Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:50:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  
Author Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official]  (Read 40871 times)
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
September 28, 2017, 03:57:03 PM
 #61

Curios?  Cheesy

E destul peste o suta de mii de dolari acolo.
Clientul doar nu isi imagina ca ridica banetul ala fara sa sune alarmele intr-un sfert de galaxie.










Cam asa e. Mai ales daca e vorba de un client nou. Daca tranzactioneaza de mai multe ori si are tranzactii de 5-10 bitcoin pe luna ar mai merge, dar 30 de bitcoini e cam mult.
If you want to be a moderator, report many posts with accuracy. You will be noticed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714909853
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714909853

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714909853
Reply with quote  #2

1714909853
Report to moderator
vladnistor (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100

CEO, CoinFlux


View Profile WWW
September 28, 2017, 07:42:47 PM
 #62

Buna seara,

Despre aceasta situatie putem sa va comunicam urmatoarele:

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
2. Clienta a transferat bitcoin dar nu ne-a trimis un document justificativ conform solicitarilor. Ni s-au oferit diverse explicatii care se schimbau continuu. In acel moment tranzactia a fost suspendata. I-am dat ocazia sa-si adune gandurile si sa hotarasca care este adevarul si ce document justificativ ne trimite (de exemplu un istoric de tranzactii).
3. A afirmat ca a inteles si ca ne va trimite istoricul tranzactiilor din LocalBitcoins. Nu am primit informatiile promise, in schimb am fost contactati de avocatul persoanei. Din punctul nostru de vedere si asta este o varianta de solutionare, si am invitat avocatul lor sa discute cu avocatul nostru.
4. De asemenea, am procedat conform legislatiei si am notificat Oficiul National de Preventie si Combatere a Spalarii Banilor. Acestora le-am solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore. In functie de raspunsul primit vom parcurge instructiunile Oficiului. Daca nu vom primi un raspuns, vom efectua plata spre contul bancar indicat in tranzactie.
5. Important de mentionat - din 2015 si pana azi am avut peste 32,700 de tranzactii cu peste 4190 de persoane. Este a doua oara cand ne intalnim cu situatia de a suspenda o tranzactie, in rest lucrurile au mers ok.

Echipa CoinFlux


Cumparam si vindem Bitcoin, Ether, Litecoin prin transfer bancar. https://coinflux.com.
Bitrated user: vnistor.
dana1474855511
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
September 28, 2017, 08:06:15 PM
 #63

buna seara colegi...am si eu o problema cu domnii de la coinflux...am facut ieri un request sa schimb 30 btc si se pare ca domnul vlad nistor vrea sa imi puna fundul pe banii mei...este vorba de 30 btc oameni buni !! tot imi cere sa ii fac dovada btc?!?!?pai da domne am cumparat cand era mai jos si am vandut mai sus care este problema?!!? sau orice ban pus la ciorap trebuie neaparat sa fie in banca si asa mai departe?!?!? de ce mai este cryptomoneda ca sa fie anonima!!

DUPA CE AM FACUT PLATA IN CONTUL LUI A INCEPUT EL+COLEGII LUI FEL SI FEL DE CONDITII!!

DOMNUL VLAD NISTOR NU ESTE AUTORITATE STATALA SA AIBE DREPTUL SA IMI PUNA EL IN HOLD TRANSFERUL!!! REFUZA SA IMI RASPUNDA LA INTREBAREA ACEASTA !!!




-30BTCBTCBTCBTC
dana1474855511
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
September 28, 2017, 08:14:48 PM
 #64

buna ziua colegi...am si eu o problema cu domnii de la coinflux...am facut ieri un request sa schimb 30 btc si se pare ca domnul vlad nistor vrea sa imi puna fundul pe banii mei...este vorba de 30 btc oameni buni !! tot imi cere sa ii fac dovada btc?!?!?pai da domne am cumparat cand era mai jos si am vandut mai sus care este problema?!!? sau orice ban pus la ciorap trebuie neaparat sa fie in banca si asa mai departe?!?!? de ce mai este cryptomoneda ca sa fie anonima!!


DUPA CE AM FACUT PLATA IN CONTUL LUI A INCEPUT EL+COLEGII LUI FEL SI FEL DE CONDITII!!


CE AR FI DE FACUT!!?!??


DOMNUL VLAD NISTOR NU ESTE AUTORITATE STATALA SA AIBE DREPTUL SA IMI PUNA EL IN HOLD TRANSFERUL!!! REFUZA SA IMI RASPUNDA LA INTREBAREA ACEASTA !!!


A postat cineva in alt thread , chiar sunt curios in legatura cu situatia asta.

stie doar sa dea raspunsuri copy paste atat !!!
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
September 28, 2017, 09:01:06 PM
 #65


1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.

Echipa CoinFlux



de la ce suma minima cereti provenienta fondurilor? 10k+ USD? 20k+?
eprocent
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 255


View Profile WWW
September 29, 2017, 12:41:19 AM
 #66


1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.

Echipa CoinFlux



de la ce suma minima cereti provenienta fondurilor? 10k+ USD? 20k+?

Ca unul care inca n-am folosit coinflux dar e posibil pe viitor, as dori si eu sa stiu suma limita pana la care nu se cere divada provenientei Btc. Cred ca ar fi bine ca fiecarui client al exchangeului sa i se prezinte foarte clar aceste sume inainte sa depoziteze Btc in walletul coinflux.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 29, 2017, 01:57:37 AM
Last edit: September 29, 2017, 02:11:39 AM by Martisor-Sobru
 #67

Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)




dana1474855511
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
September 29, 2017, 05:53:20 AM
 #68

Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)






care suspiciuni??? ca nu inteleg?? tu esti PRO RIPP?! GIZAS numi vine sa cred !! fratilor avem aici un coleg care el este de acord cu arzelile in 2017
dana1474855511
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
September 29, 2017, 06:03:26 AM
 #69

Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)







daca eu aveam contul valid la coinflux cum poti sa spui ca BV vlad ! esti complicele lui?!?!?ai si tu share la cei 30 de btc?!?!?
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 09:44:46 AM
 #70

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
Ca toti ceilalti, cred ca intrebarea vine de la sine, ce inseamna "sume foarte mari"? De ce nu se precizeaza exact suma in termeni si conditii?
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 09:47:47 AM
 #71

Este a doua oara cand ne intalnim cu situatia de a suspenda o tranzactie, in rest lucrurile au mers ok.
Ok, deci cu atat mai mult fiind o situatie deja intalnita, trebuia prevazuta in termeni si conditii.
Este? daca nu este, de ce nu e?
Ce suma determina suspendarea? Lucram cu cifre, nu cu exprimari "sume mari"
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 09:51:33 AM
 #72

4. De asemenea, am procedat conform legislatiei si am notificat Oficiul National de Preventie si Combatere a Spalarii Banilor. Acestora le-am solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore. In functie de raspunsul primit vom parcurge instructiunile Oficiului. Daca nu vom primi un raspuns, vom efectua plata spre contul bancar indicat in tranzactie.
Ce legislatie? Rugam din suflet postati clar cifre, legi, concret si la obiect!
Haideti sa nu ne facem ca nu intelegem de importanta problemei, si de interesul general pt oricine care doreste sa lucreze cu coinflux sau chiar in general, cu orice alt exchange.

Cum le-ati solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore? O institutie a statului raspunde in 30 de zile, si probabil o sa fie o ancheta inainte de un raspuns.
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
September 29, 2017, 09:52:04 AM
 #73

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
Ca toti ceilalti, cred ca intrebarea vine de la sine, ce inseamna "sume foarte mari"? De ce nu se precizeaza exact suma in termeni si conditii?



1. Si daca eu am 5 placi video minez diverse monede, le schimb pe poloniex, bittirex, nova si alte exchangeuri fac si ceva pos = profit, si in 2 ani adun 30 de BTC, cum ar trebuii sa fac dovada provenientei...?

2. Sunt ceva monede care au explodat si de 50x ... daca eu le aveam acolo de 2,3 ani si ma trezesc cu 20-30 BTC..cum facem sa le vand la voi si sa nu ma trezesc cu banii blocati ?

3. Sau daca eu am cumparat acum 3 ani 50 de BTC cash (face to face) de la un baiat de pe forum si vreau acum sa ii vand ce dovada trb sa fac ? chiar nu inteleg, astept ceva detalii..

bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 09:56:58 AM
 #74

Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)
Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?
Mai ales cand nu stii ce inseamna suma mare.

Comunicatul e semnat "echipa Coinflux", chiar daca alterneaza si cu "Vlad" la unele mesaje.
Felicitari? E chiar asa un motiv de sarbatoare?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic unde gresesc, sint incepator in domeniu dar as vrea sa inteleg, si e clar ca tu ai mai multa experienta.

Ce sa faca oficiul anti-spalare de bani? Deci il trimitem fiecare pe capul celuilalt sa il intrebe de unde a avut bani sa ia crypto?
In primul rand, putea sa fi cumparat 30BTC cu 30$... chiar nu prea inteleg cum privesti tu lucrurile.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 29, 2017, 10:04:14 AM
 #75

Uite ce e dana1474855511.
Agitarea asta "ca pepsi" e taman cel mai rau lucru.
Ai avut timp sa gasesti setarea de culoare dar nu ai avut timp sa iti editezi postarile sau sa raspunzi la ce spune Vlad.

Iar Vlad (e evident pentru oricine) trebuia sa anunte entitatea respectiva daca vrea sa isi mentina afacerea (ca tu luai banii dar el ramane sa explice "organelor")

Nu doar ca nu ii manjesti reputatia dar iti zic franc ca mie numai bine mi-a format incredere in el.
Nu poti sa apari cu o roaba de BTC si sa vrei un camion de fiat doar clamand ca ii ai din perioada dulce si virgina a domeniului.

Daca sunt minati ai lasat urme din timpul cand te strofocai sa inveti sa o faci.
La fel si daca i-ai obtinut din tranzactii (insa aici potera o sa te intrebe de taxe)


Vlad si-a gasit conturile indopate cu BTC si pe tine nervo/s/oasa ca de ce nu apare malaiul "la moment".
Pai pentru ca: lege.
Daca treci in fiat te asteapta ea, legea.
Explici si totul e ok...daca e ok.

Iar eu, personal, imi dramuiesc cu grija simpatia.
Ca la greu vezi fata omului.

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 29, 2017, 10:25:08 AM
Last edit: September 29, 2017, 10:38:33 AM by Martisor-Sobru
 #76

Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic

E simplu.
Uite si tu cate topice sunt cu problemele bancare.
Priveste cum tarile incep sa puna stavila la ghesefturile din domeniul asta (numai China ca ultim exemplu)

De ce?
Tocmai pentru ca e folosit ca vector in afaceri necurate.
Aici e slabiciunea. Aici trebuie sa ne purificam.

Anonimitatea in arealul crypto e una (si valabila) dar cand dai sa iesi in fiat e altceva.
Acolo sunt "legile fiatului".
Dulcea jungla din crypto nu poate sa fie mutata in realitate. Exista consecinte.

Ca au fost prospere invarteli in domeniu? Da. Au fost. Mai sunt.
Insa aia intelepti au stiut si cand sa o coteasca.

Legat de "suma mare": parca nu stiu ce manelist a vrut sa paraseasca SUA cu toti dolarii la el (nici macar nu a distribuit anturajului placinta). E, au fost peste 9999$ la el: a incasat-o.

Iar felicitarile pentru Vlad, da, eu cred ca le merita.
Ca imi doresc BTC afisat la case de schimb langa valute...nu sa devina vector financiar pentru lumea subterana.
Daca totul e corect atunci nu exista decat intarziere pentru dat explicatii...ca asa este "in fiat", explici si laptele supt.

Quote
1. Si daca eu am 5 placi video minez diverse monede, le schimb pe poloniex, bittirex, nova si alte exchangeuri fac si ceva pos = profit, si in 2 ani adun 30 de BTC, cum ar trebuii sa fac dovada provenientei...?

2. Sunt ceva monede care au explodat si de 50x ... daca eu le aveam acolo de 2,3 ani si ma trezesc cu 20-30 BTC..cum facem sa le vand la voi si sa nu ma trezesc cu banii blocati ?

3. Sau daca eu am cumparat acum 3 ani 50 de BTC cash (face to face) de la un baiat de pe forum si vreau acum sa ii vand ce dovada trb sa fac ? chiar nu inteleg, astept ceva detalii..

1. Contul de aici poate sa fie dovada (am invatat impreuna minarea) Facturile de la placile video, facturile de curent. Istoricul cursurilor monedelor, conturile tale de pe schimburi, etc.
2.  Istoricul cursului, adresa ta de mail are confirmari de logare de la schimbul respectiv, istoric de la furnizorul de internet, etc.
3.  Ai sfeclit-o in cazul asta.  Cheesy  Trebuie sa vinzi catinel, dai rudelor sa vanda catinel, etc.

Stiu. Nu este placut.
Ori ne adaptam la noua paradigma, ori abandonam.

Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 10:28:16 AM
 #77

Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)
Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?
Mai ales cand nu stii ce inseamna suma mare.

Comunicatul e semnat "echipa Coinflux", chiar daca alterneaza si cu "Vlad" la unele mesaje.
Felicitari? E chiar asa un motiv de sarbatoare?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic unde gresesc, sint incepator in domeniu dar as vrea sa inteleg, si e clar ca tu ai mai multa experienta.

Ce sa faca oficiul anti-spalare de bani? Deci il trimitem fiecare pe capul celuilalt sa il intrebe de unde a avut bani sa ia crypto?
In primul rand, putea sa fi cumparat 30BTC cu 30$... chiar nu prea inteleg cum privesti tu lucrurile.

atractia crypto este anonimitatea, da. anonimitatea exista doar in tranzactiile BTC. in momentul in care ai facut schimbul in FIAT (in mod legal) a disparut toata anonimitatea. orice exchange iti cere date personale, inclusiv copii dupa buletin. odata ce soliciti FIAT pentru BTC, intri in sfera legalitatii, explicatii, impozit. poti face schimb de btc face to face pentru a ramane anonim.
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 11:01:20 AM
 #78

Iar Vlad (e evident pentru oricine) trebuia sa anunte entitatea respectiva daca vrea sa isi mentina afacerea (ca tu luai banii dar el ramane sa explice "organelor")
Nu e evident pt multa lume, am numarat vreo 4 sau 5 useri pe topicul asta pt care nu e evident, nu vorbi deci in numele altora.

Daca insa e ceva evident, trebuie precizat in FAQ sau Termeni si Conditii.

Despre sume, nu prea inteleg de ce te grabesti sa precizezi tu o suma, hai sa asteptam sa raspunda cel mai in masura, si anume Vlad.
Si sa vedem si legislatia.

Aprecierea ca 30BTC e o carca de bitcoini iar mi se pare cam deplasata, suma mare inseamna pt fiecare altceva.
E un nene in sectiunea Market care zilnic da up la postul lui ca cumpara BTC pana in 40.000 euro, zilnic.

Am o cunostinta care a cumparat mii de ETH la lansare (si mult dupa a fost 1$), deci acum e milionar, acuma chemam DIICOT, Oficiul anti spalare bani etc?
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 29, 2017, 11:02:59 AM
 #79

atractia crypto este anonimitatea, da. anonimitatea exista doar in tranzactiile BTC. in momentul in care ai facut schimbul in FIAT (in mod legal) a disparut toata anonimitatea. orice exchange iti cere date personale, inclusiv copii dupa buletin. odata ce soliciti FIAT pentru BTC, intri in sfera legalitatii, explicatii, impozit. poti face schimb de btc face to face pentru a ramane anonim.
Atentie, nu a facut schimbul.
A depus 30 de BTC din ce am inteles eu si asta a fost suficient ca sa declanseze procedura cu politia
Nu s-a ajuns la fiat
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 29, 2017, 11:06:45 AM
 #80

@bg17aw: Pai ai zis sa dau detalii.
Eu le-am dat cum m-am priceput (suma aia era un exemplu. Nu ai inteles?)

Dar in cele din urma nu conteaza cum se aduna simpatia sau ostilitatea intre noi.
Important este ca se schimba lucrurile.
Ne adaptam sau nu (cat de simpla este platitudinea asta  Cheesy )
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!