Bitcoin Forum
May 05, 2024, 12:19:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 »  All
  Print  
Author Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official]  (Read 40871 times)
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
March 26, 2018, 10:15:33 PM
 #261

A facut cineva vre-un schimb cu noua "reglementare" in contul de EUR?

https://mistertango.com/en/about-us/
https://mistertango.com/lt/

Electronic payment company, din Lithuania, are cineva more info sau experienta?

Multumesc anticipat

E de incredere o banca din Lituania?
1714911550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714911550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714911550
Reply with quote  #2

1714911550
Report to moderator
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714911550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714911550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714911550
Reply with quote  #2

1714911550
Report to moderator
1714911550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714911550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714911550
Reply with quote  #2

1714911550
Report to moderator
1714911550
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714911550

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714911550
Reply with quote  #2

1714911550
Report to moderator
CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
March 27, 2018, 07:30:57 AM
 #262

A facut cineva vre-un schimb cu noua "reglementare" in contul de EUR?

https://mistertango.com/en/about-us/
https://mistertango.com/lt/

Electronic payment company, din Lithuania, are cineva more info sau experienta?

Multumesc anticipat

E de incredere o banca din Lituania?

Mistertango este o institutie de plati si e-money din Lituania si se supune acelorasi reglementari ca si Revolut din Mare Britanie, sau M-PESA din Romania. Banii sunt pastrati la o banca, intr-un safeguarding account.

Ne-ar fi placut sa putem continua sa oferim servicii in RON, dar, din pacate, bancile locale nu mai au usile deschise dupa comunicatul BNR de luna trecuta. Cautam in continuare solutii sa reluam tranzactionarea in RON. Luna viitoare se va vota reglementarea sectorului nostru in Parlamentul European, ma astept sa se mai deschida putin usile dupa acest moment.

Vlad
CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
March 27, 2018, 07:37:02 AM
 #263

Coinflux renunta la tranzactiile cu bancile romanesti si prin lei. Se muta exclusiv pe euro.

Chestia e ca nu au implementat facilitatea de ordine tip limita si nu vad ce avantaj mai au fata de Kraken, unde oricum descarca ordinele si fata de care au implicit un curs mai slab. Un alt aspect neplacut este ca au anuntat la limita aceasta modificare, cu mai putin de doua zile inainte sa se produca. Puteau sa anunte mai din timp, dar probabil nu le convenea cursul crypto de acum doua zile. Azi nu-mi convine mie. Cand te lacomesti, nu castigi nimic, asta credeam ca o stie orice negustor.

Exact la asta ma gandeam si eu cand am primit mailul de la ei...

Optiunea cu ordine de tip limita am mentionat-o si eu mai sus in urma cu ceva timp dar se pare ca nu a existat interes pt implementare, cred ca stiau ca nu va tine mult distractia cu bancile. E destul de aiurea sa pazesti tu cursul in loc sa fie ceva automat.

Kraken le va inghiti business-ul ramas, asta e clar. Oricum multa lume nu il folosea doar din considerentul ordinelor tip limita.

Daca nu era suficient, bancile le-a pus si cruce. Asta e, a fost ok cat a durat, pacat ca dispar din optiunile de exchange si bancile castiga lupta cu monedele virtuale.

Bancile nu vor sa lucreze cu companii care presteaza servicii financiare, dar care nu sunt reglementate. Sunt cateva banci in Europa care au inteles insa despre ce este vorba si deschid conturi. Din fericire se voteaza reglementarile luna viitoare in Parlamentul European si situatia ar trebui sa se imbunatateasca.

Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.

Vlad
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
March 27, 2018, 05:55:11 PM
 #264

Ii cam doare pe ai nostri undeva de ce decide europa.
Eu cred ca asta e o miscare a lui Isarescu de a preveni miscarea criptto sau macar de a o ingreuna fiindca e constient de amploarea pe care o poate lua si asta ar afecta intr-o oarecare masura mediul bancar.

Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
March 27, 2018, 08:06:25 PM
 #265

Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
draqsoru
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 0


View Profile
March 31, 2018, 01:49:43 PM
 #266

Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
Nu ai de ce, nu-si au rostul in piata acum. Piata libera funtioneaza, isi pierd clientii si Coinflux se inchide rapid.

If you want to know how Bitcoin is going to die, google "poker black Friday". The US government had had enough of all the money laundering and Ponzi happening on online poker websites, and shut off their access to banking. It took like 5 minutes. "Can't be regulated" LOL.

CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
April 02, 2018, 07:32:17 AM
 #267

Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.
Nu ai de ce, nu-si au rostul in piata acum. Piata libera funtioneaza, isi pierd clientii si Coinflux se inchide rapid.

If you want to know how Bitcoin is going to die, google "poker black Friday". The US government had had enough of all the money laundering and Ponzi happening on online poker websites, and shut off their access to banking. It took like 5 minutes. "Can't be regulated" LOL.



Pe logica asta ar trebui sa nu mai existe servicii de schimb, doar exchange-uri. Si totusi, Coinbase are 10+ milioane de useri, si sunt mult mai scumpi decat noi.
Nu te ingrijora, chiar daca am trimis banii inapoi clientilor care nu au ales ce sa se intample cu RON din walletul lor (adica am pus clientul pe primul loc, nu buzunarul, ca altii), valoarea EUR echivalent in RON din walleturi este inapoi la nivelurile de dinainte sa returnam RON.

Re ordinele limita, sunt pe roadmap, va anuntam cand devin disponibile.
Vlad, fiti un picut mai harnici legat de acest aspect. E o functie de baza a oricarui exchange. Asa cum sunteti acum, un revanzator Kraken care pune un comision peste cursul de acolo, argumenteaza tu de ce te-as mai alege.


Pretul nu este singura considerenta atunci cand folosesti un serviciu financiar. Avem live chat unde colegii te pot ajuta cu issues care le-ai putea intampina, si nu doar for show ca in alte locuri. Inscrierea pe site e foarte rapida, interfata credem e prietenoasa, plati si incasari SEPA foarte rapide, lipsa unei limite superioare la valoarea tranzactiilor si alte avantaje pentru care clientii continua sa ne aleaga.

Sunt variante foarte ieftine pentru plati SEPA, cateodata chiar mai ieftine decat platile locale, si la fel de rapide. Am efectuat o analiza in aceasta directie, aici sunt rezultatele:

https://blog.coinflux.com/sending-money-to-coinflux-from-romania-the-options-7afd9e6d31d4

Vlad
Tr0tt3r
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
April 03, 2018, 01:06:03 PM
Last edit: April 03, 2018, 01:28:34 PM by Tr0tt3r
 #268

Un prieten a vrut sa depoziteze euro in contul de pe coinflux si a fost refuzat de Transilvania, deoarece nu agreează astfel de plati. A vorbit la BRD si a patit acelasi lucru.
Cu ce banca ar trebui lucrat pentru a pune/scoate bani din crypto, ca vad ca au inceput sa fuga toti de crypto?

Acum am citit de Mistertango pe coinflux. Se aplica si la retrageri?
Pare din ce in ce mai greu sa intri pe piață. Ajungem la nivelul din etnobotanicelor de acum cativa ani...
CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
April 03, 2018, 04:40:42 PM
 #269

Un prieten a vrut sa depoziteze euro in contul de pe coinflux si a fost refuzat de Transilvania, deoarece nu agreează astfel de plati. A vorbit la BRD si a patit acelasi lucru.
Cu ce banca ar trebui lucrat pentru a pune/scoate bani din crypto, ca vad ca au inceput sa fuga toti de crypto?

Acum am citit de Mistertango pe coinflux. Se aplica si la retrageri?
Pare din ce in ce mai greu sa intri pe piață. Ajungem la nivelul din etnobotanicelor de acum cativa ani...

Noi am sugerat asta: https://blog.coinflux.com/when-banks-block-payments-to-digital-currency-exchanges-9d87aa844bae
Merge si la retrageri, da. Bancile vad ca accepta plati de la exchange-uri, doar nu vor sa trimita banii spre exchange-uri.

In afara de BT si BRD nu am auzit sa fie probleme cu refuzarea platilor, incasam normal din ING, Raiffeisen, si multe altele. Credit Europe inteleg ca nu au corespondent pe SEPA, deci nu pot trimite spre noi.

La plati spre clienti nu au fost probleme.
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
April 04, 2018, 04:18:26 PM
 #270

De ce nu faceti plangere la Consiliul Concurentei? E ditamai cartelul aici. Cum se face ca toti v-au inchis usile exact dupa declaratiile lui Mugurel?!
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
April 05, 2018, 04:32:25 PM
 #271

Sunt variante foarte ieftine pentru plati SEPA, cateodata chiar mai ieftine decat platile locale, si la fel de rapide. Am efectuat o analiza in aceasta directie, aici sunt rezultatele: https://blog.coinflux.com/sending-money-to-coinflux-from-romania-the-options-7afd9e6d31d4

Foarte util acest mic ghid.
ihacks
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 0


View Profile
April 05, 2018, 05:03:32 PM
 #272

Imi pare rau sa aud de inchiderea serviciului de exchange crypto-ron oferit de Coinflux. A fost unul dintre cele mai bune, singura solutie ramane LocalBitcoins pentru transferuri de acest gen, dar nu se compara cu ce ofereau cei de la Coinflux. Sper sa se remedieze aceasta situatie...
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
April 06, 2018, 01:06:54 PM
 #273

De ce nu faceti plangere la Consiliul Concurentei? E ditamai cartelul aici. Cum se face ca toti v-au inchis usile exact dupa declaratiile lui Mugurel?!

Ma gândesc ca băncile închid ușile fiindcă este vorba de competiție si, de o afacere noua in branșa financiara... Daca stai sa te gândești, banca doar primește banii in cont, nu face nimic altceva. Ar merge o clarificare pt. ceea ce fac băncile, din ce motiv.
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
April 12, 2018, 05:40:29 PM
 #274

Ma gândesc ca băncile închid ușile fiindcă este vorba de competiție si, de o afacere noua in branșa financiara... Daca stai sa te gândești, banca doar primește banii in cont, nu face nimic altceva. Ar merge o clarificare pt. ceea ce fac băncile, din ce motiv.

Normal ca nu le convine! La transferurile internationale sunt prinsi cu chilotii in vine de cryptomonede.
sNaKeyz0r91
Member
**
Offline Offline

Activity: 131
Merit: 10


View Profile
April 15, 2018, 02:19:32 PM
 #275

Salut Vlad!
V-am folosit de 1 an de zile incontinuu pentru scos fiat din btc si nu as vrea sa ma duc in alta parte, insa este foarte complicat sa continui sa lucrez cu voi.
Am adaugat contul in euro si pentru a putea face withdraw, trebuie sa depun 20euro. Ok, as vrea sa depun, insa este comision 10euro la transferul catre voi... in cazul asta pot bine mersi sa merg la kraken si sa rezolv cu ei, insa as prefera sa aveti posibilitatea sa ii ajutati pe cei care vor sa lucreze cu voi. Daca vrei, putem discuta in privat despre contul meu si istoric ca sa nu crezi ca vorbesc tampenii.
Bafta!
CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
April 16, 2018, 10:33:32 AM
 #276

Salut Vlad!
V-am folosit de 1 an de zile incontinuu pentru scos fiat din btc si nu as vrea sa ma duc in alta parte, insa este foarte complicat sa continui sa lucrez cu voi.
Am adaugat contul in euro si pentru a putea face withdraw, trebuie sa depun 20euro. Ok, as vrea sa depun, insa este comision 10euro la transferul catre voi... in cazul asta pot bine mersi sa merg la kraken si sa rezolv cu ei, insa as prefera sa aveti posibilitatea sa ii ajutati pe cei care vor sa lucreze cu voi. Daca vrei, putem discuta in privat despre contul meu si istoric ca sa nu crezi ca vorbesc tampenii.
Bafta!


Vorbeste te rog cu colegii pe live chat, poti sa le trimiti un extras de cont bancar si pot sa iti confirme contul manual, fara sa faci transfer.

Vlad
ccata
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
April 19, 2018, 12:58:01 PM
 #277

Salut Vlad!
V-am folosit de 1 an de zile incontinuu pentru scos fiat din btc si nu as vrea sa ma duc in alta parte, insa este foarte complicat sa continui sa lucrez cu voi.
Am adaugat contul in euro si pentru a putea face withdraw, trebuie sa depun 20euro. Ok, as vrea sa depun, insa este comision 10euro la transferul catre voi... in cazul asta pot bine mersi sa merg la kraken si sa rezolv cu ei, insa as prefera sa aveti posibilitatea sa ii ajutati pe cei care vor sa lucreze cu voi. Daca vrei, putem discuta in privat despre contul meu si istoric ca sa nu crezi ca vorbesc tampenii.
Bafta!


Intrebare:

Daca am depus deja din contul meu de euro pe coinflux wallet , in momentul cand retrag, din coinflux wallet , sa zicem 100 Euro , cat comision imi ia ca sa ajunga la contul ING?
adica tot 10 Euro ca la depunere?
sNaKeyz0r91
Member
**
Offline Offline

Activity: 131
Merit: 10


View Profile
April 23, 2018, 06:53:08 AM
 #278

Depinde de comisionul bancii la care esti tu. In cazul meu, la ING, comisionul de primire am vazut ca este 0, iar la retragere euro de pe card este 0 daca nu ma insel.

Iar la trimitere, este 0.15% sau minim 50 lei.
CoinFlux
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
June 08, 2018, 01:55:10 PM
 #279

Va asteptam la meetup la Cluj joi!

Detalii: https://blog.coinflux.com/the-first-coinflux-meetup-in-cluj-napoca-86cbe123f96a
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
June 10, 2018, 04:55:17 PM
 #280

O imbunatatire simpla pentru platforma ar fi aceea de a putea exporta istoricul confirmarilor (fisierele PDF) si in limba romana. Utilitatea acestor confirmari este aceea de a putea, eventual, sa arati fiscului istoricul tranzactiilor. Iar fiscul roman solicita ca orice document in limba straina sa fie tradus legalizat. Ar fi o cheltuiala inutila, din moment ce CoinFlux este o companie romaneasca si cu sediul in Romania.
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!