Författare:
GazetaBitcoinUrsprungs-tråden:
Why reputation is essential on the free market
Många användare kommer till detta forum för handelsaktiviteter. Varorna varierar här - fysiska varor, digitala varor, kryptobörser, auktioner, samlingsföremål, datautrustning, grävarutrustning m.m.
Forumet agerar som en fri marknad och det goda ryktet är grundläggande för framgångsrika affärer. Som Tim May
själv sa mer än 30 år sedan, "
Rykte kommer att spela en stor roll, mycket större roll inom handel än vad kreditbetyg idag gör".
På Bitcointalk, så representeras ryktet för handel av "
Marketplace Trust", vilket är ett betyg som visar dina positiva, neutrala och negativa feedback som du fått av gemenskapet. Om en handlares positiva betyg är större, så
ska det betyda att han är trovärdig. Det motsatta stämmer med: om en handlare har negativ feedback som är relevanta så ska man undvika handel med honom/henne.
Systemet är mer komplex än så, men detta är inte poängen med tråden. Det finns dock två viktiga aspekter som måste nämnas:
- för negativ feedback så finns det också ett "
flaggnings-system" som kan användas för att ge en mer detaljerad förklaring om handlarens opålitlighet
- även om tillitssystemet skapades för handelsaktiviteter, så ger forummedlemmar också feedback baserat på deras personliga åsikter om andra, vilket påverkar deras tillitsbetyg. Därför bör användare, som är intresserade att göra affärer med någon, läsa all feedback som finns om den respektive personen för att kunna få ett klart intryck om den person som du är villig att göra affärer med.
Som nämnts ovan, så handlar inte tråden om tillits/flaggningssystemet, utan om vikten av att ha ett bra rykte. Ju bättre ditt rykte är med gemenskapet, desto större chanser finns det att kunna utföra affärer med andra. Motsatsen stämmer in också:
om man försöker begå bedrägeri eller om man bryter mot ett kontrakt riskerar man att förstöra sitt egna rykte.
Generellt, så letar personer som är involverade med handel - oavsett om de är säljare eller köpare - för smidiga och framgångsrika affärer. Och den allmänna idén är att om en person har bra rekommendationer (i detta fall - feedback), så är risken låg att man blir lurad. Det är därför en handlare, som vill sälja en produkt, kommer att bli mer benägen att göra affärer med en köpare som har bra feedback (vilket visar sig med deras tillitsbetyg), som säger att han/hon betalar snabbt t.ex. En handlare som vill köpa är mer villig att köpa från en säljare som har bra feedback som säger att han/hon skickar produkterna så som han/hon kom överens om, att hans/hennes produkter kommer snabbt, är i gott skick, utan skador etc.
Ett annat problem som oftast kommer upp är följande: generellt, om både parterna inte har ett gott rykte, så kan följande fråga ställas: "vem är den som skickar först (pengarna/godset)?". Den med ryktet frågar den andra i grund och botten att skicka först, då han/hon inte kan bevisa sin pålitlighet. Om den andra parten inte vill ta risken att skicka först, så avbryts affären (för att inte tala om hur situationen går när båda parterna har ett dåligt rykte). Det är osannolikt att man stöter på det här problemet om båda parterna har ett gott rykte - i detta fall, så har båda inga problem att skicka först.
Ryktet definierar oss som individer i samhället precis som det gör inom handeln.Ärliga individer och handlare är säkert väldigt intresserade att bevisa deras pålitlighet i den fria marknaden, vilket gör det mycket lättare att sälja deras varor på ett smidigt sätt.
Men, om en respektive handlare är en ny medlem här, så måste han/hon borde vidta några åtgärder för att kunna bilda tillit från andra handlare.
En persons rykte byggs inte på en kväll, inte heller på nån månad. Det tar tid att bygga ett starkt rykte eller för ditt (användar)namn att vara igenkännt av andra medlemmar ock anses som "
pålitlig". Men så fort en handlare fått ett bra rykte, så
certifieras hans/hennes rykte i gemenskapet för att vara en trovärdig affärsperson.
Det finns flera vägar för en handlare att starta en karriär på den fria marknaden. En ny medlem kanske borde börja, som en säljare, att skicka hans gods först och invänta pengarna efteråt. Eller, om han eller hon är en köpare, så kan man skicka pengarna först och sedan invänta varorna efteråt. Men han/hon måste försiktigt välja ut den parten de vill handla med och se till att den parten är någon med ett gott rykte, vilket minskar risken för att bli lurad. Om handeln går bra, så borde det följas med en till handel och ännu en gång till för att, med tiden, bygga ett gott rykte inom gemenskapet, vilket kommer att ta din karriär framåt.
Som en slutkommentar vill jag bara säga, Bitcointalk är mycket mer komplex när det gäller handel. Förutom tillitsgraderingen och feedbacken, så ka en handlare också faktorera in medpartens konto, dvs vilken rang den har och hur mycket meritpoäng de tjänat. Titta inte bara på deras rang/meriter heller, utan på de i helhet tillsammans med deras gradering. Om en användare har en högre rang, eller om han/hon tjänat mycket meriter förr, så
borde det vara ett tecken på någon som har goda avsikter. Det är inte alltid sant, dock. Men dessa aspekter tillsammans med positiva tillitspoäng visar i alla fall en helhets bild på någon som
osannolikt försöker lura dig.
Alla måste dock göra sin egna granskning själva.
Men man måste inse att för att bli uppfattad som en pålitlig person, måste man ha ett gott rykte. . och för att få ett gott rykte måste man bevisa (flera gånger) att man respekterar sina överenskommelser.