Bitcoin Forum
July 26, 2024, 10:29:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  
Author Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz  (Read 14983 times)
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
May 22, 2016, 07:17:36 PM

157 milyon dolar yatırım toplayan DAO scam, bu arkadaşın ki gerçek öyle mi?

Yanlış anlama, arkadaşın proje bana da iyi gibi geliyor fakat DAO ile karşılaştırman doğru olmamış. Ki uzun süredir senin yorumlarını ve fon yönetimini de dikkatle takip ediyorum ve saygı duyduğum bir üyesin. Andreas Antonopoulos, Coinbase Ceo'su ve sahibi, Ethereum geliştiricileri ve bitcoin ekosistemindeki çoğu saygı duyulan DAO'nun hakkını verirken, bu şekilde DAO=scam ithamı hoş olmuyor.

Tabii ki DAO başarıya ulaşmayabilir. Ama bu onun saygı duyulacak bir proje olmadığı anlamına gelmiyor. Daha önce de yazdım, büyük bir devrimin içinde olabiliriz ve bu bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. DAO'dan kazanacağım ya da kaybedeceklerim ikinci planda.

Dao ile karşılaştırmadım sadece bu kadar yaygara koparılan icoların bir çoğunun yasal dayanağı olmadığından bahsettim, bitkapitalin bu teknolojik devrimlerle bir alakası da yok sadece bu alanda yasal bir proje geliştirdiği için Jian'a destek mahiyetinde bir post attım.

Bir projenin scam olması boyutuyla alakalı değil bunu da unutmayalım lütfen, DAO hakkında pek bir bilgim yok dediğim gibi sadece icolar adına örneklemem de kullandım.

Bu postlar daha iyi oluyor aslında, Jian daha şeffaf bir proje yürütecek, başarılı olursa da bizden böyle bir proje çıkmasının gururunu yaşayacağız

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
isvicre
Hero Member

Activity: 826
Merit: 1000

View Profile
May 23, 2016, 02:18:12 AM

Kaç hisse sattınız şu ana kadar? Kaç kişi yatırım yaptı?
JollyTrades (OP)
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
May 23, 2016, 05:26:46 AM

Kaç hisse sattınız şu ana kadar? Kaç kişi yatırım yaptı?

@isvicre,

Hisse satışlarımız 1 Haziran'da başlıyor: Bitkapital ICO Duyurusu.

Şu adreste göreceğiniz "#Holders" sayısı hisselerin kaç farklı yatırımcının cüzdanında bulunduğu: La9hYXgwQ8Q21FZ8U5PVKkKfN6gaSWnsrFfXoY

Şu an 1 görünüyor, yani halka arzın ilk aşamasında sunulan 40 hissenin tamamı şirketin kendi hesabında duruyor.

Saygılar,

Jian
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
May 27, 2016, 10:52:25 AM

Yeni logomuzu nasıl buldunuz?
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
May 27, 2016, 11:10:25 AM

yani bence fena değil ama kelime sıralaması ters olmuş yani logoda kapital önce bit sonra okunuyor, onun yerine logoyu sola 180 derece çevirsek, o örgülü kısım sağa baksa o zaman göz önce bit yazısını sonra kapital i algılar bence daha güzel olur.

başarılar dilerim size de yeni maceranızda, biz DAO'cu olduk artık.  Grin
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 645

View Profile WWW
June 01, 2016, 03:41:39 PM

aslında ıyı bır proje ama...

ama kısmını şöyle açayım,

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. ve bu söz biz türk milletine genelde uygun değildir. işin içinde türk varsa her zaman %50 ihtimaldir paraları alıp kaçması bu tarz işlerde, 100 mılyon dolar kazanan bır sırkette bır sonrakı ayda 100 mılyon kazanacagını dusunmeyız bız 100 u alır gıderız Smiley genlerımızde var bu mantık.

proje güzel ama bir türk işin içinde oldugu sürece çekimser olacağım malumunuz ülkenin yönetim şekli hırsızlık talan üzerine kurulu yüzyıllardır.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 01, 2016, 04:21:38 PM

aslında ıyı bır proje ama...

ama kısmını şöyle açayım,

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. ve bu söz biz türk milletine genelde uygun değildir. işin içinde türk varsa her zaman %50 ihtimaldir paraları alıp kaçması bu tarz işlerde, 100 mılyon dolar kazanan bır sırkette bır sonrakı ayda 100 mılyon kazanacagını dusunmeyız bız 100 u alır gıderız Smiley genlerımızde var bu mantık.

proje güzel ama bir türk işin içinde oldugu sürece çekimser olacağım malumunuz ülkenin yönetim şekli hırsızlık talan üzerine kurulu yüzyıllardır.

@AztecGoldHero,

Çok doğru söylüyorsunuz, ancak bunun Türkü Kürdü yok, herkes dolandırıcı. Banka dediğimiz kurumlar legal tefeci. Bizim ise bu düzenbazlık düzeninde tutumumuz ve politikamız, felsefemiz, her şeyimiz gayet açık ve nettir. Bitkapital'in hizmet ettiği başlıca amaçlardan biri, finans dünyasındaki bu çivisi çıkmış düzene şeffaflık ve doğruluk getirmek, ve bu tekere çomak sokmaktır.

Saygılar,

Jian
kriptopara
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile
June 07, 2016, 12:38:45 AM

helal sana wortyou

dao yu anlamayanlar gelmis bu projede umut buluyorlar .

dao zuun vadede dunyayı degistirecek proje .

sanıyormusunuz ki ilk arabayı bulan zengin oldu ?

hersey zaman meselesi .

bircok icat yapan nikola tesla da zengin olmadı hic . ama edison oldu onun projelerini calıp pazarlayıp Smiley

157 milyon dolar yatırım toplayan DAO scam, bu arkadaşın ki gerçek öyle mi?

Yanlış anlama, arkadaşın proje bana da iyi gibi geliyor fakat DAO ile karşılaştırman doğru olmamış. Ki uzun süredir senin yorumlarını ve fon yönetimini de dikkatle takip ediyorum ve saygı duyduğum bir üyesin. Andreas Antonopoulos, Coinbase Ceo'su ve sahibi, Ethereum geliştiricileri ve bitcoin ekosistemindeki çoğu saygı duyulan DAO'nun hakkını verirken, bu şekilde DAO=scam ithamı hoş olmuyor.

Tabii ki DAO başarıya ulaşmayabilir. Ama bu onun saygı duyulacak bir proje olmadığı anlamına gelmiyor. Daha önce de yazdım, büyük bir devrimin içinde olabiliriz ve bu bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. DAO'dan kazanacağım ya da kaybedeceklerim ikinci planda.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 16, 2016, 02:23:49 PM

ICO'nun %20 bonuslu ilk aşamasında Bitkapital Exchange'in %19'luk hissesi satılmıştır.

ICO'nun ikinci aşaması 16-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir. İkinci aşamanın ayrıntılarına şuradan ulaşabilirsiniz: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1505189

Katılanlara ve izleyenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3206
Merit: 1520

View Profile WWW
June 16, 2016, 02:33:09 PM

Bitkapital projesinde yatırımcıların kafasını karıştıran bir hususa açıklık getirmek isterim.

Bitkapital bir şirket. Bu şirketin 2 ana faaliyeti olacak.
1) yatırım fonları halka arz ederek bu yatırım fonlarını işletecek. bu fonlardan bir portföy yönetim ücreti alacak. bu ücret şirketin geliri olacak.
2) XTL exchange yapısı. buda TL ile direk işlem yapılabilecek bir exchange olacak. burda işlem ücretleri çok düşük olacak burdan gelir ise dolaylı olacak,
bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.
İlk halka arz dan hisse alanlar şirkete ortaklar.
ikinci halka arz aslında bir yatırım fonu

Joly doğru mu anlamışım?
yanlışım varsa düzelt lütfen.

JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 16, 2016, 02:47:18 PM

Bitkapital projesinde yatırımcıların kafasını karıştıran bir hususa açıklık getirmek isterim.

1) yatırım fonları halka arz ederek bu yatırım fonlarını işletecek. bu fonlardan bir portföy yönetim ücreti alacak. bu ücret şirketin geliri olacak.
2) XTL exchange yapısı. buda TL ile direk işlem yapılabilecek bir exchange olacak. burda işlem ücretleri çok düşük olacak burdan gelir ise dolaylı olacak,
bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.

Joly doğru mu anlamışım?

Merhabalar,

Birazcık yanlış olmuş. Bitkapital organizasyonu bünyesinde iki farklı şirket var; birisi fon, diğeri borsa (geçit, gateway). Halka arz tamamıyla Bitkapital Exchange için, yani TL geçidi için, fon için değil. Fonu kendi imkanlarımızla Britanya Virjin Adaları'nda kuracağız. Henüz fon için herhangi bir para toplamadık, şu an için Bitkapital Exchange'e odaklıyız, fon şirketi kurulduğunda onun ayrıca bir IPO'su (ICO'su değil) olacak.

İlk aşamayla ikinci aşamanın farkları:

1) Minimum yatırım miktarı ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 150 USD.
2) %1'lik hissenin değeri ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 1,500 USD.
3) İlk aşamada şirketin resmi ortağı olunabiliyorken, ikinci aşamada ortaklık yalnızca kripto-varlık üzerinden mümkün.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 16, 2016, 03:06:08 PM

bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.

Joly doğru mu anlamışım?

Merhabalar,

Birazcık yanlış olmuş. Bitkapital organizasyonu bünyesinde iki farklı şirket var; birisi fon, diğeri borsa (geçit, gateway). Halka arz tamamıyla Bitkapital Exchange için, yani TL geçidi için, fon için değil. Fonu kendi imkanlarımızla Britanya Virjin Adaları'nda kuracağız. Henüz fon için herhangi bir para toplamadık, şu an için Bitkapital Exchange'e odaklıyız, fon şirketi kurulduğunda onun ayrıca bir IPO'su (ICO'su değil) olacak.

İlk aşamayla ikinci aşamanın farkları:

1) Minimum yatırım miktarı ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 150 USD.
2) %1'lik hissenin değeri ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 1,500 USD.
3) İlk aşamada şirketin resmi ortağı olunabiliyorken, ikinci aşamada ortaklık yalnızca kripto-varlık üzerinden mümkün.

Şun anlamak istiyorum. Fonu istersen başka bir gezegende kur. yasal olarak neresi uygunsa orada kurulur.
Şöyle bir örnek vereyim;
İSYAT var borsada. bu bir fon. iş yatırım ortaklığı A.Ş. bu fon u halka arz edip piyasadan bir para topladılar. Bu fonu işletiyorlar. Fonun portföy büyüklüğü değiştikçe hisse nin borsa fiyatına yansıyor. yılda bir  temettü veriyorlar vs. bu fonun geliri gideri var. ayrı bir anonim şirket.

Birde İş Portföy Yönetimi A.Ş. isminde bir başka şirket var. bu şirketin işi portföy yönetmek. bünyesinde yatırım uzmanları çalıştırıyor.
İSYAT bu şirket tarafından halka arz edilmiş fonlardan biri sadece ve bu şirketin geliri bu fonlardan aldığı portföy yönetim ücreti.

yani ilerde 10 tane fon oluştur farklı içeriklerle bunları halka arz et. fonların büyüklüğü ve performansı vs ayrı bir konu. benim için önemli olan portföyü yönetecek şirketin işçilik ve know how geliri. Dolayısı ile bitkapital exchange işletmecisi olmasının yanında bir portföy yönetim şirketi.

Eğer bitkapital'i bu şekilde konumlandırmadıysanız kafanızda zaten baştan hata ediyorsunuz demektir.

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2604
Merit: 1532

View Profile
June 16, 2016, 03:10:31 PM

Daha temel noktaları öğrenmeden şirkete yatırım mı yaptınız? Bu işte bir terslik var.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
June 16, 2016, 03:20:00 PM

Daha temel noktaları öğrenmeden şirkete yatırım mı yaptınız? Bu işte bir terslik var.

Hayır tam tersine. ICO başladığında yazılanlardan bunu anladığım için yatırım yaptım.
daha şirket kurulmadı, kavgamızı baştan yapalım istiyorum.
Yatırımcıların neye yatırım yapıldığını tam olarak anlamaları,
Fikir sahibinin de bizi neye ortak ettiğini anlaması için yazıyorum bunları.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
June 16, 2016, 03:23:52 PM

Halka arz aktif durumdadır: https://bitkapital.com/icotr.html

Yukarıdaki adresten formu doldurarak yatırımda bulunabilirsiniz.

CANLI DESTEK: http://coin-turk.com Bitkapital ICO sohbet odası

BITKAPITAL: BLOKZİNCİRİ TEMELLİ FİNANSAL HİZMETLER KURULUŞU

Bitkapital, bitcoin'in sunduğu avantajları bir adım ileriye taşıyor. Bitkapital ile Türk lirasını, BTCTürk gibi, hack'lendiğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilecek merkezi borsalarda değil, kendi bitcoin cüzdanınızda tutacaksınız. Bu sayede dünyanın her yerine Türk lirası göndermek bitcoin göndermek kadar kolay ve masrafsız olacak. Yurtdışına para aktarmak istediğinizde Türk lirasını önce bitcoin'e çevirip göndermek yerine, direkt lira olarak gönderebileceksiniz ve transferler blokzinciri üzerinde, bankalar ya da PayPal gibi aracı kurumlara ihtiyaç duyulmaksızın gerçekleşecek. Aynı zamanda, yine yalnızca bitcoin cüzdanınızı kullanarak, BTCTürk ya da Poloniex gibi borsalara ihtiyaç duymadan, bitcoin ve altcoin alım-satımı yapabileceksiniz.

Proje Özeti

Bitkapital, Waves platformu üzerinde faaliyet gösterecektir. Waves hakkında bilgi edinmek için şu adresleri ziyaret edebilirsiniz:

https://wavesplatform.com
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1411291 (Bitcointalk Türkçe forum başlığı)

Bitkapital kullanıcılara iki farklı hizmet sunacaktır.

1) Waves platformuna Türk lirası entegrasyonu. Türk lirası entegrasyonu için aracı kurum olacak şirket KKTC'de kurulacaktır. Hizmet detayları ve pazar araştırmasına ayrıntılı proje tanımında yer verilmiştir. Özet olarak, bu aracı kurumu Türkiye'nin yeni bitcoin ve altcoin borsası olarak düşünebiliriz. BTCTürk'e kıyasla birçok avantaj sunacak bu borsayı Türkiye'de kriptopara denince akla gelen ilk isim yapmayı hedeflemekteyiz.

2) Waves platformunda yatırım fonları. Britanya Virjin Adaları'nda kurulup lisanslanacak olan şirketimiz dünyada blokzinciri üzerinden fon toplayan ilk yatırım fonu olacaktır. Toplanan fonlar Amerikan borsalarında işlem gören şirketlere yatırılacak ve elde edilen kar Waves platformu üzerinden paylaştırılacaktır. Yatırım performansı raporlarımıza şu adresten ulaşabilirsiniz: https://bitkapital.com/track.html.

İletişim: info@bitkapital.com

Soru ve Cevaplar

Yani şimdi nedir bu Bitkapital Exchange?

WAVES platformu halihazırdaki bütün kriptopara borsalarına (ör. Bitfinex, BTCTürk), kitle fonlama platformlarına (ör. Kickstarter, Crowdfunder) ve uluslararası para aktarma kuruluşlarına (ör. PayPal, Western Union) alternatif olacak, blokzinciri teknolojisine dayandığı için halihazırdaki sistemlerin sağlayamayacağı ve rekabet edemeyeceği derecede hesaplı, güvenli ve şeffaf bir şekilde işleyebilecek bir sistemin teknolojik altyapısını oluşturuyor. Bu platforma erişmek için kullanıcıların kendi ülkelerinin para birimleriyle çalışan bir “geçit”e ihtiyaçları olacak. Bitkapital Exchange, Türkiye’nin Waves geçiti olmak üzere kurulacak bir girişimdir.

Bitkapital Exchange bir geçit olarak nasıl çalışır?

Bitkapital Exchange, Waves platformu üzerinde XTL adında kendi kriptoparasını oluşturacak, ve her bir XTL’yi 1 Türk lirası karşılığında satıp, yine 1 Türk lirası karşılığında alacaktır. Kullanıcılar Bitkapital Exchange’e ne kadar TL yüklerlerse kendi Waves cüzdanlarında o kadar XTL görecekler. Dilediklerindeyse Waves cüzdanlarında bulunan XTL’leri Bitkapital Exchange’e satıp TL’ye dönüştürebilecekler. Yani XTL bir nevi kullanıcıların Waves platformu üzerindeki TL bakiyesi olacak.

NOT: Örneğin anlaşılması için hem alış hem satış fiyatı 1 TL denmiştir ancak XTL’nin gerçek alış fiyatı 0.99 TL olacak, aradaki %1’lik fark Bitkapital Exchange’in kar payı olarak sermayeye eklenecektir.

Kullanıcılar XTL ile ne yapabilecekler?

XTL = Waves platformunun Türk lirası. Kullanıcılar Waves platformunun sunduğu bütün avantajlardan XTL ile faydalanabilecekler.

Örnek 1 - bitcoin ve altcoin alım-satımı: Waves platformu üzerinde her kriptopara çiftinin bir marketi olacak. BTC/XTL marketi, kullanıcıların XTL ile BTC alıp satmalarına olanak verecek. Aynı şekilde, USD/XTL marketi, kullanıcıların XTL ile Amerikan doları alıp satmalarını mümkün kılacak. Waves cüzdanlarında bulunan USD’lerle kullanıcılar BTC/USD ya da ETH/USD marketinde de işlem yapabilecekler.

Örnek 2 – uluslararası para transferi: Waves platformu üzerinden XTL’lerini USD’ye çeviren kullanıcılar dünyanın her yerine Amerikan doları gönderebilecek. Waves platformunun desteklediği bütün para birimleri ile bu mümkün olacak.

Örnek 3 – kitle fonlama projeleri: Kriptopara dünyasındaki yeni projeler hep BTC ile fonlanıyor, Waves platformu üzerinden ise kitle fonlama işlemleri XTL (yani TL) ya da USD ile yapılabilecek.

Waves platformunun bu işlemlerde sağladığı avantajlar neler?

Örnekler üzerinden gidelim.

Örnek 1 için – Mt.Gox vakasını herkes biliyor, yakınlarda Gatecoin hack’lendi, özellikle büyük yatırımcılar paralarını merkezi borsalarda tutmak istemiyor. Waves platformu hack’lenemeyeceğinden dolayı bütün merkezi borsalara karşı avantajlı konumda. İkincisi, TL kullanan yatırımcılar için XTL’lerini USD’ye çevirmek, onların daha yüksek hacimli bir markete erişimini sağlayacak. Aynı şeyi yapmak isteyen bir yatırımcı BTCTürk’ten BTC alıp, bu BTC’leri Bitfinex’e aktarıp, Bitfinex’in BTC/USD marketinden faydalanabilirdi, ancak Waves platformunda bütün USD borsaları birleşik olacağından, Waves’deki BTC/USD marketini, Bitfinex, Bitstamp, Coinbase gibi bütün borsaların birleşimi gibi düşünebiliriz. Kullanım arttıkça Waves’deki hacmin bütün bu borsaların toplamından olmasa da teker teker hacimlerinden fazla olmasını bekliyoruz. Üçüncü olarak, Waves’in merkezsiz borsasında işlem ücreti işlemin miktarına bakılmaksızın kuruşlarla ifade edilecek, bu da merkezi borsaların aldığı 0.2% civarında olan işlemler ücretlerinin yanında büyük bir avantaj sağlayacak.

Örnek 2 için – En büyük avantaj işlem ücretinin yok denecek kadar az olması herhalde. SWIFT, PayPal ya da Western Union’la yüzlerce lirayı bulabilen işlem ücretleri Waves ile gönderilen miktara bakılmaksızın birkaç kuruş olacak. İkinci avantaj, bir yere para gönderen birisi bunu herkese açık olan blokzinciri üzerinden kanıtlayabilecek. Parayı alan kişi “yok efendim sen parayı göndermedin, benim hesapta görünmüyor” diyemeyecek.

Örnek 3 için – Diyelim ki Ayşe bir ayakkabı dükkanı açmak için Waves platformu üzerinde bir kitle fonlama kampanyası başlattı. Bunun için Ayşe, Waves üzerinden “Ayşecoin” diye bir kriptopara (daha doğrusu, kriptohisse) oluşturup diyecek ki: Her bir Ayşecoin benim kuracağım ayakkabı dükkanının %1’lik hissesini temsil ediyor. İlk avantaj, bu fonlamaya dünyanın her yerinden herkes katılabilecek. İkinci avantaj, diyelim ki Bora 1 adet Ayşecoin aldı, bu Ayşecoin’i Waves üzerinden daha fonlama bitmeden bile satabilecek, kriptohisse ticareti yapabilecek. Halihazırdaki kitle fonlama platformları bu özellikleri sağlayamıyor. Üçüncü avantaj, diyelim ki Ayşe bitcoin’den pek anlamıyor, ve fonlamayı bitcoin üzerinden yapmak istemiyor. Bu durumda Ayşecoin’leri USD ya da XTL ile de satışa çıkarabilecek.

Örnekler artırılabilir, Waves platformu geliştikçe ona bağlı uygulamalar da artacaktır. Mesela bitcoin kabul eden online mağazaları düşünelim. Şimdi de bu mağazaların XTL de kabul ettiğini düşünelim. Hangi işletme olursa olsun, bitcoin kabul etmenin zorlukları var. Bir kere fiyatı sürekli değişiyor, dolayısıyla, kazanılan bitcoin’lerin fiyat değişkenliği satıcı için bir risk unsuru. Bunu önlemek için BitPay gibi aracı kurumlar olsa da bu gibi uygulamalara ancak teknoloji şirketleri ya da çok yenilikçi girişimler sıcak bakıyor, sıradan bir restoran değil. Fakat XTL’yi sıradan bir restoran bile kabul edebilir. Neticede, XTL o restoran için düşük ücretli bir ödeme kabul etme aracından fazlası değil, blokzinciriymiş teknolojiymiş bunlarla ilgilenmeyen ve sağladığı avantajları umursamayan işletmelerin bile XTL kabul etmesi bir neden var; işlem ücretinin düşüklüğü. Visa kabul edip %3 komisyon vereceğine neden XTL kabul edip %1 komisyon vermeyi tercih etmesin?

Bütün bunlardan Bitkapital Exchange’in ne karı olacak?

İşlem ücreti yok, o yok, bu yok, peki Bitkapital Exchange nasıl kar edecek? Öncelikle, her para çekiminden alınan %1’lik komisyon var. Dahası, kullanıcılar Waves cüzdanlarında XTL tuttukları sürece, aynı miktarda TL Bitkapital Exchange’in banka hesabında bulunuyor olacak. Hesaplarımıza göre bu para ile banka faizi bile tatmin edici sonuçlar veriyor, ayrıca sermayeyi yine risksiz yatırım sayılan hükümet bonoları vs. ile değerlendirmek de mümkün.

Bu modelde kar marjı merkezi borsalarınkine göre tabii ki daha düşük, fakat Bitkapital Exchange ile ulaşılabilecek hizmetler yalnızca kriptopara alım-satımı değil. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen kişi yine Waves’i kullanabilecek. Önce Almanya’daki “geçit”ten EUR alacak, sonra o EUR’ları Waves üzerinden XTL’ye çevirecek. Burada Bitkapital Exchange, XTL’leri Waves üzerinden EUR karşılığında satarak bir döviz bürosu gibi iş yapacak. Şu an ayrıntıları belli olmamakla beraber burada geleneksel bir döviz bürosu iş modeli seçilebilir, EUR/XTL dönüşümlerinden kar elde edilir. Ya da dönüşüm ücretsiz yapılır, fakat nihayetinde XTL kullanılmış olduğu için yine kar edilir.

Bitkapital Exchange’in maddi olmayan bir karı da var. Blokzinciri ekosistemini geliştirmek, finansal işlemleri fahiş ücretler isteyen kuruluşların tekelinden kurtararak özgürleştirmek, ve birçok projenin kitle fonlamasına vesile olarak yenilikleri desteklemek, Bitkapital Exchange’in manevi karı olacak.

Bitkapital Exchange yatırımcılarına ne gibi bir güvence sağlıyorsunuz?

Attığımız her adımı, ne kadar yasalara uyumlu olunabiliyorsa o kadar uyumlu olarak atıyoruz. Bitkapital Exchange için fon toplama, Fonlama Anlaşması çerçevesinde gerçekleşecek. İsterseniz anlaşmanın orijinalini postayla adresinize de gönderebiliriz.

Fonlama Anlaşması'nı ICO Duyurusu sayfasında bulabilirsiniz.

şunu şuraya alalım değişmeden, mhanbostancı haklı bence op da açık açık iki hizmet sunulacağı yazılmış, şimdi ico sadece exchange için demek biraz şık olmuyor. bende öğle anlamıştım açıkçası
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 16, 2016, 03:33:55 PM
Last edit: June 16, 2016, 04:15:51 PM by JollyTrades

Şun anlamak istiyorum. Fonu istersen başka bir gezegende kur. yasal olarak neresi uygunsa orada kurulur.
Şöyle bir örnek vereyim;
İSYAT var borsada. bu bir fon. iş yatırım ortaklığı A.Ş. bu fon u halka arz edip piyasadan bir para topladılar. Bu fonu işletiyorlar. Fonun portföy büyüklüğü değiştikçe hisse nin borsa fiyatına yansıyor. yılda bir  temettü veriyorlar vs. bu fonun geliri gideri var. ayrı bir anonim şirket.

Birde İş Portföy Yönetimi A.Ş. isminde bir başka şirket var. bu şirketin işi portföy yönetmek. bünyesinde yatırım uzmanları çalıştırıyor.
İSYAT bu şirket tarafından halka arz edilmiş fonlardan biri sadece ve bu şirketin geliri bu fonlardan aldığı portföy yönetim ücreti.

yani ilerde 10 tane fon oluştur farklı içeriklerle bunları halka arz et. fonların büyüklüğü ve performansı vs ayrı bir konu. benim için önemli olan portföyü yönetecek şirketin işçilik ve know how geliri. Dolayısı ile bitkapital exchange işletmecisi olmasının yanında bir portföy yönetim şirketi.

Eğer bitkapital'i bu şekilde konumlandırmadıysanız kafanızda zaten baştan hata ediyorsunuz demektir.

Bitkapital Exchange, Bitkapital'in bir hizmeti. Bu hizmet Kıbrıs'ta kurulacak bir şirket ile sağlanacak. Bitkapital Fon, Bitkapital'in diğer bir hizmeti, ki bu da Britanya Virjin Adaları'nda kurulacak bir başka şirket ile sağlanacak. Her şey açık, @goraset'in de alıntıladığı OP'da aynen bunlar yazıyor. Gerek Fonlama Anlaşması'nda, gerekse ICO Duyurusu'nda hep Kıbrıs'ta kurulacak olan o şirketten bahsediliyor, Britanya Virjin Adaları'nda kurulacak olan diğer şirketten değil.

Örneğe gelirsek, Bitkapital Fon, İş Portföy Yönetimi A.Ş.ye tekabül ediyor. Bu fon yönetim şirketinin sunacağı çeşitli fonlar olabilir, şimdilik bir tane olacak gibi duruyor. Bitkapital Exchange ise bu fon ile ilgisiz bir başka şirket. Her iki şirket de Bitkapital projesinin bir parçası.

şunu şuraya alalım değişmeden, mhanbostancı haklı bence op da açık açık iki hizmet sunulacağı yazılmış, şimdi ico sadece exchange için demek biraz şık olmuyor. bende öğle anlamıştım açıkçası

Alıntılamış olduğun OP, Bitkapital projesinin geneline ait olan bu başlığın OP'u, ICO'nun OP'u değil. ICO'nun neyin ICO'su olduğundan bahsedilmiyor orada.

Bitkapital'in bu fonlamada uyguladığı prosedür standarttır. Barclays bir proje başlatır ve onun için fon toplar, o projeye ortak olanlar da biz Barclays'e ortak olacağız sanmıştık demezler. Yine de bütün bu olanlardan dolayı aldatılmış hissediyorsanız hissenizi iade edebilirsiniz, çünkü benim için aslolan, yatırımcıların paralarını yatırdıklarını düşündükleri şeye yatırmış olmasıdır. No katakulle!
Ankara
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1000

View Profile
June 16, 2016, 04:21:19 PM

Çok ilginç şeyler dönüyor gerçekten. Smiley
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
June 16, 2016, 04:46:30 PM
Last edit: June 16, 2016, 05:41:40 PM by goraset

ben yanlış anlamışım demekki!

fondan çıkmak konusuna gelince, bu kararı mhanbostancıya bırakıyorum,benim  yatırdığım tutar, çokta büyük değil, kendi adıma çok sorun etmiyorum, kalmayı tercih ederim.

bu konuda ayrıntılı bir açıklamayı  ilk posta koyarsan daha güzel olur diye düşünüyorum.

bu başlık bitkapital tanıtım başlığı evet, ve direk ico başlığına yönlendiriyor.

kimsenin bitkapital exchange ile bitkapital in farklı olduğunu düşündüğünü zannetmiyorum
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 16, 2016, 05:10:28 PM
Last edit: June 16, 2016, 05:34:51 PM by JollyTrades

@mhanbostancı çıkmak isterse kendisinin %1'lik hissesinin katılımcılarına fonlamanın ikinci aşamasındaki %0.1'lik hisselerden dağıtılacaktır, ya da başkaları çıkmak isterlerse @mhanbostancı'ya kendi hissesi kadar %0.1'lik hisselerden verilip şirketin resmi ortağı olma hakkı kendisinde kalacaktır. Kimse mağdur olmasın.
JollyTrades (OP)
Hero Member

View Profile
June 16, 2016, 07:31:41 PM

İdari ekibimizi aşağıda görebilirsiniz. Levent Kurt ve Onur Atam gibi, Türkiye'de kriptopara camiasından seçkin kişileri aramızda görmekten onur duyuyoruz.

Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 »  All
  Print  

Jump to: