Bitcoin Forum
April 26, 2024, 09:51:15 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin helal mi diye yazi var mi  (Read 44259 times)
Leonbtc
Full Member

Activity: 266
Merit: 190

View Profile
September 21, 2017, 07:32:12 PM

Helaldir tabiki haram olsa kuranda yazardi bunun kullanilmamasi gerektigi. Kuran bize yol gostermiyormu orada Boyle birsey yaziyormu ohalde helaldir!

Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714125075
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714125075
Reply with quote  #2

1714125075
Report to moderator
1714125075
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714125075
Reply with quote  #2

1714125075
Report to moderator
YavuzOvic
Newbie
*

Activity: 33
Merit: 0

View Profile
September 22, 2017, 12:22:29 AM

Helal helal Smiley

Okunmuş Bitcoin satan yerler var Smiley en azından işini garan-ti ye alırısn..
Purdecoin (XPR)
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
September 22, 2017, 02:06:20 AM
Last edit: September 22, 2017, 02:35:10 AM by Purdecoin (XPR)

Ben fakih değilim, buradaki kimse de öyle değildir sanıyorum. Ancak günlük yaşantısını dini hassasiyetlere ve kurallara  göre yönlendiren insanlar mutlaka vardır, ben de böyle olmaya çalışan birisiyim. Düşüncelerimi bu açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Ayrıca söylediklerime güvenip hareket etmeyin, hem kendinizi hem beni yakmayın Cheesy

Bitcoin haram mı? Peki altcoinler? Peki dolar, euro, tl? Altın, gümüş? Bunların haramlığını tartışmıyoruz ama btcyi tartışıyoruz. Çünkü bizim için bilinmez, şüpheli, kapalı bir şey. Doların karşılığı altın. Abd'nin bastığı dolar kadar altını gerçekten var mı? Olsa bile karşılığı altın olan bir şey, karşılığı her şeyden bağımsız olarak arz-talebe göre belirlenen coinlerden neden daha güvenilir ve sağlam oluyor? Soruyu soranların ve eleştirelnlerim bu açıdan bakmaları gerekir diye düşünüyorum.

Temel meseleyi ortaya koyduktan sonra helallik meselesine nereden baktığımı açıklayayım. Ben işin içinde bankalar, sigorta şirketleri vs var diye paramı bankada bırakmıyorum, arabaya kasko yaptırmıyorum, zorunlu sigortalar dışında ve maaş ödemeleri dışında bankalar ve sigorta şirketlerinin kapısından bile geçmemeye çalışıyorum. Yapanlara bir şey diyemem tabi, yanlış anlaşılmasın, kimseyi yargılayamam. Ben sadece fazla garanticiyim, mümkün olduğunca şüpheden yzak durmaya çalışıyorum.

İşte burada BTC, bırakın haram olmayı, müslümanlar için tüm bu şüpheli sistemlerden kaçınabilmek için bir çıkış yolu gibi geliyor. Ne yaparsanız yapın nakit para ile çalışıp bankanın bulaşmadığı bir iş yapmak çok zor diye düşünüyorum. Siz faizle iş yapmasanız bile paraya faiz bulaşmamasını sağlamak da çok zor. BTC ise hiç bir merkezi olmayışı, devletlerin müdahalesinden uzak olması ve dolayısıyla sizin iradeniz dışında müdahale edilmesi çok mümkün değil. henüz BTC ve coinler hakkında geniş bilgi edinebilmiş değilim ama şimdilik şu kadarını söyleyebilirim ki benim vicdanım BTC'yi dolardan da diğer paralardan da daha temiz olarak görüyor. Doğrusunu Allah bilir, henüz BTc ve başka coin almış değilim ama helallik haramlık konusunda şüphem yok. Sadece öğrenmeye çalışıyorum, zamanla yatırım yapacağım inşaAllah.

Not. BTC'nin helalliğini gölgeye düşürecek şey zekattır diye düşünüyorum. Ey forum ahalisi, 1 koyup 1.000 almak güzel ama zekatları da ona göre verelim lütfen Smiley

Kuranda doğrudan yazan çok şey yok kardeş, genel kurallar var. Alkol haram diyor ama isim vermiyor, biz buradan yola çıkıp bira yazmıyor onu içebiliriz dersek olmaz Cheesy
elpresidenteg23
Member
**

Activity: 130
Merit: 10

View Profile
September 22, 2017, 05:32:16 AM

Bu sektordeki boslugu gorup, girisimde bulunacak yatirimcilarimizin gozlerini acmak icin guzel bir baslik olmus, islami konsept adi altinda neredeyse herseyimiz var, niye helal bitcoinimiz de olmasin Smiley Ozellikle bu konularda is yapacak, musluman kardeslerine her zaman oldugu gibi kârli yatirimlarin kapisini acacak -ismi lazim degil- buyuk bir is adami aklima geldi simdi, eminim ki o muhtesem girisimciligini kullanip, musluman kardeslerini helâl bitcoin'le tanistiracaktir Wink

yunus64
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
September 24, 2017, 08:20:29 PM

Helal helal Smiley

okunmus olunca fiyatta bir yukselme oluyormu acaba Smiley
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
September 24, 2017, 09:00:25 PM

Haram olduğunu düşünüyosanız, bütün btcnizi bir vakıfa yada yardım kuruluşuna bağışlayın. Helal olduğunu düşünüyosanız her sene çeyreğini zekat olarak ihtiyacı olanlara dağıtın. Hem ikisinde de sevaba girersiniz, hemde artık böyle şeyleri düşünmenize gerek kalmaz  Wink
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 25, 2017, 10:32:47 PM

Helal helal Smiley

okunmus olunca fiyatta bir yukselme oluyormu acaba Smiley

Tahminim mistik bir özellik aldığı için yükselme ihtimali varda.
Mesele okuyan hocanın coinlere verdiği nefes ve üfürme gücüne bağlı derim: Grin Grin
Rasim ozgul
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
September 26, 2017, 06:11:05 AM

Haram olacagini dusunmuyorum cunku kimsenin hakkina girilmiyor dolandiricilikla yada zorla kazanilan bi para degil ama dusunceye bastan saplandiysaniz boyle korkulariniz varsa borsa yada yatirim konularindan uzak durmaniz gerektigini dusunuyorum
Crypt1x
Sr. Member

Activity: 378
Merit: 250

View Profile
September 26, 2017, 10:01:22 PM

Bitcoin helal veya haram bilemem ancak Bitcoin'in helalliğinden önce sorgulanması gereken çok fazla şey var.

Mesela kullandığınız bütün programlar lisanslı mı? Kurduğunuz windows lisansını parayla mı satın aldınız yoksa bir yerden indirip warez mi kullanıyorsunuz?
İnternetten hiç film izlemediniz mi? Ya da müzik indirmediniz mi?

Vs vs
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
September 27, 2017, 10:32:33 AM

Bitcoin helal veya haram bilemem ancak Bitcoin'in helalliğinden önce sorgulanması gereken çok fazla şey var.

Mesela kullandığınız bütün programlar lisanslı mı? Kurduğunuz windows lisansını parayla mı satın aldınız yoksa bir yerden indirip warez mi kullanıyorsunuz?
İnternetten hiç film izlemediniz mi? Ya da müzik indirmediniz mi?

Vs vs

Sene kaç olursa olsun halen bağnazlıklar devam etmekte . At gözlüğünü çıkartamamaktadırlar maalesef.  Onlar mekruh değilken bitcoinden gelen paraların haram olup olmayacağı tartışılıyor . Bankalarında tuttukları paraların , evlerini emlakçılara vermelerinin , ticaret ayağına çürük çarık malları satarken birşey yok . BTC haramdır diyip kestirip atarlar .
Güzel bir konuya değinmişsiniz .
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
September 27, 2017, 08:50:01 PM

Hacı kardeşler niye bu kadar tepki gösterdiniz bence bundan daha doğal bir soru olamaz siz cevabınızı verirsiniz faydalanmak isteyenler de anlamış olurlar. Size göre haram olan bir noktası bulunmayabilir ama herkes bilmiyor sonuçta bitcoin'in ne olduğunu bilmiyorlar ki helal haram ayrımını kolayca anlasınlar. Herkesin düşüncesi de yine kendisinedir bitcoin helel mi diye sormakla haramdır bu uzak durun demeye getirilmemiş. Benim de aklıma bu soru ve benzer sorular gelmişti kendim araştırarak yanıtlara ulaşmaya çalıştım. Haram olup olmadığı değil de bitcoin'in ne olduğunu öğrenmekle başladım, sonuçta herkes bir ön yargıyla bakarak öğrenmeye başlıyor eğer tam tersi bir şekilde hemen her okuduğunuzu kabul edip girdiyseniz siz de bir terslik vardır. Soruyu soran da bir kasıt arıyorsanız siz yine düzgün cevap verin gerçekten bu konularda hassas olan kişiler yararlanmış olurlar. 
Fyilmaz
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
September 28, 2017, 10:36:20 AM

Bitcoin helal değil ise altın dolar vs, alıp bekletmekte helal değil ozaman ?
orgeneral
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
September 29, 2017, 09:28:04 PM

Tabikide helaldir sonuçta ekmeğimizin peşindeyiz babacım  Grin
ExCS
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
September 29, 2017, 10:36:50 PM

Bugün cumada helal olduğunu duydum
jesselui
Full Member

Activity: 854
Merit: 109

Trident Protocol | Simple «buy-hold-earn» system!

View Profile
October 02, 2017, 04:56:14 PM

Haram helal konusuna girecek olursak diyecek şeyler çok. İstediği karı koyan esnafmı dersin,oturduğu yerden para kazanan bazı memurlarmı dersin bu konulara girersek çıkamayız.Ben bitcoinle uğraşan insnaların bu insanlardan daha fazla kazandıkları paralarını hak ettiklerini düşünüyorum.Tabii benim ne düşündüğüm bişey anlam ifade etmez din boyutunda.

Simple «buy-hold-earn» system!      │      TRIDENT PROTOCOL      │      HIGH FIXED APY  >>> 382,945%
THE HIGH PAYING AUTO-STAKING & AUTO-COMPOUNDING PROTOCOL

██████████████|               Twitter               |              Telegram              |                Reddit                |██████████████
paulkeres
Newbie
*

Activity: 33

View Profile
October 13, 2017, 04:22:02 PM

vov vov vov vov haram Smiley
Cptdeniz
Member
**

Activity: 195

View Profile
October 13, 2017, 09:41:19 PM

Helal helal çok kafa yormayın

neite99
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
October 13, 2017, 11:07:04 PM

Yalnız eleman baya akıllıymış. 1.5 sene önce konuyu açmış sonra tüymüş buralardan millette birbirine giriyor Smiley
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
October 13, 2017, 11:16:55 PM

Helal mi haram mı tartışması yapan adamın burada ne işi var? Şaşıyorum yıl olmuş 2017. Patronun sana verdiği maaşta haram o zaman maaşlar büyük firmalarda 1 gün bile geç yatırılsa kardır para döndürür büyük şirketler yani faiz alır sende bu faizin içinden para alıyorsun haram lara yani  Grin
punqpunq
Member
**

Activity: 98

View Profile
October 14, 2017, 10:13:07 AM

Herşey de olduğu gibi, bunun da dini boyutu sorgulanmış. İginç Smiley
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: