Bitcoin Forum
June 26, 2024, 12:32:06 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin helal mi diye yazi var mi  (Read 44293 times)
Dontcry.
Full Member

Activity: 630
Merit: 104

View Profile
October 14, 2017, 10:47:13 AM

Türk milleti ya siyaset ya din ya spor konuşur Smiley))
mkl59
Member
**

Activity: 115
Merit: 100

View Profile
October 14, 2017, 01:45:19 PM

Alın terinle borsada sabırsızların sabırlılara para aktardığı borsalarda para kazanıyorsun + yükselmelerde faiz alıyorsun helal hocam helal Smiley
LaZa68
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
October 15, 2017, 11:41:59 AM

Helal merak etme Smiley

o kadar emin olmayın bence bi hocaya sormak lazım
jebelon
Newbie
*

Activity: 37

View Profile
October 17, 2017, 10:02:21 PM

yazan bir  yazı yoktur olsada kuran zamanı bitcoin olmadığı için yazılan şey doğru değildir o bitcoin bu bitcoin değildir yapılan işin karşılındaki para helalse yazılan emeğin karşılığı da helaldir hayırlı cumalar
eotrix
Jr. Member
*

Activity: 60
Merit: 1

View Profile
October 17, 2017, 11:34:51 PM

İnançlara saygılı olamayan bir milletiz ama sorsanız hepimiz/hepiniz çok medeni insanlarsınız. "Bitcoin haram mı diye soran adamın burada işi ne" " Bitcoine de helal haram getirdiniz" vs gibi ifadeler görmek insanların inançlarına ne kadar saygısız bir yaklaşımda olduğunuzu gösteriyor. Hayır kardeşim Kuran'da yazmasına yada bir Peygamber'in gelip söylemesine gerek yok. İlla hocaya mı sorulcak bu soru, hayır. Hocadan kasıt dini ilme ve bu konuya hakim aklı başında herkes bu yorumu yapabilir ama zaten yorumlara bakılırsa siz bitcoine hakim olsanız da diğer kısımda pek birşey yok gibi. Sonuç olarak siz kimseye helal yada haram demeyin ki o kişinin eylemlerinden dini anlamda sorumlu olmayasınız. He dalga geçmeye, garipsemeye, saygısız tutumlara da devam edin. Çünkü müslüman olmak, hakkı gözetmek sizin için "Cahillik, geri kafalılık, bağnazlık" anlamına geliyor.
zonefloor
Hero Member

Activity: 1876
Merit: 524

View Profile
October 18, 2017, 01:41:35 PM

JP Morgan fetva verecekmiş
lilifcik
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
October 18, 2017, 04:41:06 PM

Bitcoin haramsa altın da haram dolar da haram. Saçmalamayın ya. Böyle düşünen varsa bu kafayla hiç girmesin zaten

▬▬[  REMIIT.IO  ]▬▬[Resolve Trust Issues]▬   
▌ Decentralized Remittance & Payment Platform ▐
▬▬  PRE - SALE STARTS SEPTEMBER 2018▬▬| Twitter  | Telegram  | ANN  | Medium  | LinkedIn   | Facebook| ▬▬
eotrix
Jr. Member
*

Activity: 60
Merit: 1

View Profile
October 18, 2017, 05:39:08 PM

Bitcoin haramsa altın da haram dolar da haram. Saçmalamayın ya. Böyle düşünen varsa bu kafayla hiç girmesin zaten
Konuyu açan arkadaş sanırım şunu dememiş "BITCOIN HARAMDIR". Sadece soru sormuş bu konuda bir yazı bir bilgi var mı diye. Niye bu kadar sizi rahatsız etti bu durum anlayabilmiş değilim. Çok özgür, saygılı ve hoşgörülü bir milletiz, Allah bozmasın.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
October 18, 2017, 07:24:02 PM

belki de borsada spekülasyon yaparak pumplar dumplar yapmanın haramlığı konuşulabilir.

CoinMerchant
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
October 19, 2017, 12:29:20 AM

Merhabalar , yeniyim sırayla okuyorum konuları vs fakat , söylemek istediğim şu ki  Dini inançlara olan saygımız gibi genel anlamda.
Bu işi dine bulaştırıp dini bu işe karıştırıp sıkıntı yaşamayalım Smiley
Dini programlarda Bitcoin pek tasnif edilmez Smiley
mahirqan
Newbie
*

Activity: 35

View Profile
October 19, 2017, 07:40:34 PM

helaldir.
firestarter7
Newbie
*

Activity: 39

View Profile
October 19, 2017, 10:41:02 PM

Ben ramazanda televizyona çıkıp sormalarını bekliyordum ama olmadı bakalım beklemedeyiz.

Sorulan hocanın bitcoini büyük ihtimal bilmeyeceğini düşünürsek güzel bi an yaşanabilir Smiley
Ebat
Member
**

Activity: 90
Merit: 10

View Profile
October 20, 2017, 12:35:55 AM

Nihat Hatipogluna sorun  Grin Grin Grin
tuqraaa
Member
**

Activity: 239
Merit: 12

View Profile
October 20, 2017, 07:12:29 AM

bence güncel fetva vericek hoca bulmak zor. adam kalkmış diyoki internetten altın alıp satınca haram olur. be hoca şimdi kuyumcudan gidip altın alıp satma işimi kaldı ya yani bunu günümüze uyarlamak lazım. ben demiyorum helaldir diye ama illa bir fetva alıcaksan vijdanına sorucaksan vijdanen rahatsan bence sorun yok.
okeanos
Full Member

Activity: 215
Merit: 101

View Profile
October 20, 2017, 07:44:15 AM

TRADE yaparsan haram, HODL yaparsan helal.  Grin
ferhanaydin
Newbie
*

Activity: 45

View Profile
October 20, 2017, 08:00:14 AM

Arkadaşlar buradaki herkes Türk ve müslüman diye düşünüyorum. O yüzden dini konular hassastır çok fazla alaya gelmez. Lütfen üslubumuza dikkat kesilelim. Bende bu olayı Borsa gibi düşünüyorum. Sen bir projeye inanıyorsun Monetha ona biraz yatırım yapıyorusn 4K satoshi'den oluyo 1.5K satoshi. Şimdi bence helal 100K satoshi olsaydı da helaldi. Sonuçta projesini beğenmişsin.
Tabi bu görüş beni bağlar. Bi Diyanete danışmakta fayda var hassasiyeti olan arkadaşlar için.
lazcemal
Member
**

Activity: 126

View Profile
October 22, 2017, 03:59:50 PM

ne müslüsü ya yıl olmuş 2017 hahaha.
h4yfans
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
October 22, 2017, 07:53:48 PM

Bir Orta Asya ülkesi olarak Türkiye. Haramdır abi almayın lütfen. Dolar ve Euroda almayın lütfen.
alpermuratmavis
Member
**

Activity: 266

View Profile
October 25, 2017, 10:20:54 AM

Herkes herşeyin apaçık yazdığı Kurandan anladığını hayatına tatbik edecek. Helal midir, haram mıdır bilmem. Kafamda tasarladığım bir çıkarım var. Lakin bu ikilemden kurtulmanın tek yolu kırsala taşınmak hayatta bir daha paraya finansal sisteme elini sürmemek. Toprağını işlemek ne verirse onu yemek. Topraktan çıkardığın sebze beslediğin hayvan helaldir. Huzurlu yaşayabilirsin. Cool
alpermuratmavis
Member
**

Activity: 266

View Profile
October 25, 2017, 10:31:30 AM

Ben fakih değilim, buradaki kimse de öyle değildir sanıyorum. Ancak günlük yaşantısını dini hassasiyetlere ve kurallara  göre yönlendiren insanlar mutlaka vardır, ben de böyle olmaya çalışan birisiyim. Düşüncelerimi bu açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Ayrıca söylediklerime güvenip hareket etmeyin, hem kendinizi hem beni yakmayın Cheesy

Bitcoin haram mı? Peki altcoinler? Peki dolar, euro, tl? Altın, gümüş? Bunların haramlığını tartışmıyoruz ama btcyi tartışıyoruz. Çünkü bizim için bilinmez, şüpheli, kapalı bir şey. Doların karşılığı altın. Abd'nin bastığı dolar kadar altını gerçekten var mı? Olsa bile karşılığı altın olan bir şey, karşılığı her şeyden bağımsız olarak arz-talebe göre belirlenen coinlerden neden daha güvenilir ve sağlam oluyor? Soruyu soranların ve eleştirelnlerim bu açıdan bakmaları gerekir diye düşünüyorum.

Temel meseleyi ortaya koyduktan sonra helallik meselesine nereden baktığımı açıklayayım. Ben işin içinde bankalar, sigorta şirketleri vs var diye paramı bankada bırakmıyorum, arabaya kasko yaptırmıyorum, zorunlu sigortalar dışında ve maaş ödemeleri dışında bankalar ve sigorta şirketlerinin kapısından bile geçmemeye çalışıyorum. Yapanlara bir şey diyemem tabi, yanlış anlaşılmasın, kimseyi yargılayamam. Ben sadece fazla garanticiyim, mümkün olduğunca şüpheden yzak durmaya çalışıyorum.

İşte burada BTC, bırakın haram olmayı, müslümanlar için tüm bu şüpheli sistemlerden kaçınabilmek için bir çıkış yolu gibi geliyor. Ne yaparsanız yapın nakit para ile çalışıp bankanın bulaşmadığı bir iş yapmak çok zor diye düşünüyorum. Siz faizle iş yapmasanız bile paraya faiz bulaşmamasını sağlamak da çok zor. BTC ise hiç bir merkezi olmayışı, devletlerin müdahalesinden uzak olması ve dolayısıyla sizin iradeniz dışında müdahale edilmesi çok mümkün değil. henüz BTC ve coinler hakkında geniş bilgi edinebilmiş değilim ama şimdilik şu kadarını söyleyebilirim ki benim vicdanım BTC'yi dolardan da diğer paralardan da daha temiz olarak görüyor. Doğrusunu Allah bilir, henüz BTc ve başka coin almış değilim ama helallik haramlık konusunda şüphem yok. Sadece öğrenmeye çalışıyorum, zamanla yatırım yapacağım inşaAllah.

Not. BTC'nin helalliğini gölgeye düşürecek şey zekattır diye düşünüyorum. Ey forum ahalisi, 1 koyup 1.000 almak güzel ama zekatları da ona göre verelim lütfen Smiley

BTC'nin helalliğini gölgeye düşürecek şey zekattır diye düşünüyorum. Ey forum ahalisi, 1 koyup 1.000 almak güzel ama zekatları da ona göre verelim lütfen Smiley bu tartışmalarda en çok gözden kaçan konu ve en önemlilerinden
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 »  All
  Print  

Jump to: