Bitcoin Forum
July 08, 2024, 01:36:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: NOTIFICARE IMPORTANTĂ: vă rugăm să va retrageți toate fondurile din BTCXchange  (Read 20700 times)
giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
December 16, 2014, 09:14:13 PM
 #81

Uitati de ce CEO btcxchange a ales sa faca acest anunt,si ca acel programator e totusi un pericol si firma daca nu ar face acest anunt ar fi de vina.Citat al CEO btcxchange din trecut,postat aici pe forum:
"BTCXchange isi asuma intreaga raspundere petru eventualele furturi erori etc.
In Romania, nu se poate atrage raspunderea angajatului, doar a firmei, adica a BTCXchange."

vortexz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1120
Merit: 1001



View Profile
December 16, 2014, 10:44:18 PM
 #82

la naiba, nu am fost la curent cu acest topic si am trimis astazi 4.600 catre BTCXchange
Abea in aceasta seara am aflat, sper sa mai pot recupera banii  !
giustone
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100


View Profile
December 16, 2014, 10:58:48 PM
 #83

Scoate-i in bitcoin,daca au aparut in cont,decat sa risti sa ramai fara nimic!

vortexz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1120
Merit: 1001



View Profile
December 16, 2014, 11:50:36 PM
 #84

pai am inteles ca nu mai pot fi retrasi bitcoinii de la ei Huh
mi-a spus cineva ca au ramas fara wallet
btcxchange.ro (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 186
Merit: 100


View Profile WWW
December 17, 2014, 08:38:11 AM
 #85

In randurile de mai jos gasiti pozitia noastra oficiala.

Programatorul principal a luat accesele de la server si de la codurile sursa.

Va rugam sa va retrageti banii de pe platforma.

TOTI UTILIZATORI ISI VOR PRIMI BANII, dupa verificarea manuala a fiecarei operatiuni.
io8621
Member
**
Offline Offline

Activity: 149
Merit: 11


View Profile
December 17, 2014, 08:49:51 AM
 #86

Intrebare mea principala este, ok, am retras bani dar dupa 19 decembrie ce planuri sunt?
Se inchide totul si craciun fericit sau sunt planuri mai concrete?
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 17, 2014, 09:16:46 AM
 #87



Programatorul principal a luat accesele de la server si de la codurile sursa.


auleu ... a plecat romanasu cu cheile afacerii ....

asa e la romani . cand pleci iei si chiuveta de la baie cu tine . vezi senatorul bideu :

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/senatorul-marius-marinescu-alias-bideu-s-a-dat-din-nou-in-stamba-222172.html
valiz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 471
Merit: 250


BTC trader


View Profile
December 17, 2014, 09:29:05 AM
 #88

Părerea mea:  Undecided

Șeful avea firma și gestiona chestiile, programatorul deținea codul sursă și știa toate chestiile tehnice, la un moment dat nu s-au mai înțeles, iar apoi bum! Firmă fără cod sursă.

 Roll Eyes

Ca și cum ar fi un trader care ar avea netbook-ul/smartphone-ul deținut și operat de către altcineva. Cum să faci trading fără wallet?  Wink

12c3DnfNrfgnnJ3RovFpaCDGDeS6LMkfTN "who lives by QE dies by QE"
vortexz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1120
Merit: 1001



View Profile
December 17, 2014, 09:41:08 AM
 #89

pacat, am folosit de multe ori BTCXchange
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 17, 2014, 10:55:48 AM
 #90

In randurile de mai jos gasiti pozitia noastra oficiala.

Programatorul principal a luat accesele de la server si de la codurile sursa.

Va rugam sa va retrageti banii de pe platforma.

TOTI UTILIZATORI ISI VOR PRIMI BANII, dupa verificarea manuala a fiecarei operatiuni.
Programatorule principal, de ce faci asta?!

Puneti oamenii sa isi downloadeze PDF-uri cu istoricul tranzactiilor si cereti date ciudate.

Cum e situatia cu documentatia pentru verificarea identitatii? Sunt protejate aceste documente sau le ia domnul programator principal si le vinde la rusi pe 2 lei fiecare?
nophex
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
December 17, 2014, 11:35:59 AM
 #91

In randurile de mai jos gasiti pozitia noastra oficiala.

Programatorul principal a luat accesele de la server si de la codurile sursa.

Va rugam sa va retrageti banii de pe platforma.

TOTI UTILIZATORI ISI VOR PRIMI BANII, dupa verificarea manuala a fiecarei operatiuni.

Buna Ziua,

Sunt asa zisul 'Programator Principal'. Asa poreclit de domnul Horea Vuscan. Cel care posteaza.
Acum cateva luni despre aceiasi om Horea Vuscan Zicea:
'35011   HoreaV   -5   Naphex   2014-04-28 10:08:43   10   Best programmer that i ever worked with. Cofounder at BTCXchange.ro'
http://bitcoin-otc.com/viewratingdetail.php?nick=Naphex


Initial am evitat sa postez pe forum nevrand sa particip la drama creata.

Am sa repet acelasi lucruri care ii le-am transmis si Dnl-ui Horea Vuscan ieri la telefon. Dar se pare ca dansul a decis sa ignore si sa continue amenintarile/santajul pe forum.

A) NU am atins NICI UN ACESS LA servere. Serverele cu pricina de care vorbeste sunt servere LOCKDOWN prin definitie fara acess.
Din motive de securitate si pentru faptul ca pastreaza datele secrete. Ca sa acceseze aceste servere trebuie  sa vorbeasca cu cei de la DataCenter
Sa le conecteze si sa le acceseze. ACESTEA SUNT PROCEDEE STANDARD. Serverele respective contin datele AUTHORITIVE si NU SUNT DESTINATE pentru a fi accesate.

B) Absolut toate retragerile de la BTCXchange sunt confirmate de utilizatori. Prin email + detaliile de access/ otp sau yubikey.
Nu este nimic mai mult nevoie si toate retragerile sunt pre autentificate. El sustine care are oarecare verificari de facut.
Toate sistemele pentru efectuare retragerilor sunt functionale.
Retragerile BTC au functionat si inca functioneaza normal.

C) Legat de demisii, luni la 8.30 dimineata gand am ajuns la birou fetele de la support/design (care lucrau 8h pe zi acolo) si alti angjati erau deja concediate si domnul Horea Vuscan avea un teanc de demisii pe masa. Doar dupa a venit demisia mea, vazand ce se intampla.
Nu aveam de gand sa mai asist la show-ul care il face el. In aventura lui de a distruge orice inseamna BTCXChange.ro

D) Legat de coduri sursa, cum poate cineva sa iti ia cineva ceva ce nu ai avut? Ce sa caute cod sursa pe servere de productie.

Accesele sunt aceiasi care au fost folosite pentru toata durata BTCXChange pentru a executa retrageri. NU S-A SCHIMBAT CU ABSOLUT NIMIC

Personal am dat aproape toate energia pentru BTCXchange.ro si cred ca sunt suficienti care stiu si sunt constienti de asta. Insa cu domnul CEO viata e imposibila.

im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 17, 2014, 11:50:54 AM
 #92

nophex zi-ne si noua cat iti dadea pe luna fostul patron ? mor de curiozitate...

in alta ordine de idei : deci el era cu teancul de demisii pe masa iar tu ai demisionat practic ultimul . ce i-a determinat pe ceilalti sa renunte?

concluzia este ca firma este praf si pulbere in acest moment.

daca gresesc sa fiu corectat.
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
December 17, 2014, 11:58:42 AM
 #93

nophex zi-ne si noua cat iti dadea pe luna fostul patron ? mor de curiozitate...

in alta ordine de idei : deci el era cu teancul de demisii pe masa iar tu ai demisionat practic ultimul . ce i-a determinat pe ceilalti sa renunte?

concluzia este ca firma este praf si pulbere in acest moment.

daca gresesc sa fiu corectat.
De ce sa mai punem paie pe foc?
Eu sper sa revina in curand...
Domnule programator principal, iarta-l pe domnul Horea Vuscan si readu-ne btcxchange-ul! Smiley
 

.()_().
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 17, 2014, 12:00:38 PM
 #94

cred ca s-a ajuns la un punct fara cale de intoarcere...
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
December 17, 2014, 12:01:33 PM
 #95

Nu aveam de gand sa mai asist la show-ul care il face el. In aventura lui de a distruge orice inseamna BTCXChange.ro

Personal am dat aproape toate energia pentru BTCXchange.ro si cred ca sunt suficienti care stiu si sunt constienti de asta. Insa cu domnul CEO viata e imposibila.
Sunt sigur ca exista cel putin doua puncte de vedere pentru orice eveniment cu martori.

Iti multumim pentru explicatia data si pentru tot ce-ai facut ca sa cresti business-ul la nivelul actual (ai dat dovada de competente bune si ai raspuns intrebarilor).

In acelasi timp ni se spune ca nu vrei sa cedezi stafeta si sa instruiesti inlocuitorul tau, si ca site-ul se inchide in aceasta situatie (riscuri tehnice), si nu datorita faptului ca CEO s-a panicat din cauza declinului sistematic a pietei Bitcoin.
nophex
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
December 17, 2014, 12:02:51 PM
 #96

nophex zi-ne si noua cat iti dadea pe luna fostul patron ? mor de curiozitate...

in alta ordine de idei : deci el era cu teancul de demisii pe masa iar tu ai demisionat practic ultimul . ce i-a determinat pe ceilalti sa renunte?

concluzia este ca firma este praf si pulbere in acest moment.

daca gresesc sa fiu corectat.
>> nophex zi-ne si noua cat iti dadea pe luna fostul patron ? mor de curiozitate...

Povestea e mult mai complicata si pentru o alta zi. salarul nu prea conteaza. Ce pot sa zic ca in lunile cand am luat salar era sub salariul mediu de programator in Romania

http://www.zf.ro/business-hi-tech/ce-salariu-are-un-programator-junior-sau-senior-in-romania-12736528

>> ce i-a determinat pe ceilalti sa renunte?
Le-a cerut CEO-ul. Intr-un fel de presiune ciudata asupra mea. La fel ca si mesaj-ul de inchidere si mesajul de mai sus.

Pe contract cred cred ca a fi fost vreo 500RON... Sau oricare ar fi minum


Ma opresc din comentarii pentru moment. Il las pe domnul CEO sa isi faca teatrul pe care dorea. Cert e ca toate sistemele functioneaza normal.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 17, 2014, 12:07:46 PM
 #97

tare nophex TARE DE TOT . mai vrem detalii   Shocked
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
December 17, 2014, 12:18:55 PM
 #98

Corect ar fi fost sa te plateasca pentru codul sursa + salar lunar de administrare.
Presupun ca este un contract facut... Bineinteles, la inceput bazandu-va pe incredere reciproca nu s-a gandit domnul Horea ca defapt va ramane fara munca lui pe un an de zile. El fiind fondatorul, trebuia sa se gandeasca la niste clauze: "odata ce pleaca domnul programator principal, lasa codul sursa si accessul la server", dar s-a bazat pe tine. Presupun ca sunt alte povesti la mijloc si fiecare cu povestea lui.

Nu-i narui visele domnului Horea; lasa-l sa-si continuie proiectul in continuare. Si-a dat foarte mult silinta in acest proiect. Chiar eu am asistat la 2 conferinte de ale lui. Am fost special pentru asta de la peste 200 km distanta pentru a asista la ceea ce a vorbit el.
S-a implicat foarte mult pentru a pierde totul deodata. O fi avand bani destui, dar  btcX-ul i-a mancat foarte multi bani cu siguranta.. El fiind fondatorul, el venea cu partea financiara. Ceea ce nu stiti voi (probabil) cheltuielile erau foarte mari: server, angajati, contribute la stat etc. Voi va luati salariile, dar probabil numai el stia cat scotea la sfarsit de luna sa se achite cu tot.
Mare pacat.. Chiar luase o foarte mare amploare in Romania.

.()_().
pizzapockets
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
December 17, 2014, 12:27:15 PM
 #99

Cert e ca toate sistemele functioneaza normal.

Nu am avut niciodata probleme cu site-ul, totul a functionat surprinzator de bine si rapid. Jos palaria, domnule programator. Pacat de cei care au condus business-ul catre o prapastie.
im0rtel
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 351
Merit: 252



View Profile
December 17, 2014, 12:32:05 PM
 #100

nophex zi-mi daca btcxchange are sanse de revenire sau e gata pe butuci.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!