Bitcoin Forum
May 04, 2024, 10:26:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: [PRE-ANN] KriptoTR | Tam Rezervli Kripto-Bank ve Bitcoin Borsası  (Read 5393 times)
Najska (OP)
Full Member

Activity: 152
Merit: 100

View Profile
December 12, 2014, 02:29:45 AM
Last edit: January 20, 2015, 07:55:33 PM by Najska

Güncelleme: https://nxtforum.org/turkce/crypto-reserve-7794/

KriptoTR, Crypto Reserve üzerine kurulu Türkiye merkezli bir bitcoin borsası ve tam rezervli bir kripto-bank olmak üzere yola çıkıyor. Desantralize yatırım fonları, iş yerleri için ödeme araçları ve daha bir çok özellik sunmayı amaçlayan KriptoTR'nin iş planı en temel düzeyde bitcoin'in alış-satış fiyat marjina dayanıyor. KriptoTR'de kullanıcılar birbirleriyle alışveriş yapmayacak, bitcoin'leri KriptoTR'ye satacak ve KriptoTR'den alacaklar. Bu da Türk borsalarının başlıca problemi olan hacim düşüklüğünü çözecek. Sıkı bir bitcoin rezervi ve iyi hazırlanmış bir fiyatlandırma modeli ile piyasada önemli bir pazar payımızın olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda bitcoin haricindeki kripto-paraların, örneğin NXT ve Ethereum'un, hatta kullanıcılar tarafından düzenlenen kripto-kıymetlerin alım-satımına da yer vermeyi planlıyoruz.

KriptoTR'nin altyapısı Crypto Reserve'e dayanacağından, ancak Crypto Reserve açıldıktan sonra kurulmamız mümkün olacaktır. Destekçi ve ortak arayışımız hala devam etmekte. İlgilenenler özel mesaj atabilirler.

Crpto Reserve'ün temelinde yatan ikinci nesil koin Papillon. Papillon'la ilgili bilgi almak için: https://bitcointalk.org/index.php?topic=890172

1714861615
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714861615
Reply with quote  #2

1714861615
Report to moderator
1714861615
Hero Member
*

Ignore
1714861615
Reply with quote  #2

1714861615
Report to moderator
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714861615
Hero Member
*

Ignore
1714861615
Reply with quote  #2

1714861615
Report to moderator
1714861615
Hero Member
*

Ignore
1714861615
Reply with quote  #2

1714861615
Report to moderator
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 23, 2014, 09:20:36 PM

Halihazırdaki Türk bitcoin borsalarına güvenin gittikçe azaldığı şu günlerde KriptoTR olarak kullanıcıların istekleri doğrultusunda özellikler eklemeyi ve güvenilirliği maksimum düzeyde tutmak için elimizden geleni yapmayı amaçlıyoruz.

Bitcoin borsasından beklediklerinizi, önerilerinizi, var olan borsalarda olan ve olmamasını istediğiniz aksaklıkları yazarsanız birlikte herkesi mutlu edecek bir bitcoin borsasına sahip olabiliriz.

Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

KriptoTR adına,

Najska

ozgur
Newbie
*

Activity: 22
Merit: 0

View Profile
December 26, 2014, 07:54:40 PM

Quote from: Najska
.....Halihaz?rdaki Türk bitcoin borsalar?na güvenin gittikçe azald??? ?u günlerde .......

Pardon, ben bilmiyorum, hangilerine guven azaliyor, ve sebebi nedir, aciklayabilir misiniz? Bir de guven durumunu nasil olcuyor veya gozlemliyorsunuz?

Posted From bitcointalk.org Android App
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 26, 2014, 11:39:57 PM
Last edit: December 29, 2014, 12:41:04 AM by Najska

Quote from: Najska
.....Halihaz?rdaki Türk bitcoin borsalar?na güvenin gittikçe azald??? ?u günlerde .......

Pardon, ben bilmiyorum, hangilerine guven azaliyor, ve sebebi nedir, aciklayabilir misiniz? Bir de guven durumunu nasil olcuyor veya gozlemliyorsunuz?

Posted From bitcointalk.org Android App
Toplam kapitalizasyonu $200K olan bir Türk yatırımcı komünitesiyle özel olarak gerçekleştirdiğimiz ankete dayanarak BTC Türk'e güvenin çeşitli nedenlerle azaldığını, yatırımcıların Türk borsalarını yalnızca yabancı borsalara bir geçiş aracı olarak kullanmaya yöneldiğini gözlemledik. Ankette bunun nedenleri üzerinde durmadığımızdan dolayı nedenler konusunda yalnızca tahminde bulunabiliriz. "Hot wallet"/"cold wallet" ayrımının farkına yeni yeni varılıyor olması, Türk borsalarındaki düşük likidite, borsaların fon rezervlerinin kullanıcıların toplam fon miktarını karşılamadığı yönündeki söylentiler, Türk borsalarından hiçbirinin SPK BDDK lisanslı olmaması nedenler arasında yer alabilir.

Bizim iş modelimiz Circle.com'a benzeyeceğinden Türkiye'deki faaliyetlerimiz için SPK BDDK lisansı gerekmeyecek, ayrıca likidite sorununu kökten çözecek, şeffaflık ilkesini temel alan bir çözümümüz var. Bu yüzden kendimizi temelde yatan teknoloji ve vizyon olarak daha şimdiden halihazırdaki Türk borsaların önünde görüyoruz.

ozgur
Newbie
*

View Profile
December 27, 2014, 12:23:05 PM
Last edit: December 27, 2014, 12:33:55 PM by ozgur

Söylediğiniz sorunlar genel olarak, sadece türk exchangelerin değil hepsinin sorunu. MtGox türk değildi. Cold wallet btctürk'de en az bir senedir var. SPK ya üye olmamakla eleştiriyorsunuz ama siz de olmayacağınızı söylüyorsunuz. Şeffaflık konusunda BTCtürkün mesela audit sayfasına şuradan http://audit.btctrader.com/ ulaşabilirsiniz. Exchangeler çok şeffaf olmak istemiyorlar da o yüzden olmuyorlar değil, kullanıcı bilgilerini ifşa etmeden ancak bir yere kadar şeffaf olunabiliyor. Siz daha fazla şeffaflığı nasıl sağlayacaksınız? Sadece niyet etmekle olmaz, yeni bir teknik mi geliştirdiniz şeffaflığı sağlayacak?

Böyle bir anket yapıp bu sonuçlara ulaştığınıza insanları ikna etmeniz için bu söylediklerinizin yeterli olmadığı kanaatindeyim. Bir de güvenin azaldığından bahsediyorsunuz. Yani eskiden fazlaydı, şimdi azaldı anlıyorum. Öyle mi? Iki ayrı anket yaptınız bu durumda. Önce ve sonra. Peki bu önce ve sonranın tarihlerini de paylaşmak ister misiniz gizli değilse?

Neyse, lafa değil icraata bakmak lazım. Bankanızı kurun görelim. İlk üyelerden biri olup deneyeceğim.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
December 27, 2014, 01:05:30 PM

sizin yapacaginiz, getireceginiz yenilikler nelerdir?

borsanizda derinligi ve islem hacmini nasil artiracaksiniz?

btcturk yillardir var ancak islem hacmi yerlerde surunuyor hala.

bu sorun btcturkten degil, turk kullanicilarinin bitcoinden habersiz olmasindan kaynaklaniyor. sizin bitcoini turkiyede kullanim ve tanitim anlaminda yayginlastirmak gibi bir amaciniz var mi?
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 27, 2014, 05:21:12 PM
Last edit: December 28, 2014, 08:52:34 PM by Najska

Öncelikle ilginiz ve yapıcı sorularınız için teşekkürler. Bu sorular olmaksızın kendimizi tanıtmak ve sunacağımız yenilikleri tarif etmek imkansız olacaktı.

Evet, söylediğim sorunlar yalnızca Türk borsalarının değil, bütün bitcoin borsalarının sorunları. Biz de yalnızca Türkiye'ye değil dünyaya yeni bir soluk getirmek üzere yola çıkıyoruz. Ancak öncelikle Türkiye'de faaliyet göstereceğimiz için bizim için Türk kullanıcıların sorunları ve istekleri ön planda.

Türk borsalarını SPK BDDK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK BDDK onayını gerektiriyor, ama onların SPK BDDK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK BDDK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK BDDK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK BDDK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK BDDK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK BDDK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK BDDK lisansı gerekmiyor.

Sadece niyet etmekle olmaz, yeni bir teknik mi geliştirdiniz şeffaflığı sağlayacak?
Evet, şeffaflığı sağlayacak yeni bir teknik geliştirdik. Daha doğrusu, halen geliştirmekteyiz. Bir örnek üzerinden açıklayayım. BTC Türk'te bitcoin aldığınız zaman bitcoin'iniz BTC Türk'teki hesabınızda durur, bitcoin çekme işlemi yapana kadar da orada kalır. O bitcoin'ler gerçekten BTC Türk'ün kasasında mı, yoksa nerede, bunu bilmenin şeffaf bir yöntemi yok. Bu konuda emin olabilmek içın, linkini verdiğiniz gibi, BTC Trader gibi bazı üçüncü partilere güvenmemiz beklenmektedir. Ancak bizim borsamız Crypto Reserve platformu üzerinde kurulu olacak. Bu da şu demek: Borsadan satın aldığınız bitcoin'ler bit internet sitesinde değil, aynı bitcoin gibi desantralize ve şeffaf bir sistem üzerinde olacak. Yani bir kullanıcı bitcoin satın aldığında bitcoin'lerini KriptoTR'nin internet sitesinde değil, kendi Crypto Reserve cüzdanlarında görecekler. Bunu NXT'in multigatewayBTC'sine benzetebiliriz.

Bu durumda KriptoTR hack'lenir ya da başına başka herhangi bir şey gelirse bile bitcoin'leriniz hala Crypto Reserve cüzdanınızda tutulacak. Yani KriptoTR'nin güvenliği kriptografik olarak, block chain teknolojisinin ta kendisiyle korunuyor olacak. Bu da hem şeffaflık hem de güvenlik alanında daha önce gerçekleştirilmemiş bir yenilik.

Yatırımcılarla yalnızca tek bir anket gerçekleştirme imkanımız oldu. Bu ankette ise bitcoin ile nasıl tanıştıklarını, ilk alım-satım deneyimlerini nerede yaptıklarını ve şu anki alım-satım tercihlerini sorduk. Dolayısıyla tek bir anketle yönelimlerini tesbit edebildik.

Borsamızda işlem hacmi sorununu tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yani günlük olarak verilen alım-satım fiyatları ile istediğiniz kadar bitcoin alım ya da satımı gerçekleştirebileceksiniz. 100 bitcoin satıyorsanız örneğin, 100'ünü de aynı fiyattan satacaksınız, sizin satışınız anlık fiyatı etkilemeyecek. Tabii satış gerçekleştikten hemen sonra bir sonraki satıcı sizinle aynı fiyattan satamayabilir. Ama biz gün içerisinde fiyatı sabit tutmak için elimizden geleni yapacağız.

Bunu nasıl başaracağız? Türkiye'nin toplam günlük bitcoin hacmi zaten bellidir, bu bir anda artamaz. O sayıda bitcoin'i elimizde bulundurup uygun bir fiyatlandırma modeli ile (Black-Scholes modeli üzerinde birtakım değişiklikler uygulayarak bitcoin gibi "high volatile" bir markete uyumlu bir model elde ettik) bunu başarmayı düşünüyoruz. Tekrar edeyim, alış-satışlar kullanıcılar arasında değil, kullanıcılarla bankamız arasında yapılacağından, bankamızda yeteri kadar rezerv bulunduğu sürece hacim problemi yaşanmayacaktır.

needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
December 27, 2014, 06:49:39 PM

Kickstarter,bitcoinstarter tarzında yatırım toplamayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyorsanız herhangi bir alt limitiniz var mı?
Güven konusunu nasıl halledebiliriz?

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 27, 2014, 07:25:46 PM
Last edit: December 29, 2014, 12:45:01 AM by Najska

Kickstarter,bitcoinstarter tarzında yatırım toplamayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyorsanız herhangi bir alt limitiniz var mı?
Güven konusunu nasıl halledebiliriz?
Türkiye'de ve/veya Kıbrıs'ta bir limited şirket olarak kurulacağımızdan, kullanıcı sözleşmesi gereği kullanıcılara karşı yükümlülüklerimiz açık ve bağlı bulunduğumuz yasalarca korunmuş olacak. Dolayısıyla TC yasalarına güvenen herkesin hizmetimize de güvenmesini bekliyoruz. Fon akışıyla ilgili şu an yalnızca özel yatırımcılardan destek alıyoruz. Bünyemizde yer almak isteyen tüm destekçilere/ortaklara da halen açığız. Şu an için herhangi bir kitle fonlama seçeneğine ihtiyacımız olacağını düşünmüyoruz, ancak çekirdek fonlama sürecinin beklentilerimizi karşılamaması durumunda öncelikle bazı ağlar ile melek yatırımcılara, sonrasında ise dediğiniz gibi Kickstarter türünden fonlama seçeneklerine başvurabiliriz.

ozgur
Newbie
*

View Profile
December 27, 2014, 08:52:36 PM

Sadece yapacağız edeceğiz hepsini çözeceğiz diyorsunuz ama farkındaysanız.

Demek istediğim bahsettiğiniz sorunların çözümleri için gereken şey halis kalp, iyi niyet, crypto coin sevdalısı olmak falan değil. Politikacı gibi söylersek İşte "biz iktidara gelince transaction feeleri kaldıracaz! cehape zihniyeti tek parti döneminde koydu bu feeleri". iyi kaldıracan da o zaman spamı nasıl engelleyecen. yani öyle politikadaki gibi atıp tutmakla bu işin olmayacağını bildiğimiz için anlamaya çalışıyorum "yapacaz, edecez, çözecez, sözümüz söz" dışında neyiniz var.

Yoksa hani şu klasik ("Türkiyenin Artık Yeni Bir Exchange Yüzü Olucak !") başlığındaki trollemeyi çağrıştırır bana.

Lboss
Sr. Member

Activity: 412
Merit: 251

View Profile
December 27, 2014, 09:51:35 PM

----------
Türk borsalarını SPK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK onayını gerektiriyor, ama onların SPK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK lisansı gerekmiyor.
------------

Ben koyu kısma özellikle takıldım. Yapılan işin hangi kapsamda SPK lisansı gerektirdiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Hani son 2-3 ayda bir gelişme oldu da bizim haberimiz mi yok? Yoksa bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olma durumu mu var?

Sizden ricam , btcturk , koinim gibi sitelerin/platformların SPK'nın hangi lisansını alması gerektiği bilgisini paylaşmanız.
teramit
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 28, 2014, 12:52:30 AM

şu açılmadan anons yapan yatırımlara ne desek boş, Lips sealed
arkadaş yap siteni yayınla da görelim değil mi?
yok o siteye güven azalmışmış yok anketmiş
biri de demiş yok hacim azmış (daha düne kadar bugünkünün 4 te biri hacim vardı)
özgür ün dediklerine aynen katılıyorum
(arada ne dediğini bilen yorumcuların olması da güzel)
internet üzerinden siteye ortak aramak bence pek sağlam bir adım değil.En azından bu forum mesajı değil.

birçok koinden bahsedilmiş ülkemizde ltc için bile doğru düzgün hacim yok iken abuk sabuk koinlere serverda wallet açacaksanız baya bir kolay gelsin ne diyelim.

Vaad ettiğiniz kripto koin üzerinden bankacılık bankerlik tarzı katılımcı odaklı yatırım fikri kağıt üzerinde güzel duruyor ama genelde bir tek orada güzel durur.O fikri pratiğe dökmek ciddi çaba ister.
Size kolay gelsin, açılırsa dükkana uğrarız  Wink
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 28, 2014, 08:56:44 PM

----------
Türk borsalarını SPK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK onayını gerektiriyor, ama onların SPK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK lisansı gerekmiyor.
------------

Ben koyu kısma özellikle takıldım. Yapılan işin hangi kapsamda SPK lisansı gerektirdiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Hani son 2-3 ayda bir gelişme oldu da bizim haberimiz mi yok? Yoksa bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olma durumu mu var?

Sizden ricam , btcturk , koinim gibi sitelerin/platformların SPK'nın hangi lisansını alması gerektiği bilgisini paylaşmanız.
Hassaslığınız için teşekkür ederim. Son zamanlarda farklı hizmetlerle ilgili çeşitli lisanslama işleriyle çok vakit harcadığımdan olacak, BDDK ile SPK'yı karıştırmışım. OP'da SPK yazan yerleri BDDK ile değiştirdim. Konuyla ilgili 6493 sayılı Ödeme ve Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun'a bakabilirsiniz.

Lboss
Sr. Member

View Profile
December 29, 2014, 06:07:22 PM

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz kanunu okudum hem de çok önceden.

BDDK bitcoin ile ilgili geçen sene bir açıklama yapmıştı.

O açıklama ile ilgili açılan başlığa buradan ulaşabilirsiniz.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=346470

Konuyla ilgili başlıktan bir yorumum:

Diyor ki , kanun kapsamına girebilmesi için :

Kurum veya kuruluş tarafından ihraç edilmesi ,
Daha sonra bunun karşılığının olması ( kanunu daha önceden okumuştum)
gerekiyor.

Aşağıdaki açıklamada da bitcoin merkezi değil ve herhangi bir güvence (karşılık) yok o yüzden bizim yetkimize girmez diyor.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/12574bitcoin_hk_basin_aciklamasi.pdf

BASIN AÇIKLAMASI
Sayı : 2013 / 32 25 Kasım 2013

Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve
Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi
Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda
öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe
konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile
ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme
veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar
Kurumumuzca
çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak
gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek
zorundadır.

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen
bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında
elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim
ve denetimi mümkün görülmemektedir.

Dipnot: Karşılıktan kasıt ; mesela mypal diye bir elektronik para ihraç ettiniz. Diyelim ki her bir mypal parası 1 kuruşa denk. 100 mypal da 1Tl ye denk. Bu sistemi de internet üzerinden alışveriş ya da fatura ödemesi için sunuyorsunuz. Kanun diyor ki , eğer piyasaya 100 milyon mypal (= 1 milyon TL) parası ihraç edeceksen bankada 1 milyon TL parayı hesapta tutman lazım.

Sonuç itibariyle hem SPK hem de BDDK nezdinde bitcoin alım-satım işi yapmak için -hali hazırda- özel bir lisans bulunmamaktadır.

Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 29, 2014, 06:34:11 PM

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğiniz kanunu okudum hem de çok önceden.

BDDK bitcoin ile ilgili geçen sene bir açıklama yapmıştı.

O açıklama ile ilgili açılan başlığa buradan ulaşabilirsiniz.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=346470

Konuyla ilgili başlıktan bir yorumum:

Diyor ki , kanun kapsamına girebilmesi için :

Kurum veya kuruluş tarafından ihraç edilmesi ,
Daha sonra bunun karşılığının olması ( kanunu daha önceden okumuştum)
gerekiyor.

Aşağıdaki açıklamada da bitcoin merkezi değil ve herhangi bir güvence (karşılık) yok o yüzden bizim yetkimize girmez diyor.

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Duyurular/Basin_Aciklamalari/12574bitcoin_hk_basin_aciklamasi.pdf

BASIN AÇIKLAMASI
Sayı : 2013 / 32 25 Kasım 2013

Bilindiği üzere, 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve
Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” (Kanun) 27.06.2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi
Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun Geçici 1 inci maddesine göre bu Kanunda
öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde hazırlanarak yürürlüğe
konulacaktır. Kanunun Geçici 2 nci maddesine göre ise Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile
ödeme hizmetleri sunan ya da elektronik para ihraç eden ve bu Kanun kapsamında ihdas edilen ödeme
veya elektronik para kuruluşu kategorisine dahil edilebilecek olan kuruluşlar
Kurumumuzca
çıkarılacak ilgili yönetmeliklerin yayımı tarihinden başlayarak bir yıl içinde Kurumumuza başvurarak
gerekli izinleri almak ve uygulamalarını bu düzenlemelerde yer alan hükümlere uygun hale getirmek
zorundadır.

Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen
bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında
elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim
ve denetimi mümkün görülmemektedir.

Dipnot: Karşılıktan kasıt ; mesela mypal diye bir elektronik para ihraç ettiniz. Diyelim ki her bir mypal parası 1 kuruşa denk. 100 mypal da 1Tl ye denk. Bu sistemi de internet üzerinden alışveriş ya da fatura ödemesi için sunuyorsunuz. Kanun diyor ki , eğer piyasaya 100 milyon mypal (= 1 milyon TL) parası ihraç edeceksen bankada 1 milyon TL parayı hesapta tutman lazım.

Sonuç itibariyle hem SPK hem de BDDK nezdinde bitcoin alım-satım işi yapmak için -hali hazırda- özel bir lisans bulunmamaktadır.
Zaten söz konusu borsalar (ör. BTC Türk) bitcoin alıp satmıyorlar, kullanıcıların birbirinden bitcoin alıp satmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla bitcoin alıp satmanın lisans gerektirmemesi BTC Türk açısından bir şey ifade etmiyor. Yukarıda bahsettiğim kanuna aşağıdaki adresten ulaşıp tekrar okumanızı öneririm.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130627-14.htm

Lboss
Sr. Member

View Profile
December 29, 2014, 07:56:08 PM

Zaten söz konusu borsalar (ör. BTC Türk) bitcoin alıp satmıyorlar, kullanıcıların birbirinden bitcoin alıp satmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla bitcoin alıp satmanın lisans gerektirmemesi BTC Türk açısından bir şey ifade etmiyor. Yukarıda bahsettiğim kanuna aşağıdaki adresten ulaşıp tekrar okumanızı öneririm.

Dediğiniz kanunu sizden önce ve sizden daha fazla okumuşumdur. Tekrar gözden geçirdim son mesajınız üzere.

Sizden ilk mesajımda sorduğum soruya cevap vermenizi hala bekliyorum. Btctürk ve koinim tarzı gibi platformların iş yapabilmesi için BDDK'nın hangi lisansını almaları  gerekmektedir. Basit ve net bir soru.

Kanunu inceleyin diye topu taca atmayın. Mesela Bitcoin ve Kripto paralar alım-satım ya da alım satımına aracılık lisansı gibi bir cevap verin lütfen.

Hatta dediğiniz kanundan size yardımcı olayım;
a)Ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine
b)Ödeme hizmetlerine
c)Ödeme kuruluşlarına
d)Elektronik para kuruluşlarına ait usul ve esaslardan hangisi ya da hangileri  btcturk ya da koinimin tabi olduğu usul ve esaslardır?

Cevabını istediğim bu!
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 29, 2014, 10:30:52 PM

Dediğiniz kanunu sizden önce ve sizden daha fazla okumuşumdur. Tekrar gözden geçirdim son mesajınız üzere.

Sizden ilk mesajımda sorduğum soruya cevap vermenizi hala bekliyorum. Btctürk ve koinim tarzı gibi platformların iş yapabilmesi için BDDK'nın hangi lisansını almaları  gerekmektedir. Basit ve net bir soru.

Kanunu inceleyin diye topu taca atmayın. Mesela Bitcoin ve Kripto paralar alım-satım ya da alım satımına aracılık lisansı gibi bir cevap verin lütfen.

b)Ödeme hizmetlerine
c)Ödeme kuruluşlarına
d)Elektronik para kuruluşlarına ait usul ve esaslardan hangisi ya da hangileri  btcturk ya da koinimin tabi olduğu usul ve esaslardır?

Cevabını istediğim bu!
Amacımız hukuki danışmanlık taleplerine değil kullanıcıların isteklerine cevap vermekti ancak bu konunun Türkiye kripto-para camiasında açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşündüğümden dolayı sorunuzu cevaplayayım. BTC Türk ve benzeri borsalar kullanıcıların paralarını kendi banka hesaplarında bulundururlar, ve bu paraların kullanıcıya aidiyetini göstermek üzere kullanıcıların internet sitesi üzerindeki hesaplarında bakiye bilgisi gösterirler. Sistem üzerinde bakiye bilgisi olarak görülen bu miktar mezkur yasanın 3. maddesinin e bendi gereği "fon" olarak adlandırılır. Gene aynı maddenin çç bendine göre ise "transfer emri" ilkin "belirli miktarda fonun sistem içerisinde katılımcılar arasında devrolunmasına ilişkin katılımcı talimatı" şeklinde tarif edilmiştir. Yani söz gelimi BTC Türk borsası üzerinden A kişisi B kişisinden belirli bir miktar bitcoin alıyorsa, bunun karşılığı olan fon A kişisinin hesabından B kişisinin hesabına BTC Türk borsası tarafından gerçekleştirilen "transfer emri" ile aktarılıyor. Burada söz konusu maddeye göre A kişisi "katılımcı" (g bendi) ve "gönderen" (h bendi), B kişisi "katılımcı" (g bendi) ve "alıcı" (a bendi), bu süreç "mutabakat" (l bendi), BTC Türk borsasını işleten kuruluş yani Bitcoin Trading Ltd. Şti. ise "sistem işleticisi" (aa bendi) olarak tanımlanır. Sözü edilen 6493 numaralı kanunun 5. maddesinde sistem işleticileri için gereken faaliyet izniyle ilgili açıklamalar ve 9. maddesinde ise 5. maddede öngörülen faaliyet izni alınmadan işletilen sistemlere ilişkin hükümler bulunmaktadır.

Hukuki danışmanlık hizmeti vermediğimiz gibi vermeyi de düşünmüyoruz. Türkiye'de finansal hizmet veren kuruluşlarla ilgili başka hukuki sorularınız varsa avukatlara ya da hukuki danışmanlık şirketlerine başvurmanızı öneririz.

Lboss
Sr. Member

View Profile
December 30, 2014, 09:39:15 PM

b)Ödeme hizmetlerine
c)Ödeme kuruluşlarına

Cevabını istediğim bu!
Amacımız hukuki danışmanlık taleplerine değil kullanıcıların isteklerine cevap vermekti ancak bu konunun Türkiye kripto-para camiasında açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşündüğümden dolayı sorunuzu cevaplayayım. BTC Türk ve benzeri borsalar kullanıcıların paralarını kendi banka hesaplarında bulundururlar, ve bu paraların kullanıcıya aidiyetini göstermek üzere kullanıcıların internet sitesi üzerindeki hesaplarında bakiye bilgisi gösterirler. Sistem üzerinde bakiye bilgisi olarak görülen bu miktar mezkur yasanın 3. maddesinin e bendi gereği "fon" olarak adlandırılır. Gene aynı maddenin çç bendine göre ise "transfer emri" ilkin "belirli miktarda fonun sistem içerisinde katılımcılar arasında devrolunmasına ilişkin katılımcı talimatı" şeklinde tarif edilmiştir. Yani söz gelimi BTC Türk borsası üzerinden A kişisi B kişisinden belirli bir miktar bitcoin alıyorsa, bunun karşılığı olan fon A kişisinin hesabından B kişisinin hesabına BTC Türk borsası tarafından gerçekleştirilen "transfer emri" ile aktarılıyor. Burada söz konusu maddeye göre A kişisi "katılımcı" (g bendi) ve "gönderen" (h bendi), B kişisi "katılımcı" (g bendi) ve "alıcı" (a bendi), bu süreç "mutabakat" (l bendi), BTC Türk borsasını işleten kuruluş yani Bitcoin Trading Ltd. Şti. ise "sistem işleticisi" (aa bendi) olarak tanımlanır. Sözü edilen 6493 numaralı kanunun 5. maddesinde sistem işleticileri için gereken faaliyet izniyle ilgili açıklamalar ve 9. maddesinde ise 5. maddede öngörülen faaliyet izni alınmadan işletilen sistemlere ilişkin hükümler bulunmaktadır.

Hukuki danışmanlık hizmeti vermediğimiz gibi vermeyi de düşünmüyoruz. Türkiye'de finansal hizmet veren kuruluşlarla ilgili başka hukuki sorularınız varsa avukatlara ya da hukuki danışmanlık şirketlerine başvurmanızı öneririz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yeterince tatmin oldum. Mevduat kabulü ve hesaplar arası transfer meselesini böyle düşünmemiştim. Maksadım hukuki danışmanlık almak değil , gerçekten hukuki  anlamda inceleyip incelemediğinizi merak etmekti. Açıkçası bir ön yargım vardı ve bunu kırdınız. Projenize -faaliyete geçince- olumlu eleştirilerimle katkıda bulunmaya çalışacağım(devam edeceğim).

Şimdiden  size başarılar dilerim. Umarım istediğiniz seviyede ilgi görürsünüz.
Najska (OP)
Full Member

View Profile
December 30, 2014, 11:49:27 PM
Last edit: December 31, 2014, 12:18:32 AM by Najska

Sevgili Lboss,

Rica ederim. Şahsen avukat değilim fakat projemizin mesleği avukatlık olan destekçilerinden edindiğim bilgilere dayanarak konuşuyorum. Henüz projemiz resmi bir kimlik kazanmadığından dolayı bu destekçilerimize "şirketin avukatı" diyemiyorum tabii.

Yalnızca temelde yatan konsept üzerine 6 aylık bir çalışmam mevcut. Dolayısıyla takım olarak işi birçok boyutta ele alıp araştırmalarımızı hem hukuki hem ekonomik hem de teknolojik olarak derinlemesine geliştirdik ve hala da geliştirmeye devam ediyoruz. Yavaş da olsa ayağımız yere basarak ilerlemeyi tercih ediyoruz. Zaten şahsen benim gözümde kripto-paralar hala bugünün değil yarınların teknolojisi. Bu bağlamda KriptoTR için şu an hala ön araştırma ve kullanıcıların isteklerini tayin etme aşamasındayız. Öncelikli odağımız Crypto Reserve platformunu hayata geçirmek.

Bahsi geçen lisans ABD'de "money transmitting license" diye geçiyor ve birçok ülkede finansal işlemler için benzer bir lisanslama sistemi bulunmakta. Burada benim anladığım kadarıyla bütün mesele şirket hesabına yatan parayı "kullanıcının parası" olarak göstermek, aksi takdirde bu paranın tamamı üzerinden vergi verilmesi gerekecek. Şirket hesabında duran ama şirketin parası olmayan para ise "borç" hükmündedir, ve esasen bu para kullanıcılar arasında aktarılmasa bile şirket bir borçlanma aracı ihrac etmiş sayılır. İş planına ve bulunulan ülkeye göre, hesapta duran bu paralar -bitcon'den değil, kullanıcıların hesaplarında gördükleri TL ya da diğer fiat para birimlerinden bahsediyorum- elektronik para, kaydi para, borçlanma aracı ya da menkul kıymet olarak tanımlanabilir. Söz gelimi Türkiye'deki bir banka için bankaya yatırdığınız para kaydi paradır. Öte yandan BTC Türk'te görülen TL bakiyeniz elektronik para sayılabilir (BTC Türk'ün kendi faaliyetini yasalar önünde nasıl tanımladığına göre bu son dediğimin aksine bir durum da söz konusu olabilir). Ancak üzerinde konuştuğumuz yasaya göre elektronik para kuruluşu olmak için şirketin anonim ortaklık şeklinde kurulması gerekir. Ne var ki BTC Türk borsasını işleten şirketin ortaklık yapısı anonim ortaklık değildir, ve dolayısıyla Türkiye'de kurulmuş olmasalar dahi Türkiye'de faaliyet gösterememeleri gerekir.

Ancak burada Türkiye'de bu yasaların uygulanmasındaki laçkalığın istismarı söz konusudur. Bu lisansları aldığında BTC Türk daha mı güvenilir olacak? Daha uç bir örneğe bakarsak, tamamen anonim olan BTC-e'de milyon dolarlar tutan insanlar neye güvenmekteler? Bu soruların cevabı bende yok. Kanımca kripto-ekonomi zaten deregüle bir sistemin mümkünatını fiili olarak kanıtlamaya çalışıyor ve bu şirketlerin regüle edilmemesinden yakınmak belki de kripto-paranın felsefesine ters. Dolayısıyla şahsen benim için BTC Türk'ün lisanslı olmaması bir sorun olmamanın ötesinde, ben bu lisans işine politik ve felsefi olarak topyekün karşıyım, ve devlet bazında birçok kalpazanlık, rüşvet vs.nin dönmesiyle ayakta duran bu itibar aristokrasisine kripto-para takipçilerinin hepsinin de karşı olması gerektiği düşüncesindeyim.

Fakat sorun bu değil. Sorun şu: Bir gün devlet BTC Türk'e yüklü bir ceza keser de BTC Türk'ün fon akışı ciddi anlamda zarar görürse, bu zarardan etkilenen BTC Türk değil, BTC Türk'ü kullananlar olacaktır. Dolayısıyla biz kullanıcı perspektifinden bakıp böyle bir ceza almayacağımız bir iş modeli oluşturduk.

Takas Coin'e gelirsek, borsanın işletmecisi olan şirket anonim ortaklık yapısına sahip olsa da finansal mutabakat sistemi işleticisi olarak onaylı mıdır bilmiyoruz. Yaptığımız bir anketten bahsetmiştim. Katılımcılardan biri Takas Coin'e lisanslı olup olmadıklarını sormuş ve bir cevap alamamış. Anketimizde bu nedenle kendilerine güvenmediğini ve yurt dışı borsalarından birini tercih ettiğini belirtmişti.

Son olarak, bu forumda aklı başında kullanıcıların sayısının azlığı göz önünde bulundurulduğunda sizin de onlardan biri olduğunuz açık olduğuna göre size projemizle ilgili pozitif bir tutum kazandırabildiysem ne mutlu bana! Sizin gibi kullanıcılardan gelecek eleştiriler -pozitif ya da negatif olsun- bizim için son derece önemli. Ne yazık ki Altın Kadir vakası gibi olaylar bu forumun başından eksik olmayınca doğal olarak herkeste bir tereddüt mekanizması gelişiyor. Bunu anlıyor ve aslına bakarsanız takdir ediyoruz. Bizim sistemimizin esaslı bir altyapısı ve gelecek vadeden bir vizyonu olduğuna dair genel algı ortaya somut bir şeyler koymaya başladığımızda kendiliğinden gelişecektir. Zaten kimseden para istemiyoruz ve bütün yatırımcı ilişkilerimizi yasalar çerçevesinde kontrat temelli olarak kurmayı prensip edinmiş durumdayız. İyi temennileriniz için tekrar teşekkür ederim.

Tom Mercutio
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
January 03, 2015, 02:10:54 PM

Böyle büyük sözlerle büyük projeler anlatılmadan önce bir ad soyad, isim cisim yazılsa daha iyi olur.

Özgeçmişinden bahset. Ama şöyle değil: "Finans ve crypto'da yılların tecrübesi!!!"

Btcturke güven azalıyorsa hacimler nasıl artıyor? Bi de sahibi belli kaç yıllık şirkete güven azalıyor ama sen Najska 'ya güvenin mi diyorsun?

Bizim iş modelimiz Circle.com'a benzeyeceğinden Türkiye'deki faaliyetlerimiz için SPK BDDK lisansı gerekmeyecek...

Türkiye'de şirket kurarsan havada karada e-para lisansına tabi olursun. Biraz daha araştırma yapın derim. Haziran'da kapatırsınız dükkanı.

Bu konuya altın kadir 2 diyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: