Bitcoin Forum
April 18, 2024, 10:25:39 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Neden PARA Kazanıyoruz ?  (Read 3861 times)
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
May 04, 2016, 06:10:42 AM

Selamlar,

Madencilik yapılarak kazanç elde ediyoruz, peki neden ve nasıl ?

Tam olarak merak ettiğimi şöyle açıklayayım :  Bir kazanç elde etmek için birisine bir hizmet vermek gerekir.  Örneğin; Badanacı evinize gelir badana yapar sizde ona para verirsiniz.

Şimdi biz, Coin madenciliği yaparak hangi çarkın dönmesine katkıda bulunuyoruz da bu pay / kazanç bize ödeniyor?  Yani neye hizmet ediyoruz ve karşılığında bu kazancı elde ediyoruz?

GPU ları ve Asic minerları çalıştırdığımızda arka planda olup biten nedir ? Bu cihazlar kime ve neye hizmet ediyor? Kime Para / Coin kazandırıyoruz da hakkımıza düşen bu payı alıyoruz?
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713435939
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713435939
Reply with quote  #2

1713435939
Report to moderator
1713435939
Hero Member
*

Ignore
1713435939
Reply with quote  #2

1713435939
Report to moderator
1713435939
Hero Member
*

Ignore
1713435939
Reply with quote  #2

1713435939
Report to moderator
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
May 04, 2016, 06:18:26 AM

Selamlar,

Madencilik yapılarak kazanç elde ediyoruz, peki neden ve nasıl ?

Tam olarak merak ettiğimi şöyle açıklayayım :  Bir kazanç elde etmek için birisine bir hizmet vermek gerekir.  Örneğin; Badanacı evinize gelir badana yapar sizde ona para verirsiniz.

Şimdi biz, Coin madenciliği yaparak hangi çarkın dönmesine katkıda bulunuyoruz da bu pay / kazanç bize ödeniyor?  Yani neye hizmet ediyoruz ve karşılığında bu kazancı elde ediyoruz?

GPU ları ve Asic minerları çalıştırdığımızda arka planda olup biten nedir ? Bu cihazlar kime ve neye hizmet ediyor? Kime Para / Coin kazandırıyoruz da hakkımıza düşen bu payı alıyoruz?

kısaca sistemin çarkını döndürüyorsunuz, ödemelerin gönderilmesini ve sistemin hayatta kalmasını sağlıyorsunuz, bunun karşılığında emeğiniz kadar para kazanıyorsunuz

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
May 04, 2016, 06:25:50 AM

kısaca sistemin çarkını döndürüyorsunuz, ödemelerin gönderilmesini ve sistemin hayatta kalmasını sağlıyorsunuz, bunun karşılığında emeğiniz kadar para kazanıyorsunuz

Bir çarkın dönmesine ve sistemin işleyişine katkıda bulunduğumuz şüphesiz. Ama bu işin başında ki kim? Yani patron kim ? onu merak ediyorum.
bobmarley650
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1001

View Profile
May 04, 2016, 06:37:15 AM

Bir çarkın dönmesine ve sistemin işleyişine katkıda bulunduğumuz şüphesiz. Ama bu işin başında ki kim? Yani patron kim ? onu merak ediyorum.

bir patron yok, kendi kendine işleyen bir sistem, bir ekonomi.

Bu ekonominin patronu kim diye bir soru sormak lazım onun için

bobbtc@protonmail.com / Working day and night
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
May 04, 2016, 06:41:22 AM

Patron yok, ya da patron olmaması üzerine tasarlandı diyebiliriz.
Fakat her ne kadar merkezsiz bir sistem olsa da benim düşüncem coinleri elinde tutanların işine yarıyor öncelikle çünkü sistem dönmezse coinler ellerinde patlar ve hiç bir işe yaramaz, daha sonra ise para transferleri yapanlar ile bu transferleri onaylayanların(madenciler) işine yarıyor.Yani herkes kazanıyor.

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
May 04, 2016, 06:42:13 AM

Bu soruyu bitcoin ile ilk karşılaştığımda bende sormuştum. İnsan hemen paranoya oluyor acaba ben cpu gücümle bir crack olayının parçası mı oluyorum?
seti at home, RC5 crack projeleri gibi birşey mi bu diye baya bir paranoya yapmıştım. Sonra okuyup blochain yapısını anlamaya başlayınca aslında madencinin görevinin zincirin devam etmesini sağlamak olduğunu anladım. madenciler blok bulacak ki yeni para transferleri bu blok bilgisine eklensin. Çok ilginç gelmişti bana adam nasıl düşünmüş bunu diye.
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
May 04, 2016, 02:40:16 PM

Patron yok merkez yok sadece 1 var o yaratımı başlattı ve o 1 hepimiz oluyoruz tıpkı varoluş gibi bu sistemin bu kadar tutmasının sebebi bu.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
May 04, 2016, 03:48:21 PM

Mantıken bir şeye hizmet etmeye gerek yoktur. Şöyle düşün ben kendi ödeme sistemimi çıkarttım diyelim ki plastik bir para, üstünde benim resmim var.  Cheesy
Paradan ziyade bir takas aracı işlevi görecek. Bunu arkadaşlarıma bedava dağıttım ve bir değer biçtik bu değeri de yine hali hazırda bulunan para birimi ile eşleştirdik. Birbirimize de söz verdik malı alıp kaçmak yok sürekli sirkülasyon olacak. Bir süre sonra ortada takas edecek bir şey kalmadı diyelim, ben elimdeki plastik takas aracını arkadaşıma verdim ve karşılığında bir şey istediğimi söyledim, çıkartıp para vermek zorunda kaldı. Kendisine verdiğim takas aracını daha sonra yine param karşılığında bana verebilir. Yani amaç burada para kazanmak değil bir ödeme aracını kullanmak, dijital bir ödeme aracı olduğu içinde kullanışlı gördü insanlar, bundan dolayı kendi değerini oluşturmuş oldu otomatik olarak. Zaten bitcoin ürettiğinde karşılığında direkt olarak para almıyorsun yine bitcoin alıyorsun. Sınırlı sayıda üretilmesi bence bitcoin için en güzel şey, kimse kafasından para basar gibi üretim yapamayacak. Dijital bile olsa bir karşılığı olduğunu bileceksin. 
cakir
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1000

★ BitClave ICO: 15/09/17 ★

View Profile WWW
May 04, 2016, 07:46:26 PM

Klasik finans sistemine göre bakarsan madenci = aracı kurum yani banka (hatta biraz daha detaylı).
Para basma yetkisi;
klasik sistemde: merkez bankasında. kripto paralarda: isteyen ve madencilik yapan herkeste
Para transferini onaylama yetkisi;
klasik sistemde: banka içi(havale) ilgili bankada, bankalar arası(eft) merkez bankasında. kripto paralarda: madencilerde.

madencilerin verdiği hizmet; kullanıcıların işlemlerini onaylamak. karşılığında aldıkları blok ödülü, yeni para basma yetkisi.

,'#██+:                 
              ,█████████████'             
            +██████████████████           
          ;██████████████████████         
         ███████:         .███████`       
        ██████               ;█████'      
      `█████                   #████#     
      ████+                     `████+    
     ████:                        ████,   
    ████:    .#              █     ████   
   ;███+     ██             ███     ████  
   ████     ███'            ███.    '███, 
  +███     #████           ,████     ████ 
  ████     █████ .+██████: █████+    `███.
 ,███     ███████████████████████     ████
 ████     ███████████████████████'    :███
 ███:    +████████████████████████     ███`
 ███     █████████████████████████`    ███+
,███     ██████████████████████████    #███
'███    '██████████████████████████    ;███
#███    ███████████████████████████    ,███
████    ███████████████████████████.   .███
████    ███████████████████████████'   .███
+███    ███████████████████████████+   :███
:███    ███████████████████████████'   +███
 ███    ███████████████████████████.   ███#
 ███.   #██████████████████████████    ███,
 ████    █████████████████████████+   `███
 '███    '████████████████████████    ████
  ███;    ███████████████████████     ███;
  ████     #████████████████████     ████ 
   ███#     .██████████████████     `███+ 
   ████`      ;██████████████       ████  
    ████         '███████#.        ████.  
    .████                         █████   
     '████                       █████    
      #████'                    █████     
       +█████`                ██████      
        ,██████:           `███████       
          ████████#;,..:+████████.        
           ,███████████████████+          
             .███████████████;            
                `+███████#,               
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
May 04, 2016, 08:32:04 PM

Belki de bir patron vardır. İçinde en çok btc barındıran cüzdanın sahibi. Belki patron denemez ama, bu işin gerçek kazananı diyebiliriz.

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
May 04, 2016, 09:23:48 PM

Patron konusu muamma varmı yokmu bilinmez ama şu varki. Bir oluşum var asıl soru şu olmalı bana kalırsa. Madencilik tam olarak nerden çıktı bende bunu merak ediyorum.
Nboramir
Sr. Member

Activity: 538

View Profile
June 04, 2016, 04:03:51 PM

bunu bende çok merak etmiştim ama forumda bolca sinir bozucu cevap veren arkadaş olduğu için konu açmaktan çekinmiştim. Konuyu açan arkadaşa teşekkürler bir de verilen cevapalrdan bazılarında gerçekten bu işleyişi daha iyi anlamama yardımcı olanlar oldu onlara da cok teşekkür ediyorum şimdi madenciliği ve coin işleyişini daha iyi anladım.
beyinsi
Hero Member

Activity: 742
Merit: 501

View Profile
June 04, 2016, 08:07:36 PM

Güzel bir konu olmuş... Madenciler darpane, Oto çalışan sistemin izin verdiği ölçüde piyasaya para sokuyorlar
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
June 05, 2016, 10:18:30 AM

Bu soruyu bitcoin ile ilk karşılaştığımda bende sormuştum. İnsan hemen paranoya oluyor acaba ben cpu gücümle bir crack olayının parçası mı oluyorum?
seti at home, RC5 crack projeleri gibi birşey mi bu diye baya bir paranoya yapmıştım. Sonra okuyup blochain yapısını anlamaya başlayınca aslında madencinin görevinin zincirin devam etmesini sağlamak olduğunu anladım. madenciler blok bulacak ki yeni para transferleri bu blok bilgisine eklensin. Çok ilginç gelmişti bana adam nasıl düşünmüş bunu diye.

Anlamışsın madem bize açıkla bakalım. son blokta bulunduktan sonra bitcoin ağında tranferler nasıl gerçekleşecek? Senin dediğine göre transfer bilgisi bulunan bloğa ekleniyor Smiley
bildiği yanıldığına yetmemek bu işte.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
June 05, 2016, 12:28:22 PM

Anlamışsın madem bize açıkla bakalım. son blokta bulunduktan sonra bitcoin ağında tranferler nasıl gerçekleşecek? Senin dediğine göre transfer bilgisi bulunan bloğa ekleniyor Smiley

yanlışım varsa düzeltin, blok bulunmaya devam ediyor benim bildiğim, sadece blok ödülü sıfırlanıyor azalarak
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
June 05, 2016, 12:30:47 PM

daha güzel, akıllı, bol miktarda hatunla sevişebilmek için
arancra
Sr. Member

Activity: 448

View Profile WWW
June 05, 2016, 02:29:30 PM

yanlışım varsa düzeltin, blok bulunmaya devam ediyor benim bildiğim, sadece blok ödülü sıfırlanıyor azalarak

Ben de sizin gibi biliyorum, blok bulunmaya devam edilecek ama ödül sadece transfer fee leri olacak mantık olarak.

Detaylı bilgi için bir bileni bekleyeceğiz sanırım =)

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
pisquare
Sr. Member

Activity: 395

View Profile
July 19, 2016, 06:13:45 AM

Blok ödülü sıfırlandığında verification için ödenen işlem ücreti artacak ve miner sahibine verilecek.
kazimkartal
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
August 20, 2017, 04:11:15 PM

Titan olayı vardı.Bu olayda o görünen o.
En alta az pay yukarı doğru çark tabii kat kat götürecek..
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
August 20, 2017, 05:49:52 PM

titan olayı ile uzaktan yakından alakası yok nasıl benzettiniz şaştım sanırım titan olayının tam olarak ne lduğunu bilmiyoırsunuz.

burada asıl işin espirisi yaygınlaşmasını sağlamak mining bu işin reklamı hocam. bilinirliliğini arttırmak yoksa bir espirisi yok mining konusu sayesinde bitcoin ile tanışan insan sayısı nedir hiç düşündünüz mü?

ee bırakta bir şekilde bu reklamların karşılığı olsun ki insanları sistemte tutsun.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: