Bitcoin Forum
December 09, 2023, 02:16:58 PM *
News: Mixers will no longer be allowed after Jan 1
 
  Home Help Search Login Register More  
  Show Posts
Pages: [1] 2 »
1  Local / Ekonomi / Efatura Kullanım zorunluluğu on: January 09, 2020, 06:18:24 PM
01/01/2020 itibari ile firmalar efatura mükelleflerine 5,000 lira üzeri düzenlecek faturaları efatura olarak, efatura mükellefi olmayan senin benim gibi vatandaşlara düzenlenecek 30,000 lira üzeri faturalarda earşiv fatura kullanımını zorunluluk haline getirdi.
çoğu şirket özel entegratör kullanımı nedeniyle artık basılı fatura kesmiyor ve tüm faturaları 100 liralık faturayı dahi (tutar ne olursa olsun) earşiv/efatura olarak kesmek zorunda.
sizce bu uygulamanın ülke ekonomisine katkıları ne yönde olur? kaçak, naylon fatura dönemini sonlandıran bu uygulama ile artık şirketler bilançolarını makyajlarken eskisi kadar rahat at koşturamazlar diye tahmin ediyorum.
2  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Ethereum Muir Glacier Güncellemesi on: January 01, 2020, 06:02:51 PM
Ethereum 2.0 pos zincirin ilk halkası olan İstanbul güncellemesinden sonraki adımı Muir Glacier ya da bilinen adı ile Buz çağı tahminen 2 ocak saat 11:30 civarı gerçekleşmesi planlanıyor.
If you use an exchange (such as Coinbase, Kraken, or Binance), a web wallet service (such as Metamask, MyCrypto, or MyEtherWallet), a mobile wallet service (such as Coinbase Wallet, Status.im, or Trust Wallet), or a hardware wallet (such as Ledger, Trezor, or KeepKey) you do not need to do anything unless you are informed to take additional steps by your exchange or wallet service.

bu güncellemeyi desteklemeyecek borsa var mıdır bilmiyorum ama ağın o saatlerde kilitleneceğini düşünürsek etherlerinizi kendi cüzdanınıza çekmek ya da desteklediğini açıklayan borsalara almak faydalı olur diye düşünüyorum.
bu güncellemeyi desteklediğini resmi olarak açıklayan borsa havuz ve web arayüzleri şu listede listelenmiş.
2020 yılının öncelikle sağlık mutluluk ve huzur dolu bir yıl olmasını sizlere, ethereum için de bol yükselişli bir yıl olmasını temenni ederim Smiley
3  Local / Konu Dışı / Bu filmin adı neydi? on: December 19, 2019, 08:42:09 PM
daha önce izlediğim ama ne adını ne oyuncusunu hatırladığım bi filmi hatırladım tekrar izleyeceğim ama bulamadım bi el atın da bulalım şunu Smiley
bu başlık da benzer durumdakilere konu olsun

filmden hatırladığım ilginç bir sahne;
bizim başrol oyuncumuz geçmişe falan gidiyor, bir sahnede 3 kişi bankta oturuyor fakat bu bankta oturanların hepsi aynı kişi.  biri kendisi, biri geçmişteki kadın hâli, biri de yaşlanmış hâli. ya da benim aklımda kalan bu Smiley
4  Local / Konu Dışı / AÖF sınavlarına hazırlık on: December 08, 2019, 01:17:15 PM
merhaba, zamanında askerliği ertelemek için kayıt olduğum yıllardır öğrencisi olduğum aöf ara sınavlarına 1 hafta kala, bu sene bi kaç ders daha vereyim diye gireceğim. çalışma taktiği önerisi olan var mı? aöf tecrübelileri var mı aramızda?
bir ara sadece çıkmış sorulara bakayım havuz hesabı eski sorulardan yakaladığım kadarıyla geçerim diye düşünüyordum bi kaç dersi öyle verdim. özet çalışmak ya da çıkmış veya potansiyel sorulara odaklanmak üzerine internette epey bi site var. denemiş tecrübe etmişlerin yorumlarını alalım lütfen  Smiley
5  Local / Konu Dışı / Cem Uzan geri dönüyor: Cumhurbaşkanı olacağım! on: November 12, 2019, 05:20:04 PM
zaman zaman youtube de otomatik oynatma özelliğinden sebahattin önkibar ın videolarına denk geliyorum. bugün de yine bir kaç ekonomi youtuberinin videolarından sonra bu videoya denk geldim. aslı astarı cem uzan tarafında resmi bir açıklaması var mı bilmiyorum. google da arattığımda da alternatif medya kanallarında benzer haberlerin yer aldığını gördüm.
bu adamı orta yaş grubu forum üyeleri 2002 cumhurbaşkanı seçimlerinde mazot 1tl olacak sloganıyla hatırlar. sonrasında ise mal varlıklarına el konulup yurtdışına kaçmasıyla bilinir.

sizin cem uzan hakkında görüşleriniz nelerdir? ülkeye geri dönüp cumhurbaşkanı adayı olması mümkün mü? aday olsa oy verir misiniz?

6  Local / Konu Dışı / bitcointalk 10. yıl anketi on: November 09, 2019, 03:40:39 PM
az önce forumun kendi reklamlarından birinde gördüm ve sanırım henüz bu konu localde açılmadı Smiley
10. yıldönümüne özel forum tarihindeki en eğlenceli, yapıcı, önemli olayların yer aldığı forum postlarına oy verme işlemi açılmış. konular ingilizce fakat bunlar mihenk taşı niteliğinde. çat pat da olsa translate de kullanılsa bence hepsine bir gözatmak gerekli.
açıkçası o postlardan sadece pizza konusunu daha önce okumuştum. diğerlerini de inceleyip ankete ondan sonra katılmayı düşünüyorum.

https://bitcointalk.org/captions.php
7  Local / Konu Dışı / Takip ettiğiniz Twitter hesapları neler? on: November 06, 2019, 05:14:03 PM
twitter da takibe aldığınız çeşitli blockchainleri takip eden servis hesapları var mı?
aradığım hesaplar kişisel ya da kurumsal yorum, grafik paylaşımları ya da analizler değil. entegre bot hesaplar arıyorum.. benim bildiğim takip ettiğim 2 hesap var.

@whale_alert
#BTC, #ETH, #XRP, #USDt, #EOS, #BNB, #XLM, #NEO, #TRX, #XTZ, top 100 #ERC20 zincirlerindeki yüklü transferleri twit atıyor.

@tetherprinter
yeni basılan usdt olduğunda twit atıyor.

8  Local / Servisler / Sinyalciler Botçular için NPX on: November 04, 2019, 06:48:04 PM
merhaba, 2017 de bull sezonunda girdiğim icolardan biri vardı. https://www.napoleonx.ai/
fransız bi ekip program yapcaz sinyal dağıtcaz vs vs bişeyler planlıyolardı gel zaman git zaman bi sitelerine girip bakayım dedim şuan sitede aktif trade botu ve çeşitli sinyal kanalları kurmuşlar faal olarak kullanıldığını söylüyorlar.
işlem yapacak borsa olarak bitmex ve kraken borsalarını eklemişler. borsadaki hesabınızın api kodlarını indirilebilir desktop programa eklemek suretiyle işlem yapıyormuş. işlem bedeli olarak bot tokeni almak gerekliymiş. 1token 0.99usd olarak belirlenmiş.
npx token tam olarak ne iş yapacak bilmiyorum henüz botu tecrübe etmedim ilgili borsalarda hesabım olmadığı için. hesap açıp bir ara bakar inceleme yazarım.
bu arada npx token ico da ERC20 token olarak basılmıştı fakat şuan BEP2 swap da eklenmiş, binance dex de işlem görüyor. binance chain e dahil olup binance i bot işlemlere eklememek de ayrı bir muamma.
9  Local / Alternatif Kripto-Paralar / DCORP Kendini Feshediyor on: November 01, 2019, 04:33:55 PM
merhaba, vakti zamanında dcorp (DRP) diye bir ico vardı. eth kontrat adresi: https://etherscan.io/token/0x621d78f2ef2fd937bfca696cabaf9a779f59b3ed
bunların icosuna girmiştim sonrasında kyc yap, oy kullanmak için drp tokeni DRPU ya çevir, bilmem ne yapmak için DRPS ye çevir falan bişeyler yapmaya çalıştılar ama hiç bakmadım. şuan belli ki tutmamış ya da topluluk kararıyla mı alınmış herneyse bunlar kendilerini feshetmeye karar vermişler.
icodan toplanan kalan eth miktarını da token sahiplerine geri iade edecekler. bu iade işlemleri için kendi websitelerinde bir uygulama oluşturmuşlar ve bu işlem için son 7 gün kaldı.
 09 kasım 2019 13:20:23 GMT+0300 (GMT+03:00) tarihine kadar elinde drpu drps ya da orjinal drp token olanlar varsa bu haklarının yanmaması için sitelerindeki uygulamadan tokenlerini kilitlesinler, bu süre sonunda eth olarak geri çekilebilecek
detaylı bilgi için: https://blog.bullex.eu/dcorp-is-dissolving


platform üzerindeki uygulamayı kullanabilmek için https://www.dcorp.it adresine kayıt olmalı, kyc onaylatmak gerekiyor.
elinde token kalan olduysa herhangi bir karşılık beklemeden tokenlerin iadesi konusunda yardımcı olabilirim.
ico dan kaçtan girdim hiç hatırlamıyorum fakat şuan dağıtılacak miktar ve token dönüşüm karşılıklarını yazayım, muhtemelen zarar etmişimdir ama ne kadarını kurtarsak kar sayılır şu durumda Smiley

Total ETH to be distributed: 7674.595537192046
Total weight of tokens staked: 7396797.27206484
ETH per token at current rate: 0.0010375565606179791
10  Bitcoin / Hardware wallets / Ledger Nano 2nd account on: October 12, 2019, 07:29:35 PM
hello guys, i attached a new keyword on my ledger and set another pin for accessing additional ledger account.
but the devices memory decreased to half and i can not install more than 2 app. i want to delete the 2nd pin and account. is it possible?
11  Local / Yeni Başlayanlar & Yardım / Ledger Nano Yardım on: October 12, 2019, 07:09:13 PM
merhaba, geçen yıl ledger nano s cüzdanımı kaybettiğimi sandığım için yeni bir tane daha almıştım. aynı passphrase ile yeni aldığım cihaza eski hesapları geri getirdim. buraya kadar sıkıntı yok. fakat ben bu cihaz üzerinde ayrı bir key daha tanımlayıp 2. pin ile ayrı bir ledger hesabına erişiyordum, yine bu keyi tanımlayıp bu hesaba da erişiyorum. burada da bir sıkıntı yok.

neyse geçen bahar aylarında evde temizlik yapılırken benim o kaybettiğim ledger nano cihaz bulundu, ve aynı 2 hesaplara erişebilen ayrı 2 cihaz oldu elimde. oh ne güzel biri yedek duruyor kıyıda.

elimde 2 ledger nano 2sinde de aynı hesaplar aktif. fakat bu cihazlarda 2. pin kodu ile ilave hesap tanımladığın zaman kapasite daha da düşüyor ve 3. bir cryptocoin uygulaması bile yüklenmiyor. hatta firmware güncellemesi bile yapamayıp mevcut 2 coininden birinin app i silip güncellemiştim.
hal böyle olunca 2 cihazda da aynı coinleri kullanmayıp bi cihazda farklı coin app leri bir cihazda farklı coin appleri yükledim o şekilde kullanıyordum.

gelelim sıkıntılı kısma Smiley
şimdi ben bu passphrase i yazdığım kağıdı kaybetmişim, 2 cihazda da kapasite sınırlı olduğundan 2 ayrı passphrase hesabına onlarca app yükleyip sildim ortalık iyice çorba oldu.
malum bu cihazlarda pin i bilsen bile ilk kurulumdaki passphrase e güvenlik nedeni ile erişemiyorsun.
derken ben cihazlardan birindeki 2. hesap için kullandığım pin kodunu unuttum ve es kaza cihaz sıfırlandı.

elde 1 tane cüzdanlara eriştiğim, 10larca app yükleyip yer sıkıntısı ile sildiğim, nasıl olsa lazım olursa tekrar yüklerim dediğim cihaz kaldı.
çift pin ile 2 hesap kullandığım cihazdan 2. pin i kaldırabiliyor muyum? bu cihazda 2. hesapta kullandığım belli coinleri aktarırsam ve bu 2. pinli hesabı silebilirsem yer açılır yine sorunsuz kullanım sağlarım. tüm appleri yükleyip 2 hesap için de kontrol etmek çok zaman alacak.
bilmediğim bi yöntem kolaylık method falan varsa fikrinizi almak isterim
12  Local / Pazar Alanı / WTB Intel Optane Memory on: October 02, 2019, 08:49:49 PM
merhaba,
https://www.vatanbilgisayar.com/intel-optane-hafiza-serisi-32gb-m-2-sata-80mm-pcie-20nm-3d-xpoint-ssd-bellek.html
şu ürünün 32gb lik modelini arıyorum henüz TR ye girmedi sanırım göremedim.. amazon üzerinden uygun fiyata bulduğum bir satıcıdan preorder yaptım. ama ne zaman gelecek de gönderilecek bilgi yok henüz. yakın zamanda yurtdışından gelecek ya da gitgel yapan bir arkadaş ürün tedariğinde yardımcı olabilirse çok makbule geçer. 2 tane alacağım
13  Local / Madencilik (Alternatif Kripto-Paralar) / 1 Agustos Elektrik Zammi on: August 01, 2018, 07:41:29 AM
birkac gun once botas in dogalgazi zamli almasi haberi basinda yer almisti, dogalgaz donusum santrallerinde elektrik uretmek amaciyla kullanilan dogalgaz a %49 zam yapildi haberini okudugum anda dedim elektrik de bundan nasibini alir ve mutlaka acisi bir yerlerden cikarilmaya calisilir. cok gecmeden bugun gazetelerin koselerinde yayinlanan haber ile ev kullanicilarina %9 diger tuketicilere %15 zam yapildigi 1 agustos itibari ile gecerli oldugu yer aldi.

sahsi yorumum ilk faturayi gormeden zam ne kadar hissettirir kestiremesem de kabaca faturaya ilave %9 dan cok daha fazlasini gorecegimi dusunuyorum. keza yapilan zam total fatura uzerinden degil temel tuketim miktarina yapilan zamdan ibaret olmali. bu da ilave odenen kdv ve cesitli kesinti ve fonlar bu zam ile biraz daha artacaktir.

turkiyedeki kur artisi ile mining icin elektrik maliyeti son 4 5 aylik donemde usd bazinda oldukca dustu diyorduk ama bu zamla birlikte eskiyi arayacagiz sanirim.
14  Local / Servisler / Binance Login Sorunu on: October 20, 2017, 07:49:38 PM
merhaba, yaklasik 2 3 saattir binance a giris yapmaya calisiyorum ama her seferinde sifre yanlis diyor. sifre degistirsem de ayni sorun devam ediyor. sorun yasayan var mi?
15  Local / Konu Dışı / E-Journal Veritabani on: June 03, 2017, 06:57:28 PM
merhaba, universitede okuyan bir yakinima odev vermisler. e-journal veritabanindan belli kelimelerle ilgili yazilmis makaleleri tarayip listelemesi gerekiyormus. e-journal veritabanina yalnizca kutuphanelerden erisilebiliyor diyor bizimki. kutuphanelerde de haftasonu calisan memurlar olmadigindan yana yakila yardim istiyor.
bazi universite ogrencileri veya kamu calisanlarinin bu veritabanlarina erisebilecekleri kendi kullanici adi sifreleri bulunuyormus sanirim.
bu konuda yardimci olabilecek genc bir dimag var mi?
16  Local / Servisler / Directbet.eu handikap mevzuu on: March 08, 2017, 06:00:35 PM
arkadaslar merhaba ara ara directbet.eu adresinden bahis yapiyorum da buradaki -1.5, -1.75 gibi handikaplar ne oluyor tam olarak?
eski bi bahsimde -1.75 handikap orani misal 2.2 ydi. oynadigim takim 2 farkla galip geldi fakat kazandigim oran azalmisti. yanlis hatirlamiyosam -1 handikap oraninda kazanmistim. su olayi bi netlige kavusturalim soru isareti kalmasin kafamda
 Match Odds
 Draw no Bet

bunlari da bi aciklarsaniz cok makbule gecicek
17  Local / Alternatif Kripto-Paralar / Kraken Margin trade on: May 05, 2016, 01:29:28 PM
krakenden bugun bir mail geldi yeni margin trade sistemi hakkinda bilgi veriyor. henuz is yogunlugum nedeni ile maili bile dogru duzgun okuyamadim
inceleyenler fikirlerini paylasirsa yenilik ne katmis hep beraber ogrenelim


Quote


We’ve added a great new feature to margin trading. It is called “Position Settlement” and it essentially gives you the option to “cash out” of margin positions. Even if you think leveraged margin trading is not for you, read on, because this feature opens up new ways to use margin that may benefit you!
What is position settlement?
Position settlement automates something that was previously only possible manually. It allows clients to close all or part of a position by buying or selling at the same price the margin position was opened at.
Examples: if you open a 10 bitcoin long position in XBT/EUR @ 400 EUR, you can close all or part of the position by buying up to 10 bitcoins @ 400 EUR using the EUR balance in your account. Or if you open a 10 bitcoin short position @ 400 EUR, you can close all or part of the position by selling up to 10 bitcoins from your balance @ 400 EUR.
Why should you care?
There are two main benefits of position settlement. First, it allows you to lock in a buy or sell price before you have deposited the full amount of funds to complete the transaction. This is especially useful for profiting from a move in the market that may happen before your deposit arrives!
Examples: You only have EUR in your account but want to sell some bitcoins from your private wallet. You can lock-in a price for selling the bitcoins before depositing them to your account by creating a short position then settling the position by selling the deposited bitcoins at the previously locked-in price. Or suppose you only have bitcoins in your account and want to buy more before your next bank deposit arrives. You can do this by creating a long bitcoin position at your desired price and settling the position at this price after the bank funds are credited to your account.
The second benefit of position settlement is that it allows you to carry on a trade longer than you normally would with a margin position.
Example: You have a long bitcoin position and it is nicely profitable. If you don't want to keep the margin position open much longer (say to avoid further margin fees), you can convert the margin position to a bitcoin balance and let the trade ride that way as long as you want - simply buy the bitcoin at the original position execution price using the fiat currency in your account balance.
How is it done?
Position settlement is executed with a special order type. It is found only in the advanced order form UI (as “Settle Position”) or through the API (as “settle-position”).
To settle a long position: Create a Buy Settle Position order. Simply choose the amount you want to settle (up to the total size of your long positions) and select any level of leverage. In the example below, a Buy Settle Position order for 5 bitcoins is created. The bitcoins will be bought using EUR funds from the account at the price the position was opened at.
 
To settle a short position: To settle a short position: Create a Sell Settle Position order. Simply choose the amount you want to settle (up to the total size of your short positions) and select any level of leverage. In the example below, a Sell Settle Position order for 500 ethers is created. 500 ethers from the account will be sold in return for bitcoins at the price the position was opened at.
 
API trading: Settle Position orders work as described in our API documentation under “Add standard order,” with the order type called as “settle-position”. See the API documentation here: https://www.kraken.com/help/api#private-user-trading
Please note: Position settlement follows the FIFO (“first in first out”) rule - meaning that positions are always settled in the order they are created.
What does it cost?
Since position settlement does not involve a trade on the open market (only a balance adjustment in your account), it is a free service to any account with margin enabled!
Questions about the settle feature or how to get started with margin trading?
Try these helpful resources:
•   From our help center: https://support.kraken.com/hc/sections/200559303-Trading-Leverage-and-Margin
•   From our trading guide: https://support.kraken.com/hc/sections/200560633-Leverage-and-Margin
•   Chat with us live: https://www.kraken.com
•   Send us an email: support@kraken.com
We hope you enjoy the settle feature - stay tuned for announcements about more new features coming soon!
Thank you for choosing Kraken Bitcoin Exchange
The Kraken Team
18  Local / Servisler / hashnest s4ler ne oldu? on: April 24, 2016, 12:49:31 AM
s4 ler dibe vurdugunda redeem edilir diye dusuk fiyattan 3th kadar s4 hash satin almistim.
az once hashnest e girdigimde bunlarin envanterden komple silindigini farkettim? bu konuda herhangi bir aciklama okumadim ben ne olduguyla ilgili bi fikri, bilgisi olan var mi?
cihazlarin bakim ucreti calistirmayi karsilamadiginda marketten kaldirilip 2 3 hafta sonra ilgili cihazlar hash satin alanlara redeem edilmisti s3lerde fakat s4 lerin uzerine yattilar gibi duruyor ne ayak bunlar ? Cheesy
19  Other / Off-topic / Forgotten root Pass Esxi 6.0 on: March 13, 2016, 01:18:25 PM
hi guys, i can not remember my esxi 6.0 servers root pass. there is no safe way to reset the pass talkings on vmware forum. they said only supported method was reinstall the esxi. but i watched some videos on youtube some guys made tricks (changing shadow files and modify md5sum) but i can not tried these methods. the servers running under esxi are critical for me. and i can not take this risks.
is there anyone solve this situation before?
20  Local / Madencilik / Bitfury 16nm ASIC on: January 18, 2016, 08:11:31 PM
Bitfury 16nm ASIC cihazi demo videosu yayinlanmis.
ilgili link:
https://www.youtube.com/watch?v=3zPpj1JYw38

cihaz teslerinde chip basina 50 GH/s hash uretimi 3.6W guc tukettigi gozleniyor.
bu yapisi ile 1200w ile 16Ths lere cok rahat ulasacagini gozlemledim videodan.

cihaz 2016 mart ayinda cikacak deniyor. asiclerin calistirilmasiyla exahash degerine yaklasan bitcoin network hashrate i daha ne kadar artacak diff degisimlerinde yine %10 luk artislar gorecek miyiz acaba?
blok yarilanmasi oncesi bu asiclerin network e etkisi ne olur sizce?
Pages: [1] 2 »
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!