Bitcoin Forum
May 22, 2024, 10:19:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  
Author Topic: Allah var mı yok mu ?  (Read 4597 times)
sealofsun (OP)
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
October 02, 2016, 12:29:37 PM

Allah varsa görenler var mı?
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 02, 2016, 01:19:07 PM

Eben
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
October 02, 2016, 01:24:39 PM

Hmmm Bitcoin forumu. Hemen bir dinî soru sorayım da ortalık karışsın, hem post kasmış olurum, hızlıca rütbe atlarım ohh
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:30:59 PM

Hmmm Bitcoin forumu. Hemen bir dinî soru sorayım da ortalık karışsın, hem post kasmış olurum, hızlıca rütbe atlarım ohh
Konu dışı bölümü olduğu için sordum ortalığı karıştırma amacım yok.
Var mı yok mu? varsa gören var mı?
Yoksa olan birşeye nasıl yok diyebiliyor insanlar?
Ummbrl
Full Member

Activity: 154
Merit: 100

View Profile
October 02, 2016, 01:33:40 PM

Rütbe hemen atlamaz. Her 2 haftada 14 activity geliyor.

ALLAH'a şükürler olsun.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
October 02, 2016, 01:33:56 PM

https://www.youtube.com/watch?v=YEp5zudZ_og
İki gözüm kadar eminim sen yoksun
Var mısın yoksun x 2
İki gözüm eminim sen yoksun
Var mısın yoksun x 2
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:39:35 PM

Rütbe hemen atlamaz. Her 2 haftada 14 activity geliyor.
Rütbe için yazmıyorum zaten 360saniyede bir mesaj atabiliyorum. OO hemen hero member olayım da imzadan köşeyi döneyim gibi bir niyetim yok. O yüzden yeni üyeleri lütfen dışlamayın full member olmak bile 4 ay sürüyor.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:50:15 PM

Eben
Ebeniz mi görmüş anlamadım ?
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
October 02, 2016, 02:05:37 PM

Açsınlar böyle konular ignore listeme dahil edecek insan bulamıyorum sonra Cheesy

İtinayla Eklendin Cheesy
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 02:35:47 PM

Açsınlar böyle konular ignore listeme dahil edecek insan bulamıyorum sonra Cheesy

İtinayla Eklendin Cheesy
Selam mesut. Bir hesap dikkatimi çekti senin tanıdık falan mı yoksa senin fake hesap mı?
mmmtr
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:11:57 PM

Bide insan düşünen varlıktır derlerdi ya ha işte seni o kategoriden saymamalılarmış Cheesy
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 02, 2016, 06:23:28 PM

Allah var. Tartışmaya gerek bile yok.

Ahzab suresi 50. ayet:

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

ALLAH'a şükürler olsun.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:24:51 PM

Allah var. Tartışmaya gerek bile yok.

Ahzab suresi 50. ayet:

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
Bu benim her cuma namazında okuduğum ilk ayettir. Peki siz allahı gördünüz mü ?
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
October 02, 2016, 06:34:53 PM

Bide insan düşünen varlıktır derlerdi ya ha işte seni o kategoriden saymamalılarmış Cheesy

Konudan bağımsız olarak, Allah'ın varlığından şüphe eden insan düşünmeyen insan mı oluyor? Buradaki önermenizin yönünü inanın anlayamadım.

Konu için, konu güzel bir konu. Keşke "eben" gibi cevaplar verileceğine mantıklı taraflar ile tartışılsa.
Defloration
Sr. Member

Activity: 448

View Profile
October 02, 2016, 06:39:19 PM

Lütfen forumda insanların inançları hakkında alaycı konular açmayınız. Allah tabikide var görünsede görünmesede.
Bunlarda allahın varlığıyla ilgili sevdiğim ayetler.

tevbe suresi / 5. ayet:
haram aylar çıkınca bu allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

nisa suresi 3. ayet
eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:47:11 PM

Konudan bağımsız olarak, Allah'ın varlığından şüphe eden insan düşünmeyen insan mı oluyor? Buradaki önermenizin yönünü inanın anlayamadım.

Konu için, konu güzel bir konu. Keşke "eben" gibi cevaplar verileceğine mantıklı taraflar ile tartışılsa.
Teşekkürler düşüncelerimi yazmışsınız. Forumun sert bir yapısı var anlamış değilim mesaj sayısı az olan üyelere kötü davranıyorlar.
Oysaki ben gayet de merak edilen bir soru sordum. Allah var mı yok mu? İnsanlar ölüp dirilebiliyor Ameliyat masasında 10dk kalbi durup tekrar hayata dönebiliyor bu dirilen insanlar değişik şeyler görüyor ölmüş yakınlarını görüyor. Bende aramızda öyle biri vardır diye meraktan sorayım dedim veya belki direkt yüz yüze allahı gören vardır olamaz mı.
Sonuçta çoğu kişi allah var diyor ee gördünüz mü merak ediyorum nasıl birşey bu allah?
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
October 02, 2016, 07:30:13 PM

Yıl olmuş 2016 hala sorgulama kafası primat kafası
Tanrıyı kim yarattı? hani nerede? hepsinden öte tanrıyı semavi dinlerdeki sıfatıyla sorguluyorsunuz.
Ne demiş cariye demiş ne demiş tomurcuk memeler demiş tamam konu kapandı tanrıyı uydurmuşlar bitti çünkü dinlerde öyle yazıyor.
Bu kadar mı basıyor bu insanların kafası bu nasıl sorgulama neyin sorgulaması?

Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
October 02, 2016, 07:43:46 PM

Ne var Ne'de yok diyebiliriz. Bunun tartışması bile olmaz.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
October 02, 2016, 07:55:47 PM

Herkesin inancı kendine arkadaşın bu soruyu sormasını yadırgamamak lazım belki birşeyleri sorgulamaya ihtiyacı var bence eğer şüphesi varsa sorgulayıp inanmak en doğrusu
Benim bu konudaki inancım evrende herşeyin bir sistemi var ve hepsinde bir zekanın varlığını görüyoruz bunun tek başına olması imkansız bu yüzden bir yaradanın varlığına inanıyorum
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 02, 2016, 11:08:39 PM

bu muazzam düzenin rastgele oluşması, bir fırtına sonucu çok spesifik airbus uçağının rastgele oluşması gibi bir şey olduğu için bir yaratıcı olduğu kesin. fakat inen kitaplardan günümüze doğru görünene bakacak olursak dinlerin gerçek mi uydurma mı olduğunu, hangisinin gerçek, hangisinin saçmalıklar ile dolu olduğunu tartışmak daha mantıklı olur, bunu da tartışabilmek için bir insanın ömrü boyunca gelmiş geçmiş tüm dinleri araştırması ve karşılaştırması gerekir ki bu forumda o kadar dinler üzerine master yapmış birinin olduğunu düşünmüyorum. Bir çoğumuz, ebeveynlerimizin bizlere öğrettiği ve yaşadığımız coğrafyada kabul gören islam dinini pek de araştırmadan benimsemiş bireyler olarak, çocukluğumuzdan beri günah, cehennem, cennet kavramları beynimize işlenmiştir. Genelde sarıklı, sakallı, yaşlı kişilerin, ciddi mizaçları ve pek cami ile işi olmayan kişilerin cenazeden cenazeye camiye uğramaları ya da ölen birinin başında yahut mezarlıkta okunan kuranı dinlemek, islamiyet ile pek ilgili olmayan kişilerin korkarak daha da uzaklaşmalarına sebep oluyor. Eğer bahsedildiği gibi hayat bir sınav ise:
1- Sınavda şartlar eşit olmalı.
2- Sınava girip girmemek benim elimde olmalı.
----
1- Sınavda gördüğümüz şartlar bize göre eşit görünmeyebilir, belki eksiklik ya da kusurlar diğer tarafta fazla puan yazabilir.
2- Sınava girip girmemek zaten benim elimde? (Cennet/Cehennem-İnanıp/İnanmamak)
----

İş felsefeye döküldüğünde ne sorular biter ne cevaplar.
Benim tavsiyem islamı yaşamasak bile en azından Allah'ın varlığını kabul etmek ki yarın hayatımız sona erdiğinde eğer Allah var ise ibadet yapmasak bile "ben sana inandım" bari diyebilmek gerek. Varsa affedilme ihtimalin var, yoksa zaten yok olup gideceksin bir kaybın yok, peki varsa ve olmadığını iddia edip onunla dalga geçmişsen sıçtın ya Smiley     
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 02, 2016, 11:26:35 PM

Ben dediklerinizde fahiş bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Evreni, sonsuzluğu, milyarlarca yıldızı, galaksiyi var etmiş bir varlık; tüm bunların yanında denizde kum tanesi bile olamayacak hayatları, kendilerince yarattığı ahlak kurallarıyla insanları "sınamak" için yaratmış ve üstüne üstük de öldükten sonra mahkemeye çıkarmış gibi "soracakmış". Size de çok saçma gelmiyor mu? Ben şahsen var olan elektronları manipüle ederek evren görüntüsüne sokan enerjinin tek bilinç olduğuna inanıyorum. Tek mantıklı yolu bu gibi geliyor.

Bunun dışında evrensel olduğunu, hiç bir zamana ait olmadığını, varoluşun ve evrenin sırrını barındırdığını iddia eden kutsal kitapların; indikleri dönemlerdeki insanların sosyal hayatlarına saçma sapan düzenlemeler getirmiş olmasına inanamıyorum. Bu kitapları gönderenin insanlığın çok kısa bir süre sonra ilerleyeceğini, bu tarz sosyal kuralların ancak ve ancak saçmalıktan ibaret olabileceğini bilmediğine inanamıyorum. O vakit karşıma şu sonuç çıkıyor. Ya bu kitaplar hepten saçmalık ya da benim üstte düşündüğüm gibi sonuçlara varan, hatta bunun ötesini görmeye başlayan kişilerin dışavurumu. Sonrası ise ciğeri beş para etmeyen toplulukların değiştirerek, ekleyerek, çıkararak ortaya çıkardığı, yetmeyip üzerine İslam'dan örnek vermek gerekirse sünnet, hadis-i şerif gibi daha da saçmalıkları eklediği bir safsata çorbası.
sokusimafuckusima
Sr. Member

Activity: 308

View Profile
October 02, 2016, 11:39:53 PM

yokum diyooor

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
CryptoTalk.org| 
MAKE POSTS AND EARN BTC!
🏆
Defloration
Sr. Member

View Profile
October 03, 2016, 12:19:44 AM

Beyler dünya türkiye ve diğer müslüman hristiyan ülkelerden ibaret değil. Allaha inanmayan milyonlar belki milyarlarca insan var. İneğe taşa heykele putlara tapanlar var. Onlar en çok dindarım diyeninizden bile dindarlar peki onlar allahı var kabul etmedikleri için cehennememi gidecekler? tabikide hayır.
Dinler bence 400-500lü yıllarda yamyam tabir edilen insanlığın kural adalet eşitlik olmayan bir ırkın başına getirilen saçma sapan inançlardır ve yazılardır.
Bu forumdaki inanmayan kitlenin fazlalık olması mantıklı insanlardan oluşmasıdır. Nasıl para kazanacağını bilen kafasını kullanan, el becerisi bilgisayar becerisi süper ve parasını nasıl değerlendireceğini bilen kişilerden oluşan bir kitle, kesinlikle türkçe forum olarak türkiyenin en kaliteli insanları burada.
Bu insanlara bir sorum var, Hz.Musa asasını denize bi vuruyor deniz ikiye ayrılıyor. Gözünüzü seveyim bunu anaokulundaki çocuğa söylesek ağzındaki püskevütü yüzümüze püskürtür gülerken.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
October 03, 2016, 12:25:46 AM

cevab soruyu soranda gizli zaten. göz görmezse gönül katlanır derler. önemli olan sen var mısın yok musun.. var isen neredesin !!

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
gorkem
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
October 03, 2016, 01:22:02 PM

bır yaratan var ama allh mı bılınmez Cheesy Cheesy
Bonzai
Sr. Member

Activity: 350

Presale Starts on 30th of November

View Profile
October 03, 2016, 02:07:35 PM

Allah var ya da yok bilemeyiz.  Bu sadece bir inanç meselesi.  Allahın varlığına inanmak insanı psikolojik olarak rahatlatır.  Çünkü o zaman hayatın anlamını sorgulamak zorunda kalmaz.  Zaten hayatın anlamı ve kim olduğu dinler tarafından ona söylenmiştir kafa yormasina gerek yoktur. Diğer taraftan Allahın varlığına inanmayan kişi kim olduğunu ve hayatın anlamını çözmek zorundadır.  Hayatın anlamı doğuştan itibaren size ogretilecek kadar basit olamaz. Bir şeyi çok kolay elde ediyorsan onda mutlaka bi terslik vardır.  Bence tüm insanlar inanmak yerine sorgulamayi tercih etmeli.  İnanmak işin kolayina kacmaktir.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 03, 2016, 02:17:49 PM

Allah var ya da yok bilemeyiz.  Bu sadece bir inanç meselesi.  Allahın varlığına inanmak insanı psikolojik olarak rahatlatır.  Çünkü o zaman hayatın anlamını sorgulamak zorunda kalmaz.  Zaten hayatın anlamı ve kim olduğu dinler tarafından ona söylenmiştir kafa yormasina gerek yoktur. Diğer taraftan Allahın varlığına inanmayan kişi kim olduğunu ve hayatın anlamını çözmek zorundadır.  Hayatın anlamı doğuştan itibaren size ogretilecek kadar basit olamaz. Bir şeyi çok kolay elde ediyorsan onda mutlaka bi terslik vardır.  Bence tüm insanlar inanmak yerine sorgulamayi tercih etmeli.  İnanmak işin kolayina kacmaktir.

Bonzai kardesim goruyorum ki dumandan uzak kalmissin. Bak takilmayinca ne guzel, ne mantikli seyler yazabiliyorsun. Ustelik Turkce'yi dahi dogru kullanabiliyorsun. Seni cani gonulden tebrik ediyor, bu tarz illetlerden sagligin ve sihhatin adina uzak durmani diliyorum. Dediklerine de katiliyorum.
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 03, 2016, 02:20:47 PM

ALLAH VARDIR!

Muhammed suresi 4. ayet:
Savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman hemen boyunlarını vurun. Nihayet onlara üstün geldiğiniz zaman bağı sıkı bağlayıp esir alın. Sonra harp ağırlıklarını atıp, savaş bitince de onları ya karşılıksız olarak, ya da fidye ile salıverin. Allah'ın emri budur. Eğer Allah dileseydi onlardan başka türlü de intikam alırdı. Fakat böyle olması sizi birbirinizle denemek içindir. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmaz.

ALLAH'a şükürler olsun.
rikudou
Hero Member

Merit: 500

Alenktrik Teknikeri

View Profile
October 03, 2016, 05:50:29 PM

Ya şöyle konular açıpta kimsenin moralini bozmayın herkezin inancı kendine ne diye böyle sorularla insanların kafasını bulandırıyosunuz sahsen ben bu soruyu bile sormaya korkarım...

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
redhack
Legendary
*

Activity: 1859
Merit: 1015

View Profile
October 03, 2016, 05:52:45 PM

Ya şöyle konular açıpta kimsenin moralini bozmayın herkezin inancı kendine ne diye böyle sorularla insanların kafasını bulandırıyosunuz sahsen ben bu soruyu bile sormaya korkarım...

Sen korkarsın başkası korkmaz. Tartışmaya katılmak istemiyorsan konuya bakmazsın bu kadar basit. Ben de aynı kişiye ait olan bu yeni birkaç üyeliğin forumu trollemeye geldiğini düşünüyorum ancak onların konularına yazmamak ve görmezden gelmek en doğru çözüm olarak görünüyor.
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 03, 2016, 06:00:05 PM

Sen korkarsın başkası korkmaz. Tartışmaya katılmak istemiyorsan konuya bakmazsın bu kadar basit. Ben de aynı kişiye ait olan bu yeni birkaç üyeliğin forumu trollemeye geldiğini düşünüyorum ancak onların konularına yazmamak ve görmezden gelmek en doğru çözüm olarak görünüyor.
Benden bahsediyorsan bu konu bana ait değil.

ALLAH'a şükürler olsun.
Defloration
Sr. Member

View Profile
October 03, 2016, 10:33:37 PM

Bu konuda korkacak birşey yok beyefendiler. Konuyu açan kişi allahın varlığını doğrulamak istemiş. Belli ki inanmakta zorluk yaşıyor ve arayış içine girmiş. Ben allahı gördüm bizzat karşılıklı oturup konuştuk. Konuyu açan kişi sana sesleniyorum kesinlikle allah var kalbimizde yaşamıyor fiziksel olarak var. Ona inanmalısın. Allahın varlığından birçok kanıt daha;

Ey Peygamber! Karılarını hoşnut edeceksin diye, Tanrı’nın sana helal kıldığını neden haram yaparsın?..” (Tahrim Suresi,1.ayet)
Hikayesi: Hafsa Olayı

Muhammed, karıları arasında huzursuzluk ve kıskançlığa yol açtığı için, cinsel ilişkiyi sıraya sokmuştu. Bir gün, sıra karılarından Hafsa’dayken, ilişkide bulunmak amacıyla odasına gider, fakat Hafsa’yı bulamaz. O sırada cariyelerinden Marya ile karşılaşır. Bunun üzerine Marya’yı Hafsa’nın yatağına yatırıp onunla ilişkiye girer. O sırada Hafsa içeri girer ve ikisini yakalar. “Ey Tanrının elçisi! Beni aşağıladın. Benim günümde, benim sıramda, benim yatağımda bir cariyeyle yatıyorsun!” diyerek tepkisini dile getirir Hafsa. Bunun üzerine Muhammed “Vallahi billahi Marya ile bir daha yatmayacağım” diye yemin eder ve olay kapanır.
(Taberi, Camiu’l Beyan,28/102)

Fakat Muhammed, yemininden pişmanlık duymuş olsa gerek ki, hemen ilgili vahiy gelmiştir:

Muhammed, çok karısı olduğu için; karıları arasında kıskançlık olmaması için onlarla cinsel ilişkilerini sıraya koymuştu. Fakat bu durumdan da pek memnun değildi. Çünkü karıları içinde yaşlı olanlar olduğu gibi, bazı eşleriyle de, daha fazla birlikte olmak istiyordu. Muhammed’in her isteği olduğunda geldiği gibi, bu durumda da bir vahiy geldi ve Muhammed'in cinsel ilişki sırasını Muhammed'in istediği şekilde düzenledi.

nasituygun
Legendary
*

Activity: 952
Merit: 1006

View Profile WWW
October 04, 2016, 05:49:13 AM

Senin beynin varmı varsa gören biri bana açıklasında senin beynin olduğuna inanayım

▄▄███████████▄▄
     ▄██▀▀           ▀▀██▄
   ▄█▀   ▄▄█████████▄▄   ▀█▄
  █▀  ▄███████▌ █▌ █████▄  ▀█
 █▀  ██  ██         ▀█████  ▀█
▐█  ██▀▀█████   ▄▄▄   █████  █▌
█▌ ▐██▄▄████▌  ████   █████▌ ▐█
█  ███  ████        ▄███████  █
█▌ ▐█▀▀████▌   ▄▄▄  ▀██████▌ ▐█
▐█  █▄▄████   ████   ▐█████  █▌
 █▄  ████           ▄█████  ▄█
  █▄  ▀████  ███  ██████▀  ▄█
   ▀█▄   ▀▀█████████▀▀   ▄█▀
     ▀██▄▄           ▄▄██▀
        ▀▀███████████▀▀
bitcore.
...The Future Is Now...
▄▄▄▄▄▄▄▄    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄     ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
                 ▄▄██
 ▄██████████████████████▄
█▀         ▄▄██▀▀   ██  ▀█
█▄     ▄▄██▀▀        ██  █
█▀█████████████████████████▄
█                          ▀█
█                           █
█              ▄████▄       █
█             ██▀  ▀██      █
█            ▐█▌    ▐████████
█             ██▄  ▄██      █
█              ▀████▀       █
█                           █
█▄                         ▄█
 ▀█████████████████████████▀
.
iOs
Android

██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████
        ██
██████
        ██
        ██████

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███               ███
▐██   ▐█▄   ▄███▄   ██▌
██▌    ███▄██████▀  ▐██
██▌    ▐████████    ▐██
▐██     ▐██████     ██▌
 ███   ▀█████▀     ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███       ▄███    ███
▐██       █████     ██▌
██▌       ███       ▐██
██▌     ███████     ▐██
▐██       ███       ██▌
 ███      ███      ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀

▄▄█████████▄▄
   ▄███▀▀     ▀▀███▄
  ███             ███
 ███         ▄▄█▌  ███
▐██      ▄▄█████    ██▌
██▌   ▄████████     ▐██
██▌  ▐████████      ▐██
▐██    ▀▀████       ██▌
 ███     ▀██       ███
  ███             ███
   ▀███▄▄     ▄▄███▀
     ▀▀█████████▀▀
Website
ANN
Block Explorer
Defloration
Sr. Member

View Profile
October 04, 2016, 10:07:52 AM

Senin beynin varmı varsa gören biri bana açıklasında senin beynin olduğuna inanayım
Nasituygun adlı hero member hesabı satın alıp burada şekil yapmak kolay tabi kardeşim. Senide takipteyim başarılar Smiley
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
October 04, 2016, 11:25:59 AM

Var yada yok (Var tabikide lan çarptırttırma şimdi bizi Cheesy ) naabıcan onu de bi hele Cheesy

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.

████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
gorkem
Hero Member

View Profile
October 04, 2016, 11:00:52 PM

adam soru sormus nıye zoruna gıdıyor kı Huh varsa bu neden den var de yoksa yok de bu kadar basıt yada kanıt goster Cheesy Cheesy
mmmtr
Sr. Member

View Profile
October 05, 2016, 07:31:46 AM

adam soru sormus nıye zoruna gıdıyor kı Huh varsa bu neden den var de yoksa yok de bu kadar basıt yada kanıt goster Cheesy Cheesy

Adamda soruya soruyla karşılık vermiş hocam işte ne gocunuyosun Cheesy
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
October 05, 2016, 07:51:00 AM

Önce Darwin konusu şimdide bu konu sürekli yükseltiyorsunuz çitayı forum ahalisi Cheesy

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.

████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
Penguen
Hero Member

View Profile
October 05, 2016, 10:50:55 AM

Forumda inanların da olması güzel. İnandırmaya çalışmaya gerek yok başımız sıkışınca ister istemez inanan da inanmayan da ona sığınıyor. Hatta şeytan bile  Wink
İnanmak isteyen kendine baktı mı görür. Beynini görmesi yada görmemesi önemli değil. Gözünü kör oldu mu ona görme yeteneğini verebilecek bir sistem var mı? Hala mucizemi arıyorlar çevrelerine bir baksınlar; hiç bir yerde bir çatlak görebilecekler mi? Yada uygunsuz bir şey bulabilecekler mi? Sadece bu dünya hayatı olduğuna inan insan ; maalesef zavallı bir beşerdir. Beşer yaşayan demektir; oysa biz sadece bir beşer değiliz. Lütfen onun farkına varın ve ona göre davranın.

Saygılar.
forbidden
Hero Member

View Profile
October 05, 2016, 07:32:49 PM

Ben dediklerinizde fahiş bir mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Evreni, sonsuzluğu, milyarlarca yıldızı, galaksiyi var etmiş bir varlık; tüm bunların yanında denizde kum tanesi bile olamayacak hayatları, kendilerince yarattığı ahlak kurallarıyla insanları "sınamak" için yaratmış ve üstüne üstük de öldükten sonra mahkemeye çıkarmış gibi "soracakmış". Size de çok saçma gelmiyor mu? Ben şahsen var olan elektronları manipüle ederek evren görüntüsüne sokan enerjinin tek bilinç olduğuna inanıyorum. Tek mantıklı yolu bu gibi geliyor.

Bunun dışında evrensel olduğunu, hiç bir zamana ait olmadığını, varoluşun ve evrenin sırrını barındırdığını iddia eden kutsal kitapların; indikleri dönemlerdeki insanların sosyal hayatlarına saçma sapan düzenlemeler getirmiş olmasına inanamıyorum. Bu kitapları gönderenin insanlığın çok kısa bir süre sonra ilerleyeceğini, bu tarz sosyal kuralların ancak ve ancak saçmalıktan ibaret olabileceğini bilmediğine inanamıyorum. O vakit karşıma şu sonuç çıkıyor. Ya bu kitaplar hepten saçmalık ya da benim üstte düşündüğüm gibi sonuçlara varan, hatta bunun ötesini görmeye başlayan kişilerin dışavurumu. Sonrası ise ciğeri beş para etmeyen toplulukların değiştirerek, ekleyerek, çıkararak ortaya çıkardığı, yetmeyip üzerine İslam'dan örnek vermek gerekirse sünnet, hadis-i şerif gibi daha da saçmalıkları eklediği bir safsata çorbası.

Mantık hatası yapmıyorum götümü garantiye almaya çalışıyorum, inanmayanlara da bunu öneriyorum.
Yoksa islamın 5 şartını kabul etmeyen/uygulamayan birinin teoride cennete giremeyeceği söylense de, söyleyenleri skime takmayarak Allah'ın "en bağışlayıcı" olma özelliğine güvenerek "Evet sana inandım fakat ibadetlerimi yerine getirmedim" diyebilmeyi istiyorum, bu bana ya da sana ne kaybettirir? Şunu diyebilirsin bana, saçmalıyorsun sadece inanarak cennete gidebileceğini mi sanıyorsun? Evet, eğer Allah varsa ona inandığım için beni affedeceğine inanıyorum. İnanman için BTC istemiyor, ibadet yapmak zorunda da değilsin, red etmenin size faydası ne olabilir benim de ateistlerde merak ettiğim budur.. İbadet yapmayan ya da inanmayan bir insan bile bazen çaresiz kaldığında Allah'tan yardım istemiştir. Bunu yaşamadıysanız başınızdan büyük bir olay geçmemiştir muhtemelen, örneğin büyük bir kalp ameliyatına girerken işlerin iyi gitmesi için yardım isterken, başa çıkamadığınız bir düşmanın belasını bulması için de yardım dilenebilir. Ayrıca olmayan bir şeyin de konusu olmaz neden iPhone 89'un muhabbeti dönmüyor forumda Smiley
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 05, 2016, 08:44:06 PM

Mantık hatası yapmıyorum götümü garantiye almaya çalışıyorum, inanmayanlara da bunu öneriyorum.
Yoksa islamın 5 şartını kabul etmeyen/uygulamayan birinin teoride cennete giremeyeceği söylense de, söyleyenleri skime takmayarak Allah'ın "en bağışlayıcı" olma özelliğine güvenerek "Evet sana inandım fakat ibadetlerimi yerine getirmedim" diyebilmeyi istiyorum, bu bana ya da sana ne kaybettirir? Şunu diyebilirsin bana, saçmalıyorsun sadece inanarak cennete gidebileceğini mi sanıyorsun? Evet, eğer Allah varsa ona inandığım için beni affedeceğine inanıyorum. İnanman için BTC istemiyor, ibadet yapmak zorunda da değilsin, red etmenin size faydası ne olabilir benim de ateistlerde merak ettiğim budur.. İbadet yapmayan ya da inanmayan bir insan bile bazen çaresiz kaldığında Allah'tan yardım istemiştir. Bunu yaşamadıysanız başınızdan büyük bir olay geçmemiştir muhtemelen, örneğin büyük bir kalp ameliyatına girerken işlerin iyi gitmesi için yardım isterken, başa çıkamadığınız bir düşmanın belasını bulması için de yardım dilenebilir. Ayrıca olmayan bir şeyin de konusu olmaz neden iPhone 89'un muhabbeti dönmüyor forumda Smiley

Abicim çok temiz önerme sıçmışsın. Tebrik ediyorum.

Öncelikle ben ateist değilim, eğer yazdıklarımdan bunu çıkardıysan tekrar okumanı öneririm. Ayrıca yazdıklarımda gayet açık bir şekilde var eden hakkındaki görüşümü açıkladım. Herhalde bu görüşlere sahipken, cennet cehennem gibi benim dine sonradan eklendiğine inandığım, ikisi de fazlasıyla zaten yaşarken mevcut olan kavramları da abes bulduğumu anlamış olman lazım.

Sizin yaptığınız klasik şark kurnazlığı. Zaten katolik inancı ile affeden, yargılayan Allah inancı tıpkı Olympos dağında Hades'le kavga eden kişileştirilmiş tanrı inançları. Sizi insan gibi düşünen Allah'tan, Allah gibi düşünen insanlığa davet ediyorum. Wink
utkuy
Sr. Member

Helena Helena!

View Profile
October 05, 2016, 09:35:12 PM

Abicim çok temiz önerme sıçmışsın. Tebrik ediyorum.

Öncelikle ben ateist değilim, eğer yazdıklarımdan bunu çıkardıysan tekrar okumanı öneririm. Ayrıca yazdıklarımda gayet açık bir şekilde var eden hakkındaki görüşümü açıkladım. Herhalde bu görüşlere sahipken, cennet cehennem gibi benim dine sonradan eklendiğine inandığım, ikisi de fazlasıyla zaten yaşarken mevcut olan kavramları da abes bulduğumu anlamış olman lazım.

Sizin yaptığınız klasik şark kurnazlığı. Zaten katolik inancı ile affeden, yargılayan Allah inancı tıpkı Olympos dağında Hades'le kavga eden kişileştirilmiş tanrı inançları. Sizi insan gibi düşünen Allah'tan, Allah gibi düşünen insanlığa davet ediyorum. Wink

İki arkadaşa da Hak veriyorum. lakin birbirinizi anlamaya çalışmaktan çok önyargılarla veya nefret, öfke gibi duygusal hareketlerle  hiç kimseye bişey kazandırmaz, çabalarsa boşa gider.

Evvela müslümanım diyen kişinin,en azından müslüman olmayan birine dinini anlatabilecek kadar bilgi sahibi olması gerekir.
Peygamberin 'nefret ettirmeyin, sevdirin' hadisini hatırlatırım.

Öncelikle sizleri analitik mantık düzeyinde düşünmeye davet ediyorum samimi olarak..
isteyen arkadaşın da samimi olarak sorularına cevap vermeye çalışırım.
Matematikte olmayana ergi yöntemi uygulanır.
Varsayalim ki ben inandım ona göre bir hayat yaşadım sen inanmadın kendince bir hayat yaşadın
1 ikimiz de öldük 'yok ise ' ben ödül almadım sen ceza almadın
2 ikimiz de öldük  bu ihtimalde de yok varsayalım gene ben ödül almadım sen ceza almadın
3 ikimiz de öldük  bu ihtimalde de yok sayabiliriz gene aynısı..
4 ikimiz de öldük şimdi varsa işte o zaman sen yandın..

arkadaşın da bahsettiği böyle birşey sanırım..
olasılık hesabına göre milyonda bir ihtimal dahilinde de olsa böyle bir olasılık var. ona göre iyi düşünüp taşınmak lazım gelir.

Ancak Allah, Rab, Tanrı adına ne dersek diyelim. Allah kavramımız ne olursa olsun. vicdanen vardığımız sonucun başka sebep ve sonuçlar yaratacağını akıldan çıkarmamak gerekir.

sevgi ve saygıyla..

THE BEST IN SPACE
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
▀▀███
▀▀████
▀████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀

▀██
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
JOIN NOW
.
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 05, 2016, 09:43:47 PM

Hocam samimi mesajın için öncelikle teşekkür ediyorum. Ancak ben yine de sizin hesabınızda da mantık hatası olduğunu düşünüyorum. Sizce evreni var etmiş, sonsuzluk kavramına kadir bir varlığın, insanların inancına ihtiyacı var mı? Onları yargılamaya, ağızlara sakız olmuş şekilde "sınamaya" ihtiyacı var mı? Ne kadar saçma bir mantık bu. Benim reddettiğim husus bu. İnsan özellikleri veriyoruz, insana indirgiyoruz ama aynı zamanda evreni var ettiğine inanıyoruz.

Ben bahsettiğim gibi, bugün bilinen anlamda şekillenmiş olan birçok ibadetin, geleneğin ve hatta cennet - cehennem kavramanın, dinin gücünü gören manüpülatörler tarafından ortaya atıldığına inanıyorum. Peygamberlerin tek varlığın bilincine varmış, evreni perdeleri kalkmış şekilde gören, kendisini o tek varlığın parçası kabul etmiş kişiler olduğunu, onların döneminden hemen sonra yaşayanların ise bunları değiştirdiğine inanıyorum. Zira bir yaratan ya da benim söylemeyi uygun gördüğüm gibi var eden varsa ancak böyle olabilir; benim mantığıma göre.

Son derece kafama göre ve günlük hayatta dinden arınmış yaşıyorum. Ancak aynı zamanda özgür irade olmadığına ve her şeyin "kader" olduğuna inanıyorum. Bunu da belirteyim.
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 05, 2016, 10:07:01 PM

Yanlış yapıyorsunuz. Allah'ın varlığını sorguluyorsunuz. Allah zaten var. Akıllı bir insan Allah'ın olduğunu bilir. Ben de ateist idim ama bu ayeti gördükten sonra müslüman oldum.

Ahzab süresi 50. ayet

Ey peygamber, Biz, özellikle sana şunları helal kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden sahibi bulunduğun cariyeyi, amcanın kızlarından, halalarının kızlarından, dayının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle birlikte hicret etmiş olanları; bir de inanan bir kadın eğer kendisini peygambere bağışlar da, peygamber de onunla evlenmek isterse onu, sadece sana, diğer mü'minlere değil. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neleri farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar, sana bir darlık olmaması içindir. Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

ALLAH'a şükürler olsun.
mutlu
Member
**

Activity: 62
Merit: 10

View Profile
October 06, 2016, 11:21:13 AM

Çarpılcanız töbe est.
gorkem
Hero Member

View Profile
October 06, 2016, 01:02:18 PM

Çarpılcanız töbe est.
hıc carpılan gordun mu ? ana avrat sovenler bıle carpilmıyor rahat ol dostum olmaz bsey Cheesy Cheesy
utkuy
Sr. Member

Helena Helena!

View Profile
October 06, 2016, 06:48:42 PM

Çarpılcanız töbe est.
hıc carpılan gordun mu ? ana avrat sovenler bıle carpilmıyor rahat ol dostum olmaz bsey Cheesy Cheesy

Kuldur hasan dedem Kuldur Elif Hakka giden yoldur..

Hakk intikamın kul eli ile alır, ilm-i ledün bilmeyen onu kul etti sanır..

THE BEST IN SPACE
PROTOCOL ON BSC
▀██
▀▀███
▀▀████
▀████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀

▀██
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
JOIN NOW
.
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
Bitcocoin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 271

View Profile
October 06, 2016, 11:46:01 PM

Çarpılcanız töbe est.
Selam ben çarpılmıştım çok küçükken prizden. O zaman allah elektrik gücüne mi sahip yoksa elektrik allah mı?
peteycamey
Legendary
*

Activity: 1184
Merit: 1017

View Profile WWW
October 07, 2016, 01:53:49 AM

bilimsel düşünce metodunda 3 temel ilke var.

1. gözlemlenebilir olması
2. yanlışlanabilir olması (Karl Popper sağolsun)
3. tekrarlanabilir olması

Mitolojik bir arap tanrısı olan "allah" bu üç ilkeye uymadığı için bilimsel düşünce metodunu benimsemiş kişiler tarafından mecburen yok varsayılır.

bütün varlıkların var oldukları ispatlanana kadar varsayılan (default) değeri yokluktur.

herhangi bir olgunun yokluğu ispatlanamaz, sadece varlık ispatlanır.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 07, 2016, 04:26:06 AM

Seninkisi su hesap olmus.

1929 Büyük Bunalımı yıllarında neredeyse hükümet sahibi olan ünlü gangster Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;
“    Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.    „
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
October 07, 2016, 07:48:51 AM

Seninkisi su hesap olmus.

1929 Büyük Bunalımı yıllarında neredeyse hükümet sahibi olan ünlü gangster Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;
“    Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.    „

Adam kendi içinde tutarlı en azından. Kendi dinine göre haklı sayılır. Hıristiyanlar her bir boku yapıp akabinde bir papaza günah çıkarıp  amel defterini sıfırlayan bir güruh sonuçta. Bu nedenle kendi inanç yapılarına göre adam kesinlikle tutarlı Smiley
xRaVeNx
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1011

View Profile
October 07, 2016, 10:31:25 AM

bilimsel düşünce metodunda 3 temel ilke var.

1. gözlemlenebilir olması
2. yanlışlanabilir olması (Karl Popper sağolsun)
3. tekrarlanabilir olması

Mitolojik bir arap tanrısı olan "allah" bu üç ilkeye uymadığı için bilimsel düşünce metodunu benimsemiş kişiler tarafından mecburen yok varsayılır.

bütün varlıkların var oldukları ispatlanana kadar varsayılan (default) değeri yokluktur.

herhangi bir olgunun yokluğu ispatlanamaz, sadece varlık ispatlanır.
Ben şu 3 yargı ilkesinin insanları kandırmak için var olduğunu düşünüyorum ve karşıyım sebebinide anlatıcam.

Benim allah, tanrı vs ne denirse densin direk bir bağımlılığım yok. Benim inancım iyilikden yana. Müslümanlık da olan Allahın, Hristiyanlıkdaki Tanrının, Yahudilikdeki Yahve veya Elohim olsun (Yahve nin kitabı düzenliyen kişi olduğunu düşünüyorum çünkü bildiğin insan, diğer tanrılarla alakası yok.) veya diğer dinlerdeki yaratıcı figürleri hep iyiliği emredip kötülükden geri çekmeye çalışır. Ortada ortak bir durum var iyilik ve kötülük. Ben herzaman için iyi olmaya çalışıyorum ki tabiki hatalarım oluyor, insan fıtratı üzerinede bu normal. Bunun cezasınıda dünyada genelde alıyorum. Evrende herşey dengeliyorken kötülüğünde karşılığı olmayacağını sanmıyorum.

"Allah Var mı ?" sorusuna gelirsek olma ihtimali var, hatta çok yüksek. Biz buna allah değilde yaratıcı diyelim. @Petaycamey in dediği gibi gidipde bilimi bu 3 ilkeye sıkıştırırsak çok büyük hata yapmışız demektir. Bilmediğimiz bir çok şey varken böyle bir ilke koymak ne haddimize. Birkaç yıl öncesine kadar uzayın yıldızlar dışındaki siyah alanının boşluk olduğunu savunan bilim şimdi bir gaz kütlesi olduğunu düşünüp boşluğu araştırmaya başladı. Bu 3 ilke ile tanrının varlığını düşünmek yetersiz kalıcaktır. Bunun en güzel örneği Boyutlar arası farklılık olabilir (https://www.youtube.com/watch?v=Pv1jlUc02is). Ön yargılı olmak hiçbirzaman işe yaramaz.
Sirtho
Member
**

Activity: 244
Merit: 10

View Profile
October 08, 2016, 07:39:42 AM

Çarpılcanız töbe est.
klasik korkutma sekli hala bu tur selere inanan gormek guldurucu

torikan
Hero Member

Activity: 518

View Profile
October 08, 2016, 08:15:49 AM

var
Rahip
Full Member

Activity: 336
Merit: 111

View Profile
October 11, 2016, 11:11:34 AM

YOK
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 12, 2016, 06:19:01 PM

Yok diyenlerin cogu neden kimliklerini saklama geregi duyuyor acaba, alayi newbie. Acikca gercek nickinizle yazsaniza yaw
utkuy
Sr. Member

Helena Helena!

View Profile
October 12, 2016, 11:35:33 PM

Yok diyenlerin cogu neden kimliklerini saklama geregi duyuyor acaba, alayi newbie. Acikca gercek nickinizle yazsaniza yaw

Ben ateistim diyene de saygı duyuyorum ama İnsanların kutsallarıyla dalga geçip eğlenen zaten insanlıktan nasibini almamıştır. Ama ölene kadar vakit var belki pişman olup dönerler. Dönmezlerse de kendileri bilir. Sonucuna razı olacaklar artık.. ne demişler 'söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı..

THE BEST IN SPACE
PROTOCOL ON BSC
▀██
▀▀███
▀▀████
▀████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀

▀██
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
JOIN NOW
.
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
October 13, 2016, 11:06:38 AM

Din konularını tartışmayı sevmiyorum. Ama yazılanları okuyunca üzüldüm.
 Varlığı ispatlı aşikar olsaydı hangi Ahmak cehenneme giderdi yada Sınavın ne anlamı olurdu. "Hadi ispatlada inanayım." Oldu baska arzun  Smiley O yüzden derin mevzu Allah hidayet nasip eylesin.

Sadece bir kere bastan sona türkçe olarak  Kuran okumanızı tavsiye ederim. Müslümanlık sizden cok birşey istemiyor. Malesef günümüzde cogu insan dini haşhaşilerden ebelerden dedelerden ögreniyor. Ve abuk subuk bilgilerle akıllarını karıştırıyorlar. Buna uyduruk hadislerde dahildir.Müslümanım diyen insan bile Türkçe Kuranı bir kere acıp okumuyor. Fatihanın anlamını bilmeyen milyonlar var bu üzücü.
Okuyun . İlk ayet "Oku" Siz zeki insanlara bir kere okumanızı şiddetle öneririm
Allah hidayet nasip eylesin.

http://kuranmeali.com/

Avustralyalı Gencin Müslüman Oluş Hikayesi
https://www.youtube.com/watch?v=BPDArMHQxac
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
October 14, 2016, 01:52:09 AM

Varlığı ispatlı aşikar olsaydı hangi Ahmak cehenneme giderdi yada Sınavın ne anlamı olurdu. "Hadi ispatlada inanayım." Oldu baska arzun  Smiley O yüzden derin mevzu Allah hidayet nasip eylesin.

Sadece bir kere bastan sona türkçe olarak  Kuran okumanızı tavsiye ederim. Müslümanlık sizden cok birşey istemiyor. Malesef günümüzde cogu insan dini haşhaşilerden ebelerden dedelerden ögreniyor. Ve abuk subuk bilgilerle akıllarını karıştırıyorlar. Buna uyduruk hadislerde dahildir.Müslümanım diyen insan bile Türkçe Kuranı bir kere acıp okumuyor. Fatihanın anlamını bilmeyen milyonlar var bu üzücü.

Bu tarz bir yorum cidden bekliyordum. Ellerine sağlık değerlendirmeye alınılacak bir yorum ben konuya bu şekilde girmek istemedim. İnsanı kör cahil sanıyorlar sonra. Adam akıllı konuşup sohbet edilebilecek bir ortam oluşsa bu tarz konularda herkese yardımcı olmak isterim. Heleki gerçekden ateist olanlara. Hard core yaklaşım çok mantıklı olmuyor bazen.
redhack
Legendary
*

Activity: 1859
Merit: 1015

View Profile
October 14, 2016, 02:05:24 AM

Bu tarz bir yorum cidden bekliyordum. Ellerine sağlık değerlendirmeye alınılacak bir yorum ben konuya bu şekilde girmek istemedim. İnsanı kör cahil sanıyorlar sonra. Adam akıllı konuşup sohbet edilebilecek bir ortam oluşsa bu tarz konularda herkese yardımcı olmak isterim. Heleki gerçekden ateist olanlara. Hard core yaklaşım çok mantıklı olmuyor bazen.

Esas yardıma ihtiyacı olan kesim din denen şeye inananlarken yorumunuz gerçekten komik olmuş.
Bu tarz konularda herkese yardımcı olmak ister(d)im (ama zamanım yok).
forbidden
Hero Member

View Profile
October 14, 2016, 03:46:44 AM

@olcaytu2005 yazdıklarını okudum beynim error verdi, dinden arınmış yaşıyorsun ve ateist değilsin, deist misin?
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
October 14, 2016, 04:16:25 AM
Last edit: October 16, 2016, 02:23:49 AM by xRaVeNx

Esas yardıma ihtiyacı olan kesim din denen şeye inananlarken yorumunuz gerçekten komik olmuş.
Bu tarz konularda herkese yardımcı olmak ister(d)im (ama zamanım yok).
Yardımcı olmak kelimesi cidden iyi olmamış şimdi fark ettim. "Bilgi paylaşımında bulunmak" desem daha doğru olucaktır

mjpo
Hero Member

Activity: 1103

View Profile
October 14, 2016, 04:43:13 AM

Genel olarak bir dine inanların inanmayanları hor görüp küçümsemediği, bir dine inanmayanlarınsa inanlarla dalga geçip küçümsediği bir ortam olmuş. Dinler insanın "iyi insan" olması için çabalar, iyi insan karşısındakini küçümsemez, hor görmez.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 14, 2016, 07:04:56 AM

@olcaytu2005 yazdıklarını okudum beynim error verdi, dinden arınmış yaşıyorsun ve ateist değilsin, deist misin?

Büyük oranda, evet. Felsefi açıdan yaklaştığımda mantığım olduğunu ancak varsa tek ve ondan ibaret olduğunu söylüyor. Binlerce defa bir grup insanın dönem dönem zevk ve ihtiyaçları için değiştirildiğine inandığım kutsal kitaplarda resmedilen tanrı figürü çok mantıksız ve abes geliyor zira. Ne yani, evrenleri var eden tanrının milletin karı kız meseleleri için vahiy gönderdiği, evrendeki sayısız canlı türünden insanları "sınadığı" size mantıklı geliyor mu? Cehennemde yanmak, cennette huriler, skor tabelası gibi günah ve sevaplar, evrensel ve zamandan bağımsız olduğunu iddia eden kitaplarda 1000 sene sonra bile insanlığa komik gelecek ahlaki ve hukuki kurallar...
deblue
Legendary
*

Activity: 1484

View Profile
October 14, 2016, 05:49:25 PM

Büyük oranda, evet. Felsefi açıdan yaklaştığımda mantığım olduğunu ancak varsa tek ve ondan ibaret olduğunu söylüyor. Binlerce defa bir grup insanın dönem dönem zevk ve ihtiyaçları için değiştirildiğine inandığım kutsal kitaplarda resmedilen tanrı figürü çok mantıksız ve abes geliyor zira. Ne yani, evrenleri var eden tanrının milletin karı kız meseleleri için vahiy gönderdiği, evrendeki sayısız canlı türünden insanları "sınadığı" size mantıklı geliyor mu? Cehennemde yanmak, cennette huriler, skor tabelası gibi günah ve sevaplar, evrensel ve zamandan bağımsız olduğunu iddia eden kitaplarda 1000 sene sonra bile insanlığa komik gelecek ahlaki ve hukuki kurallar...

gerçek olcaytu geçen sene trafik kazasında öldü beyler,
bu yerine geçenin asıl adı yolcaytu kohhen, size dinsizliği aşılamaya geldi
hep yavudi oyunu bunlar inanmayın .d
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 14, 2016, 08:04:26 PM

Eskiden sınav meselesini çok mantıksız buluyordum. Allah bizi yaratıp neden sınava sokar ki bunun mantığı yok diyordum. Ama artık gerçeği gördüm. Gözlerim açıldı. Yüce rabbim bizlere sormadan bizi sınava sokuyor ama sonunda cenneti veriyor.

ALLAH'a şükürler olsun.
xRaVeNx
Legendary
*

View Profile
October 16, 2016, 02:33:49 AM

Bu tarz capsler görmeyeli çok olmuştu güldürdün.

Milletin karı kız meseli derken birde şu açıdan düşünaek.
Sen tanrısın düşünebilen bireyler yaratıyorsun ve bunlar saçma sapan sebeplerle birbirlerini kırıp geçiriyorlar çünkü zamanında şeytanı onlar akıllı diyip başlarına musallat ettin. Şeytanda diyorki bak senn yarattığın o düşünebilenler birbirini katletiyor hepsi sözümü dinliyor. Sende diyorsunki ulan harbi salak bunlar, birbirlerini katledip yok edicekler bunlara birbirini katletmenin kötü olduğunu iletiyim. Bir yol bulup iletiyorsun. Sonra bunlar birbirlerini katletmeye devam ediyor. Şeytan senn sözünü dinlemiyorlar diyor. Napsam şimdi bunlar kendilerini yok edicek. En iyisi onları cezalandırıyım vs vs vs. Hikayenin geri kalanını zaten biliyorsun. Tanrı, allah vs ne denirse densin bir yaratıcı var ve herkes istediği ismi koyabilir, bu kpnuda kimseyi yadırgamaya ve yargılama hakkımız yok.
olcaytu2005
Legendary
*

View Profile
October 16, 2016, 09:59:04 AM

Sen tanrısın düşünebilen bireyler yaratıyorsun ve bunlar saçma sapan sebeplerle birbirlerini kırıp geçiriyorlar çünkü zamanında şeytanı onlar akıllı diyip başlarına musallat ettin. Şeytanda diyorki bak senn yarattığın o düşünebilenler birbirini katletiyor hepsi sözümü dinliyor. Sende diyorsunki ulan harbi salak bunlar, birbirlerini katledip yok edicekler bunlara birbirini katletmenin kötü olduğunu iletiyim. Bir yol bulup iletiyorsun. Sonra bunlar birbirlerini katletmeye devam ediyor. Şeytan senn sözünü dinlemiyorlar diyor. Napsam şimdi bunlar kendilerini yok edicek. En iyisi onları cezalandırıyım vs vs vs. Hikayenin geri kalanını zaten biliyorsun. Tanrı, allah vs ne denirse densin bir yaratıcı var ve herkes istediği ismi koyabilir, bu kpnuda kimseyi yadırgamaya ve yargılama hakkımız yok.

Güzel kardeşim, yazdığın şey zaten katolik inancı. Onlar da aynen böyle Olympos dağı hikayelerine inanıyorlar. Son derece kişileştirilmiş, insan gibi düşünen, insan gibi duyguları olan tanrı figürleri. Tanrıya evrenleri var etme ya da senin tabirinle "yaratma" gücü bahşediyorsun (bak, milyarlarca gezegen ve bilimimizin hiç bir zaman içinden çıkamayacağı bir genişleme - sonsuzluk kavramı) ve aynı tanrıya mahalle dayısının düşüncelerini layık görüyorsun. Kusura bakma kıçımla güldüm sabah sabah. Grin
Ummbrl
Full Member

View Profile
October 16, 2016, 10:22:34 AM

Peki hiç kendine sordun mu Allah bunları neden yapar? Neden bunlara gerek vardı?

-ORASINI ALLAH BİLİR! Cheesy

ALLAH'a şükürler olsun.
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
October 16, 2016, 10:33:13 AM

doğru cevabı biliyorum ama söylemeyeceğim  Grin 
utkuy
Sr. Member

Helena Helena!

View Profile
October 16, 2016, 02:14:50 PM

Eskiden sınav meselesini çok mantıksız buluyordum. Allah bizi yaratıp neden sınava sokar ki bunun mantığı yok diyordum. Ama artık gerçeği gördüm. Gözlerim açıldı. Yüce rabbim bizlere sormadan bizi sınava sokuyor ama sonunda cenneti veriyor.

Sormadığından emin misin, güzel kardeşim ? Daha 3 yaşından önceki evreyi hatırlamaktan aciz bir varlık olduğumuz aşikar.

THE BEST IN SPACE
PROTOCOL ON BSC
▀██
▀▀███
▀▀████
▀████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀

▀██
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
JOIN NOW
.
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
xsentus
Legendary
*

Activity: 1301

📌 peerguess.com 📌

View Profile
October 16, 2016, 04:29:27 PM

konuya biraz şöyle bakalım..

cep telefonunuz çalışıyor ama ona ulaşan dalgaları göremiyorsunuz, Radionuz çalışıyor ama radio dalgalarını göremiyoruz.
Demekki gördüğünüzden çok görmediğiniz şeylerde mevcut.. Duyduğunuzdan çok duymadığınız seslerde mevcuttur. Doğa üstü bir güç var(senden üstün bişiy işte) çünkü bizim bilmediğimiz hayal edemeceğiz şekilde dünyadayız, (görmesinizde) biz buna Allah diyoruz. istersen büyük enerji, tanrı v.b. diyebilirsin. Teknolojinin bu arada içimizde olduğu devirde böyle bir doğa üstü gücün varlığının olmasından şüphelenmek gerçekten bana saçma geliyor.

İnsan kulağı 20-20bin Hz arasını duyar.. 18 hz aralığındaki sesi duyamazsınız(hayvanlarında duyma eşikleri farklıdır).. Ama 18 hz'yi teknolojik bir aletle doğrulunca ona inanıyor doğa üstü güce inanmıyorsanız bir gariplik var demektir.

For security, your account has been locked. Email acctcomp15@theymos.e4ward.com
gorkem
Hero Member

View Profile
October 16, 2016, 04:43:58 PM

doğru cevabı biliyorum ama söylemeyeceğim  Grin 
neymıs cvp nolur nolur sole Cheesy Cheesy
Pages: 1 2 3 4 [All]
  Print  

Jump to: