Bitcoin Forum
May 10, 2024, 04:31:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: αποδοχη bitcoin ως μεσο πληρωμης  (Read 2469 times)
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 08, 2014, 09:25:53 PM
 #1

Θελω να βάλω το bitcoin σα μεσο πληρωμης στην επιχειρησή μου που είναι κατάστημα. Τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος?

Δεν θέλω να βάλω τη bitpay σαν ενδιάμεσο. Θελω οι πελάτες να με πληρώνουν σε bitcoins με μια ισοτιμία που θα συμφωνούμε επιτόπου.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξείς:

1. Μπορώ να δέχτω bitcoin και να κόψω απόδειξη σε ευρώ? Επιτρέπεται αυτό στην Ελλάδα? Γενικά τι απόδειξη πρέπει να κόψω?

2. Αν κάποιος μου κάνει μια παραγγελία μέσα από internet, τι απόδειξη πρέπει να δώσω? Μπορώ να δώσω απόδειξη σε ευρώ ενώ έχω πληρωθεί σε bitcoin? ή πρέπει να του κόψω κάποιο τιμολόγιο που λέει ότι έλαβα χ bitcoin έναντι χ ευρώ για τη πώληση του προιόντος? Πως δικαιολογείται αυτό στον έφορο που θα με ελέγξει και δε θα έχει ιδέα τι είναι το bitcoin?

3. Γενικά πως δηλώνω το εισόδημα μου στην εφορία αν έχω πληρωθεί με bitcoins.

4. Εγω μετά αυτά τα bitcoins θα πάω κάποια στιγμή να τα αλλάξω στο bitstamp. Πως θα δικαιολογήσω αυτό το έσοδο σε ευρώ στο τραπεζικό μου λογαριασμό από τα bitcoins σε περίπτωση ελέγχου? Διοτί η τραπεζά μου θα βλέπει να έρχονται συνέχεια ευρώ από μια ξένη επιχείρηση. Ο λογαριασμός αυτός πρέπει να είναι της επιχείρησης μου η προσωπικός λογαριασμός?

Παρακαλώ πολύ συμβουλέψτε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται ώστε να το βάλω σα μέσο πληρωμής και να είμαι νόμιμος. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

 

1715315518
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715315518

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715315518
Reply with quote  #2

1715315518
Report to moderator
1715315518
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715315518

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715315518
Reply with quote  #2

1715315518
Report to moderator
1715315518
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715315518

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715315518
Reply with quote  #2

1715315518
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715315518
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715315518

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715315518
Reply with quote  #2

1715315518
Report to moderator
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
May 08, 2014, 09:50:54 PM
 #2

πολύ δυνατές οι ερωτήσεις σου,

προσωπικά θα έβαζα bitpay να είχα το κεφάλι μου ησυχο, δεν ξέρω γιατί το αποφευγεις
συμβουλή παίζε με διεθνέις πρακτικές πάντα.

κάποιος λογιστής; - εφοριακός, τραπεζίτης;
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 08, 2014, 10:06:53 PM
 #3

η Bitpay απ'οτι βλεπω στο site της με χρεώνει $30 για 30 μέρες και σίγουρα θα έχει και άλλα fees. Αν είναι να μη πουλήσω τίποτα δε θα θελα να αρχίσω με bitpay. Θέλω να αρχίσω μόνος μου αλλά χωρίς να κάνω οτιδήποτε παράνομο η κάποια φοροδιαφυγή.

Οι λογιστές και οι τραπεζίτες που ξέρω (και ξέρω αρκετούς) δεν έχουν ιδέα για το bitcoin και δεν μπορούν να με κατατοπίσουν σωστά.

Υπάρχει κάποιος λογιστής Ελληνας εδώ που να το χει ψάξει καθόλου?

mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 09, 2014, 05:26:19 AM
 #4

Αν και δενεείμαι λογιστής εγω νομίζω οτι απλα αν δεχόσουν τα bitcoin στην ισοτιμία που συμφωνήσετε και μετα κόβοντας απόδειξη κανονικα (σαν να δέχτηκες μετρητά δηλαδή) είσαι οκ. Γιατί μετά θα τα πας σε ενα ανταλλακτήριο και θα τα κανείς withdraw στην τραπεζα σου, και δεν θα υπάρχει πρόβλημα για μικρά ποσά.

Αν αρχίσεις όμως και έχεις πολλά bitcoin απο τις συναλλαγές που κάνεις τότε θα πρεπει να 'ερευνήσεις' το θέμα πιο πολύ.
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 09, 2014, 06:54:50 AM
 #5

Quote
Αν και δενεείμαι λογιστής εγω νομίζω οτι απλα αν δεχόσουν τα bitcoin στην ισοτιμία που συμφωνήσετε και μετα κόβοντας απόδειξη κανονικα (σαν να δέχτηκες μετρητά δηλαδή) είσαι οκ. Γιατί μετά θα τα πας σε ενα ανταλλακτήριο και θα τα κανείς withdraw στην τραπεζα σου, και δεν θα υπάρχει πρόβλημα για μικρά ποσά.

Αν αρχίσεις όμως και έχεις πολλά bitcoin απο τις συναλλαγές που κάνεις τότε θα πρεπει να 'ερευνήσεις' το θέμα πιο πολύ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το εκτιμώ ιδιαιτέρως.

Πάντως το γέγονος ότι μιλάμε για Ελληνική κοινότητα που θα συμβουλεύει το κόσμο κτλ κτλ αν δεν μπορούν υπεύθυνα να απαντηθούν από κάποιο γνώστη αυτές οι απλές ερωτήσεις τότε δεν έχει νόημα η δημιουργία καμίας κοινότητας. Αν κάποιος δεν έχει μια υπεύθυνη τεκμηριωμένη απάντηση για το πως μπορεί νόμιμα ένα κατάστημα να δέχεται bitcoins τότε το bitcoin δεν έχει κανένα μέλλον στην Ελλάδα και θα είναι κρίμα...
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 09, 2014, 09:16:27 AM
 #6

+1 mavromixalaki

Η αλήθεια είναι οτι είμαστε ήδη μια ενεργή κοινότητα απο μόνοι μας (bitcointalk) και δεν βρίσκω κάποιον σοβαρό λογο να φτιάξουμε αλλη μια κοινότητα. Ίσως όταν μεγαλώσει η Ελληνική κοινότητα να το σκεφτόμασταν ξανά
lalakies23
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 250


View Profile
May 09, 2014, 02:57:11 PM
 #7

Συμφώνω και με τον mitzie και με τον mavromixalakis. Όταν θα γίνει σοβαρή κοινότητα στην Ελλάδα τότε θα αλλάξω
και το nick μου. Μέχρι τότε το αφήνω για να το απολαμβάνουν κάποιοι στο 100%  Smiley
pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1460
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 09, 2014, 03:39:03 PM
Last edit: May 09, 2014, 03:52:22 PM by pazor_true
 #8

αν σε περίπτωση είχες κάποιο πελάτι που σε πλήρωνε σε USD ή ρούβλια ή ΥΕΝ ή σε κάποιο άλλο ξένο νόμισμα πώς θα δεχόσουν την πληρωμή αυτή;

δεν θα έκοβες τιμολόγιο / απόδειξη σε ΕΥΡΩ και θα ζητούσες το αντίστοιχο ποσό ανάλογα με την ισοτιμία στο ξένο νόμισμα;
για μελλοντικό έλεγχο μπορείς να αναφέρεις στο τιμολόγιο το ποσό που πληρώθηκες / πλήρωσες και σε ΕΥΡΩ και σε bitcoin με την ισοτιμία της ημέρας.

το 'συνάλλαγμα' το πουλάς στα ανταλλακτήρια που εμπιστεύεσαι εσύ ή το κρατάς ως επένδυση.


για το bitcoin θα πρότεινα να αγοράσεις μια απλή 7" ταβλέττα και να φορτώσεις μια εφαρμογή (app) για ηλεκτρονικό πορτοφόλι bitcoin

για android μπορώ να σου συστήσω τις εξής εφαρμογές

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=piuk.blockchain.android&hl=el


με εφορία και επαγγελματικό τραπεζικό λογαριασμό δεν θα έπλεκα τα bitcoin που εισπράτω.
επίσημο νόμισμα πληρωμής δεν είναι το ΕΥΡΩ; άρα πληρώνεις τους φόρους σου σε ΕΥΡΩ και τηρείς τα βιβλία σου σε ΕΥΡΩ !

το bitcoin παραμένει στο προσωπικό λογαριασμό, και όσο δεν το ανταλλάζεις σε ΕΥΡΩ έχεις 'συνάλλαγμα'.




BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 09, 2014, 03:53:43 PM
 #9

@lalakies, τα nicks δεν αλλαζονται, θα πρεπει να φτιάξεις καινούργιο account και να γίνεις πάλι noobas  Grin

*Σορρυ για το οφ-τοπικ


αν σε περίπτωση είχες κάποιο πελάτι που σε πλήρωνε σε USD ή ρούβλια ή ΥΕΝ ή σε κάποιο άλλο ξένο νόμισμα πώς θα δεχόσουν την πληρωμή αυτή;

δεν θα έκοβες τιμολόγιο / απόδειξη σε ΕΥΡΩ και θα ζητούσες το αντίστοιχο ποσό ανάλογα με την ισοτιμία στο ξένο νόμισμα;

το 'συνάλλαγμα' το πουλάς στα ανταλλακτήρια που εμπιστεύεσαι εσύ ή το κρατάς ως επένδυση.

Ακριβώς. Σχετικά με το tablet τώρα, αν αρχίσεις και έχεις κίνηση τότε θα ηταν καλή αγορά, αλλά αν το αγόραζες τωρα αποκλειστικά για αυτό μάλλον θα πήγαινε χαμένο  Sad

Υπάρχει και ενα POS μηχανηματάκι, το coinkite. Είναι στο μέγεθος με τα υπόλοιπα POS μηχανηματα για πιστωτικές και το ίδιο portable, με wifi/3G για να κατεβάζει το blockchain, qr scanner κλπ. Αν και είναι λίγο τσιμπημενη η τιμη του, θα έλεγα ότι είναι must άμα αρχίσεις και έχεις κίνηση!!!

Btw τι μαγαζί έχεις αν επιτρέπετε; Ίσως να του έκανα μια επίσκεψη όταν αρχίσεις να δέχεσαι bitcoins Wink
pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1460
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 09, 2014, 04:05:11 PM
 #10


Υπάρχει και ενα POS μηχανηματάκι, το coinkite. Είναι στο μέγεθος με τα υπόλοιπα POS μηχανηματα για πιστωτικές και το ίδιο portable, με wifi/3G για να κατεβάζει το blockchain, qr scanner κλπ. Αν και είναι λίγο τσιμπημενη η τιμη του, θα έλεγα ότι είναι must άμα αρχίσεις και έχεις κίνηση!!!


το μηχανάκι είναι για αποφασισμένους και συνειδητοποιημένους επιχειρηματίες που ενσωματόνουν το bitcoin στη επαγγελματική καθημερινότητα τους !
πολύ ωραία/επαγγελματική και έξυπνη λύση.

τώρα να επενδύσεις όμως τόσα λεφτά για να δοκιμάσεις το bitcoin ως τρόπο πληρωμής, αυτό πρέπει να το σκεφτεί καθένας μόνος του.

https://coinkite.com/


BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 09, 2014, 04:16:35 PM
 #11

Σίγουρα είναι για πολύ αποφασισμένους, για αυτό οταν αρχίσεις να έχεις κίνηση σκέψου το. Btw το coinkite δέχεται και litecoin Wink
lalakies23
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 250


View Profile
May 09, 2014, 05:45:48 PM
 #12

Σίγουρα είναι για πολύ αποφασισμένους, για αυτό οταν αρχίσεις να έχεις κίνηση σκέψου το. Btw το coinkite δέχεται και litecoin Wink

Peercoin δέχεται?
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
May 09, 2014, 06:32:23 PM
 #13

Σίγουρα είναι για πολύ αποφασισμένους, για αυτό οταν αρχίσεις να έχεις κίνηση σκέψου το. Btw το coinkite δέχεται και litecoin Wink

Peercoin δέχεται?

Οχι, προς το παρόν μονο bitcoin/litecoin. Και αφου σου στείλει ο χρήστης coins στο coinkite, εσυ μετά πας στο site τους και τα κάνεις withdraw απο εκεί  Undecided

Δεν είναι τελείως αυτόνομο δηλαδή (να πηγαίνουν σε δικό σου wallet)
pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1460
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 09, 2014, 06:50:09 PM
 #14

@mavromixalakis

ενημέρωσέ μας για τις εμπειρίες σου σχετικά με το bitcoin ως μέσω πληρωμής

BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 09, 2014, 07:38:46 PM
 #15

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολλύ για τις απαντήσεις σας!!!

Quote
Insert Quote
αν σε περίπτωση είχες κάποιο πελάτι που σε πλήρωνε σε USD ή ρούβλια ή ΥΕΝ ή σε κάποιο άλλο ξένο νόμισμα πώς θα δεχόσουν την πληρωμή αυτή;

δεν θα έκοβες τιμολόγιο / απόδειξη σε ΕΥΡΩ και θα ζητούσες το αντίστοιχο ποσό ανάλογα με την ισοτιμία στο ξένο νόμισμα;
για μελλοντικό έλεγχο μπορείς να αναφέρεις στο τιμολόγιο το ποσό που πληρώθηκες / πλήρωσες και σε ΕΥΡΩ και σε bitcoin με την ισοτιμία της ημέρας.

το 'συνάλλαγμα' το πουλάς στα ανταλλακτήρια που εμπιστεύεσαι εσύ ή το κρατάς ως επένδυση.

το bitcoin παραμένει στο προσωπικό λογαριασμό, και όσο δεν το ανταλλάζεις σε ΕΥΡΩ έχεις 'συνάλλαγμα'.

Εδώ είναι το μεγάλο ερώτημα. Απ'όσο ξέρω απαγορεύεται στην Ελλάδα να πληρωθείς σε άλλο νόμισμα ούτε δολλάρια ούτε YEN πέρα από το ευρώ....Δεν μπορείς να αποχτήσεις συνάλαγμα παρά μόνο μέσα από κάποια τράπεζα ή νόμιμο ανταλλακτήριο. Ή κάνω λάθος?

Οι μισοί λογιστές που ξέρω μου λένε ότι το συνάλαγμα είναι ελεύθερο στην Ελλάδα και οι άλλοι μισοί ότι απάγορεύεται παρά μόνο αν αποχτηθεί από νόμιμα ανταλακτήρια (τράπεζες)! Τι ισχύει τελικά?


Quote
με εφορία και επαγγελματικό τραπεζικό λογαριασμό δεν θα έπλεκα τα bitcoin που εισπράτω.
επίσημο νόμισμα πληρωμής δεν είναι το ΕΥΡΩ; άρα πληρώνεις τους φόρους σου σε ΕΥΡΩ και τηρείς τα βιβλία σου σε ΕΥΡΩ !

το bitcoin παραμένει στο προσωπικό λογαριασμό, και όσο δεν το ανταλλάζεις σε ΕΥΡΩ έχεις 'συνάλλαγμα'.

Πως γίνεται να μην μπλέξω το έσοδο μου με επαγγελματικό λογαριασμό? Αν υποθέσουμε ότι έχει τεράστια ζήτηση και όλοι πληρώνουν σε btcs θα πουλάω προίοντα ή υπηρεσίες και δε θα δίχνω κανένα έσοδο? Από τη μία βέβαια εφόσον κόβω αποδείξεις σε Ευρώ θεωριτικά το κράτος πρέπει να είναι οκ εφόσον θα πληρώνω το ΦΠΑ αλλά από την άλλη αν μου ζητηθεί έλεγχος του εππαγελματικού τραπεζικού λογαριασμού πως δικαιολογείται η μη είσπραξη εσόδων?

Και τι γίνεται αν στο μέλλον το κράτος αποφασίσει να φορολογήσει τα κέρδη από bitcoin αναδρομικά? Ο έμπορος θα έχει πληρώσει την εφορία του κανονικά εφόσον θα έχει κόψει τις νόμιμες αποδείξεις και μετά θα φορολογηθεί και επιπλέον στα "έσοδα του" από την αλλαγή των bitcoins που είχαν σαν αποτέλεσμα εισροές Ευρώ στους προσωπικούς τους λογαριασμούς. Ετσι δεν είναι ή λέω κάτι λάθος?

Quote
Btw τι μαγαζί έχεις αν επιτρέπετε; Ίσως να του έκανα μια επίσκεψη όταν αρχίσεις να δέχεσαι bitcoins Wink

Για να πώ την αλήθεια δεν έχω εγώ μαγαζί. Αλλά έχω κάποιους κολλητούς μου φίλους που παρ'όλο που δεν ασχολούνται με το BTC, τους έχω πείσει και θέλουν να το βάλουν σα μέσω πληρωμής αλλά δεν έχουν ιδέα πώς και οι λογιστές τους επίσης δεν ξέρουν ακριβώς πως θα μπορούσε να γίνει...Δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες για να μην εκθέσω κανέναν μέχρι να βρεθούν σωστές λύσεις. Αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι όσοι μένετε στην Αθήνα 100% και είστε ηλικίας μεταξύ 15-50 τους έχετε επισκευτεί ήδη και θα τους επισκευτείτε και στο μέλλον.

Πραγματικά θέλω να βρεθούν λύσεις στο θέμα αυτό διοτί πιστέψτε με όταν αυτά τα 4 μαγαζιά στην Αθήνα το βάλουν σα μέσο πληρωμής σε λιγότερο από χρόνο όλη η Ελλάδα θα ξέρει τι είναι το bitcoin και πολλοί άλλοι θα ακολουθήσουν... Τα 3 από τα 4 μαγαζιά είναι ήδη πολύ δυνατά και το 4ρτο είναι σε απίστευτη τοποθεσία...Καθημερινά περνάει η μισή Αθήνα απ'έξω...

  



pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1460
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 09, 2014, 08:04:52 PM
 #16

φιλε μαυρομιχαλάκη,

πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάτι πριν προχωρήσεις σε συγκεκριμένα βήματα.

1. θα 'βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα' σε περίπτωση που προσπαθήσεις να πάρεις σοβαρά το bitcoin ως μέσω πληρωμής

2. όσο δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία / εκτίμηση ή ορισμός από πλευρά του κράτους / οικονομικής υπηρεσίας για το bitcoin εκθέτεις τους φίλους σου σε μη προβλέψους κινδύνους / περιπέτειες

3. πρέπει να ζηγήσεις άν το πιθανό κέρδος / αύξηση του τζίρου αξίζει αύτες τις αβεβαιώτητες

4. αν τα κίνητρά σου είναι αλτρουιστικά σχετικά με το bitcoin, τότε ξεκινάς λάθος

5. το  bitcoin είναι πειραματικό! είναι στο στάδιο του beta test.

αν μπορείς να απαντήσεις τις παραπάνω σκέψεις με 'ναι, το ξέρω αλλά εν γνώση μου προχωρώ' τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να το συζητήσουμε.




BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 09, 2014, 08:55:48 PM
 #17

1. Δεν θέλω να έχω καμία ευθύνη σε περίπτωση στραβής και γι' αυτό θέλω να είναι όλα νόμιμα

2. Δεν θέλω να εκθέσω κανέναν σε κανένα κίνδυνο! Αλλά εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία από το κράτος και εφόσον θα μπορούσαν απλά να βάλουν bitpay τότε θα ήταν νόμιμα όλα.Ετσι δεν είναι? Η και αυτό που κάνει η bitpay είναι παράνομο?

3. Στα 3 από τα 4 μαγαζιά που είναι ήδη πολύ γνωστά μάλλον δεν αξίζει το ρίσκο παρά μόνο αν όλα είναι νόμιμα διότι ήδη έχουν τεράστιο τζίρο. Στο 4ρτο μαγαζί ίσως αξίζει το κόπο μόνο και μόνο για διαφήμηση.

4. Δεν έχω καθόλου αλτρουιστικά κίνιτρα για το bitcoin! και δε σκοπεύω καν να βγάλω το παραμικρό κέρδος από όλα αυτά διότι μιλάμε για κολλητούς μου που σε καμία περίπτωση δε θα εκμεταλευόμουν. Αλλά επειδή πιστεύω ότι πολλοί στην Ελλάδα αλλά πολλοί περισσότεροι τουρίστες θα ήθελαν να χρησιμοποιήσουν τα bitcoins τους στα μαγαζιά αυτά, σίγουρα θα αύξανε αρκετά τον τζιρο των φίλων μου. Τα 3 αυτά έχουν πολύ τουρισμό! Το 4ρτο θα έκανε καλή διαφήμιση με τη χρήση bitcoin.

5. Ναι συμφωνώ

Η προσωπική μου άποψη για το bitcoin είναι ότι πραγματικά doesn't make any sense από οικονομικής πλευράς!!! Θεωρώ ότι αυτό το speculation που γίνεται και ο έλεγχος της τιμής από λίγους δε διαφέρει σε τίποτα από το σημερινό χρηματηστήριο που ελέγχεται κατ'εξοχήν από κάποια μεγάλα κεφάλαια που μας έφεραν στη κατάσταση που βρισκόμαστε όλοι παγκοσμίως σήμερα. Αυτή η αποψήμου δε θα αλλάξει είτε πάει στα $10 ε'ιτε στα $10,000. Υπάρχουν πολλά altcoins εκεί έξω που κάνουν πολύ καλύτερα τη δουλειά του bitcoin, η οποία είναι η γρήγορη μεταφορά χρημάτων οπουδήποτε θέλουμε.

Το bitcoin για μένα είναι το napster! Η τεχνολογία  αυτή σε συνδυασμό με την παγκόσμια αγανάχτηση των ανθρώπων θα φέρει τεράστια οφέλη στην ανθρώπότητα στο μέλλον αρκεί ο καθένας μας να βάλει το λιθαράκι του. Σαν άνθρωποι δικαιούμαστε να έχουμε δικαίωμα τι δεχόμαστε σαν χρήμα, σαν υλική αξια και έχουμε κάθε δικαίωμα να μην εμπιστευόμαστε απολύτως πια το πολιτικοικονομικό κατεστημένο. Έχουμε λοιπόν κάθε δικαίωμα να δεχόμαστε το bitcoin και κάθε cryptocoin σα μέσο συναλλαγής. Για το λόγο αυτό χρειαζόμαστε μια αποκεντρομένη τράπεζα που δεν έχει καμία σχέση με καμία κυβέρνηση, που δεν μπορεί να προβένει σε ασιλόγηστες επενδύσεις εις βάρος των καταθετών τους, μια τράπεζα που ελέγχεται από μαθηματικούς αλγόριθμους, από απαραβίαστους κανόνες όπου ο καθένας δέχεται σαν χρήμα και αξία ότι θέλει. Και μακάρι να δεχόμαστε σαν αξία και το bitcoin και όλα τα άλλα cryptos που ήδη υπάρχουν στο μέλλον που θα πολεμηθουν ακόμα περισσότερο...

Οπως έχω αναφέρει και σε άλλο post αυτή η τράπεζα θα δημιουργηθεί σύντομα και λέγεται BITSHARES X και ελπίζω να αλλάξει το πώς εκτιμούμε την υλική αξία κάθε νομίσματος crypto και fiat! Αυτό θα είναι το απόλυτο πείραμα! Το bitcoin ήταν απλά το napster, η αρχή! Τα bitshares είναι αυτά που πραγματικά μπορούν να κάνουν τη διαφορά και να δημιουργήσουν παγκόσμια απόκντρωση πλούτου. Δεν είμαι αναρχικός. Κάθε άλλο έχω πολύ καπιταλιστικές ιδεολογίες. Αλλά θέλω να γνωρίζει ο κόσμος ότι έχει την επιλογή πια μεταξύ κυνερνητικού χρηματος και "μαθηματικού χρήματος".

Έχοντας απαντήσει σε όλα τα παραπάνω, το λογικό που θα μου πεις είναι να μη βάλω το bitcoin σα μέσο πληρωμής στους φίλους μου.
Επειδή ξέρω ότι θα τους κάνει καλό στη δουλειά τους εφόσον βρεθούν νόμιμες λύσεις και επειδή θέλω οι Ελληνες να αρχίσουν να εξοικιώνονται με το ότι χρήμα δεν έχουν μόνο οι κυβερνήσεις και οι τράπεζες αλλά ο καθένας μας μπορεί να έχει ότι θέλει για χρήμα και να δίνει αξία σε άλλα νομίσματα που δεν ελέγχονται από καμία κυβέρνηση θέλω να βρεθούν λύσεις νόμιμες ώστε να μπορέσουν να το δέχονται σα μέσο πληρωμής.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
May 09, 2014, 11:17:37 PM
 #18

Πάντως θα έχει φοβερό ενδιαφέρων αν καταφέρεις και το τρέξεις την αποδοχή bitcoin στα καταστήματα σου κυρίως λόγο ότι θα είσαι και από τους πρώτους που θα το έχουν κάνει στην Ελλάδα. Εχω διαβάσει και για μερικά άλλα ελληνικά καταστήματα που δέχονται bitcoin και νομίζω και εδώ στο forum

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
mavromixalakis (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
May 10, 2014, 09:23:33 AM
 #19

Quote
Πάντως θα έχει φοβερό ενδιαφέρων αν καταφέρεις και το τρέξεις την αποδοχή bitcoin στα καταστήματα σου κυρίως λόγο ότι θα είσαι και από τους πρώτους που θα το έχουν κάνει στην Ελλάδα. Εχω διαβάσει και για μερικά άλλα ελληνικά καταστήματα που δέχονται bitcoin και νομίζω και εδώ στο forum

Θα είναι όντως φοβερό και είναι πολύ εύκολο για μένα να βάλω και άλλα μαγαζιά να το δέχονται σα μέσο πληρωμής αλλά πρέπει κάποιος επαγγελματίας λογιστής που ξέρει από bitcoin και νομοθεσία να με καθοδηγίσει..Αλλιώς θα μείνει απλά όνειρο... Πως διαχειρίζομαι αποδείξεις, αν επιτρέπεται να δέχομαι συνάλαγμα και όχι ευρώ, πως δηλώνω έσοδα και όλα τ'αλλα που ρώτησα στο ΟP....
pazor_true
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1460
Merit: 1025


i love Emerald (EMD)


View Profile
May 10, 2014, 10:40:11 AM
 #20

οπότε ας μπούμε στο ψητό.

εδώ στη νυρεμβέργη, γερμανίας το μαγαζί Αριστον (www.ariston-nuernberg.de) δέχεται πληρωμές σε bitcoin.
μέχρι σήμερα το τζίρο σε bitcoin ανέρχεται στα 2 bitcoin.

η πληρωμή γίνεται λογιστικά σε ΕΥΡΩ, η απόδειξη κόβεται σε ΕΥΡΩ, στο ταμείο υπάρχουν ΕΥΡΩ, το ΦΠΑ πληρώνεται σε ΕΥΡΩ.
ο λογαριασμός bitcoin και το αντίστοιχο ποσό σε bitcoin δεν εμφανίζεται στα βιβλία.
τα bitcoin παραμένουν σε προσωπικό λογαριασμό

bitpay
αυτή την υπηρεσία μπορείς να τη συγκρίνεις με τρόπο πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας.
και εκεί δεν πληρώνεις μια τράπεζα ή εταιρεία να σου ανταλλάξει ΕΥΡΩ/USD/κλπ. σε ΕΥΡΩ στο λογαριασμό σου;
οπότε έχεις ως έξοδο τη προμήθεια και έσοδο το ποσό πληρωμής μείων τη προμήθεια.

νομικά
το bitcoin ορίζετε (σχεδόν) ξεκάθαρα από τη γερμανική νομοθεσία ώς ιδιοτικό χρήμα (http://bitlegal.net/nation/DE.php)
οπότε μπορεί να κυκλοφορήσει, να μεταφερθεί, να πληρώνεις και να πληρώνεσαι σε bitcoin και να φορολογηθείς για έσοδα σε bitcoin

η ελληνική νομοθεσία υστερεί (ακόμα) στο τομέα αυτό (http://bitlegal.net/nation/GR.php)
για αυτό και η προτασή μου, ότι έσοδα υπάρχουν σε bitcoin να μετατρέποντε αμέσως με την ημερήσια ισοτιμία σε ΕΥΡΩ και να καταγράφετε η ισοτιμία. οπότε σε περίπτωση ελέγχου ή αναδρομικής φορολόγισης να φορολογηθούν τα έσοδα σε ΕΥΡΩ και όχι σε bitcoin.

αν θέλεις να είσαι τυπικότατος μπορείς να αρχειοθετείς κάθε αγορά και πώληση των bitcoin στα ανταλλακτήρια και να χρεώνεις τη προμήθεια ως έξοδα επαγγελματικού λογαριασμού / εταιρείας. αυτό όμως είναι δουλειά

σκοπός πρέπει να είναι τα έσοδα να εμφανίζοντε / καταγράφοντε / φορολογούντε σε ΕΥΡΩ

αυτή είναι η κατευθυντήρια γραμμή του λογιστή μου εδώ στη γερμανία.


Υ.Γ.
θυμάμαι να είχα διαβάσει στο forum για δύο εταιρείες στη Καλαμάτα και Κέρκυρα που δέχονταν πληρωμές σε bitcoin


BTC 12jiBjT2GSWYk2HwYdPqsQMuLqZ1br9D37 - i am Pazor
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!