Bitcoin Forum
May 07, 2024, 04:35:34 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: P2P Marketplace  (Read 728 times)
Lalatron (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
April 12, 2014, 11:25:58 AM
 #1

Καλημέρα είμαι νέο μέλος και μπήκα για να κουβεντιάσουμε κάτι σημαντικό.

Όλοι ξέρουμε ότι το bitcoin (ή κάποιο άλλο altcoin) το κυνηγάνε κράτη και τράπεζες.

Πως θα προστατέψουμε τις επιχειρήσεις μας που χρησιμοποιούν bitcoin ?
Γιατί βλέπουμε ότι το κράτος και η τράπεζα θα κυνηγάει την κάθε ιστοσελίδα και επιχείρηση που θα πληρώνεται με bitcoin.

Χρειαζόμαστε μια στενή αγορά εμπιστοσύνης αναμεταξύ μας.
Δηλαδή να φτιάξουμε ομάδες συγγένειας που θα προσέχουμε να μην βάλουμε στην ομάδα φίλων μας την ΣΔΟΕ ή κάποιον τραπεζίτη.

Είμαι προγραμματιστής και σκέφτηκα μια ιδέα , αλλά είμαι άσχετος με την κρυπτογραφία.
Επειδή ασχολούμαι με node.js και webrtc , νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει.

Φτιάχνουμε ένα voip p2p client , όπου θα έχουμε τους φίλους μας.
Ο Client θα δημιουργεί ένα username όπως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα wallet στο bitcoin.
Για κάθε καινούριο client , θα ενημερώνονται και οι άλλοι ότι αυτό το username υπάρχει για να μην δημιουργηθεί duplication.

Τώρα για να βρίσκουμε τους φίλους μας θα πρέπει να έχουμε μια λίστα με το username , την ip και ένα κωδικό που θα επιβεβαιώνει στον άλλον χρήστη για την φιλία μας .

Πχ έχω 3 φίλους που μου έδωσαν την IP , τα username τους και το ένα κωδικό αναγνώρισης.
Δηλαδή  στο δρόμο ανταλλάσσουμε τα στοιχεία username, ip και κωδικό (όπου ο κωδικός θα είναι διαφορετικός για κάθε φίλο)
Αν βάλω τα στοιχεία σου και εσύ δεν τα βάλεις , τότε ο client δεν θα σε εγκρίνει ως φίλο .
Όταν εγκριθείς θα μπορούμε να απολαύσουμε chat , voip , παιχνιδάκια και ότι καλό μπορεί να δημιουργηθεί με html5

Τώρα αν εγώ αλλάξω την IP για κάποιο λόγο , τότε θα ενημερώσω τους φίλους μου ότι άλλαξε.
Αν αλλάξουν την IP οι 3 φίλοι μου τότε οι client των φίλων μου , όταν θα ανοίγουν θα με ενημερώνουν για την αλλαγή και θα ρωτάνε άμα έχω την IP των άλλων φίλων.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να προσποιηθεί ότι είναι φίλος μου κλέβοντας τα στοιχεία από κάποιον άλλον.
Άρα σκέφτηκα ότι για κάθε authentication που έγινε ανάμεσα σε κάθε χρήστη να αποθηκεύεται σε μια λίστα , όπως τα transactions στο blockchain.

Η σημασία είναι ότι κάποια username δεν θα είναι απλά χρήστες αλλά επιχειρήσεις , που θα αλλάζουν IP ή θα χρησιμοποιούν proxy.
Αυτές οι επιχειρήσεις δεν θα έχουν κωδικό σχέσης , αλλά ταυτόχρονα δεν θα δίνουν πληροφορίες για το αν γνωρίζουν την IP άλλων χρηστών.
Αυτές οι επιχειρήσεις θα στέλνουν ένα web app στους άλλους χρήστες (αν το δεχτούν προφανώς οι χρήστες) που θα το χρησιμοποιούν για να επικοινωνούν με την IP του.
Δηλαδή υπάρχει μια επιχείρηση που πουλάει υπολογιστές , έχει το δικό του username , του ζητάς να σου στήλει το web app και μέσα από αυτό βλέπεις τα προϊόντα , ανταλλάσσετε πληροφορίες.
Αν η επιχείρηση αλλάξει IP , τότε στην αλλαγή ενημερώνει όλους τους χρήστες που δεν άλλαξαν IP και αυτοί που άλλαξαν ενημερώνονται από τους φίλους τους για την αλλαγή

Αυτά ! σας ζάλισα ?
Πείτε μου την γνώμη σας



1715056534
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715056534

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715056534
Reply with quote  #2

1715056534
Report to moderator
1715056534
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715056534

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715056534
Reply with quote  #2

1715056534
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715056534
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715056534

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715056534
Reply with quote  #2

1715056534
Report to moderator
1715056534
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715056534

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715056534
Reply with quote  #2

1715056534
Report to moderator
1715056534
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715056534

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715056534
Reply with quote  #2

1715056534
Report to moderator
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
April 12, 2014, 08:08:48 PM
 #2

Όλοι ξέρουμε ότι το bitcoin (ή κάποιο άλλο altcoin) το κυνηγάνε κράτη και τράπεζες.

Κανένα κράτος (σχεδόν) και καμία τράπεζα δεν κυνηγάει το bitcoin. Γιατί δεν μπορούν άλλωστε.

Κάποιος μου είπε οτι στο star τις προάλλες είχε ρεπορτάζ απο μια ταβέρνα στην Αθήνα που δέχεται bitcoins. Δεν είδα να πάει κανένας με τανκς να τον βομβαρδίσει. Μια χαρά ο άνθρωπος φαντάζομαι κόβει τις αποδειξούλες του οπότε δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Lalatron (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
April 12, 2014, 08:24:17 PM
 #3

Μην είσαι τόσο σίγουρος

http://www.forbes.com/sites/kashmirhill/2013/11/15/bitcoin-companies-and-entrepreneurs-cant-get-bank-accounts/

http://www.coindesk.com/capital-one-closes-bank-account-bitcoin/

http://cryptocrimson.com/2014/04/chinese-bitcoin-exchanges-report-banks-will-close-accounts/

http://www.financialmirror.com/news-details.php?nid=32369


pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
April 12, 2014, 10:58:03 PM
 #4

Μην είσαι τόσο σίγουρος

Άσε την Κίνα στην άκρη είναι ειδική περίπτωση και ταλαιπωρεί την τιμή (και μόνο) του bitcoin εδώ και πολλούς μήνες.
Όποιες τράπεζες κλείνουν τους λογαριασμούς το κάνουν γιατί δεν θέλουν να μπλέξουν με τους νόμους για ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Μην ξεχνάς ότι μέχρι πριν μερικούς μήνες το bitcoin παρουσιάζονταν απο τα μμε ως το απόλυτο εργαλείο του υποκόσμου...

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!