Bitcoin Forum
May 10, 2024, 09:35:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kripto paralar hakkında bazı sorularım var  (Read 3533 times)
twats (OP)
Full Member

Activity: 155
Merit: 100

View Profile
January 23, 2015, 07:10:55 PM

bitcoin nedir nasıl çalışır açık anahtarlı şifreleme ve proof of work nedir? bunları öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

6mbtc bitcoinim var okuduğum yorumlardan hareketle al-sat yapmayı düşünüyorum nelere dikkat etmeliyim bunu yaparken ?
1715376914
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715376914
Reply with quote  #2

1715376914
Report to moderator
1715376914
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715376914
Reply with quote  #2

1715376914
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
January 23, 2015, 07:21:46 PM

bitcoin nedir nasıl çalışır açık anahtarlı şifreleme ve proof of work nedir? bunları öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

6mbtc bitcoinim var okuduğum yorumlardan hareketle al-sat yapmayı düşünüyorum nelere dikkat etmeliyim bunu yaparken ?

http://mesuttimur.com/bitcoin-nedir-nasil-calisir/
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
January 24, 2015, 02:19:59 AM

Dostum sana yardımcı olmayı çok isterdim ama malesef öyle hap şeklinde öğrenilmiyor Smiley Vakit buldukça hem forumdaki hemde başka sitelerdeki herşeyi okumalısın.Zamanla oturuyor herşey. Benimki 1,5 ay sürdü.
 Al sat yapacaksan bter exchange sitesin den başlayabilirsin.  Bu konudaki Bitcoin alim satım rehberini iyice oku. 1 coine yatırım yapacaksan önce grafiklerini iyi incele. Sonra forumdaki o coin ile ilgili yazıları oku. Ucuzdan almaya çalış ve en önemli kural hırs yapma. %10-20-30 kar ile yetin.
24 saatlik yüzde artış değerlerine aldanma. 1 satoshiden 2 stoshiye çıkan bir coin %100 kazanç sağlamış gibi gözüksede alim satım tablosuna baktığında  belkide 10 satoshilik bi işlem  yapılmıştır. O yüzden hacim çok önemli.  Sıkı pazarlikci ol ve mümkün oln en düşük fiyattan almaya çalış. Yeni çıkan coinlere sakın atlama onlar gerçek değerini bulana kadar baya bi düşüş yaşayabilir.hangi fiyattan ne kadar alınıp satılmış ,ne kadar alım satım  emri var onları incele. Asla panik alımı ve satışı yapma sabırlı ol. Şimdilik bu kadar Smiley
teramit
Legendary
*

Activity: 1870
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 29, 2015, 09:28:24 PM

elindeki para birçok borsanın minumum işlem ücretinin altında biryere gönderirken ki miner fee yi de düşününce kesinlikle daha fazla bitcoine ihtiyacın var.Al-sat yapmak zor iştir yani bitcoin dünyasından bağımsız bir durum.Deneyimle pekişir.kaybederek öğrenilen bir ortam.
%10 kar yerine %1-2 gibi rakamlara odaklan.

twats (OP)
Full Member

View Profile
February 12, 2015, 08:07:58 PM

biraz yerine oturdu gibi bitcoin bilgim.
diyelim bir adrese 1 bitcoin gönderdim bunun gerçekleşme şekli ise şöyle:elimdeki bitcoini yada hashı,şifreyi özel imzam ile imzalayıp sonra sha256 algoritması ile şifreleyerek o adrese gönderdim bunu bitcoin ağına duyurdum bitcoin madencileri benim açık anahtarımla gönderdiğim hashı doğruladılar
ve bitcoin o adrese ulaştı bu şekilde mi ?
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 12, 2015, 08:12:26 PM

biraz yerine oturdu gibi bitcoin bilgim.
diyelim bir adrese 1 bitcoin gönderdim bunun gerçekleşme şekli ise şöyle:elimdeki bitcoini yada hashı,şifreyi özel imzam ile imzalayıp sonra sha256 algoritması ile şifreleyerek o adrese gönderdim bunu bitcoin ağına duyurdum bitcoin madencileri benim açık anahtarımla gönderdiğim hashı doğruladılar
ve bitcoin o adrese ulaştı bu şekilde mi ?

Evet benden iyi anlamışsın  Grin
twats (OP)
Full Member

View Profile
February 12, 2015, 08:19:19 PM

aslında varya artık bana gerizekalımı dersin ne dersin bilmiyorumda yazdığımı anlamadım ben de sadece yardım arıyorum Cheesy
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
February 12, 2015, 08:27:43 PM

aslında varya artık bana gerizekalımı dersin ne dersin bilmiyorumda yazdığımı anlamadım ben de sadece yardım arıyorum Cheesy

Şöyle örnek vereyim bende:

Sen bir devlet memurusun. Bir evrak hazırlıyorsun imzalıyorsun. Zarfın içine koyup kendi adresini ve göndereceğin adresi yazıp birde pul(madenci ücreti diyelim) yapıştırıp gönderiyorsun. Gönderdiğin birimdeki evrak kısmına(burayada blockchain diyelim) bu zarf geliyor. Burada zarf açılıp adresler kontrol ediliyor. İmzan ve evrak numaraların kontrol edilip doğrulanıyor ve gelen evrak defterine(blok diyelim) kaydediliyor. Daha sonra evrak senin gönderdiğin adrese o defter ile ulaştırılıp imza karşılığı teslim ediliyor Smiley
twats (OP)
Full Member

View Profile
February 12, 2015, 08:28:17 PM

ilk sha 256 algoritması ile şifreliyosun bitcoini sonra imza ekliyorsun bu şekilde sanırsam ve açık anahtar açıcı özel anahtar şifreleyici değil mi ?
CarnageTR
Full Member

Activity: 150

View Profile
February 12, 2015, 10:28:20 PM

ilk sha 256 algoritması ile şifreliyosun bitcoini sonra imza ekliyorsun bu şekilde sanırsam ve açık anahtar açıcı özel anahtar şifreleyici değil mi ?
tam tersi açık anahtar şifreleyici özel anahtar açıcı. öteki türlü herkes elindeki bitcoinleri alırdı
temroa
Full Member

Activity: 126

View Profile
April 10, 2015, 05:20:49 PM

Arkadaşlar şu proof of worku anlaşılır şekilde anlatabililir misiniz ? Ağ hedefi nonce ne oluyor anlamakta güçlük çekiyorum.

▲▼▲▼▲▼▲▼  No.1 Bitcoin Binary Options and Double Dice  ▲▼▲▼▲▼▲▼
████████████████████████████████  sec◔nds trade  ████████████████████████████████
↑↓ Instant Bets ↑↓ Flexible 1~720 minutes Expiry time ↑↓ Highest Reward 190% ↑↓ 16 Assets [btc, forex, gold, 1% edge double dice] ↑↓
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
April 10, 2015, 05:55:44 PM

Arkadaşlar şu proof of worku anlaşılır şekilde anlatabililir misiniz ? Ağ hedefi nonce ne oluyor anlamakta güçlük çekiyorum.

Bu konuda türkçe kaynak çok fazla yok. Satoshi'nin yazdığı makalenin türkçe çevirisi daha önce bitcoinhaber'de bitkoyun arkadaşımız tarafından yayınlandı. Bu makalenin iş-kanıtı ve ağ bölümünü okursan yeterince bilgi edinebilirsin.
   Eğer ingilizcen orta seviye ve üstü ise buradaki konuyu da okuyabilirsin sana yardımı dokunur.
temroa
Full Member

View Profile
May 27, 2015, 02:57:34 PM
Last edit: May 27, 2015, 07:35:53 PM by temroa

iki sorum var proof of workte bloğa eklenen bir nonce değeri var bloğa bu eklendikten sonra sha 256 kriptografik özet fonksiyonu uygulanarak çıkan sonuç test mi ediliyor yoksa bu proof of work sistemi tamamen sayıdan mı ibaret ? ayrıca ağ hedefinin zorluk seviyesinin tersi olduğunu görmüştüm bir bu nasıl birşey sorularım bunlar teşekkür ederim.

edit:proof of work olayını çözdüm sayı zincire eklenecek bloğa ekleniyor ve bu blok kriptografik özet fonksiyonundan geçiriliyor.

ama 2. soru hala bilmediğim birşey ağ hedefi ve zorluk seviyesinin neden tersi bu nasıl birşey bu hala gizemli benim için

████████████████████████████████  sec◔nds trade  ████████████████████████████████
↑↓ Instant Bets ↑↓ Flexible 1~720 minutes Expiry time ↑↓ Highest Reward 190% ↑↓ 16 Assets [btc, forex, gold, 1% edge double dice] ↑↓
temroa
Full Member

View Profile
May 27, 2015, 07:36:12 PM

açıklayabilecek biri var mıdır ? yardımcı olursanız çok mutlu olucam

olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
May 27, 2015, 07:46:33 PM

Eğer forumda sorduğun bir soru cevaplanmıyorsa, araştırma yapıp konu hakkında yeterli bilgi toplayıp daha sonra yeni bir konu açıp bizede anlatabilirsin. Ben öyle yapıyorum Smiley
temroa
Full Member

View Profile
May 27, 2015, 07:48:00 PM

Eğer forumda sorduğun bir soru cevaplanmıyorsa, araştırma yapıp konu hakkında yeterli bilgi toplayıp daha sonra yeni bir konu açıp bizede anlatabilirsin. Ben öyle yapıyorum Smiley

maalesef bu nokta ile alakalı bir kaynak bulamadım ingilizcem ise mevcut ingilizce kaynakları anlamaya yeterli değil Smiley

xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
May 30, 2015, 06:32:01 AM

maalesef bu nokta ile alakalı bir kaynak bulamadım ingilizcem ise mevcut ingilizce kaynakları anlamaya yeterli değil Smiley
Üstat inşallah bulursun. Benimde bu konuda bilgim yok ve bende çok merak ettim.
Hatta siz yazmasanız öule birşeyden haberim dahi yoktu. Bulduğunuzda bizide bilgilendirirseniz çok seviniriz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: