Bitcoin Forum
July 20, 2024, 02:58:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
Author Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc  (Read 45085 times)
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 19, 2017, 12:19:53 AM
 #301

αλλο παραδειγμα φανταστικο.
το 2013 εδωσα 1000 ευρω και αγορασα 1200 δολαρια.
το 2018 δινω τα 1200 δολαρια και αγοραζω 10.000 ευρω
υποθετικο παραδειγμα για να δουμε τι γινεται στην περιπτωση αγορας-πωλησης νομισματων και οχι μετοχων-τιτλων.
αυτο πρεπει να ισχυει και με τα cryptos εφοσον το btc εχει χαρακτηριστει ως νομισμα απο την EU.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 19, 2017, 01:19:57 AM
Last edit: December 19, 2017, 01:34:57 AM by amphibious
 #302

Εξαρτάται από περιστάσεις.

Αν είσαι επιχείρηση και πήρες δολάρια (ως επιχείρηση), υποχρεωτικά γίνεται καταχώρηση σε βιβλία και μετά προκύπτει συναλλαγματική διαφορά (πάλι 15%).

Αν άνοιξες ή είχες λογαριασμό σε $ ως φυσικό πρόσωπο, παίρνεις στο τέλος δικαιολογητικά ευρωποίησης (εγώ θυμάμαι ακόμα τα ροζ χαρτάκια της δραχμοποίησης) και δεν έχεις πρόβλημα. Δεν δηλώνεις τίποτα γιατί είναι δικός σου ο λογαριασμός. Αν μπορείς να αποδείξεις την προέλευση των € που έγιναν $ αρχικά, είναι δικό σου κεφάλαιο που αναλώνεις

Αν είχες τα $ κάτω από το στρώμα, θεωρείται επανακατάθεση και κανονικά θα γίνει έλεγχος. Αν μπορείς να αποδείξεις την προέλευση, είσαι εντάξει.

Γι' αυτό λέω ότι και το bitcoin, αν το αγόρασες το 2013 και πούλησες το 2018, θεωρητικά θα μπορούσε να δηλωθεί στον 781 ως “διάθεση περιουσιακών στοιχείων”. Πρέπει να λάβεις υπόψη όμως ότι δεν είναι επίσημο συνάλλαγμα (δεν είναι καν συνάλλαγμα, αλλά μέσο πληρωμής), δεν το κρατάς στον λογαριασμό σου στην τράπεζα, η μετατροπή δεν γίνεται από τράπεζα, και δεν έχεις τραπεζικές αποδείξεις μετατροπής που έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και δεν σηκώνουν εναλλακτική ερμηνεία. Επιπλέον, το bitcoin ταιριάζει υπερβολικά στους ορισμούς αξιών που εμπίπτουν στο άρθρο 42 και γεννούν υπεραξία τίτλων.
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
December 19, 2017, 09:04:23 AM
 #303


οποτε ο φορος ειναι 15% (απτον 865) +10% (για τους ανεργους)
πριτς νταβατζιλικι, δε σφαξαν Tongue

αυτό για τους Ανεργους δεν το κατάλαβα... γιατί +10%;
mario22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
December 19, 2017, 09:30:25 AM
 #304

Ναι και εγώ. Τι είναι αυτο το 10% για ανεργους; Από που προκύπτει;
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 19, 2017, 11:01:37 AM
 #305

amphibious δες λιγάκι εδώ τι του είπαν δυο διαφορετικοί λογιστές και κυρίως ο δεύτερος. στην εικόνα. Τι λες γι αυτό; Αν ισχύει είναι πολύ λυπηρό δυστυχώς. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2610188.0

Δες στην εικόνα εδώ:  https://i.gyazo.com/6ecfb431f54bf827f95b9548c4ad3fa7.png

theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 19, 2017, 11:48:37 AM
 #306

Ναι και εγώ. Τι είναι αυτο το 10% για ανεργους; Από που προκύπτει;
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/137543/forologikes-diloseis-2017-oi-neoi-syntelestes-gia-tin-eisfora-allileggyis
δειτε το πινακακι. ειναι 9% στο παραδειγμα μου Smiley

amphibious δες λιγάκι εδώ τι του είπαν δυο διαφορετικοί λογιστές και κυρίως ο δεύτερος. στην εικόνα. Τι λες γι αυτό; Αν ισχύει είναι πολύ λυπηρό δυστυχώς. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2610188.0

Δες στην εικόνα εδώ:  https://i.gyazo.com/6ecfb431f54bf827f95b9548c4ad3fa7.png


στην προηγουμενη σελιδα 15 ο amphibious μας εδωσε καποια στοιχεια γιατι δεν ειναι επιχειρηματικη δραστηριοτητα.
προφανως δεν ξερουν τι τους γινεται!
στειλτε τους αυτο το νημα να διαβασουν να μορφωθουν Tongue
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 19, 2017, 11:51:45 AM
 #307

amphibious δες λιγάκι εδώ τι του είπαν δυο διαφορετικοί λογιστές και κυρίως ο δεύτερος. στην εικόνα. Τι λες γι αυτό; Αν ισχύει είναι πολύ λυπηρό δυστυχώς. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2610188.0

Δες στην εικόνα εδώ:  https://i.gyazo.com/6ecfb431f54bf827f95b9548c4ad3fa7.png



Τελείως άκυρο σε όλα τα σημεία του.

1. Δεν αναφέρει την κατηγορία του εισοδήματος στην οποία υποτίθεται πως εμπίπτει το bitcoin. Απλά λέει ότι θα φορολογηθεί το “κέρδος”. Κέρδος από τι; Ο σύνδεσμος που παραθέτει (https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28822) πραγματεύεται κλίμακες για μισθωτούς, συνταξιούχους, αγρότες και ατομικές επιχειρήσεις. Αυτά τα έχουμε συζητήσει εκτενώς και αποδείξαμε ότι δεν εμπίπτει στην επιχειρηματική δραστηριότητα (που υπονοεί χωρίς αιτιολόγηση).

2. Το forex είναι κλασικός ΠΜΔ όπου διαπραγματεύονται τα παράγωγα. Τα κέρδη του εμπίπτουν στο άρθρο 42 ΚΦΕ και φορολογούνται με 15%. Μην πιστέψετε εμένα, διαβάστε κάποιον που είναι Οικονομολόγος PhD, MBA: Παράδειγμα φορολόγησης υπεραξίας τίτλων και τόκων.

3. Βεβαίως και υπάρχουν τρόποι (και όχι “τρόποι”) για να δηλώσεις την υπεραξία κανονικά και νόμιμα. Τους έχουμε ήδη αναλύσει αιτιολογημένα με συλλογική προσπάθεια. Επιπλέον, υπάρχει και η άποψη ενός καταξιωμένου φοροτεχνικού, κ. Νανόπουλου: https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins. Μετράει λιγότερο;

Δεν βλέπω κάποια νέα δεδομένα για να ασχοληθώ.
mario22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
December 19, 2017, 01:50:56 PM
 #308

@amphibious Η εισφορά αλληλεγύης για υπεραξία πάνω από 12.000 ευρώ (όπως αναφέρει ο theoulis) ισχυει;

Δλδ αν κάποιος έχει υπεραξία 100.000 στο 865 θα πληρώσει +9% εισφορά αλληλεγύης δλδ σύνολο 24% σε αυτά τα 100.000 ευρώ;
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
December 19, 2017, 02:04:54 PM
Last edit: December 19, 2017, 05:16:53 PM by Crypto_Future
 #309

@amphibious Η εισφορά αλληλεγύης για υπεραξία πάνω από 12.000 ευρώ (όπως αναφέρει ο theoulis) ισχυει;

Δλδ αν κάποιος έχει υπεραξία 100.000 στο 865 θα πληρώσει +9% εισφορά αλληλεγύης δλδ σύνολο 24% σε αυτά τα 100.000 ευρώ;

Με βάση αυτό που βλέπω δεν έχει σχέση αν είσαι άνεργος ή όχι, απλά υπάρχει χαράτσι σε όλους...

Όμως τα κέρδη από πώληση τίτλων περνάνε στο εισόδημα και προσμετρούνται ή απλά φορολογούνται χωριστά με 15% και τέλος; Από ότι βλέπω και εγώ μιλάμε για 15% + Εισφορά Αλληλεγγύης



Και να συζητήσουμε λίγο το αν τα BTC υπάχονται στον 42. Μπορεί να μας δώσει ένα link ο amphibious να δούμε το νόμο;

Ο λόγος που θεωρώ ότι δεν είναι : "Η αγορά τους δεν αποφέρει κανένα κέρδος εκ φύσεως, δεν έχουν δηλαδή κάποια ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ απόδοση." είναι λοιπόν σαν να αγοράζεις χρυσες λίρες ή δολάρια, σωστά;

Αρα για εμένα είναι πιο λογικό να εμπίπτουν στο πώληση περιουσιακών στοιχείων.

Δεν είμαι λογιστής αλλά είμαι του οικονομικού κλάδου, ας κάνουμε μια κουβέντα να δούμε που καταλήγουμε και θα πάρω απόψεις και από λογιστή.

EDIT.


Διάβασα τα άρθρα και θεωρώ πως ο Νανοπουλος αναφέρεται στην ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ αγοραπωλησία bitcoin.

To case αγόρασα bitcoin το 2013 και τα πουλάω το 2017/18 δεν είναι πολύ πιο κοντά στο αγόρασα π.χ. χρυσές λίρες το 2000 και τις πουλαω το 2017/18 ;

Επανέρχομαι στο θέμα της χρυσής λίρας γιατί το Bitcoin είναι πολύ πιο κοντά σε αυτήν από οτιδήποτε άλλο.

Από την στιγμή δε που άρχισαν να βγαίνουν χρηματοοικονομικά προϊόντα τα οποία περιλαμβάνουν bitcoin, όπως είναι τα ομόλογα χρυσού, μήπως το ίδιο το bitcoin εμφανώς δεν είναι χρηματοοικονομικό προϊόν;

EDIT 2

Από την άλλη το σενάριο που προτείνει ο Νανόπουλος είναι το πλέον δυσμενές (αφού το θεωρεί εκτός του 43 και εντός του 42) δηλαδή και εισφορά αλληλεγγύης και 15%.

Όσο για το να θεωρηθεί επιχειρηματική δραστηριότητα η απλή πώληση είναι τελείως άκυρο. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή πυλάω τα έπιπλα του σπιτιού μου έγινα έμπορος (για να μην φέρω πάλι τις χρυσές λίρες σαν παράδειγμα).
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
December 19, 2017, 05:28:10 PM
Last edit: December 19, 2017, 05:42:01 PM by publicdomain
 #310

μόλις μου ήρθε η κάτωθι ιδέα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί στο Mining:

στον ελεύθερο μου χρόνο κάθομαι και ζωγραφίζω ένα πίνακα που ξαφνικά τον θέλει όλος ο κόσμος και μου προσφέρουν π.χ. 20 000 € δηλαδή δε μπορώ να το δηλώσω κάπου ή να αγοράσω μια γκαρσονιέρα, θα πάω φυλακή γιαυτό;

επίσης για την πώληση παλιών Bitcoin πχ. έχω ένα παλιό κομοδίνο στο σπίτι που πλέον η αξία του ανέβηκε π.χ. στα 5000€! πάλι είναι έγκλημα να το πουλήσω;
theoulis (OP)
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1064
Merit: 1003



View Profile
December 19, 2017, 06:51:29 PM
 #311

μονο αν δηλωθουν τα ποσα στον 781 δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα ουτε χαρατσια!
το βλεπω στο προγραμμα "δηλωση φορου 2017"
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
December 19, 2017, 07:43:49 PM
 #312

μονο αν δηλωθουν τα ποσα στον 781 δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα ουτε χαρατσια!
το βλεπω στο προγραμμα "δηλωση φορου 2017"

Το θέμα είναι ότι εδώ πρέπει να ορίστεί αν το bitcoin είναι νόμισμα, ηλεκτρονικό αγαθό ή τίτλος.

Ο Νανόπουλος έχει σχέση με το χώρο; Είναι "κοντά" στον κρατικό μηχανισμό;

Αν όχι ποιοι άλλοι έχουν εκφέρει άποψη επί του θέματος;


Για δέστε και εδώ http://www.capital.gr/oikonomia/3261182/to-bitcoin-ginetai-nomisma-tis-ee

Ιανουάριο έρχεται νομοθετική ρύθμιση από την ΕΕ;
newbie_fish
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 05:30:54 PM
 #313


Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να απορρίψουν την δήλωση υπεραξίας στον 865. Αντίθετα, αν πας να τους ζητήσεις διευκρινήσεις, ενδέχεται να εξισώσουν τα κρυπτονομίσματα με ... συλλογή γραμματοσήμων, ισχυριζόμενοι ότι συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα επειδή παρακολουθείς γραφήματα για χρόνια και κάνεις συχνές δημοσιεύσεις στο bitcointalk (όχι, δεν είναι αστείο: διάβασε την παράγραφο 4 ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016 -ειδικά την τελευταία πρόταση για τα ... παιδικά χρόνια!!!- και πες μου, απ' αυτούς περιμένεις την “λύτρωση”; )


Amphbious η φορολογική διοίκηση είναι ενιαίος μηχανισμός. Υπάρχει κάποιος λογικός συνειρμός που σε κάνει να πιστεύεις ότι η αντιμετώπιση που θα έχεις εάν ζητήσεις διευκρινίσεις θα είναι πιο "αυστηρός" από ότι εάν απλά πέσεις σε έλεγχο; Την ίδια αντιμετώπιση θα έχεις απλά στη δεύτερη περίπτωση θα είσαι μόνος σου. Για αυτό από την αρχή έγραψα ότι απλά "ποντάρεις" στην περίπτωση του μη ελέγχου. Προσωπικά θεωρώ ότι μια συλλογική και δημόσια παρέμβαση τουλάχιστον θα διασφαλίσει μια ασφάλεια δικαίου.
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 05:44:32 PM
 #314

Προσωπικά θεωρώ ότι μια συλλογική και δημόσια παρέμβαση τουλάχιστον θα διασφαλίσει μια ασφάλεια δικαίου.

Και πως θα γίνει αυτό; Θα μαζευτούμε 10 νοματαίοι και θα ζητήσουμε να βάλουν κωδικό για τα cryptoνομίσματα στο Ε1; Δύσκολο να οργανωθεί κάτι τέτοιο. Ακόμα και αν γίνει δεν τρέφω ελπίδες ότι θα πάρουμε απ' αυτούς κάποια σίγουρη απάντηση και ότι θα μεριμνήσουν για να προσθέσουν κάτι σχετικό στην φορολογική δήλωση.
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
December 20, 2017, 08:33:47 PM
 #315

Το θέμα είναι τι κάνουμε μέχρι να έρθει ρύθμιση...

Γιατί αυτή μπορεί να αργήσει 2-3 χρόνια για την Ελλάδα.

Μπορεί κάποιος να linkarei τον 42 και 43 που λέμε για να τα μελετήσω;
vagpan
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
December 20, 2017, 11:51:42 PM
 #316

Γεια σας,

Είμαι εξαιρετικά νεος στο χώρο.Ίσως η ερώτηση μου να έχει απαντηθεί ή να ειναι χαζή, αλλιώς παραπεμψετε με ή απλά αγνoείστε με! Είμαι αδαής και στα οικονομικά,  για αυτο συγχωρέστε με. Είδα αρκετά ποστ πριν αλλά δεν εχω ξεκαθαρίσει-καταλάβει για το σενάριο που θέλω να κάνω.

Background:
 Είμαι άνεργος , ως τωρα κατάφερνα να είμαι αφορολόγητος, είμαι δικαιουχος ΚΕΑ και ΟΑΕΔ και τα τερκματα τεκμηρια έχουν σημασία σε μεγάλο βαθμο, άρα με καίει το παραμικρό λάθος. Ρωτώ μήπως και δεν ξέρει ο λογιστής.

Τι θέλω να κάνω :
Θέλω να επενδύσω/αγοράσω απο κάποιο ανταλλακτήριο λίγα altcoins σε χαμηλή τιμή(σκεφτόμουν kraken, αλλά δεν κανει verify ακόμα, ή όποιο με ικανοποιεί αναλογα το crypto), ένα μικροποσό των 100-200Ε. Σκοπός μου είναι ο πειρασματισμός και το trading. Άν κάποιο νόμισμα ανέβει, θέλω να το πουλήσω και να το επενδύσω στα μεγάλα cap νομίσματα κυρίως. ΜΟΝΟ αν πάω τόσο καλά και θέλω να τα γυρίσω σε fiat και να τα κάνω ανάληψη, τοτε έχω καταλάβει τι με περιμένει.

Οι απορίες  και το σενάριο είναι:
Σχετικά με το τι φαίνεται και τί όχι και σε ποιο στάδιο στην τράπεζα μου, άρα και στην εφορία μετέπειτα.
Πχ,  
συνδέω το λογαριασμό μου με το ανταλλακτήριο, αγοράσω Litecoin, πάει καλά, το εξαργυρώνω σε fiat(πες πως δεν γίνεται απαυθειας Ltc- στo νεο νόμισμα) με σκόπο το reinvesting σε άλλο. Οι αγοροπωλησίες μου στα ανταλλακτήρια απο τα κέρδη και μονο και χωρίς να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό μου, φαίνονται?  Όταν τα βάλω σε wallet (cold ή αλλο είδος),για να μην τα αφήνω στα ανταλλακτήρια φαίνεται πουθενά? Μήπως δηλαδή μετρούνται σαν κινήσεις και χαρακτηρισθώ επιτηδευματίας; Έχω και άλλα πολλά, αλλά κούρασα...
Ευχαριστώ!
loremipsum
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 644
Merit: 501


View Profile
December 21, 2017, 03:30:51 AM
 #317

Οι απορίες  και το σενάριο είναι:
Σχετικά με το τι φαίνεται και τί όχι και σε ποιο στάδιο στην τράπεζα μου, άρα και στην εφορία μετέπειτα.
Πχ,  
συνδέω το λογαριασμό μου με το ανταλλακτήριο, αγοράσω Litecoin, πάει καλά, το εξαργυρώνω σε fiat(πες πως δεν γίνεται απαυθειας Ltc- στo νεο νόμισμα) με σκόπο το reinvesting σε άλλο. Οι αγοροπωλησίες μου στα ανταλλακτήρια απο τα κέρδη και μονο και χωρίς να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό μου, φαίνονται?  Όταν τα βάλω σε wallet (cold ή αλλο είδος),για να μην τα αφήνω στα ανταλλακτήρια φαίνεται πουθενά? Μήπως δηλαδή μετρούνται σαν κινήσεις και χαρακτηρισθώ επιτηδευματίας; Έχω και άλλα πολλά, αλλά κούρασα...
Ευχαριστώ!

Αυτό που φαίνεται είναι μόνο τα εμβάσματα από/προς τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Όλα τα άλλα που λες είναι αδύνατο να φανούν. Οι αγοραπωλησίες δεν φαίνονται πουθενά εκτός κι αν η εφορία ζητήσει στοιχεία από το ανταλλακτήριο, που είναι πρακτικά απίθανο. Ούτε όταν τα αποθηκεύσεις σε wallet φαίνονται.

Αλλά ακόμα και να φανούν (υποθετικά) δε νομίζω να χαρακτηριστείς επιτηδευματίας. Το ανταλλακτήριο είναι οργανωμένη αγορά.

amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 21, 2017, 06:19:47 AM
 #318

@amphibious Η εισφορά αλληλεγύης για υπεραξία πάνω από 12.000 ευρώ (όπως αναφέρει ο theoulis) ισχυει;

Δλδ αν κάποιος έχει υπεραξία 100.000 στο 865 θα πληρώσει +9% εισφορά αλληλεγύης δλδ σύνολο 24% σε αυτά τα 100.000 ευρώ;

Δηλαδή δεν αρκεί που o @theoulis το διατύπωσε και παρέθεσε σχετική πηγή; Απαιτείται και επικύρωση από 'μένα;
 
Ναι, ισχύει. Επίσης ισχύει και το παρακάτω:

μονο αν δηλωθουν τα ποσα στον 781 δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα ουτε χαρατσια!
το βλεπω στο προγραμμα "δηλωση φορου 2017"

Η σχετική εγκύκλιος της ΑΑΔΕ λέει ότι η εισφορά αλληλεγγύης επιβάλλεται στο σύνολο των εισοδημάτων (ακόμα και στο τεκμαρτό, αν είναι υψηλότερο του πραγματικού) εκτός των ποσών που δεν θεωρούνται εισόδημα (και λίγες άλλες εξαιρέσεις που δεν μας αφορούν):

Quote from: Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ
Για την επιβολή της εισφοράς λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του εισοδήματος, όπως αυτό προκύπτει από την άθροιση των εισοδημάτων από μισθωτή εργασία και συντάξεις, από επιχειρηματική δραστηριότητα, από κεφάλαιο, από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο, πραγματικό ή τεκμαρτό.


Πηγή: http://www.kathimerini.gr/929204/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkyklios-ths-aade-gia-ta-eisodhmata-sta-opoia-epivalletai-h-eisfora-allhleggyhs

Η υπεραξία κεφαλαίου είναι μέσα.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 21, 2017, 06:21:30 AM
 #319

μόλις μου ήρθε η κάτωθι ιδέα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί στο Mining:

στον ελεύθερο μου χρόνο κάθομαι και ζωγραφίζω ένα πίνακα που ξαφνικά τον θέλει όλος ο κόσμος και μου προσφέρουν π.χ. 20 000 € δηλαδή δε μπορώ να το δηλώσω κάπου ή να αγοράσω μια γκαρσονιέρα, θα πάω φυλακή γιαυτό;

επίσης για την πώληση παλιών Bitcoin πχ. έχω ένα παλιό κομοδίνο στο σπίτι που πλέον η αξία του ανέβηκε π.χ. στα 5000€! πάλι είναι έγκλημα να το πουλήσω;

Το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Μόνο η περίπτωση του κομοδίνου είναι ξεκάθαρα διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

Στην περίπτωση του πίνακα είναι ελεύθερο επάγγελμα γιατί παρήγαγες αξία (μαζί της και τον ΦΠΑ) και δεν αποκτάς τον πίνακα για προσωπική χρήση χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση. Διαφορετικά, κάθε επαγγελματίας θα μπορούσε να πει ότι έφτιαξε κάτι επειδή γούσταρε και μετά αποφάσισε να το διαθέσει ως περιουσιακό στοιχείο. Το πώς θα διαπιστώσουν αν τον ζωγράφισες η αγόρασες είναι πολύπλοκο θέμα, αλλά υπάρχουν μηχανισμοί (τίτλοι κατοχής, δήλωση αγοράς/κληρονομιάς, περιουσιολόγιο, αναζήτηση του ζωγράφου, εξέταση άλλων πωλήσεων που έκανες κλπ).

Στην περίπτωση του bitcoin παίζεται, αλλά αν οι ορισμοί επιτρέπουν να ενταχθεί σε μια πιο κατάλληλη κατηγορία με μεγαλύτερο συντελεστή (συγκεκριμένα υπεραξία κεφαλαίου), η εφορία θα την χρησιμοποιήσει επίπεδα. Δες τι έγινε στην περίπτωση των ακινήτων: η υπεραξία ακινήτων φορολογείται πλέον στο 15% (με εκπτώσεις μετά από 5 χρόνια), ανεξάρτητα από τον σκοπό της απόκτησης.
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
December 21, 2017, 06:24:26 AM
Last edit: December 23, 2017, 06:46:05 PM by amphibious
 #320

Και να συζητήσουμε λίγο το αν τα BTC υπάχονται στον 42. Μπορεί να μας δώσει ένα link ο amphibious να δούμε το νόμο;

Μπορεί κάποιος να linkarei τον 42 και 43 που λέμε για να τα μελετήσω;

Θα χρειαστεί όμως να μελετήσεις και τα υπόλοιπα σχετικά για να βγάλεις άκρη. Μερικά δεν φαίνονται σχετικά εκ πρώτης όψεως, αλλά είναι, όταν τα δεις όλα μαζί.

(Κάποιοι σύνδεσμοι εμφανίζονται πάνω από μια φορά όταν ανήκουν σε διαφορετικές θεματικές ενότητες ταυτόχρονα).

Άρθρο 42 ΚΦΕ: Μεταβίβαση τίτλων (πρώτα θα δεις παρ. 3 αρθ. 21 ΚΦΕ και ΠΟΛ.1076/26.3.2015).
Άρθρο 43 ΚΦΕ: Φορολογικός συντελεστής για υπεραξία κεφαλαίου.

Σχετικά με τις αξίες που εμπίπτουν στο άρθρο 42 ΚΦΕ και αγορές (οργανωμένες ή μη) όπου αυτές διαπραγματεύονται:

Παράγραφος 3 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Οι αξίες του 42 εξαιρούνται από το 21.
ΠΟΛ.1076/26.3.2015: Ορισμός χρεογράφων που η αγορά τους δηλώνεται στον 743 (Άρθρο 32 περίπτωση β).
Αρθρο 27 ν. 4308/2014: Συναλλαγματική διαφορά.
Συντελεστής φορολογίας για συναλλαγματική διαφορά: Πίνακας κάτω-κάτω.
Παράγραφος 10 Άρθρου 2 ν.3606/2007: Ορισμός οργανωμένης αγοράς. Άσχετο, καθώς στο άρθρο 42 ΚΦΕ εμπίπτουν πλέον “οργανωμένες ή μη αγορές”.
Παράδειγμα φορολόγησης υπεραξίας τίτλων και τόκων: Φορολόγηση υπεραξίας από FOREX.
Ποια είναι η φορολογία υπεραξίας από bitcoins: Άρθρο του κ. Νανόπουλου.

Επιχειρηματική δραστηριότητα, κερδοσκοπική πρόθεση και προσαύξηση περιουσίας:

Παράγραφος 3 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Ορισμός της επιχειρηματικής δραστηριότητας.
Παράγραφος 4 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Αδικαιολόγητη προσαύξηση = επιχειρηματική δραστηριότητα.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Διευκρινήσεις για προσαύξηση, πώς γίνεται ο έλεγχος (μέρος Β').
ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016: Η κερδοσκοπική πρόθεση πρέπει να αποδεικνύεται (παρ. 3), συχνότητα πωλήσεων και επιχειρηματική δραστηριότητα (παρ. 6).
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για αδικαιολόγητη προσαύξηση: Ολόκληρη, αλλά κυρίως (1, 4).
ΣτΕ 884/2016: Έλεγχος κινήσεων λογαριασμών, αδικαιολόγητη προσαύξηση, τα πάντα όλα. Αξίζει ολόκληρο.

Διάθεση περιουσιακών στοιχείων και άλλα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα (κωδ. 781):

Κατηγορίες ποσών που δεν θεωρούνται εισόδημα, διάθεση περιουσιακών στοιχείων: Άρθρο 4 παρ. 5 πίνακας 6 περίπτωση γ, προσοχή στα σχόλια.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Δικαιολόγηση διάθεσης περιουσιακών στοιχείων (μέρος Β' παρ. 6).
ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016: Πώληση συλλογής γραμματοσήμων είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, οπότε δεν είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων.
ΔΕΑΦΑ 1035254 ΕΞ 2016/3.3.2016: Πώληση μουσικού οργάνου δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, οπότε είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

Διατάξεις σχετικές με το bitcoin καθεαυτό:

Απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου: Το bitcoin δεν είναι εμπόρευμα, απαλλάσσεται του ΦΠΑ, χαρακτηρίζεται ως μέσο πληρωμής.
Άρθρο 2 ν.3601/2007: Ορισμός ηλεκτρονικού χρήματος (παρ. 20).
Άρθρο 4 ν.3601/2007: Απαγόρευση του mining (παρ. 5). Πέσανε όλοι να με φάνε εδώ μέσα γι' αυτό.
Άρθρο 64 ν.3601/2007: Ποινές για το mining (παρ. 6.α). Ας ερμηνεύσει όποιος θέλει όπως γουστάρει, μην αρχίσουμε πάλι.

Θέματα εφαρμογής διατάξεων και κανόνες ελέγχου:

Μη αναδρομική εφαρμογή δυσμενών φορολογικών διατάξεων: Iσχύει από το 2017.
Άρθρο 78 του Συντάγματος: Μη αναδρομική εφαρμογή πριν το 2017 (παρ. 2), πρέπει να ορίζεται το υποκείμενο της φορολογίας (παρ. 1).
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για αδικαιολόγητη προσαύξηση: Πίστωση από εμφανή πηγή δεν είναι αδικαιολόγητη (παρ. 1), ισχυρισμοί του ελεγχόμενου χωρίς δικαιολογητικά (παρ. 4), και τα υπόλοιπα είναι σημαντικά.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Διευκρινήσεις για προσαύξηση, πώς γίνεται ο έλεγχος (μέρος Β').
ΣτΕ 884/2016: Έλεγχος κινήσεων λογαριασμών, αδικαιολόγητη προσαύξηση, τα πάντα όλα. Αξίζει ολόκληρο.

Εισφορά αλληλεγγύης:

Συντελεστές: Πίνακας συντελεστών.
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για εισφορά αλληλεγγύης: Σε ποιες κατηγορίες εισοδημάτων εφαρμόζεται.


Εννοείται ότι η λίστα δεν είναι πλήρης. Θα την συμπληρώσω αν θυμηθώ κάτι.

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!