Bitcoin Forum
June 21, 2024, 07:44:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
Author Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc  (Read 45004 times)
Ar@g0rn
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 06, 2018, 10:28:12 PM
 #341

Αρα στις εκτυπώσεις ανταλλακτηρίου προσκομίζεις την αρχική αγορά των 0,2 Bitcoin (π.χ. από Coinbase) και την τελική πώληση του 1 Bitcoin (πάλι από Coinbase) και όχι τις υπόλοιπες συναλλαγές σε altcoins (π.χ. σε bitrex, binance κλπ) ;

Συγγνώμη αν ρωτάω χαζομάρες, απλά με το μυαλό μου δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν ενδιαφέρει έναν ελεγκτή πώς κατέληξες από 0,2 Bitcoin σε 1 χωρίς να δει και το trading σε altcoins (μηχανικός βλέπεις δεν μπορώ να σκεφτώ λογιστικά χαχαχα)

Επίσης, τι εννοείς όταν λες να βγαίνουν τα νούμερα τελικό μείον αρχικό;
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
January 06, 2018, 10:57:59 PM
Last edit: January 06, 2018, 11:20:41 PM by amphibious
 #342

Αρα στις εκτυπώσεις ανταλλακτηρίου προσκομίζεις την αρχική αγορά των 0,2 Bitcoin (π.χ. από Coinbase) και την τελική πώληση του 1 Bitcoin (πάλι από Coinbase) και όχι τις υπόλοιπες συναλλαγές σε altcoins (π.χ. σε bitrex, binance κλπ) ;

Συγγνώμη αν ρωτάω χαζομάρες, απλά με το μυαλό μου δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν ενδιαφέρει έναν ελεγκτή πώς κατέληξες από 0,2 Bitcoin σε 1 χωρίς να δει και το trading σε altcoins (μηχανικός βλέπεις δεν μπορώ να σκεφτώ λογιστικά χαχαχα)

Η πολυπλοκότητα των ενδιάμεσων πράξεων είναι γνωστό πρόβλημα και όχι μόνο στην περίπτωση που οι αξίες αυξάνονται με το trading. Για παράδειγμα, όταν οι μετοχές κάνουν split, καταλήγεις π.χ. με διπλάσιο αριθμό μετοχών χωρίς αντίστοιχα πινακίδια αγορών. Με παρόμοιο τρόπο, τα κρυπτονομίσματα κάνουν forks: μέσα στο 2017 έκανα πολλαπλές μετατροπές BCH -> BTC, BTG -> BTC και BTG -> BCH -> BTC, όπου όλα τα BCH και BTG προέρχονταν από δωρεάν διανομή με forks.

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις κάνεις μια από τις δύο ισοδύναμες παραδοχές:

(α) Οι πρόσθετες αξίες έχουν μηδενική τιμή κτήσης και η πώλησή τους θα θεωρηθεί εξ ολοκλήρου υπεραξία.
(β) Θεωρείς ότι το σύνολο των αξιών (αρχικές συν πρόσθετες) αποκτήθηκαν με το αρχικό κεφάλαιο.

Το (α) απαιτεί ξεχωριστό υπολογισμό για τις αρχικές αξίες και για τις πρόσθετες. Το (β) είναι πιο απλό και το αποτέλεσμα αριθμητικά θα είναι ίδιο.

Edit: Διάβασε την παράγραφο 4 άρθρου 42 ΚΦΕ:

Quote from:  παράγραφος 4 άρθρου 42 ΚΦΕ
4. Σε περίπτωση που οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι είναι εισηγμένοι σε χρηματιστηριακή αγορά, η τιμή κτήσης και η τιμή πώλησης καθορίζονται από τα δικαιολογητικά έγγραφα συναλλαγών, τα οποία εκδίδει η χρηματιστηριακή εταιρεία ή το πιστωτικό ίδρυμα ή οιοσδήποτε φορέας που διενεργεί συναλλαγές.
Σε περίπτωση μεταβίβασης μη εισηγμένων τίτλων, η τιμή πώλησης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο της μεταβίβασης ή το τίμημα ή αγοραία αξία που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι υψηλότερο.
Η τιμή κτήσης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο απόκτησης ή το τίμημα που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης κατά το χρόνο της απόκτησης των τίτλων, εφόσον οποιοδήποτε από τα ανωτέρω είναι χαμηλότερο.
Αν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιορισθεί θεωρείται ότι είναι μηδενική. Για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής, για τον προσδιορισμό της τιμής κτήσης λαμβάνονται υπόψη οι εταιρικές πράξεις που έχουν λάβει χώρα μέχρι το χρόνο της μεταβίβασης. Σε περίπτωση διαδοχικών αποκτήσεων τίτλων, ως τιμή κτήσης λαμβάνεται η μέση τιμή κτήσης που προκύπτει από τη συνολική αξία κτήσης των τίτλων δια της συνολικής ποσότητας αυτών.


Επίσης, τι εννοείς όταν λες να βγαίνουν τα νούμερα τελικό μείον αρχικό;

Σημαίνει ότι η πραγματική προσαύξηση σε € που εμφανίζεται στις δηλώσεις συμπίπτει με αυτή που προκύπτει από τα δικαιολογητικά αγοραπωλησιών.

Αν εξετάσεις την σημασία των κωδικών 743 (καταβολή κεφαλαίων), 781 (επιστροφή κεφαλαίων) και 865 (υπεραξία), θα καταλάβεις ότι τελικά (πρέπει να) βρίσκονται πάντα σε ισοζύγιο, λαμβάνοντας υπόψην και την τυχόν τμηματική καταβολή (743), τμηματική επιστροφή (781) και την λογιστική αξία της θέσης (ό,τι δεν ρευστοποιήθηκε ακόμα).
Koutroumpesis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 07, 2018, 04:24:58 PM
 #343

Καλησπέρα σε όλους!Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Αγορασα το 2017 bitcoin στελνοντας εμβασμα σε ανταλλακτηριο 1000 ευρώ.Ειμαι εργαζόμενος με ετησιο εισοδημα γυρω στα 10.000 ευρώ.Σε αρθρο περι φορολογησης υπεραξιας απο bitcoin ( https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/φορολόγηση-υπεραξίας-από-bitcoins ) βλεπω να αναφερεται το εξης: "Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου." Εγω ουδέποτε εχω δηλώσει κεφαλαιο (καταθεσεις υποθετω) σε προηγουμενο ετος. Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα εξ'αιτιας αυτου; Δεδομενου οτι τα 1000 ευρω θα μπορουσα καλλιστα να τα εχω συγκεντρωσει μεσα στο ιδιο φορολογικο ετος (οπως και εχει γινει δηλαδη) χρειαζεται να δηλωθει και κατι αλλο εκτος της συμπληρωσης 1000 στον κωδικο 743;
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
January 07, 2018, 09:47:43 PM
Last edit: January 07, 2018, 10:04:03 PM by Crypto_Future
 #344


Εφόσον γίνει αποκλειστικά μια και μόνο πώληση π.χ 2 BTC και δηλωθεί σαν διάθεση περιουσιακού στοιχείου.

Τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει μελοντικές αγορές;
amphibious
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 133
Merit: 101


View Profile
January 07, 2018, 11:43:27 PM
Merited by evakka (1)
 #345

Καλησπέρα σε όλους!Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Αγορασα το 2017 bitcoin στελνοντας εμβασμα σε ανταλλακτηριο 1000 ευρώ.Ειμαι εργαζόμενος με ετησιο εισοδημα γυρω στα 10.000 ευρώ.Σε αρθρο περι φορολογησης υπεραξιας απο bitcoin ( https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/φορολόγηση-υπεραξίας-από-bitcoins ) βλεπω να αναφερεται το εξης: "Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου." Εγω ουδέποτε εχω δηλώσει κεφαλαιο (καταθεσεις υποθετω) σε προηγουμενο ετος. Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα εξ'αιτιας αυτου; Δεδομενου οτι τα 1000 ευρω θα μπορουσα καλλιστα να τα εχω συγκεντρωσει μεσα στο ιδιο φορολογικο ετος (οπως και εχει γινει δηλαδη) χρειαζεται να δηλωθει και κατι αλλο εκτος της συμπληρωσης 1000 στον κωδικο 743;

Αν δεν δήλωσες τα προηγούμενα έτη τίποτα στον 743 (υποθέτω πως κανένας δεν το έκανε), τότε θεωρείς την τιμή κτήσης εκείνων των bitcoin μηδενική (παράγραφος 4 άρθρου 42 ΚΦΕ). Σε περίπτωση που δηλώσεις φέτος 1000€ στον 743, θεωρείς ότι το σύνολο των bitcoin αποκτήθηκε μ' αυτό το ποσό, διαφορετικά θα έχουν μηδενική τιμή κτήσης στο σύνολό τους και θα δηλώνεις τις πωλήσεις ως υπεραξία (μόνο 865 και τίποτα στον 781).

Πέραν αυτού, η μη δήλωση των αγορών στον 743 δεν θα προκαλέσει πρόβλημα, ειδικά εφόσον αυτά τα ποσά ούτως ή άλλως καλύπτονταν από τα εισοδήματα. Αν ωστόσο σε ρωτήσουν γιατί δεν δήλωσες τις αγορές, θα ισχυριστείς ότι δεν τα απέκτησες ως χρεόγραφα, αλλά ως μέσο πληρωμής για προσωπική χρήση (προσκομίζοντας την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου) και αποφάσισες να τα μεταχειριστείς ως χρεόγραφα μεταγενέστερα.

Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να δηλώνεται επιπλέον το ΝΑΙ στον 029 για όσο καιρό υπάρχουν bitcoin (είτε ως χρεόγραφο είτε ως μέσο πληρωμής) στην κατοχή ή χρηματικό υπόλοιπο σε ανταλλακτήριο.



Εφόσον γίνει αποκλειστικά μια και μόνο πώληση π.χ 2 BTC και δηλωθεί σαν διάθεση περιουσιακού στοιχείου.

Τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει μελοντικές αγορές;

Ό,τι δηλωθεί στον 781 ως διάθεση περιουσιακών στοιχείων, καλύπτει κανονικά το τεκμήριο, αφού αποτελεί κεφάλαιο που μπορεί να αναλωθεί. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα και δηλώνονται στον 781 (επιδόματα, δωρεές, κέρδη από λαχεία, λήψη δανείου, εισαγωγή συναλλάγματος κλπ). Είναι συνηθισμένος τρόπος κάλυψης τεκμηρίων. Αν η δαπάνη γίνει τα επόμενα έτη μετά την δήλωση στον 781, το απαιτούμενο για την κάλυψη ποσό θα δηλωθεί ως ανάλωση κεφαλαίου στον 787 και θα αφαιρεθεί από το διαθέσιμο για περαιτέρω ανάλωση κεφάλαιο.

Το θέμα είναι ότι, αν δηλώσεις πώληση 2 BTC (περίπου 27000€ σήμερα) αφορολόγητα στον 781, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κληθείς για έλεγχο. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορούν να χαρακτηρίσουν την δήλωση ανακριβή και θα αναγκαστείς να κάνεις προσφυγές. Δεν θα το έκανα για ποσά πάνω από 10000€.

Όλες οι κατηγορίες ποσών που δηλώνονται στον 781 φορολογούνται αυτοτελώς ή είναι αφορολόγητα. Αν το ποσό είναι αφορολόγητο, υψηλό και χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση, λογικά θα οδηγήσει σε έλεγχο με μαθηματική ακρίβεια.


Τυπικά, η διττή φύση του bitcoin (μέσο πληρωμής/χρεόγραφο) αφήνει αρκετό περιθώριο για δήλωση ανάλογα με πραγματικές περιστάσεις:

(α) Αν έγιναν λίγες πωλήσεις μπορεί να χαρακτηριστεί περιουσιακό στοιχείο που αποκτήθηκε για προσωπική χρήση ως μέσο πληρωμής και όχι για μεταπώληση, οπότε η υπεραξία είναι αφορολόγητη (δήλωση στον 781 ολόκληρου ποσού).

(β) Αν έγιναν πολλές πωλήσεις (ή -ακόμα χειρότερα- συχνές αγοραπωλησίες), τότε είναι εκ των πραγμάτων χρεόγραφο που διαπραγματεύεται σε αγορές, οπότε η υπεραξία συνιστά κεφαλαιακό κέρδος (δήλωση στους 865, 781, 743 ή μόνο στον 865).

Πρακτικά όμως, το (β) είναι σίγουρο, ενώ το (α) σηκώνει αμφισβήτηση και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να το υποστηρίξεις.
oldhuntersblood
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 08, 2018, 10:27:27 PM
 #346

Γειά χαρά σε όλους.

Ένα ευχαριστώ σε όλους όσους βοήθησαν με τις πολύτιμες πληροφορίες τους αλλά και ένα μεγάλο μπράβο για τις γνώσεις και το μυαλό τους.

Έστω ένας miner με 120.000€(10k/μήνα)  έσοδα ετησίως.
Πως ρευστοποιει και πως δηλώνει αυτό το νούμερο?



Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την εκπαιδευτικού τύπου επίλυση αυτού του ζητήματος.
vagelis93
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 09, 2018, 09:22:12 PM
 #347

Καλησπέρα παιδια είμαι μισθωτός υπάλληλος δημοσίου,

Ξεκίνησα πριν 1.5-2 χρόνια να κανω mining και επένδυα οτι έβγαζα σε φτηνά(τοτε) cryptos oπως το siacoin και ripple μέσω bittrex.
Να μην σας τα πολυλογώ τωρα ειναι περίπου 1.2BTC και θελω να τα βγαλω μέσω coinbase για παρω ενα αυτοκινητάκι.
Τι προβλέπεται; πρέπει να τα δηλώσω; πως θα τα δικαιολογήσω;

publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
January 10, 2018, 10:45:37 AM
 #348

Καλησπέρα παιδια είμαι μισθωτός υπάλληλος δημοσίου,

Ξεκίνησα πριν 1.5-2 χρόνια να κανω mining και επένδυα οτι έβγαζα σε φτηνά(τοτε) cryptos oπως το siacoin και ripple μέσω bittrex.
Να μην σας τα πολυλογώ τωρα ειναι περίπου 1.2BTC και θελω να τα βγαλω μέσω coinbase για παρω ενα αυτοκινητάκι.
Τι προβλέπεται; πρέπει να τα δηλώσω; πως θα τα δικαιολογήσω;



αν καταφέρεις και τα βγάλεις μέσω coinbase παίξε και ένα λόττο συμπληρωματικά! καλύτερα δε τα βγάζεις μέσω kraken;
mario22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 11:15:16 AM
 #349

Ερώτηση. Αν τα BTC ξοδεύονται κατευθείαν για αγορά προϊόντων φορολογούνται;
Και εξηγώ. Ας πούμε ότι αγοράζω μια Amazon Gift Card με BTC. Υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που το υποστηρίζουν.
Μέσα σε αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχει exchange BTC -> USD.
Έδωσα BTC αγόρασα μια gift card, άσχετα με τι χρησιμότητα της και την τιμή της.

Επιβάλλεται φόρος υπεραξίας σε αυτή την περίπτωση (σε περίπτωση φυσικά που όντως υπάρχει υπεραξία);
Aiolikos
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 11:17:50 AM
 #350

κανονικά ναι αλλα δεν παίζει η εφορία να δει τις συγκεκριμένες κινήσεις. Εδώ ακόμα δεν βλέπει από τις προπληρωμένες bitcoin κάρτες όπως spcetro, cryptopay, tnex κτλ.
mario22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 11:28:49 AM
Last edit: January 10, 2018, 12:02:08 PM by mario22
 #351

Αν όμως εγώ έχω ένα σταθερο αριθμό BTC που ξοδεύω κανονικά χωρίς να τα μετατρέπω σε δολλάρια, ευρώ κτλ πως ορίζεται η υπεραξία;
Από την ποσότητα των πραγμάτων που μπορώ να αγοράσω;
Το ίδιο ισχύει και με άλλα νομίσματα και αν ναι τι γίνεται με την υποαξία των φιατ;
Γιατί αν φορολογείται η υπεραξία όταν το BTC χρησιμοποιείται ως νόμισμα για πληρωμή, γιατί να μην φορολογείται και η υποαξία (υπό την έννοια της φοροελάφρυνσης) των άλλων νομισματων;

Όλα αυτά τα ρωτάω μέσα στο πλαίσιο των τελευταίων εξελίξεων γύρω από τους issuers και την Wavecrest. Οι debit κάρτες στηρίζονται σε issuers και προφανώς δεν λύνουν το υπάρχον πρόβλημα του τραπεζικού καθεστώτος. Ένα ανεξάρτητο μοντέλο πληρωμών στηριζόμενο σε ίσως gift-cards-like λογικές θεωρώ ότι ίσως ανεξαρτητοποιούσε την πληρωμή με BTC από τον έλεγχο των τραπεζών και ίσως οφελούσε και εμάς από φορολογική άποψη.

Αλλά τα θέτω αυτά προς συζήτηση καθοτι δεν εχω όλες τις γνώσεις και εδώ μέσα ξέρετε πολλά και καλά.

ΥΓ. Εννοείται ότι θεωρούμε ότι γινεται δήλωση της κάτοχης BTC όταν αυτη ζητηθεί (π.χ. στο περιουσιολόγιο) καθώς και αποδεικνυεται η αγορά BTC με βάση εισόδημα/καταθέσεις/κτλ. αν ζητηθεί σε έλεγχο. Εδώ αναφέρομαι στη φορολογία της υπεραξίας όταν τα BTC δεν γίνονται έμβασμα ή ανάληψη μετρητών ή exchanged σε άλλα νομίσματα μέσω crypto debit cards.
Cryptoflake
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
January 12, 2018, 12:43:20 PM
 #352

Καλησπέρα παιδιά και μπράβο για το θέμα, είναι η μόνη πηγή βοήθειας αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Ένα υποθετικό παράδειγμα:

1)αγοράζω το 2015 απο btc ATM 1.5 btc και τα εχω στο desktop wallet μου

2)το 2017 μεταφέρω με 3-4 συνναλαγές τα bitcoin σε hardwear wallet. (παράλληλα κανω format στο laptop, σβήνετε το wallet και οι κωδικοί του
   πορτοφολιού.

3)τα bitcoin μένουν εκει (στο hardwear wallet) χωρίς άλλες συναλλαγές και μετα απο κάποια χρόνια παίρνουν υπεραξία (πχ φτανουν 1btx -
   50,000 euro).

4)μεταφέρω 1 bitcoin στο coinbase και το πουλαω, στην συνέχεια μεταφέρω τα χρήματα στην τράπεζα με έμβασμα και το δηλώνω εφορία.


Απορίες: Πως θα φορολογηθω; θα έχω πρόβλημα λόγο έλλειψης στοιχειών αγοράς σε αυτη την περιπτωση; Επίσης, μπορώ να προσφερθώ να δείξω το wallet μου στον εφοριακό για να αποδείξω την υπεραξία; η τα wallet και οι συνναλαγες που φαίνονται  μέσα σε αυτο δεν ειναι αποδεκτά αποδεικτικά στοιχεία;
apostolidis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 12, 2018, 06:06:19 PM
 #353

Μια απορία, κάνω πρακτική και με τα λεφτά της πρακτικής (δεν φορολογουνται) αγοράζω 200ε Ethereum και μετά από 10 μέρες αποφασίζω να τα τραβήξω πίσω στο λογαριασμό μου άλλα θα με χασούρα 12ε δηλαδή στον λογαριασμό μου μπαίνουν 188ε. Σε αυτήν την περίπτωση εάν θέλω να είμαι 100% νόμιμος τι πρέπει να κάνω; Που δεν νομίζω για ένα πόσο 200ε να ψάξουν κάτι. Και επίσης στην περίπτωση που τα τραβάω με 100ε κέδρος δηλαδή στον λογαριασμό μου μπαίνουν 300ε εκεί τι αλλάζει;
Crypto_Future
Member
**
Offline Offline

Activity: 72
Merit: 10


View Profile
January 15, 2018, 06:40:36 PM
Last edit: January 15, 2018, 09:31:40 PM by Crypto_Future
 #354

μια ερώτηση όσον αφορά Leupay και Revolut:

Αυτοί παρέχουν ένα Iban στο οποίο μπορείς να λαμβάνεις χρήματα και το οποίο συνδέεται με κάρτες αγορών και αναλλήψεων.

Η ερώτησή μου είναι λαμβάνοντας κανονικό IBAN είναι σαν να έχουμε λογαριασμό σε τράπεζα;

Δηλαδή:

α) ενημερώνεται η εφορία για το υπόλοιπο του λογαριασμού στο τέλος του έτους (δηλαδή πόσα είναι σταθμευμένα εκεί) και άρα πρέπει κάπως να δηλωθεί;

β)Ενημερώνεται η εφορία για τις κινήσεις καταθέσεις/αναλήψεις κατά τη διάρκεια του έτους και άρα πρέπει να δηλωθούν;

Μιλάμε για ποσά σε λογικά πλαίσια π.χ έως 10.000 το χρόνο

EDIT ναι ενημερώνονται αναφέρεται στο site του leupay.

Σίγουρα ενημερόνονται για το balance 31/12 αλλά δεν ξέρω αν ρωτούνται για σύνολο καταθέσεων και αναλήψεων εκτός και αν ερωτηθούν.

Διάβασα ότι Neteller & Skrill δίνουν την δυνατότητα ανάληψης από ΑΤΜ και πληρωμών με κάρτα αλλά ΔΕΝ εντάσονται στις πολιτικές CRS & AEI που αφορούν την μεταφορά πληροφοριών προς τις φορολογικές αρχές.

Ισχύει; έχει κανείς εμπειρία;

Πως μπορεί κάποιος να στείλει χρήματα από πώληση Bitcoin σε Neteller ή Skrill?
arefe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
January 16, 2018, 10:10:00 AM
 #355

Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και έχω μια απορία. Έχετε κάποιον λογιστή να προτείνεται που να ασχολείται με τα παραπάνω θέματα; BTC, p2p lending, etf ;

Έτσι θα μπορούσαμε να πάρουμε πληροφορίες και από κάποιον που ίσως έχει ξαναδηλώσει για άλλους στην εφορία!

Ευχαριστώ!
tzegian
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 265
Merit: 101

Founder of Greepto.gr & CryptoAnalogy


View Profile WWW
January 20, 2018, 04:47:32 PM
 #356

Δεν υπαρχει κατι νεοτερο σχετικα με την φετινη δηλωση αν θα μπορουμε να δηλωσουμε καπου εισοδηματα απο bitcoin ετσι;

Επισης, εστω οτι καποιος δουλευει σε εταιρειες, και τον πληρωνουν με bitcoin, και μετα θελει να τα βγαλει ΚΑΙ να τα φορολογησει νομιμα, θεωρειται επιχειρηματικη δραστηριοτητα αυτο;
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1680
Merit: 332


View Profile
January 23, 2018, 05:01:51 AM
 #357

Καλημέρα σε όλους/ες,

Αν κάποιος έχει μικροποσά στην Revolut και δεν τα δηλώσει, θα έχει πρόβλημα;
mario22
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 13
Merit: 0


View Profile
January 23, 2018, 10:15:24 AM
 #358

Επίσης τι ισχύει φορολογικά αν μετατρέπω τα BTC μου σε Paypal (μέσω πχ localbitcoins) χωρίς να στα στελνω απο εκεί στον τραπέζικο μου λογαριασμό;
Δλδ αν χρησιμοποιώ το balance του Paypal για να αγοράζω πράγματα.

Πρακτικά δεν έγινε κάποιο πραγματικό exchange σε USD, EUR κτλ. οπότε έχουμε υπεραξία σε αυτή την περίπτωση;
Κατανοώ ότι αμα τα στείλω από το  Paypal στον τραπεζικό μου λογαριασμό υπάρχει υπεραξία.

Μαζεύονται πολλές ερωτήσεις σιγά σιγά...
publicdomain
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 503
Merit: 256


View Profile
January 23, 2018, 12:30:41 PM
 #359

παιδιά αν υπήρχε τρύπα φοροδιαφυγής θα την έκανε όλος το κόσμος!

δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει εύκολα παρά μόνο για μικροποσά μέσα στο χρόνο

ακόμα και στο paypal αν διακινηθεί ποσό πάνω από κάποιο όριο χτυπάει καμπανάκι!

και οι ανώνυμες visa κλείσανε παρόλο που το όριο τους ήταν πολύ μικρό

όλα τα exchanges ζητάνε πλέον verifications και ακόμα και οι κινήσεις σε Bticoin δεν είναι ανώνυμες και μπορεί σε δεύτερο χρόνο να σας ζητάνε ταρέστα.

αυτά τα λίγα από εμένα!
deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
January 23, 2018, 12:50:29 PM
 #360

Πάντως όλος αυτός ο "πανικός" για την εφορία εμένα μου προκαλεί μια θλίψη.
Είναι ενάντια στην όλη φιλοσοφία του bitcoin.
Τρέχουμε όλοι πρόθυμα να δηλώσουμε τι;
Όταν μάλιστα μιλάμε για μικροποσά... Undecided
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!