Bitcoin Forum
May 11, 2024, 10:53:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin/Altcoin Alım/Satım Rehberi,Borsa Grafikleri ve Kavramlar.  (Read 9608 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 09, 2015, 04:35:06 PM

Merhaba arkadaşlar yine ben Smiley Borsaya tamamen yabancı ama bitcoin ile 1 aylık bir mazisi olan ben, değiş tokuş sitelerindeki tanımları, tabloları, grafikleri ve kavramları anlamakta zorluk çekiyorum. Hatta anlamıyorum. Borsa ile uğraşmış olanlar bu konuda zorluk yaşamıyorlar ama bilmeyen biri için inanın burada konuşulan konular bile çok yabancı geliyor. Sizlerden ricam bitcoini ve borsaları iyi derecede bilen bir gönüllü arkadaşımızın buraya bu konu hakkında bir rehber hazırlaması. Mesela; fiyat, hacim, derinlik,dump,ralli vs.. nedir? Bunları gösteren tablolar nasıl analiz edilir. Derinlik,hacim, fiyat gibi kavramların artıp azalması ne anlamlara gelir. Bunları etkileyen parametreler nelerdir? Alış satış miktarları nedir neden gösterilir? Şu fiyattan bu kadar alındı, şu fiyattan bu kadar satıldı gibi rakamlar var bunlar ne anlama gelir? Bunlar sadece yazarken aklıma gelen şeyler. Siz tecrübeli arkadaşlarımızın daha net ve hiçbir açık bırakmayacak bir rehber oluşturacağını biliyorum. Böyle sabit bir konu yapabilirseniz çok makbule geçer. Olur mu modum ?   Roll Eyes
1715467989
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715467989
Reply with quote  #2

1715467989
Report to moderator
1715467989
Hero Member
*

Ignore
1715467989
Reply with quote  #2

1715467989
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715467989
Hero Member
*

Ignore
1715467989
Reply with quote  #2

1715467989
Report to moderator
1715467989
Hero Member
*

Ignore
1715467989
Reply with quote  #2

1715467989
Report to moderator
lewentkurt
Full Member

Activity: 218
Merit: 100

View Profile WWW
January 09, 2015, 05:21:00 PM

Sorularınızla ilgili sitemizde yayınlanmış işinize yarayacağını düşündüğüm aklıma gelen makaleleri ekliyorum, umarım faydalı olur.

En çok kullanılan Bitcoin ve altcoin borsalarının özellikleri: http://coin-turk.com/bitcoin-ve-altcoin-borsalari/

Exchage sitelerindeki grafikler nasıl okunur: http://coin-turk.com/exchange-sitelerindeki-grafikler-nasil-okunmali-mum-grafigi/

Fiyatlardaki düşüş ve çıkış trendleri ne anlama gelir: http://coin-turk.com/bitcoin-dusus-ve-cikis-trendi-ne-anlama-gelir/

Bazı tanımların anlamına da buradan ulaşabilirsin: http://coin-turk.com/sozluk/
MURDERIGHT
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
January 09, 2015, 05:25:41 PM

Merhaba arkadaşlar yine ben Smiley Borsaya tamamen yabancı ama bitcoin ile 1 aylık bir mazisi olan ben, değiş tokuş sitelerindeki tanımları, tabloları, grafikleri ve kavramları anlamakta zorluk çekiyorum. Hatta anlamıyorum. Borsa ile uğraşmış olanlar bu konuda zorluk yaşamıyorlar ama bilmeyen biri için inanın burada konuşulan konular bile çok yabancı geliyor. Sizlerden ricam bitcoini ve borsaları iyi derecede bilen bir gönüllü arkadaşımızın buraya bu konu hakkında bir rehber hazırlaması. Mesela; fiyat, hacim, derinlik,dump,ralli vs.. nedir? Bunları gösteren tablolar nasıl analiz edilir. Derinlik,hacim, fiyat gibi kavramların artıp azalması ne anlamlara gelir. Bunları etkileyen parametreler nelerdir? Alış satış miktarları nedir neden gösterilir? Şu fiyattan bu kadar alındı, şu fiyattan bu kadar satıldı gibi rakamlar var bunlar ne anlama gelir? Bunlar sadece yazarken aklıma gelen şeyler. Siz tecrübeli arkadaşlarımızın daha net ve hiçbir açık bırakmayacak bir rehber oluşturacağını biliyorum. Böyle sabit bir konu yapabilirseniz çok makbule geçer. Olur mu modum ?   Roll Eyes

Smiley çok faydalı bi soru listesi hazırlamışsın yeni başlayanların(benim gibilerin) tam da sormak istedikleri soruları sormuşsun saolasın Wink
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 09, 2015, 06:20:45 PM

Sorularınızla ilgili sitemizde yayınlanmış işinize yarayacağını düşündüğüm aklıma gelen makaleleri ekliyorum, umarım faydalı olur.

En çok kullanılan Bitcoin ve altcoin borsalarının özellikleri: http://coin-turk.com/bitcoin-ve-altcoin-borsalari/

Exchage sitelerindeki grafikler nasıl okunur: http://coin-turk.com/exchange-sitelerindeki-grafikler-nasil-okunmali-mum-grafigi/

Fiyatlardaki düşüş ve çıkış trendleri ne anlama gelir: http://coin-turk.com/bitcoin-dusus-ve-cikis-trendi-ne-anlama-gelir/

Bazı tanımların anlamına da buradan ulaşabilirsin: http://coin-turk.com/sozluk/

Teşekkür ederim grafikleri okumama yardımcı oldu bu konular. Zaten sitenizi de takip ediyorum. Hacim ve derinlik ile ilgili bilgi bulamadım. Bunlarlada ilgili bir makaleniz varmı? Sanırım iyi bir analiz yapabilmek için bunlardan ne manalar çıkartmam gerektiğini bilmem lazım.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 10, 2015, 01:48:03 PM

2 sorum daha var:

1. İçinizde  hacim ve derinlik ile ilgili bilgi verebilecek var mı? Sanırım iyi bir analiz yapabilmek için bunlardan ne manalar çıkartmam gerektiğini bilmem lazım.

2. Diyelimki dogecoin 80 satoshi oldu. Bende elimdeki 1 milyon dogecoin için satış emri verdim. Onun satılması için bir başkasının o fiyattan 1 milyon dogecoin mi alması lazım. Yoksa site bunu kendisimi alıyor. Eğer bir başkasının alması gerekiyorsa ve hiçkimse almazsa ne olur?

goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
January 10, 2015, 04:24:06 PM

2 sorum daha var:

1. İçinizde  hacim ve derinlik ile ilgili bilgi verebilecek var mı? Sanırım iyi bir analiz yapabilmek için bunlardan ne manalar çıkartmam gerektiğini bilmem lazım.

2. Diyelimki dogecoin 80 satoshi oldu. Bende elimdeki 1 milyon dogecoin için satış emri verdim. Onun satılması için bir başkasının o fiyattan 1 milyon dogecoin mi alması lazım. Yoksa site bunu kendisimi alıyor. Eğer bir başkasının alması gerekiyorsa ve hiçkimse almazsa ne olur?

başkası alıyor site sadece aracı komisyonunu alıyor
alıcı çıkmassa çıkana kadar bekler satışta
cakir1
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

kün tuğ bolgıl kök kurıkan

View Profile WWW
January 11, 2015, 11:27:30 PM

2 sorum daha var:

1- derinlik dediğimiz şey aslında "alım desteği"nden başka bir şey değil.
diyelim ki elimde 10 btc var ve tl'ye çıkış yapmak istiyorum.
"yüksek hacimli" ve btc/tl dönüşümü yapan siteler arasında btctürk'ü gözüme kestirdim.
"Order Book"u açıyorum https://btcturk.com/OrderBook
ve derinlik tablosu üzerinde geziniyorum;
10 BTC'yi satarsam elime 6174 tl civarı bir miktar geçiyor: https://i.imgur.com/StnZDRT.png

bazı exchange'ler bunu "tablo" yerine "grafik" olarak sağlıyor.

Yine aynı şekilde grafik üzerinde gezinerek 10 BTC dumpladığımda (sattığımda)fiyatın 625 TL'ye düşeceğini görüyorum: https://i.imgur.com/FMbsZRe.png

bu durumda elime minimum 6200 tl civarı bir para geçecek.

Derinlik grafiklerini/tablolarını anlamlandırmak:
Bitcoin ve altcoin borsaları anlık olarak bile çok değişkenlik olduğu için; arbitraj, alım-satım vs yaparken "buy support"un (alım desteği'nin) geri çekilebileceğini, sizden önce dumplanabileceğini vs göze alın.
şahsi görüşüm; eğer arbitraj yapacaksanız sizi kara geçirecek miktardaki alım desteğinin %50'sinden fazlasına yatırım yapmayın, siz coinlerin  konfirmasyon almasını beklerken bir başkasının sizden önce satabileceği riskini vs unutmayın.

2- Satış emrin eğer alış emrinden küçük veya eşitse alım emri kadar işlem gerçekleşir.

diyelim sen 1 mil doge'yi 80'den satmak istiyorsun; ancak 200k doge alım emri var 80 sat'ta. Bu durumda şu olur:

Satış emirleri:   __________________ Alış emirleri:
800k @80 satoshi _________________ xyz @79 satoshi
xtm  @ 81 satoshi _________________ xko @78 satoshi

bu durumda istersen 80 satoshi'den satılmasını bekleyebilirsin. veya bu emri geri çekip 79 satoshi'den 800k doge'yi tekrar satabilirsin.

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Unutma zaman bir su akıp gider, Son pişmanlık toprakta fayda mı eder?
Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 12, 2015, 12:26:23 AM

Çakır allah senden razı olsun ne diyim .Valla %99 seviyede anladım. Çok teşekkür ederim. Sorum olursa buradan devam ederim yeni gelenlere de faydalı olur. Yeni sorularım şu:

1- Mesela ben 5000 satoshiden bir abc coini aldım . Sonra bu 4000 satoshiye düstü. Satış emri verdiğim de hiç kimse alım emri vermezse ne olur? Bu coin çöp mü olur? Benim elimde mi patlar?

2- Derinlik tablosu bize fiyatın artıp azalacağı yönünde yada başka bir şeye ipucu verirmi?
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
January 12, 2015, 01:21:05 AM

Çakır allah senden razı olsun ne diyim .Valla %99 seviyede anladım. Çok teşekkür ederim. Sorum olursa buradan devam ederim yeni gelenlere de faydalı olur. Yeni sorularım şu:

1- Mesela ben 5000 satoshiden bir abc coini aldım . Sonra bu 4000 satoshiye düstü. Satış emri verdiğim de hiç kimse alım emri vermezse ne olur? Bu coin çöp mü olur? Benim elimde mi patlar?

2- Derinlik tablosu bize fiyatın artıp azalacağı yönünde yada başka bir şeye ipucu verirmi?

1- Altcoinlerin %99'u  P&D (Pump & Dump) amaçlı coin'dir.
altcoin duyuru bölümü'nde ( https://bitcointalk.org/index.php?board=159.0 ) 146 sayfa var ve her bir sayfada 40 başlık var.
Basit bir hesapla: 146 * 40 / 2 = 2920 hadi kilitlenen vs konuları da çıkartalım ortalama 2500 civarı altcoin piyasaya sürüldü.
"main stream" olanları (yani ana akışa çıkan coinleri) saymazsak (Darknoin, PeerCoin, Litecoin, Dogecoin gibi) %99'a çok rahat ulaşırız.

Yeni bir özellik sunmayan, en az 3 aylık geçmişinde "yol haritası"na (roadmap'e) sadık kalmayan her coin malesef bir P&D'dir. P&D'lerde Fiyat spekülasyonlarını iyi takip etmek (özellikle ANN konularında döner bunlar) gerekir gelecek fiyatı kestirebilmek için. Bu konularda çok fazla FUD döner. (İtiraf edeyim FUD yapanlardan biri de benim Grin ) Komüniteye gaz vermek, yeni gelenleri satın almaya zorlar vs. Hani cem yılmaz hintilerin reenkarnasyon inancı ile ilgili diyor ya: "bi dahaki gelişinde kralsın be oğlum" gibi FUD'lar çok döner Altcoin ANN konularında "bu coin kesin çok değerlenecek" gibilerinden.

P&D Coinlerin fiyat grafiği genelde şöyledir:

Bazı P&D'ler hiçbir zaman ikinci yükselişe bile geçemeden ölürler. Bazıları da 3. yükselişi yaparlar ancak hiçbir zaman tepe fiyatına erişemezler. Fiyat analizi yapmak için sadece bu grafik yeterli değil elbette, ancak genel olarak bu grafiğe uygun hareket eder bu coinler.
Bazı örnekler: (grafiğin üstündeki 2m'ye tıklayıp genel grafiği görün)
XSP: en yüksek tepesi olan 6k satoshi'yi gördü, 1100-1500 aralığında gezindi, 3.5k 2. tepeyi yaptı, 2k'ya geri düştü, 3k'ya geri döndü ve şu anda 1k'nın altında ölüm döşeğinde.
https://www.bittrex.com/Market/?MarketName=BTC-XSP
SBIT: 38k tepeyi gördü, 15k'da bir süre tutundu, 5k'ya düştü, 2. tepeyi 17k'da yaptı, düzenli olarak düşüşe geçti, 5k seviyelerinde ve bu da ölüm döşeğinde.
Bu 2 örnekteki coin'i de altcoin bölümündeki konuda paylaşmıştım. "kazın satın" diye.

2- Derinlik tablosu'nu iyi yorumlamak gerekir. Yukarıda dediğim "FUD" olayını sözde coin geliştiricileri özde P&D'ciler de çok yapar. Örneğin fiyat 10k seviyelerindedir, adam doğrudan gider 2k seviyelerine 10 BTC,20 BTC alış duvarı koyar. insanlara güven aşılar.
Ancak gerçek tam olarak şudur:
fake buy wall support   Angry

lol, retard. My buy order is sitting at 2753. You're more than welcome to sell it to me.

so you removed your order after all hahaha coward
why dont you buy directly there is a lot of sell orders show some support to this coin

It got filled.  Grin
LIAR Cheesy Cheesy Cheesy Wink

Biraz da developer'ın FUD'ı:
What have been told?

sonuç olarak: %appdata% klasörünü arada bir temizlemek gerekir Grin
https://i.imgur.com/7DKW43e.png

'Öd Tengri yasar kişi oglı kop ölgeli törimiş' demiş atan, Unutma, bu hayatta her zaman onurun için yaşa
Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 12, 2015, 03:41:21 AM

Emeğine sağlık. Şimdi gidip biraz P&D yapayım  Grin
RhBjK
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
January 13, 2015, 01:34:24 PM

ellerinize ve emeğinize saglık sormayı dusundugum aklıma takılan bır cok konunun acıklaması olmus. bu derınlık tablosu uzerınden ıslemde az bıraz daha soru ısaretlerım kaldı onlarıda cozersem ıns cok daha guzel olacak:D
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 16, 2015, 05:59:23 PM

Bir altcoinin marketteki hacmi arttığı halde neden değeri düşer?

Bu bir pump and dump tablosu mu? 16.30-17.30 arası dikkatimi çekti.

cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
January 16, 2015, 06:59:21 PM

Bir altcoinin marketteki hacmi arttığı halde neden değeri düşer?

Bu bir pump and dump tablosu mu? 16.30-17.30 arası dikkatimi çekti.

büyük yeşil kısım "pump" kırmızı kısım da dump'ı gösteriyor.

Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 16, 2015, 07:02:47 PM

Desene pump'a yetişememişiz  Grin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 18, 2015, 12:56:24 PM
Last edit: January 18, 2015, 02:19:56 PM by olcaytu2005

Aşağıdaki grafikte 0.1 BTC değerinde NODE almak istediğimde sırasıyla 74,75,77 ve 78 satoshi değerlerinden toplam 0.1 BTC değerinde NODE almış oluyorum. Yani alım fiyatı 74 gözükmesine rağmen ben büyük kısmını 78 den alıyorum ve alım fiyatını 78'e çıkarıyorum.
 0.1 BTC değerinde NODE satmak istediğimde ise sırasıyla 73,72,71 ve 70 satoshi değerlerinden satıyorum. Yani satış fiyatı 73 gözükmesine rağmen ben büyük kısmını 71 den satıyorum ve satış fiyatını 70'e düşürüyorum.

Buraya kadar sanırım doğru anlamışım. Eğer yanlışım varsa düzeltin. Birde ben satın alma emri girdiğimde benim emrim buy orders kısmına gidiyor ve satmak isteyenler için fiyat o miktara yükseliyor sanırım!!

Bu tabloda buy orders'ın 73 ten 74 çıkması yada sell orders'ın74 ten 73 e düşmesi için neler olması gerekir. Birde bu alım satım tablosunda fiyat farkı yok. Bazılarında alım 500 satoshi satış 300 satoshi oluyor. Arada 200 fark var bu neden kaynaklanıyor?
cakir1
Sr. Member

View Profile WWW
January 18, 2015, 04:51:28 PM

Aşağıdaki grafikte 0.1 BTC değerinde NODE almak istediğimde sırasıyla 74,75,77 ve 78 satoshi değerlerinden toplam 0.1 BTC değerinde NODE almış oluyorum. Yani alım fiyatı 74 gözükmesine rağmen ben büyük kısmını 78 den alıyorum ve alım fiyatını 78'e çıkarıyorum.
 0.1 BTC değerinde NODE satmak istediğimde ise sırasıyla 73,72,71 ve 70 satoshi değerlerinden satıyorum. Yani satış fiyatı 73 gözükmesine rağmen ben büyük kısmını 71 den satıyorum ve satış fiyatını 70'e düşürüyorum.

Buraya kadar sanırım doğru anlamışım. Eğer yanlışım varsa düzeltin. Birde ben satın alma emri girdiğimde benim emrim buy orders kısmına gidiyor ve satmak isteyenler için fiyat o miktara yükseliyor sanırım!!
Eğer alış ve satış işlemlerini "anında" yapacaksan evet dediklerin doğru. fiyatı yükseltir veya düşürebilirsin. Ancak alım veya satım için sen de bu tablodaki gibi emir girip bekleyebilirsin. Yani alış veya satış işlemin anlık gerçekleşmez, birinin gelip senin girdiğin fiyattan almasını veya satmasını beklemen gerekir.

Bu tabloda buy orders'ın 73 ten 74 çıkması yada sell orders'ın74 ten 73 e düşmesi için neler olması gerekir. Birde bu alım satım tablosunda fiyat farkı yok. Bazılarında alım 500 satoshi satış 300 satoshi oluyor. Arada 200 fark var bu neden kaynaklanıyor?
buy orders'ın 74'e çıkması için 258.601 node'dan daha fazla alış emri girilmesi gerekir, yani birisi çıkıp 74 sat'tan 300 node almak istediğinde 258.6 node'u satın alır bunun yanında sitede 41.4 node alış emri koymuş olur 74 satoshi'den.

Bazı coinlerde fiyat uçurumu olmasının bir çok sebebi olabilir,
birisi yüklü alım yapmış ve aradaki fiyat farkı kapanmamış olabilir.
coin daha yeni exchange'e girmiştir fiyatı tam olarak oturmamış olabilir.
asıl sebep: satışı yapan kişinin gözünde o coinin değeri 500 satoshi'dir. alışı yapan kişinin gözünde o coin'in değeri 300 satoshi'dir.

bu arada tip için teşekkürler Smiley

Teknik Olarak Bitcoin
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
January 18, 2015, 05:03:06 PM

bu arada tip için teşekkürler Smiley

Ben teşekkür ederim Smiley
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
June 06, 2015, 09:39:52 AM

Bu ekranlardan benim Anladığım şu:
Derinliği olmayan bir coinde 0.1 btc ile aktüel fiyatı değiştirebiliyoruz.
Peki bizim aktüel fiyatı değiştirmemiz bize nasıl Kazanç sağlıyor?

Ben cs de şöyle bir hareket yaptım,
Satıcılar şu şekildeydi :
5000 56
4000 59
1226 61
14000 65
21999 75
.
.

Alıcılar ise şe şekilde :
1200 54
4000 52
1800 51
1900 50
800 49
600 48
8000 47

Son işlem fiyatı ise 54 den 2000 adetti
Elimdeki cs yi alcurex e attım,
47 ye kadar tüm alışları karşılayıp elimdeki csleri sattım.
Sonra 48 den elimdeki tüm btc ile alım yazdım ve çıktım.

beş altı saat sonra geldiğimde manzara şu şekildeydi;

Satıcılar şu şekildeydi :
3226 64
14000 65
21999 75
.
.

Alıcılar ise şe şekilde :
1200 47
4044 46
1800 41
1900 39
9800 38

Bi Sürü cs oldu elimde Smiley
Son işlem fiyattaı48 idi
Şimdi bu yaptığım pumpdump mı?
düşüşe oynamış oldum.
Yoksa sadece şansım yaver mi gitti?
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
June 06, 2015, 10:16:14 AM

Kısa süreli bir dump yapmışsın ama mantıklı olmuş. Pahalıdan satıp ucuza almaya çalışmışsın şansında yaver gitmiş . Hacim düşük olduğundan sıkıntı olmamış. Yoksa senin üstüne alım emri koyabilirlerdi. Sende yine fiyatı yükseltmek zorunda kalırdın . İs inada binince sattığın dan daha yüksek fiyata almak zorunda kalabilirsin.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
June 06, 2015, 08:44:57 PM

Kısa süreli bir dump yapmışsın ama mantıklı olmuş. Pahalıdan satıp ucuza almaya çalışmışsın şansında yaver gitmiş . Hacim düşük olduğundan sıkıntı olmamış. Yoksa senin üstüne alım emri koyabilirlerdi. Sende yine fiyatı yükseltmek zorunda kalırdın . İs inada binince sattığın dan daha yüksek fiyata almak zorunda kalabilirsin.

Usta peki pump nasıl oluyor?
Benim örnekte, elimdeki btc ile 56, 59, 61, 65 kademelerini satın alıp, son işlem fiyatını 65 yapsam.
75 deki Duvarın öncesi bir fiyat olan 70 den satış yazsam ve bu alımlardan etkilenen birileri ilerleyen zamanda gaza gelip 68 deki satış emrimi satın alırlarsa.
Pump yapıp fiyat yükseltmiş, dump yapıp aldığımı Karla satmış olurdum.
Doğru mu anlamadım?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: