Bitcoin Forum
May 23, 2024, 09:14:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin core programını offline olarak usb de nasıl saklayabilirim?  (Read 2062 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 06, 2015, 08:45:29 PM

Merhaba bende yeniyim o yüzden çok konu açıyorum . umarım rahatsızlık vermiyorum Smiley)

Bitcoin core laptopa kurdum 2 gün sürdü bugüne gelmesi. Program c'ye kuruldu ama blokları felan d'ye indirdim. Sorulara gelecek olursak;

1- Bitcoin core adresime btc gönderirken illa açıkmı olması lazım?
2- Bitcoin core programını usb ye atsam ve laptoptan silsem usb üzerinden çalışırmı? Eğer çalışırsa hangi dosyaları usb ye atmam gerekir?
3- Diyelim ki laptoptaki bitcoin core adresime btc gönderdim ve programı usb ye atıp sildim. USB ye takıp çalıştırdığımda btc lerim hala yerinde duruyor olurmu yoksa silinirmi?
4- Diyelimki laptop çöktü içindeki btclerim gidermi ?

Şimdiden teşekkür ederim. Soruların cevabını belki uzun araştırmalar sonucu bulabilirdim ama yeni gelecek herkes kullansın diye buraya yazdım.
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
January 06, 2015, 08:54:22 PM

ilk olarak bitcoinler network üzerinde saklanır. btc'ye sahip olmak demek, networkteki o adresin "private key"ine sahip olmaktır.
bu private key'ler wallet.dat'ta saklanır.

1- açık olmasına gerek yok, ödeme almak için public adresi bilmen yeterli.
2- portable versiyonu yok qt wallet'ın ancak halledilebilir.: http://bitcoin.stackexchange.com/questions/6015/how-to-make-bitcoin-qt-client-portable-windows
3- sadece blockchain'in bulunduğu dizindeki wallet.dat adlı dosyayı yedekleyebilirsin flash belleğe.
ek olarak "qt'yi portable çalıştırmak için" 30GB+ blockchain'i yedekleyebilmen lazım bu da en az 64 GB'lık flash bellek demek.

4- wallet.dat'ı yedeklediğin sürece sıkıntı yok (eğer şifre koyduysan şifreyi de hatırlaman lazım).

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 06, 2015, 08:56:04 PM

ilk olarak bitcoinler network üzerinde saklanır. btc'ye sahip olmak demek, networkteki o adresin "private key"ine sahip olmaktır.
bu private key'ler wallet.dat'ta saklanır.

1- açık olmasına gerek yok, ödeme almak için public adresi bilmen yeterli.
2- portable versiyonu yok qt wallet'ın ancak halledilebilir.: http://bitcoin.stackexchange.com/questions/6015/how-to-make-bitcoin-qt-client-portable-windows
3- sadece blockchain'in bulunduğu dizindeki wallet.dat adlı dosyayı yedekleyebilirsin flash belleğe.
ek olarak "qt'yi portable çalıştırmak için" 30GB+ blockchain'i yedekleyebilmen lazım bu da en az 64 GB'lık flash bellek demek.

4- wallet.dat'ı yedeklediğin sürece sıkıntı yok (eğer şifre koyduysan şifreyi de hatırlaman lazım).

Teşekkür ederim çakır her sorumu cevaplıyorsun Smiley
7vpo
Hero Member

Activity: 503
Merit: 500

Na Zdorovie!

View Profile
January 07, 2015, 02:30:39 AM

Bitcoin block dataları flash belleğe yedeklenebilir fakat senkronizasyonu flash bellek üzerinde yapmak sıkıntılı olabiliyor. Eğer laptop / anakartınız USB 3.0 desteklemiyorsa bu işe girişmeyin. Oldukça kasıntılı oluyor zira...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: