Bitcoin Forum
May 12, 2024, 05:06:18 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin ve Altcoinler ile ilgili analiz.  (Read 7473 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
7vpo (OP)
Hero Member

Activity: 503
Merit: 500

Na Zdorovie!

View Profile
January 04, 2015, 07:09:02 AM
Last edit: January 04, 2015, 07:21:59 AM by 7vpo

Ben Ankara merkezli bir bilişim firması işletmekteyim.
Edindiğim tecrübelere göre bir analiz yapacağım. Yeni ve tecrübesiz yatırımcıların / yatırımcı adaylarının yaşadıklarımı yaşamaması için yaptığım / yapacağım bir fedakarlık olarak görün.

Öncelikle Bitcoin ile ilgili düşüncülerimi aktarayım.

Net olarak Kasım 2013' den bu yana ekosistemi izliyorum. Halen hatrı sayılır bir yatırımım da var.
Bitcoin' in Türkiye dahil bir çok ülkede bir çok insan tarafından Eylül 2013 dolaylarında fark edildi. Daha çok public forumlardan yayılan bilgilerle. Aralık ayı başında bu farkındalığın sonuçları ile karşılaştık.

An itiarıyla Bitcoin 282$

Peki bu düşüşün sebebi nedir ?

Herkesin bildiği gibi güven adına bazı şeyleri kanıtlayabilmiş tüm kripto paraların insan iradesiyle şekillenen bir fiyatı var. Bunun Bitcoin için 200 - 400 dolar aralığında olduğuna inanıyorum. Bu şu demek olur: Yeniden 1000 - 1100 dolarlar hayali rakamlar. Aralık 2013' de gerçekleşen, bir yeni tanışma heyecanıydı.

Şimdi bazı arkadaşlarım bunu yazdığım için bana kızacak, bazıları hayal kırıklığına uğrayacak, yüksek ihtimalle hararetli şekilde tartışanlar olacak. Ama ben yine de Bitcoin' in neden tekrar 1000 dolar düzeyini göremeyeceğini biraz açıklayacağım. Forumun bazı kısımlarında 10.000$' lerden, 1M$' lerden bahsediliyor. Böyle bir şey hiç bir zaman gerçekleşmeyecek.

İşte benim görüşüme göre bir kaç sebep;

1. Orantısız mining dağılımı: Burada rahatlıkla görebileceğiniz gibi Bitcoin network hashrate' sinin %30' u aşkın kısmı 3 yada 5 kişinin tekeli altında. Halka açık havuzlarda da mining balinaları olduğunu görebilmek çok zor değil. Arkadaşların her gün büyük satışlar gerçekleştirdiğine emin olun. Örneğin, KnC günde 25 blok kırabiliyor. An itibarıyla günde 175.000$ eder. Bunun en az yarısının bilinçsiz kullanıcıların ceplerinden çıktığına da emin olabilirsiniz.

2. Orantısız zenginler: Şurada Bitcoin' in %6.5' u aşkın bir kısmının en zengin 10 kişinin elinde olduğunu görebilirsiniz. 250M$' e yakın bir rakam. Bunların arasından kaç tanesinin exchange sistemi olduğunu araştırmadım fakat hepsi exchange sistemi adresleri olsa dahi 3-5 kişinin irade ve idaresinde olduğundan emin olabilirsiniz. Bu gibi bir rakamın başına bir iş gelmesi durumunda neler olabileceğini düşünün. MtGox vakası yüzünden intihar edenleri hatırlıyorum.

3. Aşırı kur dalgalanması: Yukarıdaki coinmarketcap ss' ine yeniden bakın. Kısa süre önce orada 4,5 milyar dolarlık bir marketcap gördüğümü hatırlıyorum. Aralık 2013' de bu 10 milyardan fazlaydı. Aşırı kur dalgalanmaları yatırımcıların büyük bir kısmını kademeli olarak küstürüyor. Çok yakında çok daha kötüsünü görebiliriz.

4. Alternatifler: Bitcoin popüler olduktan kısa bir süre sonra altcoin geliştiricileri mucizeleri başardılar. Çok iyi özelliklerle, çok iyi ekip ve finansman desteğiyle piyasaya sürülenler oldu. Bazıları kısa sürede harikulade bir şekilde geliştirildi. Peki Bitcoin' in özelliği nedir ? Hiç bir şey!

İşte en çok da bu sebepten ötürü kısa bir süre sonra özelliksiz olan, üstüne üslük onay süreleri de oldukça uzun olan ve sadece ilk olduğu için popüler olmaya devam eden Bitcoin' in kullanıcılar tarafından artık tercih edilmediğini göreceğimize inanıyorum. Yeni geliştirilen kripto paralardan biri, yakın bir gelecekte Bitcoin' i tahtından edecektir. Uzun vadede coinmarketcap' in ilk sayfasında dahi göremeyeceğimize inanıyorum.

Fiyat, mining balinalarının cihaz/elektrik giderlerini karşılayamayacakları düzeyde düştüğü vakit, Bitcoin' in geriye dönülemez yola girdiği vakit olacaktır.

Dönüm noktasına mı geliyoruz ?
Benim görüşüme göre evet. Çok yakın zamanda bir kırılma bekliyorum. Bir altcoinin büyük bir patlama gerçekleştirerek Bitcoin' i tahtından edeceği senaryosunu bir düşünün. Bu, sadık Bitcoin yatırımcısının da 'yeni kral' a' secde etmesine sebep olacaktır. Dengelerin değiştiğini çok yakında göreceğimize inanıyorum.

Önemli not: Bu senaryo Bitcoin' in Altcoinlerden nemalanmadığı (Muhtemel bir özellik çalma girişimi) bir senaryo için öngörülmüştür. Nemalanmanın oldukça basit olacağını, yapısı gereği tüm altcoinlerin birer Bitcoin kopyası olduğu tezine dayanarak kolaylıkla ifade edebiliriz.

Altcoinleri bu kadar övmüşken biraz da onlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle altcoinler arasında özelliksiz ve yatırımcıya hiçbir şey vaadetmeyenleri aklımdan tamamen sildim. Litecoin, Namecoin, Dogecoin vesaire. Hepsini ölümcül bir bulaşıcı hastalığa yakalanmış bir canlı olarak görün. Üzülebilirsiniz fakat yaklaşmamalısınız.

Örnek: Son Dogecoin block halving' inde fiyat artışı bekleyen ve yatırımını patlatan kimseler. (Ben de onlara dahilim.) Smiley

Bunun haricinde, bir vaat, bir yada bir kaç özellik sunarak piyasaya çıkmış Altcoinler arasında da iyi bir seçim yapmak oldukça zor. Günümüz trendi 'Scam development'. Piyasadan ve yazılımdan anlayan birileri hortlayıp, güzel ve kabul edilebilir mantıkta bazı vaatler sunar. İlk sunduğu vaat kolaydır, bunu gerçekleştirir ve yatırımcının beğenisine sunar. Yatırımcı beğenir, inanır - satın alır. Hortlak instamining vasıtasıyla bu inancı ve beğeniyi satın alır.

Bu gibi vakalar artık sık sık yaşandığı için tecrübeli yatırımcılar gözlerini açtılar. Fakat bazıları halen bazı tuzaklara düşebiliyorlar. Bu sebepten ne kadar süslü ve kurumsal görünüyor olursa olsun, herkese dikkatli yaklaşmalarını tavsiye ediyorum.

Örneğin müthiş vaatlerle piyasaya sürülen ShadowCash' in geliştiricisi Rynomster' i Coins Source - Proof of Honor listesinde 1. sıraya taşıyanlar kuvvetle muhtemel robotik. Smiley Son incelediğimde geliştiricinin en son aksiyonu 18 Aralık tarihliydi. 1 Ocak' da da yeni yıl mesajı göndermiş. Bana göre zerre kadar güven telkin etmiyor.

SuperCoin' de aynı mantık ve adımları izleyerek yola çıkmıştı. Hatta grafiksel açıdan bile ShadowCash ile birbirlerine yakınlar. Scam olayını meslek haline getirmiş kişiler olduğunu bile düşünebilirsiniz. 0,1 BTC' si olan herkes Bitcointalk Senior Member hesabı satın alabiliyor. Smiley

Altcoinler için tecrübesiz yatırımcılara bir kaç tavsiyem olacak.

Bir altcoin peydahlandı ve ilginizi çekiyorsa;

- Öncelikli olarak arkasında kim olduğuna bakın. Geliştirici/Geliştiricilerin geçmişlerini inceleyin.
- Kaynak kodu inceleyin. Kişi bir kopya mı oluşturmuş ? Yoksa isabetli güncellemeler mi yapmış? Cevap arayın.
- Exchange varsa hacimlere dikkat edin. 24 saatte %800 kar getirmiş bir coinin günlük hacmi 50$ olabilir. Smiley
- Coinssource, Cryptoasian gibi Proof sistemlerinin eleğinden geçmişler mi ? Araştırın. Bu gibi trust sistemlerinde 'Proof of ID' şartı vardır. Bu şartı arayın. Geliştirici sizin bulunduğunuz ülkede olabilir. Olası bir vur kaç oyununda hukuk yolu bile başlatabilirsiniz.
- Community' yi takip edin. Kaç kişi bu koinin peşinde ? Yazılanlar çizilenler nedir ? Bunlar önemlidir.

Bazılarının bana 'troll' yaftası yapıştıracak olmalarına engel olmayacak fakat şu ana kadar hep kötü yazdım. Biraz da iyimser olayım. Smiley

Takdire değer olan Altcoinler ? Onlardan bazılarının isimlerini yazacağım.

- Ripple (XRP)
- BitShares (BTS)
- Stellar (STR)
- Darkcoin (DRK)

Ripple:
Öncelikle Ripple' a değinelim. Bitcoin' in tahtına oturabilme olasılığı gördüğüm ilk coindir. Kazılamaz. Faiz de vermez. Arkasında San Francisco merkezli bir finans şirketi var. (Ripple ekonomide carpan etkisini anlatan bir terimdir.) Şurada ekip müdavimleri görüntüleniyor ve umut vaadediyorlar. Ripple, kar amacı gütmediğini beyan eden bir oluşum ve 'adaletli dağıtımı' ilke edinerek yola çıkmış. 100 Milyar adet premining edilen Ripple adil bir şekilde yatırımcılara dağıtılıyor. Şu anda şirketin elinde 69,021,601,800 adet Ripple bulunurken bunun 30,978,075,200 adetini şu ana kadar yatırımcılara dağıttılar.

Ripple masaüstünde çalışan bir yerel cüzdana sahip değildir. Herhangi bir yazılım indirip çalıştırmanızı gerektirmez. (Cüzdanı var fakat bu sadece web üzerinden çalışan bir browser' dir.) En büyük avantajı ise 'her kıymetle güvene dayalı takas' mantığıyla yola çıkmış olmalarıdır. Trust isimli bir sistemde gateway'ler üzerinden aklınıza gelen her kıymetle takas yapabilirsiniz. Şu an bitstamp gibi sitemler Ripple' e BTC, USD vb. için destek veriyorlar. Kısa süre önce de şurada açıklandığı gibi bazı Amerikan bankaları Ripple' e destek verdiler. Entegrasyon sonrası fiyat' da da yükselme oldu. Bu olay öncesinde Ripple satın almadığım için kendime küfür ettiğimi hatırlıyorum. Bundan sonra daha fazla üzülmemek için yatırım yapılabilir. Özellikle Bitcoin' in can çekiştiği şu günlerde yapılması faydalıdır.

BitShares
Ripple gibi kendi sistemi üzerinde varlıklarla takas edilebilen bir cryptopara. Adı "Bitcoinin tahtına oturabilir mi?" tartışmalarında çok geçse de 3 ayda %30 erimiş bir para. Bunun haricinde tek artısı sistem içerisinde yapılan işlemlerden gelen gelirleri yatırımcısıyla paylaşıyor olması. Üzerine çok düşmedim ve araştırmadım fakat öğrendiklerim kadarıyla dengeli bir fiyatı olabileceğini öngörüyorum. Scam olamayacak kadar güzel bir yapı ve fakat bilgili bir arkadaşımız tarafından yazılan şu yorumu okumadan yatırım yapmamanızı dilerim.

Stellar
Uzun süre inceleyip 'acaba yatırım yapsam mı' diye düşündükten sonra 'yapmamaya' karar verip, 2 hafta sonra ağladığım kripto para. Bir Ripple kopyası olmasından mütevellit banka desteği sonrasında 434 sathoshi' den 2300 sathoshi' ye fırlayan birim fiyatıyla % 500 kar sağladı. Bir tasarımcı olarak belirtmeliyim ki Stellar' ın arkasında çok iyi bir kurumsal kimlik var. Bana çok samimi gelen, güvenimi kazanan bu coinin Ripple gibi web walleti var ve arkasında şöyle bir ekip var. Ekipte Dogecoin yaratıcılarından Jackson Palmer' de bulunuyor. Yazılımlarının yapısını detaylı olarak inceledim. Hatasız çalışıyorlar. Benim görüşüme göre Stellar orta vadede Ripple' in yarı fiyatına ulaşabilir. Bu %400' lük kar anlamına geliyor. Bitcoin' in dibe vurduğu şu günlerde bir parmak satın alıp unutmakta fayda var diye düşünüyorum.

Önemli: Ripple ve Stellar gibi yeni jenerasyon sistemler, gelecekte Bitcoin' in tahtına oturamasa dahi, Bitcoin marketcap' ine yaklaşabilecek kadar değer kazanabilir ve Bitcoin' den bağımsız fiyat trendleri izleyebilirler. (Ripple Bitcoin' in yumuşak düşüş trendlerinde değer kazanabilmektedir.)

Darkcoin
Darkcoin kısa bir süre önce (Ocak 2014) release edilen bir Bitcoin kopyası. Xcoin olarak piyasaya sürülen ve kısa süre sonra Darkcoin olarak isim değişikliğine giden bu coine Evan Duffield isimli Amerikalı bir yazılım mühendisi başkanlık etmekte. Aynı zamanda dünyanın ilk Anonim çalışabilen coini olmayı başarmış olan Darkcoin, Darksend özelliği sayesinde göndericisi tespit edilemeyen para transferini mümkün kıldı. Darkcoin bu sebeple gelecekte kullanılacak muhtemel Dark Marketing işlemlerinde Bitcoin' in tahtını çatırdatacak güce sahip.

Darkcoin piyasaya çıkışından sadece 3,5 ay sonra 63 milyon küsür genel hacme ulaşmıştır.

Evan Duffield, an itibarıyla dünyanın en güvenilir kripto para geliştiricisi desek, yalan söylememiş oluruz. Kimliğini gizlemeyen bu şahıs yaklaşık 6 ay önce takdir edilir bir ekip kurarak Masternode sistemini geliştirdi.

Masternode sistemi, mining gelirlerinden komisyon kazancı karşılığında halka mixing sunucuları kurdurulması mantığına dayanan bir sistem. Şurada sistemin çalışma prensibini gösteren bir diagram da var.

Darkcoin geliştirici ekibi aynı zamanda InstantX isimli bir sistem için çalışıyorlar. Bu sistem sayesinde Darkcoin para gönderimleri anında onaylanıyor. Normal şartlarda bir Darkcoin' in cüzdanda olgunlaşması için 6 konfirmasyon gerekiyor. InstantX teknolojisi bu 6 konfirmasyonun anında gelmesini sağlayacak. Bu özellik anlık para transferi sayesinde dengeleri değiştirecek ve abritajı yok edecek gibi görünüyor.

Orta vadede Darkcoin %50 kar getirisi sağlayabilecek potansiyele sahip. Daha fazlasını öngörenler olsa da ben inanmıyorum. Sebebi ise basit. Çok dürüst bir geliştirici olmasına rağmen Evan ve ekibi, Darkcoin' i hatrı sayılır oranda instamine ettiler. Özelliklerin ön bilgilendirme süreci ve piyasaya sürülmesi, öncesinde satış gerçekleştirdiklerini düşünüyorum. Bu sebepten ötürü Darkcoin şu anki fiyatının 1.5 katından daha fazla  yükselemez gibi geliyor. Fakat yatırımınızı en azından orta vadede korumak veya ufak karlar elde etmek için stabil. Bu dengeli fiyatta masternode operatörlerinde tutulan yaklaşık 1.735.000 Darkcoin' in de payı yok denemez.

Önemli: Şu ana kadar 100' ün üzerinde ekran kartı ve bunları sağlıklı olarak çalıştırabilmek için gereken diğer ekipmanları satın almış, envai çeşit coin için mining yapmış, piyasada hatrı sayılır yatırımı bulunan, aynı zamanda bir kripto para geliştirme projesinde de yer alan ben, yaşadıklarımdan edindiğim tecrübeye göre tavsiyeler yazdım. Yaşadığım hiç bir tecrübe benim % 100 haklı olduğumu göstermez. Hepsi birer öngörüdür. Yatırımlarınızı yönlendirirken kendi iradenizle araştırma yapınız. Faydalı olabilmesi için yazdım, Bu tavsiyelere uyarak yatırım yapıp, zarara uğrarsanız sorumluluk kabul etmiyorum.
1715533578
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715533578
Reply with quote  #2

1715533578
Report to moderator
1715533578
Hero Member
*

Ignore
1715533578
Reply with quote  #2

1715533578
Report to moderator
1715533578
Hero Member
*

Ignore
1715533578
Reply with quote  #2

1715533578
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715533578
Hero Member
*

Ignore
1715533578
Reply with quote  #2

1715533578
Report to moderator
Lebraam
Sr. Member

Activity: 655
Merit: 258

View Profile
January 04, 2015, 09:05:58 AM

Stellar ilk çıktığı zaman bx.th.in exchange sitesine ilk olarak denemek için 1 STR yolladım. Gidince 5980 stellar yolladım ve yolladığım Stellarlar uçtu gitti kayboldu. Exchange bize gelen para yok dedi. Stellar'ın kendi sitesinden bana verilen STR adresi için verdiğiniz adres yok dendi falan filan. Uzadı gitti. O yüzden STR'ye de hiç güvenim yok. 5980 STR uçtu gitti.

Bitcoin ile ilgili yazdıklarınıza gelince gerçekten sebepleriniz çok sağlam. Ben de neredeyse tamamen umudumu yitirmiş bulunuyorum.

Baştan sona güzel ve yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.
emrebey
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 250

View Profile
January 04, 2015, 09:38:58 AM

Peki Bitcoin' in özelliği nedir ? Hiç bir şey!

cok iddiali olmus Smiley

kisisel fikrim hicbir altcoin'in bitcoin'i tahtindan edemeyecegi. birkac yil sonra bu posta bakalim Smiley
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
January 04, 2015, 10:47:48 AM

ripple ve stelları bence farklı bir kategoride değerlendirmek lazım bence bunlar altcoin değil, olsa olsa farklı bir para gönderme sistemi diyebiliriz.bitcoinden tamamen farklı bir yapıdalar bie kere merkezi bir sistem bitcoinin çıkış mantığı ile tamamen ters bence.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
January 04, 2015, 10:49:47 AM

exchange tekelleşmesi ve pool tekelleşmesi sıkıntılı bi durum diğer konular tartışılır tabi.
kralkral
Sr. Member

Activity: 323

View Profile
January 04, 2015, 01:01:46 PM

güzel yazı fakat bitcoin bir "hiç" değil,her şey. olmasaydı olmazdık. ötesinde ben de bitcoini 30-50 dolar seviyesinde fiyatladım. Bakalım tutacak mı?

▄▄████▄▄
        ▄▄██████████████▄▄
      ███████████████████████▄▄
      ▀▀█████████████████████████
██▄▄       ▀▀█████████████████████
██████▄▄        ▀█████████████████
███████████▄▄       ▀▀████████████
███████████████▄▄        ▀████████
████████████████████▄▄       ▀▀███
 ▀▀██████████████████████▄▄
     ▀▀██████████████████████▄▄
▄▄        ▀██████████████████████▄
████▄▄        ▀▀██████████████████
█████████▄▄        ▀▀█████████████
█████████████▄▄        ▀▀█████████
██████████████████▄▄        ▀▀████
▀██████████████████████▄▄
  ▀▀████████████████████████
      ▀▀█████████████████▀▀
           ▀▀███████▀▀

.SEMUX
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
  Semux uses 100% original codebase
  Superfast with 30 seconds instant finality
  Tested 5000 tx per block on open network
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
7vpo (OP)
Hero Member

Na Zdorovie!

View Profile
January 04, 2015, 01:29:52 PM

güzel yazı fakat bitcoin bir "hiç" değil,her şey. olmasaydı olmazdık. ötesinde ben de bitcoini 30-50 dolar seviyesinde fiyatladım. Bakalım tutacak mı?

Bitcoin tabi ki hiç değil. Yazıda hiç olduğunu belirtmedim, "hiç bir özelliği yok" dedim ve yeni trendlerin onu al aşağı edebileceğinden bahsetmeye çalıştım.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
January 04, 2015, 01:38:19 PM

Tecrübe ve bilgilerinizi aktardığınız için teşekkürler.
Altcoin bölümünde sürekli coin adı yazıp çiziyoruz malum (çok da aktifim orada Grin ) oraya yazdıklarımızdan en az 6 aylık; geliştiricilerin sözünde durduğu (darkcoin gibi) coinler harici "uzun vadeli" yatrırımlar yapmayın.
Piyasaya çıkan her yeni coin'e "p&d" (pump ve dump) gözüyle bakın. elinizde 1 haftadan uzun süre barındırmayın. Vaatlere asla güvenmeyin. Bu yeni çıkan coinlerde piyasanın sürekli manipüle edildiğini asla unutmayın. 10 aydır bu forumdayım ve bir çok altcoin'i aldım, topladım, sattım; şu ana kadar uzun vadede para kaybettirmeyen bir tane coin görmedim Grin Darkcoin'le yarışabilecek bir tane coin çıkmıştı zamanında Libertycoin (XLB) ama o da patladı gitti.

Konuyu açan 7vpo'nun coini digitalprice'a değineyim biraz: "Malesef bu piyasa acımasız". Bir altcoin major exchange'e girdiği anda fiyatında inanılmaz artışlar olur, ulaşabileceği maks seviyeye ulaşır, "her ne kadar vaat edilen özellikler geliştirilse de" piyasadaki balinalar coinin önünü keserler, güveni azaltırlar ve o coinin o seviyelere tekrar ulaşması imkansız hale gelir.

16 kasım'da ccex'te DP 45k satoshi'ye yükseldi; 10 gün boyunca 10k seviyelerinde tutunabildi; ardından tekrar başladığı seviye 3k'ya geri döndü. 26 aralıkta 11k seviyelerini gördü ardından yine başladığı seviye 3k'lara geri döndü.
Altcoin yatırıcılarındaki genel görüş istisnai durumlar hariç "bu saatten sonra DP asla yükselmeyecektir"dir. Özetle "global sahiplenme" açısından bakacak olursak DP'ye; malesef geleceği pek parlak görünmüyor. Piyasadaki balinalar yeni çıkan her coini bu şekilde 2 kez tepe noktasına çıkartıp sonra yerin dibine gömüyorlar...

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
January 04, 2015, 03:23:29 PM

Bitcoin'in, darkcoin vb. coinler gibi yenilikler getirmediğinden daha az popüler olacağına katılıyorum.
Fakat en az 1-2 sene daha popülerliğini sürdüreceğini düşünüyorum.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
January 04, 2015, 04:20:23 PM

Altcoinler ile ilgili yorumunuzda her ne kadar hakli ve mantikli gorunseniz bile yinede bu bahsettiginiz seyin olma ihtimali cok zayif. Bitcoinin ilk olmasi, yeni hic bir sey getirmemesi, Darkcoin vb bazi coinlerin gunun birinde bitcoinin yerini alacak olmasi hayali bana gore cok dusuk bir ihtimal gorunuyor. Cunku ellerinde milyon hatta milyar dolar degerinde bitcoin bulunduran gucler bence buna mani olacakir. Ayni seyi yillardir enerji sektorunde gormuyormuyuz, petrole aslinda sanildigi kadar bagimli olmadigimiz halede bir cok alternatif ve yenilenebilir enerji kaynagi oldugu/gelistirildigi halde halen dunya piyasasinda hak etikleri yeri bulabilmis degiller, alinan patentler derhal dev petrol zenginleri tarafindan alinip sessiz sedasiz gomuluyor, bitcoindede uzunca bir sure bu havanin hakim olacagi kanaatindeyim.
testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
January 04, 2015, 08:12:23 PM

guzel ozenli bir yazi olmus,

bazi kisimlarina katilmamakla beraber, okumaya degerdi

elinize saglik
7vpo (OP)
Hero Member

Na Zdorovie!

View Profile
January 04, 2015, 08:52:44 PM

Tecrübe ve bilgilerinizi aktardığınız için teşekkürler.
Altcoin bölümünde sürekli coin adı yazıp çiziyoruz malum (çok da aktifim orada Grin ) oraya yazdıklarımızdan en az 6 aylık; geliştiricilerin sözünde durduğu (darkcoin gibi) coinler harici "uzun vadeli" yatrırımlar yapmayın.
Piyasaya çıkan her yeni coin'e "p&d" (pump ve dump) gözüyle bakın. elinizde 1 haftadan uzun süre barındırmayın. Vaatlere asla güvenmeyin. Bu yeni çıkan coinlerde piyasanın sürekli manipüle edildiğini asla unutmayın. 10 aydır bu forumdayım ve bir çok altcoin'i aldım, topladım, sattım; şu ana kadar uzun vadede para kaybettirmeyen bir tane coin görmedim Grin Darkcoin'le yarışabilecek bir tane coin çıkmıştı zamanında Libertycoin (XLB) ama o da patladı gitti.

Konuyu açan 7vpo'nun coini digitalprice'a değineyim biraz: "Malesef bu piyasa acımasız". Bir altcoin major exchange'e girdiği anda fiyatında inanılmaz artışlar olur, ulaşabileceği maks seviyeye ulaşır, "her ne kadar vaat edilen özellikler geliştirilse de" piyasadaki balinalar coinin önünü keserler, güveni azaltırlar ve o coinin o seviyelere tekrar ulaşması imkansız hale gelir.

16 kasım'da ccex'te DP 45k satoshi'ye yükseldi; 10 gün boyunca 10k seviyelerinde tutunabildi; ardından tekrar başladığı seviye 3k'ya geri döndü. 26 aralıkta 11k seviyelerini gördü ardından yine başladığı seviye 3k'lara geri döndü.
Altcoin yatırıcılarındaki genel görüş istisnai durumlar hariç "bu saatten sonra DP asla yükselmeyecektir"dir. Özetle "global sahiplenme" açısından bakacak olursak DP'ye; malesef geleceği pek parlak görünmüyor. Piyasadaki balinalar yeni çıkan her coini bu şekilde 2 kez tepe noktasına çıkartıp sonra yerin dibine gömüyorlar...

Konuyu takip ediyorsanız biliyor olmalısınız. DP için 60K$ bir yatırımı ortaya koyduk. Fakat ne yazık ki Türkiye' de işinin ehli yazılımcı bulmak, barındırmak ve gönlünü eylemek çok ama çok zor. Bu sebepten ötürü geliştirme çalışmaları sekteye uğradı. Gecikti. Fakat elimizden geldiğince desteklemeye çaba gösteriyoruz. Freelance çalışanlar ve gönüllüler ile bu işi yürütmeye çabalıyoruz. İnanın 2 kişilik bir ekip dahi kurmayı başarmış olsaydık hiç bir deniz canlısı DP' nin önünü kesemezdi. Denemeye devam edeceğiz.

Altcoinler ile ilgili yorumunuzda her ne kadar hakli ve mantikli gorunseniz bile yinede bu bahsettiginiz seyin olma ihtimali cok zayif. Bitcoinin ilk olmasi, yeni hic bir sey getirmemesi, Darkcoin vb bazi coinlerin gunun birinde bitcoinin yerini alacak olmasi hayali bana gore cok dusuk bir ihtimal gorunuyor. Cunku ellerinde milyon hatta milyar dolar degerinde bitcoin bulunduran gucler bence buna mani olacakir. Ayni seyi yillardir enerji sektorunde gormuyormuyuz, petrole aslinda sanildigi kadar bagimli olmadigimiz halede bir cok alternatif ve yenilenebilir enerji kaynagi oldugu/gelistirildigi halde halen dunya piyasasinda hak etikleri yeri bulabilmis degiller, alinan patentler derhal dev petrol zenginleri tarafindan alinip sessiz sedasiz gomuluyor, bitcoindede uzunca bir sure bu havanin hakim olacagi kanaatindeyim.

Bitcoin bulunduran güçlerin yine Bitcoin' i manipüle etmekten ötürü altcoinler ile ilgilenecek zaman bulabileceklerini düşünmüyorum. Şu anda yaşanan fiyat düşüşü ve yine şu an forumlarda bahsedilen 700-1000 BTC' lik alım emirleri, vesaire. Öncelikle Bitcoin' de milyar dolarlık yatırımı olan kişi/kurumların var olduğuna ihtimal vermiyorum fakat küçük / orta düzey kullanıcıların milyar dolarları olduğu kesin. Altcoinlerden herhangi birinin fiyatında keskin bir yükseliş olursa (tabi mükemmel bir sebeple ---örneğin Bank of America' nın Ripple' a gateway desteği vermesi yada Ripple' in Wall Street' e adım atması gibi---) küçük / orta ölçekli Bitcoin yatırımcısı eğilim gösterecektir. Piyasalara ilgisi olan fiat yatırımcısından daha hızlı bir şekilde olacağı da kesin.

Veya Darkcoin için bir örnek verelim. Birileri ufak denemeler sonrasında büyük bir vurgunu Darkcoin vasıtasıyla aklamayı elbette bir gün düşünecek. 500 bin dolarlık bir örnek düşünün. %20 sell zararı ile her türlü Fraud' cu, Eroin ticareti yapanlar, Kirli politikacılar araç olarak benimseyebilirler. Bu kişilerden Bitcoin mixer servislerine güvenmelerini bekleyebilir misiniz ? Bunlardan sadece biri (Dikkat edin, 3 yada 50 kişi yazmadım.) orta ölçekli bir işini Darkcoin  kanalıyla halletmek istese, yeniden Bitcoin' e exchange yapana kadar fiyatı 3' e katlar. (Her ne kadar 8 milyon dolarlık bir marketcap ile sağlam hiç bir illegal iş Darkcoin vasıtasıyla yapılamayacak olsa da gelecekte yapılamayacağı anlamına gelmez.)

Anlatmaya çalıştığım örneğin Ripple' in kısa / orta vadede Bitcoin' den bir 1 milyar dolar çalabilme ihtimalinin ne kadar kuvvetli olduğu. Bu olursa zaten Ripple özerkliğini ilan etmiş olacaktır.

Teoride şu an Ripple' in tamamının değeri 1,7 küsür milyar $. Bitcoin 7,4 küsür milyar. Sanıyorum sadece 1,5 senede Bitcoin' in % 22' si kadar kapasite yapmış bir altcoin anlatmaya çalıştıklarım konusunda biraz mesaj veriyor...

guzel ozenli bir yazi olmus,

bazi kisimlarina katilmamakla beraber, okumaya degerdi

elinize saglik

Teşekkür ederim.
grolll
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1014

View Profile
January 04, 2015, 09:27:44 PM

Bence piyasalar şoku atlattıktan sonra tekrardan yükselecektir.2 ay öncede 280$ ı görüp 457$ a çıkmıştı.
7vpo (OP)
Hero Member

Na Zdorovie!

View Profile
January 05, 2015, 09:57:31 AM
Last edit: January 05, 2015, 04:11:33 PM by 7vpo

Bitstamp saldırı aldığını ve deposit / withdraw işlemlerinin dondurulduğunu açıkladı.

http://www.coindesk.com/bitstamp-reports-hot-wallet-issue-tells-customers-not-deposit-bitcoin/

Edit: r/Bitcoin' den yapılan açıklamada gördüm: Bitstamp hack address ? (18,865.15432827 BTC)
7vpo (OP)
Hero Member

Na Zdorovie!

View Profile
January 06, 2015, 08:15:15 AM

Bitstamp saldırı aldığını ve deposit / withdraw işlemlerinin dondurulduğunu açıkladı.

http://www.coindesk.com/bitstamp-reports-hot-wallet-issue-tells-customers-not-deposit-bitcoin/

Edit: r/Bitcoin' den yapılan açıklamada gördüm: Bitstamp hack address ? (18,865.15432827 BTC)

http://www.coindesk.com/bitstamp-claims-roughly-19000-btc-lost-hot-wallet-hack/

Tahmin ettiğim gibi Coindesk aynı doğrultuda açıklama yaptı. Fakat çok ilginçtir ki Bitcoin kuru bunu pek umursamamış gibi görünüyor ve küçük adımlarla fiyat yükseliyor...
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
January 21, 2015, 11:50:06 AM

bir kaç noktasına katılmasam da genel itibariyle güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
February 15, 2015, 10:49:56 PM

Türk üretimi alt coinleri en azından kendi eko sistemimizde kullanabilmeliydik.
Bir coin in geçerliliğinin olabilmesi için exchange sitelerinde işlem görmesinden çok piyasada kullanılabilirliği önemli bence.
Bakın göreceksiniz 2015 yılı bitmeden kitle servisi veren bir işletme kendi coin ini çıkaracak. coin in bir hizmet karşılığı olması onun fiyatının istikrarlı olmasını sağlayacak.
atıyorum gcoin diye bir coin çıkarsa google ve deseki bu coin ile adwords de reklam alabilirsiniz google apps dan hizmet alabilirsiniz.
veya godaddy gdcoin çıkarsa ve deseki bu coin ile domain register edebilirsiniz hosting satınalabilirsiniz.
bu coinler yaşar.

Hatta biraz daha abartayım.
Elimde  eLira ve DigitalPrice ı çıkaran ekiplerin bilgi birikimi olsa gider bunu Türkiyedeki büyük markalara pazarlarım.

Tüm market zincirleri bunun için yırtınmıyor mu?
makro puan,
migros money,
bimeks kumbara
liste uzun.

giderim örnek sadecehosting'e
derim ki yıllık reklam bütçen ne?
atıyorum 12.000 USD reklam bütçen var.
gel abi sana bir sanal para yapalım ismi SDC olsun. 12.000.000 adet SDC basalım.
sana 10 dilli bir site yapalım. wallet ın 10 dil destekli olsun.
kampanya boyunca senin sitenden vallet indirsin insanlar. lansman gününü beklesinler.
sende lansman gününden itibaren 12.000.000 SDC yi online wallet lara dağıt.
kendi sitende .com tescilini 6.000 SDC den satmaya başla. Yanında hosting ver x SDC den.
2 -3 tanede faucet site açalım sana sürekli reklamlarının döndüğü ordan da SDC leri damlatırız.
Sadece hosting e bu projenin artıları :
1. coin ekosisteminde namın yürür.
2. faucet sitelerinde kendi reklamının dışında adsense döndürsen  projeye harcadığın parayı toplarsın.
2. en kötü ihtimalle 12.000 USD karşılığı bastığın 12.000.000 SDC sana geri döner 2000 domain müşterin olur.

digitalprice ve elira projelerinin sahipleri bu yazdıklarımı okurlar inşallah.

CarnageTR
Full Member

Activity: 150
Merit: 100

View Profile
February 16, 2015, 11:22:27 AM

Türk üretimi alt coinleri en azından kendi eko sistemimizde kullanabilmeliydik.
Bir coin in geçerliliğinin olabilmesi için exchange sitelerinde işlem görmesinden çok piyasada kullanılabilirliği önemli bence.
Bakın göreceksiniz 2015 yılı bitmeden kitle servisi veren bir işletme kendi coin ini çıkaracak. coin in bir hizmet karşılığı olması onun fiyatının istikrarlı olmasını sağlayacak.
atıyorum gcoin diye bir coin çıkarsa google ve deseki bu coin ile adwords de reklam alabilirsiniz google apps dan hizmet alabilirsiniz.
veya godaddy gdcoin çıkarsa ve deseki bu coin ile domain register edebilirsiniz hosting satınalabilirsiniz.
bu coinler yaşar.

Hatta biraz daha abartayım.
Elimde  eLira ve DigitalPrice ı çıkaran ekiplerin bilgi birikimi olsa gider bunu Türkiyedeki büyük markalara pazarlarım.

Tüm market zincirleri bunun için yırtınmıyor mu?
makro puan,
migros money,
bimeks kumbara
liste uzun.

giderim örnek sadecehosting'e
derim ki yıllık reklam bütçen ne?
atıyorum 12.000 USD reklam bütçen var.
gel abi sana bir sanal para yapalım ismi SDC olsun. 12.000.000 adet SDC basalım.
sana 10 dilli bir site yapalım. wallet ın 10 dil destekli olsun.
kampanya boyunca senin sitenden vallet indirsin insanlar. lansman gününü beklesinler.
sende lansman gününden itibaren 12.000.000 SDC yi online wallet lara dağıt.
kendi sitende .com tescilini 6.000 SDC den satmaya başla. Yanında hosting ver x SDC den.
2 -3 tanede faucet site açalım sana sürekli reklamlarının döndüğü ordan da SDC leri damlatırız.
Sadece hosting e bu projenin artıları :
1. coin ekosisteminde namın yürür.
2. faucet sitelerinde kendi reklamının dışında adsense döndürsen  projeye harcadığın parayı toplarsın.
2. en kötü ihtimalle 12.000 USD karşılığı bastığın 12.000.000 SDC sana geri döner 2000 domain müşterin olur.

digitalprice ve elira projelerinin sahipleri bu yazdıklarımı okurlar inşallah.

Malesef türk mantığı kısa yoldan köşeyi dönüp kaçmak yönünde. Kimse 10-15 sene sonra yürür bu iş devam ederi uun sürede devamlı gelir kaynağı olur demiyor.
Aksiyon1
Member
**

Activity: 147
Merit: 10

View Profile
February 18, 2015, 07:54:32 PM

Güzel bir yazı. Devamını bekliyorum Smiley
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
March 14, 2021, 08:24:10 PM

Takdire değer olan Altcoinler ? Onlardan bazılarının isimlerini yazacağım.

- Ripple (XRP)
- BitShares (BTS)
- Stellar (STR)
- Darkcoin (DRK)

Darkcoin = Dash (oldu diye biliyorum)
Stellar    = XLM

bu coinler hala güncelleme alıyor ve geliştirmelerine devam ediyorlar. Kendilerini kanıtlamışa benziyorlar. Ama gelecekte ne olur bilinmez.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: