Bitcoin Forum
May 26, 2024, 08:40:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Rigleriniz için barındırma hizmeti - Geribildirim & Fikirleriniz  (Read 2758 times)
theeric (OP)
Full Member

Activity: 130
Merit: 100

View Profile
May 08, 2014, 08:13:54 PM

Beyler selam,

5 kişi toplamda ~40 Mh’lik bir tarlamız var. Kendi maliyetlerizi düşürmek için Ankara sanayi bölgesinde bir yer kiralayıp sanayi elektriğinden faydalanmayı planlıyoruz.

Bunun yanısıra “barındırma hizmeti” vermeyi düşünüyoruz. Bu konuyu açmamızın sebebi de geribildirim toplamak.

Barındırma hizmetinin şöyle artıları olacağını öngörüyoruz:
+ Aylık elektrik giderinizden daha azı cebinizden çıkacak.
+ Artık rigleriniz evinizde yer kaplamayacak / ses yapmayacak.
+ Yazın soğutma derdiniz olmayacak.
+ Dilerseniz ayar optimizasyonu / undervolting / coin yönetimi vs gibi işleri de biz yapacağız. (opsiyonel)

Böyle bir hizmete nasıl bakarsınız? Aklınıza gelen sorular / endişeler nedir?
tanil
Full Member

Activity: 136

View Profile
May 08, 2014, 08:22:58 PM

Birlikten güç doğar. Son derece gerekli ve faydalı bir hizmet.

+Sanayi elektriği normal elektrikten 1 KW\S 'de 10 kuruş civarı daha uygun.Aya vurduğumuz zaman hiçde küçümsenmeyecek bir fark açıkça ortada.

+Gürültü,Toz ve Havalandırma sorunu yok. Sıcaklığın düzenlenmiş olması stabiliteyi ve kartların ömrünü pozitif yönde etkileyecektir.

+Tecrübeli ve bilgili kişilerden ayar ve optimizasyon ise hepsine bedel Smiley

Tüm bunları göz önüne aldığımızda bu barındırma hizmeti için ödenen ücret eminim ki karşılığını alacaktır.
emrcan
Full Member

Activity: 174

View Profile
May 08, 2014, 08:52:50 PM

Ankara'da bu tür mining işiyle ilgilenenlerin olduğunu bilmek güzel. Real hayatta yakınında insanların bu işi yaptığını duyunca insan heyecanlanıyor.
emaniac
Newbie
*

Activity: 57
Merit: 0

View Profile
May 08, 2014, 09:37:39 PM

Yaz döneminin yaklaştığı şu günlerde soğutma derdi olmadan toz/nem yüzünden kartlarımızı kaybetmeden böyle bir aksiyona ihtiyacımız var. Ki konunun fikir babası olarak kesinlikle destekliyorum. Smiley
Karartma1
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1422

View Profile
May 08, 2014, 09:44:04 PM

Fikrinize saygı duyuyorum çokda güzel bir iş çıkabilir bundan. Bende aynı şeyi düşünmüştüm yaşadığım şehirde.

1. İnsanlar riglerini emanet edecekler neticesinde ve karşılığında alacakları güvence nedir ? Nasıl bir güvence vereceksin ?

2. Rig kontrolü kimde olacak ? Sende olacaksa beklentinin dışında gelir olursa bu durumdan cıkacak sorunu nasıl çözeceksin ?

3. Kartlara yada donanıma gelebilecek zarar konusunu rig sahiplerine nasıl anlatacaksın ve nasıl bir anlayış bekleyeceksin ?

Şimdilik sana 3 adet sorum bunları cevapladığında diğer sorularımı da soracağım ki bu tür işe giriştiğin de olabilecek olan riskleri en aza indirmen adına. Bende yaşadığım memlekette bu tür birşey düşünüyorum ve ilerleyen zamanlar da yapacağım. Bu arada amaç polomik yaratmak yada olumsuzluk katmak değil fikrini ve düşünceni zenginleştirmektir. Sorularımla ilgili aklınıza takılanları da yanıtlayacağım. En basit sıkıntı burada güven. Güven sorununu aşamadığımız sürece bu dediğimiz biraz sıkıntılı olacaktır.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
May 08, 2014, 10:02:36 PM

Bende Denizli'de güzel, güvenli bir yer kiraladim, riglerim orada simdi tikir tikir calisiyor...
Ama masrafli: yer kirasi, internet, klima, güvenlik sistemi (alarm, kamera)...

ayni sekilde barindirma hizmeti vermeyi planliyordum (Denizli'de zaten tek tük madenci var bildigim, pek ragbet göreceginede inanmadim)

- atiyorum ahmet'in riginde bir hasar olustu (gel de anlat ahmet'e simdi bunu)
- atiyorum hirsiz girdi 5 rigden 2sini caldi (rigleri calinan 2 kisiye anlat hadi durumu)
- atiyorum 5 rig var ve birisi cöküp kapanip duruyor vs. (rig sahibi ile habire mekana git, kontrol et, calistir gel, kim ugrasir)

kurumsal olarak bu is yapilir, sözlesme+garanti+sorumluluk vs. bir yigin imza attirirsin... mekan ve icindeki rigler sigortali olur herseye karsi - o zaman da maliyet ve masraf artar yine.

fikir güzel, dedigim gibi yilbasindan sonra düsündüm, hatta yaptim ama sadece kendim kullaniyorum...
masrafli oldu ama hobi mekani olarak kullaniyorum, kafa dinlemek icin gidiyorum, komsu esnafla hos sohbet ediyorum... bu kadar:)
pisman degilim, en azindan evde hanimdan azar isitmiyorum artik yok elektrik faturasi, yok ses, yok sicaklik yok bilmem ne diye:)
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
May 09, 2014, 02:14:41 PM

Azar işitmemek için şart Smiley
runomata
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
May 16, 2014, 07:57:10 PM

Bu konuda herhangi bir gelişme var mı?
theeric (OP)
Full Member

View Profile
May 17, 2014, 01:27:16 AM

Hesap kitap kısmındayız hala, yoğumluğumu atlatınca burda paylaşacağım ^_^
isyet
Sr. Member

Activity: 255
Merit: 250

View Profile
May 18, 2014, 06:56:05 PM

Hesap kitap kısmındayız hala, yoğumluğumu atlatınca burda paylaşacağım ^_^
Hadisi Şerifte Ticaretin çoğunun cesaret olduğu belirtiliyor.
Hiç korkmayın, ticaretin tamamında binlerce risk var ama bakın herkes yapıyor. Eğer niyetiniz dürüst ise korkmayın.
Ancak tabii ki, sigorta, güvenlik gibi gerekli tüm tedbirleri almak şartıyla.

1. Mutlaka bir avukata kapsamlı ve her iki tarafı da koruyan bir sözleşme yaptırın.

2. Sigorta şirketleriyle tamamen şeffaf bir anlaşma yapın. Risklerinizi onlara YAZILI olarak genişçe izah edin. Kesinlikle sigorta yaptıracağım diye herhangi bir riski sigortacıdan gizlemeyin, sonra bir durumda para alamazsınız!

3. Cep telefonunuza yönlendirilmiş hırsızlık ve yangında size hemen sms atacak bir güvenlik sistemini kurun. (Aslında bir de çoban köpeği hiç de fena olmaz).

4. Bu işi sadece Ankarayla sınırlamayın, tüm Türkiye'den evden teslim sistemiyle rigleri toplayın. Ne kadar çok üye olursa o kadar ucuza gelecektir.

5. Bir bankayla konuşup Banka Garantisi almaya bakın, bunun masrafını da üyeler paylaşır, böylece 2 yönlü emniyet olur: Sigorta+Garanti.

Daha sonra aklıma gelenleri yine yazarım inşaallah.
Kolay gelsin.
Dijital Para
Full Member

Activity: 149
Merit: 104

View Profile
May 31, 2014, 11:48:21 AM

Var mı bir gelişme? Bizde dijital para olarak açıldıktan sonra ziyaret etmek isteriz.

Bu ara kamera koyup internetten de rig sahiplerine yayın yapabilirsiniz. Yanlış giden şeylerde de kamera kayıtları kontrol edilebilir.
theeric (OP)
Full Member

View Profile
June 01, 2014, 12:11:45 PM

Son değerlendirmemizi  geçen cuma yaptık ve projeyi iptal ettik  Sad

Mantıklı seviyelerde kar edebilmek için ~120.000 lira seviyelerinde bir yatırım gerekiyor. Küçük başlayıp büyütmeyi de opsiyon dışı bıraktık, çünkü geleceği kesin olmayan bir sektör. Sadece kendimiz için yapsak bile kâr artışı / harcanacak zaman oranı çok düşük olduğu için projeye başlamama kararı aldık  Smiley
lorylore
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1002

View Profile
June 01, 2014, 12:23:35 PM

Çok güldüm bu cümlelere
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
June 01, 2014, 12:36:00 PM

Mantıklı seviyelerde kar edebilmek için ~120.000 lira seviyelerinde bir yatırım gerekiyor. Küçük başlayıp büyütmeyi de opsiyon dışı bıraktık, çünkü geleceği kesin olmayan bir sektör. Sadece kendimiz için yapsak bile kâr artışı / harcanacak zaman oranı çok düşük olduğu için projeye başlamama kararı aldık  Smiley

Geleceği olmayan derken Smiley Özetle paramız çıkışmadı desek ?
lorylore
Legendary
*

View Profile
June 01, 2014, 12:42:12 PM

Geleceği olmayan derken Smiley Özetle paramız çıkışmadı desek ?
Olur mu yahu para hazır da gelecek görmemişler Smiley
CarnageTR
Full Member

Activity: 150

View Profile
June 01, 2014, 02:16:27 PM

alaycı yorumlarla insanların hevesini kırmaya gerek yok. 120k çok büyük bir mebla değil. Adamlar 5 kişi. Adam başı 30k kredi çekseler 150k para yaparr, çok da rahat işi kurabilirler. Ancak türkiyede kaç kişi bu hizmeti talep eder orası ayrı mesele. Türkiyede büyük ihtimalle dedikleri gibi kârı ameleliğini karşılamayacağı için mantıklı olmaz. Ama madenciliğin yaygın olduğu, elektriğin ucuz olduğu ülkelerde, yerlerde yapılamayacak şey değil.
theeric (OP)
Full Member

View Profile
June 01, 2014, 02:28:28 PM

Biraz daha açık yazayım; spreadsheet'ler üzerinde evde yapılan mining'e oranla karlılığı en fazla ~%30 arttırabildik. Bu da bizim için tatmin edici bir rakam değil, zira hepimizin hali hazırdan kendi şirketleri / çalıştığı yerler var.

Benim için Bitcoin 3 yıllık, GPU mining de 11 aylık bir hobi; severek yaptığım bir iş, iyi de kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. 4-5 aylık gold digger'lar olarak $1000'dan size coin satan birine ayar vermeniz ironik olmuş ^_^

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
June 01, 2014, 02:44:36 PM

Biraz daha açık yazayım; spreadsheet'ler üzerinde evde yapılan mining'e oranla karlılığı en fazla ~%30 arttırabildik. Bu da bizim için tatmin edici bir rakam değil, zira hepimizin hali hazırdan kendi şirketleri / çalıştığı yerler var.

Benim için Bitcoin 3 yıllık, GPU mining de 11 aylık bir hobi; severek yaptığım bir iş, iyi de kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor. 4-5 aylık gold digger'lar olarak $1000'dan size coin satan birine ayar vermeniz ironik olmuş ^_^

Dogru soze ne hacet.

lorylore
Legendary
*

View Profile
June 01, 2014, 03:43:52 PM

Böyle bir başlık açıp ne yaptığını ve ne yapacağını bilmemeniz çok enteresan geldi, bu tip şeylerin 1 bilemedin 2 ayda çözülmüş olması gerekir, 4 yıldır yerinde saymak çok kötü bir şey olsa gerek, allah düşmanıma vermesin.
theeric (OP)
Full Member

View Profile
June 01, 2014, 04:14:44 PM

Böyle bir başlık açıp ne yaptığını ve ne yapacağını bilmemeniz çok enteresan geldi, bu tip şeylerin 1 bilemedin 2 ayda çözülmüş olması gerekir, 4 yıldır yerinde saymak çok kötü bir şey olsa gerek, allah düşmanıma vermesin.

Bu arada @aliser;
Bu biraz wishful-thinking ama GPU mining bence de ölmeyecek; sadece büyük paralarla girmeyi kendimce fazla riskli görüyorum. "Geleceği kesin olmayan" derken, "GPU mining kesin ölecek" değil "varlığını sürdürüp sürdürmeyeceği kesin değil" anlamında yazmıştım. Smiley
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: