Bitcoin Forum
May 13, 2024, 04:46:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ripple'a yatırım yapılır mı?  (Read 8859 times)
samaney (OP)
Member
**

Activity: 94
Merit: 10

View Profile
April 25, 2014, 06:21:29 PM
Last edit: April 25, 2014, 08:02:11 PM by samaney

Google falan da yatırım yapınca dedim. Fiyatı da Bitcoin'in ilk zamanları gibi.

Edit: Buraya bakalim bir.
1715618760
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715618760
Reply with quote  #2

1715618760
Report to moderator
1715618760
Hero Member
*

Ignore
1715618760
Reply with quote  #2

1715618760
Report to moderator
1715618760
Hero Member
*

Ignore
1715618760
Reply with quote  #2

1715618760
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715618760
Hero Member
*

Ignore
1715618760
Reply with quote  #2

1715618760
Report to moderator
pandacoin
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1000

View Profile
April 26, 2014, 01:01:45 AM

Yapılmaz, çünkü sahibi var. Dolara euroya yatırım yapmaktan farkı olmaz, birileri isterse çıkar isterse düşer.
samaney (OP)
Member
**

View Profile
April 26, 2014, 11:31:20 AM

Bence (en azından nacizane düsüncem) sahibinin olması, dünya bankaları arasında bir ödeme protokolü olarak kabul edilmesini kolaylaştırabilir. Neticede bankalara ihtiyac var bu konuda. Bitcoin, kabul görmezse, banka olmadan Bitcoin'e nasıl para aktarılacak? Cin'deki gibi yasaklanmaz dünyada - ancak sonucta kabul görmesi gerekli.

Bitcoin'de mining'den gelen Bitcoin'lerin neredeyse hic bir kısmı satılmadı. Ufak bir yuzdesi bile market'lerde satılsa Bitcoin batar. Su an icin Bitcoin artışı yeni gelenlerden gibiydi (ben ve benzerleri). Ve şimdilik tıkandı.

Evet - Bitcoin felsefesine aykırı bir adamım. Ben sadece kar icin girmistim. Haklı olarak buradakileri bir de libertarian felsefesi var. Mutlaka iyi de bir şey.
CarnageTR
Full Member

Activity: 150
Merit: 100

View Profile
April 26, 2014, 01:55:14 PM

Sitesini inceledim bitcoin-paypal karışımı bişey olmuş. Açıkçası var olan elektronik ödeme sistemleri ya da cryptocoin sistemlerinde ayıran hiçbişey göremedim. Miming işi tam bir saçmalık. Merkezi bir sistem olması da eksi bir yön. Yarın öbürgün tüm dünya bir araya gelir de cryptocoinleri banlarsa o zaman bitcoin almak için kullanılır ama onun dışında çok ta bir işe yarayacağını düşünmüyorum. Google'nin yatırım yapmasını da açıkçası cryptocoin sistemine özentilik olarak görüyorum.
burinata
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
April 30, 2014, 09:23:37 PM

Bence (en azından nacizane düsüncem) sahibinin olması, dünya bankaları arasında bir ödeme protokolü olarak kabul edilmesini kolaylaştırabilir. Neticede bankalara ihtiyac var bu konuda. Bitcoin, kabul görmezse, banka olmadan Bitcoin'e nasıl para aktarılacak? Cin'deki gibi yasaklanmaz dünyada - ancak sonucta kabul görmesi gerekli.

Bitcoin'de mining'den gelen Bitcoin'lerin neredeyse hic bir kısmı satılmadı. Ufak bir yuzdesi bile market'lerde satılsa Bitcoin batar. Su an icin Bitcoin artışı yeni gelenlerden gibiydi (ben ve benzerleri). Ve şimdilik tıkandı.

Evet - Bitcoin felsefesine aykırı bir adamım. Ben sadece kar icin girmistim. Haklı olarak buradakileri bir de libertarian felsefesi var. Mutlaka iyi de bir şey.

Soru yanlış olmuş, sanırm XRP'ye yatırım yapılır mı diyecektin. Ben kendi adıma yapıyorum ama yatırım tavsiyesi olarak alma lütfen, daha fazla incele, bu kişisel bir karar.

Ripple'ın asıl olayı payment network olması, XRP ikincil bir durum. Transactionarın işlenmesinde bir nevi pul görevi görüyor ve networku ataklara karşı koruyor. Ripple ile ülkeler arası para transferi çok daha hızlı ve kolay hale gelecek, aslında kullanım daha çok IOU temelli olacak (gerçek paranı dijital versiyonu). Kullanımı arttıkça XRP'nin değerinin de artması muhtemel ama XRP'nin değerinin artması önce IOU kullanımın yaygınlaşması ve sonrasında XRP'ye geçişlerin olması şeklinde iki kademeli olacağını ve zaman alabileceğini düşünüyorum.

Bu arada, hala merkezi olduğu yönünde yanlış bilgilendirme var. Platform merkezi değil, dağıtık yapıda çalışıyor. Bitcoindeki network onayının benzeri burada da var. Serverlar kendi aralarında consensusa vararak onay veriyorlar ama mining olmadığı için bu onay ortalama 5 sn sürüyor.
samaney (OP)
Member
**

View Profile
May 01, 2014, 04:11:46 PM

Pul olduğunu kavramıştım. Bana da mantıklı gelen bu. Volatilitesi olsa bile para birimi değil. Bir para biriminin değeri çok artmamalı veya azalmamalı. Aksi takdirde ödeme aracı olarak kullanılamaz. Bitcoin mesela - 2 yıl önce aldığın pizza şimdi 1 milyon dolar.

Ama para birimi değil de pulunun değeri çok artıp azalsa bile sembolik bir yüzde olduğu için, ödediğin değer neredeyse hep aynı.

Mantıksız düşünmüyorum değil mi? Bence Ripple daha makul.
burinata
Newbie
*

Activity: 24

View Profile
May 01, 2014, 09:52:21 PM

Pul olduğunu kavramıştım. Bana da mantıklı gelen bu. Volatilitesi olsa bile para birimi değil. Bir para biriminin değeri çok artmamalı veya azalmamalı. Aksi takdirde ödeme aracı olarak kullanılamaz. Bitcoin mesela - 2 yıl önce aldığın pizza şimdi 1 milyon dolar.

Ama para birimi değil de pulunun değeri çok artıp azalsa bile sembolik bir yüzde olduğu için, ödediğin değer neredeyse hep aynı.

Mantıksız düşünmüyorum değil mi? Bence Ripple daha makul.

Evet Transaction başına ödenen miktar çok az, 1 TLlik XRP bir kişinin yıllar boyunca transaction yapmasına yeterli.
Ödeme aracı olması için ciddi potansiyeli var, hızlı ve çok ucuz olması gibi ama süreç açısından birincil öncelik para transferi bence.
Ülkeler arası para transferleri çok yavaş ve çok pahalı, pazar da oldukça büyük. RippleLabs da özellikle bu konuda platform üzerinde servisler yaratılması konusunda tavsiye veriyor ve yardımcı oluyor. Şu an piyasada 100 dolar göndermek isteseniz bunun en az 20 doları masrafa gider (bu sebeple küçük sayılabilecek miktarlar için ülkeler arası transfer olmuyor pek), Ripple üzerine servis geliştecek olan gatewayler ile bu oran %2-3 seviyelerine inebilecek (çoğunlukla gatewaylerin alacağı komisyon) ki bu da Ripple platformunu asıl büyütecek olan kullanım alanı olacaktır diye düşünüyorum.

Benim yatırım oranım 1 birim bitcoin ,10 birim XRP şeklinde, uzun vadede Ödeme sistemi haline geleceğini de düşünüyorum.
Bu arada Ripple ve Bitcoin karşılaştırması tam olarak doğru değil, Ripple daha çok bitPay ve CoinBase gibi bitcoin ödeme sistemlerinin rakibi, Ripple Payment Network üzerinde USD ve EUR kullanılabileceği gibi Bitcoin de kullanılabilir.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
May 02, 2014, 10:19:00 AM

Çok uzun süre uzak durdum Ripple'dan. Artık yavaş yavaş ilgilenmeye başlayacağım...
ripplar
Newbie
*

Activity: 8

View Profile
May 05, 2014, 10:47:18 AM

Almanya'dan Fidor Bank Ripple protokolünü kullanmaya başlıyor.

http://www.coindesk.com/fidor-becomes-first-bank-to-use-ripple-payment-protocol/

"San Francisco-based decentralized payment network provider Ripple Labs has announced that German Internet direct bank Fidor is now using the Ripple protocol as part of its transaction infrastructure."
Pages: [1]
  Print  

Jump to: