Bitcoin Forum
May 14, 2024, 05:45:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Alternatif Kripto Paraların Maliyet ve Değerlerinin(Fiyatları) Belirlenmesi  (Read 6159 times)
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
February 25, 2015, 09:50:11 PM
Last edit: February 25, 2015, 10:02:36 PM by olcaytu2005

BİR COİNİN MALİYETİNE ETKİ EDEN UNSURLAR VE COİNLERİN MARKET DEĞERLERİ

Bir malın(peynir,zeytin,araba vs.) fiyatı temel olarak onu elde maliyetinin üstüne belli oranda kar konularak ortaya çıkar. Fakat bazı ticari mallar bu tanımın dışında kalırlar. Yani maliyetleri ile satış fiyatları arasında kesin bir ilişki kurabilmek neredeyse imkansızdır. Örnek olarak Da Vinci'nin bir tablosu, Marilyn Monroe'nun bir sütyeni Smiley , Antikalar, Hisse senetleri vesaire vesaire. Bu listeyi uzatabiliriz. İşte bizim kripto para birimlerimizde de maliyet-fiyat ilişkisi neredeyse hiç yoktur.
   Peki o zaman bu coinlerin fiyatları nasıl oluşuyor? İşte bu çok merak edilen soruya bu konuda cevap bulmaya çalışacağız.

DAHA BÜYÜK APTAL TEORİSİ

Daha büyük aptal teorisine göre bir nesnenin fiyatı esasi değeri ile değil, alıcıların beklentileri ve akıl dışı inanışları ile belirlenir. Başka bir tarafın o mala olduğundan daha fazla fiyattan sahip olmayı arzuladığı kanaatinde ki mantıklı bir alıcı, fiyatı makul görülebilir. Ya da o nesne ileride daha büyük bir aptala satılabilir beklentisi içindedir.
   Gayrimenkul de, daha büyük aptal teorisi fiyatın daima yükseleceği beklentisi olduğundan yatırım yapmaya teşvik eder. Fiyatların sürekli yükselmesinden dolayı alıcı/satıcılar diğer riskleri hafife alabilirler. Borsalar da, çoğu yatırımcı şüpheli bir yatırım yaptığında, daha büyük aptal teorisinin etkisiyle ne de olsa ileride daha büyük bir aptala satabileceklerini farz ederler. Başka bir ifadeyle, onlar bir malı o fiyatı hakettiğinden dolayı değil başa birine daha yüksek fiyattan satabileceklerine inandıkları için alırlar. Buna kurtarılan yatırım ya da stok yatırımı denilebilir.
   Sanat; fiyat hareketlerine ayrıcalıkların, fikir yürütmelerin, benzersizliğin etki ettiği esasi değerin pek bir öneminin olmadığı bir diğer ticari maldır. Da vinci'nin tablolarının değeri paha biçilemezdir.  Marilyn Monroe'nun bir sütyeni 20 bin dolara satılmıştır. Koleksiyoncular sanat eserlerine ve ya değerli olduklarına inandıkları şeylere gerçek değerinden kat be kat fazla para verebilirler.

Peki o zaman alıcı ya da satıcıların beklentilerini belirleyen ya da inanışlarını etkileyen unsurlar nelerdir? İşte onlardan bazıları:

1. MADENCİLİK MALİYETLERİ

Madenciliğiniz esnasındaki ödediğiniz fiyatları değerlendirerek kolayca bir tahminde bulunabilirsiniz. Mesela 1 günlüğüne 1gh/s için 0,5 bitcoin vererek bir rig kiraladığınızı varsayalım. 24 saatlik süre sonunda 10.000 coin ürettiğinizi varsayarsak , bu coinleri en az 5k satoshiden satmanız gerekir ki en azından maliyetinizi karşılasın. Madencinin bu coini kazarken en az %100-200 oranında bir kar elde etmek istediğinide hesaba katarsak, coinin marketteki ilk satış fiyatı tahminen 20-30 k arasında bir fiyat olabilir(Pazarlık payınıda kattım).
   Eğer rig kiralamak yerine kendi riginizi kullanıyorsanız o zaman elektrik,cihaz ve uzun vadede amortisman maliyetlerini göz önüne alacaksınız. Örnekle;

Cihaz: Antminer S4 2 THs
        Güç Tüketimi:1,38 KW
        Elektrik kWh(kilowattsaat):0,11$ (Vergiler dahil Türkiye genel ortalaması)
        Cihazın Saatlik/Günlük Enerji:1,38*0,11= 0,1518$ x24 sa = 3,65$ elektrik maliyeti(günlük)

Amortisman ve cihaz maliyetini göz ardı edersek, 1 gün içinde kazdığınız koinleri en azından 3,65 dolardan fazla fiyata satmalısınız ki zarar etmeyesiniz. Eğer bu maliyetleri karşılayamayacaksanız zaten o coin kazmaya değmez. Coinlerin çoğu borsaya girdikleri 1-2 gün içerisinde çok yüksek fiyatlara satılır ve giderek düşerler. Arada tekrar sıçramalar yapsalarda ilk satış fiyatına ulaşabilen coin sayısı çok azdır.
   Madenciliğe girmeden de bir coinin maliyetini hesaplamanın yolu olduğunu belirten drako adlı arkadaşımız bloktaki ödüle, zorluk değişkenine, fiyatına ve hash oranına bağlı olarak bir formül geliştirmiş. Formülü tam olarak anlayamadığım için çevirmedim fakat isteyen arkadaşlar buradan bakabilirler. Burada ki hesaplamalardan çıkan değer coinin o anki değerinden düşükse coin maliyetini çıkarıyor üstünede kar bırakıyor demektir.

2.PREMINE (ÖN KAZI):

Geliştiriciler önceden belli bir oranda coin'i kazarak(mesela ilk 50 bloğu kendileri kazarlar ya da kazmışlardır) bunları çekilişlerde, ödüllerde orda burda kullanacağız derler. Ama aslında amaçları, coin iyi bir borsaya girip fiyatı arttığında elindekilerin hepsini satarak kar elde etmektir. Coin'in duyurusunda ön kazı(premine) oranı belirtilir. Ön kazı oranı “0” olan bir coin diğerlerine göre daha avantajlıdır.

3.IPO(INITIAL PUBLIC OFFERING)/ICO(INITIAL COIN OFFERING):

Bu iki terim farklı anlamlara gelse de basitçe şu şekilde ifade edilebilir. Coinler kazılmaya  başlamadan önce belli bir miktarının bitcoin karşılığında satılarak, bunları satın alan kişilere ödedikleri bitcoin kadar pay ayırmaktır(tabi coini çıkarırlarsa Smiley ). Ethereum her ne kadar bir coin olmasada piyasaya çıkmadan bütün etherler satıldığı için bir örnek olarak gösterebiliriz. IPO/ICO tamamen bir risk olduğu için bu tür coinlere bulaşılması önerilmez. Fakat geliştirici vaad ettiklerini yaparsa tabiki çok kazandırır.

4. POW(PROOF OF WORK)/POS(PROOF OF STAKE):

Tanımlar ile kafanızı karıştırmak istemiyorum. POW kısaca madencilik ile elde edilen coin, POS ise cüzdanınında bulunan coinlerin belli bir olgunluğa ulaşınca size belirtilen oranda verdiği coin. Olgunluk süresi ve kar coinin ana konusunda belirtilir. Her ikisini birlikte kullanan coinler ile birlikte ayrı ayrı kullanan coinlerde vardır. Burada tamamen kişisel görüşüm olarak yalnızca POW kullanan ya da POW+POS ise büyük miktarı POW için ayıran coinlerin daha değerli olduğunu düşünüyorum. POS süreci ne kadar maliyetsiz gibi gözükse de hem cüzdanı sürekli açık bulundurmak hem de cüzdanda coin bulundurmak zor olmakla birlikte getiriside azdır.

5. BLOK SÜRESİ/BLOK ÖDÜLÜ/TOPLAM ÜRETİM MİKTARI:

Çok fazla üretilecek olan bir coinin değeri düşük olacaktır. Blok süresi düşük ve blok ödülüde yüksekse buda fiyatını düşürecektir. Eğer blok ödülü az ve toplam miktarda makul bir oranda ise (bitcoin ile karşılaştırılabilir) bu coinin fiyatı daha yüksek olacaktır.

Yukarı da açıkladığımız etkenlerin dışında coinin fiyatına etki eden diğer unsurlar şunlardır:

* Geliştirici Ekip ve vaat ettikleri
* Github üzerinde kodların yayınlanması
* Yol haritası ve yol haritasına sadık kalınması
* Coin logo tasarımı ve konunun hazırlanma biçimi
* Coini diğerlerinden farklı kılan unsurlar
* Algoritması
* Duyuru konusunun self-moderate olması
* Coinin herhangi bir borsaya girmesi
* Daha büyük bir borsaya girmesi
* Coinin hash oranı
* Geliştiricilerin açtıkları konuda aktif olması vb.  Birçok unsur daha coinin fiyatına etki eder.

Mesela geliştiricilerin tanınmış ve güvenilir olmaları fiyata artı yönde etki ederken , yeni üyelikle açılmış bir coin duyurusu daha az tepki alır. Konu self-moderate ise geliştirici olumsuz yorumları silebilir. Buda fiyata eksi yönde etki eder. İnsanlar tasarımı beğenipte o coine ilgi duyabilirler. Gibi gibi dahada uzatabiliriz.

Bu konuyu düzenlerken forumdaki birçok arkadaşımızın fikirlerinden faydalandım. Yeni başlayanların daha iyi değerlendirmeler yapabilmesine yardımcı olması için elimden geldiğince basit seviyede anlatmaya çalıştım. Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin. Ayrıca konu ile ilgili yorumlarınızı lütfen bu başlık altında paylaşın . Çünkü biliyorum ki buraya yazmadığım daha birçok unsur var fiyatı etkileyen.

Son olarak belirtmeliyim ki, yukarıda fiyata etki ettiğini belirttiğim tüm unsurlardan en önemlisi ve geçerlisi hala “daha büyük aptal” teorisidir.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
February 25, 2015, 10:04:08 PM

Bütün herkesi altcoin tecrübelerini paylaşmaları için konuya davet ediyorum. Önemli/önemsiz demeyin yazın . Bizde tartışalım Smiley
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 26, 2015, 09:27:31 AM

eline sağlık konuyu güzel özetlemişsin.yaklaşık1 yıldır altcoin piyasasını bıraktım sayılır. yeni çıkan coinleri takip etmek çok zahmetli bir iş, risk çok yüksek, artık kar oranları eskisi kadar yüksek değil.
o yüzden genel anlamada uzak durmakta fayda var.
aliser
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
February 26, 2015, 12:08:11 PM

Öncelikle ellerine sağlık ciddi emek vermiş ve paylaşmışsın.

Ancak!

Artık altcoin kavramının scam kavramı ile eş değer olduğunu düşünen bir güruhun üyesiyim. Tamamen farklı bir yapı ve çalışma prensibi ile çıkmadığı sürece tüm altcoinler scam diye düşünüyorum.
olcaytu2005 (OP)
Legendary
*

View Profile
February 26, 2015, 12:50:47 PM

Altcoinlerin %99 unun scam olduğu görüşüne bende katılıyorum Ancak taklitler aslını yaşatır prensibi nedeniyle bu coinlere soğuk bakmıyorum . Birde altcoinlerin madencilik heyecanını hala taze tuttuklarını düşünüyorum . Bitcoinin zorluk derecesi malum. Her ne kadar scam da olsa Bitcoin için faydalı yönleri olduğunu da göz ardı edemeyiz. Bir diğer faydası yenilik getiren coinlerin Bu özellikleri bitcoinin de gelişmesine ön ayak olabilir.
Frank.Dux
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
February 26, 2015, 02:40:56 PM

tüm altcoin lerin scam olduğunu söylemek bazı coinlere haksızlık olur kanısındayım. eğer mevcut teknolojinin üzerine (bitcoin) daha farklı yenilikler geliştirmeler vs. ekleyebiliyorsa bir coin ve bunu sözle değil gerçekten hayata geçirebiliyorsa scam diyemeyiz. premine, instamine, ninjamine vs. ne olursa olsun benim için önemli olan gerçek dünyada hangi soruna çözüm olduğu, kullanılabilirliği ve getirdiği yeniliktir. bitcoin in ne kadar instamine olduğunu bilen var mı örneğin aramızda. ama şu anda hiç kimse demiyor ki diff çok düşükken bazıları binlerce btc üretti. herkes bitcoin in getirdiği yeniliği tartışıyor.
aliser
Hero Member

Activity: 826

View Profile
February 27, 2015, 06:34:00 AM

tüm altcoin lerin scam olduğunu söylemek bazı coinlere haksızlık olur kanısındayım. eğer mevcut teknolojinin üzerine (bitcoin) daha farklı yenilikler geliştirmeler vs. ekleyebiliyorsa bir coin ve bunu sözle değil gerçekten hayata geçirebiliyorsa scam diyemeyiz. premine, instamine, ninjamine vs. ne olursa olsun benim için önemli olan gerçek dünyada hangi soruna çözüm olduğu, kullanılabilirliği ve getirdiği yeniliktir. bitcoin in ne kadar instamine olduğunu bilen var mı örneğin aramızda. ama şu anda hiç kimse demiyor ki diff çok düşükken bazıları binlerce btc üretti. herkes bitcoin in getirdiği yeniliği tartışıyor.

Ben de bundan bahsettim zaten, eğer mevcut teknolojinin üzerine bir yenilik eklenmiyor sadece ismi, üretim adeti ıvırı zıvırı değişiyorsa ki geneli böyle scamdır dedim. Bu işin başından beri buradayız neredeyse çıkan tüm coinler scam oldu Dark gibi temel değişikliklere imza atanlar hariç.
Frank.Dux
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
February 27, 2015, 07:05:40 AM

500 küsur coin in %95 i scam dir bu konuda haklısınız.
testerman
Hero Member

Activity: 840

View Profile
May 07, 2015, 08:23:16 PM

GUZEL bir yazi olmus, bunu kacirmistim, diger forumdaki linkten geldim

eline saglik hocam.
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
May 07, 2015, 09:57:56 PM

Eline sağlık güzel olmuş. Teoriyi sevdim. Gerçi hayatta birçok alanda bu teoriye göre hareket ediyoruz orası ayrı.
hunterwolf
Legendary
*

Activity: 1108
Merit: 1002

View Profile
May 07, 2015, 11:48:57 PM

Uğraşıp uzun uzun yazmışsın, ellerine sağlık.

Ben de altcoinlerin %99'unun scam olduğunda hemfikirim.

Açıkçası alt coinleri sadece al sat yapıp BTC arttırmak için kullanıyorum,  ki yine %99 bu amaçla kullanıyor. Yeri geliyor çok güzel kazandırıyor, yeri geliyor çok güzel kaybettiriyor  Grin

misal dün grave ile olan kaybımı bu mesajda yazdım.

gördüğünüz gibi kaç katına çıkmışken, birden yarıya düştüm. daha önce defalarca başıma gelen bir olay, hemen her seferinde de pc başında olmadığımdan oldu açıkçası.
Elbette tam tersi defalarca 3-4 katına çıktığım oldu haliyle.

O nedenle yeni başlayanlar varsa önerim, kesinlikle  hiç bir alt coini uzun süre elinizde tutmayın.

xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
May 08, 2015, 12:07:07 AM

işte bu çok mükemmel oldu Smiley. Bnm gibi yeni başlıyanlar için böyle bilgilendirmeler altın değerinde.
Ellerine sağlık üstadım çok saol.
Bu arada herzamanki gibi bir sorum olucak.
Dün akşam forumu yakalamaya çalışırken "damlaya damlaya göl olur, cüzdanı açık bırakıncada damlıyor ufakdan" gibi bir tabir okudum anlam veremedim. Hatta State mi Stake mi neydi öyle bir tabir yazıyordu. Onun hakkında bilginiz varmı ?
Derdimi anlatamadıysam affola. Teşekkürler.
hunterwolf
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 12:15:25 AM

işte bu çok mükemmel oldu Smiley. Bnm gibi yeni başlıyanlar için böyle bilgilendirmeler altın değerinde.
Ellerine sağlık üstadım çok saol.
Bu arada herzamanki gibi bir sorum olucak.
Dün akşam forumu yakalamaya çalışırken "damlaya damlaya göl olur, cüzdanı açık bırakıncada damlıyor ufakdan" gibi bir tabir okudum anlam veremedim. Hatta State mi Stake mi neydi öyle bir tabir yazıyordu. Onun hakkında bilginiz varmı ?
Derdimi anlatamadıysam affola. Teşekkürler.

Arkadaşım konuda geçen POS(PROOF OF STAKE) senin sorduğun. pos coinler cüzdanında bulunan coine göre belirli bir pay veriyor bekledikçe.
Coine göre değişiyor, %1-3-5 vs. olabilir veya blok ödülü olablir.
Bunun için cüzdanın devamlı açık durması gerkiyor, yine coine göre değişmekle birlikte cüzdana atılmasının üzerinden 4-5-8 saat vs. geçtikten sonra stake başlıyor.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 12:22:51 AM

@Hunterwolf üstat çok teşekkür ederim. Konuyu okudumda öyle bilgi çıkartamadım acemilikden olsa gerek.
Peki Starin arkadaşımızın uğraştığı "masternode" luk hakkında daha ayrıntılı bilgilendirmeyi nasıl alabilirim.
Ingilizcem olmadığından dolayı yabancı konulara vakıf olamıyorum, yardımcı olurmusunuz ?
hunterwolf
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 01:10:19 AM

masternode açma konusunda benim de fazla ayrıntılı bilgim yok.

teorik olarak masternode destekleyen coinler için, yine her coine göre değişen miktarlar var. örneğin crave için 500, grave için 25000 vs. gibi.
Gereken miktarı cüzdana çekip, config ayarlarını yaparak masternode olarak çalıştırıyorsun cüzdanı. her block bulundukça belirli bir miktar pay alıyorsun networkden, coine göre değişen.  
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 01:19:48 AM

Teşekkürler üstat. Bunun için Starin in başını ağrıtmak gerekiyor ozaman Smiley.
Peki anladığım kadarıyla şu durumu öğrenmek istiyorum.
Masternoda açmak için belli miktar bakiyen olması gerekiyor ve bu bakiyeli hesap sürekli online olmak zorunda.
Asıl soru şu POS desteklik coinlerde stake muhabbeti devreye giriyormu?
Starinin bahsettiğine göre masternoderlara günde diyelim 5-10 coin atıyor. Pos sistemide %1 atmaya başlıyormu?
Yoksa masternode destekleyenler de Pos mu olmuyor.
Genel işleyişlerini merak ettim ileride lazım olucaktır illaki.
Starin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

Infected Mushroom

View Profile WWW
May 08, 2015, 01:23:47 AM

Masternode ve staking aynı zamanda olmuyor. PoW fazı az süren coinlerde blokların hızlı ilerlemesi ve işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için çıkan bir fikir PoS masternodeları. O yatırdığın hibeyi de istediğin zaman çekebiliyorsun. Bu hizmeti sağlaman karşılığında PoS bloklarından çıkan coinin bir miktarını sen alıyorsun.

xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 01:31:39 AM

Şimdi daha açıklayıcı olmaya başladı. Bu arada iyi insan lafının üstüne gelirniş bu olsa gerek Smiley.
Başka birşey dilesem olucakmış SmileySmiley.
Üstat yani bu durumda masternode lar cüzdanda bıraktığı hibe ile piyasadan bir miktarı coinde çekilmiş oluyor ve miktar azalıyor buda talep durumunda arz karşılayamadığından fiyatlarıda yükseltmiş olur mu? 
Anlatmak istediğim masternode nasıl bir sistemki bundan iki tarafda karlı çıkıyor ?
Starin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 250

Infected Mushroom

View Profile WWW
May 08, 2015, 01:41:16 AM

Şimdi daha açıklayıcı olmaya başladı. Bu arada iyi insan lafının üstüne gelirniş bu olsa gerek Smiley.
Başka birşey dilesem olucakmış SmileySmiley.
Üstat yani bu durumda masternode lar cüzdanda bıraktığı hibe ile piyasadan bir miktarı coinde çekilmiş oluyor ve miktar azalıyor buda talep durumunda arz karşılayamadığından fiyatlarıda yükseltmiş olur mu? 
Anlatmak istediğim masternode nasıl bir sistemki bundan iki tarafda karlı çıkıyor ?

İki tarafın karlı çıktığı durum nedir bilmiyorum. Crave'e talep oldukça kazancını bozdurabilirsin, talebin kalıcı olarak düştüğünü hissettiğinde ise hibeyi satarsın.

xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
May 08, 2015, 01:47:08 AM

E tabiki orası öyle. Acil durumdur. Asıl garip yani sabit düşüş satış gerçekleşmesi.
Burada olcaytu nun dediği daha büyük aptal sistemi işe el atıyor olsa gerek.
Bu arada masternode işindede başarılar diliyorum. Forumda gördüğüm kadarıyla son üç aydır masternode işine girmiş kimse yok.
Cesaretinizin olumlu sonuçlanması dileğiyle.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: