Bitcoin Forum
April 30, 2024, 09:17:01 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: LATIUM  (Read 1174 times)
donna (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
June 17, 2014, 09:00:07 AM
 #1

Salutare băieți  și fete!
Cine mă poate ajuta cu informații despre Latium și despre modul în care funcționează? Mulțumesc!
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714468621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714468621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714468621
Reply with quote  #2

1714468621
Report to moderator
1714468621
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714468621

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714468621
Reply with quote  #2

1714468621
Report to moderator
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 17, 2014, 10:12:57 AM
 #2

Si ai postat in anunturi importante pentru ca...?
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
June 17, 2014, 12:12:51 PM
 #3

pentru ca newbie... Cheesy
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
June 17, 2014, 12:37:16 PM
 #4

Si pentru ca se muta.. Smiley.

donna (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
June 17, 2014, 02:49:10 PM
 #5

Am postat unde am postat pentru ca am postat. Ma poate ajuta cineva sau nu?  Multam fain pentru primire.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 17, 2014, 03:52:13 PM
Last edit: June 17, 2014, 04:03:16 PM by jonsi
 #6

Am postat unde am postat pentru ca am postat. Ma poate ajuta cineva sau nu?  Multam fain pentru primire.

Ei lasa, nu te imbufna acum, noi mai si glumim, de ce esti asa irascibil? Smiley
     Ca sa iti treaca supararea, asa in fuga m'am uitat la moneda asta si as putea sa spun urmatoarele:
Latium este un altcoin printre altele cateva sute (poate chiar mii). Foloseste un sistem de distributie 100% PoS (Proof of Stake) ceea ce inseamna ca pentru a creea noi monezi nu se foloseste mining'ul ci ele sunt distribuite proportional (cu monezile pe care le detii in portofel) tuturor participantilor la retea. In teorie acest sistem ar fi mai sigur decat Pow (Proof of Work) folosit de catre Bitcoin.
     Din lipsa de timp si interes nu stau sa caut ce premine are, cu toate ca sunt convins ca nu este deloc unul neglijabil. In cocluzie: o alta moneda care nu aduce nimic noi prin care DEV'ul cauta o metoda de imbogatire rapida (este posibil sa ma insel dar din experienta sansele sunt destul de mici).

-edit-
   Oricum, totusi avem o comunitate aici pe forum si niste reguli simple pentru postari. Daca tu nu'ti dai interesul sa citesti cat de cat aceste reguli si postezi unde te taie capul nu denota neaparat respect pentru aceasta comunitate. Asa ca strict vorbind nici tu nu ti'ai facut tocmai o intrare "onorabila" ca sa fii nemultumit de primire.
-edit-
donna (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
June 17, 2014, 06:04:19 PM
 #7

Nu sunt irascibila, dar m-ai taxat cam repede pentru ca nu am cascat ochii Shocked si am postat aiurea. Inteleg din raspunsul tau ca nu se ocupa nimeni pe aici cu moneda aceasta. Problema mea este mai mult o chestiune tehnica si as fi dorit sa intreb pe cineva care are descarcat programul, dar se pare ca sunt in primii 50 care l-au descarcat. Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi si imi cer scuze daca am fost rea!  Smiley
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 17, 2014, 08:12:03 PM
 #8

    Deoarece este o moneda 100% PoS, a "te ocupa de ea" este impropriu spus deoarece tot ce poti face este sa descarci programul (adica wallet'ul) si... sa astepti. Asta presupune "mining'ul" monezilor 100% PoS, in functie de cate ai in portofel vei primi mai multe in timp.
    Poti intreba, daca vrei sa stii ceva concret, nu e neaparat ca cineva sa aiba descarcat wallet'ul ca sa'ti poata raspunde. Daca vrei sa stii chestii generale despre cum functioneaza aceasta moneda poti da un search pe google pentru "how Proof of Stake work" si o sa gasesti in amanunt toate chestiile tehnice si chiar mai mult.

P.S. Bine ai venit pe forum.
donna (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
June 18, 2014, 08:05:40 AM
 #9

Nu este impropriu si voi argumenta imediat.
Sistemul este bazat pe referali, care la inscriere primesc 5 lat, iar eu primesc la randul meu 5 lat in prima linie, 2 in a doua.. ma rog.
Eu am un numar de unitati trimise deja in portofel, care se inmultesc ele acolo, insa restul nu reusesc sa il trimit in portofel (desi primele trei transferuri au mers). Un raspuns pe care l-am primit a fost ca referalii nu au descarcat portofelele lor, insa varianta a picat in momentul in care i-am contactat si mi-au spus ca au descarcat. Nu i-am crezut pe toti, insa pe prietenii mei,da.
Asadar, ca sa nu ma mai lungesc, portofelul meu are o problema?  Huh
Multumesc!

P. S. Bine v-am gasit !
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 18, 2014, 01:09:53 PM
 #10

   Am spus impropriu pentru ca prin acest sistem de referali este o noutate adusa sistemului de marketing al monezii, nu monezii in sine. Eu ma refeream ca nu te poti "ocupa" cu ea in sensul clasic, adica sa minezi, sa creezi pool'uri, sa dezvolti algoritmi care folosesc hardware'ul mai eficient, etc etc.
   Legat de problema ta, ceea ce trebuie sa faci este sa'i intrebi daca se poate accesa block'chain'ul monezii public (cum ar fi prin blockchain.info pentru Bitcoin) si acolo urmaresti tranzactiile pentru adresa ta. Daca ele apar in blockchain dar nu si la tine in portofel atunci este o problema cu portofelul (desi sunt mai mult ca sigur ca nu este cazul) si daca nu apar in blockchain atunci acele tranzactii nu exista si de asta nu iti apar in portofel.
   Este bine pentru experienta sa participi la astfel de "experimente" dar sa nu te astepti sa'ti aduca vreo valoare monetara reala. M'as mira ca in final dupa toata stradania ta, presupunand ca monezile vor fi pe exchange'uri sa valoreze mai mult de 5$ (si asta in cazul optimist), dar stii tu... Keep Calm and Keep Holding.
donna (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 0


View Profile
June 18, 2014, 01:39:19 PM
 #11

Am rezolvat printr-o simpla discutie pe FB cu administratorul unei pagini, care mi-a cerut userul si mi-a trimis unitatile respective in portofel. Explicatia a fost ca ori cererea a fost trecuta cu vederea ori a fost trecuta la revizuire pentru antifrauda. Multumesc mult  pentru sfaturi si pentru rabdare. Smiley
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!