Bitcoin Forum
May 12, 2024, 11:44:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türkiye'de ve Dünyada Bitcoin'in Geleceği  (Read 4968 times)
canary (OP)
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
August 25, 2014, 03:56:38 PM

Merhabalar,

Yaklaşık 1 aylık bir araştırma ve gözlem süreci sonrası bu sabah itibariyle BTCTurk üzerinden BTC, Koinim.com üzerinden de LTC yatırımlarıma başladım. Yeni başlayanlar bölümünde özellikle bedava BTC kazanma ve Mining bölümlerinin en popüler konu başlıklarından olduğunu görünce, ayrıca bu başlıklardaki arkadaşların harcadıkları zamana ve mining için verdikleri elektrik parasına kıyasla kazandıkları paranın değersizliğini görünce tamamen bir yatırım aracı olarak, arbitrajla para kazanmak üzere piyasaya girişimi yaptım.

Öncelikle ilk gözlemlerim Türk siteleri Koinim.com ile BTCTurk arasında zaman zaman 15-20 TL'ye varan farklar olabiliyor ve şu anda dünyadaki BTC kuru 1 BTC=1097 TL olarak seyrederken, bu sitelerimizde 1112-1114 seviyesinden satışların yapıldığını görüyoruz ki bu bana göre değerlendirilebilecek avantajlar yaratıyor arbitraj için. Tek dezavantajımız bu sitelerde işlem hacminin çok yüksek olmaması olarak görünüyor ki, ilerleyen dönemde benim gibi yeni yatırımcıların sayısı arttıkça, insanların Bitcoin ve Altcoin yatırımı için güvenini sağlayacak bir ortam oluştukça bu problem de ortadan kalkacaktır.

Bitcoin'in işlem hacmi artışıyla birlikte ülkemizdeki geleceğini çok parlak gördüğümü söylemek istiyorum. Genel olarak Bitcoin'in dünyadaki geleceğine bakacak olursak; ilk 4 yıl 10.500.000 Bitcoin üretildi 2009-2013 yılları arasında ve asıl pikini 2013 yılı sonunda yaptı Bitcoin. Bundan sonra her 4 yılda bir üretimin yarıya düşeceğini, mining olayının daha da zorlaşacağını düşünürsek Bitcoin'in uzun vadede şu anki değerini 10'a hatta 100'lere katlama potansiyeli olduğu bir gerçek. Bitcoin piyasa oyuncusu artmaya başladıkça, firmalar Bitcoin'le hizmet vermeyi yaygınlaştırıp onu günlük yaşamın bir parçası hale getirmeye başladıkça, Bitcoin miktarının da 21 milyonda sınırlı olduğunu düşünürsek olmayacak bir şey değil.

Herkese Bitcoin/Altcoin yatırımlarında başarılar diliyorum, kazancınız bol olsun!
1715514254
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715514254
Reply with quote  #2

1715514254
Report to moderator
1715514254
Hero Member
*

Ignore
1715514254
Reply with quote  #2

1715514254
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715514254
Hero Member
*

Ignore
1715514254
Reply with quote  #2

1715514254
Report to moderator
pandacoin
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1000

View Profile
August 25, 2014, 04:15:54 PM

Bitcoin yatırımı için tebrikler. Litecoin için 1 sene kadar geç kalmışsınız. Hala düşüş trendinde ve kolay kolay çıkacak gibi görünmüyor.
dadas15
Sr. Member

Activity: 558
Merit: 251

View Profile
August 25, 2014, 05:02:24 PM

öncelikle hoş geldin, hayırlı olsun.
dünya ve TR piyasası arasında fark her zaman vardır ve ilgi çekmektedir ANCAK para yatırma ve çekmede karşılaşılan komisyon oranları nedniyle bir kazanç sağlamak zordur.
forumun eski sayfalarında insanlar btc-e ye para yatırmak için bin türlü dolap çeviriyorlardı sonra devran değişti ve çekmek için yollar aramaya başladılar.
sonuç olarak arbitraj düşünüyorsan komisyon oranlarını ve işlem ücretlerini gözden kaçırma
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
August 25, 2014, 05:05:38 PM

hoşgeldiniz fakat ltc artık bitmiş fiilen bir yeniliği olmayan bir coin, degeri de düşüş trendinde ltc ile zarara uğrayıp coinlere küsmeyin.
EFS
Moderator
Legendary
*

Activity: 3724
Merit: 2083

Crypto Swap Exchange

View Profile
August 25, 2014, 05:15:48 PM

Litecoin'e yatırım kararınızı neye göre aldınız acaba? Litecoin'in grafik üzerinde (LTC/Yuan) düşüş trendi:

Here is the one-week resolution chart of Litecoin / Yuan as reported by the very liquid OKCoin exchange. The rightmost candle now has a technical shape that suggests indecision, and with relatively high volume indicates that the recent price capitulation has either ended or paused. As the resistance downtrend line from the November 2013 peak has not yet been convincingly pierced to the upside, conventional TA wisdom says the down trend from the peak has not yet reversed.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
August 25, 2014, 06:05:32 PM

4-4.5 birinci destek, 3.4 ikinci ve son destek. 6 üzerinde hızlanır ve 10 yatay direncine kadar...

canary (OP)
Full Member

View Profile
August 25, 2014, 09:43:03 PM

Hoşbulduk, önerileriniz için teşekkürler. LTC'deki düşüşün sebepleri şu yazıda çok güzel bir şekilde açıklanmış: http://cointelegraph.com/news/112327/litecoin-is-dying-fact-or-fud

Ben bu gidişatın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum, düşüşün sebepleri çok güzel analiz edilmiş ki buna karşılık bir hamle de gelecektir. Ayrıca yazıda bahsettiği gibi Bitcoin/Litecoin, altın/gümüş gibi birbirinden bağımsız değerler gibi gözükse de her ikisi de kriptopara olarak dünyaca kabul gördükleri ölçütte değerlerini artıracaklar, yakın zamanda bunların günlük yaşamda yaygın kullanımı yönünde olumlu haberler gelmeye başlarsa Litecoin'in yeniden 10 dolar üstünü görebileceğini düşünüyorum.
trako
Hero Member

View Profile
August 26, 2014, 06:11:59 AM

miningin ltc üzerinde negatif etkisinden bahsediyor.
peki ne zaman dengeye gelecek, bu yazıda onu bulamadım.
belki de dengeye gelmiştir.....
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
August 26, 2014, 08:14:58 AM

Herseye ragmen ben LTC nin yukselecegine inananlardanim, ama daha zamani degil, LTC benim dusunceme gore uzun vadeli bir yatirim araci, belki 3 yada 4 yil. Litecoin yaraticisi olan eski Google calisani Charles Lee,Coinbase e gectiginde durumun boyle olacagi belli idi, Bitcoinin cosmasi 1200 dolarlara cikmasi ayni zamanda The Economist dergisi Litecoinin Bitcoine alternatif olacagindan bahsetmis ve iste o zaman Litecoin tavan yapmisti, ayni su anda cop olup giden quark icin Max Keiser in aciklamada bulunup quarki ucurmasi gibi, hemen hemen cok yakin belki ayni ay icinde olmustu bunlar yanlis hatirlamiyorsam gecen sene kasim ayi falandi. CharlesLee'nin Coinbase gecmesinin bir sebebi var ve uzun vadeli bir plan diye dusunuyorum.
cogabonito
Sr. Member

Activity: 240
Merit: 250

View Profile
August 26, 2014, 11:20:32 AM

Bitcoin'in geleceği parlak. Litecoin için aynı şeyleri söyleyemiyorum.

trako
Hero Member

View Profile
August 26, 2014, 11:34:58 AM

borsadan anladığım kadarı ile bitti lafı çoğunluktaysa alım uygun:)
ya da çok iyi lafı geziyorsa mal çakma zamanı gelmiş...

şimdi çin çıkıp ltc serbest dese ltc yi kim tutabilir. lee ne işler çeviriyor bilmiyoruz, çinden bağımsız hareket ettğine inanmıyorum.

tabi benim yatırımlarım genelde dip yapar o ayrı Grin

MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
August 26, 2014, 11:42:58 AM

Merhabalar,

Yaklaşık 1 aylık bir araştırma ve gözlem süreci sonrası bu sabah itibariyle BTCTurk üzerinden BTC, Koinim.com üzerinden de LTC yatırımlarıma başladım.

Hoşgeldiniz, umarım yatırımlarınızda istediğiniz başarıyı yakalarsınız.
twn
Legendary
*

Activity: 1204
Merit: 1011

View Profile
August 27, 2014, 08:11:38 AM

Merhabalar,

Yaklaşık 1 aylık bir araştırma ve gözlem süreci sonrası bu sabah itibariyle BTCTurk üzerinden BTC, Koinim.com üzerinden de LTC yatırımlarıma başladım. Yeni başlayanlar bölümünde özellikle bedava BTC kazanma ve Mining bölümlerinin en popüler konu başlıklarından olduğunu görünce, ayrıca bu başlıklardaki arkadaşların harcadıkları zamana ve mining için verdikleri elektrik parasına kıyasla kazandıkları paranın değersizliğini görünce tamamen bir yatırım aracı olarak, arbitrajla para kazanmak üzere piyasaya girişimi yaptım.

Öncelikle ilk gözlemlerim Türk siteleri Koinim.com ile BTCTurk arasında zaman zaman 15-20 TL'ye varan farklar olabiliyor ve şu anda dünyadaki BTC kuru 1 BTC=1097 TL olarak seyrederken, bu sitelerimizde 1112-1114 seviyesinden satışların yapıldığını görüyoruz ki bu bana göre değerlendirilebilecek avantajlar yaratıyor arbitraj için. Tek dezavantajımız bu sitelerde işlem hacminin çok yüksek olmaması olarak görünüyor ki, ilerleyen dönemde benim gibi yeni yatırımcıların sayısı arttıkça, insanların Bitcoin ve Altcoin yatırımı için güvenini sağlayacak bir ortam oluştukça bu problem de ortadan kalkacaktır.

Bitcoin'in işlem hacmi artışıyla birlikte ülkemizdeki geleceğini çok parlak gördüğümü söylemek istiyorum. Genel olarak Bitcoin'in dünyadaki geleceğine bakacak olursak; ilk 4 yıl 10.500.000 Bitcoin üretildi 2009-2013 yılları arasında ve asıl pikini 2013 yılı sonunda yaptı Bitcoin. Bundan sonra her 4 yılda bir üretimin yarıya düşeceğini, mining olayının daha da zorlaşacağını düşünürsek Bitcoin'in uzun vadede şu anki değerini 10'a hatta 100'lere katlama potansiyeli olduğu bir gerçek. Bitcoin piyasa oyuncusu artmaya başladıkça, firmalar Bitcoin'le hizmet vermeyi yaygınlaştırıp onu günlük yaşamın bir parçası hale getirmeye başladıkça, Bitcoin miktarının da 21 milyonda sınırlı olduğunu düşünürsek olmayacak bir şey değil.

Herkese Bitcoin/Altcoin yatırımlarında başarılar diliyorum, kazancınız bol olsun!

Ltc için bence tekrar düşünün. Ve eğer alış satış yapacaksanız koinim çok doğru bir tercih olmayabilir.Btc e de değerlendirmenizi tavsiye ederim. Koinimde hacim çok düsük yükselişlerde satışa geçersiniz alıcı cıkmaz, düşüşe geçer tam düşmeden satayım dersiniz dip görmeden alıcı cıkmaz. btce de ama böyle bir sorun yaşamazsınız.15-20 tl lik farklar hiçbirşey 2013 sonu 2014 başında zaman zaman 300-400 tl lik farklar bile olduğu oluyordu ama hacimler yetersiz olduğundan değerlendiricek fırsatlar olmuyor.Dolayısıyla arbitraj ile cok buyuk paralar kazanmayı bence hayal etmeyin.alış satıs yaparak para kazanmayı amaclamak daha mantıklı olucaktır.

Bir arkadaş borsada herkes sat dediğinde alış zamanıdır demiş ama borsada ortada bir şirket var ve eğer şirket batmıyorsa ve herkes sat derken alış yaparsanız kazanma sansınız var ama bunu coinlerde kullanmanız ne kadar mantıklı olur bilemem. Örnek vermek gerekirse Bank Asya için herkes sat derken alırsanız büyük risk almış olursunuz ama Garanti Bankası için herkes sat derken alırsanız bu riskiniz o kadar büyük olmayabilir.
Şuan ltc de herkes güvenini kaybetti. Biri malı topladıysa bile ve simdi piyasayı yükseltmeye başlıcak olsa bile kim alıcak?Yarın ltc 15$ olsa kim koşa koşa gidip ltc alacak?
Btc bile bence hala tam anlamıyla güven kazanmış değil ama coinler arasında kesinlikle en risksizi ama hala çok riskli bir yatırım aracı.
canary (OP)
Full Member

View Profile
August 27, 2014, 10:11:22 PM

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Esasında ben önceki mesajımda da bahsettiğim gibi kullanımı yaygınlaştıkça günlük yaşamda LTC'nin yeniden 10 dolar üstünü görebileceğini düşünüyorum, yani LTC için beklentim daha çok uzun vadeli. Elbette Techman'in dediği doğru mantıklı mı LTC'ye uzun vadeli para bağlamak, buna gerçekten değecek mi biraz takip edip ona göre manevra yapılabilir.

Ayrıca son günlerde bir hayli durgunlaştı BTCTürk ve Koinim piyasaları, böyle gittiği sürece arbitrajı geçtim aldığımızı da satamayacağız. Umarım insanlar hacim sıkıntısı dolayısıyla yabancı piyasalara kaçmıyorlardır. Bu sabah mesela piyasa 1119'lardayken 1070-1080'den BTC alma fırsatı vardı Türk piyasalarında, aynı imkanı sanmıyorum ki btc-e, OKcoin vb. yabancı siteler de yakalayabilelim...
teramit
Legendary
*

Activity: 1870
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
August 28, 2014, 02:34:12 PM

arbitrajdan bahsetmişsiniz ama komisyonlar oranlarına bakınca herhangi iki site arasında 10 tl fark var ise BTC için bu fark komisyonlara gideceğinden herhangi bir gelir elde edilemez.transfer sırasında zaten % 1 düşme çıkma ihtimali de varken aradaki fark 10-15 tl iken bahsetmeye bile gerek yoktur.
troleybüs
Legendary
*

Activity: 1424
Merit: 1001

View Profile
August 28, 2014, 03:32:18 PM

Bu devirde LTC'ye yatırım yapmak saçmalık.
trako
Hero Member

View Profile
August 28, 2014, 04:14:32 PM

ltc ye yatırım yapmak zaten saçmalıktı ama scriptler için cihazlar üretilmesi uzun vadede olumlu...
o nedenle artık saçmalık değil bence.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: