Bitcoin Forum
May 02, 2024, 05:29:19 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye kanunlarına uygun şekilde bitcoinden zengin olmak mümkün mü?  (Read 32148 times)
DarkbLue
Full Member

Activity: 196
Merit: 101

View Profile
September 13, 2017, 11:07:43 AM

Bitcoini yasallaştırsınlar önce, sonra gelip vergi istesinler. Bimer e bu konuda dilekçe yazdım 2 ay önce, bddk'ya, maliyeye ordan oraya aktarıyorlar dilekçeyi ancak haala net bir cevap yok. Gittikçe yaygınlaşıyor, önlenemeyecek bir durumda, illa ki bir düzenleme getirip vergilendirirler.
1714627759
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714627759
Reply with quote  #2

1714627759
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714627759
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714627759
Reply with quote  #2

1714627759
Report to moderator
zdrovie
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile
September 13, 2017, 11:39:06 AM

maliye bu konuda hiçbir şey yapamaz ve hakkı değil.

vergi mal ve hizmetlerden alınır. 2 ay önce mehmet amca 3 bilezik aldı veya bin dolar aldı ve kurban bayramında bozdurdu diyelim. maliye gidip "sen altını pahalıya bozdurmuşsun ver bakalım vergisini" diyebiliyor mu?

bitcoin bir mal veya hizmet değil. sanal para birimi , yatırım aracı. düşebilir çıkabilir. tl gibi, dolar gibi, altın gibi.

bitcoin alım satımına aracılık eden kurumlar ancak vergi mükelefi olabilir. yani banka ve döviz brosu hesabı.

paranın nerden geldiği konusuna gelirsek bu mali suçlarla ilgili. yani sizin paranız yasadışı bir yolla kazanılmış ve elde edilmişse bu suç kapsamına girer zaten. eğer elde etme aşaması suç olan bir şey değilse ve burada sizin yatırımınız da yoksa en fazla piyangodan kesilen vergi gibi bir vergi kesilebilir ki bu da zaten bitcoinle ilgili bir konu değil. yani dolar da bulsanız altında bulsanız aynı şeyler geçerli.

eğer bitcoin bir mal ve hizmet olarak spk tarafından değerlendirilseydi zaten şimdiye kadar bir düzenleme gelirdi. düzenleme yapamazlar çünkü bu bir değer, mal ya da hizmet değil. bu değer üzerinden yapılan alışverişlerin vergi yönü incelenebilir veya sürekli al sat yaptıranların işi ticari kapsama alınabilir. ama bireysel yatırımcının döviz gibi btc alıp bir süre sonra satması ve kar etmiş olması vergiyi gerektirmez. öyle bir şey olsa kuyumculara altın bozduran bvatandaşların  da yaptıkları kardan vergi vermeleri gerekirdi.

Hocam bilmediğimiz konularda ahkam kesmeyelim. Devlet her türlü kazançtan vergisini alır. Mehmet amca eğer saf altın almamışsa, aldığı bileziğin işçiliğinin vergisini kuyumcuya ödüyor. Saf altın alırsa ödenmez. Çünkü devlet saf altın alış satışından vergi alınmaması için yasa çıkarmıştır. KDV yoktur.

Bitcoin'in sanal veya gerçek olması birşey ifade etmiyor. Eğer devlet yasa çıkarıp Bitcoin ile elde edilen kazançdan vergi almayacağım derse o zaman vergi vermeyiz. Diğer türlü herkes ne yolla olursa olsun (ikramiye, miras vs) vergisini verir. Bankaya yatırılan paranın faizinden bile devlet vergisini alıyor.

devlet para üzerinden vergi alamaz. eğer bitcoini faize yatırırsan o zaman faizden vergi alabilir belki. bankada vadesiz hesapta duran paradan vergi alabiliyorsa bitcoinden de alsın. bugün tl ye aşırı talep olsa ve tl nin değeri doların 3 katına çıksa devlet vadesiz tl üzerinden vergi  alamaz. devlet paranın gördüğü işlerden ve paranın faizinden vergi alabilir. ayrıca para değiş tokuşuna aracılık edip bu işi meslek edinen döviz bürosu, banka gibi yerlerden ancak vergi alabilir.

bankada vadesiz hesabımdaki 1 milyon lirayı vadesiz dolar hesabıma atsam ve dolar 10 kat artsa sonrada onu vadesiz tl hesabına geri bozdurup koysam bu vergiye girmez.

çünkü burada kazanç gibi görünen şeyin  sebebi tl nin düşmesidir. oysa dolar bazında kazanç yoktur.ticari bir faaliyet değil. btc de de diğer tüm paralar onun karşısında değer olarak düşmüştür. btc nin bir şey yaptığı yok. ve btc açısından kazanç yok.madencilik mesela kazanca girebilir.

veraset yoluyla vs el değiştirmelerde vergi alabilir. ancak dediğiniz gibi yasa çıkarır alınmayacak şeyden de alabilir o devletin bileceği bir iş. spk nın bitcoin ile ilgili raporları ve incelemeleri var.buna rağmen yasal düzenlemeye gitmedi. çünkü bunu teoride bir para birimi olarak görüyor. ama resmi olarak tanımıyor veya ilgilenmiyor.

altın açısından bakılırsa saf altın bitcoinin karşılığı olabilir. ancak bitcoin altın da değil paradır.

Devlet Bitcoin'i para olarak kabul etmiyor. Bu nedenle tl <-> döviz işlemleri ile ilgili kanuna tabi değil. Sorun burada.

Devlet bir yasa çıkarır, kripto parayı döviz çeşitleri içine alıyorum ve aynı kanunlara tabi kılıyorum derse o zaman rahatlarız. Bunun haricinde BTC devlet tarafından tanınmadığından buradan kazanılan para da sizin dediğiniz gibi TL'nin değer kaybetmesinden doğan gelir olarak değil, normal gelir olarak algılanıp, gelir vergisi kesintisine gidebilirler.

Biz Bitcoin = para kabulüyle fikir yürütüyorsunuz ama devlet için böyle bir kabul yok.

haklısınız fakat devletin bitcoin için önünde iki seçenek var. ya para olarak kabul edecek ya da hiç yokmuş gibi davranacak. hatta yasaklayabilir de. bitcoini mal veya bir hizmet olarak görmesi mümkün değil. çünkü ona bu değeri veren şey takas aracı olma özelliği yani para ve bunu kullanan kişilerin onu tanımladığı bir uzlaşıdır. ne bir hisse senedi ne de bir şeye dayalı değerdir. o sadece ona itimat edenlerin üzerinde anlaştığı bir takas aracıdır. buna da para denir.

▀▀▀▀▀▀     SWIPE  │ Monetizing mobile engagement data, on the blockchain    ▀▀▀▀▀▀
▄▄▄▄         Whitepaper       Telegram       Twitter       Medium       Reddit          ▄▄▄▄
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
September 13, 2017, 12:40:23 PM

Bitcoini yasallaştırsınlar önce, sonra gelip vergi istesinler. Bimer e bu konuda dilekçe yazdım 2 ay önce, bddk'ya, maliyeye ordan oraya aktarıyorlar dilekçeyi ancak haala net bir cevap yok. Gittikçe yaygınlaşıyor, önlenemeyecek bir durumda, illa ki bir düzenleme getirip vergilendirirler.

hocam sonucu gelirse taratıp burdan paylaşırsan çok güzel olur
radagast34
Member
**

Activity: 89
Merit: 10

View Profile
September 13, 2017, 10:52:54 PM

Benim anlamadığım,  konu başlığının özeti devletten vergi kaçırmak mıdır ? Nasıl kaçırabiliriz bunun için mi beyin fırtınası yapılıyor ? yahu yerin 1km altında canbaş çalışan adam bile vergi ödüyor bu ülkede . pc başında 1 koyup hiç bir emek sarf etmeden atıyorum 1000 katı bir kazancınız olduğunda, her çalışan, kazanan insan gibi aynı oranda bunu devlete verseniz nolur anlamış değilim. tamam asgari ücretle  çalışan garibanlar  hem çalışsın üretsin hem vergi versin size yol su olarak dönsün, hemde siz herşeyden faydalanırken hiç birşey üretmeden sahip olduğunuz paralarla hiç bi paylaşımda bulunmadan tüketin istiyosunuz biliyorum ama Ya bu mantıkta olan insanlar yoksun ve yoksul olsun lütfen ya. Devlet bu para nerden geldi diye sorar evet. Ama uyuşturucu mu sattın , para mı akladın naptın diye sorar . suç teşkil eden işler sayesinde mi önce buna bakar. Sonra maliye ve vergi kısmı var elbette olması da lazım beğenseniz de beğenmesiniz de. Sonra sen yatırım yapmışsın veya parayı ticaret amacıyla alıp satmışssın (yani para kazanma amacıyla) ve para kazanmışssın kardeş vergini öde der . Desin de zaten . Ama tefeci gibi ver bu paranın hepsini diyemez. O da hukuka aykırı bir durumdur.

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
moneytalks58
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
September 14, 2017, 04:59:00 PM

Hocam dert vergi vermemek değil bence. Mesela BTC-Turk'ten 200 300 bin neyse çektik adrese. Nası bildirecez? Vergisi ne olacak? Bu para ne diye sorarlar mı? Yoksa vergisini verip kurtulabilir miyiz?
Bir sürü soru var.

Benim anlamadığım,  konu başlığının özeti devletten vergi kaçırmak mıdır ? Nasıl kaçırabiliriz bunun için mi beyin fırtınası yapılıyor ? yahu yerin 1km altında canbaş çalışan adam bile vergi ödüyor bu ülkede . pc başında 1 koyup hiç bir emek sarf etmeden atıyorum 1000 katı bir kazancınız olduğunda, her çalışan, kazanan insan gibi aynı oranda bunu devlete verseniz nolur anlamış değilim. tamam asgari ücretle  çalışan garibanlar  hem çalışsın üretsin hem vergi versin size yol su olarak dönsün, hemde siz herşeyden faydalanırken hiç birşey üretmeden sahip olduğunuz paralarla hiç bi paylaşımda bulunmadan tüketin istiyosunuz biliyorum ama Ya bu mantıkta olan insanlar yoksun ve yoksul olsun lütfen ya. Devlet bu para nerden geldi diye sorar evet. Ama uyuşturucu mu sattın , para mı akladın naptın diye sorar . suç teşkil eden işler sayesinde mi önce buna bakar. Sonra maliye ve vergi kısmı var elbette olması da lazım beğenseniz de beğenmesiniz de. Sonra sen yatırım yapmışsın veya parayı ticaret amacıyla alıp satmışssın (yani para kazanma amacıyla) ve para kazanmışssın kardeş vergini öde der . Desin de zaten . Ama tefeci gibi ver bu paranın hepsini diyemez. O da hukuka aykırı bir durumdur.
bahtsiz bedevi
Member
**

Activity: 88
Merit: 10

View Profile
September 15, 2017, 08:19:29 AM

Bu miktardaki para bölünse dahi sıkıntı olabilir gibime geliyor. 25 bin tl altında ayrı hesaplara ayrı ayrı şekilde gönderilirse ancak bir sıkıntı yaşanmaz ama kaç kişiye göndermen gerekir onu hesaplamadım :d
varole
Full Member

Activity: 151

View Profile
September 15, 2017, 01:34:11 PM

Hiç bulaşmayın. En iyisi yurt dışında hesap açıp orada tutun paranızı. Eğer dediğiniz gibi milyon dolarlarınız varsa. Zaten o paraya vatandaşlık dahi satın alabilirsiniz. İstediğinizde gider hem gezer hem de gerekli miktarı alıp gelirsiniz.
varole
Full Member

Activity: 151

View Profile
September 15, 2017, 01:38:21 PM

Bence birbirlerine paslamalarının nedeni devlette bu konuda uzman memur olmamasıdır. Dışarıdan teknik destek de almaz benim bildiğim devlet. Sokaktaki taksici dahi bitcoin muhabbeti yapmaya başladı mı o zaman ancak bir düzenleme gelir. Belki.
DarkbLue
Full Member

Activity: 196
Merit: 101

View Profile
September 15, 2017, 03:19:19 PM

hocam sonucu gelirse taratıp burdan paylaşırsan çok güzel olur

Sonuç geldiğinde zaten burdan paylaşırım.

Bence birbirlerine paslamalarının nedeni devlette bu konuda uzman memur olmamasıdır. Dışarıdan teknik destek de almaz benim bildiğim devlet. Sokaktaki taksici dahi bitcoin muhabbeti yapmaya başladı mı o zaman ancak bir düzenleme gelir. Belki.

Şuanda Türkiye'de en azından binlerce bitcoin kullanıcısı vardır. Btcturk, Paribu, koinim vs işlem hacimleri ortada. Emin ol ki bu konuyu senden benden daha iyi biliyorlardır. Devletin bunu öngörmesi gerekiyor, o kadar açıklama yaptılar, bir düzenleme yapılması gerekiyor.
uzayli
Full Member

Activity: 224

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
September 16, 2017, 09:36:17 AM

Türkiye'de öyle ahım şahım bir kanun yokki. Neden olmasın olunabilir adamlar hırsızlıkla zengin olabiliyorsa bitcoin ile zengin olmak hayal olmaması gerek sonuçta kendi paranı katlayarak kazanıyorsun çalma yok çırpma yok.

M.Terzi
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile
September 20, 2017, 06:52:10 AM

Bu ülkede herşey mümkün. Parayı bulalımda aklaması kolay olur Smiley En güzeli devlete vergisini ödeyip kafa rahat bir şekilde yaşamak. Zaten mebla büyük olunca devlet hertürlü sizi bulur.
Bayyn
Full Member

Activity: 210

Web Developer

View Profile
September 20, 2017, 07:25:11 AM

Mebla büyük olduğundan vergi cenneti ülkelerde şirket açıp gelirinizi ordan çekebilirsiniz. Böylelikle vergiye takılmamış olursunuz.
anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
September 20, 2017, 08:54:09 PM

Şöyle bir şey vardı yeniden uzatıldı mı bilmiyorum

http://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/varlik-barisinda-sure-uzadi,bxSP9lUbCkqdvTuPgDiLWg/HTKfv_oLg0iL7HPDal_pGA

Birde şöyle kötü bir haber var:

http://mobil.hurriyet.com.tr/yurt-disinda-varligi-olanlar-2018den-itibaren-40490720

otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
September 24, 2017, 01:28:13 AM

Sebepsiz zenginleşme diye bir olay var
gzdekvk
Newbie
*

Activity: 12
Merit: 0

View Profile
September 24, 2017, 07:28:00 PM

Eğer ben zengin olursam yurtdışına çıkıp
Ordaki btc platformlarından çekerim parayı
Uzak bir ihtimal ama neden olmasın
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 25, 2017, 03:58:41 PM

Olaki biri kaza ile 10.000 BTC tek kalemde yolladı ve geride alma olayı büyük olasılık yok ve para bizim wallete geçti diyelim.

Bugünlerdeki değeri yaklaşık 37.000.000-USD eder.Bu para olaki bizim diyelim.Zaten bu parayı Türkiye ye lap diye sokamazsın.
Aslında gerekte yok yabancı dilim yok sadece Türkçe biliyorum dersen en kısa yolu kıbrısa gidip oraya yerleşmek.

Oranın kanunu kendine göre şahsen gidip görmedim ama kısa vadede orası uzun vadede dersen virgin adaları gibi yerlere zıplayıp oralarda takılmak.
Oralara 1.000.000.000 USD soksan arayan soran yok deniyor.

yoksa buralara o paralar getirip zengine bişey olmazda işte bizde çıkarsa sıkıntı büyük.Geçen haberde gösterdi kısaca adama süper lotodan para çıkmış başına gelmeyen kalmamış

http://www.karar.com/guncel-haberler/sayisal-loto-milyoneri-fuat-ozdemir-son-yolculuguna-ugurlandi-574239

helede kaza ile duyulacak adam 37.000.000 USD parası var diye bak bakalım kapıya kimler dayanacak.
dnz gns
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
September 26, 2017, 06:33:12 AM

bende biraz inceledim en geçerli kıbrıs gibi ama dünya okadar pislik ki insanları geriyor tabi .
söylediğiniz rakam çok büyük 37 milyon dolar o kadar para olsa zaten koruma tutarım aq 5-6 kişilik ekip kaç kara ki Cheesy
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
September 26, 2017, 06:49:29 AM

Bugün 10 bin btc yanlışlıkla bana gelse ya da bi şekilde elde etsem bu ülkede durur muyum sanıyorsunuz? Arkadaşlar biraz mantıklı davranın. O paraya krallar gibi yaşanacak çok daha güvenli ve istikrarlı daha da önemlisi btc dostu ülkeler var...

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 26, 2017, 11:58:13 AM

Ayrıca şöyle bir durumda var.
Ara ara haber çıkıyor internette millet ispanyadan ev alıyor diye.Şimdi bilen biliyorda bilmeyenler şöyle diyebilir. Huh Huh

Bunlar kafayı yemiş diye.Aslında kafayı yemiş değilde adamda para bol birde kendini sağlama alıyor nasılmı.Ben olsam üstte dedikya 10.000-BTC olayı oldu ispanya değilde alta link atalım.

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0biza

burası işte turistik yer ispanyanın alt tarafında akdenizde ve ispanya ya bağlı işte olaki imkan olursa buradan 2+1 bir daireye 100-200 bin euro verip alıp tapusunuda aldıkmı ne oluyor. Shocked

İspanya makamlarına başvuru yapılıyor ve sana oturma izni veriliyor.Oturma izni aldığın zamanda oda pasaporta işleniyor ve artık tüm ab ülkelerinde rahat rahat dolaşım hakkın oluyor. Grin Grin

Oturma izni sadece oturma çalışma izni değil onuda belirtelim.

Birde misal ibiza yada malorca denen yerde işte sağlam bankanın birinde hesap açtırıp 1.000-BTC bozdurup hesabada 3.700.000-USD yatırırsan artık dünyada gidemeyeceğin ülke yok.ABD konsolosluğunan başvuru yapsan ispanyada soracakları paran varmı banka hesabının defterini göster merak etme vize 1 saate cepte. Grin Grin

Benim zamanında Özbek  kökenli zengin bir arkadaşım vardı abisi burada İstanbul amerikan konsolosluğuna gidiyor vize için neyin var neyin deniyor tabii döküyor bu banka hesaplarını tapuları ben pasaporttaki vizeyi bizzat gördüm kaç sene tahmin edin 10 sene evet yanlış okumadınız sene 1999 almıştı tam 10 sene 2009 a kadar  geçerli idi. Cool Grin

İşte para böyle işlerde her kapıyı açıyor mesele bu..

Zaten ispanyada oturma izni alıyorsun çalışma izni değilde.hala ben işe girip çalışacam diyen sivri zekalıda olabilirde onada şapka çıkarıyoruz.

Nedenmi Kardeşim 37.000.000-USD paran var bu saatten sonra işe girip sabah 8 akşam 5-6  mı yapacan yani.kaç sene daha yaşayacağını zannediyorsun diyorum.

İşte akpye yakın çevrenin ve işadamlarının neden 100.000-150.000-EURO verip küçük de olsa ispanyadan daire alma sebepleri bu.
oturma izni ve avrupada serbest dolaşım hakkı…
Druvax
Full Member

Activity: 364

View Profile
September 26, 2017, 12:08:28 PM

Zengin oldukta kanunlari dusunmek kaldi. Beni tatmin edecek kafar btc sahibi olsam. Her turlu vergiyi seve seve oderim. Mesele oncelikle btc sahibi olmakta. Turkiyede btc zengini insanlarin sayisi bir elin parmaklarini gecmez.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 »  All
  Print  

Jump to: