Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:03:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin helal mi diye yazi var mi  (Read 44260 times)
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
July 12, 2016, 04:15:45 AM

Herkes İslam alimi kesilmiş maşallah! Nereden biliyorsunuz dolar helalse bitcoin'in de helal olacağını? Sırf ikisi de ödeme şekli diye niye birisi helalse öteki de helal olsun?

Eğer senin dinin islam ise tabikide islam alimi olman gerekiyor. Yoksa sen dinini hocalara mı bırakıyorsun? Eğer bir şeyin helal yada haram olduğunu bilemeyecek kadar dini bilgin yok ise hocalardan medet umuyorsan vay senin müslümanlığına. Seninki taklidi iman. Kuran'da size herşeyi apaçık ayetler ile bildirdik demiyor mu? Demekki herkes kendi aklı ile kuranı okuyup anlayıp yorumlayabilir. Kimsenin hacı hocaya ihtiyacı yok. Burada helami harammı diye soracağına gitsin dinini öğrensin o adam. Madem bir şeye inanıyorsunuz, neye inandığınızı araştırın öğrenin.

He bütün o profesörler, din araştırmacıları vs. de boşuna uğraşıyorlar zaten Cheesy Nereden geliyor bu İslam bilgisi, doğuştan mı yükleniyor? "Kuran'da yazıyor!" E sen Kuran'da yazanı anlamayı nereden öğreniyorsun? Arapça built-in mi geliyor insana? Siz daha namazın günde üç vakit mi beş vakit mi kılınması gerektiği tartışmalarından bihabersiniz anlaşılan. Madem çok açıktı nasıl olacağı, niye tartışa tartışa bitiremediler asırlardır? Liselere giriş sınavı sorusu mu bu tek cevabı olsun!

Ayrıca bitcoin'in helal olup olmadığını merak eden birisinin Müslüman olması gerekmiyor. Saf akademik bir amaçla da sorulabilir bu soru. Ya da başka herhangi bir nedenle... Sorunun neden sorulduğu bizi ilgilendirmiyor, cevabınız yoksa susarsınız.

Ben zaten inandığınız kitabın ne kadar çelişkili olduğunu göstermek için o âyeti örnek verdim. Hem size apaçık ayetler gönderdik diyor hem de İslamın 5 şartından biri saydığı namaz hakkında doğru durust herhangi bir bilgi vermiyor. Onun yerine peygambere hangi kadınların helal olduğundan bahsediyor.

Hem sen 'size anlayasiniz diye apaçık ayetler indirdik' diyen Allah'a yok bunu herkes anlayamaz diyerek küfre giriyorsun.  Ben okudum ve anladım.  O yüzden gönül rahatlığı ile bitcoin helaldir diyorum.
1714608204
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714608204
Reply with quote  #2

1714608204
Report to moderator
1714608204
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714608204
Reply with quote  #2

1714608204
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
July 12, 2016, 05:16:50 AM

Herkes İslam alimi kesilmiş maşallah! Nereden biliyorsunuz dolar helalse bitcoin'in de helal olacağını? Sırf ikisi de ödeme şekli diye niye birisi helalse öteki de helal olsun?

Eğer senin dinin islam ise tabikide islam alimi olman gerekiyor. Yoksa sen dinini hocalara mı bırakıyorsun? Eğer bir şeyin helal yada haram olduğunu bilemeyecek kadar dini bilgin yok ise hocalardan medet umuyorsan vay senin müslümanlığına. Seninki taklidi iman. Kuran'da size herşeyi apaçık ayetler ile bildirdik demiyor mu? Demekki herkes kendi aklı ile kuranı okuyup anlayıp yorumlayabilir. Kimsenin hacı hocaya ihtiyacı yok. Burada helami harammı diye soracağına gitsin dinini öğrensin o adam. Madem bir şeye inanıyorsunuz, neye inandığınızı araştırın öğrenin.

He bütün o profesörler, din araştırmacıları vs. de boşuna uğraşıyorlar zaten Cheesy Nereden geliyor bu İslam bilgisi, doğuştan mı yükleniyor? "Kuran'da yazıyor!" E sen Kuran'da yazanı anlamayı nereden öğreniyorsun? Arapça built-in mi geliyor insana? Siz daha namazın günde üç vakit mi beş vakit mi kılınması gerektiği tartışmalarından bihabersiniz anlaşılan. Madem çok açıktı nasıl olacağı, niye tartışa tartışa bitiremediler asırlardır? Liselere giriş sınavı sorusu mu bu tek cevabı olsun!

Ayrıca bitcoin'in helal olup olmadığını merak eden birisinin Müslüman olması gerekmiyor. Saf akademik bir amaçla da sorulabilir bu soru. Ya da başka herhangi bir nedenle... Sorunun neden sorulduğu bizi ilgilendirmiyor, cevabınız yoksa susarsınız.
Sana dinin oku araştır diyor. Gidipte bir kişinin görüşüne bağlı kalma diyor. Sana akıl erdim git araştır diyor sen bunlara rağmen araştırmayıp burada boş ahkam keseceğine git sürünün yanına sen. Kurt kapmasın sonra seni.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
JollyTrades
Hero Member

Activity: 602
Merit: 500

View Profile
July 12, 2016, 05:29:36 AM

Sana dinin oku araştır diyor. Gidipte bir kişinin görüşüne bağlı kalma diyor. Sana akıl erdim git araştır diyor sen bunlara rağmen araştırmayıp burada boş ahkam keseceğine git sürünün yanına sen. Kurt kapmasın sonra seni.

Bana mı diyor? Kim diyor bana "oku araştır" diye? Benim dinim mi? Hangi dinmiş o? Ne alakası var konunun benim dinimle?

Ha bir de bu sözünü ettiğin din bitcoin araştırmalarının nerede yapılmasını öneriyormuş, onu da söylersen sevinirim. Yani nasıl bir araştırma olacak bu okuyup araştırma, tam olarak nereyi okuyacağız? Nakamoto'nun makalesini okudum, oradan helal mi haram mı çıkartamadım. Başka nereye bakayım? Hani söylüyormuş ya BENİM dinim git oku diye... Nereyi okumam gerekiyormuş bu konuda, onu merak ettim.

Dikkat et ayı saldırmasın.

Ben zaten inandığınız kitabın ne kadar çelişkili olduğunu göstermek için o âyeti örnek verdim. Hem size apaçık ayetler gönderdik diyor hem de İslamın 5 şartından biri saydığı namaz hakkında doğru durust herhangi bir bilgi vermiyor. Onun yerine peygambere hangi kadınların helal olduğundan bahsediyor.

Hem sen 'size anlayasiniz diye apaçık ayetler indirdik' diyen Allah'a yok bunu herkes anlayamaz diyerek küfre giriyorsun.  Ben okudum ve anladım.  O yüzden gönül rahatlığı ile bitcoin helaldir diyorum.

Abi sen uçmuşsun sana diyecek sözüm yok Cheesy Biraz "okuduğumuzu anlayalım" sorusu filan çöz, sonra bir daha konuşalım seninle : )
nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
July 12, 2016, 06:14:53 AM

Bana mı diyor? Kim diyor bana "oku araştır" diye? Benim dinim mi? Hangi dinmiş o? Ne alakası var konunun benim dinimle?

Ha bir de bu sözünü ettiğin din bitcoin araştırmalarının nerede yapılmasını öneriyormuş, onu da söylersen sevinirim. Yani nasıl bir araştırma olacak bu okuyup araştırma, tam olarak nereyi okuyacağız? Nakamoto'nun makalesini okudum, oradan helal mi haram mı çıkartamadım. Başka nereye bakayım? Hani söylüyormuş ya BENİM dinim git oku diye... Nereyi okumam gerekiyormuş bu konuda, onu merak ettim.

Dikkat et ayı saldırmasın.

Hem sen 'size anlayasiniz diye apaçık ayetler indirdik' diyen Allah'a yok bunu herkes anlayamaz diyerek küfre giriyorsun.  Ben okudum ve anladım.  O yüzden gönül rahatlığı ile bitcoin helaldir diyorum.

Abi sen uçmuşsun sana diyecek sözüm yok Cheesy Biraz "okuduğumuzu anlayalım" sorusu filan çöz, sonra bir daha konuşalım seninle : )
Helal mi haram mı diye sorduğuna göre İslamiyete inanıyorsun. Ama daha ilk ayetten haberin yok.  Araştırma konusuna gelirsek bir aç kuranı da bak orada olaylar zamana göre değerlendirilir yazıyor.  Bitcoin bir para birimi olduğuna göre herkes normal para olarak değerlendiriyor. Bu yüzden gider bitcoin ile idda oynarsan haram. Ama adam gibi git ister alışveriş yap ister bir şey satın al ama adam gibi bir şey olması gerek o da yine haram olma ihtimali var. Kısaca adam gibi kullanırsan helal.
BU YA İNAN SONRA SİZE CEVAP YAZMAYACAGIM BARIŞ BİR ŞEKİLDE POST KASIYORSUNUZ SON DİYECEKLERİM BU KADAR HADİ İYİ GUNLER.

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
JollyTrades
Hero Member

Activity: 602

View Profile
July 12, 2016, 06:47:30 AM

Helal mi haram mı diye sorduğuna göre İslamiyete inanıyorsun. Ama daha ilk ayetten haberin yok.  Araştırma konusuna gelirsek bir aç kuranı da bak orada olaylar zamana göre değerlendirilir yazıyor.  Bitcoin bir para birimi olduğuna göre herkes normal para olarak değerlendiriyor. Bu yüzden gider bitcoin ile idda oynarsan haram. Ama adam gibi git ister alışveriş yap ister bir şey satın al ama adam gibi bir şey olması gerek o da yine haram olma ihtimali var. Kısaca adam gibi kullanırsan helal.
BU YA İNAN SONRA SİZE CEVAP YAZMAYACAGIM BARIŞ BİR ŞEKİLDE POST KASIYORSUNUZ SON DİYECEKLERİM BU KADAR HADİ İYİ GUNLER.

"Helal mi haram mı diye sorduğuna göre İslamiyete inanıyorsun." Yanlış. Birincisi, ben helal mi haram mı diye sormuyorum. Başlığı açan arkadaş sormuş. İkincisi, helal mi haram mı diye soran kişinin İslamiyete inanma zorunluluğu yok. Bir Budist ya da bir ateist de sorabilir bunu. Mesela Budizm'de bitcoin yasaktır, acaba İslamiyette nasıl diye merak etmiştir. Ya da ateist birisi İslam'la ilgili araştırma yapıyordur. Üçüncüsü, aslında başlığı açan arkadaş da "helal mi haram mı" diye sormamış, "helal mi haram mı olduğuyla ilgili bir yazı var mı" diye sormuş. Senin o kıymetli fikirlerini sormuyor yani... Bu konuda bir uzman yayın yapmış mı diye soruyor.

"Bitcoin bir para birimi olduğuna göre herkes normal para olarak değerlendiriyor." Yanlış. Yukarıda konuyla ilgili tartışmadan ufak bir kesit aktardım (link). Sizin bitcoin'i para birimi olarak görmeniz ve herkesin öyle gördüğünü zannetmeniz bitcoin'in İslami finans açısından diğer para birimleriyle aynı hükümde olduğunu göstermez.

Neymiş? Alimlik taslamayacakmışız.
arancra
Sr. Member

Activity: 448
Merit: 250

View Profile WWW
July 12, 2016, 09:36:25 PM

Helal mi haram mı diye sorduğuna göre İslamiyete inanıyorsun. Ama daha ilk ayetten haberin yok.  Araştırma konusuna gelirsek bir aç kuranı da bak orada olaylar zamana göre değerlendirilir yazıyor.  Bitcoin bir para birimi olduğuna göre herkes normal para olarak değerlendiriyor. Bu yüzden gider bitcoin ile idda oynarsan haram. Ama adam gibi git ister alışveriş yap ister bir şey satın al ama adam gibi bir şey olması gerek o da yine haram olma ihtimali var. Kısaca adam gibi kullanırsan helal.

"Helal mi haram mı diye sorduğuna göre İslamiyete inanıyorsun." Yanlış. Birincisi, ben helal mi haram mı diye sormuyorum. Başlığı açan arkadaş sormuş. İkincisi, helal mi haram mı diye soran kişinin İslamiyete inanma zorunluluğu yok. Bir Budist ya da bir ateist de sorabilir bunu. Mesela Budizm'de bitcoin yasaktır, acaba İslamiyette nasıl diye merak etmiştir. Ya da ateist birisi İslam'la ilgili araştırma yapıyordur. Üçüncüsü, aslında başlığı açan arkadaş da "helal mi haram mı" diye sormamış, "helal mi haram mı olduğuyla ilgili bir yazı var mı" diye sormuş. Senin o kıymetli fikirlerini sormuyor yani... Bu konuda bir uzman yayın yapmış mı diye soruyor.

"Bitcoin bir para birimi olduğuna göre herkes normal para olarak değerlendiriyor." Yanlış. Yukarıda konuyla ilgili tartışmadan ufak bir kesit aktardım (link). Sizin bitcoin'i para birimi olarak görmeniz ve herkesin öyle gördüğünü zannetmeniz bitcoin'in İslami finans açısından diğer para birimleriyle aynı hükümde olduğunu göstermez.

Neymiş? Alimlik taslamayacakmışız.

Çok pardon da; yazınızda kullandığınız keskin ifadelere bakılırsa, siz hem din, hem finans, hem edebiyat, hem falan filan, hem zart zurt alanlarında baya bir alimsiniz anlaşılan.

Hadi bi git ötede oyna kardeşim yaaa  Angry

▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄
                     ▄▄▀▀ ▄▄▄█▀▀▀▀▀█▄▄▄ ▀▀▄▄
                   ▄▀ ▄▄▀▀             ▀▀▄▄ ▀▄

▄▀          ██  ██       ▀█▄ ▀▄
    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄██▄▄▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
  ▄█████████████▄▄███████▀███████████████▄ █████████ ███████████████
▄████████▀█████████████▀  █████    ▀██████   █████        █████
    █████  ▀██████████▀   █████    ▄█████▀   █████        █████
    █████    ██████████   ██████████████▄    █████        █████
    █████  ▄██████████▄   █████    ▀██████   █████        █████
    █████▄█████████████▄  █████    ▄██████   █████        █████
    ████████████▀▀███████▄███████████████▀ █████████      █████
    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀     ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██▀▀██▀▀▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀      ▀▀▀▀▀
                             ██  ██       ▄█▀ ▄▀
                       ▀▄▄             ▄▄▀▀ ▄▀
                          ▀▀▀█▄▄▄▄▄█▀▀▀ ▄▄▀▀
                                ▄▄▄▄▄▀▀▀

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│

│█│
│█│
│█│
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
July 13, 2016, 01:28:18 PM

Bitcoin para birimidir. Amacına göre kullanımından doğan helallik ve haram olma durumu da gerçek paranın kullanımından doğan sonuçlara benzer niteliktedir.Yani bir deyişle bitcoin sanal paradır.Ne yaptığınıza bağlı olarak bunu kendinize göre yorumlayabilirsiniz.
Camelbox
Newbie
*

Activity: 29
Merit: 0

View Profile
July 20, 2016, 01:55:35 AM

Vay arkadas ya ne cok seviyoruz helal/harama kafa yormayi. Param varsa harcarim bitcoin, avro, sterlin, altin ne farkeder, paramizin olmasi ya da olmamasi ne zaman haram olmus ki?
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
July 22, 2016, 12:33:27 PM

" Kural olarak bedeli peşin olarak ödenerek ve herhangi bir faiz uygulanmadan, bir kuruluştan altın veya döviz alım-satımı yapmak caizdir.

Buna göre bankalarının satışa sunduğu altını o günkü altın kuru üzerinden satın almak suretiyle paranın altına endekslenmesinden sonra bu altının bankaya emanet olarak bırakılması, daha sonra istenildiği vakit yeni kur üzerinden tekrar bankaya satılması caizdir.

Altın, TL, döviz vd. paraları alıp-satmada vazgeçilmez temel iki kuraldan birisi alınan ve satılan para cinsi malların farklı olması, diğeri ise yapılan işlemin veresiye ve vadeli olmamasıdır,
Buna göre alınan ve satılan para cinsi malların bedeli peşin (elden ele) taraflarca birbirine takdim edilirse, yapılan işlem sahih olur. On-line satış işleminde bedeller karşılıklı hesaplara otomatik geçiyorsa bu da caizdir. Ancak ilgili kuruluş, bu işlemi kaydi olarak yaptığı gibi, emanet bırakan kişinin her istediği anda bu altınları fiziki olarak kasadan çıkartıp müşteriye teslim edebilmelidir. Aksi takdirde bu işlem sanal bir alış veriş olacağı için caiz olmaz."

Red John
Full Member

Activity: 163
Merit: 100

View Profile
September 24, 2016, 12:38:49 PM

yapmayın gözünüzü seveyim, bu kadar da değil. Haramlık bir durum yok ortada
peteycamey
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
October 12, 2016, 04:58:08 PM

Hiç şüphesiz ki biz ethereumu size vacip kıldık. Analarınız, kızlarınız, hemşireleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, birâderinizin kızları, hemşirenizin kızları; ve sizi emzirmiş olan süt analarınız, süt hemşireleriniz, zevcelerinizin valideleri, ve kendilerine mukarenette bulunmuş olduğunuz zevcelerinizden yanlarınızda bulunan üvey kızlarınıza bitcoin helal kılınmıştır.

Blockchain 15-6
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
October 13, 2016, 10:54:21 AM

Nitelik olarak hemen hemen altın gibi.
Bence bir beis yok. En iyisini Allah bilir.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
M@rvel
Full Member

Activity: 238

View Profile
October 16, 2016, 02:41:27 PM

Forum ahalisi çözemedi bu işi anlaşılan. Bir ilahiyatçı bulup, bitcoini iyice öğretip sonra da vaaz almaktan başka çare yok gibi görünüyor.

bulutsuz
Full Member

Activity: 128

View Profile
October 16, 2016, 03:18:05 PM

Forum ahalisi çözemedi bu işi anlaşılan. Bir ilahiyatçı bulup, bitcoini iyice öğretip sonra da vaaz almaktan başka çare yok gibi görünüyor.

İlahiyat hocalarından fikir almak lazım. Bitcoin değerli bir metal gibi düşünün, değerli metallerinde sonsuz olmadığını, piyasadaki bolluk miktarına göre fiyat değişimlerine uğradığı bir gerçek. Bu bakımdan incelendiğinde helal olarak düşünenler var.

Diğer bir bakış açısı ise, sonuçta bu bir para birimi ve bu para birimini pariteler üzerinden alış ve satış yapıyorsunuz. TL ile dolar aldığınızı ve bunu 1 ay sonra tekrar TL'ye çevirdiğinizi düşünün. Bu işlemlerden yüksek miktarda gelir sağlanabiliyor. İşte burada bakış açısı değişiyor. Bu işlemleri helal veya haram olarak nitelendiren kesimler mevcut.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
October 16, 2016, 06:29:08 PM

iyi de soru yanlış..

Ekmeğin nasıl haramı, helali varsa; paranın hem haramı hem helali varsa bitcoin in de helali de haramı da olur.
Çok farklı bir şey değil ki başka şeylerden. sen bıçağı eline alırsın adam da kesebilirsin ekmekte, kullanım amacına göre değişir.
Mantık biraz.. Mantık lütfen. Rica ediyorum mantık.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
gvnsrbtc
Sr. Member

Activity: 523
Merit: 285

View Profile
October 16, 2016, 09:08:18 PM

Aklıma şu karikatürü getirmiştir.

Samanthana
Member
**

Activity: 87
Merit: 10

Özgür'ün annesi

View Profile WWW
October 17, 2016, 10:21:40 AM

Helal ve haram dini bir kavramdır.Bu ve bunlar gibi dini konulara yorum yaparken dikkatli olurum.Ağzımızdan çıkan her sözün yaptığımız her işin ahirette bir hesabı var.İki dakikalık eğlence için ahiretimi satamam.Bu konu hakkında fetva verilmiş ama resmi değil. Henüz btc hiçbir devletin yasalarında geçmemiş ve dolayısıyla devletlerin resmi din görevlileri yasalarda adı bile gecmeyen bu konuya değinmiyor.Faiz haram,yatırım yapmak helal diye biliyoruz.İnce çizgi var.Bir de haram belli helal belli.Bu ikisimin arasında şüpheliler var.Şüpheliyi terketmek takvadır.Bir müslüman bunun helal mi haram mı olduğuna ikna olmuyorsa bu işten uzak durmalı.Helal olduğuna inanan delil gösterir.Haram olduğunu diyen delil gösterir.Minareyi çalan kılıfını uydurur misali.Heyecanla fetva bekliyorum.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
October 21, 2016, 12:53:23 PM

Bitcoin haramdır. Daha çok günaha batmamak için tevbe namazı kılın ve tüm bitcoinlerinizi profilimdeki adrese yollayın hadi bakayım  Grin

torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
October 22, 2016, 02:22:59 PM

fonları incelemek lazım faiz veriyorlarya onlar sıkıntılı olabilir ...
ama mesut beyin bazı fonları yapacağı işlemleri tarif ettiğinden alt coin alımı flan diye anlatıyor onlarda sorun olmaz sanırım
(amacım reklam değil örn)
t2yax
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 250

Arianee:Smart-link Connecting Owners,Assets,Brands

View Profile
October 22, 2016, 08:59:31 PM

ya garip olan herşeyi geçtim konuyu açan arkadaş,sende beyin yokmu ?

herkesin kendi iradesi beyni aklı var.kuranın aslı da orjinali de var dil biliyosun oku öğren kararını ver.

neden hoca moca lafına bakıyosun ki,şu helaldir şu haramdır diye vaaz veren insanlar en gereksiz insanlar belki de bu dünyada.

arianee
• • • ━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
Smart-link Connecting Owners, Assets And Brands
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━ • • •
Discord
Telegram ⊐●⊏ Reddit
Twitter ⊐●⊏ Instagram
Medium ⊐●⊏ Linkedin
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: