Bitcoin Forum
April 20, 2024, 12:25:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ajutor in privinta garantiei unor placi Video!  (Read 5792 times)
Klausus (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 10


View Profile
October 19, 2014, 07:25:52 PM
 #1

Salut!
Am o rugamintea sa ma luminati putin in ceea ce priveste garantia unor placi video.
Am cumparat de pe tocmai.ro niste placi sapphire dual x care inca mai erau in garantie,cel care mi lea vandut nu cred ca era persoana care le-a cumparat de la likeit.ro.insa mi-a trimis factura si cu certificatul de garantie odata cu placile.
In final ventilatoarele placilor au inceput sa faca figuri si a trebuit sa le trimit la garantie.
Cei de la garantie au hotarat stornarea sumei sau inlocuirea placilor.
Cand am sunat la departamentul vanzari al siteu-lui liketit.ro au inceput problemele,zicand ca nu au cum sa-mi solutioneze garantia ca nu eu am cumparat placile de la ei ca,ei sunt obligati sa solutioneze garantia numai cumparatorului.
Cumparatorul e din Valcea,iar eu sunt din Iasi.Nu-l cunosc pe cel din Valcea care a cumparat placile de la likeit.ro si nu mai dau nici de cel care mi le-a vandut pe tocmai.ro
Din cate stiu eu garantia se acorda produsului si nu persoanelor care au cumparat produsul respectiv,adica oricine care trimite un produs la garantie si are factura si certificatul de garantie trebue sa beneficieze de garantie.
Aici am un link cu conditiile de garantie care se afiseaza pe siteul celor de la likeit.ro   http://www.likeit.ro/info/garantie-si-service/conditii-de-garantie/  ,acolo vad ca scrie clar cuvintele ,"solicitantului/expeditorului",insa ei sustin ca nu solutioneaza garantia decat acelui cumparator din Valcea.
Factura este pe persoana fizica si nu juridica,le-am trimis copie a facturii si a certificatului de garantie,placile s-au verivicat si s-a hotarat stornare a valorii fiecarei placi in parte.Suma se apropie undeva de 4000 lei si nu doresc sa pierd acesti bani sau eventual sa-mi trimita alte placi video de aceeasi performanta.
Va rog sa ma luminati,sa ma indrumati!
Au trecut deja 9 zile de cand nu-mi rezolva problema!
Mai mult decat atat,la-au contactat prin mail pe cel din valcea si l-a informat despre aceasta situatie,spun ei,dar nu au primit nici un raspuns.
Nu vad de ce sa faca acest lucru atata timp cat acele placi video nu sunt furate si nu au fost trimise la garantie de catre primul cumparator.
Sunt trimise din Iasi pe alt nume,de la alta adresa etc.
Va multumesc!
1713572741
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713572741

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713572741
Reply with quote  #2

1713572741
Report to moderator
1713572741
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713572741

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713572741
Reply with quote  #2

1713572741
Report to moderator
1713572741
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713572741

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713572741
Reply with quote  #2

1713572741
Report to moderator
"You Asked For Change, We Gave You Coins" -- casascius
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
October 19, 2014, 08:04:40 PM
Last edit: October 20, 2014, 01:22:31 AM by M0ndialu
 #2

La emag am primit urmatorul email: "soldul rezultat il veti putea utiliza pentru o noua achizitie sau solicita returnarea banilor in contul titularului facturii. In cazul in care doriti achizitionarea unui alt produs din oferta eMAG in baza soldului rezultat , va rugam sa ne comunicati codul acestuia."

Deci incearca sa vezi daca vor macar sa iti trimita alt produs in loc, zile ca nu vrei banii ci vrei alt produs...poate asa merge  Smiley

Klausus (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 10


View Profile
October 20, 2014, 05:26:36 AM
 #3

Am discutat si despre inlocuirea produselor,insa nici asa nu vor.
Nu solutioneaza garantia decat acelui cumparator carea le-a cumparat direct de la ei de pe site.
Am avut si doua placi in garantie de la emag si mi lea rezolvat urgent cu restituirea banilor.
Cei de la emag sunt foarte seriosi se pare.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
November 02, 2014, 08:45:36 PM
 #4

Si eu am dus la garantie nu una, ci mai multe placi video. De fiecare data am vorbit cu titularul placii, el primind banii. Sfatul meu e sa vorbesti cu cei de la firma de unde ai cumparat sa- ti dea numarul de telefon al titularului si tu sa cazi de acord cu titularul asupra detaliilor. Sfatul meu e sa dai si titularului un 5% din valoare ca sa nu fie probleme.

Nothing is impossible :-)
samsungaer
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 0


View Profile
November 17, 2014, 09:14:17 PM
 #5

Legea zice in felul urmator: produsul are garantie pe baza cerfiticatului de garantie si al facturii in original. Nu conteaza cine e cumparatorul! Produsul are garantie, nu clientul! Lucrez la service si stiu ce vorbesc. Daca nu le pot repara, sunt obligati sa inlocuiasca produsul cu unul identic, sau sa restituie banii. Daca nu vor, directia OPC si se rezolva in aceeasi zi garantat
Mikez
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 508
Merit: 500



View Profile
November 17, 2014, 09:42:17 PM
 #6

Exact ce a zis colegul de mai sus.

dolby
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 100


View Profile
November 18, 2014, 11:35:56 AM
 #7

Salut ca sa nu mai deschid alt topic scriu aici

   Eu ma aflu intro situatie si mai halucinanta desi sunt proprietaru in acte (pe factura si pe garantie) firma de unde am cumparat produsele (placile video) imi cere sa duc citez ''copie nota service unde a fost montat si demontat produsul" WTF cerand explicati mi sa comunicat ''Deoarece placa video este o componenta electronica , este necesar ca instalarea si dezinstalarea acesteia sa se efectueze intr-un service cu personal calificat" este legal sa imi ceara asa ceva?

Eu am cumparat de la mai multe firme si pana acuma si nimeni nu mi-a cerut asa ceva cand am avut de trimis un produs (componente pc) in service.

Ce ma sfatuiti sa fac sa ma duc direct la ANPC?

thx

 

singularity BTC  1jsmZRKZdnUWTbPP6CCuPKFAm8mY2uzcL

sinergy LTC  LNk4c3oXJfMJH55V8CCRGhi1SiaMwaqfyp
BitcoinFreak12
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
January 07, 2015, 04:22:55 AM
 #8

Legea zice in felul urmator: produsul are garantie pe baza cerfiticatului de garantie si al facturii in original. Nu conteaza cine e cumparatorul! Produsul are garantie, nu clientul! Lucrez la service si stiu ce vorbesc. Daca nu le pot repara, sunt obligati sa inlocuiasca produsul cu unul identic, sau sa restituie banii. Daca nu vor, directia OPC si se rezolva in aceeasi zi garantat

Sau poate niciodata, am cumparat odata lapte stricat dintrun magazin, cand lam deschis sa beau din el lam gustat si am simtit ca nu se poate sa beau din el, lam adus inapoi la magazin, si miau zis ca nu se poate schimbat ca am stricat ambalajul  Cheesy

Apoi cum pla sa beau din el si sa stabilesc ca intradevar e stricata daca nici nu il pot deschide. La naiba cu prostiile lor si drepturi de 2 bani.
Klausus (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 10


View Profile
January 11, 2015, 11:28:43 AM
 #9

Belea cu Likeit.ro!!!!!..,nu au vrut sa-mi rezolve garantia decat celui care a cumparat direct de le ei de pe site.Oricum observ,din cate m-am informat ca sunt niste neseriosi,creaza multe probleme consumatorilor.....
jontrue
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 704
Merit: 500



View Profile
January 13, 2015, 09:25:49 AM
 #10

Salut ca sa nu mai deschid alt topic scriu aici

   Eu ma aflu intro situatie si mai halucinanta desi sunt proprietaru in acte (pe factura si pe garantie) firma de unde am cumparat produsele (placile video) imi cere sa duc citez ''copie nota service unde a fost montat si demontat produsul" WTF cerand explicati mi sa comunicat ''Deoarece placa video este o componenta electronica , este necesar ca instalarea si dezinstalarea acesteia sa se efectueze intr-un service cu personal calificat" este legal sa imi ceara asa ceva?

Eu am cumparat de la mai multe firme si pana acuma si nimeni nu mi-a cerut asa ceva cand am avut de trimis un produs (componente pc) in service.

Ce ma sfatuiti sa fac sa ma duc direct la ANPC?

thx

 

Ei cauta diverse motive sa nu iti acorde garantia.

Mergi la ANPC.
dolby
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 100


View Profile
January 13, 2015, 01:35:30 PM
 #11

Cu siguranta asa am sa fac mai ales ca nici nu mai raspund la mailuri

singularity BTC  1jsmZRKZdnUWTbPP6CCuPKFAm8mY2uzcL

sinergy LTC  LNk4c3oXJfMJH55V8CCRGhi1SiaMwaqfyp
Klausus (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 107
Merit: 10


View Profile
January 29, 2015, 09:20:33 PM
 #12

Departe fratilor de Likeit.ro ,sunt niste excroci.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!