istedikleri mesleklerde hatrı sayılır üniversitelerden mezun olup yüksek lisanslarını tamamlamak üzereler.

████████▀▀████▀▀█▀▀██████
█████▀████▄▄▄▄████████
███▀███▄███████████████
██▀█████████████████████
██▄███████████████▀▀▄▄███
███▄███▀████████▀███▄████
█████▄████▀▀▀▀████▄██████
████████▄▄████▄▄█████████

BitList 
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
REAL-TIME DATA TRACKING
CURATED BY THE COMMUNITY

.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█

List #kycfree Websites   
karabiber
Hero Member

Activity: 1442
Merit: 690

View Profile
July 16, 2024, 06:05:52 AM

Yüksek tavanın sınavlardaki başarıyı etkilediğini sanmıyorum. Genelde okulların bir çoğunun tavanı yüksek zaten. Bu konuda herkes yüksek tavana alışıktır. Asıl başarıyı çevremizdeki insanların başarısı ve sınavlara çalışıp çalışmamamız etkiliyor bence. Yer ve mekan o kadar da önemli değil. Sadece tek dezavantaj boyu uzun olan veya iri insanların ilkokullarda sınava girmesi olabilir. Onun dışında her şey çalışmaya bakar. Çalışma motivasyonunu da etkileyen en önemli unsur çevremizdeki insanların da çalışma azminin ve hayallerinin olmasıdır. İnsan en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır sözü yerinde bir sözdür. Son olarak sınava gireceğimiz mekan elbette önemlidir ama başarısızlığı mekana bağlamak tembelliktir. Eğer sınava yeterince çalıştıysam ve konulara hakimsem mekanın çok da bir önemi yoktur.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
mandown
Legendary
*

Activity: 2002
Merit: 1327

View Profile
July 16, 2024, 06:09:53 AM

Kendini bilen biri her yerde başarılı olur dağda çobanlık yapan çocuklar her yerde hazırlanıyorlar ve  ne puanlar alıyor mesele kafaya o hedefi koymak gerisi mahna vs.

█████▀████▄▄▄▄████████
███▀███▄███████████████
██▀█████████████████████

BitList 
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
REAL-TIME DATA TRACKING
CURATED BY THE COMMUNITY

.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█

List #kycfree Websites   
Spack17
Sr. Member

Activity: 1708
Merit: 278

View Profile
July 16, 2024, 02:12:24 PM

Konuyu görünce Aziz Yıldırım-Ali Koç arasındaki ilk seçimde stadın yanındaki okulda sınava giren çocukların mağduriyeti aklıma geldi o çocukların geleceğinden önemli bir fırsat çalındı.

Kendini bilen biri her yerde başarılı olur dağda çobanlık yapan çocuklar her yerde hazırlanıyorlar ve  ne puanlar alıyor mesele kafaya o hedefi koymak gerisi mahna vs.

Yıllardır bu dağdaki çobanlık yapan çocuklar hikayesi her yerde karşımıza çıkıyor ancak ben bunların biraz medya gazı biraz da sınavın eşitlikçi olduğu tezini savunmak için ortaya atıldığını düşünüyorum.Arada üstün zekalı derslere yatkın çocukların bu hikayeleri doğru olabilir ancak sürekli özel ders alan ders çalışmaktan başka işi olmayan bir kitle karşısında günde 2-3 saat trt eba izleyen kitlenin başarılı olduğunu düşünmüyorum.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 645

View Profile
July 17, 2024, 05:47:13 AM

Son 20 yılda yapılan milli eğitim politikaları sonucunda gelişme bir yana imkanı olmayanın okuma hakkı elinden alındı. Kölelik düzeni için atılan bu keskin adımlara mazruz kalan halk sonuna kadar destek verdi. Eskiden olan haberlerin azala azala yok olduğunu gördük. Artık dağdaki çobanın çobanlıktan başka yapacak birşeyi kalmadı. Bu gün bir haber vardı ne kadar doğru tam bilemiyorum. Özel okullardan birisinden Türk çocuklarına uyguladıkları %300 lik eğitim zammıyla ilgili. Aynı okulda okuyan yabancı öğrencilere bunun uygulanmadığı yönünde. Alın eğitimde eşitlik size. Haydi dibine kadar başarıyı yakalayın.

█████▀████▄▄▄▄████████
███▀███▄███████████████
██▀█████████████████████

BitList 
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
.
REAL-TIME DATA TRACKING
CURATED BY THE COMMUNITY

.
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█

List #kycfree Websites   
Silence Scream
Hero Member

Activity: 980
Merit: 944

View Profile
July 17, 2024, 07:50:28 AM

Türkiye için pek önemli değildir alçak veya yüksek tavan olması ama yabancı ülkede ki yapılan araştırma Avustralya’da, oralarda böyle sudan sebepten öğrenciler etkilenebiliyor tabi. Bizdeki etki daha çok psikolojik.

Mezun olamazsam ailem ne der? Dersi geçemezsem seneye ne yaparım? Mezun oldum diyelim işi nasıl bulurum? Hangi branşa yönelmeliyim gibi gibi yüzlerce psikolojik sorun, ortalama maddi gücü olan ailenin evladıysanız üstüne bir de maddi sorun ekleniyor, bunlar çığ gibi artıyor. Bu sorunlar yüzünden insanların ülkemizde tavanla değil de, babaya hesap verirken baktığı halının etkisi olduğunu düşünüyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x