Bitcoin Forum
June 19, 2024, 01:49:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Btcturk.com Sitesinden Büyük Miktarda Para Çekmek  (Read 7597 times)
SanalPara (OP)
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
January 26, 2015, 02:58:57 PM

Arkadaşlar Merhaba, Btcturk.com sitesine mesaj attım fakat aradığım cevabı tam olarak alamadım. Sorum aşağıda. Bu konuyu vergi uzmanına veya mali müşavire danışın dediler. Var mı aramızda vergi uzmanı veya mali müşavir? Sorumu cevaplayabilirler mi?

SanalPara yazdı:

İyi günler,
Mesela elimde 50.000 TL'lik bitcoin var diyelim. Bunu btcturk.com sitenizde bozdurmak istiyorum. Bu 50.000 TL'yi banka hesabıma çekersem eğer Maliye'ye takılır mıyım? Sonuçta yüksek bir miktar ve vergi ödemeden hesabıma çekmiş oluyorum. Ne kadar banka hesabıma çekersem Maliye'ye takılmam? Bu konu hakkında kaynak göstererek cevap verebilir misiniz?

Sergül cevapladı:
Merhaba,

Hesap Onayı ve Limitler kısmında göreceğiniz üzere günlük 25.000 TL , aylık 15.000 TL çekme limitiniz bulunmaktadır.

Bu konuyu vergi uzmanına veya bir mali müşavire danışmanızı tavsiye ederiz.

Vergilendirme konusunda destek vermemekteyiz.

Teşekkür ederiz.

Bu konu ile ilgili sorularınızı bu e-postaya cevap yazarak sorabilirsiniz.

Saygılar,

BTCTurk Ekibi
JAN 26, 2015  |  03:47PM EET

cincan
Full Member

Activity: 160
Merit: 100

View Profile
January 26, 2015, 03:11:24 PM

Tek seferde 25.000 lik islem yaparsan sorun olabilir ama gunluk 5.000-7.000 tl'lik islemlerle cekersen parani sorun olacagini zannetmiyorum. Belli bir limit vardi eskiden takibe alinan paralarin suandaki net limit nedir bilmiyorum o yuzden garanti veremem. Mali musavirlerinde pek bilgisi olacagini zannetmiyorum..
halisakal
Hero Member

Activity: 625
Merit: 500

View Profile
January 26, 2015, 03:14:56 PM

1.7. Arızi Kazançlara İlişkin İstisna Tutarı

Gelir Vergisi Kanununun 82 nci maddesinde yer alan arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 23.000 TL olarak tespit edilmiştir.

23.000 TL yı geçmesin 1 takvim yılında hesabına çektiğin tutar. Ayrıca EFT olarak 8000 TL dan düşük tutarlar incelenmiyor sanırım.

Anne baba kardeş hesap açıp çekebilirsin. 5000-4000 gibi.
testerman
Hero Member

Activity: 840
Merit: 1000

View Profile
January 26, 2015, 03:20:55 PM

bu konu benimde kafami kurcaliyor,

bazi arkadaslar vergiye tabii degil diyor ama, bir bilenden ogrenmek lazim
cincan
Full Member

View Profile
January 26, 2015, 03:21:54 PM

Gelir Vergisi Kanununun 82 nci maddesinde yer alan arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 23.000 TL olarak tespit edilmiştir.

23.000 TL yı geçmesin 1 takvim yılında hesabına çektiğin tutar. Ayrıca EFT olarak 8000 TL dan düşük tutarlar incelenmiyor sanırım.

Verdiginiz kanun kar etmekden dolayi olacak bir durummu? Yoksa yurtdisindan paranin giris yapmasi ve kaynagin belli olmamasindanmi??
halisakal
Hero Member

Activity: 625
Merit: 500

View Profile
January 26, 2015, 03:41:40 PM

Verdiginiz kanun kar etmekden dolayi olacak bir durummu? Yoksa yurtdisindan paranin giris yapmasi ve kaynagin belli olmamasindanmi??

bu kazancın süreklilik arz etmediği için ticari kazanç olarak vergilendirilmiyor. 23.000 üzeri karın olursa eğer Gelir Vergisi Beyannamesi verip Diğer Kazanç ve iratlar şeklinde kazancını maliyeye bildirmen ve vergisini ödemen gerekir. 1 takvim yılı içerisinde. BTC alım satımı zaten vergilendirilen bir kazanç türü değil şuan için Gelir Vergisi Kanununda. Ama yılda 23.000 üzeri olursa maliyeye bildirmen gerekir.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=GQ4Qqj49rt79C4Ep&type=teblig
cincan
Full Member

View Profile
January 26, 2015, 06:10:42 PM

bu kazancın süreklilik arz etmediği için ticari kazanç olarak vergilendirilmiyor. 23.000 üzeri karın olursa eğer Gelir Vergisi Beyannamesi verip Diğer Kazanç ve iratlar şeklinde kazancını maliyeye bildirmen ve vergisini ödemen gerekir. 1 takvim yılı içerisinde. BTC alım satımı zaten vergilendirilen bir kazanç türü değil şuan için Gelir Vergisi Kanununda. Ama yılda 23.000 üzeri olursa maliyeye bildirmen gerekir.

Tesekkurler bilgi icin Smiley
testerman
Hero Member

View Profile
January 26, 2015, 06:58:58 PM

BTC alım satımı zaten vergilendirilen bir kazanç türü olmadigi icin, beyannname verdigimiz takdirde vergi vermeyecekmiyiz demek oluyor bu?
CarnageTR
Full Member

Activity: 150

View Profile
January 26, 2015, 08:00:08 PM

BTC alım satımı zaten vergilendirilen bir kazanç türü olmadigi icin, beyannname verdigimiz takdirde vergi vermeyecekmiyiz demek oluyor bu?

her kazanç tipi tek tek kanunla belirtilemeyeceği için çakallık yapıp ortalığı talan eden olmasın diye böyle bir limitlendirme var. Bişeyden kar sağladığında bunu bildirmek zorunluluktur. bildirmeyip senelerce kayıtsız kazanç elde edebilirsin ama bir gün illaki bir açık verir ve takibe girersin o zaman ödemediğin tüm vergiler bir anda hanene yazılır.
testerman
Hero Member

View Profile
January 28, 2015, 10:40:54 AM

her kazanç tipi tek tek kanunla belirtilemeyeceği için çakallık yapıp ortalığı talan eden olmasın diye böyle bir limitlendirme var. Bişeyden kar sağladığında bunu bildirmek zorunluluktur. bildirmeyip senelerce kayıtsız kazanç elde edebilirsin ama bir gün illaki bir açık verir ve takibe girersin o zaman ödemediğin tüm vergiler bir anda hanene yazılır.

sorumun tam yaniti olmamis, beyanname verdigimiz takdirde vergiden muaf mi oluyoruz? maliye kar edip etmedigimizi nasil anliyor.
cincan
Full Member

View Profile
January 28, 2015, 12:10:24 PM

sorumun tam yaniti olmamis, beyanname verdigimiz takdirde vergiden muaf mi oluyoruz? maliye kar edip etmedigimizi nasil anliyor.

Özetle;

-Maliye kar edip etmediğini anlayamaz normal şartlarda, bunu sadece senin TL hesabına gelen paraların bir açıklaması yoksa ve rakamların yüksek oluşundan göze batarsa senin bir şeyden kar ettiğini veya bir yerden bildirmediğin gelirinin olduğunu anlayıp sana vergi cezası kesecektir.

-Böle bir durumla karşılaşmamak için halisakal'in dediği rakamlar boyutunda bir kar ediyorsan bunu kendin bildirip vergisini ödemen gerekiyor bunu yapmazsan ve takibe alınırsan vergi cezası kesilecektir.

testerman
Hero Member

View Profile
January 28, 2015, 02:10:27 PM
Last edit: January 28, 2015, 02:23:09 PM by testerman

hesabima para giriyor olabilir, lakin hesaba para girmesi demek kar etmek anlamina nasil geliyor, bunu maliye nasil tespit edecek ..

bir olay yaratalim.

Durum 1 :

Adamin biri, elden 2. el, btc uretmek icin mining cihazi alir 30.000 dolar karsiliginda(ikinci el oldugu icin, elden odenir para)

arkadas mininge baslar, ancak 1 sene icerisinde bu cihaz ancak 20.000 dolarlik kazi yapar, urettigi 20bin dolarlik btc yi btc turktte satar. parayi hesabina ceker, maliyeye gore kisi 20.000 net kar etmistir, halbuki kisi 10.000 dolar zarar etmistir..

Durum 2 :

Bir baska adamin biri, btc uretmek icin yurtdisindan ayni cihazi mining cihazi alir 45.000 dolar karsiliginda(gumruk kargo falan maliyetli olur)

arkadas mininge baslar, ancak 1 sene icerisinde yine bu ayni oldugu icin ancak 20.000 dolarlik kazi yapar, urettigi 20bin dolarlik btc yi btc turktte satar. parayi hesabina ceker, maliyeye gore kisi 20.000 net kar etmistir, halbuki kisi 25.000 dolar zarar etmistir..

simdi ben zarar edip etmedigimi nasil ispatlayacagim?

cincan
Full Member

View Profile
January 28, 2015, 02:49:08 PM

hesabima para giriyor olabilir, lakin hesaba para girmesi demek kar etmek anlamina nasil geliyor, bunu maliye nasil tespit edecek ..

bir olay yaratalim.

Durum 1 :

Adamin biri, elden 2. el, btc uretmek icin mining cihazi alir 30.000 dolar karsiliginda(ikinci el oldugu icin, elden odenir para)

arkadas mininge baslar, ancak 1 sene icerisinde bu cihaz ancak 20.000 dolarlik kazi yapar, urettigi 20bin dolarlik btc yi btc turktte satar. parayi hesabina ceker, maliyeye gore kisi 20.000 net kar etmistir, halbuki kisi 10.000 dolar zarar etmistir..

Durum 2 :

Bir adamin biri, btc uretmek icin yurtdisindan ayni cihazi mining cihazi alir 45.000 dolar karsiliginda(gumruk kargo falan maliyetli olur)

arkadas mininge baslar, ancak 1 sene icerisinde yine bu ayni oldugu icin ancak 20.000 dolarlik kazi yapar, urettigi 20bin dolarlik btc yi btc turktte satar. parayi hesabina ceker, maliyeye gore kisi 20.000 net kar etmistir, halbuki kisi 20.000 dolar zarar etmistir..

simdi ben zarar edip etmedigimi nasil ispatlayacagim?

Mali muşavir vs . değilim ama ticaret hayatımdan olan bilgilerim ve halisakal'in belirttiği maddeye istinaden yanıtlıyorum.

Durum 1 : 2. el bir makine alıyorsunuz ve parasını elden ödeme yapıyorsunuz hiç bir kaydı olmadığı için, ben bu kazanç için bu kadar para harcadım ve kar ettim ama yaptığım yatırımı düşünce 23.000 Tl'yi geçmiyor deme hakkınız bulunmuyor bence.

Durum 2 : Şirket olarak faturalı şekilde alırsanız ve yaptığınız işlem sonucunda kazandığınız, yaptığınız harcamaya göre; zararda olduğunuz için vergi çıkmayacaktir. (Bitcoin hala bir sınıfa girmediği için bu şansınız bile olmaya bilir, Ve Kazandığınız rakam üzerinden vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Örnek: Makinayı çalıştırdınız 50.000 dolar üretti ama paranın sadece 20.000 dolarını TL hesabınıza çektiniz, ve kalan 30.000 doları bir wallet tuttunuz zarar ettim gibi gösterip vergi ödememek için. Bitcoini sınıflandırmak devlet için çok zor. Bu yüzden sadece hesaba geçiçek paraya bakacaktir ve sizin zararınızı göz önünde tutmayacaktır.

Şahız olarak düşünürsekde faturayı TC'nize kestire bilirsiniz. Bunu bildirebilirsiniz ama bir geçerliği olmayacaktir.

Sonuç olarak hesabınıza yüklü miktarda para geçiyorsa ya bildirip vergisini ödiceksiniz veya hiç bir şey yapmadan yakalanırsanız cezasını ödemek zorunda kalcaksınız.

Normal bir vatandaş ya maaş alır yada emekli olabilir. Aldığı rakamlar bellidir. Ayrıca kira geliri varsa bile bunu gene zaten devlete bildirip verigisini ödüyorsunuz, o yüzden fazladan gelen paranın kaynağını bildirmeniz gerekiyor. halisakal'in dediği gibi bu rakam 23.000 Tl'yi geçmiyorsa. Bu rakamların dışında hesabına yüksek paralar giriyorsa devlet bunun hesabını sorar.

Var sayalım böyle bir kar / gelir var ve vergisini vermek istemiyorsunuz ; küçük rakamlar halinde ailenizin arkadaşlarınızın hesabını kullanarak hallede bilirsiniz. Bununda riski ve cezasi vardir dip not.
testerman
Hero Member

View Profile
January 28, 2015, 03:00:57 PM

peki bu btcyi yurtdisi exchange sitesinde bozdurup, tr deki banka hesabina doviz olarak cekersek bir problem olur mu?  bildigim kadariyla devlet , hesaba giren dovizi sormuyor artik, nerden buldun yasasini kaldirmislardi bir kac sene evvel, sicak para cekmek icin..

olmadi boyle bir yol denenebilir mi?
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 28, 2015, 03:10:30 PM
Last edit: January 28, 2015, 03:29:13 PM by MorpheWQ

İspat demek, resmi olarak tüccar olmak ve gelir/gider hesabınızı "resmi olarak kabul edilebilir" evraklarla tutarak gelir beyannamenizi vermeniz demektir. Başka bir ispat yöntemi bulunmuyor. Eğer bunu yapmıyorsanız, maliye de resmi evrak kabul ettiği banka hesabı giriş kayıtlarını kullanır, vergi ister veya ödenmeyen vergi için ceza kesebilir. Bence adil.

Örneğin resmi bir şirket 1 milyon lira kar elde ettiyse ve çıkarıp bu 1 milyon lira sevdim seni deyip bana verdiyse, bu durumda 1 milyon gelir üzerinden vergi öder. Yok ben onu elden verdim, hayrına dağıttım vs diyemez. Ben de 1 milyon gelir üzerinden vergi öderim. Bu teorik bilgi, pratikte bu böyle olmaz. O ilgili şirket birine para verecekse karşılığında belge ister ya da sevdim seni deyip para vermez Smiley Tam aksi durumda benden para alacak ise karşılığında fatura düzenler.

peki bu btcyi yurtdisi exchange sitesinde bozdurup, tr deki banka hesabina doviz olarak cekersek bir problem olur mu?  bildigim kadariyla devlet , hesaba giren dovizi sormuyor artik, nerden buldun yasasini kaldirmislardi bir kac sene evvel, sicak para cekmek icin..

Detayını tam olarak bilmemekle beraber, ben maliye olsam ve biri yurda döviz sokmuş olsa, vergi almayı bir kenara bırakın, teşekkür ederdim Smiley

Şaka bir yana mutlaka bir vergisi/harcı bir şeyi vardır. Yine beyan edilmesi gerekir, bir miktar vergi tahakkuk ettirilir. Ama bunu yurt içnde oluşan verginize mahsup edebilirsiniz gibi geliyor bana. Başka türlü bir muafiyet olacağını sanmıyorum.
cincan
Full Member

View Profile
January 28, 2015, 03:20:31 PM

İlgili çıkartılan kanun belli dönemleri kapsamaktadır. Ve sonraki dönemlerde beyan edilmesi ve vergisinin ödenmesi gerekmektedir.

https://www.alomaliye.com/2013/varlikbarisi-2013.pdf
cincan
Full Member

View Profile
January 28, 2015, 03:34:46 PM

Olay tabikide kara para değil, sonuç ortada bir para var alım-satım yaparak kar ettiniz ve cebinize girecek devlet bunun vergisini isteyecek. Bunu yasal yolla yapmadığınız zamanda neredeyse kara para sokuyorsunuz ülkeye gibi sınıflandıralabilir ve bunu yapanların izledikleri yollar ve alınan önlemleri içeren bir yazı buldum inceleyebilirsiniz.

http://www.karapara.gen.tr/makale/detay.asp?id=40
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 28, 2015, 06:04:36 PM

btcTurk ün limitlerinin kat kat üstünde para çekim yapan bir arkadaşım var  Grin sadece btc işi yapıyor.
aylık birkaç yüzbini buluyor hareketleri kimse gelip ne yapıyorsun demiyor ona
birisi birşey diyecekse ilk ona der ona kimse dememişse sizin tasalanmanıza gerek yok.
Birisi ona birşey derse ben haberdar ederim sizi Smiley
petahashminer
Legendary
*

Activity: 1890
Merit: 1037

View Profile
January 28, 2015, 11:34:50 PM

btcTurk ün limitlerinin kat kat üstünde para çekim yapan bir arkadaşım var  Grin sadece btc işi yapıyor.
birisi birşey diyecekse ilk ona der ona kimse dememişse sizin tasalanmanıza gerek yok.

hocam pardon,

btcturke gonderim yapmadan mi cekiyor bu arkadas bu yuzbinlik miktarlari?

yani direk net, btcturkten kendi hesabina giris mi var ?

eger oyleyse hakikaten sorun yok o zaman..

Bitcoin is the path to lambo. Lambo leads to women. Women lead to marriage. Marriage leads to...suffering.
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 28, 2015, 11:44:52 PM

hocam pardon,

btcturke gonderim yapmadan mi cekiyor bu arkadas bu yuzbinlik miktarlari?

yani direk net, btcturkten kendi hesabina giris mi var ?

eger oyleyse hakikaten sorun yok o zaman..
her türlü yapıyor Smiley
başka siteden gönderip çektiği de oluyor yada direkt btcturke gönderip sağda solda dolaştırıp çektiği de oluyor.günlük ve aylık çekme ve yatırma limitlerini 1 haftada - 10 günde oldurduğu da oldu.Yüksek işlem hacminde limitiniz btcturk oluyor genelde, başka sıkıntınız olmuyor.
btcturk un limitleri ni zorluyor yetmiyor başka hesaplarla iş yapıyor.Yani sağlam para trafiği oluyor.yine sağlam btc ltc transferleri oluyor.
o transferler yüzünden TL bazında kimse soru sormadı ama exchange siteleri sen nerden buldun bu btc leri diye hep sordular hesabını dondurdular işlem hacmi yüzünden gerekli dökümanları sağlayana kadar beklettiler btc lerini.Madenci isen aldığın cihazın faturasını gönder görelim bile dediler.Standart kyc işlemlerini biliyorsunuz bu onların dışında birşeydi.al-sat yaptığı için ispatlaması kolay oldu ama ispat edemeseydi ne olurdu bilmem Smiley
Yani derdiniz TL değil btc olsun bazı siteler hızlı hareketler olunca yada hacminiz artınca hesabınızı korumaya aldık falan diyorlar.
Benim liseden arkadaşım Bddk da ona sürekli soruyorum yeni birşey ler var mı diye şikayet yada inceleme olmadan kimse ellemez hesabınızı diyor.Bankaların kara para aklama mevzuatı gereğince zaten limitleri var o limitleri zamanla artırıyorlar.Yani yasak ise zaten banka izin vermez size.O limitleri de kolayca açmazlar hatta bazen hiç artmaz diyorlar ama öyle dedikten sonra arttığını da gördüm Smiley
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: