Bitcoin Forum
May 04, 2024, 04:47:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Sonunda Ubuntuyu Kurmayı Başardım.  (Read 1792 times)
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
April 07, 2016, 05:44:08 PM
Last edit: April 07, 2016, 09:53:29 PM by xRaVeNx

Yaklaşık  aydır bilgisayarıma ubuntu kurmaya istiyordum. Ethernet kartımla alakalı bir sorundan dolayı İşletim sistemi internete bağlanamıyordu. Her ne kadar uğraştıysamda bir türlü bu sorunu çözemedim. Bugün öylesine klon bir coin oluşturmak istedim (bilgi bilgidir) ve ubuntu kurmam gerekirdi. Kurdum ve Sonuç Mükemmel.
Bu Postu da Ubuntu (Linux) İşletim sistemim Şerefine Gönderiyorum.

Edit : Linux da Prof Değilim Bu İkinci Kullanımış Olucak Smiley.

Edit2 : Karşılaştığım Sorunları ve Hataları Buradan Paylaşacağım Elinizden Geldiğince Yardım Ediceğinize Eminim.
1714798025
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714798025
Reply with quote  #2

1714798025
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714798025
Hero Member
*

Ignore
1714798025
Reply with quote  #2

1714798025
Report to moderator
1714798025
Hero Member
*

Ignore
1714798025
Reply with quote  #2

1714798025
Report to moderator
1714798025
Hero Member
*

Ignore
1714798025
Reply with quote  #2

1714798025
Report to moderator
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
April 07, 2016, 06:03:38 PM

tebrıkler o zaman bızdende Cheesy
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 07, 2016, 06:07:10 PM

Hocam Bunda Çözünürlük Nasıl Ayarlanıyor Yaw SmileySmiley. Yavaş yavaş Google aşındırmaya Başlasam iyi olucak Smiley.
TheCarm
Hero Member

Activity: 784

View Profile
April 07, 2016, 06:33:16 PM

Hocam bende bi ara kurdum ama ekran kartını tanımamıştı Cheesy driver güncelleme gibi bi özellik var mı

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 07, 2016, 06:44:49 PM

Hocam bende bi ara kurdum ama ekran kartını tanımamıştı Cheesy driver güncelleme gibi bi özellik var mı
Driver güncelleme gibi bir muhabbet olabilir. Şuan halen çözünürlükle uğraşıyorum bir kaç muhabbet var o konuyla ilgili. Benim Ethernet driverıda güncelleme ile gelmiş.
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
April 07, 2016, 07:05:12 PM

İlk başta biraz zorlar ama zamanla alıştığında bırakamazsın güven veriyor bi kere sistem açığı var mı biri beni izliyor mu paranoyaları yok  Smiley
TheCarm
Hero Member

Activity: 784

View Profile
April 07, 2016, 07:14:18 PM

Driver güncelleme gibi bir muhabbet olabilir. Şuan halen çözünürlükle uğraşıyorum bir kaç muhabbet var o konuyla ilgili. Benim Ethernet driverıda güncelleme ile gelmiş.

Gaza geldim linux mint kuracam birazdan Cheesy

████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
NetNeo
Full Member

Activity: 280
Merit: 103

View Profile
April 07, 2016, 07:27:12 PM

Hocam Bunda Çözünürlük Nasıl Ayarlanıyor Yaw SmileySmiley. Yavaş yavaş Google aşındırmaya Başlasam iyi olucak Smiley.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf dosyasını aşağıdaki şekilde düzenleyebilirsin istediğin çözünürlüğe göre

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   SubSection "Display"
       Depth   24
       Modes   "1280x800" "1024x768" "800x600"
   EndSubSection
EndSection

▶▶  BTCitcoin 2  ◀◀    Scalable Bitcoin Fork with instant verified payments
██████████████████████████████
magnific61
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

View Profile
April 07, 2016, 07:45:28 PM

Windows'a artisi ne? Yoksa mining icin daha mi uygun? Windows disinda bir isletim sistemi kullanmadim daha. Bir zamanlar pardus kurmaya calismistim bilgisayarima da becerememistim.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 07, 2016, 08:22:16 PM
Last edit: April 07, 2016, 11:31:33 PM by xRaVeNx

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf dosyasını aşağıdaki şekilde düzenleyebilirsin istediğin çözünürlüğe göre

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   SubSection "Display"
       Depth   24
       Modes   "1280x800" "1024x768" "800x600"
   EndSubSection
EndSection
Denedim İşe Yaramıyor. Dosyayı bulamıyor.

Windows'a artisi ne? Yoksa mining icin daha mi uygun? Windows disinda bir isletim sistemi kullanmadim daha. Bir zamanlar pardus kurmaya calismistim bilgisayarima da becerememistim.
Pardus Linux alt yapılı bir sistemdi fakat pek güzel sonuçlar vermedi.
Mining konusunda gözle görülür bir artısı yok. Kullanımı biraz zorluyacaktır. İşletim sistemine virüs bulaşma ihtimali %0.1 denecek kadar az. Windowsa alışmış birisi için şunu demem doğru olur "Herşey Apaçık ortala gizlide saklıda hiçbirşey yok. Herşeye müdahale edilebiliyor."
Benim amacım bir projem için clone coin oluşturmam gerekiyor ve Windows da zorlanacağımı düşündüm.

Not: Coini halen oluşturamadım. https://cryptonotestarter.org/inner.html Bu linkdeki bilgilerden yararlandım. Genesis Block da takıldım. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum Smiley.

Edit: Linuxla İlgili 2 saattir araştırma yapıyorum fakat birtürlü bulamadım. Cpp Uzantılı ( Yanlış bulmadıysam c++ uzantısıymış) dosyaları nasıl çalışırıcam bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
lahmacunkuregi
Sr. Member

Activity: 403
Merit: 250

internet aktivist

View Profile
April 08, 2016, 08:06:51 AM

Bilgisayar programcısı öğrencisi olduğum için ubuntu ile yaptığım çalışmalar aklıma geldi  Roll Eyes diğer dizüstü bilgisayarıma kurucağım kesinlikle bu arada iyi çalışmalar hocam  Smiley

xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 08, 2016, 09:00:02 AM

Bilgisayar programcısı öğrencisi olduğum için ubuntu ile yaptığım çalışmalar aklıma geldi  Roll Eyes diğer dizüstü bilgisayarıma kurucağım kesinlikle bu arada iyi çalışmalar hocam  Smiley
Benimde çocukluğumda ilk aldığım bilgisayar linuxdu keşke ozamanlar bırakmasaydım şimdi daha iyi kullanabilirdim 😂. Yavaş yavaş alışmaya başkadım fakat halen proje ile ilgili duraksama dönemine girdim çözemediğim sorunlar var. Hayırlısı bakalım.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 23, 2016, 09:53:33 PM

Ubuntu ile ilgili gelişmeleri bu konu altından yazmak istediğimi belirtmiştim.

Arkadaşlar internet üzerinden biraz araştırma yaptım ve Mint in Ubuntudan daha az donanıma ihtiyaç duyduğu ile ilgili yazılar gördüm. Sizinde fikrinize danışmak istiyorum.

1- Mint, Ubuntudan daha az donanım tüketen bir dağıtım mı ?
2- Evet ise Ubuntu dağıtımının bukadar donanım tüketmesinin geçerli nedeni var mı ve bu sebepler nelerdir ?
3- Hayır ise Hangi dağıtım Daha Stabil, Daha Verimli ve Daha Kullanışlıdır ?

Not : Steam in login ekranı gelmediğinden dolayı Ubuntu v.15.04 den v.15.10 a güncelliyorum. Güncelleme çok ağır ilerliyor.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
April 24, 2016, 01:33:22 AM

ubuntuyu sadece ubuntu fontunu çok beğendiğim için yükledim bi kaç kez. sonra baktım başedilmiyor windowsda kullanılan standart fontları ubuntuya çevirdim Cheesy
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
April 24, 2016, 06:25:04 AM

Ubuntu ile ilgili gelişmeleri bu konu altından yazmak istediğimi belirtmiştim.

Arkadaşlar internet üzerinden biraz araştırma yaptım ve Mint in Ubuntudan daha az donanıma ihtiyaç duyduğu ile ilgili yazılar gördüm. Sizinde fikrinize danışmak istiyorum.

1- Mint, Ubuntudan daha az donanım tüketen bir dağıtım mı ?
2- Evet ise Ubuntu dağıtımının bukadar donanım tüketmesinin geçerli nedeni var mı ve bu sebepler nelerdir ?
3- Hayır ise Hangi dağıtım Daha Stabil, Daha Verimli ve Daha Kullanışlıdır ?

Not : Steam in login ekranı gelmediğinden dolayı Ubuntu v.15.04 den v.15.10 a güncelliyorum. Güncelleme çok ağır ilerliyor.

Linux ile tanışıklığım 3 yıla yakın.
Dağıtım olarak Mint, Ubuntu, Debian kullandım ağırlı olarak.
Masa üstü ortamı olarak ta KDE, GNOME, XFCE, MATE, CINNAMON, LXDE denemiş kullanmışlığım var.
Öğrendiklerimden çıkardığım bilgiler şu şekilde;
donanımı tüketen linux değil masa üstü ortamı. Eğer daha hafif ve sade bir masa üstü ortamı seçerseniz sistem kaynaklarınız size kalır.
ben baya bir denedikten sonra beni linux ile tanıştıran büyüğümün seçiminin en efektif olduğuna kanaat getirip ubuntu+xfce yani xubuntu da karar kıldım.
Stailite kullanıcıdan kullanıcıya değişen bir kavram.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 10:51:23 AM

Linux ile tanışıklığım 3 yıla yakın.
Dağıtım olarak Mint, Ubuntu, Debian kullandım ağırlı olarak.
Masa üstü ortamı olarak ta KDE, GNOME, XFCE, MATE, CINNAMON, LXDE denemiş kullanmışlığım var.
Öğrendiklerimden çıkardığım bilgiler şu şekilde;
donanımı tüketen linux değil masa üstü ortamı. Eğer daha hafif ve sade bir masa üstü ortamı seçerseniz sistem kaynaklarınız size kalır.
ben baya bir denedikten sonra beni linux ile tanıştıran büyüğümün seçiminin en efektif olduğuna kanaat getirip ubuntu+xfce yani xubuntu da karar kıldım.
Stailite kullanıcıdan kullanıcıya değişen bir kavram.
İlk araştırmalarımda Gnome masa üstünün iyi olduğuyla ilgili yazılar okumuştum. Şuanda 15.10 LTS Ubuntu Gnome kullanıyorum. Xubuntuya geçebilmek için komple format mı atmak gerekiyor. Yoksa Dağıtıma apt-get le vs yükleyebiliyormuyuz ? Cheesy.
Zz
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 12:42:31 PM

İlk araştırmalarımda Gnome masa üstünün iyi olduğuyla ilgili yazılar okumuştum. Şuanda 15.10 LTS Ubuntu Gnome kullanıyorum. Xubuntuya geçebilmek için komple format mı atmak gerekiyor. Yoksa Dağıtıma apt-get le vs yükleyebiliyormuyuz ? Cheesy.

Aynı linux'un üzerine aynı anda bir den fazla masa üstü ortamını kurabiliyorsun.
Ben 1 tane ubuntu kurdum önce. ön tanımlı salak arayüz unity geldi tabi.
sonra istediğim masa üstünü apt-get ile kurdum.
http://www.howtogeek.com/193129/how-to-install-and-use-another-desktop-environment-on-linux/
şimdi canım hangisini isterse onunla açıp kullanıyorum.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 01:13:24 PM

Aynı linux'un üzerine aynı anda bir den fazla masa üstü ortamını kurabiliyorsun.
http://www.howtogeek.com/193129/how-to-install-and-use-another-desktop-environment-on-linux/
Anladığım kadarıyla tema yüklüyormuş gibi bir durum var. İşte bu çok iyi oldu. Teşekkür Ederim.
Zz
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 04:21:57 PM

Anladığım kadarıyla tema yüklüyormuş gibi bir durum var. İşte bu çok iyi oldu. Teşekkür Ederim.

Tavsiyem ubuntu 15.10 u indirin akabinde sıradan deneyin masa üstü ortamlarını çok keyifli oluyor Smiley
ben sıradan denedim.
http://beebom.com/2015/03/best-linux-desktop-environments listede pek hoş şeyler var.
Kısaca izlenimlerimi yazayım:
1. KDE : windows XP den gelenlere hitap eden Türkçesi çok başarılı bir masa üstü ortamı. Kendi yazılımları var, baya kendi başına bir sistem aslında Konqueror  çok başarılı, kmail bende outloook express den daha iyi çalışıyor. Plasma diye bir şey çıkardılar  ultra görsel.

2. GNOME : buda kendi başına her şeyi olan çok başarılı tam kapsamlı bir masa üstü ortamı. kendi yazılım geliştirme ortamı var GTK+ diye bir olay windows daki visual basic de nasıl götünle aplikasyon yapıyorsan bununla da yapılabiliyormuş.

3. MATE : linux mint ile birlikte duyurdu adını çok üstünde durmadım. bir KDE bir GNOME değil sonuçta. kendi özgü çok az programı var. mate yi GNOME'un sadeleştirilmiş hali gibi düşünebiliriz aslında.

4. TRINITY : buda KDE nin sadeleştirilmiş hali denebilir bence bir numarası yok.

5. XFCE : 1996 dan beri geliştirilen bir masa üstü ortamı çok seviyorum. sade, hızlı, güzel yani. kendi file manager'ı var thunar diye bişey çok başarılı.kendi yazılımlarından xfburn var cd yazmak için en az kaynak tüketen masa üstü ortamlarından biri.

6. LXDE: en az kaynak tüketen masa üstü ortamı ve tüm iddiası da bundan ibaret. bir bok yok içinde bu yüzden ultra light ve çok hızlı Smiley sevmedim. ama özellikle eski 1 veya 2Gb ramli netbook lara kurmak için birebir. gayet kullanılır bir ürün.

7. Enlightenment : aslında en eskilerden biri ama adamların çıkış olayı masa üstü ortamı olmak değil. window manager olarak başlamışlar çok kullanmaya fırsatım olmadı ama beni linux ile tanıştıran kişi fvwm ve Enlightenment ile görürdük biz tüm işimizi bu gnome KDE felan sonradan çıktı, yeri ayrıdır dedi ama benim ilgimi çekmedi.

8. Cinnamon : linux mint ile birlikte adını duyduğum gayet başarılı bir masa üstü ortamı, baya bir özelleştirme yapıla bilyor, tema özellikleri gelişkin. ben baya bir oyalandım bunla Smiley güzel hakikaten.

9. Unity : ubuntu nun gereksiz ön tanımlı masa üstü ortamı. bir türlü sevemedim

10. Pantheon : abi bu manyak bir şey, mac os x gibi Smiley güzel bence hatta ben bunu ubuntu üzerine apt-get yapmak yerine elementary.io dan ayrı bir os olarak indirip kurdum süper hoş.

tüm bu denemelerin tamamını vmware player ile windows un içinde sanal pc oluşturarak yaptım. oyun merakım yüzünden ana işletim sistemimi windows dan kıpırdatamıyorum ama sanal olarak bunları hep kurdum denedim.
bir tane ubuntum sanal pc olarak duruyor xubuntu kurdum kullanıyorum.
xRaVeNx (OP)
Legendary
*

View Profile
April 24, 2016, 04:42:57 PM

Tavsiyem ubuntu 15.10 u indirin akabinde sıradan deneyin masa üstü ortamlarını çok keyifli oluyor Smiley
ben sıradan denedim.
http://beebom.com/2015/03/best-linux-desktop-environments listede pek hoş şeyler var.
Kısaca izlenimlerimi yazayım:
1. KDE : windows XP den gelenlere hitap eden Türkçesi çok başarılı bir masa üstü ortamı. Kendi yazılımları var, baya kendi başına bir sistem aslında Konqueror  çok başarılı, kmail bende outloook express den daha iyi çalışıyor. Plasma diye bir şey çıkardılar  ultra görsel.

2. GNOME : buda kendi başına her şeyi olan çok başarılı tam kapsamlı bir masa üstü ortamı. kendi yazılım geliştirme ortamı var GTK+ diye bir olay windows daki visual basic de nasıl götünle aplikasyon yapıyorsan bununla da yapılabiliyormuş.

3. MATE : linux mint ile birlikte duyurdu adını çok üstünde durmadım. bir KDE bir GNOME değil sonuçta. kendi özgü çok az programı var. mate yi GNOME'un sadeleştirilmiş hali gibi düşünebiliriz aslında.

4. TRINITY : buda KDE nin sadeleştirilmiş hali denebilir bence bir numarası yok.

5. XFCE : 1996 dan beri geliştirilen bir masa üstü ortamı çok seviyorum. sade, hızlı, güzel yani. kendi file manager'ı var thunar diye bişey çok başarılı.kendi yazılımlarından xfburn var cd yazmak için en az kaynak tüketen masa üstü ortamlarından biri.

6. LXDE: en az kaynak tüketen masa üstü ortamı ve tüm iddiası da bundan ibaret. bir bok yok içinde bu yüzden ultra light ve çok hızlı Smiley sevmedim. ama özellikle eski 1 veya 2Gb ramli netbook lara kurmak için birebir. gayet kullanılır bir ürün.

7. Enlightenment : aslında en eskilerden biri ama adamların çıkış olayı masa üstü ortamı olmak değil. window manager olarak başlamışlar çok kullanmaya fırsatım olmadı ama beni linux ile tanıştıran kişi fvwm ve Enlightenment ile görürdük biz tüm işimizi bu gnome KDE felan sonradan çıktı, yeri ayrıdır dedi ama benim ilgimi çekmedi.

8. Cinnamon : linux mint ile birlikte adını duyduğum gayet başarılı bir masa üstü ortamı, baya bir özelleştirme yapıla bilyor, tema özellikleri gelişkin. ben baya bir oyalandım bunla Smiley güzel hakikaten.

9. Unity : ubuntu nun gereksiz ön tanımlı masa üstü ortamı. bir türlü sevemedim

10. Pantheon : abi bu manyak bir şey, mac os x gibi Smiley güzel bence hatta ben bunu ubuntu üzerine apt-get yapmak yerine elementary.io dan ayrı bir os olarak indirip kurdum süper hoş.

tüm bu denemelerin tamamını vmware player ile windows un içinde sanal pc oluşturarak yaptım. oyun merakım yüzünden ana işletim sistemimi windows dan kıpırdatamıyorum ama sanal olarak bunları hep kurdum denedim.
bir tane ubuntum sanal pc olarak duruyor xubuntu kurdum kullanıyorum.
Bende yüksek ihtimal XUbuntu kullanıcam. İnternetteki araştırmalarımda çok başarılı bir arayüz olduğu ve verimli çalıştığı hakkında bayağı bir yazı var. İlginizden dolayı çok teşekkür ederim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: