Bitcoin Forum
June 16, 2024, 08:19:29 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Merhaba ilk izlenimlerim  (Read 1745 times)
abregcas (OP)
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
February 23, 2016, 09:33:35 PM

Yaklaşık 15 gündür BTC nedir ne değildir öğrenmeye çalışıyorum.

İzlenimlerim: 

BTC ile tanışmak için geç kalmışım  Angry Yıllarını bilişim teknolojisine vermiş bir elektronik uzmanı olarak bişeyler kazanabilirmişim. Para getirdiği dönemlerde madencilik tam benim işimmiş.  Grin

Artık BTCden para kazanmak, en azından kısa sürede ve risk almadan para kazanmak zor. Trade göreceli riskli bir iş. Uzun vadeli bir yatırım olabilir mi emin değilim, geleceği hakkında belirsizlikler var. Forumdan gördüğüm kadarıyla BTCye duygusal bağ kurmuş fanları var. Benim bu yorumuma da kızacaklardır sanırım.

Forumu okudukça BTCnin yaygınlaşması konusunda beklentileri okudum. Teknolojik yeniliklerle, kolay ve güvenli kullanım yöntemi bulunmadıkça yaygınlaşması zor olacaktır. 3-4 gün içinde kendi trade botumu yazacak bilgiye ulaştım ve yazdım ama hala bazı saklama/harcama yöntemleri kafamda %100 netleşmedi. Ben bu durumdayken sıradan bir insanın bir kredi kartı veya nakit para gibi BTC kullanması kolay olmayacaktır.

Denemeler yaparken 5$lık BTCyi kaybettim, iş inada bindi uğraşarak geri kurtardım. Güvenlik önlemlerini sıkı tutalım derken kendi paranızı harcayamaz duruma düşebiliyorsunuz onu öğrendim.

Öğrenmenin sonu yok, ilgimi çektiği için okumaya, denemeye devam ediyorum.

Bazı arkadaşların core kurmak için pc'ye alternatif arayışlarda olduklarını gördüm. Onlara önerim raspberry pi, orange pi gibi SBCler ile bunu yapabilecekleridir. Ucuz, az enerji tüketen, yer kaplamayan, ekran, klavye vs ihtiacı olmayan, linux tabanlı bir BTC core oluşturabilirsiniz.
dukeneptun
Legendary
*

Activity: 1064
Merit: 1000

View Profile
February 23, 2016, 11:24:03 PM

Bitcoin'in geleceği hakkında belirsizliği var diyenler 1990'da cep telefonunu gereksiz görenlerle aynı mantaliteye sahiptir. Biz şu anda geleceği yaşıyoruz, sıradan halkın bir adım önündeyiz. 5-10 yıl sonra 2000'lerde cep telefonlarının yayıldığı gibi dijital paraların yayıldığını, herkesin kullandığını göreceksiniz.
jamieebotwin
Legendary
*

Activity: 809

View Profile
February 24, 2016, 07:04:47 AM

"BTC ile tanışmak için geç kalmışım"  cümlesi buradaki herkes için geçerli sanırım kimse tanıştığı zamandan memnun değil Smiley
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
February 24, 2016, 07:15:15 AM

"BTC ile tanışmak için geç kalmışım"  cümlesi buradaki herkes için geçerli sanırım kimse tanıştığı zamandan memnun değil Smiley

Valla aramizda ben dahil bir kac arkadas var uygun zamanda yakalayan ama o zamanlar sumuklu ve sivilceli bi kezbandi, yuzune bakmadik. Simdi resmen top model oldu.
Penguen
Hero Member

Activity: 714
Merit: 500

View Profile
February 24, 2016, 07:50:17 AM

Zararın neresinden dönseniz kardır. Geç kalınmışmı evet geç kalınmış keşke BTC kezbanken alıp saklasaydık. Ama şu an bile BTC hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan, hatta adını bile bilmeyen insanlar var. Daha düne kadar bende bu kadar değerlendiğini bilmiyordum ve inanmıyordum. Kullanım arttıkça ve değer kazandıkça büyüyecek bir değer olduğunu farkedenler şu an kazanmaya kazandıklarınıda muhafaza etmeye çalışıyorlar. Tabi her sektörde olduğu gibi bu sektördede dolandırıcılar sahtekarlar mevcut. Burda fan dediğimiz arkadaşlar benim gibi acemilerin parasını kaybetmemesi için ellerinden geleni yapıyor ve bildiklerini paylaşıyorlar. Sizin vesilenizle onlara teşekkür ediyorum. Bu arada hoş geldiniz umarım güzel kazançlar elde edersiniz.

lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
February 24, 2016, 07:54:59 AM

kendi görüşüme göre çok ta geç değil aslında şu yönden düşünün hiç  tanıyamayadabilirdiniz bu teknolojiyi o yüzden kendinizi şanslı olanlardan sayın  Cool

deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
February 25, 2016, 02:18:07 PM

elektronik uzmanlığından kastınız neydi bir entegre devre tasarlayıp bir madenci cihaz üretebilir miydiniz mesela?
abregcas (OP)
Newbie
*

View Profile
February 25, 2016, 09:14:30 PM

elektronik uzmanlığından kastınız neydi bir entegre devre tasarlayıp bir madenci cihaz üretebilir miydiniz mesela?
Derler ya Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bir entegre devre tasarlamazdım ama iyi bir maden ocağı işletirdim diyelim.
abregcas (OP)
Newbie
*

View Profile
February 25, 2016, 09:21:16 PM

Bitcoin'in geleceği hakkında belirsizliği var diyenler 1990'da cep telefonunu gereksiz görenlerle aynı mantaliteye sahiptir. Biz şu anda geleceği yaşıyoruz, sıradan halkın bir adım önündeyiz. 5-10 yıl sonra 2000'lerde cep telefonlarının yayıldığı gibi dijital paraların yayıldığını, herkesin kullandığını göreceksiniz.
Eninde sonunda bildiğimiz para şekil değiştirecek ve sanallaşacak diye düşünüyorum ama bu Bitcoin mi olur emin değilim. Bitcoin ömrünü tamamlayıp yerini yeni bir teknolojiye bırakabilir veya evrim geçirip geleceğin parası da olabilir. Mevcut hali ile geleceğin parası olamayacağını düşünüyorum. Cebimizde 1990'lar öncesindeki çağrı cihazlarını değil, 1990'ların telefonunu değil cep bilgisayarları taşıyoruz aslında.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
February 25, 2016, 09:48:30 PM

Derler ya Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bir entegre devre tasarlamazdım ama iyi bir maden ocağı işletirdim diyelim.
Cheesy amerika keşfedilmeden önce tanışsaydınız btc ile diyorum
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
March 03, 2016, 01:17:47 AM

Arkadaş bence doğru söylüyor en azından kendince yorumlar yapmış. Belirsizlik konusuna bende kısmen katılıyorum katılmayan varsa şaşırırım işin doğrusu. Tamam gelecekte buna benzer sistemler kullanılıyor olacak ama bitcoin için gelecekte ne olacağını kimse kestiremez uzmanların görüşleri bu yönde. Şimdi şunu sormak isterim eğer bu işten para kazanılmasaydı kim uğraşırdı bu denli. İşte asıl zevk veren kısmı ve daha çok ilgi gösterilmesinin nedeni bu. Hepimiz sonuçta hemen hemen aynı duygularla ve merak hissiyatı ile ilgileniyoruz yani sadece işin para yönü değil olan biten. Şuan bitcoin yaygınlaşmasının önünde duran şey benim en çok kafama takılan göndermeler çok sıkıntılı bunun için bir şeyler yapılmadıkça geleceğinin pek parlak olamayacağını söyleyebilmek mümkün. 
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
March 09, 2016, 09:14:13 PM

Benim düşüncem; yakın bir gelecekte (7-8 yıl gibi) devletler bu işe el atacak ve kontrol altına almaya çalışacaklar, tabi ki %100 kontrol altına alınamayacak ama, bildiğimiz para birimleri yerine dijital 1 ya da 2 para birimi geçecek ve global olacak, dolar, yuro, TL kalmayacak. Dolayısıyla kriptoparaların da sonu gelmiş olacak. Ayakta kalan o 1-2 kriptopara ise, devletlere, daha doğrusu otoriteye ılımlı yaklaşanlar olacak.

Neden böyle düşünüyorum; yenilikçi hiçbir şey özgür kalmaz diye düşünüyorum çünkü.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████