Bitcoin Forum
July 03, 2022, 06:33:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 »
1  Local / Proje Geliştirme / Java Programcısı aranıyor on: October 30, 2019, 07:48:16 PM
Exchange API entegrasyonu ve bazı gerekli modüllerin Java dilinde yazılması için ücreti mukabilinde destek olacak bir arkadaş aranıyor.

Detaylar ve teklifler için özel mesaj ile iletişime geçiniz.
2  Local / Proje Geliştirme / Bot satışı tavsiyeleri on: August 25, 2019, 03:58:33 PM
Merhabalar,

Yabancılara bot satmak istiyorum fakat satış konusunda bazı prüzler mevcut.
Bunların nasıl aşılabileceği konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var.

- Güvenlik :
Kapalı kaynak kodlu bir .jar yada .exe dosyası veriyorsunuz. Kullanıcı buna güvenmeyebilir. Kaynak kodunu da eklemek mümkün fakat büyük bir emeği uygun fiyata veremezsiniz. Burada bir karmaşa mevcut.
Botun bir art niyetinin olmadığını ispatlamanın bir yolu yada testi var mı? Aklınıza bir fikir geliyorsa paylaşın lütfen.

- Lisanslama :
Sadece satılan kişinin kullanması için bir sistem düşünmek yada hazır olanlardan kullanmak gerekebilir, burada da tavsiye alabilirsem memnun olurum (Bot komple Java da geliştirilmiştir)

- Fiyat :
Bot satın alan kişinin malı oluyor ve aylık yıllık gibi bir kavram yok, tek ücretle ömür boyu kullanılacak. Zaten her ay para tahsil etmek gibi şeylerle uğraşmaya da degmez. Fiyatlama konusunda özellikleri açık kapalı şekilde birkaç seviye fiyat düşünüyorum fakat sizlerin görüşü varsa değerlendirmek isterim.

Lütfen botun tamamen temiz, hilesiz ve güvenli olduğunu düşünerek yorum yapınız.
3  Local / Servisler / Her gün ziyaret ettiğiniz kripto siteleri on: August 14, 2019, 11:25:04 AM
Kripto ile ilgili haber, paylaşım, teknik vb konularında her gün yada sık sık ziyaret ettiğiniz web siteleri hangileridir?
4  Local / Pazar Alanı / Satılık Android Yazılım Güvenliği Kütüphaneleri on: August 12, 2019, 03:23:27 PM
Merhabalar,

Android uygulamalarda en büyük sorunlarda birisi de, uygulamaların çoğunun kolayca kırılıp, bazı gizli verilerin açığa çıkarılabilmesi veya bazı yöntemlerle haksız kazanç elde edilebilmesidir.
Bunların en büyük mağdurları bankalar, borsalar, oyunlar ve bazı özel amaçlı uygulamalardır.
Uzun yıllardır güvenli ödeme platformları için yazılım geliştirmekteyiz ve Android için yazdığımız bazı korumaları satılığa çıkarma niyetindeyiz.

Bu korumalar birer static library olarak gelmekteler ve C dilinde yazılmışlardır.

Bunlarla:
-- Cihazın root-lanmış olduğunu algılayabilir
-- Uygulamanızın bir debugger altında çalıştığını algılayabilir
-- Cihazda kurulu hooking framework-lerinin bulunup bulunmadığını denetleyebilir
-- Uygulamanıza etki etmekte olan zararlı yazılımları yakalayabilir
-- Uygulamanızın değiştirildiğini (patching) anlayabilirsiniz.
-- Kötü bir durum algıladıktan sonra güvenli bir şekilde kritik dosyaları silip uygulamayı crash ettirebilirsiniz.

Eğer siz de kritik veriler tutan bir Android uygulama geliştiriyor ve uygulamanızı dış tehditlere karşı korumak istiyorsanız özel mesaj ile iletişime geçebilirsiniz.

5  Economy / Trading Discussion / Useful custom indicators library on: August 25, 2018, 09:42:13 PM
Hello everyone.

Lets share promising custom indicators under this topic. I have seen many of them in tradingview and similar platforms. You can share your favorite ones with a link or description or even math formula Smiley

Hope everybody can get some benefit from the topic.

Sincerely
6  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Crypto Trading Revenue Could More Than Double in 2018 on: August 19, 2018, 10:32:36 AM
New research from Sanford C. Bernstein & Co. suggests that revenue generated by cryptocurrency exchanges could more than double to hit $4 billion in 2018, Bloomberg reports August 17.

The report, titled “Crypto Trading — the Next Big Thing is Here?,” argues that the protracted crypto bear market is unlikely to impact the burgeoning revenue generated by exchanges.

Moreover, “as the crypto-asset class seasons and institutional demand builds,” traditional financial sector firms — including custodians and asset managers — will find “a plethora of opportunities,” the analysts suggest.

Bernstein found that in 2017, the buying and selling of cryptocurrencies generated $1.8 billion in transaction fees alone — equivalent to eight percent of the revenue of traditional exchanges. On the basis of the analysts’ findings, Bloomberg notes that “in terms of segments, only the global cash equities business surpassed crypto trading.”How cryptocurrencies' average daily traded volume over 30 days compares with major traditional segments. Source: Sanford C. Bernstein note citing CoinMarketCap, CBOE, Coindance, SIFMA, as cited by Bloomberg

The analysts note that the mainstream financial sector has been wary of entering crypto spot markets amid regulatory uncertainty and market volatility that besets the nascent industry.

They add that Wall Street’s circumspection risks that in the U.S., major crypto exchange and wallet provider Coinbase could end up with an “unassailable competitive position.” The analysts estimate that Coinbase boasts a whopping 50 percent of the transaction revenue pool.

As Cointelegraph reported earlier this week, Coinbase CEO Brian Armstrong has said that the exchange was signing up 50,000 users per day in 2017, helping customers to trade $150 billion worth in crypto that year.

https://cointelegraph.com/news/analysts-crypto-trading-revenue-could-more-than-double-in-2018
7  Economy / Trading Discussion / Best indicator combinations on: August 12, 2018, 08:39:46 AM
Hello there,

You can share best indicator combinations here. The combination means using a few indicators together.

My best combination is;
  • Bollinger Bands
  • MACD
  • RSI
8  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Crazily Oversold Coins on: June 23, 2018, 09:37:56 PM
Lets find and report the deadly oversold altcoins here.

For example STRAT seems extremely oversold recently. It is dropping since very long time.

Add your findings, maybe we can discuss when to buy them before they change their trend to go up.
9  Bitcoin / Bitcoin Technical Support / Every wallet address has just one private key which can be generated again? on: June 14, 2018, 10:47:22 AM
Hello,

There are bitcoin wallet addresses which are actually public keys, right?

Every public key has one private key.

There are bitcoin address generator programs which generates random addresses.
There is very little possibility to generate a public and private key of an already used wallet, correct?

When a user wants to create a bitcoin address, the same addres generator generates a pair of public & private keys. If another user wants to create a random bitcoin addres, the same generator algorithm can generate previous public & private keys once more.

This means, if there is a software (I know actually this exists) which generates random addresses and checks their balance, there is little possibility to find a wallet with balance in it.

This can be another bitcoin stealing algorithm, right?

I don't understand how we can sure that our bitcoins are safe in our wallets in such situation?
The probability is really small but there is a chance.

Am I correct?

Is there any prevention method agains random address generation?

Regards
10  Other / Meta / Category confusion in forum and software based solution idea on: June 14, 2018, 10:29:24 AM
TL;DR
There are many topics opened in a wrong place in the forum.
The category confusing can be solved with software, for example if the moderator had to categorize 5+ topics of the same person within 2 months, that user could be blocked for 1 to 2 months from opening new topics.

Long version
I see that Bitcointalk forum becomes more and more popular & crowded.
As far as I can see in the forum, the majority create new topics in the most watched categories. Most of these topics have not related to that category and should actually have been opened in a different category, but people are opening them up to the populace at the request of sight.
This makes those populace places untraceable.

Besides, the most valuable topics that are opened in non-populous categories are not very popular. As a result, there is only one category that is inflated, others stay weak.

Moderators move some wrongly placed topics in the right categories as much as they can, but if the people are educated, this effort will not be needed at all, so we do not pay moderators.

The category confusing can be solved with software, for example if the moderator had to categorize 5+ topics of the same person within 2 months, that user could be blocked for 1 to 2 months from opening new topics.

Sincerely.
11  Local / Konu Dışı / Forumda kategori kavramı on: June 13, 2018, 03:38:10 PM
Forumda gördüğüm kadarıyla, çoğunluk en çok izlenen kategoriye konu açıyor. Bu konuların büyük bir kısmının o kategori ile pek alakası yok ve aslında farklı bir kategoride açılmış olmalıydı fakat daha çok insan görsün (sosyal medya hastalığı) isteğiyle en popluler yere açılıyorlar.
Bu da o populer yerleri izlenemez kılıyor.

Bunun yanı sıra, populer olmayan kategorilerde açılan çok değerli konular ise pek rağbet görmüyor. Sonuçta şiştikçe şişen tek bir kategori oluyor, diğerleri zayıf kalıyor.

Moderator ne kadar gücü yeterse düzenlemeler yapıyor ama insanlar düzgün olsa bu efora hiç gerek olmayacak, sonuçta moderatore çıkarıpta para ödemiyoruz.

Kategori karmaşası yazılımla çözülebilir, örneğin eğer moderator aynı kişinin 5+ konusunu farklı kategoriye taşımak zorunda kaldıysa bu arkadaş 3-5 ay konu açamayacak şekilde engellenebilir, sonra konu açmayı öğrendi mi diye denemek için tekrar izin verilebilir.
12  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Do you thing BTC will reach a new ATH this year? on: June 13, 2018, 11:19:57 AM
There are many people who say this year BTC will not see a new ATH. We know that nobody can predict this, but what are your thoughts?

Do you thing BTC will reach a new ATH this year?
13  Bitcoin / Project Development / Looking for external chart tool for backtesting on: June 10, 2018, 02:26:17 PM
Hello,

I'm a programmer who wants to test some strategies and looking for an external chart script or tool like tradingview.com but a local one.

For example I will give the parameters and data then it will draw charts, indicators, long/shorts points etc for visualization only.

It can be any console app, jar, sh, exe or similar. An opensource one is preferred.

Any suggestions will be appreciated.

Note: I don't want online tools for performance, but if you suggest some easy to use ones, I can consider.
14  Economy / Scam Accusations / Malicious web sites can inject viruses on your computer to steal your money on: June 09, 2018, 08:03:56 PM
Hello,

There are many type of web sites we visit everyday, but some of them are just scam and aim to steal your money.
The most dangerous ones are playing against Greed, so the automated trading sites.
I want to talk about the web based trading bots which require often visiting of the bot site.

As you know there are software systems which trades instead of you 24/7 all the time using some predefined or custom strategies.
Some of them are not open source, some of them are just web sites which require membership and sharing of your API keys for the given exchanges.

The ones which are not working on your local (computer), there are some problems and possibilities your money can be stolen.

When you sign up to a bot web site, you are entering an e-mail address, a password, your name and your API keys.

Some of the bot web sites are fake, even if they work, they have some other stuff on mind.

I saw that they try to login to your exchange using your e-mail and the password in case they are the same with the exchange.

In some of the web sites, there are malicious file injections over javascript (mostly for chrome users), simply the web site uploads a virus to your computer and puts it to Startup folder to make sure it will run after next restart (it wont run immediately because your antivirus or even windows firewall will detect it).
After the file injection, you are open for several types of attacks.
Simply they put some keyloggers and steal your e-mail and exchange passwords using pishing.

So you sign up a web site with expecting more money, but you lose your existing money instead.

How to understand that I'm infected?
Be careful if your browser crashes suddenly, they close the browser and expect you to enter your passwords again, then they will get them.
Stay alerted, check some unusual behavior on your computer, for example more CPU usage, suddenly showing up and hiding console windows.

Check the following files, delete them if you have one on your computer:
c:\users\<user>\AppData\Roaming\Adobe\SWF Frame Renderer\swfrenderer.exe
c:\ProgramData\NTuser.pol
c:\users\<user>\AppData\Roaming\2.exe
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\OFFICE16\LICLUA.EXE
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\Office16\Office Setup Controller\pkeyconfig.companion.dll
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\Source Engine\OSE.EXE
c:\program files (x86)\Google\Chrome\Application\58.0.3029.81\Installer\chrmstp.exe
Delete suspicious files and links in this folder:
c:\Users\<user>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Useful software for virus removal:
It is recommended that you run and scan in this order.
And yes it is not enough to scan with just a few.
RKill - https://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/
TDSKiller - https://usa.kaspersky.com/downloads/tdsskiller
AVG Removal Tool - https://www.avg.com/en-GB/Utilities
AdwCleaner - https://toolslib.net/downloads/finish/1/
FRST - https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/
JRT - https://www.bleepingcomputer.com/download/junkware-removal-tool/
ComboFix - https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
RogueKiller - https://www.bleepingcomputer.com/download/roguekiller/
Download Chrome Cleanup Tool - https://www.bleepingcomputer.com/download/chrome-cleanup-tool/
Malwarebytes Anti-Ransomware - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-ransomware/
Malwarebytes Anti-Rootkit - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-rootkit/
Malwarebytes Anti-Malware - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-malware/
CCleaner - https://www.bleepingcomputer.com/download/ccleaner/
Microsoft Security Essentials - https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5201

Use antivirus:
Recommended BitDefender Internet Security
You can set up a 30 day trial and clean your computer.
Actually there are tons of antiviruses, if you use all of them as demo for 30 days one by one, you can have antivirus protection for a year or more.

Install antivirus on your smartphone:
You can also install BitDefender and scan it again.

How to create the most secure environment for crypto work?
- Activate 2FA, SMS and all other features in all accounts
- Get withdraw compliant measures
- Do not login to the stock exchange a dozen times a day
- Turn off your computers when you are not using them
- Store your money in more than one stock exchange
- Use a separate email address for each stock exchange
- Use a completely different password for each account
- Turn off password saving
- Use a separate browser for crypto work
- Do not have any plugins in the browser
- Use the browser with a theme, customize it, play with the color, then notice it when you see something different.
- Do a virus scan on the computer before entering the stock market or e-mail
- Do not enter sites with free stuff
- Do not tell anyone that you have Bitcoin
- Use an encrypted virtual machine (VM) for your crypto operations: Linux is recommended
- Be careful 2x more on your Windows computer
- Pay attention to the software you installed on your computer
- Choose the software you use for crypto operations from open source ones
- Change your passwords periodically (for example, add a few characters at the end)
- You can use paper to store passwords, do not leave passwords in txt on your computer
- If you want to keep passwords in txt, please keep these files encrypted with WinZip/WinRaR. It is recommended that you also keep the file in a USB flash
- Pay attention to the addresses of the sites you have entered and the security certificates (key icon in the address bar)
- Do not make your phone jailbreak or root. Use cleanly with the original operating system
- Run virus cleanup software periodically or in any doubt and scan
- Remember that not only crypto money, but also your money in the bank can be stolen the same way

A known bot with malicious team is Cryptohopper.com
You can add here other bots with bad manner.
15  Economy / Scam Accusations / Scammers earn money using your account on: June 02, 2018, 12:04:21 PM
Hello everybody,

I just want to inform you once again that there are scammers who use other's account name in bounties.
Here is in one picture 3 different tesla80 are exist. The other 2 are scammers who copied my profile URL to the bounty sheet.
It's good that the bounty manager finds them easily, but not every manager is good like him/her.
So be careful, some people earn money over your account.


https://i.hizliresim.com/r1d447.png
https://ibb.co/hYxSJJ
http://i65.tinypic.com/2n8u43o.png

The spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1__2QYnVNEXUXBpp6-pwgNSRciooFu99aKIOff9dzeYA/edit#gid=1567602394

The question is what users can do to prevent this?
16  Economy / Trading Discussion / Which indicator's are best for BUY decision? on: June 02, 2018, 10:11:55 AM
Warning: Except RSI and MACD please.

The news are important as all know that but TA indicators help for decision too.
Lets talk about only the BUY decision here, lets choose some indicators and tune them with optimal values to show us the optimal moment for buy decision.

Which indicator's are best for BUY decision?

Thanks for valued answers from now.
17  Local / Konu Dışı / Birileri üyeliğinizden para kazanıyor on: May 31, 2018, 06:58:03 PM
Merhaba


https://i.hizliresim.com/r1d447.png
https://ibb.co/hYxSJJ
http://i65.tinypic.com/2n8u43o.png

spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1__2QYnVNEXUXBpp6-pwgNSRciooFu99aKIOff9dzeYA/edit#gid=1567602394

Resimde de göreceğiniz üzere 3 tane tesla80 var, iki tanesi dolandırıcı. Benim profil linkimi vermişler ama bounty manager konuya uyanmış.
Aynı sayfada bile 2 tane fazla var, kim bilir başka bountylerin hangilerine katıldım da haberim yok Cheesy

Bunun bir çözümü yok sanırım, dikkatli olun sizin üyeliğinizden başkaları para kazanıyor olabilir, hatta olabilir kelimesi hafif kaçar.

Böyle bir konu önceden açılmıştı ama bulamadım, tekrar hatırlatma olsun.
Saygılar
18  Alternate cryptocurrencies / Altcoin Discussion / Fake Bounty Users - They steal your username on: May 31, 2018, 06:54:55 PM
Hello everybody,

I just want to inform you once again that there are scammers who use other's account name in bounties.
Here is in one picture 3 different tesla80 are exist. The other 2 are scammers who copied my profile URL to the bounty sheet.
It's good that the bounty manager finds them easily, but not every manager is good like him/her.
So be careful, some people earns money over your account.


https://i.hizliresim.com/r1d447.png
https://ibb.co/hYxSJJ
http://i65.tinypic.com/2n8u43o.png

The spreadsheet: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1__2QYnVNEXUXBpp6-pwgNSRciooFu99aKIOff9dzeYA/edit#gid=1567602394
19  Economy / Trading Discussion / Danger in Automated Trading Bots on: May 07, 2018, 11:34:22 AM
Hello,

As you know there are software systems which trades instead of you 24/7 all the time using some predefined or custom strategies.
Some of them are not open source, some of them are just web sites which require membership and sharing of your API keys for the given exchanges.

The ones which are not working on your local (computer), there are some problems and possibilities your money can be stolen.

When you sign up to a bot web site, you are entering an e-mail address, a password, your name and your API keys.

Some of the bot web sites are fake, even if they work, they have some other stuff on mind.

I saw that they try to login to your exchange using your e-mail and the password in case they are the same with the exchange.

In some of the web sites, there are malicious file injections over javascript (mostly for chrome users), simply the web site uploads a virus to your computer and puts it to Startup folder to make sure it will run after next restart (it wont run immediately because your antivirus or even windows firewall will detect it).
After the file injection, you are open for several types of attacks.
Simply they put some keyloggers and steal your e-mail and exchange passwords using pishing.

So you sign up a web site with expecting more money, but you lose your existing money instead.

How to understand that I'm infected?
Be careful if your browser crashes suddenly, they close the browser and expect you to enter your passwords again, then they will get them.
Stay alerted, check some unusual behavior on your computer, for example more CPU usage, suddenly showing up and hiding console windows.

Check the following files, delete them if you have one on your computer:
c:\users\<user>\AppData\Roaming\Adobe\SWF Frame Renderer\swfrenderer.exe
c:\ProgramData\NTuser.pol
c:\users\<user>\AppData\Roaming\2.exe
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\OFFICE16\LICLUA.EXE
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\Office16\Office Setup Controller\pkeyconfig.companion.dll
c:\program files\Common Files\Microsoft Shared\Source Engine\OSE.EXE
c:\program files (x86)\Google\Chrome\Application\58.0.3029.81\Installer\chrmstp.exe
Delete suspicious files and links in this folder:
c:\Users\<user>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Useful software for virus removal:
It is recommended that you run and scan in this order.
And yes it is not enough to scan with just a few.
RKill - https://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/
TDSKiller - https://usa.kaspersky.com/downloads/tdsskiller
AVG Removal Tool - https://www.avg.com/en-GB/Utilities
AdwCleaner - https://toolslib.net/downloads/finish/1/
FRST - https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/
JRT - https://www.bleepingcomputer.com/download/junkware-removal-tool/
ComboFix - https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
RogueKiller - https://www.bleepingcomputer.com/download/roguekiller/
Download Chrome Cleanup Tool - https://www.bleepingcomputer.com/download/chrome-cleanup-tool/
Malwarebytes Anti-Ransomware - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-ransomware/
Malwarebytes Anti-Rootkit - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-rootkit/
Malwarebytes Anti-Malware - https://www.bleepingcomputer.com/download/malwarebytes-anti-malware/
CCleaner - https://www.bleepingcomputer.com/download/ccleaner/
Microsoft Security Essentials - https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5201

Use antivirus:
Recommended BitDefender Internet Security
You can set up a 30 day trial and clean your computer.
Actually there are tons of antiviruses, if you use all of them as demo for 30 days one by one, you can have antivirus protection for a year or more.

Install antivirus on your smartphone:
You can also install BitDefender and scan it again.

How to create the most secure environment for crypto work?
- Activate 2FA, SMS and all other features in all accounts
- Get withdraw compliant measures
- Do not login to the stock exchange a dozen times a day
- Turn off your computers when you are not using them
- Store your money in more than one stock exchange
- Use a separate email address for each stock exchange
- Use a completely different password for each account
- Turn off password saving
- Use a separate browser for crypto work
- Do not have any plugins in the browser
- Use the browser with a theme, customize it, play with the color, then notice it when you see something different.
- Do a virus scan on the computer before entering the stock market or e-mail
- Do not enter sites with free stuff
- Do not tell anyone that you have Bitcoin
- Use an encrypted virtual machine (VM) for your crypto operations: Linux is recommended
- Be careful 2x more on your Windows computer
- Pay attention to the software you installed on your computer
- Choose the software you use for crypto operations from open source ones
- Change your passwords periodically (for example, add a few characters at the end)
- You can use paper to store passwords, do not leave passwords in txt on your computer
- If you want to keep passwords in txt, please keep these files encrypted with WinZip/WinRaR. It is recommended that you also keep the file in a USB flash
- Pay attention to the addresses of the sites you have entered and the security certificates (key icon in the address bar)
- Do not make your phone jailbreak or root. Use cleanly with the original operating system
- Run virus cleanup software periodically or in any doubt and scan
- Remember that not only crypto money, but also your money in the bank can be stolen the same way

A known bot with malicious team is Cryptohopper.com
You can add here other bots with bad manner.
20  Economy / Trading Discussion / Virtual bitcoin in Centralized Exchanges on: May 04, 2018, 10:05:48 PM
Hello,

As all you know, people deposit their fiat money (USD) to centralized exchanges such as Binance, Kucoin etc to buy Bitcoin or Altcoins.

So, there are 17 million BTC currently AFAIK.

What if, really big money enters into market and wants to buy BTC.

I mean, they can buy more than existing BTC, I think. Because centralized exchange is not directly connected to the blockchain all the time.
They just create some assets internally and allow trading on them, only when users want to withdraw the coins, exchange connects to the blockchain.

Finally, it seems possible that centralized exchanges can "create" non-existing assets (Bitcoin, Altcoins, even USDT) internally as much as requested by users coming with fiat money.

Decentralized exchanges cannot do this since they are directly connected to the blockchain.

Is there a mistake in my thoughts?

What do you think, is it possible or not?
Pages: [1] 2 3 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!