Bitcoin Forum
July 07, 2024, 06:56:29 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Glume,bancuri,susanele - oferte fanteziste pentru minere SH  (Read 2620 times)
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 12:43:27 PM
Last edit: December 11, 2014, 06:44:16 PM by explorer17
 #1

 Am deschis acest topic deoarece sunt intrigat de multitudinea de oferte fanteziste pentru minere sh, ce au fost postate in ultima vreme pe acest forum. Pentru ca am simtul umorului consider ca cel mai bine ar fi incadrate in categoria "Glume,bancuri,susanele".

Personal cred ca pe acest forum al comunitatii bitcoin, unde majoritatea fac parte din fenomen, ar trebui sa facem schimb de informatii,idei,produse...la modul realist si in deplin respect fata de ceilalti membrii ai comunitatii. Pe noii membrii ai comunitatii ar trebui sa-i sprijinim si sa le oferim informatii reale in masura in care le detinem, nu sa incercam sa le facem botezul cu o tzeapa  Smiley

In ceea ce priveste mineritul:

Si eu am minat si minez dar trebuie sa avem decenta sa recunoastem ca cel putin pana la aparitia oficiala a ASIC-urilor de 14/16nm este "GAME OVER". Prin urmare mi-as dori sa nu transformam acest forum intr-un joc de-a "Popa prostul" in care incercam sa gasim fraieri pentru a le plasa vechiturile noastre la preturi indecente...

Avand in vedere ca primele ASIC-uri de 16nm au o putere de calcul de aprox. 6 ori mai mare decat cele pe 28nm este foarte probabil ca pana in primavara dificultatea si puterea de calcul a retelei sa creasca cu min.500% (Cyrus poate sa confirme ca i-am aratat in urma cu o luna cifrele cu o putere de calcul testata la peste 25% peste cea actuala mentinuta artificial).

In aceste conditii consider 1TH/s in prezent nu va scoate niciodata 1BTC (daca aveti curentul free) iar daca mai dati banii si pe curent faceti calculul singuri...
Prin urmare orice oferta peste 1BTC/1THs (fie ca este vorba de miner nou, SH, sau cloud) este o simpla fantezie si trebuie tratata ca atare.

Inainte de a incepe sa ma injurati, va rog sa aveti rabdare vreo 3 luni sa vedeti daca am avut dreptate sau nu....daca nu am avut dreptate, accept orce injurii din partea voastra cu demnitate  Wink.


Bafta la minat tovarasi!
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
December 11, 2014, 01:01:12 PM
 #2

1th face 0.3771btc pe luna, asa ca de unde plm scoti tu ca un th/s nu face niciodata 1btc?
Vezi tzepe pe tocmai sau olx, nu aici!

Chestia cu ''1th/s nu merita mai mult decat 1btc'' este variabila daca 1th/s iti consuma peste 5kw si o gramada de surse cabluri si dureri de cap pe langa? dar daca iti consuma 600w si doar un utp si un cablu de power
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 01:15:11 PM
 #3

1th face 0.3771btc pe luna, asa ca de unde plm scoti tu ca un th/s nu face niciodata 1btc?
Vezi tzepe pe tocmai sau olx, nu aici!

Chestia cu ''1th/s nu merita mai mult decat 1btc'' este variabila daca 1th/s iti consuma peste 5kw si o gramada de surse cabluri si dureri de cap pe langa? dar daca iti consuma 600w si doar un utp si un cablu de power

Eu v-am rugat sa asteptati 3 luni si dupa sa ma injurati  Smiley Vad ca tu te-ai grabit, simteai nevoia sa o faci de acum....iti dau voie sa ma mai injuri odata dupa ce faci tu 1BTC cu 1THs incepand de azi  Smiley

Ce e scris ramane, asa ca mai vorbim... Wink

Bafta
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
December 11, 2014, 01:29:44 PM
 #4

In ~2,5luni am deja 1btc, mai au rost discutiile?
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 11, 2014, 01:36:56 PM
 #5

In ~2,5luni am deja 1btc, mai au rost discutiile?
1 btc profit sau 1 btc minat?

În caz că dai 250 ron pe lună la curent atunci vine aproape 0.5 btc curentul consumat. Poate greșesc când mă gândesc că 600W te duce la 250 ron / lună  Huh


12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 01:39:30 PM
 #6

In ~2,5luni am deja 1btc, mai au rost discutiile?

Sa nu uiti ce ai zis acum  Wink Tu chiar crezi sincer asta sau ai bagat-o la intimidare?
In 1,5 luni poate faci 0.5btc, ceilalti 0.5btc cu puitna sansa si ajutorul chinezilor poate intr-un an, dar cel mai probabil "never"!
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 01:44:23 PM
 #7

In ~2,5luni am deja 1btc, mai au rost discutiile?
1 btc profit sau 1 btc minat?

În caz că dai 250 ron pe lună la curent atunci vine aproape 0.5 btc curentul consumat. Poate greșesc când mă gândesc că 600W te duce la 250 ron / lună  Huh



Noi discutam aici de hobby nu de profit  Smiley profit faci tu cu ceea ce faci, nu minerii  Wink
Gandeste-te la a 3-a fisa si iti explic eu cum sta treaba  Wink
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 11, 2014, 02:15:14 PM
 #8

Asa cum poti vinde acum echipamentul "ineficient", asa il poate vinde si urmatorul utilizator. Si noi cumparam de la producatori echipamente "uzate moral". Compara ce ai in mina cu ultimul release de la ASICminer.

Sunt sigur ca intelegi aspectul limitelor reale in mining, si anume curentul maxim posibil, spatiul alocat, capacitatea de racire...

Si acum, chiar nu e prosteala, cu dificultatea stabila faci luna de luna aceeasi productie, e simplu calculul.
alexcrys
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 167
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 03:16:20 PM
 #9

Foarte bun topicul deschis sa ii dam up in fiecare zi sa citesca totii ...normal ca sunt preturi extraordinar de mari nu stiu cum de nu le este rusine sa puna asemenea preturii..
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
December 11, 2014, 03:29:17 PM
 #10

Vand carcasa de antminer C1 la pret rezonabil   Grin

C1 mineaza la o putere de 1,008 GH/s (1TH) .

explorer17 daca esti interesat am cel mai bun pret.

Mai am disponibile si cutii carton de neptun, S3 , S4 ,S1.
Cele mai bune preturi.
Daca vrei iti zic si cat mineaza fiecare.

For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
kernel_panic
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
December 11, 2014, 03:42:56 PM
Last edit: December 11, 2014, 04:17:35 PM by kernel_panic
 #11

Ca sa fie treaba treaba, posteaza dificultatea la fiecare schimbare, si atunci calculele vor fi mult mai rapide si mai simple.
De exemplu sa zicem ca incepi de astazi. Astazi dificultatea este 40007470271, si se estimeaza ca se va schimba "Adjust time:    After 792 Blocks, About 5.5 days"
Deci ai 5 zile jumate sa minezi la dificultatea asta:
0.01257  BTC/day x 5.5 zile = 0.069135 BTC

Sursa: https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty

Daca incepi de azi si la fiecare retarget creste dificultatea cu:
- 1% => 2-24 – 3-9 (88 days)    42468 M    0.165    0.165    1.078
- 5% =>3-8 – 3-21 (100 days)    56294 M    0.1221    0.1221    1.053
- 10% => 4-2 – 4-14 (124 days)    94335 M    0.07119    0.07119    1.022
- 15% => 6-17 – 6-29 (200 days)    325 G    0.02018    0.02018    1.012
- 20% => aproape niciodata, nu arata mai departe de aprilie 2016 Smiley

Am plecat de la premiza ca nu platesti curent, nu ai pool fee, nu a costat nimic echipamentul si celelalte acareturi de pe langa el...

E al treilea edit pe care-l fac si sper sa fie ultimul Smiley
Ce se intampla daca iei in calcul un consum de 1w/Gh?
Cam asta se intampla:
La o crestere de doar 1% la fiecare retarget (cea mai optimista varianta), consum de 1000W si DOAR 0.1$/Kw acel miner scoate un BTC in....sunteti gata?

6-30 – 7-13 (213 days)    46447 M    0.05523    0.05523    1.022

213 zile
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
December 11, 2014, 04:16:20 PM
 #12

Asa e! preturi mari! huoooooo!
Smiley))
kernel_panic
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
December 11, 2014, 04:19:38 PM
 #13

Nu cred ca e cineva care contesta ca intradevar minerul X sau Y a costat, una peste alta (cu taxe, tva, transport, etc.) undeva la 2 BTC/Th.
Si ce daca atat a costat?
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 04:56:14 PM
 #14

Asa cum poti vinde acum echipamentul "ineficient", asa il poate vinde si urmatorul utilizator. Si noi cumparam de la producatori echipamente "uzate moral". Compara ce ai in mina cu ultimul release de la ASICminer.

Sunt sigur ca intelegi aspectul limitelor reale in mining, si anume curentul maxim posibil, spatiul alocat, capacitatea de racire...

Si acum, chiar nu e prosteala, cu dificultatea stabila faci luna de luna aceeasi productie, e simplu calculul.

Sunt de acord cu ceea ce spui, fiecare are dreptul sa ceara sau sa plateasca cat doreste pe un echipament. Problema nu este asta, problema intervine atunci cand pe un forum specializat, unde se presupune ca majoritatea stiu ce este un miner si cam ce poti face azi cu el, vezi oferte de minere sh la pret mai mare decat unul nou cu tot cu taxe,etc.

Eu inteleg ca unii se cred mai destepti decat ceilalti, dar nu mi se pare normal ca intr-o comunitate restransa, de cateva sute de membri, sa ne luam la misto unii pe altii si sa ne dam tepe...Vrei sa obtii un pret ireal, posteaza pe un site de anunturi general si acolo cere cat vrei, e libertatea ta, nu jignesti pe nimeni....Aici pe forum insa vino cu lucruri realiste, ori afltfel risti sa devii ridicol, iar atunci cand vei avea ceva serios de spus nu te va mai lua nimeni in considerare...vorba aceea: "la mistouri si la pase cu calcaiul suntem campioni mondiali"  Wink  
mavericklm
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 500


View Profile
December 11, 2014, 05:02:39 PM
 #15

mai acru decat gogonelele acriturii di soacra'mea Cheesy
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 05:02:49 PM
 #16

Nu cred ca e cineva care contesta ca intradevar minerul X sau Y a costat, una peste alta (cu taxe, tva, transport, etc.) undeva la 2 BTC/Th.
Si ce daca atat a costat?

Dar cand un miner x nou costa 2.5btc cu tot cu taxe si tu "baiat destept" postezi aici pe forum ca vrei pe acelasi miner x folosit 4 btc nu ti se pare un pic ca ii iei la misto sau de prosti pe ceilalti?  Smiley  
(ma refer la cel care a postat nu la tine)
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 11, 2014, 05:15:17 PM
 #17

Asa cum poti vinde acum echipamentul "ineficient", asa il poate vinde si urmatorul utilizator. Si noi cumparam de la producatori echipamente "uzate moral". Compara ce ai in mina cu ultimul release de la ASICminer.

Sunt sigur ca intelegi aspectul limitelor reale in mining, si anume curentul maxim posibil, spatiul alocat, capacitatea de racire...

Si acum, chiar nu e prosteala, cu dificultatea stabila faci luna de luna aceeasi productie, e simplu calculul.

Sunt de acord cu ceea ce spui, fiecare are dreptul sa ceara sau sa plateasca cat doreste pe un echipament. Problema nu este asta, problema intervine atunci cand pe un forum specializat, unde se presupune ca majoritatea stiu ce este un miner si cam ce poti face azi cu el, vezi oferte de minere sh la pret mai mare decat unul nou cu tot cu taxe,etc.

Eu inteleg ca unii se cred mai destepti decat ceilalti, dar nu mi se pare normal ca intr-o comunitate restransa, de cateva sute de membri, sa ne luam la misto unii pe altii si sa ne dam tepe...Vrei sa obtii un pret ireal, posteaza pe un site de anunturi general si acolo cere cat vrei, e libertatea ta, nu jignesti pe nimeni....Aici pe forum insa vino cu lucruri realiste, ori afltfel risti sa devii ridicol, iar atunci cand vei avea ceva serios de spus nu te va mai lua nimeni in considerare...vorba aceea: "la mistouri si la pase cu calcaiul suntem campioni mondiali"  Wink  
Eu am doua tipuri de minere la vanzare aici (3 TH ramasi) si am facut price discovery cu reverse auction (mare greseala).

Am descoperit ca pretul dorit de piata este de ~1.2 BTC/TH. Conform dificultatii statice, se face cam 0.377 BTC pe luna. Mai gasesti si client 'teligent sa iti inchirieze, treci de 0.4 BTC.

In 75 zile produce 1 BTC inapoi. Iti ramane si minerul ca nu se "consuma", iti ramane si sursa din el care face si aia minim 0.3 BTC si mai dai la curent 0.31 BTC (daca nu ai tarif ieftin).

Nu am vandut pana acum nici GPU nici minere, dar spatiul si alimentarea sunt limitate, le schimb cu variante noi. Prefer sa cumpere de la mine decat sa intre pe OLX sa ia un BFL sau Avalon la 2000$/ghash.
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 05:37:35 PM
 #18

Ca sa fie treaba treaba, posteaza dificultatea la fiecare schimbare, si atunci calculele vor fi mult mai rapide si mai simple.
De exemplu sa zicem ca incepi de astazi. Astazi dificultatea este 40007470271, si se estimeaza ca se va schimba "Adjust time:    After 792 Blocks, About 5.5 days"
Deci ai 5 zile jumate sa minezi la dificultatea asta:
0.01257  BTC/day x 5.5 zile = 0.069135 BTC

Sursa: https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty

Daca incepi de azi si la fiecare retarget creste dificultatea cu:
- 1% => 2-24 – 3-9 (88 days)    42468 M    0.165    0.165    1.078
- 5% =>3-8 – 3-21 (100 days)    56294 M    0.1221    0.1221    1.053
- 10% => 4-2 – 4-14 (124 days)    94335 M    0.07119    0.07119    1.022
- 15% => 6-17 – 6-29 (200 days)    325 G    0.02018    0.02018    1.012
- 20% => aproape niciodata, nu arata mai departe de aprilie 2016 Smiley

Am plecat de la premiza ca nu platesti curent, nu ai pool fee, nu a costat nimic echipamentul si celelalte acareturi de pe langa el...

E al treilea edit pe care-l fac si sper sa fie ultimul Smiley
Ce se intampla daca iei in calcul un consum de 1w/Gh?
Cam asta se intampla:
La o crestere de doar 1% la fiecare retarget (cea mai optimista varianta), consum de 1000W si DOAR 0.1$/Kw acel miner scoate un BTC in....sunteti gata?

6-30 – 7-13 (213 days)    46447 M    0.05523    0.05523    1.022

213 zile


Foarte corecte si foarte pertinente calculele tale, mi-as dori sa vad cat mai des astfel de analize aici pe forum.

Toate aceste calcule se bazeaza pe tehnologia si pe ASIC-urile existente in prezent. Ce nu se regaseste in calculul tau si nici pe siturile ce ofera astfel de calcule, este predictia legata de saltul pe care il va avea dificultatea si puterea de calcul in momentul in care vor fi bagate in priza ASIC-urile de 14/16nm (in prezent se afla in teste).
Daca oficial aceste ASIC-uri au o putere de calcul de 5-6 ori mai mare decat cele de 28nm, cu cat estimezi tu ca va creste dificultatea in 3 luni de cand vor fi bagate in priza? (sa fie oare un cadou de anul nou? Smiley)
explorer17 (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 237
Merit: 100


View Profile
December 11, 2014, 06:10:06 PM
 #19

Asa cum poti vinde acum echipamentul "ineficient", asa il poate vinde si urmatorul utilizator. Si noi cumparam de la producatori echipamente "uzate moral". Compara ce ai in mina cu ultimul release de la ASICminer.

Sunt sigur ca intelegi aspectul limitelor reale in mining, si anume curentul maxim posibil, spatiul alocat, capacitatea de racire...

Si acum, chiar nu e prosteala, cu dificultatea stabila faci luna de luna aceeasi productie, e simplu calculul.

Sunt de acord cu ceea ce spui, fiecare are dreptul sa ceara sau sa plateasca cat doreste pe un echipament. Problema nu este asta, problema intervine atunci cand pe un forum specializat, unde se presupune ca majoritatea stiu ce este un miner si cam ce poti face azi cu el, vezi oferte de minere sh la pret mai mare decat unul nou cu tot cu taxe,etc.

Eu inteleg ca unii se cred mai destepti decat ceilalti, dar nu mi se pare normal ca intr-o comunitate restransa, de cateva sute de membri, sa ne luam la misto unii pe altii si sa ne dam tepe...Vrei sa obtii un pret ireal, posteaza pe un site de anunturi general si acolo cere cat vrei, e libertatea ta, nu jignesti pe nimeni....Aici pe forum insa vino cu lucruri realiste, ori afltfel risti sa devii ridicol, iar atunci cand vei avea ceva serios de spus nu te va mai lua nimeni in considerare...vorba aceea: "la mistouri si la pase cu calcaiul suntem campioni mondiali"  Wink  
Eu am doua tipuri de minere la vanzare aici (3 TH ramasi) si am facut price discovery cu reverse auction (mare greseala).

Am descoperit ca pretul dorit de piata este de ~1.2 BTC/TH. Conform dificultatii statice, se face cam 0.377 BTC pe luna. Mai gasesti si client 'teligent sa iti inchirieze, treci de 0.4 BTC.

In 75 zile produce 1 BTC inapoi. Iti ramane si minerul ca nu se "consuma", iti ramane si sursa din el care face si aia minim 0.3 BTC si mai dai la curent 0.31 BTC (daca nu ai tarif ieftin).

Nu am vandut pana acum nici GPU nici minere, dar spatiul si alimentarea sunt limitate, le schimb cu variante noi. Prefer sa cumpere de la mine decat sa intre pe OLX sa ia un BFL sau Avalon la 2000$/ghash.

Apreciez sincer faptul ca ai fost printre putinii care au avut abilitatea de a transforma o oferta ofensatoare initial, intr-o licitatie pe "metoda olandeza". Foarte frumos si o dovada de respect pentru ceilalti.

Bafta.
sltrei
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 227
Merit: 100



View Profile
December 11, 2014, 06:38:14 PM
Last edit: December 11, 2014, 06:58:26 PM by sltrei
 #20

Ideea e ca orice ai cumpara acum greu scoti banii.
Daca cumperi cu bani FIAT atunci ar trebui sa iesi pe profit cand o sa isi revina BTC.

De exemplu 16 units of ANTMINER s4 and selling at 13088USD . Free International Shipping !!! ceea ce e super ca numai shippingul costa imens are 16.2 kg un S4. total 259.2 KG

Vama pentru 13088USD face 3200 USD = 16288 USD.


1 Antminer S4 consuma   -1400W/S .
                 Cost consum  -$0.13/KWh / 0.013 BTC( $4.587)/pe zi.

16 Antminer S4 consuma 73,392 USD pe zi X 30 zile = 2201,76 Curent Electric.

This Difficulty pretul de azi pe btc (354.44)
                     Coins                      Dollars
per Day   0.40225009 BTC             $142.57
per Week   2.81575063 BTC       $998.01
per Month   12.24348712 BTC     $4339.58

_________________________________________________

3 luni de mining = 36,73046136BTC  aproximativ pretul de azi pe btc (354.44) 13018,74  minus 6605,28 Curent Electric pe 3 luni = 6413,46 USD recuperare .

Calculul pe 6 luni il faceti voi. Nu stiu nici asta daca e corect , tind sa cred ca dificultatea se mentine cel mult la fel pentru ca multi mineri vor fi scosi din priza pentru ca nu se face profit. watt/gh

Aceste costuri se pot multiplica si cu 10 si cu 100 foarte simplu.



Plus ideea e ca daca ar fi fost mai ieftine miners BTC s-ar duce in cap pe o perioada dupa care si-ar reveni. Ar cumpara toata lumea un S4 care vine cu sursa cu tot decat sa il bagi in priza sa ii pui un wallet. Asa ca producatorii e bine ca le dau super scumpe ca cei care produc presupun ca tin si ei BTC si nu fac direct dump sa iasa pe gaura, defapt asta e si ideea . Si din partea mea sa nu vanda nimeni pe pret mic nici un miner ca sa nu mineze altul sa faca profit pe gaura ta.

Deci pana la urma fiecare vinde cum vrea eu spre exemplu am vandut numai pe minus minerii mei nu am pus pret mare pentru ca stiu ca nu cumpara nimeni am pus pret blitz sa se vanda a 2-a zi sa pot sa imi iau altceva mai bun sau economic.

Solar KNC care scot pe piata e un fel de vrajeala frumoasa dar oricum cand or sa scoata pe piata asa ceva or sa vanda doar cloud nu o sa mai vanda la persoane . Deja companiile vor mina ele . KNC vor sa isi faca hidrocentrala daca vor scoate acel chip sigur vor mina cat vor putea de mult cel putin 1 luna 2 pana sa vanda la alte persoane.

Bitmain e ciudat ca vinde asa le preturile astea  ( 37.211 BTC ) (poate si ei cred ca apare 16nm) pt 16 Buc S4 = 32 TH undeva la 1 BTC pe TH acum.

Pretul BTC e clar ca e jos ca toata lumea face cumparaturi acum in Decembrie au nevoie de bani.


Daca are cineva o recomandare de profit hai sa facem un group buy pentru acel lucru altu§ mai inteligent. cum se zice aici. Si astfel vedem profitul real pe o suma de risc mica impartita la mai multe persoane.


For donations: 1B2gU7hHnweSKDFktd5AymGGUfhFvH5Gcf
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!