Bitcoin Forum
May 22, 2024, 12:55:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
Author Topic: BTCGreece.com  (Read 38259 times)
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 15, 2014, 01:19:50 PM
 #61

Μα ο λόγος ισχύει. δλδ η δημιουργία ενός αποκεντρωμένου νομίσματος που θα μειώσει αρκετά την δύναμη και το μονοπώλιο των τραπεζών. Και το bitcoin δεν είναι μόνο νόμισμα αλλά ολόκληρο σύστημα διαχείρισης.
Αν τώρα κάποιος δεν μπορεί να τα κατανοήσει όλα τα παραπάνω και απλά θέλει να κάνει σπεκουλάρισμα με το νόμισμα η οτιδήποτε άλλο αυτό δεν μειώνει και την ουσία του νομίσματος. Δλδ η άγνοια των περισσότερων δεν μειώνουν και το σκοπό που δημιουργήθηκε το bitocin ούτε φυσικά τον ακυρώνουν. Ας μπει μέσα ακόμα και ο Σόρος. Οι δομές του bitcoin θα εξηπηρετήσουν τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
murdof
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile
July 15, 2014, 01:28:25 PM
 #62

Μα ο λόγος ισχύει. δλδ η δημιουργία ενός αποκεντρωμένου νομίσματος που θα μειώσει αρκετά την δύναμη και το μονοπώλιο των τραπεζών. Και το bitcoin δεν είναι μόνο νόμισμα αλλά ολόκληρο σύστημα διαχείρισης.
Αν τώρα κάποιος δεν μπορεί να τα κατανοήσει όλα τα παραπάνω και απλά θέλει να κάνει σπεκουλάρισμα με το νόμισμα η οτιδήποτε άλλο αυτό δεν μειώνει και την ουσία του νομίσματος. Δλδ η άγνοια των περισσότερων δεν μειώνουν και το σκοπό που δημιουργήθηκε το bitocin ούτε φυσικά τον ακυρώνουν. Ας μπει μέσα ακόμα και ο Σόρος. Οι δομές του bitcoin θα εξηπηρετήσουν τον σκοπό που έχει δημιουργηθεί.

Για να το κλείνουμε γιατί είμαστε offtopic.

Δεν διαφωνώ μαζί σου σε αυτά που λες.
Απευθύνεσαι σε ανθρώπους που δεν ξέρουν από bitcoin.
Φαντάσου ότι καλείς 500 άτομα να τους μιλήσεις και είναι γεμάτη η αίθουσα.
Τι πιστεύεις θα συμβεί εαν ξεκινήσεις με τις φράσεις:
- Πιστεύουμε στην δημιουργία ενός αποκεντρωμένου νομίσματος!
- Πιστεύουμε ότι οι τράπεζες είναι η πραγματική αιτία της οικονομικής κρίσης!

Απλά οι μισοί θα πούνε αυτοί εδώ είναι άλλο ένα fan club.

Τι θα συμβεί όμως εαν ξεκινήσεις με:
- Δεν θα ήταν φοβερό να χρησιμοποιείτε το κινητό σας παντού στο κόσμο να κάνετε συναλλαγές χωρίς να έχετε συνάλλαγμα;

Και οι 500 θα ακούσουν το 2ο και δεν θα φύγουν.

Με λίγα λόγια θα πρέπει να μιλάς με τα πλεονεκτήματα και τι θα τον ωφελήσει αυτόν και όχι με την ιδεολογία.

Την ιδεολογία την ξεπεράσαμε πλέον, ωραία καλή είναι αλλά δυστυχώς απευθυνόμαστε πλέον στη μάζα.
Εαν είχαμε μείνει στην ιδεολογία θα αγοράζαμε σήμερα Pizza με 8.000 BTC και κανείς δεν θα μας έδινε σημασία...

Buy me a beer: 1mrdfyA1GhKmTPhaSkvyq5DBterQ5m7ZK

Run your own P2Pool with Ubuntu 16.04 LTS and merge mining
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
July 15, 2014, 01:33:10 PM
 #63

Μα δεν διαφωνώ μαζί σου στο πως μπορείς να προσεγγίσεις τον απλό κόσμο που εδώ που τα λέμε δεν τον ενδιαφέρει και η ουσία ενός νομίσματος αλλά και αυτή είναι η δύναμη του bitcoin για μένα ότι μπορεί να φέρει τεράστιες αλλαγές χωρίς να πειράξει τον πυρήνα της ζωής του ανθρώπου.
Τώρα για την ιδεολογία μην ξεχνάς ότι το tvxs είναι καθαρά πολιτικό site και μην ξεχνάς ποιοί το διαβάζουν. Δλδ και αυτά που γράφω για τον κόσμο που το διαβάζει στο tvxs εξυπηρετούν τους σκοπούς διάδοσης του νομίσματος.
Άλλοι θα το χρησιμοποιήσουν λόγο ιδεολογίας,. άλλοι λόγο ευκολίας, άλλοι λόγο κέρδους αλλά η ουσία είναι η αλλαγή που φέρνει το bitcoin.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Justaguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
August 22, 2014, 12:27:44 PM
 #64

Έκανα μια κατάθεση στο www.btcgreece.com και μέχρι στιγμής, η εμπειρία μου δείχνει πως αν όχι απάτη, είναι μια καθόλου σοβαρή <εδώ βάλτε ότι είναι αυτό το πράγμα, δεν μπορώ να πω επιχείρηση μιας και δεν έχει έδρα, όνομα ή ούτε καν τηλέφωνο>.

Συγκεκριμένα:
'Κατάθεση σε 1 εργάσιμη' = 2η εργάσιμη και δεν άκουσα τίποτα
'Απάντηση σε 8 ώρες μετά από επικοινωνία' = τρείς φορές τόσο μετά και ακόμα τίποτα

Μετά από επικοινωνία μου με το www.btctrader.com - τον παροχέα της πλατφόρμας τους, έλαβα ένα αυτοματοποιημένο mail:
'Dear Sir,
CTO is on vacation will be back by Monday the 25th of Aug.
We will inform you by then.'

Είμαι πραγματικά περίεργος να δω τι θα γίνει.
Ό,τι και να γίνει όμως, δεν θα τους ξαναχρησιμοποιήσω.
Θα προτιμήσω δοκιμασμένες λύσεις από δοκιμασμένες σοβαρές επιχειρήσεις που τιμούν τον πελάτη τους και τον αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 22, 2014, 12:54:02 PM
 #65

Τα λεφτά σου δεν εμφανίστηκαν στο λογαριασμό που έκανες την κατάθεση? Υπάρχει καθόλου trade σε αυτήν πλατφόρμα η είναι τελείως νεκρή? Γιατί από τι λένε και οι ίδιοι είναι ανταλλακτήριο μεταξύ χρηστών και όχι απευθείας. Πάντως αρκετά χρήσιμη η πληροφόρηση σου και περιμένουμε και άλλη ενημέρωση για το θέμα Smiley

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Justaguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
August 22, 2014, 01:04:35 PM
 #66

Τα λεφτά σου δεν εμφανίστηκαν στο λογαριασμό που έκανες την κατάθεση? Υπάρχει καθόλου trade σε αυτήν πλατφόρμα η είναι τελείως νεκρή? Γιατί από τι λένε και οι ίδιοι είναι ανταλλακτήριο μεταξύ χρηστών και όχι απευθείας. Πάντως αρκετά χρήσιμη η πληροφόρηση σου και περιμένουμε και άλλη ενημέρωση για το θέμα Smiley

Δεν εμφανίστηκαν καθόλου.
Όπως στις περισσότερες πλατφόρμες από δολάριο μέχρι btc, φαίνεται να λειτουργεί με bid/ask.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 22, 2014, 01:11:23 PM
 #67

Ενημέρωσε σε λίγες μέρες τι συμβαίνει για να δούμε αν είναι legit η επιχείρηση. Μπορεί να είναι μια μικρή καθυστέρηση αλλιώς θα πρέπει να προειδοποιήσουμε τον κόσμο αν είναι συμβαίνει κάτι άλλο. Πάντως παράξενο να μην υπάρχει ένα τηλέφωνο για επικοινωνία αν έχουν την έδρα στην Ελλάδα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 22, 2014, 01:51:24 PM
 #68

Ας ελπίσουμε ότι απλά κάνουν τα μπάνια τους γιατί αν συμβαίνει κάτι άλλο θα είναι φοβερά αρνητική διαφήμιση για το bitcoin στην Ελλάδα. Με ένα search είδα ότι μέχρι και ο ant1 έχει ανεβάσει την είδηση για το άνοιγμα του ανταλακτηρίου

https://www.google.gr/search?q=%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+bitcoin+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF&oq=%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1+bitcoin+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF&aqs=chrome..69i57.7264j0j7&sourceid=chrome&es_sm=0&ie=UTF-8

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
murdof
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile
August 22, 2014, 09:12:48 PM
 #69

Όντως BTC Greece...

Αφήσαν τους πελάτες και πάνε στις παραλίες.
Ούτε άνθρωπο πίσω δεν άφησαν. Φανταστείτε δουλειά που θα έχουν!


Buy me a beer: 1mrdfyA1GhKmTPhaSkvyq5DBterQ5m7ZK

Run your own P2Pool with Ubuntu 16.04 LTS and merge mining
Justaguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
August 22, 2014, 10:15:58 PM
Last edit: August 23, 2014, 03:21:06 PM by Justaguy
 #70

Μάλλον τελικά επικοινώνησαν από τη μαμά εταιρεία με το btcgreece.com και πιστώθηκαν τα λεφτά.

Επόμενα βήματα:
αγορά btc
ανάληψη btc
κλείσιμο λογαριασμού

Θα μπορούσε να είναι μία άριστη επιχείρηση αν παρείχε εξυπηρέτηση όπως αυτή που υπόσχεται, ειδικά για το support εντός 8 ωρών.
Επίσης τουλάχιστον τις εξής πληροφορίες πρέπει να τις έχει διαθέσιμες στο κοινό:
  • ΑΦΜ
  • Έδρα/διεύθυνση
  • Όνομα ιδιοκτήτη/επιχείρησης/συνεργατών
  • Τηλέφωνο

Όταν δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη σε έναν βετεράνο στα crypto, πώς να προσεγγίσεις τον αδαή;

Εύχομαι πάντως να μπορέσει ο ιδιοκτήτης να ακούσει την κοινότητα και να παρέχει τα προαναφερθέντα. Αν τα κάνει, θα βελτιώσει πάρα πολύ την αξιοπιστία του και τη δουλειά του, είναι κρίμα ενώ έχει δυνατότητες, να χάνει από ένα σύνολο μικρών αλλά σημαντικών λεπτομερειών.


Με βάση τα παρόντα δεδομένα και την εμπειρία μου, δυστυχώς δεν θα ξανακάνω συναλλαγή.


Edit:
Επικοινώνησαν μαζί μου και από το btcgreece.com, η ημερομηνία αξίας του εμβάσματος ήταν μία μέρα μετά οπότε γιαυτό και η καθυστέρηση.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
August 23, 2014, 01:08:04 AM
 #71

Πάντως είναι legit και αυτό έχει μεγάλη σημασία.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
BTCGR (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile WWW
August 24, 2014, 11:25:22 AM
 #72

Καλησπέρα και απο μένα.

Καταρχήν ευχαριστώ για τα σχόλια , τα οποία είναι όλα ακριβή και στην σωστή κατεύθυνση,και χωρίς υστεροβουλία.

Οπως επικοινωνησε και το τμημα εξυπηρέτησης πελατών μαζί σου , υπήρχε καθυστέρηση στην πίστωση , λόγω της ημερομηνίας αξίας του εμβάσματος, και το BTCGreece , πίστωσε το ποσό στον λογαριασμό σου μέσα σε 3 ώρες απο την ώρα που πιστώθηκε σε εμάς.

Σε ότι αφορά την καθυστέρηση στην απάντηση στο μήνυμα σου , έχεις απόλυτο δίκιο , απολογούμαι .

Εως 15 Σεπτέμβρη , θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που αναφέρεις και ελπίζουμε να σε έχουμε εκ νέου πελάτη .

Παραμένω στην διάθεση σου για οποιαδῆποτε διευκρίνηση και πληροφορία , στο tm@btcgreece.com .

Φιλικά
Θάνος



Μάλλον τελικά επικοινώνησαν από τη μαμά εταιρεία με το btcgreece.com και πιστώθηκαν τα λεφτά.

Επόμενα βήματα:
αγορά btc
ανάληψη btc
κλείσιμο λογαριασμού

Θα μπορούσε να είναι μία άριστη επιχείρηση αν παρείχε εξυπηρέτηση όπως αυτή που υπόσχεται, ειδικά για το support εντός 8 ωρών.
Επίσης τουλάχιστον τις εξής πληροφορίες πρέπει να τις έχει διαθέσιμες στο κοινό:
  • ΑΦΜ
  • Έδρα/διεύθυνση
  • Όνομα ιδιοκτήτη/επιχείρησης/συνεργατών
  • Τηλέφωνο

Όταν δεν εμπνέεις εμπιστοσύνη σε έναν βετεράνο στα crypto, πώς να προσεγγίσεις τον αδαή;

Εύχομαι πάντως να μπορέσει ο ιδιοκτήτης να ακούσει την κοινότητα και να παρέχει τα προαναφερθέντα. Αν τα κάνει, θα βελτιώσει πάρα πολύ την αξιοπιστία του και τη δουλειά του, είναι κρίμα ενώ έχει δυνατότητες, να χάνει από ένα σύνολο μικρών αλλά σημαντικών λεπτομερειών.


Με βάση τα παρόντα δεδομένα και την εμπειρία μου, δυστυχώς δεν θα ξανακάνω συναλλαγή.


Edit:
Επικοινώνησαν μαζί μου και από το btcgreece.com, η ημερομηνία αξίας του εμβάσματος ήταν μία μέρα μετά οπότε γιαυτό και η καθυστέρηση.
chrisvl
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1274
Merit: 1006

Trainman


View Profile WWW
August 24, 2014, 11:48:13 AM
 #73

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και εγώ καλές δουλείες

ganstaz361
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
August 27, 2014, 04:26:30 PM
Last edit: August 28, 2014, 12:42:56 PM by ganstaz361
 #74

Δεν μπορω να κανω αναληψη τα bitcoin που εχω στον λογαριασμο μου, ερχεται το link επιβεβαιωσης αλλα βγαζει αυτο το μηνημα "Παρακαλω ελεγξτε τον κωδικο επιβεβαιωσης.ειτε ειναι λαθος ειτε εχει περασει η 1 ωρα ισχυς του." Εδω και 3 ωρες προσπαθω, εγραψα και στο support δεν πηρα απαντηση μεχρι τωρα. Κανω εγω μηπως καποιο λαθος?

Edit:
Είχαν στο συστημά τους πρόβλημα, πριν απο λίγο έκανα την ανάληψη
BTCGR (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile WWW
August 29, 2014, 06:13:39 PM
 #75

Καλησπερα ,ελπιζω ολα καλα.
Απλα να αποσαφηνισω πως δεν ηταν προβλημα του συστηματος, αλλα ουσιαστικα η αλλαγη απο Eur σε USD , αφηνε ενα υπολοιπο με αρνητικο προσημο,με αποτελεσμα να μην προχωραει η συναλλαγη.

Ελπιζω συνολικα η εμπειρια σου να ηταν θετικη,

Φιλικα
Θανος
Justaguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
September 16, 2014, 06:47:47 AM
 #76

"Εως 15 Σεπτέμβρη , θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που αναφέρεις και ελπίζουμε να σε έχουμε εκ νέου πελάτη ."

Omologw pws perimena me agwnia alla den eida akoma kati Sad
murdof
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile
September 16, 2014, 11:38:37 AM
 #77

"Εως 15 Σεπτέμβρη , θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που αναφέρεις και ελπίζουμε να σε έχουμε εκ νέου πελάτη ."

Omologw pws perimena me agwnia alla den eida akoma kati Sad


Καλώς ήρθες στον κόσμο του bitcoin.

Όπως θα μάθεις κανένας δεν τηρεί τις ημερομηνίες Tongue

Buy me a beer: 1mrdfyA1GhKmTPhaSkvyq5DBterQ5m7ZK

Run your own P2Pool with Ubuntu 16.04 LTS and merge mining
Justaguy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
September 16, 2014, 07:33:00 PM
 #78

"Εως 15 Σεπτέμβρη , θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που αναφέρεις και ελπίζουμε να σε έχουμε εκ νέου πελάτη ."

Omologw pws perimena me agwnia alla den eida akoma kati Sad


Καλώς ήρθες στον κόσμο του bitcoin.

Όπως θα μάθεις κανένας δεν τηρεί τις ημερομηνίες Tongue

Kati xerw kai egw...
"Akaaakieeee ta miner nanai BFLLLLLLLL"

Xaxaxaxaxa
kapetan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 165
Merit: 100


View Profile WWW
October 04, 2014, 04:38:03 PM
 #79

Γεια σας,
ολοι ξερουμε οτι νομικο καθεστος καθως και φορολογικο δε υπαρχει στην Ελλαδα για το μτιτκοιν και τα υπολοιπα κρυπτονομισματα, οπως αλλωστε και στις περισσοτερες χωρες.

ωραιος ο "τυπικος" ελεγχος για να αποκτησουμε ολοι τις απαραιτητες πληροφοριες και την εμπιστοσυνη ωστε να συνεργαστουμε με το  BTCGreece.com. Γνωμη μου δωστε μια ευκαιρια καντε συναλλαγη με μικρο ποσο. Δε σας αρεσει πατε αλλου, υπαρχουν ενα σωρο αλλες λυσεις που και σε αυτα τα ανταλλακτιρια δε ξερετε αφμ, ονομα ιδιοκτητη ,διευθυνση και επιμελητιριο ...

μια προταση να σκεφτουμε ολοι... αν καναμε ολοι ενα τετοιο ελεγχο στους πολιτικους, βουλευτες και λοιπα προσωπα και εταιριες που εμπλεκονται στην "κριση", σιγουρα η ζωη μας θα ηταν πολυ καλυτερη! , νομιζω οτι εχουμε μνημη χρυσοψαρου οσο αφορα τους πολιτικους - τις υποσχεσεις τους - τα ψεματα και τις προδοσιες τους. φυλακη δε βλεπω κανενα και ευθυνη για αυτο εχουμε ολοι.

κατα τη γνωμη μου αδεια δε χρειαζεται. το μπιτκοιν δε ειναι χαρτονομισμα δε τυπωνεται
κοβεται καποια αποδειξη? καποια παροχη υπηρεσιων ? οχι τοτε τι ζητατε? να φοροληθουμε ολοι και στο μπιτκοιν 23 % + ?
ετσι θα σωθει η Ελλαδα ταιζοντας τους προδοτες και το υπαρχον συστημα που εχει καταστρεψει τους περισοοτερους ? η θελετε την εφορια και εδω να μας τα παιρνει ? μαθατε οτι οι εισπραξεις του ενφια θα πανε στις τραπεζες?

δε εχω καταλαβει με ποιανου το μερος ειναι μερικοι.

τωρα παλι αν καποιος νομιζει οτι μπορει να τα καταφερει καλύτερα ας ανοιξει δικο του ανταλλακτηριο με αδειες, εφοριες, τεβεε, επιμελητιριο, συκα μυκα και τα λοιπα χαρτια και να μας τα παρουσιασει.
η ας παει σε μια εναλλακτικη λυση για τους δυσπιστους (οριο μεχρι 500 ευρω την ημερα)
https://www.coinbase.com/?r=53dd3ed62915d2c575000003&utm_campaign=user-referral&src=referral-link
δοκιμαστε να ζητησετε εδω αφμ,επιμελητηριο, διευθυνση εταιριας, ονομα ιδιοκτητη, νουμερο και ενημερωστε και του υπολοιπους απο εμας τις σας εστειλαν.

δε εχω σκοπο να προσβαλω κανενα για κανενα λογο, οποτε παρακαλω πολυ με ευγενεια προσκαλω γονιμο διαλογο πανω στο θεμα ανταλλακτηριο στην ελλαδα.
 

1. BTCjam: Mining and trading loan #4 https://goo.gl/rwj84u , 2. Scrypt.cc Cloud Mining with 120 Days ROI http://goo.gl/LXomWh ,
3. Haas Bot Trade your Cryptos http://goo.gl/unM0TF , 4. Bitgold Invest to BTC & Gold http://goo.gl/7T3K6O
murdof
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 196
Merit: 100


View Profile
October 04, 2014, 07:06:41 PM
 #80

kapetanιο να σου πω τυχαία τι συνέβη σήμερα.

χτυπάει το σταθερό σπίτι και μου βγαίνει ένα αυτόματο μήνυμα που μου λέει ότι έχω κερδίσει ένα ταξίδι κλπ και να πατήσω το 1.

Πατάω το 1 μόνο και μόνο για να μάθω ποιος είναι αυτός που παρανομεί.
Ρωτάω που βρήκατε το τηλέφωνο; Μου λέει δεν ξέρω που κάλεσα - το σύστημα καλεί τυχαία νούμερα. Σε ενημερώνω ότι αυτό απαγορεύεται εαν δεν το γνωρίζεις.
Ρωτάω πως λέγεται η εταιρία και μου λέει ένα όνομα κουκουρούκου που δεν κατάλαβα τι ήταν.
Της λεω πες μου το ΑΦΜ της εταιρίας και μου λέει - εσείς έτσι δίνετε το ΑΦΜ σας και μου το κλείνει.

Τα ΑΦΜ των εταιριών καθώς τα συνδεδεμένα στοιχεία (διεύθυνση, τηλέφωνο) δεν είναι κάτι που είναι απόρρητο για μια εταιρία σοβαρή.
Υπάρχει κιόλας εφαρμογή και API του υπουργείου οικονομικών που βάζεις το ΑΦΜ και σου λέει τα πλήρη στοιχεία της εταιρίας.

Δηλαδή εαν πάρω εγώ τον ΟΤΕ και του πω δώσε μου το ΑΦΜ σου θα μου πει είναι απόρρητο; Δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ με το ΑΦΜ του άλλου - πέρα από το να διασταυρώσω ότι αυτός είναι πραγματικά.

Τώρα όσο αφορά την coinbase να στείλω mailάκι εαν θέλεις να ρωτήσω σε ποια χωρά είναι registered και το VAT τους. Εαν αρνηθούν να το δώσουν και αυτοί τότε μακρυά.

Πάμε τώρα στο πρακτικό. Με όποιον συναλλάσσεσαι πρέπει να ξέρεις πως τον λένε και τα πλήρη στοιχεία του. Βάλε μου 50 BTC σε μια διεύθυνση που θα σου δώσω και θα φτιάξω μια ωραία σελίδα και θα σου δώσω πίσω 200 σε 2 ημέρες π.χ. Δεν το κάνεις. Γιατί; Γιατί δεν έχεις καμία κάλυψη. Όταν θα πας στο δικηγόρο το πρώτο πράγμα που θα σου πει είναι να του κάνουμε μήνυση/αγωγή κλπ.
Θα σου πει ποια είναι η εταιρία; Θα του πεις έχει ένα website (που μπορεί και να έχει κλείσει). Σου ζητάει ΑΦΜ ή όνομα εταιρίας για να το ψάξει μετά αυτός. Εαν έχεις όνομα εταιρίας είναι άχρηστο. Η εταιρία μπορεί να λέγεται Foufoutos.com αλλά πραγματικά το ΑΦΜ να ανήκει στην "Παπαδάοπουλος εξόρυξη νομισμάτων ΕΠΕ". Άρα τι θα βρει ο δικηγόρος; Τίποτα...

Buy me a beer: 1mrdfyA1GhKmTPhaSkvyq5DBterQ5m7ZK

Run your own P2Pool with Ubuntu 16.04 LTS and merge mining
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!