Bitcoin Forum
August 08, 2024, 12:00:42 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Economia Bitcoinului  (Read 3480 times)
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 10, 2014, 02:36:05 PM
Last edit: December 10, 2014, 02:54:24 PM by BitcoinFreak12
 #1

Acest thread va fi dedicat discutiilor economice si financiare a bitcoinului.

Am facut niste calculatii pe baza datelor din blockchain.info

2012 Inflatie anuala:   32.59163%
2013 Inflatie anuala:   14.94286%
2014 Inflatie anuala:   11.26637% (calculata pe 9 dec inca nu e finala)

Eu zic ca daca inflatia va scadea in acest ritm, peste 2-3 ani investitorii mari vor vi atrase sa investeasca mult in bitcoin, pana si Wallstreeteri, iar cand va atinge 2-3% inflatie anuala, poporul larg va vi atras la fel.

Volatilitatea uriasa pe care o vedem acum e doar din cauza inflatiei si a incertitudinii investitorilor, dar dupa ce o sa scada un pic (inflatia) si pretul va urma sa fie stabilizat.

Pe un alt site am gasit niste preziceri, ca pana la 2024 moneda va deveni deflationista, si pe aici o sa vedem o adoptare generala a monedei in populatia generala, insa eu cred ca aceasta va fi mai devreme fiindca aceasta prognoza nu a luat in calcul evolutia tehnologiei de minare.

Si in aceste date putem vedea o inflatie cu 2-3% mai mare decat prognoza generala, care sigur ca e rezultatul tehnologiei de minare, astfel eu cred ca pana la 2017-2018 inflatia va ajunge sub sau foarte aproape de 0%.

La fel am studiat graficul pretului din ultimele 3 ani si pot sa zic ca pretul e foarte subevaluat, adica in fiecare zi vedem comercianti din intreaga lume aceptand bitcoin in afacerea lor. Cert ca cererea creste in mod accelerat, insa pretul scade, asta inseamna ca in 2015 sau in cel mai rau caz 2016 pretul va exploda in sus dupa ce comerciantii incep sa-si tina bitcoinii pe loc si nu sa schimbe inapoi in fiat.

Cred ca pana la revelion si posibil primele saptamani din ianuarie pretul va scadea fiindca asta e sezonul de cumparare de Craciun,revelion, etc iar apoi in ianuarie februarie vin taxele, si oamenii o sa schimbe bitcoinii inapoi in fiat. Dar dupa acesta pretul va reveni la loc.

Eu ma gandesc sa cumpar BTC pe la craciun sau inainte cu putin sa pot profita de pretul micsorat si subevaluat dar nu o sa astept pana la anul nou fiindca cine stie ce se va intampla cu economia globala pana atunci.

Ca tineti minte ratele BTC/USD sau BTC/EUR tin cont de 2 valute nu doar bitcoinul, asa ca nu doar bitcoinul conteaza aici ci si economia globala.

Deja vedem stiri rele din SUA (rata somajului creste,datoria guvernului lor a atins 18 trilioane de dolari si creste exponential,China a depasit economia SUA-ei,etc),Japonia printeaza Yenul ca hartia igienica datoria statului Japonez e imensa Ą 1,205,300,309,909,963 (1,2 cvadrilioane de yeni) astfel inflatia lor o sa creasca exponential ,iar in UE rata EUR pica ca sania de pe deal, BCE-ul are o politica financiara groaznica, (Grecia,Spania,aproape in faliment) Inflatia EUR creste exponential (unele surse zic ca e deja aproape 10% in Polonia si Slovenia, cifra oficiala e -1%  Roll Eyes) -> Astfel nu va dura mult pana bitcoinul va avea o inflatie mai mica decat toate celelalte valute fiat din lume  Cheesy

Asta fiind spuse, aceste fenomene vor avea un efect urias pe monedele virtuale, eu astept un bitcoin de 2000-3000$/unitate pana la sfarsitul de 2015. (Max Keiser prezice un bitcoin de 700.000$ /unitate cand urmatoarea criza va veni )




valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 10, 2014, 03:52:42 PM
 #2

Cum definești inflația bitcoinului? Nu înțeleg ce vrei să zici.

Ce înseamnă că inflația crește exponențial? Te referi la rata inflației, sau la prețuri?

După mine mai degrabă miroase a deflație.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 10, 2014, 04:03:23 PM
 #3

Cum definești inflația bitcoinului? Nu înțeleg ce vrei să zici.

Ce înseamnă că inflația crește exponențial? Te referi la rata inflației, sau la prețuri?

După mine mai degrabă miroase a deflație.


Da normal ca e rata inflatiei, inflatia anuala e rata inflatiei din acel an. Normal ca e in deflatie ca scade. Definitia deflatiei este cand inflatia anuala scade an dupa an.

Am si scris acolo ca inflatia va fi mai mica in fiecare an fiindca viteza de minare va scadea dar si fiindca numarul de bitcoini neminate va scadea la fel. Momentan avem 65% din stocul total minate iar 35% neminate, asta inseamna ca in cel mai rau caz bitconul va fi devaluat cu 35% (numai daca cererea devine 0, insa stim ca si cererea creste).

Cum se defineste pretul P=C/O  adica pret=cerere/oferta

Oferta e stocul valabil, iar cererea e valoarea subiectiva (sau schimbata din $/€) pe care utilizatorii ii ataseaza.
Deci daca oferta scade pretul creste, dar si daca cererea creste pretul creste. Bitcoinul are 2 proprietati excelente fiindca are stoc limitat, care scade dupa fiecare moneda minata, adica oferta scade, dar si cererea creste fiindca zi de zi vezi mai multi utilizatori (magazine,persoane fizice,pana si municipii locale).

Deci cerere creste, oferta scade, adica pretul o sa creasca si el. Faptul de ce acum e asa de subevaluat am explicat in postul anterior, dar nu cred ca o sa ramana asa pentru mult timp.

valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 10, 2014, 04:18:44 PM
 #4

Cum definești inflația bitcoinului? Nu înțeleg ce vrei să zici.

Ce înseamnă că inflația crește exponențial? Te referi la rata inflației, sau la prețuri?

După mine mai degrabă miroase a deflație.


Da normal ca e rata inflatiei, inflatia anuala e rata inflatiei din acel an. Normal ca e in deflatie ca scade. Definitia deflatiei este cand inflatia anuala scade an dupa an.

Am si scris acolo ca inflatia va fi mai mica in fiecare an fiindca viteza de minare va scadea dar si fiindca numarul de bitcoini neminate va scadea la fel. Momentan avem 65% din stocul total minate iar 35% neminate, asta inseamna ca in cel mai rau caz bitconul va fi devaluat cu 35% (numai daca cererea devine 0, insa stim ca si cererea creste).


Deci vrei să zici că dacă acum 2 ani a fost rata inflației 50%, acum un an a fost 45%, iar anul acesta este 40%, atunci este deflație?

Eu am auzit că sunt 2 definiții pentru inflație, una mai veche care zice că inflația ar fi creșterea bazei monetare, și una mai modernă care se uită la o rată medie de creștere a prețurilor. Presupun că tu folosești definiția veche cu baza monetară, aplicată pentru Bitcoin. Altfel nu mai înțeleg nimic. Oricum nu am înțeles mare lucru în afară că te aștepți ca prețul BTC să crească foarte mult.

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 10, 2014, 04:44:31 PM
Last edit: December 10, 2014, 05:01:48 PM by BitcoinFreak12
 #5

Cum definești inflația bitcoinului? Nu înțeleg ce vrei să zici.

Ce înseamnă că inflația crește exponențial? Te referi la rata inflației, sau la prețuri?

După mine mai degrabă miroase a deflație.


Da normal ca e rata inflatiei, inflatia anuala e rata inflatiei din acel an. Normal ca e in deflatie ca scade. Definitia deflatiei este cand inflatia anuala scade an dupa an.

Am si scris acolo ca inflatia va fi mai mica in fiecare an fiindca viteza de minare va scadea dar si fiindca numarul de bitcoini neminate va scadea la fel. Momentan avem 65% din stocul total minate iar 35% neminate, asta inseamna ca in cel mai rau caz bitconul va fi devaluat cu 35% (numai daca cererea devine 0, insa stim ca si cererea creste).


Deci vrei să zici că dacă acum 2 ani a fost rata inflației 50%, acum un an a fost 45%, iar anul acesta este 40%, atunci este deflație?

Eu am auzit că sunt 2 definiții pentru inflație, una mai veche care zice că inflația ar fi creșterea bazei monetare, și una mai modernă care se uită la o rată medie de creștere a prețurilor. Presupun că tu folosești definiția veche cu baza monetară, aplicată pentru Bitcoin. Altfel nu mai înțeleg nimic. Oricum nu am înțeles mare lucru în afară că te aștepți ca prețul BTC să crească foarte mult.


Nu.Definitia corecta a inflatiei e cresterea bazei monetare, punct (cealalta definitie e eronata,pana si pe wikipedia scrie gresit). Inflatia este masurata in puncte de procente, adica cu cat a crescut baza monetara pe o perioada definita.(Inflatia masurata pe CPI sau CPE e o prostie in opinia mea) De obicei e calculata anual adica daca baza monetara a crescut cu 10% atunci avem inflatie de 10%. Daca anul urmator baza monetara a crescut cu doar 9% atunci avem deflatie.

Sa nu confunzi cresterea pretului cu cresterea inflatiei ca nui totuna, mai ales sa nu confunzi cresterea pretului bitcoin cu inflatia ei, ca cum ai defini tu ai crede ca au o relatie directa pe cand au o relatie inversa, cu cat mai mare e inflatia cu atat mai mic e pretul,valoarea ei.

E logic adica daca ai 1 mar si ii atasezi un pret de 1 bitcoin, normal ca daca dublezi bitcoinul (dublezi baza monetara e lui fara a adauga valoare la el, sau "Quantitative Easing") , apoi marul va valora doar 0.5 bitcoin.

Insa daca pierzi 0.3 bitcoini, 30% din stocul total, atunci marul va valora 1.3 bitcoin.

Smecheria apare cand cererea creste dar pretul ramane in loc sau chiar pica, atunci putem stabili  ca pretul este manipulat, ei este subevaluat pe care o vedem acum in pret.

BTC/USD pica de 1 an, pe cand numarul de utilizatori (cererea) a crescut cu 48.84%, eeei ce contradictie  Shocked

https://blockchain.info/charts/n-unique-addresses?timespan=1year&showDataPoints=false&daysAverageString=1&show_header=true&scale=0&address=

Sunt sigur ca pretul e putin cam manipulat, sau e devaluat artificial incat investitorii mari sa ii descurajeze pe oameni sa cumpere bitcoin si sa le vinde pe toate incat ca ei sa o poata cumpara la un pret mic.

Am 5 ani de experienta in piete financiare, am mai vazut manipulari de genul asta. Oamenii sunt descurajati si batjocoriti sa vanda bitcoinul ca rechinii sa o pot obtine la un pret gheseft  Cheesy

Iar apoi sa vezi cat o sa urce pretul cand Wallstreetul va intra in ring, uni prezic un bitcoin de 700-800k $ Cool
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 10, 2014, 08:41:31 PM
 #6


Nu.Definitia corecta a inflatiei e cresterea bazei monetare, punct (cealalta definitie e eronata,pana si pe wikipedia scrie gresit). Inflatia este masurata in puncte de procente, adica cu cat a crescut baza monetara pe o perioada definita.(Inflatia masurata pe CPI sau CPE e o prostie in opinia mea) De obicei e calculata anual adica daca baza monetara a crescut cu 10% atunci avem inflatie de 10%. Daca anul urmator baza monetara a crescut cu doar 9% atunci avem deflatie.
Cred că asta se poate dezbate. Cine stabilește care e definiția corectă? Dacă mă iau după bănci și finanțiști și economiști atunci trebuie să folosesc definiția nouă. Dacă ar fi să folosesc definiția care zici tu că e corectă atunci ar trebui să mă mir de ce nu sunt prețurile produselor triple. Baza monetară e mai mare dar majoritatea banilor stau parcați, de aici se zice că rata inflației este mică și le e frică de deflație.

Sa nu confunzi cresterea pretului cu cresterea inflatiei ca nui totuna, mai ales sa nu confunzi cresterea pretului bitcoin cu inflatia ei, ca cum ai defini tu ai crede ca au o relatie directa pe cand au o relatie inversa, cu cat mai mare e inflatia cu atat mai mic e pretul,valoarea ei.
Aici m-am prins mai greu ce vrei să zici. Eu mă gândeam la prețul bunurilor și serviciilor, iar tu te refereai la prețul (cursul de schimb) al monedei cu care se cumpără bunurile și serviciile.

E logic adica daca ai 1 mar si ii atasezi un pret de 1 bitcoin, normal ca daca dublezi bitcoinul (dublezi baza monetara e lui fara a adauga valoare la el, sau "Quantitative Easing") , apoi marul va valora doar 0.5 bitcoin.

Insa daca pierzi 0.3 bitcoini, 30% din stocul total, atunci marul va valora 1.3 bitcoin.

Smecheria apare cand cererea creste dar pretul ramane in loc sau chiar pica, atunci putem stabili  ca pretul este manipulat, ei este subevaluat pe care o vedem acum in pret.
Iarăși este discutabil. Depinde cât e dispusă lumea să dea pe măr, și mai depinde de câți bani ține lumea sub saltea, sau câți se învârt prin lumea financiară și nu aleargă după mere și pere.

BTC/USD pica de 1 an, pe cand numarul de utilizatori (cererea) a crescut cu 48.84%, eeei ce contradictie  Shocked

https://blockchain.info/charts/n-unique-addresses?timespan=1year&showDataPoints=false&daysAverageString=1&show_header=true&scale=0&address=
Nu cred că cererea se măsoară așa de ușor. Nici nu cred că ai cum să o măsori. Numărul de adrese unice folosite poate crește și din cauza procedeelor de mixing sau blockchain-uri agățate sau alte manevre care distorsionează lucrurile.

Sunt sigur ca pretul e putin cam manipulat, sau e devaluat artificial incat investitorii mari sa ii descurajeze pe oameni sa cumpere bitcoin si sa le vinde pe toate incat ca ei sa o poata cumpara la un pret mic.

Am 5 ani de experienta in piete financiare, am mai vazut manipulari de genul asta. Oamenii sunt descurajati si batjocoriti sa vanda bitcoinul ca rechinii sa o pot obtine la un pret gheseft  Cheesy

Iar apoi sa vezi cat o sa urce pretul cand Wallstreetul va intra in ring, uni prezic un bitcoin de 700-800k $ Cool
Ar fi bine să ai dreptate Smiley

Ți-aș da 10 baxuri de bere dacă ar ajunge bitcoin 700k Cheesy

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 11, 2014, 04:43:48 AM
Last edit: December 11, 2014, 05:33:52 AM by BitcoinFreak12
 #7

Cred că asta se poate dezbate. Cine stabilește care e definiția corectă? Dacă mă iau după bănci și finanțiști și economiști atunci trebuie să folosesc definiția nouă. Dacă ar fi să folosesc definiția care zici tu că e corectă atunci ar trebui să mă mir de ce nu sunt prețurile produselor triple. Baza monetară e mai mare dar majoritatea banilor stau parcați, de aici se zice că rata inflației este mică și le e frică de deflație.

Eu ma iau dupa definitia Scolii Austriace, pe care il consider economie adevarata,nu cea Keynesiana care este defapt un joc piramidal mondial bazata pe datorii gigantice si apoi erodarea datoriilor cu printarea banilor ca si cum ar fi hartie igienica care va rezulta in hiperinflatie, si oamenii sa se duca cu o galeata de bani la piata sa cumpere un singur ou. Keynesianismul in opinia mea e cea mai mare sarlatanie din istoria omenirii, dar cum zici tu ascesta se poate dezbate.

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98coala_austriac%C4%83_de_economie

Dar tine in minte ca toti bankerii eliti din bancile centrale sau private sunt Keynesianisti, asa ca economia mondiala e aici unde e azi din cauza Keynesianismului...Putini sunt in tabara Austriana.

Aici m-am prins mai greu ce vrei să zici. Eu mă gândeam la prețul bunurilor și serviciilor, iar tu te refereai la prețul (cursul de schimb) al monedei cu care se cumpără bunurile și serviciile.
Defapt ma refeream la pretul bitcoinului ca un produs, ca bitcoinul are un rol special fiindca se poate definia si ca un produs pe care il cumperi/vinzi dar si ca o moneda cu care poti face chestii financiare. Daca il definiem ca un produs atunci are o valoare subiectiva care e determinata de calitatile ele (nr in stoc & proprietati fizice) iar daca il definiem ca o valuta atunci este intangibil si are ca valoare numai cat este capitalizat adica cati bani *cough* "reali" sunt bagate in el, si determinam pretul ei ca si pret=capitalizatia pietei / nr bitcoinilor minate

Dar eu cred ca e o combinatie intre aceste 2, fiindca daca ar fi numai o moneda atunci nu ar avea atat de mare succes fiindca 99% din populatie nu o foloseste.
Iarăși este discutabil. Depinde cât e dispusă lumea să dea pe măr, și mai depinde de câți bani ține lumea sub saltea, sau câți se învârt prin lumea financiară și nu aleargă după mere și pere.
Ma gandeam in conditii optime, normal ca in lumea reala nimic nu e optim si fenomene neasteptate pot avea efecte drastice pe piete.

Nu cred că cererea se măsoară așa de ușor. Nici nu cred că ai cum să o măsori. Numărul de adrese unice folosite poate crește și din cauza procedeelor de mixing sau blockchain-uri agățate sau alte manevre care distorsionează lucrurile.
E singura metoda pe care o stiu sa masor cererea ca numarul banilor investiti se poate obtine din cifra capitalizatie a pietei. Nu prea inteleg cum functioneaza blockchainul poti sami explici mai detaliat te rog ce inseamna procedee de mixig si blockchain agatat  Cheesy

Dupa cum inteleg eu, o adresa este unica dar fiecare adresa corespunde a unui private key asa ca doar daca cineva nu sta acolo toata ziua sa apese butonul "new adress" , nu cred ca acesta ar fi o idee practica, sau cine stie. Ma rog inca sunt incepator in bitcoin , am multe nelamuriri mai ales fata de structura blochainului.


Ar fi bine să ai dreptate Smiley

Ți-aș da 10 baxuri de bere dacă ar ajunge bitcoin 700k Cheesy
Lasa berea, cumpara-mi un Mercedes  Grin

Bine poate 700k e putin exagerat, in conditii normale, dar toti stim ca nu traim in conditii normale, eu sunt mult mai sigur decat nu ca o noua criza mondiala e pe la colt (una uriasa de gen 1929) si daca asta se va intampla, atunci 700k va fi o cifra foarte conservativa.

Si nu iti face griji de internet (adica daca ISP-urile de pretutindeni dau faliment) ca vor fi destule in China si in Asia si o sa putem recupera bitcoinurile  Cheesy
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 11, 2014, 08:49:38 AM
 #8

Eu ma iau dupa definitia Scolii Austriace, pe care il consider economie adevarata,nu cea Keynesiana care este defapt un joc piramidal mondial bazata pe datorii gigantice si apoi erodarea datoriilor cu printarea banilor ca si cum ar fi hartie igienica care va rezulta in hiperinflatie, si oamenii sa se duca cu o galeata de bani la piata sa cumpere un singur ou. Keynesianismul in opinia mea e cea mai mare sarlatanie din istoria omenirii, dar cum zici tu ascesta se poate dezbate.

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98coala_austriac%C4%83_de_economie

Dar tine in minte ca toti bankerii eliti din bancile centrale sau private sunt Keynesianisti, asa ca economia mondiala e aici unde e azi din cauza Keynesianismului...Putini sunt in tabara Austriana.
Mulțumesc pentru clarificare Smiley

Nu cred că cererea se măsoară așa de ușor. Nici nu cred că ai cum să o măsori. Numărul de adrese unice folosite poate crește și din cauza procedeelor de mixing sau blockchain-uri agățate sau alte manevre care distorsionează lucrurile.
E singura metoda pe care o stiu sa masor cererea ca numarul banilor investiti se poate obtine din cifra capitalizatie a pietei. Nu prea inteleg cum functioneaza blockchainul poti sami explici mai detaliat te rog ce inseamna procedee de mixig si blockchain agatat  Cheesy

Dupa cum inteleg eu, o adresa este unica dar fiecare adresa corespunde a unui private key asa ca doar daca cineva nu sta acolo toata ziua sa apese butonul "new adress" , nu cred ca acesta ar fi o idee practica, sau cine stie. Ma rog inca sunt incepator in bitcoin , am multe nelamuriri mai ales fata de structura blochainului.
Cei care vor să spele bitcoini au inventat o tehnică prin care combină două sau mai multe tranzacții între ele și le zăpăcesc intrările și ieșirile astfel încât să îi bage în ceață pe cei care vor să se prindă cine către cine a trimis cât. Ca să meargă bine treaba, trebuie făcute mai multe tranzacții combinate, toate ajung în blockchain, și se folosesc adrese noi nouțe.

Mai sunt unii care vor să implementeze o soluție pentru tranzacționat tot felul de asset-uri în mod sigur precum bitcoin, exemple ar fi acțiuni, obligațiuni, derivative, bilete la spectacol, așa-zise token-uri. Astea evident că nu merg pe blockchain-ul bitcoin așa că au gândit o manevră cu niște sidechain-uri, care sunt legate de blockchain-ul principal printr-un "peg". Nu am înțeles nici eu prea bine, dar faza e că și chestiile astea generează tot felul de tranzacții în plus cu adrese nou nouțe.

Se pot genera ușor automatizat adrese noi, deci nu e nevoie să dea cineva click Smiley

Ar fi bine să ai dreptate Smiley

Ți-aș da 10 baxuri de bere dacă ar ajunge bitcoin 700k Cheesy
Lasa berea, cumpara-mi un Mercedes  Grin
Daaa dar mai întâi îmi iau mie unul, gri metalizat  Grin

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 11, 2014, 08:53:28 AM
 #9

Si nu iti face griji de internet (adica daca ISP-urile de pretutindeni dau faliment) ca vor fi destule in China si in Asia si o sa putem recupera bitcoinurile  Cheesy
Îmi fac griji ca nu cumva să plec la pescuit pe un mare lac cu wallet-ul după mine că am auzit de accidente cu barca în care au pierdut săracii oameni fisele. Wink

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1005



View Profile
December 11, 2014, 06:01:47 PM
 #10

Nu uita sa incluzi viteza monetara (refolosirea imediata a monezilor) si tranzactiile off-chain (coinbase) in dezvoltarea economiei (ambele indica o valoare mai mica per unitate).
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 11, 2014, 11:16:57 PM
 #11

...

Aha deci sa inteleg ca un oarecare user foloseste sute de tranzactii pentru a ascunde 1 singura, in acest caz e mai complicat.

Dar presupun ca userul general Nu e un bitcoin geek si nu are tot blockchainul descarcat, mai ales ca majoritatea habar nau cum functioneaza ori folosesc btc de pe smartphone, deci majoritatea userilor noi ori au portofel usor ori portofel web.

Iar in acest caz daca as putea gasi statistici despre nr utilizatorilor coibase sau blockhain.info walleturi, atunci as putea masura cererea unica fara a ne incurca in aceste procedee complicate.

Ori putem numara likeurile pe facebook (pe acest an si il comparam cu anul trecut) care au legatura cu bitcoin, sau posturile de pe twitter, etc

O sa fac aceste statistici, si apoi revin sunt foarte curios cum ar arata aceste cifre  Cheesy
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 11, 2014, 11:38:53 PM
 #12

Am gasit niste statistici interesante a siteurilor cele mai populare de bitcoin:

http://www.alexa.com/siteinfo/bitcoin.org
http://www.alexa.com/siteinfo/coinbase.com
http://www.alexa.com/siteinfo/https%3A%2F%2Fblockchain.info
http://www.alexa.com/siteinfo/http%3A%2F%2Fbitcoin.com
http://www.alexa.com/siteinfo/www.coindesk.com
http://www.alexa.com/siteinfo/https%3A%2F%2Fbtc-e.com
http://www.alexa.com/siteinfo/https%3A%2F%2Fwww.bitstamp.net
http://www.alexa.com/siteinfo/http%3A%2F%2Fwww.xe.com%2Fcurrency%2Fxbt-bitcoin
http://www.alexa.com/siteinfo/https%3A%2F%2Fcex.io
http://www.alexa.com/siteinfo/https%3A%2F%2Fwww.kraken.com

Si vestea e prosta, la fiecare nr vizitatorilor si timpul petrecut pe site este intrun trend descrescator. Statisticile sunt din octombrie noiembrie dar la unele deja incepe sa revina. De exemplu octrombrie a fost luna cea mai nepopulara pentru bitcoin, dar deja vedem la blockchain ca popularitatea lui incepe sa revine.

Posibil ca oameni sasi fi pierdut interesul fiindca pretul a scazut mult in acest an dar eu cred ca asta se va termina anul viitor si vom vedea un an foarte bullish pt bitcoin.

Oricum o sa fiu foarte atent la aceste informatii de acum incolo ca in orice moment acum pretul va incepe sa creasca din nou (da ca nu ma credeti uitativa la yenul japonez, inflatia yenului creste deja parabolic, daca se sperie japonezii sunt sigur ca o sa isi baga ceva din bani in metale pretioase si in monede virtuale Cheesy).
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 12, 2014, 01:04:56 PM
 #13

Nu uita sa incluzi viteza monetara (refolosirea imediata a monezilor) si tranzactiile off-chain (coinbase) in dezvoltarea economiei (ambele indica o valoare mai mica per unitate).
De acord, așa este. Amândouă greu de spus cum evoluează...

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 12, 2014, 01:05:51 PM
 #14

Am gasit niste statistici interesante a siteurilor cele mai populare de bitcoin:
...
Si vestea e prosta, la fiecare nr vizitatorilor si timpul petrecut pe site este intrun trend descrescator. Statisticile sunt din octombrie noiembrie dar la unele deja incepe sa revina. De exemplu octrombrie a fost luna cea mai nepopulara pentru bitcoin, dar deja vedem la blockchain ca popularitatea lui incepe sa revine.

Posibil ca oameni sasi fi pierdut interesul fiindca pretul a scazut mult in acest an dar eu cred ca asta se va termina anul viitor si vom vedea un an foarte bullish pt bitcoin.

Oricum o sa fiu foarte atent la aceste informatii de acum incolo ca in orice moment acum pretul va incepe sa creasca din nou (da ca nu ma credeti uitativa la yenul japonez, inflatia yenului creste deja parabolic, daca se sperie japonezii sunt sigur ca o sa isi baga ceva din bani in metale pretioase si in monede virtuale Cheesy).

Interesante statistici, să ne anunți dacă observi o schimbare de trend Smiley

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 13, 2014, 12:03:47 AM
 #15

Nu uita sa incluzi viteza monetara (refolosirea imediata a monezilor) si tranzactiile off-chain (coinbase) in dezvoltarea economiei (ambele indica o valoare mai mica per unitate).
Nu uita sa incluzi viteza monetara (refolosirea imediata a monezilor) si tranzactiile off-chain (coinbase) in dezvoltarea economiei (ambele indica o valoare mai mica per unitate).
De acord, așa este. Amândouă greu de spus cum evoluează...

Exista o formula pt asta:

M*V = P*Q

http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation#Monetarist_view

M= baza monetara
V=viteza cresterii (in cheltuielile finale)
P = pret
Q= indicele valorii reale/obiective a cheltuielilor finale

M= o stim, momentan e 13.601.500  
https://blockexplorer.com/q/totalbc
V = este mai dificil, pe termen lung scade fiindca dificultatea creste, dar pe termen scurt dificultatea se misca aiurea, dar si valoarea cu care creste se imparte din cand in cand. Am facut media lunii decembrie si cresterea zilnica e 0.026363383%
P= 351.5 $  sau 284.6 €  
http://preev.com/btc/eur
Q= Huh

dar daca calculam putin primim:
Q= (M*V )/P = 1,020.14  daca P e $
                   = 1,259.94 daca P e €

Interesant, hmm Cheesy deci bitcoinul defapt valoreaza 1250€ momentan, asta inseamna ca pretul intradevar e subevaluat rau.

BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 13, 2014, 12:22:29 AM
 #16


Interesante statistici, să ne anunți dacă observi o schimbare de trend Smiley


Deocamdata (pe termen scurt) vad numai stiri rele: Rusia incearca sai amendeze pe utilizatorii bitcoin
http://cointelegraph.com/news/113092/russia-hastens-to-fine-bitcoin-users-1-million-rubles

Si am mai vazut o alta stire dar nu gasesc articolul unde minerii erau suparati ca pretul scade si unii se gandesc sa treaca la alte monede.

Dar pe termen lung am niste stiri bune:

Bancherii incep sa devina cat mai atrasi de valutele virtuale (cine stie poate mai baga careva cateva miliarde de $$ in BTC anul viitor Grin )
http://cointelegraph.com/news/113099/former-jpmorgan-chase-managing-director-joins-circle

BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1005



View Profile
December 13, 2014, 12:23:45 AM
 #17

V = este mai dificil, pe termen lung scade fiindca dificultatea creste, dar pe termen scurt dificultatea se misca aiurea, dar si valoarea cu care creste se imparte din cand in cand. Am facut media lunii decembrie si cresterea zilnica e 0.026363383%
V se calculeaza de aici: https://blockchain.info/charts/estimated-transaction-volume?daysAverageString=7
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1005



View Profile
December 13, 2014, 12:58:24 AM
 #18

V = este mai dificil, pe termen lung scade fiindca dificultatea creste, dar pe termen scurt dificultatea se misca aiurea, dar si valoarea cu care creste se imparte din cand in cand. Am facut media lunii decembrie si cresterea zilnica e 0.026363383%
V se calculeaza de aici: https://blockchain.info/charts/estimated-transaction-volume?daysAverageString=7

A da scuze, credeam ca V reprezinta viteza cresteri a bazei monetare nu viteza miscarii banilor.

Hai sa recalculez atunci:

Q=(M*V )/P =13,601,625* 0.01321 (volumul mediu impartit cu M-ul mediu al ultimelor 7 zile) / 285.1 €  =630.22 €
                     13,601,625* 0.01321 (volumul mediu impartit cu M-ul mediu al ultimelor 7 zile) /352.7 $ =509.43 $

Bun, mai sunt doua variabile:

1. Off-chain transactions, Coinbase de exemplu vinde si cumpara bitcoin si fiat, primeste plati si executa transferuri p2p folosind numai costul infrastructurii clasice (sever+server+trafic). Comisioanele sunt 0 (cred) dar si costurile sunt mai mici total per user decat o singura tranzactie securizata pe blockchain. Nu stiu ce procent de tranzactii din V-ul de mai sus acopera ei fara a aduce valoare in Bitcoin (nu necesita blockchain, nu platesc comisioane), dar este mult mai ieftin pentru ca este centralizat. Un bitcoin in Coinbase e supraevaluat. Se aplica si pentru Changetip (mai ales ca lucreaza cu sume mici).

2. Mining profitability. ASICminer are cipuri de 0.56W/Gh si un cost de electricitate de 0.07$/kWh. Excluzand costurile de development si deployment (sunt platite in IPO) si maintenance fee (ramane profit), observam ca ei produc Bitcoin mult mai ieftin decat ceilalti mineri, adica sub pretul pietei: https://www.havelockinvestments.com/fund.php?symbol=AMHASH1 . Asadar costul de securizare (si utilitatea directa oferita retelei) este mai mic decat recompensa obtinuta, moneda e supraevaluata pentru chinezi.
BitcoinFreak12 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile WWW
December 13, 2014, 01:34:09 AM
 #19

V = este mai dificil, pe termen lung scade fiindca dificultatea creste, dar pe termen scurt dificultatea se misca aiurea, dar si valoarea cu care creste se imparte din cand in cand. Am facut media lunii decembrie si cresterea zilnica e 0.026363383%
V se calculeaza de aici: https://blockchain.info/charts/estimated-transaction-volume?daysAverageString=7

A da scuze, credeam ca V reprezinta viteza cresteri a bazei monetare nu viteza miscarii banilor.

Hai sa recalculez atunci:

Q=(M*V )/P =13,601,625* 0.01321 (volumul mediu impartit cu M-ul mediu al ultimelor 7 zile) / 285.1 €  =630.22 €
                     13,601,625* 0.01321 (volumul mediu impartit cu M-ul mediu al ultimelor 7 zile) /352.7 $ =509.43 $

Bun, mai sunt doua variabile:

1. Off-chain transactions, Coinbase de exemplu vinde si cumpara bitcoin si fiat, primeste plati si executa transferuri p2p folosind numai costul infrastructurii clasice (sever+server+trafic). Comisioanele sunt 0 (cred) dar si costurile sunt mai mici total per user decat o singura tranzactie securizata pe blockchain. Nu stiu ce procent de tranzactii din V-ul de mai sus acopera ei fara a aduce valoare in Bitcoin (nu necesita blockchain, nu platesc comisioane), dar este mult mai ieftin pentru ca este centralizat. Un bitcoin in Coinbase e supraevaluat. Se aplica si pentru Changetip (mai ales ca lucreaza cu sume mici).

2. Mining profitability. ASICminer are cipuri de 0.56W/Gh si un cost de electricitate de 0.07$/kWh. Excluzand costurile de development si deployment (sunt platite in IPO) si maintenance fee (ramane profit), observam ca ei produc Bitcoin mult mai ieftin decat ceilalti mineri, adica sub pretul pietei: https://www.havelockinvestments.com/fund.php?symbol=AMHASH1 . Asadar costul de securizare (si utilitatea directa oferita retelei) este mai mic decat recompensa obtinuta, moneda e supraevaluata pentru chinezi.

Scz scriam prostii, e tarziu si nu mai sunt pe faza. Trebuie sa ma uit incodata la calculatii ca ceva nu era in regula, am sters postul.

1) Nu cred ca are vreun efect, ca si ei executa tranzactiile la "fair price", deci nu coneaza unde cum si cand tranzactionezi, conteaza numai pretul in care o fac si volumul (ar fi prosti sa nu tranzactioneze aproape de fair price, iar volumul eventual va fi vazut si in blockchain ca altfel nai cum sa schimbi bitcoinul, poate cu putin delay)

2) Ee asta e prea abstract, nai cum sa cuantifici asta, ca mineri nu contribuie bani cash in retea ci doar electricitate + costuri de reparatii daca se strica cipul. Dar costurile variaza in fiecara tara plus nu cred ca majoritatea minerilor isi vind bitcoinii mai ales cei care acum sunt pe minus din cauza scaderii pretului. Apoi oricum nu conteaza aceasta informatie ca oricum vezi cati bitcoini sunt, nu conteaza la cine sunt conteaza doar cati sunt. Daca minerul il vinde mai ieftin decat fair price atunci eventual fair priceul va scadea dupa el ca sa se echilibreze.

Totul depinde de cerere si oferta, daca minerii vor sa isi vinda coinul la pret X (care este pretul electric + marja de profit) iar cumparatorii vor sa cumpere la un pret Y, unde Y<X fiindca cumparatorii isi ieftini, atunci ei trebuie sa ajunga la o intelegere incat amandoi sa fie multumiti, pretul optim va fi (X+Y)/2.
Deci chiar daca minerul isi vinde coinul foarte ieftin, daca cererea creste din cauza ieftinirii, pretul va urma sa ajunga in echilibru.

BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1005



View Profile
December 13, 2014, 11:00:53 AM
 #20


1. Off-chain transactions, Coinbase de exemplu vinde si cumpara bitcoin si fiat, primeste plati si executa transferuri p2p folosind numai costul infrastructurii clasice (sever+server+trafic). Comisioanele sunt 0 (cred) dar si costurile sunt mai mici total per user decat o singura tranzactie securizata pe blockchain. Nu stiu ce procent de tranzactii din V-ul de mai sus acopera ei fara a aduce valoare in Bitcoin (nu necesita blockchain, nu platesc comisioane), dar este mult mai ieftin pentru ca este centralizat. Un bitcoin in Coinbase e supraevaluat. Se aplica si pentru Changetip (mai ales ca lucreaza cu sume mici).

2. Mining profitability. ASICminer are cipuri de 0.56W/Gh si un cost de electricitate de 0.07$/kWh. Excluzand costurile de development si deployment (sunt platite in IPO) si maintenance fee (ramane profit), observam ca ei produc Bitcoin mult mai ieftin decat ceilalti mineri, adica sub pretul pietei: https://www.havelockinvestments.com/fund.php?symbol=AMHASH1 . Asadar costul de securizare (si utilitatea directa oferita retelei) este mai mic decat recompensa obtinuta, moneda e supraevaluata pentru chinezi.

Scz scriam prostii, e tarziu si nu mai sunt pe faza. Trebuie sa ma uit incodata la calculatii ca ceva nu era in regula, am sters postul.

1) Nu cred ca are vreun efect, ca si ei executa tranzactiile la "fair price", deci nu coneaza unde cum si cand tranzactionezi, conteaza numai pretul in care o fac si volumul (ar fi prosti sa nu tranzactioneze aproape de fair price, iar volumul eventual va fi vazut si in blockchain ca altfel nai cum sa schimbi bitcoinul, poate cu putin delay)

2) Ee asta e prea abstract, nai cum sa cuantifici asta, ca mineri nu contribuie bani cash in retea ci doar electricitate + costuri de reparatii daca se strica cipul. Dar costurile variaza in fiecara tara plus nu cred ca majoritatea minerilor isi vind bitcoinii mai ales cei care acum sunt pe minus din cauza scaderii pretului. Apoi oricum nu conteaza aceasta informatie ca oricum vezi cati bitcoini sunt, nu conteaza la cine sunt conteaza doar cati sunt. Daca minerul il vinde mai ieftin decat fair price atunci eventual fair priceul va scadea dupa el ca sa se echilibreze.

Totul depinde de cerere si oferta, daca minerii vor sa isi vinda coinul la pret X (care este pretul electric + marja de profit) iar cumparatorii vor sa cumpere la un pret Y, unde Y<X fiindca cumparatorii isi ieftini, atunci ei trebuie sa ajunga la o intelegere incat amandoi sa fie multumiti, pretul optim va fi (X+Y)/2.
Deci chiar daca minerul isi vinde coinul foarte ieftin, daca cererea creste din cauza ieftinirii, pretul va urma sa ajunga in echilibru.
1. Nu conteaza pretul, conteaza volumul. Daca astazi se tranzactioneaza 180000 BTC pe blockchain, cu mining fees de 11 BTC, in Coinbase se pot transfera sume similare fara ca recompensa pentru tranzactii sa ajunga la mineri. Tine minte ca ei nu pun tranzactiile pe blockchain pana nu ies din Coinbase. Daca cineva doneaza 100$ catre Wikipedia prin Coinbase si cineva cumpara BTC de 100$ din Coinbase, se schimba doar niste numere in bazele lor de date, nu exista efort din partea minerilor. Sunt probabil 5000-10000 de BTC tranzactionati intern pentru care nu se plateste comision in retea. Exista de asemenea pe blockchain tranzactii proprii, unde nu se transfera valoare intre utilizatori ci doar se sparg/combina monezile proprii. Plus in orice exchange, atat timp cat cererea si oferta e stabila, bitcoinii se tranzactioneaza off-chain. Tot soldul de trading al clientilor ramane intern pana la retragere si se schimba doar in bazele de date interne, sute de mii de BTC zilnic. Aceste tranzactii nu sunt securizate, dar sunt ieftine si cresc viteza monetara fara sa creasca costul asociat vitezei suplimentare. Asadar reteaua suporta mai putine tranzactii si oamenii platesc comisioane mai ieftine, oferind o utilitate mai redusa retelei, si implicit o valoare mai mica pentru BTC.

2. Este opusul abstractului. Totul este cuantificat. In IPO se include costul de dezvoltare, instalare si achizitie a minerelor, in mentenanta se include costul de electricitate, intretinere si salarii conexe. Costurile variaza de la tara la tara dar devine irelevant cand Discus Fish e aproape 100% chinezesc, Ghash.io e peste 50% chinezesc si BTCchina pool e 100% chinezesc. Fiind participanti majoritari, ei impun profitabilitatea proprie care dupa cum spuneam poate fi calculata din date publice. Pretul la care pot vinde chinezii aproape jumatate din bitcoinii produsi zilnic este sub pretul pietii.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!