Bitcoin Forum
May 13, 2024, 11:05:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
Author Topic: Porez  (Read 80442 times)
zvonexp
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
May 13, 2017, 03:35:40 PM
 #241

znam da se ovo pitanje postavlja po xy put već al evo zanima me ima način kako dopeljat lovu a da porezna to ne " gleda " ?

bitkonan kako to porezna gleda ?
1715641550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715641550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715641550
Reply with quote  #2

1715641550
Report to moderator
1715641550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715641550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715641550
Reply with quote  #2

1715641550
Report to moderator
1715641550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715641550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715641550
Reply with quote  #2

1715641550
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Angell
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 565
Merit: 503



View Profile
May 13, 2017, 03:41:48 PM
Last edit: May 13, 2017, 03:55:31 PM by Angell
 #242

znam da se ovo pitanje postavlja po xy put već al evo zanima me ima način kako dopeljat lovu a da porezna to ne " gleda " ?

bitkonan kako to porezna gleda ?

Ima više opcija. Prodaj nekome BTC na ruke (tebi gotovina u ruke, a njemu BTC na wallet). Dakle porezna ti jedino može vidjeti uplatu na račun u banci iako ne znaju oni zašto ti primaš uplatu od neke XY osobe i dokle god ostaješ u nižim iznosima nećeš imati problema. Ne znam kako gledaju na Bitkonan i da li je samo stranica za trade ili registrirana tvrtka.

Najsigurnije ti je nazvati, ako si u Hrvatskoj, PU na broj 0800 1001 pa ćeš dobiti informacije direktno od njih.




UPDATE:

Malo sam istraživao, ali porezna se izjasnila na svojoj stranici da su u Hrvatskoj Bitcoin transakcije i posredovanje u vezi s Bitcoinom (prodaja, kupnja, preprodaja) oslobođene plaćanja poreza. Tako da sad i počinjem mijenjati mišljenje o tome. Tekst je malo teži, ali treba ga pročitati sa razumijevanjem. Piše niže u tekstu na sljedećem linku:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
May 13, 2017, 06:13:48 PM
Last edit: May 13, 2017, 07:14:28 PM by sbogovac
 #243

[...]Malo sam istraživao, ali porezna se izjasnila na svojoj stranici da su u Hrvatskoj Bitcoin transakcije i posredovanje u vezi s Bitcoinom (prodaja, kupnja, preprodaja) oslobođene plaćanja poreza. Tako da sad i počinjem mijenjati mišljenje o tome. Tekst je malo teži, ali treba ga pročitati sa razumijevanjem. Piše niže u tekstu na sljedećem linku:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

Ovo se samo odnosi na transakcije sa BTC (kao n.p. PDV). I to je sasvim logicno... Inace je cijela EU oslobodila BTC transakcije od PDVa...

To mozete usporediti sa prodajom svojim rabljenim vozilom; na te pojedinacne transakcije isto ne placate porez ali kada biste se poceli "baviti" sa kupovinom i preprodajom rabljenim vozilama i te kako da cete morati platiti porez na vasu eventualnu zaradu... isto tako i mijenjacnice: na pojedinacne transakcije ne placaju porez ali kada se fiskalna godina sabere i te kako da placaju porec na eventualni dobit...

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 13, 2017, 08:39:52 PM
 #244

znam da se ovo pitanje postavlja po xy put već al evo zanima me ima način kako dopeljat lovu a da porezna to ne " gleda " ?

bitkonan kako to porezna gleda ?

Ima više opcija. Prodaj nekome BTC na ruke (tebi gotovina u ruke, a njemu BTC na wallet). Dakle porezna ti jedino može vidjeti uplatu na račun u banci iako ne znaju oni zašto ti primaš uplatu od neke XY osobe i dokle god ostaješ u nižim iznosima nećeš imati problema. Ne znam kako gledaju na Bitkonan i da li je samo stranica za trade ili registrirana tvrtka.

Najsigurnije ti je nazvati, ako si u Hrvatskoj, PU na broj 0800 1001 pa ćeš dobiti informacije direktno od njih.




UPDATE:

Malo sam istraživao, ali porezna se izjasnila na svojoj stranici da su u Hrvatskoj Bitcoin transakcije i posredovanje u vezi s Bitcoinom (prodaja, kupnja, preprodaja) oslobođene plaćanja poreza. Tako da sad i počinjem mijenjati mišljenje o tome. Tekst je malo teži, ali treba ga pročitati sa razumijevanjem. Piše niže u tekstu na sljedećem linku:

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

O ovome smo već imali raspravu prije par dana, baš u ovom topicu.
Netko je od firme u rH kupio i prodao bitcoine a firma je izdala račun i bila oslobođena plaćanja pDV-a.
No, to važi za firme i pravne osobe, a fizičke osobe su nešto sasvim drugo i svakako savjetujem otići u poreznu i razgovarati, ne nagađati o ovako važnim stvarima.
Samo ono što vam vaš porezni referent kaže je relevantno.
U nastavku je moj post od ranije, u svezi toga.

Malo sam istražio zakon o PDV-u.
Vidim da ti na računu piše da je transakcija oslobođena plaćanja PDV-a na temelju članka 40 Zakona o PDV-u.
Istražio sam to i, kako taj članak 40 navodi jako puno iznimaka, za koje se ne plaća pDV tj. vrijedi oslobođenje od plaćanja pDV-a kao što su npr. transakcije osiguranja i reosiguranja,  odobravanje kredita i zajmova,... neću ih ovdje sve navoditi već samo ono što mislim da se odnosi na nas tj. na bitcoin transakcije.
U stavci e ovog članka 40 piše da su od PDV-a oslobođene:
e) transakcije, uključujući posredovanje, u vezi s valutama, novčanicama i kovanicama koje se koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja, osim kolekcionarskih predmeta, odnosno kovanica od zlata, srebra ili drugog metala te novčanica koje se u pravilu ne koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja ili kovanica od numizmatičkog interesa,

Dakle, ili je kupovina i prodaja bitcoina oslobođena plaćanja PDV-a jer bitcoin tretiraju kao drugu valutu (što ne vjerujem jer to ne mogu bez dozvole HNB-a) ili zato što bitcoin tretiraju kao ''novčanicu koja se u pravilu ne koristi kao zakonsko sredstvo plaćanja''
što je puno vjerojatnije i realnije.
Vjerujem da ovoj firmi nije bilo lako dokazati u poreznoj što je bitcoin (i pitanje koliko su to uspjeli) no ipak su uspjeli pronaći ''rupu'' u zakonu, odredbu koja se može primjeniti na bitcoin transakcije i tako dobiti oslobođenje od PDV-a.
Treba im čestitati što su to uspjeli.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
luka1987
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 520
Merit: 500


View Profile
May 16, 2017, 09:44:42 PM
 #245

Pozdrav svima

evo vidim da ovdje ima ekipe koja se kuži u taj porez. Objasniti ću svoju situaciju.
Recimo da sam nešto sitno btc-a uložio na Poloniexu u jednu drugu valutu i od tada skočila je ne znam više, 400% čini mi se...
E sad u čemu je stvar. Ja bi htio to sad prebaciti u bitcoin i naravno u kune. Šta mi vi savjetujete? Znam da postoji ova bitcoin mijenjačnica koja je registrirana kod nas u Hrvatskoj i to mi je jedna od solucija da njima prodam bitcoine, a oni mi uplate lovu na tekući.
Mene sad zanima kad bi ja to napravio šta moram dalje, kako da prijavim porez, koji obrazac, kako da navedem da sam na trejdu profitirao i kako da to prikažem. Ovo mi je prvi put da bi prebacio btc u kune pa me zanima kako da platim taj porez da država zna od čega je, a ne ako nešto kupim da mi dođu kasnije na vrata.

hvala

            ▄▄████▄▄
        ▄▄██████████████▄▄
      ███████████████████████▄▄
      ▀▀█████████████████████████
██▄▄       ▀▀█████████████████████
██████▄▄        ▀█████████████████
███████████▄▄       ▀▀████████████
███████████████▄▄        ▀████████
████████████████████▄▄       ▀▀███
 ▀▀██████████████████████▄▄
     ▀▀██████████████████████▄▄
▄▄        ▀██████████████████████▄
████▄▄        ▀▀██████████████████
█████████▄▄        ▀▀█████████████
█████████████▄▄        ▀▀█████████
██████████████████▄▄        ▀▀████
▀██████████████████████▄▄
  ▀▀████████████████████████
      ▀▀█████████████████▀▀
           ▀▀███████▀▀



.SEMUX
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
  Semux uses .100% original codebase.
  Superfast with .30 seconds instant finality.
  Tested .5000 tx per block. on open network
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
May 16, 2017, 11:05:44 PM
 #246

dok zakonodavac jasno ne definira sto je bitcoin ..odnosno dali je bitcoin valuta  ..izgleda da nece biti ni jasnog odgovora kako i kada se palca porez vezan za bitcoin .
drzava u pravilu ne ide okolo i ne trazi ko je gdje nesto zaradio ..nego propisuje zakone, a vi kao njen gradjanin ste duzni pravilno protumaciti  i postivati te propise
ako su propisi manjkavi dobar porezni savjetnik ce vam ustediti novac ..

samno da napomenem ..nas nikad nitko nije kontaktirao i trazio ikakve informacije o bilo cemu ili bikomu



ovo je nase misljenje ..koje nemora biti tocno ..al kao i svi ..i mi ga imamo Smiley

Hrvatska ima porez na dohodak ..
u slucaju da vam netko plati ( za neki rad koji ste obavili ) u bitcoinu ...mozete prijaviti porez na dohodak ..bilo bi posteno jer ste dobit ostvarili  od rada ..
al vjerovatno se i mozete praviti blesavi i reci da ste majnali ili nesto trece ..i ako je sica u pitanju nikom nista
ali u slucaju da odjedanput kupite brod, kucu , i avion ..poreznici ce vas sigurno pitati odakle vam novac ..pa se i necete moci bas praviti blesavi ..nego ce te morat dokazat da ste majnali ili trgovali  ..ili ko zna sta vec

u porezu na kapitalnu dobit http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Kapital__163.pdf
nigdje se ne spominje bitcoin
s obzirom da niti jedan zakon ne definaira bitcoin kao valutu ..mislim da se porez na kapitalnu dobit nemora primjenjivati na trgovinu bitcoinom
odnosno da nema osnove za placanja poreza na dobiot od ostvarene dobiti trgovine bitcoinom

al naravno , ako vi bas zelite / mislite da ste duzni ..porezna vam sigurno nece odbit vas novac

svakako za ozbiljnije svote , bilo bi dobro da nadjete poreznog savjetnika

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 17, 2017, 02:33:49 PM
 #247

OK da se nadovežem na prethodni post.
Da, za zaradu od obavljeng rada, bez obzira radilo se o primarnom-prvom ili sekundarnom-drugom dohotku, u RH ili inozemstvu, svakako treba putem JOOPD obrasca predati prijavu poreznoj službi, u roku 8 dana, te uplatiti predujam poreza, prirez i sve doprinose.
Kako se točno ispunjava JOOPD obrazac već sam ranije objasnio na konkretnom primjeru, pa se neću na to vraćati.
Razlika može biti samo pod kojim šiframa i kategorijama ćete prijaviti taj dohodak, a to ovisi da li se radi o prvom ili drugom dohotku, da li je u pitanju fizička ili pravna osoba...
To je najbolje provjeriti u poreznoj, s vašim poreznim referentom.
Ako želite prijaviti ne zaradu od rada već od tzv. kapitalne dobiti, koji je manji i iznosi 12%, tu je priča već malo drugačija i u biti stvar je tumačenja vašeg poreznog referenta, i svakako se trebati javiti poreznoj radi pojašnjenja.
Kapitalna dobit se u 99% plaća na zaradu od dionica na burzi, dividendi firmi...
No,što je s Bitcoinom?
Da li se i on može gledati kao financijska inovina ili valuta?
Na ovo forumu jedan korisnik je poslao primjer računa, koji mu je izdala jedna domaća firma u RH, kod koje je kupovao i prodavao bitcoin.
Na računu se vidi da je uplata oslobođena plaćanja PDV-a.
Kako je to moguće ako bitcoin nije službeno priznat od države, ni kao valuta ni kao financijska imovina?
Rekao bih da direktno nije ali indirektno ipak je.
U zakonu o pDV-u nalazi se i ova stavka oslobađanja od plaćanja pDV-a:
U stavci e ovog članka 40 piše da su od PDV-a oslobođene:
e) transakcije, uključujući posredovanje, u vezi s valutama, novčanicama i kovanicama koje se koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja, osim kolekcionarskih predmeta, odnosno kovanica od zlata, srebra ili drugog metala te novčanica koje se u pravilu ne koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja ili kovanica od numizmatičkog interesa


Dakle, očigledno je da je zakonodavac indirektno ipak priznao bitcoin i to kao novčanicu koja ne služi kao zakonsko sredstvo plaćanja.
Na osnovu toga, ova hrvatska firma je dobila oslobođenje od plaćanja PDV-a na kupovinu i prodaju bitcoina u Hrvatskoj.
Zbog ovoga, mislim da ipak treba dobro provjeriti u poreznoj da li bi ipak trebalo plaćati porez na kapitalnu dobit na zaradu od bitcoina.
Nemojte ništa sami zaključivati i praviti se ''pametni'' jer bi vas to moglo skupo koštati.
Ako je bitcoin već indirektno reguliran zakonom o PDV-u, tko vam kaže da ne postoji neka stavka u zakonu o plaćanju poreza na kapitalnu dobit, koja se ne može primjeniti i na zaradu od bitcoina?
Ako naiđete na nekoj ''revnijeg'' poreznog referenta, koji će protumačiti zakon drugačije od vas, upast ćete nepotrebno u probleme.
Zato još jednom savjetujem, idite direktno u poreznu i pitajte svog poreznog referenta.
Neznanje ili nepoznavanje zakona vas ne oslobođa krivične odgovornosti zbog neprijavljivanja ili neplaćanja poreza.
U nastavku kopiram te postove, koji sam ovdje spominjao.



Malo sam istražio zakon o PDV-u.
Vidim da ti na računu piše da je transakcija oslobođena plaćanja PDV-a na temelju članka 40 Zakona o PDV-u.
Istražio sam to i, kako taj članak 40 navodi jako puno iznimaka, za koje se ne plaća pDV tj. vrijedi oslobođenje od plaćanja pDV-a kao što su npr. transakcije osiguranja i reosiguranja,  odobravanje kredita i zajmova,... neću ih ovdje sve navoditi već samo ono što mislim da se odnosi na nas tj. na bitcoin transakcije.
U stavci e ovog članka 40 piše da su od PDV-a oslobođene:
e) transakcije, uključujući posredovanje, u vezi s valutama, novčanicama i kovanicama koje se koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja, osim kolekcionarskih predmeta, odnosno kovanica od zlata, srebra ili drugog metala te novčanica koje se u pravilu ne koriste kao zakonsko sredstvo plaćanja ili kovanica od numizmatičkog interesa,

Dakle, ili je kupovina i prodaja bitcoina oslobođena plaćanja PDV-a jer bitcoin tretiraju kao drugu valutu (što ne vjerujem jer to ne mogu bez dozvole HNB-a) ili zato što bitcoin tretiraju kao ''novčanicu koja se u pravilu ne koristi kao zakonsko sredstvo plaćanja''
što je puno vjerojatnije i realnije.
Vjerujem da ovoj firmi nije bilo lako dokazati u poreznoj što je bitcoin (i pitanje koliko su to uspjeli) no ipak su uspjeli pronaći ''rupu'' u zakonu, odredbu koja se može primjeniti na bitcoin transakcije i tako dobiti oslobođenje od PDV-a.
Treba im čestitati što su to uspjeli.


To je sve još uvijek nesigurno. I ja sam do sada mislio da u trenutku kada se novac povuče na račun treba platiti porez i to mi je i logično jer je isto kao da ste prodali bilo što drugo, ali ovdje imam primjer gdje sam prodao i kupio BTC od legalne tvrtke u Zagrebu i u računu koje dostavljam niže piše da je sve oslobođeno poreza:

Prodaja:

https://ufile.io/3kxd4

Kupnja:

https://ufile.io/1u75t

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
luka1987
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 520
Merit: 500


View Profile
May 23, 2017, 02:08:49 PM
 #248

Samo jedno pitanje. Znači ako sam ja na trejdu na poloniexu zaradio novac, koji bi ja porez platio? na dohodak, kapitalnu vrijednost ili sta?

            ▄▄████▄▄
        ▄▄██████████████▄▄
      ███████████████████████▄▄
      ▀▀█████████████████████████
██▄▄       ▀▀█████████████████████
██████▄▄        ▀█████████████████
███████████▄▄       ▀▀████████████
███████████████▄▄        ▀████████
████████████████████▄▄       ▀▀███
 ▀▀██████████████████████▄▄
     ▀▀██████████████████████▄▄
▄▄        ▀██████████████████████▄
████▄▄        ▀▀██████████████████
█████████▄▄        ▀▀█████████████
█████████████▄▄        ▀▀█████████
██████████████████▄▄        ▀▀████
▀██████████████████████▄▄
  ▀▀████████████████████████
      ▀▀█████████████████▀▀
           ▀▀███████▀▀



.SEMUX
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
  Semux uses .100% original codebase.
  Superfast with .30 seconds instant finality.
  Tested .5000 tx per block. on open network
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
█ █
Angell
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 565
Merit: 503



View Profile
May 23, 2017, 04:11:35 PM
 #249

Samo jedno pitanje. Znači ako sam ja na trejdu na poloniexu zaradio novac, koji bi ja porez platio? na dohodak, kapitalnu vrijednost ili sta?

Nitko nije siguran 100% i ne može ti dati točne informacije na ovo pitanje. Nazovi 0800 1001. To su ti informacije Porezne Uprave gdje će te uputiti što točno trebaš napraviti.

Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 23, 2017, 06:29:09 PM
 #250

Samo jedno pitanje. Znači ako sam ja na trejdu na poloniexu zaradio novac, koji bi ja porez platio? na dohodak, kapitalnu vrijednost ili sta?

Nitko nije siguran 100% i ne može ti dati točne informacije na ovo pitanje. Nazovi 0800 1001. To su ti informacije Porezne Uprave gdje će te uputiti što točno trebaš napraviti.

Porez na dohodak je porez na zaradu od rada.
Porez na kapitalnu vrijednist je pasivna zarada na financijsku imovinu, dionice, divbidende...
Informacije porezne uprave, njihov besplatni info telefon ti daje informacije samo informativnog karaktera, koji ništa pravno ne znače a i informacije mogu biti krive, kao što sam se i osobno uvjerio.
Jedinu relevantnu informaciju može ti dati tvoj osobni porezni referent u tvom područnom uredu porezne službe.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
tuvok007
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1358
Merit: 1001


View Profile
May 24, 2017, 06:50:25 AM
 #251

Kad bi barem sve to bilo egzaktno! Ici cu u poreznu i ovisit ce mi o sreci da li cu platiti 23 posto ili 27 posto poreza na kraju cijele price  Grin . Ako npr dobijem djelatnika nazovimo ga Stjepan koji ce na jedan nacin tumaciti kako ce mi se naplatiti porez ili ako dobijem djelatnika nazovimo ga Ante koji ce pak na drugi nacin tumaciti koliko trebam platiti poreza razlika moze biti u tisucama kuna na recimo 90000 kn. Stjepan ce izracunati da ukupan porez na novac koji mi je sjeo na devizni od prodaje bitcoina iznosi tocno 27.5 posto dok ce Ante izracunati da bi porez trebao iznositi 23.8 posto!   Sala mala ali isto tako nije ni daleko od istine. TO NIJE EGZAKTNO I ZATO JE SVE TO BAS FRUSTRIRAJUCE!  Grin  Angry  Sad  Shocked  Roll Eyes
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 24, 2017, 06:09:44 PM
 #252

Kad bi barem sve to bilo egzaktno! Ici cu u poreznu i ovisit ce mi o sreci da li cu platiti 23 posto ili 27 posto poreza na kraju cijele price  Grin . Ako npr dobijem djelatnika nazovimo ga Stjepan koji ce na jedan nacin tumaciti kako ce mi se naplatiti porez ili ako dobijem djelatnika nazovimo ga Ante koji ce pak na drugi nacin tumaciti koliko trebam platiti poreza razlika moze biti u tisucama kuna na recimo 90000 kn. Stjepan ce izracunati da ukupan porez na novac koji mi je sjeo na devizni od prodaje bitcoina iznosi tocno 27.5 posto dok ce Ante izracunati da bi porez trebao iznositi 23.8 posto!   Sala mala ali isto tako nije ni daleko od istine. TO NIJE EGZAKTNO I ZATO JE SVE TO BAS FRUSTRIRAJUCE!  Grin  Angry  Sad  Shocked  Roll Eyes

Nema ovdje nikakve sreće ni lutrije jer je 99% stvari već zadano.
Ovisno da li si u stalnom radnom odnosu ili ne (tj. da li se radi o prvom ili drugom dohotku), gdje živiš (zbog visine prireza) te da li ti internetska zarada dolazi kao pasivni prihod ili je rezultat uloženog rada (tj da li se radi o porezu na zaradu ioi kapitalnu dobit), svaki porezni referent će ti dati jednaki izračun.
Ne može ti mijenjati ni prirez, ni visinu poreza, ni doprinose...
Radi se o unaprijed zadanim veličinama.
Ono što je stvar rasprave je pod kojom će te šifrom tj. kategorijom prijaviti, a to sam već detaljno objasnio u prethodnim postovima.
No, to je samo stvar pravilnog ispunjavanja JOOPD obrasca ali vrijednosti ostaju iste, neovisno o tome koju šifru upišeš.
Već nekoliko godina plaćam porez za internetsku zaradu tako da znam što pričam, ne govorim napamet.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
May 24, 2017, 06:56:51 PM
Last edit: May 24, 2017, 07:33:11 PM by fx1Trader
 #253

pa naravno da nije egzaktno ..
zato i postoje porezni savjetnici , odvjetnici, sudci ..itd

zakoni koji su pisani za tocno odredjenu stvar mogu se tumaciti ovako ili onako ..pa imamo savjetnike..odvjetnike  .. i idemo u sporove..bla bla

a sad zamisli ovo kad nitijedan zakon ne opisuje stvar o kojoj mi pricamo ..to znaci da se stvari jako siroko mogu tumaciti .

oni sa vecim svotama bi trebali kontaktirati dobrog poreznog savjetnika ...vjerujem da ce vam ustediti novac  Roll Eyes

hieuho381
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 504
Merit: 105



View Profile
May 25, 2017, 04:12:57 AM
 #254

Eto znaci ako sam platio Nizozemskoj, zataio sam ga od Hrvatske. Voila...
freigeist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1107
Merit: 534


View Profile
May 25, 2017, 06:06:41 AM
 #255

Eto znaci ako sam platio Nizozemskoj, zataio sam ga od Hrvatske. Voila...


Ovisi kakvi su međudržavni ugovori o dovstrukom oporezivanju.
Nisi ništa zatajio ako si napravio po zakonu tj. ako si platio tamo i ako zakon kaže da ne trebaš ponovo plaćati tu
u suprotnom jesi.



Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 25, 2017, 02:37:26 PM
 #256

pa naravno da nije egzaktno ..
zato i postoje porezni savjetnici , odvjetnici, sudci ..itd

zakoni koji su pisani za tocno odredjenu stvar mogu se tumaciti ovako ili onako ..pa imamo savjetnike..odvjetnike  .. i idemo u sporove..bla bla

a sad zamisli ovo kad nitijedan zakon ne opisuje stvar o kojoj mi pricamo ..to znaci da se stvari jako siroko mogu tumaciti .

oni sa vecim svotama bi trebali kontaktirati dobrog poreznog savjetnika ...vjerujem da ce vam ustediti novac  Roll Eyes



Egzaktne su porezne stope i vrste poreza, prireza i doprinosa koje plaćaš.
Za većinu običnih, fizičkih osoba, koji nemaju registriran obrt ili firmu, ili ne rade duže od 6 mjeseci u inozemstvu, obračun poreza će biti isti, jedino se mogu razlikovati kategorije i šifre u prijavi predporeza kroz JOOPD obrazac.
Da, točno je da ne postoji posebna kategorija ili šifra u poreznom pravilniku za zaradu na INternetu, no za sve postoji rješenje, pa i za to, a kako je to moj porezni referent riješio imate u mojim prethodnim postovima.
Da me je prijavio i u bilo kojoj drugoj kategoriji, iznosi predujma poreza, prireza i doprinosa bi ostali isti i ne bi se mijenjali.
Drugi dohodak bi ostao drugi dohodak jer sam stalno zaposlen, prirez bi ostao isti jer živim gdje živim a doprinosi su obvezni za sve.
Tako da mi zapravo nije bilo važno pod koju će me šifru i karegoriju porezni referent prijaviti, jer je za mene to nebitno a bitno je samo da prijava prođe kroz sustav i bude odobrena.
Taj dio je bio na mojem poreznom referentu da riješi, i on je to riješio.

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
May 25, 2017, 03:38:00 PM
Last edit: May 25, 2017, 04:45:40 PM by fx1Trader
 #257

pa naravno da nije egzaktno ..
zato i postoje porezni savjetnici , odvjetnici, sudci ..itd

zakoni koji su pisani za tocno odredjenu stvar mogu se tumaciti ovako ili onako ..pa imamo savjetnike..odvjetnike  .. i idemo u sporove..bla bla

a sad zamisli ovo kad nitijedan zakon ne opisuje stvar o kojoj mi pricamo ..to znaci da se stvari jako siroko mogu tumaciti .

oni sa vecim svotama bi trebali kontaktirati dobrog poreznog savjetnika ...vjerujem da ce vam ustediti novac  Roll Eyes



Egzaktne su porezne stope i vrste poreza, prireza i doprinosa koje plaćaš.
Za većinu običnih, fizičkih osoba, koji nemaju registriran obrt ili firmu, ili ne rade duže od 6 mjeseci u inozemstvu, obračun poreza će biti isti, jedino se mogu razlikovati kategorije i šifre u prijavi predporeza kroz JOOPD obrazac.
Da, točno je da ne postoji posebna kategorija ili šifra u poreznom pravilniku za zaradu na INternetu, no za sve postoji rješenje, pa i za to, a kako je to moj porezni referent riješio imate u mojim prethodnim postovima.
Da me je prijavio i u bilo kojoj drugoj kategoriji, iznosi predujma poreza, prireza i doprinosa bi ostali isti i ne bi se mijenjali.
Drugi dohodak bi ostao drugi dohodak jer sam stalno zaposlen, prirez bi ostao isti jer živim gdje živim a doprinosi su obvezni za sve.
Tako da mi zapravo nije bilo važno pod koju će me šifru i karegoriju porezni referent prijaviti, jer je za mene to nebitno a bitno je samo da prijava prođe kroz sustav i bude odobrena.
Taj dio je bio na mojem poreznom referentu da riješi, i on je to riješio.

ma sve 5.
tebi je problem rjesio tvoj porezni referent , i ti si zadovoljan .

ja samo kazem da drugima isti ili slican problem moze rjesiti porezni savjetnik ...mozda jos bolje

ovdje ljepo pise ...
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.


nije novac niti odrazava vrijednost novca ....neznam onda po kojem zakonu porezna moze naplatiti porez na trgovinu bitcoinom


 





Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
May 25, 2017, 07:45:12 PM
 #258

pa naravno da nije egzaktno ..
zato i postoje porezni savjetnici , odvjetnici, sudci ..itd

zakoni koji su pisani za tocno odredjenu stvar mogu se tumaciti ovako ili onako ..pa imamo savjetnike..odvjetnike  .. i idemo u sporove..bla bla

a sad zamisli ovo kad nitijedan zakon ne opisuje stvar o kojoj mi pricamo ..to znaci da se stvari jako siroko mogu tumaciti .

oni sa vecim svotama bi trebali kontaktirati dobrog poreznog savjetnika ...vjerujem da ce vam ustediti novac  Roll Eyes



Egzaktne su porezne stope i vrste poreza, prireza i doprinosa koje plaćaš.
Za većinu običnih, fizičkih osoba, koji nemaju registriran obrt ili firmu, ili ne rade duže od 6 mjeseci u inozemstvu, obračun poreza će biti isti, jedino se mogu razlikovati kategorije i šifre u prijavi predporeza kroz JOOPD obrazac.
Da, točno je da ne postoji posebna kategorija ili šifra u poreznom pravilniku za zaradu na INternetu, no za sve postoji rješenje, pa i za to, a kako je to moj porezni referent riješio imate u mojim prethodnim postovima.
Da me je prijavio i u bilo kojoj drugoj kategoriji, iznosi predujma poreza, prireza i doprinosa bi ostali isti i ne bi se mijenjali.
Drugi dohodak bi ostao drugi dohodak jer sam stalno zaposlen, prirez bi ostao isti jer živim gdje živim a doprinosi su obvezni za sve.
Tako da mi zapravo nije bilo važno pod koju će me šifru i karegoriju porezni referent prijaviti, jer je za mene to nebitno a bitno je samo da prijava prođe kroz sustav i bude odobrena.
Taj dio je bio na mojem poreznom referentu da riješi, i on je to riješio.

ma sve 5.
tebi je problem rjesio tvoj porezni referent , i ti si zadovoljan .

ja samo kazem da drugima isti ili slican problem moze rjesiti porezni savjetnik ...mozda jos bolje

ovdje ljepo pise ...
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19252

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.


nije novac niti odrazava vrijednost novca ....neznam onda po kojem zakonu porezna moze naplatiti porez na trgovinu bitcoinom


 







U ovom topicu već imaš konkretan primjer da je jedna domaća firma, koja se bavi trgovanjem bitcoinom, oslobođena plaćanja PDV-a za kupnju i prodaju bitcoina.
Dakle, ima zakona za sve pa i za trgovanje bitcoinom.
Država će uvijek naći načina da uzme svoj dio kolača Smiley

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
fx1Trader
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 242
Merit: 104



View Profile
May 25, 2017, 09:57:09 PM
 #259

Da, u pravu si  Roll Eyes
marlboroza
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1932
Merit: 2270


View Profile
May 26, 2017, 09:28:53 PM
 #260

Meni je osobno ova tema jako interesantna jer se iz nje ne može apsolutno ništa zaključit  Grin

Daklem, kupim bitcoine, zarađujem ih, dignem jackpot negdje, rudarim itd. Odem kupim kuću i platim u bitcoinima - a porez platim u kunama na vrijednost kuće. Kupim auto također s bitkoinima.

Dođe porezna i traži me da dokažem odakle mi lova za kuću, auto, jer radim za recimo 5-6 hiljki, i nema šanse da sam si to mogao priuštiti bez kredita.

Ja kažem da sam kupio s bitkoinima i oni kažu "aha, ok onda, imaš sreće što nisi prvo mijenjao u kune jer bi u tom slučaju platio porez i na mjenjanje bitkoina u kune, ovako si nas lijepo zajebo i ne možemo ti ništa i ne samo to nego ne moraš uopće ni dokazivati odakle ti toliki bitkoini niti nas zanima" jer je:

U svom odgovoru URBROJ: 282-810-19-05-14/ST/DO od 27.lipnja 2014. u vezi poslovanja s "bitcoin-om" Hrvatska narodna banka (u daljnjem tekstu: HNB) navodi da "bitcoin" ne potpada niti pod jednu zakonom reguliranu kategoriju sredstava plaćanja te da prema članku 21. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci i članku 4. Zakona o deviznom poslovanju "bitcoin" ne predstavlja novac, niti sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj niti stranu valutu odnosno strano sredstvo plaćanja. U svom dopisu HNB navodi da obzirom da vrijednost "bitcoin-a" ne odražava vrijednost novca koji je za njega primljen, "bitcoin" ne može biti niti elektronički novac u smislu članka 2. točke 2. Zakona o elektroničkom novcu.

Druga stvar (ovo pitanje je upućeno danijelu)

Ako kupim bitkoin za 14000 kuna i prodam ga za 14500, hoću li platiti porez na 500 kuna ili na 14500?
Što ako kupim bitkoin za 14000 kuna i prodam ga za 10000 kuna? Jel plaćam porez na izgubljen novac?
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 »
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!