Bitcoin Forum
September 01, 2024, 06:26:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cum procedez daca vreau sa adaug BITCOIN la firma mea?  (Read 1945 times)
HrN (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
July 18, 2014, 07:48:37 AM
 #1

Salut. De curand mi-am deschis o firma de prestari servicii si ma gandeam sa adaug si BITCOIN ca sistem de plata.
Cum ar trebui sa procedez?
Cum ajunge in contabilitate?
Cum dau bon fiscal?
Este vreo casa de marcat pentru asa ceva?
Ar fi mai ok sa bat in casa in RON si sa primesc bitcoin?
Nu voi avea probleme cu autoritatile?
La ce alte lucruri sa ma mai astept?

.()_().
tvasbn
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 460
Merit: 500


View Profile
July 18, 2014, 08:33:53 AM
 #2

Asta ii dezavantaju ca Bitcoinu nu ii reglementat, multe avantaje ca-i anonim, etc. da nefiind reglementat ii mai aiurea in contabilitate.

Practic iti faci cont la exchange pe contu IBAN al firmei, si spre ex incasezi 1 BTC de la un client, tu ii emiti factura de 2000 lei iar in contabilitate pui incasarea respectiva pe bani care iti intra de la exchange.

Ca si la trimiteri ramburs Fan Courier cont colector, ai factura si incasarea iti vine nu direct de la client ci de la Fan Courier.

De asta ii ok sa faci retrageri din contu de exchange exact cat is facturile emise.

valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
July 18, 2014, 10:02:09 AM
 #3

Salut!

Legat de contabilitate, în țara noastră încă nu se cunoaște nimic despre vreo reglementare legată de Bitcoin, suntem ca în vestul sălbatic.

Firmele de obicei se folosesc de serviciile BitPay (bitpay.com) sau CoinBase (coinbase.com/merchants) pentru a accepta BTC. Am impresia că aceste servicii oferă un fel de chitanță, dar nu am înțeles încă dacă se poate integra în contabilitate. În orice caz, poți să explorezi și această opțiune.

Mai poți și să te prefaci că accepți de fapt lei...

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
July 18, 2014, 10:16:37 AM
 #4

e simplu. Accepti BTC si emiti factura echivalenta in RON. Nu intereseaza pe nimeni ce faci cu acei BTC (poti sai ti sau sai vinzi). Tu oricum o sa platesti impozit
HrN (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
July 18, 2014, 10:35:28 AM
 #5

Ok. Cea mai simpla metoda este sa bat RON in casa si sa primesc BTC.
Nu ar fi o problema daca pun un autocolant cu "Bitcoin Accepted here"? Daca vine garda financiara, nu ar putea face mare lucru, nu?

.()_().
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
July 18, 2014, 10:50:15 AM
 #6

Ok. Cea mai simpla metoda este sa bat RON in casa si sa primesc BTC.
Nu ar fi o problema daca pun un autocolant cu "Bitcoin Accepted here"? Daca vine garda financiara, nu ar putea face mare lucru, nu?
atata timp cat tu declari ce incasezi nu este nici o problema
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!