Bitcoin Forum
April 26, 2024, 07:16:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Tam Rezervli Kripto-Bankacılık - iş ortakları ve destekçiler aranıyor  (Read 3372 times)
Najska (OP)
Full Member

Activity: 152
Merit: 100

View Profile
October 30, 2014, 11:01:51 PM
Last edit: December 12, 2014, 02:39:16 AM by Najska

Bu başlık güncel değildir. Yeni başlık: KriptoTR | Tam Rezervli Kripto-Bank ve Bitcoin Borsası

Henüz fikir aşamasında olan bir iş fikrini gerçekleştirmek üzere, azimli, sabırlı, yeniliklere açık, büyük düşünen, kedileri seven, hızlı öğrenen ve adapte olabilen, tercihen finans alanında bilgisi ve deneyimi olan iş ve kâr ortakları arıyorum. Temel olarak, anlık ve ücretsiz banka içi transferler, otomatik alım-satım bot seçenekleriyle birlikte en büyük merkezi borsalara sigortalı alım-satım geçiti, kripto-yatırım fonları, e-ticaret araçları ve daha birçok özellik sunan bir tam rezervli kripto-banka kurma niyetindeyim.

1714115790
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714115790
Reply with quote  #2

1714115790
Report to moderator
1714115790
Hero Member
*

Ignore
1714115790
Reply with quote  #2

1714115790
Report to moderator
In order to get the maximum amount of activity points possible, you just need to post once per day on average. Skipping days is OK as long as you maintain the average.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714115790
Hero Member
*

Ignore
1714115790
Reply with quote  #2

1714115790
Report to moderator
pitkoyin
Full Member

Activity: 196

View Profile
October 31, 2014, 01:10:43 AM

Henüz fikir aşamasında olan bir iş fikrini gerçekleştirmek üzere, azimli, sabırlı, yeniliklere açık, büyük düşünen, kedileri seven, hızlı öğrenen ve adapte olabilen, tercihen finans alanında bilgisi ve deneyimi olan iş ve kâr ortakları arıyorum. Temel olarak, anlık ve ücretsiz banka içi transferler, otomatik alım-satım bot seçenekleriyle birlikte en büyük merkezi borsalara sigortalı alım-satım geçiti, kripto-yatırım fonları, e-ticaret araçları ve daha birçok özellik sunan bir tam rezervli kripto-banka kurma niyetindeyim.

İlk ve tek soru: Devlet banka kurmak için min. 300 milyon USD sermaye isterken, karşılığında sadece 50 bin TL gibi bir mevduata (kişi başı) garanti verirken, insanlar NASIL kurulacak olan bu kripto-bankaya güvensin?

Najska (OP)
Full Member

View Profile
October 31, 2014, 07:27:00 AM

Şartlar arasında "büyük düşünen"i bu yüzden saydım. Yapılabilirliği apaçık olan bir şeyi gerçekleştirmek için değil, yeni bir şey ortaya koymak üzere yola çıkacak birilerini arıyorum. Nasıl ki bitcoin borsaları SPK'dan onaylı aracı kurum değillerse bir kripto-banka da söylediğiniz güvencelere ihtiyaç duymayacaktır.

Esasen, kripto-banka yerine ekstra özellikleri olan bir "online wallet" oluşturmak istiyorum denebilir. "Banka" kelimesine çok takılmamak gerek.

eozdem
Full Member

Activity: 227

View Profile
October 31, 2014, 01:41:10 PM

guzel niyet, ancak detaylandirirsaniz inceleyelim ...

BTC: 3CK57YEqbkQNAj9UetrK2S2WpBEe8rke4J
Telegram : EttercapDb
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
October 31, 2014, 09:23:37 PM

İlgileniyorum.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
November 01, 2014, 10:54:51 AM

Büyük düşünen bir yazılımcı olarak bende ilgileniyorum. Not yatırımcı değil, sermayem yok o kadar Smiley

signature not found.
Najska (OP)
Full Member

View Profile
November 01, 2014, 05:26:24 PM

Sonuç olarak ulaşmak istediğim yer her ne kadar oldukça kompleks bir bankacılık sistemi olsa da buraya yavaş yavaş, önce daha temel hizmetleri sunarak gelmeyi planlıyorum. Bu planlamayı da katı kurallarla sınırlanmış, şunu şöyle yapacağız bunun dışında bir hizmet sunmayacağız diyerek ne yapılacağı ve nasıl yapılacağı belirlenmiş bir hizmet ve iş planı anlayışıyla değil, ortak kafa yapısı ve amaçlar çevresinde toplanmış bir grubun belirleyeceği şekilde, dinamik ve esnek olarak gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Bu bağlamda, atılan her adımın sonraki adımlar açısından birçok çeşitli dallanıp budaklanmalara olanak vermesi, fakat gene de kısmi olarak belirlenmiş ana plandan şaşmaması, yani kısaca hedef müşteri kitlesinin çok iyi belirlenip ve sabit tutulup, sonrasında onların ihtiyaçlarının ne olacağı konusunda yeniliklere olabildiğince açık olunması gerektiğini düşünüyorum.

Yatırım, yazılım vs. destekleri iyi bir iş planı olduktan sonra bulunur. Bu yüzden öncelikli hedefim yukarıda da dediğim gibi ortak kafa yapısı ve amaçlar etrafında toplanan girişimci bir grup kurmak. Sonuç olarak iş finans sektöründe bir “web startup”ı olacağından, bu grubun finans ya da bilişim alanında bilgili, deneyimli, istekli, ya da maddi olarak projeyi destekleyebilecek kişilerden oluşması daha iyi olmakla birlikte şart da değildir. En önemli şey vizyon, en azından şu aşamada.

Bununla birlikte, aklımdaki şey içi boş bir başlıktan ibaret değil tabii ki. Bütün hizmetlerin sağlanabilmesi için öncelikle güvenli off-chain transferlerin gerçekleştirilebileceği bir internet cüzdanı lazım. Kendim de bir programcı olarak -internet güvenliğinde uzman olmasam da- bunun sağlanmasının ne kadar güç olduğunu biliyorum, bu yüzden ilk hedeflerimizden biri güvenli bir sunucu-istemci sistemi geliştirmek olmalı.

Bu hizmet kullanıcılara ne sağlayacak?

Açık ve net: bitcoin transferlerinin 1- Anlık, 2- Ücretsiz olarak gerçekleşmesi. 3- Global borsalara (OKCoin, Bitfinex vs.) tek tık ile bağlanma ve 4- Algoritmik bot ile otomatik alım-satım yapma. Ayrıca stop-loss vs. gibi ileri düzey özellikler, bu özellikleri sistem içinde barındırmayan BTC-e gibi borsalarda da uygulanabilecek. Böylece direkt BTC-e’ye bağlanmaktansa bizim servisimiz üzerinden BTC-e’ye bağlanmanın avantajı iki kat artacak. Ya da mesela İngilizce müşteri desteği vermeyen Huobi’ye bizim aracılığımızla bağlanmak kullanıcıların İngilizce olarak Huobi’yi kullanabilmeleri demek olacak.

Tabii ki bunlar ilk başta verilecek, basit hizmetler. Aklımdaki şeylerin belki yüzde biri bunlar. Ve hepsi her şeyden önce güvenliği çok sıkı tutulan bir server-client sistemini oturtmaya bakıyor.

Peki bunlardan bizim kazancımız ne olacak?

Kullanıcıya sunulan bitcoin yatırma/çekme/aktarma ve global borsalara bağlanma gibi temel hizmetler kesinlikle ücretsiz olacak, ve bu ve bunun gibi bilişim hizmetlerinden hiçbir şekilde kar edilmeyecek. Kar ancak ve ancak kullanıcılara sunulan finansal hizmetlerden elde edilecek, söz gelimi algoritmik alım-satım botunun elde ettiği karlardan komisyon almak gibi.

Bütün bunlar, kısa vadede çok getirisi olmayan, hatta maddi manevi oldukça masraflı olacak bir işe girişeceğimiz anlamına geliyor. Dolayısıyla küçük esnaf zihniyetli girişimcilerin bu işten kesinlikle uzak durmaları gerek. Kötülemek için söylemiyorum, yalnızca bu işin tarz olarak küçük esnaf zihniyetiyle bağdaşmayacağını anlatmak istiyorum. Bunun haricinde, giriştiğimiz işin değişmeyecek temel amaçlarından birisi kripto-para ekosistemine katkı sağlamak ve özgür ekonomiyi desteklemektir. Bu yüzden, özgürlüğü desteklemek yerine karı maksimize etmeyi amaçlayan her türlü atılım ve sürdürülebilir olmayan her yaklaşım daha baştan engellenecektir.

aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
November 01, 2014, 10:40:24 PM

Sonuç olarak ulaşmak istediğim yer her ne kadar oldukça kompleks bir bankacılık sistemi olsa da buraya yavaş yavaş, önce daha temel hizmetleri sunarak gelmeyi planlıyorum. Bu planlamayı da katı kurallarla sınırlanmış, şunu şöyle yapacağız bunun dışında bir hizmet sunmayacağız diyerek ne yapılacağı ve nasıl yapılacağı belirlenmiş bir hizmet ve iş planı anlayışıyla değil, ortak kafa yapısı ve amaçlar çevresinde toplanmış bir grubun belirleyeceği şekilde, dinamik ve esnek olarak gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Bu bağlamda, atılan her adımın sonraki adımlar açısından birçok çeşitli dallanıp budaklanmalara olanak vermesi, fakat gene de kısmi olarak belirlenmiş ana plandan şaşmaması, yani kısaca hedef müşteri kitlesinin çok iyi belirlenip ve sabit tutulup, sonrasında onların ihtiyaçlarının ne olacağı konusunda yeniliklere olabildiğince açık olunması gerektiğini düşünüyorum.

Yatırım, yazılım vs. destekleri iyi bir iş planı olduktan sonra bulunur. Bu yüzden öncelikli hedefim yukarıda da dediğim gibi ortak kafa yapısı ve amaçlar etrafında toplanan girişimci bir grup kurmak. Sonuç olarak iş finans sektöründe bir “web startup”ı olacağından, bu grubun finans ya da bilişim alanında bilgili, deneyimli, istekli, ya da maddi olarak projeyi destekleyebilecek kişilerden oluşması daha iyi olmakla birlikte şart da değildir. En önemli şey vizyon, en azından şu aşamada.

Bununla birlikte, aklımdaki şey içi boş bir başlıktan ibaret değil tabii ki. Bütün hizmetlerin sağlanabilmesi için öncelikle güvenli off-chain transferlerin gerçekleştirilebileceği bir internet cüzdanı lazım. Kendim de bir programcı olarak -internet güvenliğinde uzman olmasam da- bunun sağlanmasının ne kadar güç olduğunu biliyorum, bu yüzden ilk hedeflerimizden biri güvenli bir sunucu-istemci sistemi geliştirmek olmalı.

Bu hizmet kullanıcılara ne sağlayacak?

Açık ve net: bitcoin transferlerinin 1- Anlık, 2- Ücretsiz olarak gerçekleşmesi. 3- Global borsalara (OKCoin, Bitfinex vs.) tek tık ile bağlanma ve 4- Algoritmik bot ile otomatik alım-satım yapma. Ayrıca stop-loss vs. gibi ileri düzey özellikler, bu özellikleri sistem içinde barındırmayan BTC-e gibi borsalarda da uygulanabilecek. Böylece direkt BTC-e’ye bağlanmaktansa bizim servisimiz üzerinden BTC-e’ye bağlanmanın avantajı iki kat artacak. Ya da mesela İngilizce müşteri desteği vermeyen Huobi’ye bizim aracılığımızla bağlanmak kullanıcıların İngilizce olarak Huobi’yi kullanabilmeleri demek olacak.

Tabii ki bunlar ilk başta verilecek, basit hizmetler. Aklımdaki şeylerin belki yüzde biri bunlar. Ve hepsi her şeyden önce güvenliği çok sıkı tutulan bir server-client sistemini oturtmaya bakıyor.

Peki bunlardan bizim kazancımız ne olacak?

Kullanıcıya sunulan bitcoin yatırma/çekme/aktarma ve global borsalara bağlanma gibi temel hizmetler kesinlikle ücretsiz olacak, ve bu ve bunun gibi bilişim hizmetlerinden hiçbir şekilde kar edilmeyecek. Kar ancak ve ancak kullanıcılara sunulan finansal hizmetlerden elde edilecek, söz gelimi algoritmik alım-satım botunun elde ettiği karlardan komisyon almak gibi.

Bütün bunlar, kısa vadede çok getirisi olmayan, hatta maddi manevi oldukça masraflı olacak bir işe girişeceğimiz anlamına geliyor. Dolayısıyla küçük esnaf zihniyetli girişimcilerin bu işten kesinlikle uzak durmaları gerek. Kötülemek için söylemiyorum, yalnızca bu işin tarz olarak küçük esnaf zihniyetiyle bağdaşmayacağını anlatmak istiyorum. Bunun haricinde, giriştiğimiz işin değişmeyecek temel amaçlarından birisi kripto-para ekosistemine katkı sağlamak ve özgür ekonomiyi desteklemektir. Bu yüzden, özgürlüğü desteklemek yerine karı maksimize etmeyi amaçlayan her türlü atılım ve sürdürülebilir olmayan her yaklaşım daha baştan engellenecektir.

kedileri çok severim. Proje de dikkatimi çekti ilgileniyorum.
RoooooR
Legendary
*

Activity: 1008

GigTricks.io | A CRYPTO ECOSYSTEM FOR ON-DEMAND EC

View Profile
November 02, 2014, 09:23:25 AM

Yapmak istedikleriniz ile bitcoin merkezi olmayan yapısı pek uyuşmuyor. Tüm bu dedikleriniz hayata geçtiğinde çok tepki alır ama kullanılabilir.

█ █ █ █ █
         ██           ██
       ██     █ █ █ █   ██
     ██    ██        ██
   ██   ██               
  ██   ██     ████████                  ██████████
            ███          ██   █████████     ██      ██████  ██   ███████  ██    ███   ███████
 ██   ██    ███              ██      ███    ██      ██          ███       ██   ███  ██
 ██   ██    ███  ██████  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ███   ██
            ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██████     ███████
 ██   ██    ███      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██  ██           ██
             ██      ██  ██  ██      ███    ██      ██      ██  ███       ██   ███         ██
 ██   ██      ███████    ██   █████████     ██      ██      ██   ███████  ██    ███  ███████
  ██   ██                           ███
   ██    ██          ██            ███
     ██    ██ █ █ █ █   ██
       ██             ██
          █ █ █ █ █ █

Telegram     Facebook     Twitter     Medium
-------------------------------------------------------------------
.WEBSITE. |█| .WHITEPAPER.

......BOUNTY......
-----------------------------------
..ANN THREAD..
Najska (OP)
Full Member

View Profile
November 02, 2014, 12:44:55 PM

Yapmak istedikleriniz ile bitcoin merkezi olmayan yapısı pek uyuşmuyor. Tüm bu dedikleriniz hayata geçtiğinde çok tepki alır ama kullanılabilir.
Buna bir yere kadar katılsam da bu görüşün aslında tam tersine merkezileşmeye hizmet ettiğini düşünüyorum. Konuyla ilgili Nxt forumlarında benzer bir soruya yazdığım bir cevabı kopyalıyorum.

"I believe that cryptocurrencies will take -or have already taken, at least potentially- the place of gold as the universal ledger, and that this universal ledger must be secured via a decentralised network. However, just as we don't use gold in daily life but something that represents it, i.e., money, which is easy to transfer/carry and has some definite advantages over gold, we may use a centralised currency which represents the underlying cryptocurrency. Now, the fact that the gold standard is no longer in use is irrelevant. So, just as governments bother themselves with sending tons of golds to each other to re-arrange the global distribution of wealth, the underlying cryptocurrency will be sent in the end so as to get everyone to the same page. But getting everyone to the same page in each little transaction stands for centralisation rather than it is for decentralisation. It is to accept the authority of the underlying cryptocurrency with giving no way to any shortcut, even if that shortcut basically depends on it. It would be a form of totalitarianism and even authoritarianism to deny the benefits of the system I would like to create. Just compare the two scenario: In the first one, you have one cryptocurrency which is used everywhere in all transactions; in the second, you have many user-generated tokens all of which have their own dynamic, and all of which have their own level of security, own purpose of use. I strongly believe that the second scenario is the decentralised one, even if those tokens are produced and distributed by one authority. This is actually what Nxt tries to do, to secure the system with a decentralised network while giving life to many assets. Now, those assets already belong to one issuer which is in essence an authority. The question arises: Why shouldn't that authority be authorised for managing the transactions of that particular asset? In our case, the asset will represent bitcoins, based on Nxt, just like multi gateway bitcoins. But they will be able to be exchanged/traded/transferred through a centralised exchange, i.e., the system of the issuer bank, which will bring many tenets to the ecosystem.

Also, if you believe in the future of cryptocurrencies, this form should take over the majority of its use, mainly under the governance of central banks. So, my attempt is to establish a somewhat prototype of the bank of the future. And I believe this step is better taken by an individual who is a cryptocoin enthusiast and totally against the current prevailing banking structure, rather than by a greedy capitalist whose only aim is to take advantage of the system."

Bu son noktaya özellikle vurgu yapmak istiyorum; eğer bitcoin’in ya da genel anlamda kripto-paraların bir geleceği olduğuna ve dünya çapında finansal uygulamalarda etkin bir rol oynayacağına inanıyorsanız, dünya ekonomisinin geri ödeme imkanı vermeyen, sigortasız, güvenli bir aktarımın ancak bir saat sonra gerçekleştiği bir platform üzerinden dönmeyeceğini, bu eksikliklerin ise bankaların sunacağı merkezi avantajlarla telafi edileceğini de düşünmeniz gerekir. İkinci nesil kripto-para uygulamaları var olan dezavantajlardan bir sürüsünü çözmeye girişse de ileride global bankaların kendilerini birer DAC (decentralised autonomous company - yani ikinci nesil kripto-para block chain’i üzerinde tanımlanmış, merkezi bir otoritesi olmayan şirket) olarak tanımlayacak olmaları olasılık dışıdır. Bu yüzden, bizim girişimimiz geleceğin bankacılığının bir prototipi olacaktır, ve böyle bir girişime halihazırdaki bankalardan önce el atmak kripto-paraların özgür doğasını korumak için gereklidir de.

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
November 02, 2014, 01:14:33 PM

Bu ve buna benzer bir cok fikir cikacaktir, iyi yada kotu olarak tartismak yerine bitcoinin cikis amacina bir bakmak lazim, belkide bitcoin anayasasi olarak adlaniracagimiz veya bitcoinin 10 emri olarak adlandirabilecegimiz maddelerin en basinda, herkez kendi bankasini kendisi isletecek mottosu ile yola cikilmis bir bir proje dogal secilimle zaten kendiliginden evrimini gerceklestirecektir.
  Su anda bitcoin fiyat ile takas edilerek bir takas araci olarak gorulmekten cikip kendisi bir fiyata dondugu an zaten bu tip olusumlar var olmuslarsada kendiliginden piyasadan silineceklerdir.  Ornegin ben bir uruun fiyatini 1 btc olarak belirlemissem ve dolar/euro/tl ne olursa olsun o urunun fiyati 1 btc olarak alici bulabiliyorsa iste o zaman bitcoin istedigimiz noktaya gelmis ve amacina ulasmis demektir.  Ama ne yazikki bazi ac gozlu buyuk kapitalist gucler dev mining farmlari kurarak bitcoinin olmasi gerektigi yerden uzaklasmasina sebep oluyorlar. Fakat goz ardi ettikleri seyler var. Bir kac yila kadar bir cogunun iflas bayragi cekecegi gercegini goremiyorlar. Sayet fiyati biraz daha asagi cekebilirsek mesela 100 dolara sabitlersek eski guzel gunleremize donebiliriz.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
November 02, 2014, 06:37:08 PM

btc yapısı nedeniyle gereksiz ve boş buluyorum bu çalışmayı ilgilenen arkadaşlara başarılar.
Najska (OP)
Full Member

View Profile
November 02, 2014, 09:01:26 PM

btc yapısı nedeniyle gereksiz ve boş buluyorum bu çalışmayı ilgilenen arkadaşlara başarılar.
BTC'nin yapısı merkezi borsalara nasıl izin veriyorsa -hatta merkezi borsaların BTC için bir zorunluluk olduğu bile söylenebilir- gene aynı BTC'nin yapısı aynı şekilde borsalarüstü merkezi bir sistemi olanaklı, hatta çok gerekli kılacaktır. Bunun nedenileri arasında merkezi borsaların standart olmayan yapısı ve borsacıların aradığı fakat bu borsaların hiçbirinde olmayan birçok özellik, arbitraj seçeneklerinin zorluğu, otomatik alım-satım botunun eksikliği, kullanıcıların kendi arasında fon transferi yapabilmeleri gibi birçok özelliğin olmaması sayılabilir. Bunlar bizim ilk aşamada sağlayacağımız, basit hizmetler. Esasen bunların çoğu Ripple tarafından uygulanıyor. Ripple bir seneyi aşkın bir süredir piyasada ve 100 milyon dolardan fazla bir markete sahip. Haberleri araştırırsanız Ripple'ın geleneksel finansal sistemce nasıl kabul gördüğünü ve başarısını göreceksiniz. Ancak bana kalırsa Ripple ortaya çıkarken gösterdiği yenilikçi ruhu sürdüremedi; XRP mekanizması merkezileştirilmiş bir PoW olmaktan öteye geçemedi, ve şirket finansal özgürlükçü tutumla merkezileşme arasındaki yerini sağlam bir şekilde tanımlayamadı.

Ripple out, Kripto-Bank in!

deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
November 02, 2014, 10:16:57 PM

btc bazı şeylere izin vermiyor değilde gerek duymuyor desek daha doğru alım satım botu, arbitraj kolaylığı,sistem içi komisyonsuz transfer gerçekleştirilirse güzel olabilir
başarılar,

birde alım satım botu ile arbitrajın ne şekilde olacağını açıklar mısınız teknik olarak uzağım biraz.
eozdem
Full Member

Activity: 227

View Profile
November 03, 2014, 09:30:29 AM

Bitshares sistemi uzerinde bir banka DAC olarak kuruldu. Konuyla ilgili herhangi bir fizibilite calismaniz oldu mu yoksa sadece ve sadece fikir asamasinda mi?

https://bitshares-x.info/

BTC: 3CK57YEqbkQNAj9UetrK2S2WpBEe8rke4J
Telegram : EttercapDb
teramit
Legendary
*

Activity: 1868
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
November 08, 2014, 10:04:27 PM

Bu ve buna benzer bir cok fikir cikacaktir, iyi yada kotu olarak tartismak yerine bitcoinin cikis amacina bir bakmak lazim, belkide bitcoin anayasasi olarak adlaniracagimiz veya bitcoinin 10 emri olarak adlandirabilecegimiz maddelerin en basinda, herkez kendi bankasini kendisi isletecek mottosu ile yola cikilmis bir bir proje dogal secilimle zaten kendiliginden evrimini gerceklestirecektir.
  Su anda bitcoin fiyat ile takas edilerek bir takas araci olarak gorulmekten cikip kendisi bir fiyata dondugu an zaten bu tip olusumlar var olmuslarsada kendiliginden piyasadan silineceklerdir.  Ornegin ben bir uruun fiyatini 1 btc olarak belirlemissem ve dolar/euro/tl ne olursa olsun o urunun fiyati 1 btc olarak alici bulabiliyorsa iste o zaman bitcoin istedigimiz noktaya gelmis ve amacina ulasmis demektir.  Ama ne yazikki bazi ac gozlu buyuk kapitalist gucler dev mining farmlari kurarak bitcoinin olmasi gerektigi yerden uzaklasmasina sebep oluyorlar. Fakat goz ardi ettikleri seyler var. Bir kac yila kadar bir cogunun iflas bayragi cekecegi gercegini goremiyorlar. Sayet fiyati biraz daha asagi cekebilirsek mesela 100 dolara sabitlersek eski guzel gunleremize donebiliriz.
bir yere not et istersen hiç bir ürünün fiyatı btc bazında sabitlenemez ya satıcı yada alıcı bu işten zarar eder.
Bütün giderlerini btc kullanarak üretebileceğin kaç ürün var şu gezegende.her türlü ürün dolar bazında fiyatı sabit tutulup btc bazında değişken, bu btc nin yaygın kabul görmemesinden kaynaklanıyor kimsenin açgözlülüğünden değil.
mining ekipmanları ve cloud mining hesapları dışında btc sabit bir ürün yok piyasada doğru düzgün, dediğim gibi olsada ya alıcı yada satıcı zarar eder fiyatı değişiyor btc nin.
İnsanlar nasıl altın bazında sabit fiyat ürün alıp satmıyorsa btc bazında da sabit fiyat yapmıyorlar.Olabilse orda olurdu.
değişken bir değer üzerine sabit bir ürün satmak ticari açıdan hiç mantıklı değil.Finans tarihinde bunun örneğini görsek btc ye de uygularız.
Daha da önemlisi derdimiz ne niye illa btc ile satmak istiyoruz.Her zaman o an için en iyi yöntem hangisi ise onunla alırız.
Dolar bile dünyada her yerde geçerli bir para birimi değil iken ödeme kabulunde btc ye çok büyük beklenti ile bakmamalıyız.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
November 08, 2014, 10:31:08 PM

bir yere not et istersen hiç bir ürünün fiyatı btc bazında sabitlenemez ya satıcı yada alıcı bu işten zarar eder.
Bütün giderlerini btc kullanarak üretebileceğin kaç ürün var şu gezegende.her türlü ürün dolar bazında fiyatı sabit tutulup btc bazında değişken, bu btc nin yaygın kabul görmemesinden kaynaklanıyor kimsenin açgözlülüğünden değil.
mining ekipmanları ve cloud mining hesapları dışında btc sabit bir ürün yok piyasada doğru düzgün, dediğim gibi olsada ya alıcı yada satıcı zarar eder fiyatı değişiyor btc nin.
İnsanlar nasıl altın bazında sabit fiyat ürün alıp satmıyorsa btc bazında da sabit fiyat yapmıyorlar.Olabilse orda olurdu.
değişken bir değer üzerine sabit bir ürün satmak ticari açıdan hiç mantıklı değil.Finans tarihinde bunun örneğini görsek btc ye de uygularız.
Daha da önemlisi derdimiz ne niye illa btc ile satmak istiyoruz.Her zaman o an için en iyi yöntem hangisi ise onunla alırız.
Dolar bile dünyada her yerde geçerli bir para birimi değil iken ödeme kabulunde btc ye çok büyük beklenti ile bakmamalıyız.

Bahsettigim sey zaten hayal, keskelerle yazilmis bir mesaj. Oyle olsaydi hakettigi yere gelirdi demek isitiyorum, Bitcoin zaten finanas yapisini ve tarihini degistirmek icin icad edildi. Daha evvel uygulanamayan seyleri uygulayabilmek icin, bizim neslimizin bunu gorecegini pek sanmiyorum. Ama basarili olursa ki zaten beta asamasinda bu uygulama daha, o zaman tum dunyanin kullandigi alternatif tek bir para birimi, araci yok, banka yok, fiziksel olarak bir yuk teskil etmiyor, sinir tanimiyor.  Her ulkenin kendine gore vergi sistemi, bankacilik sistemi vb sistemleri var, ama dunyada su anda vergi duzei olarak 4 4 luk adil bir memleket yok. Bitcoin basarili oldugunda su anda farkinda bile olmadigimiz bir cok problemimiz ortadan kalacak, onun yerini baska problemler alacak ama teraziye koydugumuzda artilari her zaman daha agir basacaktir bana gore.
Najska (OP)
Full Member

View Profile
November 12, 2014, 09:24:31 PM

btc bazı şeylere izin vermiyor değilde gerek duymuyor desek daha doğru alım satım botu, arbitraj kolaylığı,sistem içi komisyonsuz transfer gerçekleştirilirse güzel olabilir
başarılar,

birde alım satım botu ile arbitrajın ne şekilde olacağını açıklar mısınız teknik olarak uzağım biraz.
Alım-satım botu benim geliştirdiğim ve halen Bitfinex'te oldukça iyi karlarla işlemekte olan bir yazılım. Fakat yazılımı ABD'li ortaklarla geliştirdiğimizden ayrıntıya giremiyorum. Hala test aşamasındayız ve "machine learning" algoritmalarıyla stratejiyi iyileştirmeye çalışıyoruz. Fakat botun herkesin kullanımına açılması ancak en basit düzeyde bir online cüzdana erişebilirsek olur diye düşünüyorum. O cüzdan üzerinden kullanıcılar coin'lerini kolayca botun kullanımına açabilecek ve karlardan faydalanabilecek - bizim karımız ise botun yaptığı kar üzerinden komisyon almak şeklinde olacak.

Arbitraja gelince, online cüzdan üzerinden çeşitli borsalara tek tık ile bağlanmak mümkün olacağından kullanıcılar bir yerdeki fiyatın diğer yerdekinden farklı olduğunu gördüklerinde bu farklılıktan hemen faydalanabilecekler. Tabii borsalar arası geçiş vs. teknik altyapıyı sağlamak kolay bir iş değil ve bu ileriki aşamalarda gerçekleşecek bir özellik.

Bitshares sistemi uzerinde bir banka DAC olarak kuruldu. Konuyla ilgili herhangi bir fizibilite calismaniz oldu mu yoksa sadece ve sadece fikir asamasinda mi?

https://bitshares-x.info/
Bitshares bizim sunacağımız hizmete belki de en uzak yerde duruyor. Detaylar için Bitshares'in "market peg" yapısını ve "tam rezervli bankacılık" kavramını araştırmanızı öneririm. Amacıma ulaşmak kriptografik araçlarla mümkün, ve bunu teorik olarak kanıtlayabilirim, ancak ağ programcılığı konusunda uzman değilim ve mühendislikle ilgili detaylarda hayli yardıma ihtiyacım var zira projeyi tek başıma yürütecek fona da sahip değilim.

Bitcoin'in fiyatının sabit olmaması ve insanların bitcoin ile alışveriş yapmamaları arasında pektabii bir ilişki var, fakat bu ilişki sandığınızın tam tersi yönünde işliyor. Bitcoin'in fiyatı sabit değil diye insanlar bitcoin'i kullanmıyor değil, insanlar bitcoin'i kullanmıyor diye bitcoin'in fiyatı sabitlenmiyor. Yani eğer bitcoin yaygın uygulama alanı görürse fiyatı sabitlenmeye doğru gider. Bizim hizmetimizin amaçlarından birisi de esasen budur, zira bitcoin ekosistemine en faydalı olacak şey de budur.

Tarihte altın ve gümüş para olarak kullanılmıştır, hatta söylediğinizin aksine, altının alım gücünü söz gelimi 3000 sene öncesiyle karşılaştırırsanız herhangi bir fiat paranın değerini bu derece korumasının imkansız olduğunu görürsünüz. Bitcoin'i bir yatırım aracı olarak görüp asıl amaçları ceplerindeki doları artırmak olan kullanıcılar ne yazık ki bu ekosistemin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Diğer tarafta ise bitcoin'i bir ödeme aracı olarak görüp transferden hemen sonra fiat para birimine dönenler var ki bunları ekosisteme dahil saymak bile ne derece doğrudur bilemiyorum. Bu tarz uygulamaların kripto para devriminde reklam değerinden öte bir katkılarının olmadığını düşünüyorum. Bizim amaçladığımız şey ise kripto-paraların hala emekleme döneminde olduğunu ve geleceğin çok daha büyük kullanımlar vaat ettiğini söylüyor. Sonucu tarih gösterecek.

Najska (OP)
Full Member

View Profile
November 19, 2014, 05:04:03 PM

İlgilenenler özel mesaj ile iletişime geçebilirlerse sevinirim. E-mail adresinizi yazmanız yeterli. Kısa süre sonra çalışmalara başlamayı planlıyoruz zira.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: