Bitcoin Forum
June 27, 2024, 05:46:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz  (Read 14983 times)
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
April 08, 2016, 04:05:00 PM

bu verdiginiz ornekleme beni acikcasi pek tatmin etmedi.
bakkala gidip 1 paket sigara icin 200 tl uzattigimda bakkal bana bu parayi nereden kazandin demesi hosuma gitmez ve kaldi ki piyasaya salinacak olan cryptocoinlerin bir denetim mekanizmasina bagli olmamasi o platforma olan guvenimi azaltir.
bugun merkez bankalari bile kafalarina gore para basabiliyor olsalardi dunyada fakir hicbir ulke kalmazdi
JollyTrades (OP)
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
April 08, 2016, 04:52:03 PM

bu verdiginiz ornekleme beni acikcasi pek tatmin etmedi.
bakkala gidip 1 paket sigara icin 200 tl uzattigimda bakkal bana bu parayi nereden kazandin demesi hosuma gitmez ve kaldi ki piyasaya salinacak olan cryptocoinlerin bir denetim mekanizmasina bagli olmamasi o platforma olan guvenimi azaltir.
bugun merkez bankalari bile kafalarina gore para basabiliyor olsalardi dunyada fakir hicbir ulke kalmazdi

Hiçbir kriptopara bir denetim mekanizmasına tabi değildir. Bu kriptoparaların negatif değil pozitif yanını teşkil eder. Siz regülasyon arıyorsanız, Borsa İstanbul'u düşünebilirsiniz. Ayrıca, bakkala gidip üzerinde 200 TL yazan bir kağıt verdiğinizde "bu kağıdı nereden aldın" diye soracaktır. Nasıl ki siz her önünüze gelen üzerinde 200 TL yazan kağıdı alıp bakkala vermeye çalışmıyorsunuz, Waves platformunda da her gördüğünüz XCN'yi almamanız gerekir. Bununla ilgili tedbirleri almak mümkündür ve bir önceki postumda da açıklamaya çalıştım.

Merkez Bankaları günümüzde kafalarına göre para basabiliyorlar. Para basmakla değer üretmek aynı şey değil. Para basmanın fakirlikle bir ilgisi yok.
bileq
Legendary
*

View Profile
April 08, 2016, 05:56:34 PM

bakkala gidip 200 tl yazili kagit vermek ayri bir olay ornegi saptirmayin. misal ben ankaradaki teknosa magazasindan bir indirim kuponu aldigim vakit bunu turkiyedeki tum teknosalarda kullanabiliyorum degil mi? bahsetmeye calistigim mevzu budur. senden aldigim x coini waves e entegre herhangi bir sistemde kullanirken bir tereddut yasayacaksam neden waves altyapisina guveneyim ki?
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 08, 2016, 06:18:30 PM

bakkala gidip 200 tl yazili kagit vermek ayri bir olay ornegi saptirmayin. misal ben ankaradaki teknosa magazasindan bir indirim kuponu aldigim vakit bunu turkiyedeki tum teknosalarda kullanabiliyorum degil mi? bahsetmeye calistigim mevzu budur. senden aldigim x coini waves e entegre herhangi bir sistemde kullanirken bir tereddut yasayacaksam neden waves altyapisina guveneyim ki?

Waves platformuna entegre bir sistem ya da Waves platformunda işlem yapan bir kişi istediği kripto-kıymeti üretebilir. Waves'i internet gibi düşünün. İnternet üzerinde rastladığınız bir site dolandırıcı diye internetin kendisini suçlayamayız. Waves de aynen internet gibi, bir olanaklar dünyası sunuyor bize. Bu olanakları nasıl kullanacağımız bizim sorumluluğumuzda. İsteyen Waves üzerinde bizim gibi legal olarak regüle edilen bir kuruluş kurmak isteyebilir, tıpkı internette de yasal olarak regüle edilmiş satıcıların mağaza açabilecekleri gibi. Aynı şekilde, Waves üzerinde insanları dolandırmak için "sahte XTL" satan birileri de olabilir, tıpkı internette "şunu satacağız" dedikten sonra parayı alıp kaçan dolandırıcıların olduğu gibi. Waves'in altyapısından bu tür dolandırıcılıkları durdurmasını istemek, internetin altyapısından dolandıcırı internet sitelerini engellemesini beklemekle aynı şey.

Mesele Waves'in bunları engellemesi değil, Waves platformunda iş yapan kuruluşların teker teker, ayrı ayrı regüle edilmesi. Mesela biz Jolly Trades olarak tamamen yasalara uyumlu bir biçimde kurulacak ve faaliyet göstereceğiz. Eğer yasadışı bir kuruluştan Waves üzerinde bir kripto-kıymet almışsanız bu tabii ki sizin sorumluluğunuzda. Öte yandan yasalarla regüle edilen bir kuruluş size XCN satıp sonradan ortadan kaybolursa başı belada demektir.

Ya da şöyle düşünün. Bitcoin ile bir şey sattığını iddia eden birisi sizin bitcoin'lerinizi alıp kaçarsa dolandırıcılık yapmış olur. O kişiye güvenirken gerekli önlemleri almamış olmanız da sizin hatanızdır, bitcoin'in değil.
bileq
Legendary
*

View Profile
April 08, 2016, 07:02:07 PM

henuz faaliyete gecmemis uygulanmamis bir altyapidan bahsediyoruz o yuzden bu kadar sorgulayici davraniyorum, belki de ben kafamda cok farkli bir sekilde kurdum kurguyu bilemiyorum Cheesy
simdi benim kurguladigim sey, size yatirip aldigim xcoini kendi cuzdanima ya da herhangi bir platform a aktarip cesitli islemler yaptim ornegin poloya attim eth aldim doge sattim vs, ordan cektim yobit e attim yun altim fon sattim. bunu cuzdanima alip ya da dogrudan sizdeki hesabima aktarip tl olarak banka hesabima cekmek istedim. sizde yun karsiligi yok eyvallah bunu anlarim, ama sen arpa ile islem yaparken bu arpayi nereden aldin kimden aldin ben bunu kabul etmem dedigin zaman ben bu altyapiya olan tum inancimi kaybederim Smiley bugun btcturk e 1k btc yatirsam bunu tl olarak ceksem oradaki hacimle orantili peyderpey cekerim ve bana nerden buldun bu btcleri de demez herhalde?

neyse bi hayata gecsin de artisiyla eksisiyle gorelim bakalim Smiley
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 08, 2016, 07:29:33 PM

henuz faaliyete gecmemis uygulanmamis bir altyapidan bahsediyoruz o yuzden bu kadar sorgulayici davraniyorum, belki de ben kafamda cok farkli bir sekilde kurdum kurguyu bilemiyorum Cheesy
simdi benim kurguladigim sey, size yatirip aldigim xcoini kendi cuzdanima ya da herhangi bir platform a aktarip cesitli islemler yaptim ornegin poloya attim eth aldim doge sattim vs, ordan cektim yobit e attim yun altim fon sattim. bunu cuzdanima alip ya da dogrudan sizdeki hesabima aktarip tl olarak banka hesabima cekmek istedim. sizde yun karsiligi yok eyvallah bunu anlarim, ama sen arpa ile islem yaparken bu arpayi nereden aldin kimden aldin ben bunu kabul etmem dedigin zaman ben bu altyapiya olan tum inancimi kaybederim Smiley bugun btcturk e 1k btc yatirsam bunu tl olarak ceksem oradaki hacimle orantili peyderpey cekerim ve bana nerden buldun bu btcleri de demez herhalde?

neyse bi hayata gecsin de artisiyla eksisiyle gorelim bakalim Smiley

Kuşkularınızı anlıyorum ve aslında benim meseleyi iyi anlatamamış olmamdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Kriptoparaların sisteme entegrasyonu üçüncü taraflarca gerçekleştirilmeyecek, yani Waves üzerindeki BTC'ler ya da her ne kriptopara kullanılıyorsa hepsi çoklu imza protokolüyle blokzincirine taşınacaklar, ve Waves üzerinde kriptoparaları kabul eden herkesçe kabul edilecekler. Yani Waves üzerindeki bir kuruluş ya da kişi, eğer BTC kabul ediyorsa, verdiğiniz BTCTürk örneğindeki gibi, nereden buldun bu BTC'leri demeyecek.

Bunun yanında USD, EUR, CNY ve eğer Jolly Trades kullanıma açılırsa TRY için güvenilir kaynaklar olacak. Siz bir yerden CNY alırken de o CNY'nin hangi kaynak tarafından sisteme aktarıldığını göreceksiniz zaten, dolayısıyla herkes herkese soracak "sen bu CNY'yi nereden aldın" diye, güvenmediği "CNY"yi almayacak. Sorunuzu şöyle değiştirsek mesela... Siz bir yerden BTC diye bir şey aldınız ama aldığınız şey gerçekten BTC değil, bir dolandırıcının bir şekilde size aktardığı bir kripto-kıymet. Bu sözde BTC'leri BTCTürk'e aktarabilir misiniz? Tabii ki hayır. Yani aslında en temel düzeyde BTCTürk de soruyor "bu BTC adı verilen şeyi nereden buldun" diye.

Sorun Waves'in diğer sistemlerden çok daha geniş kapsamlı bir platform olmasından kaynaklanıyor. BTC ile işlem yapıyorsanız elinizde sadece BTC var zaten, karıştırılacak bir şey yok. Ama "BTC" adında kripto-kıymetlerin ortada dolaştığı bir sistemden bahsediyorsanız bir BTC'nin gerçek olup olmadığı sorunu ortaya çıkacaktır. Nxt platformunu biliyorsanız aşinasınızdır. Her kripto-kıymetin bir ismi bir de kodu oluyor. Mesela adı BTC olan bir sürü "coin" var, ve hepsinin ayrı ayrı kodları var. Sizin birinden Nxt üzerinden BTC alırken o söz konusu "coin"in koduna bakıp gerçekten BTC mi diye kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu sorunu kriptoparalarla çözmek tek bir koda bakmakla mümkün. Çünkü zaten dediğim gibi Waves'de kriptoparalar için özel tasarlanmış tam güvenlikli bir sistem var. Ama iş fiat para birimlerine gelince, o parayı ihrac eden kuruluşun yasalara uygun biçimde regüle edilip edilmediğine de bakmanız gerekiyor. Çünkü fiat para birimlerinde işin içine üçüncü taraflar katılıyor, bu aracı kurumlar olmadan Waves'e para birimlerini entegre etmek mümkün değil. Elinizdeki "CNY"yi ihrac eden aracı kurumun hangisi olduğunu öğrenmek için de yine o "CNY"nin koduna bakmanız yeterli olacak Waves platformunda da.

Bunu da damga basılıp mühürlenmiş senetlere benzetmek mümkün. Senedin üstünde yazan şey o kripto-kıymetin ismi. Üstündeki mühür de kodu. Sırf ismi "BTC" ya da "CNY" diye bir şeyi alırsanız tehlikeli. Aynı zamanda üstündeki mühre yani koda da bakmanız gerekli. O koda baktığınızda elinizdeki kripto-kıymetin kimin tarafından üretildiğini göreceksiniz. Sonra internet sitelerine gidip hangi regülasyonlara tabiler diye bakacaksınız ve güvenip güvenmeyeceğinize karar vereceksiniz.

Bunun haricinde biz bir güven ağı oluşturmayı da düşünüyoruz. Web sitemizde hangi aracı kurumların para birimlerini kabul ettiğimizi yazacağız, ve o para birimleri için de kendimiz alış emirleri veriyor olacağız. Yani mesela bizim güvendiğimiz bir CNY aracı kurumu olsun, biz bu kurumdan bir miktar CNY'yi kendimiz alıp Waves borsası üzerinden bu CNY'leri satma emri vereceğiz XTL karşılığında. Bu sayede siz elinizdeki CNY'leri bizim aracılığımızla XTL'ye dönüştürmüş olacaksınız. Ama dediğim gibi, bu sadece bizim güvenimizi sağlamış kuruluşlar için geçerli olacak, ve inanıyorum ki bu ağ kısa zamanda herkesin ihtiyacını karşılamak için yeterli ölçeğe ulaşacak. Mesela diyelim ki biz sadece USD, EUR, ve CNY'nin üreticisine güveniyoruz, ama bu üreticilerin de güvendiği başka kuruluşlar olacak. Böylece yine merkezsizleşmiş bir biçimde bir güven ağı oluşturulacak.

Bütün bunların da haricinde Waves platformunda "itibar" denen bir özellik var. Kiminle ticaret yapıyorsanız yapın, o kişinin sitem üzerindeki itibarını gösteren bir ibare olacak bu. Sistemde yaptığı işlemler ve iş yaptığı kişilerden aldığı olumlu yorumlara göre değişecek. Eğer itibarı yüksek birisinden bir CNY alıyorsanız, zaten muhtemelen o CNY gerçektir ve bizim güven ağımıza dahil olmasa bile bir şekilde o CNY'yi kullanan bir market var demektir, o markette sat emri vererek bir şekilde CNY'lerinizi dönüştürebileceksiniz.

Umarım bu sefer anlatabilmişimdir.
ibrhmsny
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

View Profile
April 08, 2016, 09:07:12 PM

Çok yazıyorsunuz çok anlatıyorsunuz ve anlamıyoruz, sizce neden Grin
Başka bir konuda sorgulamaya çalışmıştım ama bu konuyu görünce ve burada yazdıklarınızı,  vazgeçtim sorgulamaktan.
Çalışmalarınızda muvaffakiyetler dilerim  Wink
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
April 10, 2016, 01:51:09 PM

Bu ülkede proje çıkmıyor çok nadir, çıkartan da sadece kendi çıkarlarını düşünüyor hatta kısa yoldan köşeyi dönme adına yapılıyor projeler, şu sitede bile kaç proje tanıtılmış bugün 3-4 tanesini yokladım hiç birisi aktif değil. Hizmet esaslı olmalı ki güzel bir şeyler çıksın ortaya. Oluru nedir bilmiyorum ama başarılar dilerim.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 11, 2016, 04:40:50 PM

Kullanıcı odaklı hizmet ve pazarlama planımız gereği, projenin ismi de dahil olmak üzere birçok ayrıntısında değişikliğe gittik.

Proje ayrıntılarına ve detaylı iş planımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz:

https://www.bitkapital.com
bileq
Legendary
*

View Profile
April 11, 2016, 07:08:39 PM

proje ismi degisikligi sonrasinda actigin hesap ismini de degistir istersen daha hesap yeniyken Wink
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
April 12, 2016, 02:18:30 AM

böyle bir proje yapmayı çok istedim fakat bulunduğum üniversitede maddi destek bulabilceğime rağmen , bir yazılımcı bulamadım.Yazılımcıdan kastım blokchain tabanlı bir coin geliştirecek biri.Düşüncem var olan çoğu coinden farklı fakat yapamıyorum bari siz yapın Smiley
istanbuL 34
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
April 12, 2016, 08:56:29 AM

Kullanıcı odaklı hizmet ve pazarlama planımız gereği, projenin ismi de dahil olmak üzere birçok ayrıntısında değişikliğe gittik.

Proje ayrıntılarına ve detaylı iş planımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz:

https://www.bitkapital.com

70 -80 lerin banker furyası gibi olmuş Smiley
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 19, 2016, 03:05:34 PM

Online olduğum zamanlarda "Jian" nick'iyle Coin Türk'ün chat bölümünde olmaya çalışacağım. Bu proje ya da WAVES ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim.
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
April 20, 2016, 01:02:01 AM

Hayırlı olsun...
tzhd
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
April 20, 2016, 11:46:24 AM

yazının tamamını okuyamadım ama yatırımcı olarak limit varmı yoksa herkesin parasına göre hissemi olacak.

▲▼▲▼▲▼▲▼  No.1 Bitcoin Binary Options and Double Dice  ▲▼▲▼▲▼▲▼
████████████████████████████████  sec◔nds trade  ████████████████████████████████
↑↓ Instant Bets ↑↓ Flexible 1~1440 minutes Expiry time ↑↓ Highest Reward 190% ↑↓ 16 Assets [btc, forex, gold, 1% edge double dice] ↑↓
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 20, 2016, 12:46:17 PM

yazının tamamını okuyamadım ama yatırımcı olarak limit varmı yoksa herkesin parasına göre hissemi olacak.

Fon oluşturulduktan sonra fona katılma limitinden bahsediyorsanız, yasalar gereği şirketin mal varlığının 1 milyar USD'yi aşmaması gerekiyor, yani üst limit herkesin hisselerinin toplamı için 1 milyar USD. Alt limit konusundaysa en uygun seçeneği düşünüyoruz. 100 USD ya da 1000 USD gibi bir alt limit belirlemeyi düşünüyoruz.

Şirkete ortak olmak üzere yatırım yapmaktan bahsediyorsanız, şu an için 90,000 USD'lik bir yatırım limitimiz var. Minimum limit yok.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
April 20, 2016, 12:50:21 PM

Hayırlı olsun, güzel bir proje.
Wave lerim eline geçince kullanmayı planlıyorum.
Bu arada proje sahibi arkadaş kişisel kimliğinden fazla bahsetmiyor ama Türkiye'nin en güvenilir kurumlarından birinde çalışan biri. Bir kaç google lama ile bulabilirsiniz. Yani güvenilir biri olduğuna inanıyorum.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 30, 2016, 10:56:09 AM

Yatırım fonları başlangıç için genellikle 3 ila 12 ay arası performans geçmişlerini sunarlar. Bizim üç aylık raporumuz ise henüz tamamlandı.

Şubat'tan bu yana toplam kar: 123.6%

Potansiyelin farkında mısınız?
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
April 30, 2016, 10:57:44 AM

Yatırım fonları başlangıç için genellikle 3 ila 12 ay arası performans geçmişlerini sunarlar. Bizim üç aylık raporumuz ise henüz tamamlandı.

Yatırım toplamaya başladınız mı ki ?
Waves platformu açılmadı henüz.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
April 30, 2016, 10:59:47 AM

Yatırım toplamaya başladınız mı ki ?
Waves platformu açılmadı henüz.

2016'nın sonlarına doğru faaliyete geçmeyi düşünüyoruz.
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 »  All
  Print  

Jump to: