Bitcoin Forum
May 06, 2024, 12:22:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5]  All
  Print  
Author Topic: Hakopool Ana Konu  (Read 8183 times)
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
December 25, 2017, 10:22:29 PM

çünkü pool kodu bozuk, bulunan coinler RPC ile pool adresinden pay edilemiyor solo gibi çalışıyor geri zekalı electroneum deamon.
hatta arkada developer a cpu ile mining yapıyor yavşak kod.

burda da millet yazmış hani transfer yok zart zurt diye... hakan da test etmeden açtı heralde poolu yanlışlıkla.
https://github.com/electroneum/electroneum-pool/issues

Merhaba Abi,
dediğin gibi saçma salak bir coin test ettim böyle tutarsız bir şey görmedim o yüzden kapattım. etn'ye bir saygım kalmadı bu yüzden forever xmr Smiley
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714998131
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714998131
Reply with quote  #2

1714998131
Report to moderator
Cyper_BLC
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 270

Reverse Engineer

View Profile
December 27, 2017, 10:46:22 AM

çünkü pool kodu bozuk, bulunan coinler RPC ile pool adresinden pay edilemiyor solo gibi çalışıyor geri zekalı electroneum deamon.
hatta arkada developer a cpu ile mining yapıyor yavşak kod.

burda da millet yazmış hani transfer yok zart zurt diye... hakan da test etmeden açtı heralde poolu yanlışlıkla.
https://github.com/electroneum/electroneum-pool/issues

Merhaba Abi,
dediğin gibi saçma salak bir coin test ettim böyle tutarsız bir şey görmedim o yüzden kapattım. etn'ye bir saygım kalmadı bu yüzden forever xmr Smiley

aynen,
senin avatarada bayıldım şahane Cheesy

For donations : 1CYPERv5yZ4c9FRzPyCz5u8vhttyKmVkto
Emeğe Saygı Göstermeyenler, BECERIKSIZ kişilerdir.
yelken
Newbie
*

Activity: 34
Merit: 0

View Profile
January 03, 2018, 12:24:19 AM

Öncelikle aktif olarak çalışabilen bir pool kurduğunuz için tebrik ederim.

Birkaç sorum olacak.
1. Musicoin'in block ödülü ne kadar?
2. Nvidia Cuda 9 ile kazım yapabiliyor muyuz, bu coinin algoritması nedir?
3. ccminer, EWBF kullanabilir miyiz?
4. Equihash ve x17 algoritmalarını desteklemeyi düşünüyor musunuz? Şuanda aktif olarak bu algoritmaları kullanıyorum, destek verirseniz aktif olarak sizin pool'a hemen geçebilirim.

Zamanının için teşekkürler
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 04, 2018, 11:01:03 AM

Öncelikle aktif olarak çalışabilen bir pool kurduğunuz için tebrik ederim.

Birkaç sorum olacak.
1. Musicoin'in block ödülü ne kadar?
2. Nvidia Cuda 9 ile kazım yapabiliyor muyuz, bu coinin algoritması nedir?
3. ccminer, EWBF kullanabilir miyiz?
4. Equihash ve x17 algoritmalarını desteklemeyi düşünüyor musunuz? Şuanda aktif olarak bu algoritmaları kullanıyorum, destek verirseniz aktif olarak sizin pool'a hemen geçebilirim.

Zamanının için teşekkürler

merhabalar,

1. musicoin de blok ödülü 250, ubiqde ise 8dir
2. iki poolda Ethash algoritmalıdır. ethereum ile aynı algoritmayı kullanır.
3. ewbf ve ccminer ethash malesef desteklemediği için bu yüzden kullanamazsınız
4. desteğiniz için teşekkür ederim fakat 1 kişi için pool açmak kazancınızın düşmesi demektir böyle birşeyi başta ben istemem
ayriyetten pool'un durumu ortada ben(biz)den başka 1-2 kişi kullanmaktadır.

ilginiz için teşekkürler.
yelken
Newbie
*

View Profile
January 05, 2018, 04:01:13 AM

Cevabınız için teşekkürler. 1 kişi için pool açmak tabiki mantıklı değil ancak birçok kişinin farklı algoritmaları kullanarak mining yaptığını düşünüyorum. Türkiyede ether mining çok yoğun bir şekilde var bunun da sebebi doların yüksek olması ve kartların pahalı olması sanırım. Pool'a yeni algoritma eklemenin zorluğu / hangi programlama dili / program kullanılıyor, yeni pool eklemenin size maliyeti fazla mıdır bu konularda bilgi verebilir misiniz? Muhtemelen forumda anket desteği vardır.

Türkiye pool'u açıyoruz hangi algoritmaları görmek istersiniz şeklinde anket yapıp talebi az çok ölçebiliriz belkide. Böylece sizin pool daha da büyüyebilir.

1. ethash
2. equihash
3. x17
3. vs. vs.

Ek olarak miner'lar açık kaynak kodlu olarak paylaşılıyor, bunlar her GPU başına Dev fee alıyorlar. Bu konuda çalışması olan birileri var mı acaba? 10 tane GPU alıp mining'e başlamak yeterince kolay artık, heryerde video/anlatım mevcut. Ama Miner nasıl yazılır, wallet nasıl yapılır, kendi coin'ini oluşturma, pool oluşturma konularında kimse hiçbirşey paylaşmamış. Herkes elektrik ücretinden şikayetci ama hesap yapıldığında dev fee + pool fee elektrik ücretinden çok daha fazla tutabiliyor.

Ben bu konuda çok yeni olduğum için genel olarak insanların bu konulara da bakışını merak ediyorum, sorumluluk alan kişiler olursa yardım etmek isterim. En azından mining olayına daha derinden bakabiliriz.
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 05, 2018, 09:32:02 AM

Cevabınız için teşekkürler. 1 kişi için pool açmak tabiki mantıklı değil ancak birçok kişinin farklı algoritmaları kullanarak mining yaptığını düşünüyorum. Türkiyede ether mining çok yoğun bir şekilde var bunun da sebebi doların yüksek olması ve kartların pahalı olması sanırım. Pool'a yeni algoritma eklemenin zorluğu / hangi programlama dili / program kullanılıyor, yeni pool eklemenin size maliyeti fazla mıdır bu konularda bilgi verebilir misiniz? Muhtemelen forumda anket desteği vardır.

Türkiye pool'u açıyoruz hangi algoritmaları görmek istersiniz şeklinde anket yapıp talebi az çok ölçebiliriz belkide. Böylece sizin pool daha da büyüyebilir.

1. ethash
2. equihash
3. x17
3. vs. vs.

Ek olarak miner'lar açık kaynak kodlu olarak paylaşılıyor, bunlar her GPU başına Dev fee alıyorlar. Bu konuda çalışması olan birileri var mı acaba? 10 tane GPU alıp mining'e başlamak yeterince kolay artık, heryerde video/anlatım mevcut. Ama Miner nasıl yazılır, wallet nasıl yapılır, kendi coin'ini oluşturma, pool oluşturma konularında kimse hiçbirşey paylaşmamış. Herkes elektrik ücretinden şikayetci ama hesap yapıldığında dev fee + pool fee elektrik ücretinden çok daha fazla tutabiliyor.

Ben bu konuda çok yeni olduğum için genel olarak insanların bu konulara da bakışını merak ediyorum, sorumluluk alan kişiler olursa yardım etmek isterim. En azından mining olayına daha derinden bakabiliriz.

Merhabalar, yaklaşık 2 sene önce madenciliğe başladığımda dediğiniz %1 dev fee ve %1 pool fee maliyetinin fazla olduğunu bende fark etmiştim. yazılımcı olduğum ve o zamanlarda ethereum kazdığım için ethereum pool açtımıştım ve açtığım poolu %0 fee(ücretsiz) yayınlamıştım. havuzun sunucu/bakım maliyetini önemsememiştim çünkü zaten fee olarak verdiğim %2 bu havuz maliyeti ile hemen hemen aynı idi.  kısaca hem kendim kazanıyordum hemde feesiz bir pool açıp yakın arkadaşlarla hep beraber kazıyorduk. fakat gün geldi gerek dag'ın 2 gb aşması gerek zorluğun artması gibi sebebden blok bulamamaya başladık ve bende ethereum havuzunu kapatıp musicoin ve ubiq havuzu açtım.  kendi başıma kazınca yani blok az bulunca inanın kazanc çok düşüyor. yani pool ortalama 1000$ kazanırsın diyorsa sana gerçekten gelen miktar 800$'a (%20lerden bahsediyorum) düşüyor. şuanki ubiq' havuzun hali ortada. kimse kazmıyor. sadece benim kazmam ile bir çoğunluk malesef sağlayamıyoruz. her ne kadar anket yapsamda desteğin geleceğini sanmıyorum. reklam yapılması gerek diyorsanda inan gerek işlerim gerek makinalarımla uğraşmaktan başka bir iş kolu daha olmasını pek istemiyorum. kaldıki insanımızın desteği olmadıktan sonra diğer yabancı insanlardan destek toplamak bana uygun gelmiyor.

forumda ciddi yazılım mühendisi arkadaşlar ve üstad'ım olan abilerim var ve kimsenin miner yazma konusuna yanaşacağını sanmıyorum çünkü miner yazma konusu ayrı bir derya o konuya hiç girmiyorum.

yinede desteğin için teşekkür ederim.
thewarriors
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
January 05, 2018, 09:44:49 AM

Herşey Gönlüne göre olsun hocam herkesde aynı standart tasarım var sağlam bir tasarım yapma şansın yok mu bence çok daha ilgi çeker. Birde Etc ekleme şansın var mı veya ethash algoritmaları olan koinleri ?

lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 05, 2018, 10:41:32 AM

Herşey Gönlüne göre olsun hocam herkesde aynı standart tasarım var sağlam bir tasarım yapma şansın yok mu bence çok daha ilgi çeker. Birde Etc ekleme şansın var mı veya ethash algoritmaları olan koinleri ?

şuanda 2 adet ethash algoritmalı coin mevcut.
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 16, 2018, 12:30:46 PM

19 OCAK 2018 tarihi itibariyle www.hakopool.com sitemiz üzerinden yürüttüğümüz "Yerli Havuz" projesini üzülerek son veriyoruz.
Bu tarihe kadar lütfen madencilerinizi alternatif havuzlara yönlendiriniz.

Kurulmuş olduğumuz 2016 yılından itibaren sizlerin sayesinde bulmuş olduğumuz
Ethereum için 500+ blok
Ubiq için 1800+ blok
Musicoin için 1500+ blok
Monero için 100+ blok
Zcash için 200+ blok
ve ayrıca desteğiniz,güvenininiz için hepinize teşekkür ederiz.
Başka Projelerde Görüşmek Üzere.
Cyper_BLC
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 270

Reverse Engineer

View Profile
January 16, 2018, 08:35:27 PM

hayırlısı ne ise o olsun diyelim  Cool

For donations : 1CYPERv5yZ4c9FRzPyCz5u8vhttyKmVkto
Emeğe Saygı Göstermeyenler, BECERIKSIZ kişilerdir.
CanErik
Hero Member

Activity: 756
Merit: 541

View Profile
January 17, 2018, 09:12:58 AM

Merhaba;

Ellerinize sağlık, başka projelerde görüşmek üzere.

İyi dileklerimle
yelken
Newbie
*

View Profile
January 25, 2018, 08:10:13 AM
Last edit: January 25, 2018, 11:40:27 AM by yelken

Merhaba, öncelikle türkiyede bu kadar az kişi birbirine destek olurken pool açma cesaretiniz için tebrik ederim. Herkes yurtdışındaki pool'lara kazandırmaya devam ediyor malesef.

Bizdeki kartlar nvidia olduğu için sizin pool'a geçemedik, mining'e 15gün önce başladım, foruma da yazmıştım zaten equihash ekleme şansınız var mı diye. Malesef pool'u kapatmışsınız : (

Birkaç konuyu sormak istiyorum, zaman ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim.
Biz şuan 4 ortak toplam 26 tane 1080ti aldık ve equihash, neoscrypt gibi algolaritmalarda kazım yapıyoruz. Öncelikli amacımız kartları çalıştırmaktı, şuanda çalışır durumdalar ve şuanki amacımız nasıl daha çok kazım yapabiliriz. Gördüğüm kadarıyla 26 tane kart ile solo mining yapılabilirmiş, güç olarak yeterliymiş.

Sorularım bunlar:

1- 4 tane rigimiz var, hepsine wallet'ı kurup solo mining yapsak, pool'da kazmaktan farkı olur mu? Yoksa bu 4 rigin kazım gücünü birleştirip block bulma şansını arttırmak için kendimiz için bile olsa pool kurmamız şart mı?
2- 4 tane rig ile solo mining yaptığımızda, sadece block bulduğumuzda mı para kazanıyoruz yoksa küçük miktarda olsa bir gelirimiz olacak mı?
3- Başlangıçta sadece bizim 4 rigi çalıştıracak bir pool kursak sonrasında 10 rige kadar destekleyecek şekilde büyütsek, ne dersin? Sizin pool masraflarınız arttığı için mi kapattınız yoksa ilgilenmek için yeterli zamanınız mı olmuyor.

Zamanın için çok teşekkür ederim, kolay gelsin
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 25, 2018, 12:53:41 PM

Merhaba, öncelikle türkiyede bu kadar az kişi birbirine destek olurken pool açma cesaretiniz için tebrik ederim. Herkes yurtdışındaki pool'lara kazandırmaya devam ediyor malesef.

Bizdeki kartlar nvidia olduğu için sizin pool'a geçemedik, mining'e 15gün önce başladım, foruma da yazmıştım zaten equihash ekleme şansınız var mı diye. Malesef pool'u kapatmışsınız : (

Birkaç konuyu sormak istiyorum, zaman ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim.
Biz şuan 4 ortak toplam 26 tane 1080ti aldık ve equihash, neoscrypt gibi algolaritmalarda kazım yapıyoruz. Öncelikli amacımız kartları çalıştırmaktı, şuanda çalışır durumdalar ve şuanki amacımız nasıl daha çok kazım yapabiliriz. Gördüğüm kadarıyla 26 tane kart ile solo mining yapılabilirmiş, güç olarak yeterliymiş.

Sorularım bunlar:

1- 4 tane rigimiz var, hepsine wallet'ı kurup solo mining yapsak, pool'da kazmaktan farkı olur mu? Yoksa bu 4 rigin kazım gücünü birleştirip block bulma şansını arttırmak için kendimiz için bile olsa pool kurmamız şart mı?
2- 4 tane rig ile solo mining yaptığımızda, sadece block bulduğumuzda mı para kazanıyoruz yoksa küçük miktarda olsa bir gelirimiz olacak mı?
3- Başlangıçta sadece bizim 4 rigi çalıştıracak bir pool kursak sonrasında 10 rige kadar destekleyecek şekilde büyütsek, ne dersin? Sizin pool masraflarınız arttığı için mi kapattınız yoksa ilgilenmek için yeterli zamanınız mı olmuyor.

Zamanın için çok teşekkür ederim, kolay gelsin

Merhaba,

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

elimden geldiğince ayrıntılı anlatmak isterim. öncelikle solo ve pool'u özetlemek gerekiyor.
bildiğiniz üzere blok ödülleri yalnızca 1 wallet'a yapılır.
solo demek bu wallet'in senin olması ve bloğu bulmaya çalışmanız demek.
havuzda'da bu durum tamamen aynıdır tek farkı havuz yazılımı her worker'in (madencinin) ne kadar kazdığını kayıt altına alır. ve bulunan bloğu kendi dağıtma özelliğine göre(prop,plns igibi) dağıtır.

1 makina ile de solo kazım yapabilirsiniz. solo kazmak için herhangi bir sınır yok.
yada 100 makinayı birleştirip de solo kazabilirsiniz ve arasında hiç bir fark yok.

fakat işin püf noktası şu olmalı. (bana göre)
her coin için değişmekle beraber hesap kısaca şöyle olmalı.

örn: bitcoin için. 10 dakika'da blok bulunur, günde ise 6(saate bulunan blok sayısı)*24(gündeki saat sayısı) = 144(günde bulunan blok sayısı) blok bulunur. 
144/12 =  12
solo kazmak için (bana göre) min hashrate'i bulalım.  bitcoin'in network hashrateini 12 ye bölelim.  bitcoin networkü şuanda 20000000TH civarında.
20000000TH /12 = 1.666.000 TH(dan az gücü olanlar için solo kazmayı önermem. ) dipnot:yaklaşık 100bin s9 cihaz eder Smiley

başka örnek.
ethereum için.
ortalama dakikada 4 blok bulunur 60*24*4 = 5760
5760/12 = 480
ethereum network hashrate (175.000 gh)
175000/480 = 364GH(dahn az gücü olanlar için solo kazmayı önermem.) dipnot: yaklaşık 15bin rx580gpu eder.

2. sorunuza gelelim. blok bulmadığınız sürece solo kazdığınızda ödeme alamazsınız. blok bulduğunuzda ise blok ödülü+ o bloktaki verilen fee'leri alırsınız.

3. sorunuza gelirsek pool'un max rig sınırı olmaz istediğiniz kadar makinayı bağlayabilirsiniz. ve diğer sorunuzun cevabı tek bir cevap değil.
öncelikle yukardaki hesapların artık musicoin ve ubiq için tutmadığı (makina gücümüzün az olduğu) için sitede gösterilen hesaplar yanlış oluyordu.(yaklaşık %20 az kazanıyorduk)
bu yüzdende bana destek verenlerinde mağdur olmaması için poolu durdurmak zorunda kaldım ve pek tabiki başka projeler için uğraştığım için yeterli zamanı bulamamıştım. tüm bunların sonucu havuzu kapatma gereği duydum.

ayrıca bahsetmek gereği duydum. en güçlü pool'u tercih etmek her zaman fazla mı kazandırır? cevap: hayır.
peki hangi pool'u tercih etmeliyiz? yukarıdaki hesaplanan hashrate'den fazla olan herhangi bir pool'u tercih edebiliriniz(ödeme yöntemi(prop,pplns vs) aynı olmak üzere.

ilginiz için teşekkür ederim.

sonerbo
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
January 26, 2018, 10:42:20 AM

Verdiğiniz kaliteli hizmet için teşekkürler. Keşke devam etseydi ama eminim geçerli sebepleriniz vardır. Umarım ilerde farkli sekillerde yollarimiz kesişir.
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 26, 2018, 12:17:07 PM

Verdiğiniz kaliteli hizmet için teşekkürler. Keşke devam etseydi ama eminim geçerli sebepleriniz vardır. Umarım ilerde farkli sekillerde yollarimiz kesişir.

başından beri destek verdiğiniz için teşekkür ederim fakat kazdığınız sürece havuzdaki az hashrate'den dolayı sizinde kazancınız düşüyordu. dediğim gibi kendimden önce havuzda kazanların kazancları azaldığı için havuzu kapatma kararı aldım.

farklı projelerde görüşmek üzere.
yelken
Newbie
*

View Profile
January 31, 2018, 11:32:19 PM

@lodos2005 verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Senin hesabına göre hesapladığımızda gördükkü zclassic'i solo kazmanın hiç mantığı yok. Gerçi ewbf miner ile solo nasıl yapılır onu da bulamadım, bu da ayrı bir konu zaten.
Ortalama 7-8 günde 1 block bulma şansımız var, bunun riskine girilmez.

Ancak nethash'i çok düşük coinlerde belki deneyebiliriz, ama hepsinin wallet'ını indirmemiz gerekiyor, miner'ları ve .conf dosyalarını solo için hazırlamamız gerekiyor. Ek olarak nethash'i çok düşün olan coinleri kazmanın da pek getirisi olmuyor haliyle, bu rakamları görünce pool'u kapatmanıza daha çok hak verdim açıkcası. Belki ileriye dönük olarak kazabilirsin ama biraz riskli duruyor heleki tüm piyasa düşmüşken pek sıcak bakmadık az getirisi olan ama çok adet kazılabilen coinlere.

Birşey daha merak ediyorum, hesaplamada zorluğun etkisini nasıl hesaplayabilirim? Senin yazdığın hesaplamaya göre zorluk nethash'e dahil gibi yorumladım, doğru mudur?

Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim.

* Cevap yazmakta biraz geciktim ancak hem şehir dışındaydım hemde 3 gündür riglerimizi düzgün çalıştıramadık. Hem internet kesilmeleri hem de nvidia'nın son sürüme güncellenmesinden dolayı miner'lar durdu ve onları düzeltmek bizi baya uğraştırdı.
lodos2005 (OP)
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
February 03, 2018, 07:23:17 AM

@lodos2005 verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Senin hesabına göre hesapladığımızda gördükkü zclassic'i solo kazmanın hiç mantığı yok. Gerçi ewbf miner ile solo nasıl yapılır onu da bulamadım, bu da ayrı bir konu zaten.
Ortalama 7-8 günde 1 block bulma şansımız var, bunun riskine girilmez.

Ancak nethash'i çok düşük coinlerde belki deneyebiliriz, ama hepsinin wallet'ını indirmemiz gerekiyor, miner'ları ve .conf dosyalarını solo için hazırlamamız gerekiyor. Ek olarak nethash'i çok düşün olan coinleri kazmanın da pek getirisi olmuyor haliyle, bu rakamları görünce pool'u kapatmanıza daha çok hak verdim açıkcası. Belki ileriye dönük olarak kazabilirsin ama biraz riskli duruyor heleki tüm piyasa düşmüşken pek sıcak bakmadık az getirisi olan ama çok adet kazılabilen coinlere.

Birşey daha merak ediyorum, hesaplamada zorluğun etkisini nasıl hesaplayabilirim? Senin yazdığın hesaplamaya göre zorluk nethash'e dahil gibi yorumladım, doğru mudur?

Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim.

* Cevap yazmakta biraz geciktim ancak hem şehir dışındaydım hemde 3 gündür riglerimizi düzgün çalıştıramadık. Hem internet kesilmeleri hem de nvidia'nın son sürüme güncellenmesinden dolayı miner'lar durdu ve onları düzeltmek bizi baya uğraştırdı.

merhaba,

yukarıda verdiğim hesaplamalarda zorluk dediğiniz gibi yok. çünkü zorluk direkt olarak kazanç/blok bulma olayı ile alakalı değil.zorluk kısaca x hasrate'e göre ne kadar sürede blok bulunabileceğini söyleyen birşey.  zorluk network'ün yükselmesi ve düşmesi hashrate'ine karşı ortalama blok bulma süresini dengede tutulan bir olay. kazanç hesaplarken zaten ortalama süreyi kullandımız için zorluğu hesabın içine almamız gerekmiyor.

*rigler oldukça vakit alabiliyor biliyorum, kolay gelsin  Smiley
Pages: « 1 2 3 4 [5]  All
  Print  

Jump to: