Bitcoin Forum
May 22, 2024, 05:25:02 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kalkındık mı? Zengin miyiz? Fakir mi?  (Read 2389 times)
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
September 26, 2016, 08:26:51 PM

Kalkındık mı şimdi biz ? Daha mı iyiyiz eskiye göre? Daha mı çok kazanıyoruz ?

Maaşlarımızın ve kazancımızın eskiye oranla daha yüksek olduğu su götürmez bir gerçek evet. Peki bu kazançlarımız ile eskiye nazaran daha çok yiyecek ve ihtiyacımız olan ürünleri alabiliyor muyuz?

Yollarımız, köprülerimiz, hastanelerimiz var.  Adil Kullanım Kotalı internetimiz var. Yukarda uydumuz var, aşağıda bizim semte hiç gelmeyen fiber Optik kablolarımız var. 

Bunlar zenginlik ibaresi midir ?

Ben 38 yaşımdayım. Ben çocukken bu saydıklarımın bir çoğu yoktu. Ancak şöyle bir şey sürekli olarak dikkatimi çekiyor; Çocukluğumda pazara gittiğimizde elimizde ki pazar arabası aldıklarımızı koymak için yeterli gelmezdi. O zamanlar sokak pazarlarında pazarın girişinde ve çıkışında bekleyen 3 tekerli el arabalı adamlar veya sırtında hasır küfe taşıyan taşımacılar olurdu. Bu kişilere aldıklarımızı emanet ederdik onlarda  eve kadar  getirirdi.  Yani o kadar çok ve çeşitli sebze meyve  alabilirdik ki bunları elimizde taşımak olanaksızdı. 

Fakat şimdi pazara gittiğimizde elimizde birkaç torba ile dönüyoruz.  Marketten sebze meyve alırken kilolarca değil tane tane alıyoruz.    Eskiden pazarlarda hiçbir şeyin  Yarım kilo fiyatı yazmazdı .  Kilo yazardı hatta  3 kilosu 5  kilosu olarak yazardı.

Peki bu durumda, O zamanlar fakir miydik ?

Herkesin arabası yoktu o zamanlar.  Ama arabası olanlarda tüp taktırma gibi bir gereksinim pek yoktu. Yakıt bu kadar pahalı değildi. Elektrik ve suda öyle. 

Asgari ücret  ...... baya zamlandı evet . Süper . Bugün ki güncel tutardan yola çıkacak olursak  bugün ki  asgari ücret ile mi daha uzun süre yaşayabiliriz  yoksa  bundan  20 sene önceki ile mi ?

Yıllar İtibarıyla Günlük ve Aylık Asgari Ücretler : http://www.kpmgvergi.com/PratikBilgiler/SosyalSigortalarVeIsHukukuBilgileri/Pages/Yillar-Itibariyla-Gunluk-Ve-Aylik-Asgari-Ucretler.aspx

kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1000

View Profile
September 26, 2016, 09:42:19 PM

Yaşımdan dolayı o kadar eski tarihi bilemiyorum ancak yakın çevremdeki büyüklerin anlattıklarında hep aynı şeyler vardı. Evet dediğiniz gibi sebze mevye olsun el araç gereçleri olsun daha ucuzmuş ama insanların alım gücü daha düşükmüş yani aslında fakir ile hali vakti yerinde arasında ufak bir çizgi varmış ama o ufak çizgi işçi olarak memur olarak çalışmakla aşılamayan bir çizgi imiş hatta işçi maaşlar memur maaşlarından yüksek olduğu dönemle bile varmış alım konusundada örnek veriyorum eskiden bir televizyon alabilmek için bir memur maaşı gerekiyorsa bir çok insan banka kredi kredi kartı vs gibi kullanıları benimsemediği için uzunca bir süre alamaz beklermiş para biriktirirmiş alabilmek için ama şimdi maaşların 2 katı hatta 3 katı cep telefonları satılmakta ve zengin fakir ayırt etmeksizin kredi kart vs gibi yollarla buna erişebiliyor kendi kişisel görüşüm eskiye bakıp günümüzü yorumladığımızda şimdiki zamanda lüx tüketemediğimiz zaman fakirlik kavramını kullanıyoruz oysa eskiden bir televizyon 20 lira bir televizyon 40 lira gibi şeyler yokmuş yani alternatifleri yokmuş şimdi ise maaşının %20 sinede televizyon almam mümkün maaşının %200 ünede. Bence eskiye baktığımızda ilerleyen bir ülke mevcut çünkü bundan 20-30 yıl öncesini anlatanlar sanki 100 yıl gerisini anlatıyor gibi geliyor bize. Evet belki refah seviyesi olarak bir avrupa ülkesi standartlarında değiliz ama teknoloji lüx tüketim gibi şeylerde bir çok avrupalı vatandaşa kafa tutarız diye düşünüyorum şuan avrupadan %20 gerideysek belki 20 yıl önce %200 gerideymişiz anlatılanlardan bunu çıkarıyorum hatta babamların bir hikayesi var zamanında ülkemizin ne kadar geride olduğunu çok net anlatıyor. Olay şu babamların teyzesi eşiyle birlikte almanyaya çalışmaya gidiyor bayramlarda izinlerde geldiklerinde ordan hediyedir vs dir şeyler getiriyorlar bir gün televizyon getiriyorlar ama işin ilginç tarafı babamlar şehir merkezinde oturmalarına rağmen evlerde elektrik yok. Babamlar bir kaç sene boyunca televizyonu tamircilerden buldukları çıkma akülerle mum ışığında televizyon seyrediyorlar Cheesy Akü bittikçede tamirciye gidip şarjlı başka bir akü alıyorlar. Hatta dedem akü bulmak zor oluyor diye haftanın belli gün saatlerinde haber izlemek için birde haftada bir gün film olurmuş onu izlemek için açtırıyormuş Smiley
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
September 26, 2016, 09:53:32 PM

Yaşımdan dolayı o kadar eski tarihi bilemiyorum ancak yakın çevremdeki büyüklerin anlattıklarında hep aynı şeyler vardı. Evet dediğiniz gibi sebze mevye olsun el araç gereçleri olsun daha ucuzmuş ama insanların alım gücü daha düşükmüş yani aslında fakir ile hali vakti yerinde arasında ufak bir çizgi varmış ama o ufak çizgi işçi olarak memur olarak çalışmakla aşılamayan bir çizgi imiş hatta işçi maaşlar memur maaşlarından yüksek olduğu dönemle bile varmış alım konusundada örnek veriyorum eskiden bir televizyon alabilmek için bir memur maaşı gerekiyorsa bir çok insan banka kredi kredi kartı vs gibi kullanıları benimsemediği için uzunca bir süre alamaz beklermiş para biriktirirmiş alabilmek için ama şimdi maaşların 2 katı hatta 3 katı cep telefonları satılmakta ve zengin fakir ayırt etmeksizin kredi kart vs gibi yollarla buna erişebiliyor kendi kişisel görüşüm eskiye bakıp günümüzü yorumladığımızda şimdiki zamanda lüx tüketemediğimiz zaman fakirlik kavramını kullanıyoruz oysa eskiden bir televizyon 20 lira bir televizyon 40 lira gibi şeyler yokmuş yani alternatifleri yokmuş şimdi ise maaşının %20 sinede televizyon almam mümkün maaşının %200 ünede. Bence eskiye baktığımızda ilerleyen bir ülke mevcut çünkü bundan 20-30 yıl öncesini anlatanlar sanki 100 yıl gerisini anlatıyor gibi geliyor bize. Evet belki refah seviyesi olarak bir avrupa ülkesi standartlarında değiliz ama teknoloji lüx tüketim gibi şeylerde bir çok avrupalı vatandaşa kafa tutarız diye düşünüyorum şuan avrupadan %20 gerideysek belki 20 yıl önce %200 gerideymişiz anlatılanlardan bunu çıkarıyorum hatta babamların bir hikayesi var zamanında ülkemizin ne kadar geride olduğunu çok net anlatıyor. Olay şu babamların teyzesi eşiyle birlikte almanyaya çalışmaya gidiyor bayramlarda izinlerde geldiklerinde ordan hediyedir vs dir şeyler getiriyorlar bir gün televizyon getiriyorlar ama işin ilginç tarafı babamlar şehir merkezinde oturmalarına rağmen evlerde elektrik yok. Babamlar bir kaç sene boyunca televizyonu tamircilerden buldukları çıkma akülerle mum ışığında televizyon seyrediyorlar Cheesy Akü bittikçede tamirciye gidip şarjlı başka bir akü alıyorlar. Hatta dedem akü bulmak zor oluyor diye haftanın belli gün saatlerinde haber izlemek için birde haftada bir gün film olurmuş onu izlemek için açtırıyormuş Smiley

Bundan öncelerde kız isterken askerlik yaptımı diye sorulurdu, şimdilerde ise kişinin durumuna bakılıyor.
Aradaki farkı anlayan, nasıl değiştiğinide anlıcaktır.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
September 26, 2016, 10:03:44 PM

Yahu televizyon mu yiyecek bu millet şimdi ?
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
September 26, 2016, 10:26:13 PM

Bundan öncelerde kız isterken askerlik yaptımı diye sorulurdu, şimdilerde ise kişinin durumuna bakılıyor.
Aradaki farkı anlayan, nasıl değiştiğinide anlıcaktır.
İşte Bu Olayı Özetledi. Yakın gelecekte Alkolü, Kumarı olana kız verilmezken, Şimdi alkol ve kumar varsa parası vardır gözü ile bakılıyor. İstisnalar illaki mevcuttur.

Yani Sorunun Cevabı Fakir daha Fakirleşti, Zengin daha Zenginleşti.
kenanzz
Legendary
*

Activity: 1036

View Profile
September 26, 2016, 10:31:16 PM

Yahu televizyon mu yiyecek bu millet şimdi ?

O kadar şey yazdım anladığınız bumu pes doğrusu arkadaş pazardan elimiz kolumuz dolu gelirdik demiş ancak şeker un yağ tuz tüp kuyruklarından da bahsedelim istersen ben sana bir soru sorayım peki millet aldığı patatesi pişiremeden içine yağ tuz koyamadan elma gibi soyup mu yiyecek?
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
September 26, 2016, 10:42:01 PM

valaha ben olaya su yonden bakarım . benım peder bundan 17-18  sene evvel gece de 1 buyuk votka ıcerdı bızede pasalar gıbı bakardı .babam (allh tahmet eylesın  gecen sene vefat ettı )  2 sene evvel ne buyugu her gece haftada 1 buyuk zor ıcıyordu alım gucunden oturu.demekkı hayat onceden ucuzmus. onceden askadasın dedıgı gıbı askerlık sorulurdu ıckı ıcıyon mu derlerdı ?  sımdı ıckı ıcıom dıyınce her gece bıle desen kızını gule oynaya verırler cunku her gece ıckı ıcebılıyorsan paran vardır . ama onceden bole deıldı Cheesy anlatabıldım mı bılmem kafam guzellll Cheesy Cheesy
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
September 26, 2016, 11:10:13 PM

valaha ben olaya su yonden bakarım . benım peder bundan 17-18  sene evvel gece de 1 buyuk votka ıcerdı bızede pasalar gıbı bakardı .babam (allh tahmet eylesın  gecen sene vefat ettı )  2 sene evvel ne buyugu her gece haftada 1 buyuk zor ıcıyordu alım gucunden oturu.demekkı hayat onceden ucuzmus. onceden askadasın dedıgı gıbı askerlık sorulurdu ıckı ıcıyon mu derlerdı ?  sımdı ıckı ıcıom dıyınce her gece bıle desen kızını gule oynaya verırler cunku her gece ıckı ıcebılıyorsan paran vardır . ama onceden bole deıldı Cheesy anlatabıldım mı bılmem kafam guzellll Cheesy Cheesy
Basiniz sagolsun.
Alkole ilk basladigimdan örnek vereyim orta son 8.siniftayim 2.25liraya efes sise aliyorum. Ama evden 10lira koparsam benden mutlusu yok bir cok sey yapacagim. Ailem memur birde.
O zamanlar 10 liraya 4 efes icebilirdim
Simdi 4 efes icmem icin 6,5x4 26lira gerekiyor.
Bazi akepelileri tvde haber bültenlerinde gorursunuz dayyep yasasin varolsun 2005de 500lira maas aliyordum simdi 2500 aliyorum diyor ve bunu kâr sayiyor kendisine yaradigini sanıyor. Cehalet!
2005 de benzin 1.5-2liraydi.
2005de sifir opel corsa full paket almisiz 20.800lira.
Simdi ikinci elden satmaya kalksam degeri dusmesi gerekirken fazlaya gidiyor en az 25k lira eder.
Simdi sifir corsa almaya kalksaniz 45-50k lira. Ne farki var bi bok farki yok sene olmus 2016 arka camlar hala cevirmeli kol ile aciliyor.
Maaslar fazla gozuksede vergiden iliğimizi sömürüyorlar.
Bir ôrnek daha. Bmw 320d turkiyede en cok tutulan sedanlardan. Hatta kızılay dağıtmış gibi.
(Fiyatalar temsili/degiskendir. Önceden hesaplamistim sadece vergi sayesinde turkiye arabayi ureten firmadan daha fazla kazaniyor)
Gelelim bu arabanin satis fiyatina: araba turkiyeye 20k € giriyor biz alirken kdv ötv mtv derken +25k€ ekleniyor neredeyse Araba fiyati vergi ödüyoruz. Araba oldu mu 45k €
Bu ülke vergilerle ayakda duruyor. Neden araba üretsin ki disardan gelen arabadan vatandasina vergi sokarak kazanc sagliyor.
Sonuc olarak eskiden vergi bu kadar yoktu. Simdi her yilbasi sigaralar 1 tl biralar 50kurus benzin 20 kurus zamlaniyor.
Aksini inkar eden körelmis yobaz + koyundur.

sezyumx
Hero Member

Activity: 686

Sandblock - Customer satisfaction on blockchain

View Profile
September 27, 2016, 06:02:50 AM

Yıllar bazında Kdv %50 oranında artı, 2003 gölçük depremiyle birlikte hayatımıza ÖTV girdi (sözde geçici vergiydi ama bir daha hiç hayatımızdan çıkmadı). Benimde maaşım 2009 dan beri nerdeyse 2,5 katına çıktı ama alım gücüm azaldı gibi geliyor.

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
September 27, 2016, 06:43:27 AM

bundan 20-30 sene önce ile suanı kıyaslamak bence cok yanlış. özellikle teknoloji ile alakalı. vida bile teknolojiye bağlı bir urundur. teknoloji gelişmesiyle üretilme hızı ve maliyeti değişmiştir.30 sene önce evinde bilgisayar olan insan yoktu. comodore64 baya luks bir olaydı. pc zaten varsa o kişi o sehrin en zenginlerindendi denilebilir. arabada aynı sekilde. o yuzden bence kıyaslama yapmak icin elma yı patatesi domatesi baz almak gerekir. 30 sene oncede domates aynı domatesti. bu bazda bakarsak bence cok değişen birsey olmadı. 15 sene once kimsede bilgisayar yoktu simdi herkeste 3er 5er tane var demek cok ahmakca geliyor.
ekiller (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
September 27, 2016, 07:02:21 AM

bundan 20-30 sene önce ile suanı kıyaslamak bence cok yanlış. özellikle teknoloji ile alakalı. vida bile teknolojiye bağlı bir urundur. teknoloji gelişmesiyle üretilme hızı ve maliyeti değişmiştir.30 sene önce evinde bilgisayar olan insan yoktu. comodore64 baya luks bir olaydı. pc zaten varsa o kişi o sehrin en zenginlerindendi denilebilir. arabada aynı sekilde. o yuzden bence kıyaslama yapmak icin elma yı patatesi domatesi baz almak gerekir. 30 sene oncede domates aynı domatesti. bu bazda bakarsak bence cok değişen birsey olmadı. 15 sene once kimsede bilgisayar yoktu simdi herkeste 3er 5er tane var demek cok ahmakca geliyor.

Söylediğinize bir yere kadar katılıyorum. Bilgisayar ve teknoloji pek adil bir kıyaslama olmaz . Çünkü o zaman bunlar nadir şeylerdi ve üretimi daha azdı o yüzden pahalı araçlardı. Özellikle çin üretimi ve sanayisi bu kadar yaygın değildi. Bunun etkisi de var.

Ama şuna katılmıyorum, "30 sene oncede domates aynı domatesti."  Doğru değil. 30 sene önce ki domatesler çok daha kaliteli, kokusu ve tadı olan içinde hile hurda olmayan bitkilerdi. Tavuklarda öyle, sığırlarda öyle, diğer sebzelerde öyle.   Şuanda  30 sene önceki kalitede bir gıda maddesi satın almak isterseniz bunu marketlerde  "Organiktir"  adı altında satılan özel raflardan almanız gerekir . Buda size çok çok daha pahalıya patlar .  Yani aynı kalitedeki ürünü bugün daha pahalıya alırsınız.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
September 27, 2016, 07:22:09 AM

Söylediğinize bir yere kadar katılıyorum. Bilgisayar ve teknoloji pek adil bir kıyaslama olmaz . Çünkü o zaman bunlar nadir şeylerdi ve üretimi daha azdı o yüzden pahalı araçlardı. Özellikle çin üretimi ve sanayisi bu kadar yaygın değildi. Bunun etkisi de var.

Ama şuna katılmıyorum, "30 sene oncede domates aynı domatesti."  Doğru değil. 30 sene önce ki domatesler çok daha kaliteli, kokusu ve tadı olan içinde hile hurda olmayan bitkilerdi. Tavuklarda öyle, sığırlarda öyle, diğer sebzelerde öyle.   Şuanda  30 sene önceki kalitede bir gıda maddesi satın almak isterseniz bunu marketlerde  "Organiktir"  adı altında satılan özel raflardan almanız gerekir . Buda size çok çok daha pahalıya patlar .  Yani aynı kalitedeki ürünü bugün daha pahalıya alırsınız.

sebebi yine teknoloji aslında. teknoloji sadece elektronik olarak düşünmemeliyiz. "aynı kalitedeki ürünün" bugün maliyeti ne ise geçmişte de öyleydi. sadece satış/pazarlama olayı var maliyet 5 tl ise organik(az bulunur) ve rağbet edilir diye 7 liraya satılabilir.

bence konudaki en doğru mesaj "Fakir daha Fakirleşti, Zengin daha Zenginleşti."
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
September 27, 2016, 07:30:48 AM

aslında domates aynı domateste, daha cok verim almak icin kullanılan kimyasallar hormonlar bu hale getiriyor. koylu pazarlarında aynı domatesi cok uyguna alabilirsiniz. pahalı yapan sey aracılar komisyoncular ve marketler. dolayısıyla 30 sene oncesine göre daha az domates alıyorsunuz. organik olayı cok ayrı bir olay ve organik tarım bahsi gecen gibi birsey değil.suan adam gecen sene hormon ilac dayadıgı topraga bu sene ilac koymuyor.adı organik oluyor. organik olması icin o kadar cok kıstas varki aslında görseniz imkansız dersiniz.piyasada organik diye satılan ürünlerin %99 u aslında organik değil. size aslında yan rafta satılan urune benzer bir urunu organik adı altında yuksek fiyattan cakıyorlar.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
September 27, 2016, 01:12:59 PM

Alım gücü neye göre hesaplanıyor?
Birim asgari ücretle alınabilen emek sayısına göre mi?
yoksa ilaçlara göre mi? yoksa iphone fiyatı mı?
konuyu baştan sonra okudum. herkes ayrı telden çalıyor. Birileri fiyatlar dolar bazında aynı hatta teknolojik aletler daha ucuz artık diyor. öteki millet telefon mu yiyecek diyor..
Ben anlamadım bu dengesizliği. Ben kendi adıma bundan 3 sene önce günlük 5 TL harçlık alıyordum. yemeği okulda yiyorum servisle gidip geliyorum 5 TL yetiyordu. şimdi günlük 10 TL alıyorum. yetmiyor a.q.
ben okul bebesi olarak bu olayı hissediyorsam allah ev geçindirmeye çalışanlara sabır versin.
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
September 27, 2016, 01:37:27 PM

Kalkındık mı şimdi biz ? Daha mı iyiyiz eskiye göre? Daha mı çok kazanıyoruz ?

Maaşlarımızın ve kazancımızın eskiye oranla daha yüksek olduğu su götürmez bir gerçek evet. Peki bu kazançlarımız ile eskiye nazaran daha çok yiyecek ve ihtiyacımız olan ürünleri alabiliyor muyuz?

Yollarımız, köprülerimiz, hastanelerimiz var.  Adil Kullanım Kotalı internetimiz var. Yukarda uydumuz var, aşağıda bizim semte hiç gelmeyen fiber Optik kablolarımız var. 

Bunlar zenginlik ibaresi midir ?

Ben 38 yaşımdayım. Ben çocukken bu saydıklarımın bir çoğu yoktu. Ancak şöyle bir şey sürekli olarak dikkatimi çekiyor; Çocukluğumda pazara gittiğimizde elimizde ki pazar arabası aldıklarımızı koymak için yeterli gelmezdi. O zamanlar sokak pazarlarında pazarın girişinde ve çıkışında bekleyen 3 tekerli el arabalı adamlar veya sırtında hasır küfe taşıyan taşımacılar olurdu. Bu kişilere aldıklarımızı emanet ederdik onlarda  eve kadar  getirirdi.  Yani o kadar çok ve çeşitli sebze meyve  alabilirdik ki bunları elimizde taşımak olanaksızdı. 

Fakat şimdi pazara gittiğimizde elimizde birkaç torba ile dönüyoruz.  Marketten sebze meyve alırken kilolarca değil tane tane alıyoruz.    Eskiden pazarlarda hiçbir şeyin  Yarım kilo fiyatı yazmazdı .  Kilo yazardı hatta  3 kilosu 5  kilosu olarak yazardı.

Peki bu durumda, O zamanlar fakir miydik ?

Herkesin arabası yoktu o zamanlar.  Ama arabası olanlarda tüp taktırma gibi bir gereksinim pek yoktu. Yakıt bu kadar pahalı değildi. Elektrik ve suda öyle. 

Asgari ücret  ...... baya zamlandı evet . Süper . Bugün ki güncel tutardan yola çıkacak olursak  bugün ki  asgari ücret ile mi daha uzun süre yaşayabiliriz  yoksa  bundan  20 sene önceki ile mi ?

Yıllar İtibarıyla Günlük ve Aylık Asgari Ücretler : http://www.kpmgvergi.com/PratikBilgiler/SosyalSigortalarVeIsHukukuBilgileri/Pages/Yillar-Itibariyla-Gunluk-Ve-Aylik-Asgari-Ucretler.aspx

Bizi bilmemde ben fakirim. Benim çevremde Fakfakir  Grin
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
September 27, 2016, 05:46:44 PM

Be duruma yaşım itibariyle gördüklerimden analizimi söylemek istiyorum benim küçüklüğümde memur olanlar 4 çocuğa ve çalışmayan işine bakıp sonrada emekli olduğunda bir araba bir ev bir de yazlık alabiliyordu şimdi ben 34 yaşındayım ev almam şu anki duruma göre imkansız onu geçtim eşin çalışmasa tek başına evde yaşayıp para biriktirmek zaten imkansız evlerin fiyatı olmuş 300 400 bin şu an alım gücü diye birşey yok sadece şu sistem var nakiti olan o nakitle daha çok nakit yapabiliyor.
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
September 27, 2016, 06:49:39 PM

Bunun açıklaması yokki arkadaşlar tabiki fakiriz haladaha bizim fakirliğimiz değişmez diyebilirim. Grin
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
September 27, 2016, 06:51:57 PM

Fakir mi ne fakiri?
Fakir ne arar la bitcoin forumunda? .d .d
Hepimiz bitcoin zenginiyiz Cheesy
torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
September 27, 2016, 06:53:53 PM

Fakir mi ne fakiri?

doğru burda fakir yok fakirin btc mi olurmuş.. . Cheesy

ben şuanda pijamalarım giydim purom masada içmiyorum sadece zenginlik olsun diye dortmund real maçı izliom sağ elim dolu Cheesy
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
September 27, 2016, 06:55:24 PM

Fakir mi ne fakiri?

doğru burda fakir yok fakirin btc mi olurmuş.. . Cheesy

ben şuanda pijamalarım giydim purom masada içmiyorum sadece zenginlik olsun diye dortmund real maçı izliom sağ elim dolu Cheesy

Viski yoksa zengin değilsindir sen, hemen openbazaar'dan Viskini sipariş et, sonraki maçlara yetişsin, püro viskisiz gitmez yoksa .d
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: