Bitcoin Forum
May 11, 2024, 05:57:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Burası karışacak vaziyet alın  (Read 6287 times)
aliser (OP)
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
August 27, 2014, 12:59:36 PM

Başlık biraz esprili olsun istedim merak edenler için şöyle de bir video paylaşıp konuya gireyim.

http://www.youtube.com/watch?v=8YLPy6eSGiI

Daha önce Digital Currency konusunda bir çok öngörüm olmuştu. Bir çoğu tuttu bir çoğu tutamadan buhar oldu gitti. Bazılarınız beni az çok tanır kimileriniz de sevmeyebilir (bir iki projede ters düştüğüm insanlar olmuş olabilir). Ancak içinde bulunduğumuz dönemde sahip olduğum deneyimleri sizlerle paylaşmanın de bir zorunluluk olduğunu biliyorum.

Malum Ağustos ayının sonuna geldik, sıradan ve durağan geçen 1 yılı geride bıraktık diyebiliriz (para piyasalarında bir yılı yatırımcılar tatillerin içinde bulunduğu 12 ay olarak algılamadığından 1 yıl olarak kabul ediyorum) Bu 1 yıl içerisinde bir çok spekilasyon, yatırım, iyi haber, kötü haber iflas, kayıp ve de kazanç yaşadık / gördük. 1 yıl önce Pazar alanı bölümünde sayısız ekran kartı, işlemci, kablo vs alıcısı ilanı görürken şimdilerde satılık ilanlarından başka bir şey görmek mümkün değil.

Bu kadar karamsar geçen bir yılın sonunda bir çoğumuz bu sektöre küsüp gitti bir çoğu da beklentilerini en aza indirirken bazılarımızda zararımı nasıl kapatabilirim acaba düşüncesiyle çeşitli çıkış kapıları aramaya devam eder durumda.

Öncelikle benim bu işin başından beri savunduğum bir kaç sav var. Bunlardan en önemlisi Altcoinlere olan bakış açım. Hala Bitcoin varken diğer altcoinlere yapılan yatırımın kazancının haydan gelen huya gider mantalitesinde olduğu kanaatindeyim. A altcoinini alır bir miktar yükseldikten sonra satar bundan sonra da B'yi alır tekrar kar elde etmeyi beklersiniz ancak ne olursa olur B elinizde patlar hal böyleyken bir kaç kemikleşmiş Altcoin dışında yatırım yapmanın sağlıklı bir karar olmadığı taraftarıyım.

Gelelim asıl konumuza.

Konunun başlığında "Burası karışacak vaziyet alın" demiştim, her ne kadar ilk bakışta bu espri içeren bir başlık gibi dursa da önümüzdeki 1 - 2 ay Bitcoin dünyası için oldukça hareketli ve çalkantılı bir dönem olacağı ve sonrasında da Bitcoinin eskisi gibi yatırımcıların gözde araçlarından birisi olacağı kanaatindeyim. Neden mi ?

Uzun yıllardır para piyasasının içerisindeyim, hemen hemen her enstrümanı denemişliğim var, Borsa, Forex, VOB, Atın ve hatta uluslar arası Borsalar vb. Bir çoğunuzun bildiği ama çoğumuzun da göz ardı ettiği bir kural vardır, insanların paraya en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerde alım/satımdan kaç, işte bu mantıkla Ağustos ayı yukarıda bahsettiğim dönemin sonuna denk geliyor.

Tüm dünyada insanlar tatil için nakite ihtiyaç duyduklarından yatırım yapmak yerine yıl boyunca kazandıklarını harcamayı tercih eder, dünyanın önde gelen yatırımcıları ellerindeki yatırım enstrümanlarını elden yavaşça çıkarıp nakite dönerler, tatil yapmayanlar da bu dönemde nakite geçip tatilin bitmesine yakın yeniden alım pozisyonlarına kilitlenirler.

Bitcoinin de bir çok insan için muazzam bir yatırım aracı olduğu düşünülürse (Forex de dahil hiç bir enstrüman bu denli likit ve dinamik değil) önümüzdeki Eylül ve Ekim aylarında Bitcoinin yeniden olumlu yönde bir ivme kazanacağı ve gündemi meşgul etmeye başlayacağı kanaatindeyim. Tıpkı ülkemizde yaz başında altının yükselişe geçip düğün sezonunun bitmesine yakın yeniden düşüşe geçtiği gibi (Cingöz Sarraflar bu dönemde altının daha fazla satın alınacağını bildiğinden çeşitli haberler yayıp altın fiyatlarını yükseltirler, düğünler bitince de fiyatları aşağı çekerler ki düğünlerden toplanan altınları düşük fiyatlara tekrar alabilsinler) Tatil dönüşü dünya genelinde insanlar yeniden Bitcoin talep etmeye başlayacaklar. Talep arttıkça fiyat da artacak fiyat arttıkça basına ve medya kanalına daha fazla Bitcoin haberleri düşmeye başlayacak haberler arttıkça yatırımcı sayısı da artacak.

"Bu yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir" diyelim ki adet yerini bulsun! birileri çıkıp sana güvenip 1000 BTC aldım battım demesin.

Saygılarımla
1715450256
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715450256
Reply with quote  #2

1715450256
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715450256
Hero Member
*

Ignore
1715450256
Reply with quote  #2

1715450256
Report to moderator
1715450256
Hero Member
*

Ignore
1715450256
Reply with quote  #2

1715450256
Report to moderator
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
August 27, 2014, 01:03:45 PM

Guney yarimkurede su anda kis ama Smiley
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
August 27, 2014, 01:05:25 PM

Hepsini okudum Smiley
Bitcoin'in çok hızlı şekilde yükselmesi için büyük bir kıvılcım gerekli, böyle 700$'lara 5 dakikada çıkaracak bir kıvılcım. Gerisi gelir diye düşünmekteyim Smiley
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
August 27, 2014, 01:11:50 PM

ben veriyim o gazı Grin
aliser (OP)
Hero Member

View Profile
August 27, 2014, 01:13:18 PM

Guney yarimkurede su anda kis ama Smiley

Dünya üzerindeki yatırımcıların %90'ı Kuzey yarım kürede Smiley
bitkoyun
Hero Member

Activity: 519
Merit: 509

View Profile WWW
August 27, 2014, 01:13:59 PM

bi dur aliser, zaten ortalık karışık  Wink
aliser (OP)
Hero Member

View Profile
August 27, 2014, 01:15:31 PM

bi dur aliser, zaten ortalık karışık  Wink

Daha da karışacak Smiley
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
August 27, 2014, 01:21:08 PM

Yillardir bu boyle ama zaten o yuzden ben bir surprizle karsilasacagimizi sanmiyorum, yatirim tavsiyesi degil elbette ama her yil eylul ekim aylari gibi yeni nesil minerlar cikar, bu sure zarfinda btc fiyati asagi cekilir, milletin mining bitti demesi saglanir, kucuk minerlar sistemden cikar, buyukleri fiyati asagi cektiklerinden ve hashrate inde gecici dusmesinden kazanclari daha da artar ve ekim kasim en az 4 5 misli fiyat ucar. Bu bugune kadar hep boyle idi. O yuzden kendi adima o kadar eminim ki eylul sonu ekim ortasina kadar yeni cihaz almam beklerim. Grafikler ortada forumalrdaki tartismalar ortada. Kesinlikle gorunmez bir el var bu eko sistemi idare eden belkide satoshi nakamato kim bilir.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
August 27, 2014, 01:23:27 PM

aliser yine ortalığı karıştırdın  Cheesy
açıkçası bende yükseleceğini düşünüyorum ama benim 1 yıllık btc serüvenim btc hakkında iddalı tahminler yapmamayı öğretti
aliser (OP)
Hero Member

View Profile
August 27, 2014, 01:25:37 PM

Yillardir bu boyle ama zaten o yuzden ben bir surprizle karsilasacagimizi sanmiyorum, yatirim tavsiyesi degil elbette ama her yil eylul ekim aylari gibi yeni nesil minerlar cikar, bu sure zarfinda btc fiyati asagi cekilir, milletin mining bitti demesi saglanir, kucuk minerlar sistemden cikar, buyukleri fiyati asagi cektiklerinden ve hashrate inde gecici dusmesinden kazanclari daha da artar ve ekim kasim en az 4 5 misli fiyat ucar. Bu bugune kadar hep boyle idi. O yuzden kendi adima o kadar eminim ki eylul sonu ekim ortasina kadar yeni cihaz almam beklerim. Grafikler ortada forumalrdaki tartismalar ortada. Kesinlikle gorunmez bir el var bu eko sistemi idare eden belkide satoshi nakamato kim bilir.

Artık mining işinin bu ülkede yapılabiliritesini tartışmam ama ben. Mining işi bu ülkede en büyük ahmaklık.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
August 27, 2014, 01:29:01 PM

Oyle deme ama, elektrik fiyati halen bizde bir cok ulkeye gore daha ucuz. Gelirininde yalnizca bitcoinden geldigini ve dolara cevirdigini dusunursen tabi, yoksa elektrik parasini baska bir gelir kaynaginla subvase edersen ahmaklik olur.
lewentkurt
Full Member

Activity: 218
Merit: 100

View Profile WWW
August 27, 2014, 01:41:27 PM

Ağustos ortalarında şöyle bir yazımız vardı, bu görüşlerle aynı doğrultuda, henüz okumayanlar için: http://bit.ly/1Btgxz4
aliser (OP)
Hero Member

View Profile
August 27, 2014, 01:48:52 PM

Oyle deme ama, elektrik fiyati halen bizde bir cok ulkeye gore daha ucuz. Gelirininde yalnizca bitcoinden geldigini ve dolara cevirdigini dusunursen tabi, yoksa elektrik parasini baska bir gelir kaynaginla subvase edersen ahmaklik olur.

Ben yine de artık mining işinin geçmişte kaldığı kanaatindeyim. Al / Sat bundan sonra daha mantıklı bir kar getirir benim düşünceme göre.
DeepCoin
Legendary
*

View Profile
August 27, 2014, 01:49:04 PM

Hos bir site bi inceleyin

http://historyofbitcoin.org/
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
August 27, 2014, 06:16:04 PM

Bence kısa vade de gene düşecek.
pitkoyin
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
August 27, 2014, 09:32:17 PM

Yorumlardan anlıyoruz ki herkes (nerdeyse) btc değerinin yükseleceği beklentisi içerisinde. Şu ana kadar "bitlicense" düzenlemesine sert bir tepki gelmedi. Görüş alma süresi bitince ağrısız sancısız düzenlemenin hayata geçeceğini düşünüyorum. İllegal kullanımı azaltma ihtimali ile elindeki bitcoinlerden kurtulmak isteyen _ciddi_ bir kesimin satış baskısı ile önce fiyatı 400 $ seviyelerine geri çekeceğini, sonrasında ise daha da fazla genele yayılan bitcoinin beklenen yükselişi göstereceğini tahmin ediyorum.

Madenciliğin yanı sıra, küçük bir bütçe ile 450$ seviyelerinde %40, 400$ seviyelerinde  %60 satın alma ile btc yatırımımı arttırma niyetindeyim. Tahminime göre yaşanacak asıl felaket; niyetli veya niyetsiz baskılar ile btc değeri kasım - aralık aylarında 500 - 600$ seviyelerinde kalırsa (beklenen çıkışı gerçekleştiremezse) hayal kırıklığı çok büyük olur ve sonuçları ağır bir satış baskısı oluşturabilir.

Bekleyelim, görelim..
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
August 27, 2014, 09:33:56 PM

Buraların karışacağı kesin. Kesin de zamanı Eylül-Ekim mi bilemiyorum. Aslında hiç de acelem yok. 100 dolara düşsün 10 bin dolara çıksın. Çok umurumda değil. Ta ki Bitcoin artık gerçek değerinde denilebilecek noktaya kadar kar realizasyonları dışında bir işlem yapmayı planlamıyorum.
techman
Legendary
*

Activity: 1020
Merit: 1027

View Profile
August 28, 2014, 06:23:46 AM

Bitstamp'de 514$'da sabah baktığımda 2000 küsür BTC vardı, gece hiç nerdeyse haraket etmemiş tamamen bu wall yüzünden. Birileri bitcoin'in çıkmasını istemiyor fakat istememesinin sebebi bu fiyatlardan daha çok alım yapmak istemeleri bence. Eylül çok haraketli geçecektir diye umuyoruz bakalım..

bitcoinmining
Sr. Member

Activity: 381
Merit: 250

View Profile
August 28, 2014, 06:29:04 PM

arkadaşlar şuan için btcleri satmalımıyım veya 1 kaç ay daha beklemek dahamı iyi
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
August 28, 2014, 06:49:47 PM

arkadaşlar şuan için btcleri satmalımıyım veya 1 kaç ay daha beklemek dahamı iyi

Bu konu için çok eğlenceli bir soru olmuş Smiley Maliyetiniz ne kadar? Beklentiniz nedir?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: