Bitcoin Forum
October 04, 2024, 05:12:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Plati in bitcoin legale in romania  (Read 7634 times)
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 16, 2014, 09:41:08 AM
 #1

Cum se pot face platile in bitcoin legale in Romania? Cred ca stiti, in Romania platile conform normelor in vigoare se fac in RON cu citeva exceptii pentru valuta la agentiile de turism, dca unul dintre comercianti este nerezident etc. Asa ca daca vine un control de la ANAF nu poti sa-i explici tu ca ai incasat in Bitcoin penrtu ca ala nu intelege nimic sau si daca incepe sa priceapa ceva iti spune ca nu e legal si te trezesti si cu o amenda si cine mai stie cu ce confiscari etc. Deci? Idei pentru asta? Pe Conu Alecu nu l-a intrebat nimeni de sanatate sau singura tranzactie a fost cea de la televizor pentru reclama?
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 16, 2014, 11:23:48 AM
 #2

Nici o idee? Sau daca clientul a trasmis bitcoinul care un alt portofel gata s-a facut plata? Total gresit, acea plata nu e recunoscuta de fisc, din punctul lor de vedere nu ai incasat banii. Asa ca idea ar fi urmatoarea, clientul iti transfera bitcointul, pe care tu il cumperi ca pe o marfa, produs etc. (dupa cum stiti cam asa au inceput sa-l trateze statele, ca pe un produs nu ca pe o moneda) ii dai o dispozitie de plata cu suma in lei cu care ii cumperi bitcointii si in acelasi timp ii dai si bonul fiscal prin care ii incasezi lei pe serviciul facut sau produsele vindute de tine. Asa ca dupa ce s-a finalizat tranzactia ai documete fiscale pe o tranzactie legala si bitcointi in cont cu care faci ce vrei, ii ti sau ii vinzi la ce exchange vrei. Bineinteles se trece pretul cu care ai cumparat bitcointul de la client asa in cit atunci cind il vinzi daca il vinzi cu pret mai mare vei avea un profit (impozabil) sau o pierdere cu care diminuezi profitul perfect legal.
Problema e daca clientul nu e fata in fata cu tine sa iti semneza dispozitia de plata si chitanta. Adica vinzarile online, prin curier etc. unde acest pentru acest schimb de fapt bitcoin contra marfuri sau servicii trebuie gindit un mod de compensare, de stingere a datoriilor reciproce. Pentru ce e facut intre firme ar fii o solutie cu niste ordine de compensare (destul de complicat insa) dar, pt persoane fizice si comercianti... inca ma mai gindesc. Voi ce parere aveti.
Cei care fac altfel si zic ei ca accepte bitcointi ca plata in alt fel in acest moment sunt cu parere de rau in afara legii, asta daca nu sunt persoane fizice si fac ce fel de schimburi vor intre ei.
Si mai e o problema, atunci cind vinzi bitcoinul ca firma atit timp cit e considerat produs trebuie sa-l vizi cu 24% mai mult si sa platesti statului acel 24% TVA iar cind il cumperi de la clientul tau persoana fizica nu vei avea acei 24% TVA de dedus.
Asta e de fapt problema principala, sa ai TVA-ul zero la bitcointi. Smiley) Poate vrea Ponta sa dea o ordonanta Smiley
executivul
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 10


View Profile
April 16, 2014, 12:15:26 PM
 #3

Dai bon/chitanta in lei si pe stat il doare in c*r ce moneda iei tu, sa vina unu sa zica ca mi-a dat in Coroane Suedeze sau Flappycoin, care-i baiu?

Dogecoin: DRiPbAy4TNbNboNxYYcnaJoW1n2HU8dD39
VTC: VhKVNE8Spc9gqNEJqMBTqA9mGqEsniy94a
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 16, 2014, 12:29:20 PM
 #4

Pai tocmai ca e. Trebuie sa pui tu de la tine leii in casa asa. Iar contul de bitcointi nu va aparea in activele firmei. Adica in esenta nu faci legal o vinzare pe bitcoin.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
April 16, 2014, 10:14:54 PM
 #5

In caz de nu stiai, asa ia statul impozit pe BTC :


....
"Bitcoin poate servi foarte bine intereselor statului. Prin folosirea sa, tranzacțiile trec printr-un server și ies la iveală. Statului îi va fi mult mai ușor să le urmărească, să le fiscalizeze și să le controleze."
....

Da, pentru ca Statul sta ascuns in server si isi opreste si el o parte...

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
April 17, 2014, 05:16:26 AM
Last edit: April 17, 2014, 07:49:00 AM by iulius99
 #6

Cum se pot face platile in bitcoin legale in Romania? Cred ca stiti, in Romania platile conform normelor in vigoare se fac in RON cu citeva exceptii pentru valuta la agentiile de turism, dca unul dintre comercianti este nerezident etc. Asa ca daca vine un control de la ANAF nu poti sa-i explici tu ca ai incasat in Bitcoin penrtu ca ala nu intelege nimic sau si daca incepe sa priceapa ceva iti spune ca nu e legal si te trezesti si cu o amenda si cine mai stie cu ce confiscari etc. Deci? Idei pentru asta? Pe Conu Alecu nu l-a intrebat nimeni de sanatate sau singura tranzactie a fost cea de la televizor pentru reclama?

  Dar tu ai auzit de BitPay si de modul in care functioneaza ... in putine cuvinte te inscrii la ei si primesti indirect pe contul lor Bitcoini care si cati vrei dupa care ei fac conversia echivalenta in timp real si tii returneaza pe contul tau in moneda ... deci tu nu vezi nici un bitcoin ci doar echivalentul in euro, usd, gbp, cad, nzd ... Poate ca asta asta ar fi singura problema ... ca nu trimit in RON dar in rest e transparent pentru oricine primeste plati in moneda electronica ... Si e complet legal avand 2 sedii in Europa ( UE )  ... https://bitpay.com/about-bitpay.

PS:   Cam in acelasi mod functioneaza si PayPal ... si altii doar ca ei nu lucreaza cu Bitcoin ...  dar daca ma gandesc bine cred ca ai putea intr-un mod asemanator sa folosesti si OKPay ( ramanad de vazut ce comisione aplica ei ).
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 17, 2014, 09:52:07 AM
 #7

In caz de nu stiai, asa ia statul impozit pe BTC :


....
"Bitcoin poate servi foarte bine intereselor statului. Prin folosirea sa, tranzacțiile trec printr-un server și ies la iveală. Statului îi va fi mult mai ușor să le urmărească, să le fiscalizeze și să le controleze."
....

Da, pentru ca Statul sta ascuns in server si isi opreste si el o parte...

Lasind gluma, statul nu ia impozit si nici nu va lua impozit pe btc. Statul ia impozit sau vrea sa ia pe toate veniturile realizare de contribuabili.  La unele venituri ca sa nu il pacalesti cumva iti ia impozitul inainte de exemplu la salarii, la impozitele declarate de unele persoane autorizate, la vinzari de imobile ti le ia prin notar si altele. Asta cu veniturile realizate din din btc i-a scapat statului prin faptul ca nu e pregatit si nici nu cred ca ar putea sa impoziteze la sursa acest venit deoarece poti sa-ti vinzi btc unde vrei si oricui asa ca aici teoretic aplica altceva. Asa numita declaratie pe impozitul global, adica te lasa pur si simplu sa declari singur cu minuta ta ce venituri ai avut intr-un an iti face o decizie de impunere in baza propriei tale declaratii si apui vei avea o suma de plata ca impozit. Faptul ca nu declaram acele venituri sau ca nu le declaram corect sigur se pedepseste numai ca inca nu au un sistem de verificare asa sofisticat ca sa poata controla si nici nu se complica la sume mici dar, asta nu inseamna ca daca ii casuna vreodata pe tine nu te poate verifica, si vedeti ca in Romania impozitele se prescriu dupa 5 ani. Bine pina nu fac primul milion din btc nici nu ma gindesc la vreo declaratie Smiley) asta nu inseamna ca nu putem studia problema.
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 17, 2014, 10:05:05 AM
 #8

Cum se pot face platile in bitcoin legale in Romania? Cred ca stiti, in Romania platile conform normelor in vigoare se fac in RON cu citeva exceptii pentru valuta la agentiile de turism, dca unul dintre comercianti este nerezident etc. Asa ca daca vine un control de la ANAF nu poti sa-i explici tu ca ai incasat in Bitcoin penrtu ca ala nu intelege nimic sau si daca incepe sa priceapa ceva iti spune ca nu e legal si te trezesti si cu o amenda si cine mai stie cu ce confiscari etc. Deci? Idei pentru asta? Pe Conu Alecu nu l-a intrebat nimeni de sanatate sau singura tranzactie a fost cea de la televizor pentru reclama?

  Dar tu ai auzit de BitPay si de modul in care functioneaza ... in putine cuvinte te inscrii la ei si primesti indirect pe contul lor Bitcoini care si cati vrei dupa care ei fac conversia echivalenta in timp real si tii returneaza pe contul tau in moneda ... deci tu nu vezi nici un bitcoin ci doar echivalentul in euro, usd, gbp, cad, nzd ... Poate ca asta asta ar fi singura problema ... ca nu trimit in RON dar in rest e transparent pentru oricine primeste plati in moneda electronica ... Si e complet legal avand 2 sedii in Europa ( UE )  ... https://bitpay.com/about-bitpay.

PS:   Cam in acelasi mod functioneaza si PayPal ... si altii doar ca ei nu lucreaza cu Bitcoin ...  dar daca ma gandesc bine cred ca ai putea intr-un mod asemanator sa folosesti si OKPay ( ramanad de vazut ce comisione aplica ei ).

Poate am auzit si eu de Bitpay, Paypal sau OKPay, si nu am spus nicaieri ca nu sunt legali ei. Intrebarea e cit de legal foloseste cetateanul roman serviciile lor, vrei sa spui ca iti declari orice vinzare pe care o faci pe ebay si o incasezi prin PayPal? Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce nu e nici un magazin mare online e-mag, altex ma rog ce vrei tu care sa aiba acest sistem de plata? De ce folosesc ramburs pe curier? Sau sunt niste prosti care nu se misca bine in piata, nu sunt in trend cu mersul platilor in mediu online? Raspunsul asta e, din cauza reglementarilor din Romania.
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 17, 2014, 10:17:12 AM
 #9

Si daca tot discutam, nu dam cu paru' sa va mai spun si altceva.
Poate cei dintre voi care ati facut transactii cu actiuni in Romania printr-un broker autorizat ati observat ca v-a ajuns la fisc o raportare din partea brokerului cu veniturile realizate intr-un an iar, onorabilul fisc v-a tras o decizie de impunere prin care va anunta ca aveti de plata xxx lei ca impozit pe venitul din tranzactiile cu actiuni. (de atunci m-am lasat de tranzactii cu actiuni pe bursa noastra).
Sun curios daca cei de la btcxchange care au toate datele celor care vind btc prin ei fac astfel de raportari. Sau daca au in vedere sa faca, daca li s-a cerut de catre autoritati sa faca aceste raportari si cind ne vor anumnta si pe noi ca fac sau ca vor face raportarile respective. Asta pentru ca ei se vor supune legilor romane si le vor respecta altfel li se poate retrage autorizatia sau ce au.
Credeti ca va raspunde cineva pe tema asta? Nu sunteti curiosi?
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
April 17, 2014, 11:39:37 AM
 #10


iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
April 17, 2014, 01:55:58 PM
Last edit: April 20, 2014, 06:12:44 AM by iulius99
 #11


Poate am auzit si eu de Bitpay, Paypal sau OKPay, si nu am spus nicaieri ca nu sunt legali ei. Intrebarea e cit de legal foloseste cetateanul roman serviciile lor, vrei sa spui ca iti declari orice vinzare pe care o faci pe ebay si o incasezi prin PayPal? Ti-ai pus vreodata intrebarea de ce nu e nici un magazin mare online e-mag, altex ma rog ce vrei tu care sa aiba acest sistem de plata? De ce folosesc ramburs pe curier? Sau sunt niste prosti care nu se misca bine in piata, nu sunt in trend cu mersul platilor in mediu online? Raspunsul asta e, din cauza reglementarilor din Romania.

Atata vreme cat nu se da o lege clara care sa recunoasca BitCoin-ul ca si moneda alternativa in RO ... cum faci atunci sa declari in activitatea societii, aceste tranzactii?  Bilantul contabil, sau orice alt document fiscal nu prevede altceva decat RON ! Atunci ... in putine cuvinte nu-ti ramana decat: sai " Dai Cezarului ce e al lui" ... ori acest Bitcoin sau ceo mai fi nu cred ca apartine Cezarului Smiley
(Ca si o paralela la aceasta idee ... nu stiu daca a-ti amintesti ca si ungurii din Transilvania au vrut mai demult sa-si faca un sistem de plata echivalent - un gen intre cupoane si moneda alternativa ... si au sarit toti in capul lor, de la guvern la populatie ... tu crezi ca Statul Roman va accepta BitCoin sau  cum se va mai numi in bilant / facturi ?)

De aceia ziceam  ca daca doresti sa acepti plati ori preiei Bitcoin si introduci din buzunarul tau echvalentul ( asa cum zicea mai sus cineva ), ori te folosesti de un sistem oarecare care face ca in final pe contul societatii sa a-ti ajunga echivalentul valorii in RON la produsele pe care le vinzi ... cu posibilitatea de a avea o lista a produselor vandute, asa dupa cum figureaza pe lista din casa de marcat ... pe cine intereseaza in ce mod ai fost platit ? Important e ca la final sa fii pe linie cu bilantul din caserie in corespondenta cu marfa vanduta ... Unul ar putea sa-ti dea si cartofi in echivalent pe care tu sa ai valorifici si in final ajungi la aceasi valoare in caserie ...
 
In ziua de azi pina la o lege contrarie aceste monede virtuale sunt tratate mai degraba ca si produse/bunuri decat moneda ... Uita-te la multe alte discutii pe aceasta tema si in alte limbi ... e plin forumul ...

PS: In Ro  timpul e putin in urma ... uita-te in USA ca sa gasesti unele exemple mai elocvente :  

http://www.tigerdirect.com/bitcoin/    care zic eu e mai mare decat  eMAG, altex ...   TigerDirect aparand pe piata inca din 1987 ...
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 17, 2014, 03:16:22 PM
 #12

Pai tu in esenta imi dai dreptate mie, inca nu poti face platile legal. Si probabil nici nu vei putea in viitorul apropiat pentru ca statul nu o sa accepte sa ii scape de sub control moneda dind o lege care sa il accepte ca moneda alternativa.
Exact asa am zis si eu, bitcoinul este tratat ca produs, nu ca moneda si atunci poti sa il folosesti in contabilitatea firmei ca produs, ca marfa iar tranzactiile cu el vor fi impozitate asa, adica vor avea TVA la firmele platitoare de TVA.
Aia cu pe cine intereseaza in ce esti platit, nu e chiar asa, chiar ii intereseaza si e legal sa fii platit doar in lei, cu micile exceptii pt valuta care nu includ bitcoinul.
Nici macar sa fii platit in bitcoin sau orice coroane suedeze sau monezi botsuaneze nu e legal intr-un cont privat si sa pui tu leii in contul firmei sau in casa nu e legal.
Nu ma intelegeti gresit, eu vreau sa se plateasca in bitcoin, imi doresc asta insa nu e deajuns doar o aplicatie mai mult sau mai putin cunoscuta care sa faca transferul de bitcointi. Iar cei care fac deja asta, bravo lor, se descurca ei, eu vroiam sa stiu cum fac ei sa fie legal dar, se pare ca nici ei nu stiu. Smiley) Sau nu vor sa ne spuna.
Inca mai astept raspunsul de la btcxchange cu privire la impozitul de o sa imi vina sau nu de plata pentru o eventuala vinzare pe site-ul lor. Ma raporteaza sau nu la fisc. In esenta la ASF cred, dar ne pot lumina daca vor. Daca nu vom vedea la anu' cind apare impunerea de la finante Smiley).
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1005



View Profile
April 17, 2014, 08:39:59 PM
 #13

Nu uitati si de https://www.btcxchange.ro/payment
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 18, 2014, 07:42:40 AM
 #14

Mda, folositi ce vreti, problemele ramin, raspunsurile nu vin.
crocko
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
April 18, 2014, 01:11:53 PM
 #15

@iulius99

+1 Exact la aceleasi lucruri ma gandeam si eu.


Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
gica_contra
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 350
Merit: 250



View Profile
April 20, 2014, 12:54:54 PM
 #16

Deocamdata BTC nu e acceptat aproape nicaieri ca moneda ci ca instrument de plata. La fel cum e Visa, tichete de masa sau PayPal. Cand o sa pot sa trimiti din portofelul tau in cel al vanzatorului 10BTC (pretul din anuntul pus acu 2 luni si neactualizat) ca sa-ti cumperi un Golf 5 GTI cu I rosu adus din Germania, taxa nerecuperata, atunci o sa fie BTC moneda.
marexim (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
April 22, 2014, 08:31:03 AM
 #17

Cred ca e ceva neclar in ce spui tu. Adica pina cind este instrument de plata si nu moneda?
Daca te intilnesti cu vanzatorul si iti spune pretul din momentul acela, adica nu de cum doua luni cind era anuntul, nu te impiedica nimic sa ii platesti si el sa accepte BTC. Asta inseamna ca ar fii si moneda? Daca ar avea o cotatie fixa?

Eu cred ca in momentul de fata este un produs si practic faci barter cind schimbi un alt produs cu BTC. Aici e problema cu legalitatea, produsele au aproape in toate statele TVA si orice tranzactie intre companii sau intre compani si persoane fizice consumatori finali au TVA ce trebuie inregistrat si mai ales platit statului respectiv. Deasta nu sunt legale iar ca sa le dai o tenta de legalitate in Romania trebuie facute fel si fel de artificii. Cit despre diverse alte entitati ce accepta BTC ca mijloc de plata, sunt dar, nu le mai dati aiurea ca exemple, eu discut aici doar despre legislatia aplicabila in Romania, aia dati ca exeplu sunt pe alta legislatie si e treaba lor sa o respecte sau nu sau ce le permite si ce nu.
Din punct de vedere al legislatiei romane intrebam cum si ce fac cei care accepta BTC aici, si daca si cum face btcxchange raportari cu privire la veniturile din vinzarile de BTC prin ei de catre persoanele fizice. In rest daca intereseaza sau nu subiectul pe cineva e mai putin important, din cei care raspunsund vad ca nu a inteles nimeni mare lucru, unii o iau ca atac la persoana, iar alti pur si dau niste detalii absolut de fara nici o legatura cu subiectul.
maok
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 250


View Profile
April 22, 2014, 10:21:56 PM
 #18

deocamdata bitcoin nu e recunoscut ca moneda oficiala in nicio tara asa ca toate produsele care le vinzi, chiar daca afisezi un pret in bitcoin trebuie sa afisezi si echivalentul in moneda locala, iar daca esti firma tii evidenta contabila in RON deci nu o sa ai probleme cu ANAF-ul; iar cei cu exchange-uri de monezi digitale nu trebuie sa raporteze fiecare transactie ci doar profitul lunar al companiei, si de asemenea cand un client face o retragere ar mai trebui sa puna o taxa insa nu sunt sigur aici dar din fericire cei de la btcxchange s-au documentat si totul e legal

QRKHn6UK3ToS53V6jD1rYWRYS4mxQ1mako
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▀▄▀▄▀ Quark core wallet updates  ▀▄▀▄▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 761
Merit: 500


View Profile
April 29, 2014, 08:43:27 AM
 #19

deocamdata bitcoin nu e recunoscut ca moneda oficiala in nicio tara asa ca toate produsele care le vinzi, chiar daca afisezi un pret in bitcoin trebuie sa afisezi si echivalentul in moneda locala, iar daca esti firma tii evidenta contabila in RON deci nu o sa ai probleme cu ANAF-ul; iar cei cu exchange-uri de monezi digitale nu trebuie sa raporteze fiecare transactie ci doar profitul lunar al companiei, si de asemenea cand un client face o retragere ar mai trebui sa puna o taxa insa nu sunt sigur aici dar din fericire cei de la btcxchange s-au documentat si totul e legal
din cate stiu parca in Germania este recunoscuta ca si moneda alternativa. Cred ca e singura tara
serje
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1232
Merit: 1002



View Profile
May 02, 2014, 08:30:58 AM
 #20

Deocamdata BTC nu e acceptat aproape nicaieri ca moneda ci ca instrument de plata. La fel cum e Visa, tichete de masa sau PayPal. Cand o sa pot sa trimiti din portofelul tau in cel al vanzatorului 10BTC (pretul din anuntul pus acu 2 luni si neactualizat) ca sa-ti cumperi un Golf 5 GTI cu I rosu adus din Germania, taxa nerecuperata, atunci o sa fie BTC moneda.

asta se poate Smiley


sa inteleg ca acuma e moneda?

Space for rent if its still trending
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!