Bitcoin Forum
July 17, 2024, 01:21:20 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ozon Tabakası  (Read 21 times)
Silence Scream (OP)
Hero Member

Activity: 966
Merit: 937

View Profile
Today at 07:08:36 AM

Ozon tabakası ozon tabakası diyoruz da nedir kardeşim bu ozon tabakası? Delinince ne oluyor da böyle bizi etkiliyor.

Ozon tabakası, %90’ı Stratosfer’in üst kısmında bulunan, güneşten gelen zararlı UV ışınları (UV-B, UV-C) tutarak dünyamıza gelmesini engelleyen, O3 simgesiyle gösterilen 3 oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşan bir gazdır.

Peki ama Ozon Tabakası nasıl oluşur?
Fotosentez ile oluşan Oksijen yukarıya çıkar ve işte üstteki gördüğünüz katmandaki Stratosferde birikmeye başlar. Daha sonra güneş ışınları bu biriken oksijen moleküllerine çarparak 2 oksijen atomuna çevirir. Serbest hale gelen 1 oksijen atomu, 2 atomdan oluşan O2, oksijen molekülü ile birleşerek üç oksijenli bir Ozon molekülünü oluşturur ve bu molekül güneşin zararlı ışınlarını dünyaya gelmesin diye çalışır. Ne mükemmel işçilik ama.

Ozon tabakasının delinmesi nedir?
Arkadaşlar onu da basitçe anlatalım. Ozon’u artık hepimiz biliyoruz 3 atomlu bir Oksijen Molekülü. E bununla da reaksiyona girip, ozonu delen, ozonu tahrip eden, ozonu parçalayan bazı kimyasallar var. Bunlar yüzünden ozon tabakası delinir, üst tarafta yer alan koruyucu katman açığa çıkar. Bu kimyasallar ise Hidrojen, Azot, Klor ve Brom içeren hidroflorokarbonlar. Bir de hidrokloroflorokarbonlar var ki diğerini mumla aratır. Bunlar basitçe anlatılırsa, örneğin Klor gazını ele alalım, Klor gazı havaya doğru yolculuğuna başladığında hiç durmadan stratosfore çıkar ve burada da güneşten gelen UV ışınları Kloru atom haline döndürür.

Bir (1) adet Cl atomu, 100.000 O3 molekülünü parçalayabilir. Bunun neticesinde ozon parçalanmış, o bölge serbest hale geçmiş olur.

Yani özetle bitkiler fotosentez yaparak bizim için Oksijen üretip atmosferi korumaya çalışırken, biz saçma gazlarla onları parçalayıp kanserojen bir hayata geçiş yapıyoruz. Doğa ne kadar güçlü ki, bunca şeye rağmen hala bize direniyor.

Bugün Ozon Tabakasını öğrendik, umarım bitkilerin değerini daha iyi anlarız. Ayrıca üstteki yer alan zehirli gazları içeren ürünleri de mümkün olduğunca kullanmamak, geleceğimiz için çok önemli.

Kaynak : https://ozonturkiye.csb.gov.tr/ozon-tabakasi-bilgi-platformu-i-101959

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
püsür
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 681

View Profile
Today at 09:24:58 AM

Benim hayatım boyunca denk geldiğim tek olumlu olay herhalde ozon tabakasındaki deliğin kapanması oldu. Her şey kötüye giderken bu kötü olay iyileşti, inanılmaz. Bir ara deodorantların içeriklerini okuyorduk hidroflorokarbon var mı diye. Son 30-40 yılda böyle olumlu başka bir gelişme olduysa söyleyin ben hatırlamıyorum Cheesy
karabiber
Hero Member

Activity: 1428
Merit: 685

View Profile
Today at 09:28:55 AM

Ortaokuldayken ozon tabakasının delinmesine az kaldığını bu nedenle sıktığımız deodorantların bile tabakayı deleceği söyleniyordu. Nasıl korkutmuşlarsa deodorant kullanırken insan kendini kötü hissediyordu. Çocuk aklı işte. Sonra ise devasa fabrikaların bacalarına filtre bile takmaya tenezzül etmediği ortamda ben mi deleceğim ozonu kafasına girmiştim ve mikro direniş işlerini bırakmıştım. Cheesy

Şaka bir yana ozon tabakasının aslında hayati bir önemi varmış. UV-B ve UV-C ışınları bir nevi yakıcı ışınlardır ve bunların engellenmesi insan hayatının sürdürülmesi için son derece önemlidir. Ozon tabakasının filtreleme işlemi gördüğü için insanlığın devamı için bu tabakayı korumalıyız ama öyle mikro önlemlerle olacak işler değil bunlar. Özellikle üretim yerlerindeki işletmelerin kurallara uygun bir şekilde filtreleme yapmasının denetimini sıkı yapmak gerekiyor. Ayrıca Dünya’daki devletlerin bu durum için sıkı önlemler alması gerekiyor. Bir iki ülkenin alacağı önlemler ile maalesef hiç bir şeyin önüne geçilemez.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███