Bitcoin Forum
June 18, 2024, 10:50:22 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Allah var mı yok mu ?  (Read 4597 times)
sealofsun (OP)
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 250

View Profile
October 02, 2016, 12:29:37 PM

Allah varsa görenler var mı?
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 02, 2016, 01:19:07 PM

Eben
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
October 02, 2016, 01:24:39 PM

Hmmm Bitcoin forumu. Hemen bir dinî soru sorayım da ortalık karışsın, hem post kasmış olurum, hızlıca rütbe atlarım ohh
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:30:59 PM

Hmmm Bitcoin forumu. Hemen bir dinî soru sorayım da ortalık karışsın, hem post kasmış olurum, hızlıca rütbe atlarım ohh
Konu dışı bölümü olduğu için sordum ortalığı karıştırma amacım yok.
Var mı yok mu? varsa gören var mı?
Yoksa olan birşeye nasıl yok diyebiliyor insanlar?
Ummbrl
Full Member

Activity: 154
Merit: 100

View Profile
October 02, 2016, 01:33:40 PM

Rütbe hemen atlamaz. Her 2 haftada 14 activity geliyor.

ALLAH'a şükürler olsun.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
October 02, 2016, 01:33:56 PM

https://www.youtube.com/watch?v=YEp5zudZ_og
İki gözüm kadar eminim sen yoksun
Var mısın yoksun x 2
İki gözüm eminim sen yoksun
Var mısın yoksun x 2
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:39:35 PM

Rütbe hemen atlamaz. Her 2 haftada 14 activity geliyor.
Rütbe için yazmıyorum zaten 360saniyede bir mesaj atabiliyorum. OO hemen hero member olayım da imzadan köşeyi döneyim gibi bir niyetim yok. O yüzden yeni üyeleri lütfen dışlamayın full member olmak bile 4 ay sürüyor.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 01:50:15 PM

Eben
Ebeniz mi görmüş anlamadım ?
MesutCan
Hero Member

Activity: 714
Merit: 503

www.mesutcandemir.com.tr

View Profile
October 02, 2016, 02:05:37 PM

Açsınlar böyle konular ignore listeme dahil edecek insan bulamıyorum sonra Cheesy

İtinayla Eklendin Cheesy
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 02:35:47 PM

Açsınlar böyle konular ignore listeme dahil edecek insan bulamıyorum sonra Cheesy

İtinayla Eklendin Cheesy
Selam mesut. Bir hesap dikkatimi çekti senin tanıdık falan mı yoksa senin fake hesap mı?
mmmtr
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:11:57 PM

Bide insan düşünen varlıktır derlerdi ya ha işte seni o kategoriden saymamalılarmış Cheesy
Ummbrl
Full Member

Activity: 154
Merit: 100

View Profile
October 02, 2016, 06:23:28 PM

Allah var. Tartışmaya gerek bile yok.

Ahzab suresi 50. ayet:

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

ALLAH'a şükürler olsun.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:24:51 PM

Allah var. Tartışmaya gerek bile yok.

Ahzab suresi 50. ayet:

Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
Bu benim her cuma namazında okuduğum ilk ayettir. Peki siz allahı gördünüz mü ?
olcaytu2005
Legendary
*

Activity: 1470
Merit: 1024

View Profile
October 02, 2016, 06:34:53 PM

Bide insan düşünen varlıktır derlerdi ya ha işte seni o kategoriden saymamalılarmış Cheesy

Konudan bağımsız olarak, Allah'ın varlığından şüphe eden insan düşünmeyen insan mı oluyor? Buradaki önermenizin yönünü inanın anlayamadım.

Konu için, konu güzel bir konu. Keşke "eben" gibi cevaplar verileceğine mantıklı taraflar ile tartışılsa.
Defloration
Sr. Member

Activity: 448

View Profile
October 02, 2016, 06:39:19 PM

Allah varsa görenler var mı?

Lütfen forumda insanların inançları hakkında alaycı konular açmayınız. Allah tabikide var görünsede görünmesede.
Bunlarda allahın varlığıyla ilgili sevdiğim ayetler.

tevbe suresi / 5. ayet:
haram aylar çıkınca bu allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

nisa suresi 3. ayet
eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin.
sealofsun (OP)
Sr. Member

View Profile
October 02, 2016, 06:47:11 PM

Konudan bağımsız olarak, Allah'ın varlığından şüphe eden insan düşünmeyen insan mı oluyor? Buradaki önermenizin yönünü inanın anlayamadım.

Konu için, konu güzel bir konu. Keşke "eben" gibi cevaplar verileceğine mantıklı taraflar ile tartışılsa.
Teşekkürler düşüncelerimi yazmışsınız. Forumun sert bir yapısı var anlamış değilim mesaj sayısı az olan üyelere kötü davranıyorlar.
Oysaki ben gayet de merak edilen bir soru sordum. Allah var mı yok mu? İnsanlar ölüp dirilebiliyor Ameliyat masasında 10dk kalbi durup tekrar hayata dönebiliyor bu dirilen insanlar değişik şeyler görüyor ölmüş yakınlarını görüyor. Bende aramızda öyle biri vardır diye meraktan sorayım dedim veya belki direkt yüz yüze allahı gören vardır olamaz mı.
Sonuçta çoğu kişi allah var diyor ee gördünüz mü merak ediyorum nasıl birşey bu allah?
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
October 02, 2016, 07:30:13 PM

Yıl olmuş 2016 hala sorgulama kafası primat kafası
Tanrıyı kim yarattı? hani nerede? hepsinden öte tanrıyı semavi dinlerdeki sıfatıyla sorguluyorsunuz.
Ne demiş cariye demiş ne demiş tomurcuk memeler demiş tamam konu kapandı tanrıyı uydurmuşlar bitti çünkü dinlerde öyle yazıyor.
Bu kadar mı basıyor bu insanların kafası bu nasıl sorgulama neyin sorgulaması?

Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
October 02, 2016, 07:43:46 PM

Ne var Ne'de yok diyebiliriz. Bunun tartışması bile olmaz.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
October 02, 2016, 07:55:47 PM

Herkesin inancı kendine arkadaşın bu soruyu sormasını yadırgamamak lazım belki birşeyleri sorgulamaya ihtiyacı var bence eğer şüphesi varsa sorgulayıp inanmak en doğrusu
Benim bu konudaki inancım evrende herşeyin bir sistemi var ve hepsinde bir zekanın varlığını görüyoruz bunun tek başına olması imkansız bu yüzden bir yaradanın varlığına inanıyorum
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 02, 2016, 11:08:39 PM

bu muazzam düzenin rastgele oluşması, bir fırtına sonucu çok spesifik airbus uçağının rastgele oluşması gibi bir şey olduğu için bir yaratıcı olduğu kesin. fakat inen kitaplardan günümüze doğru görünene bakacak olursak dinlerin gerçek mi uydurma mı olduğunu, hangisinin gerçek, hangisinin saçmalıklar ile dolu olduğunu tartışmak daha mantıklı olur, bunu da tartışabilmek için bir insanın ömrü boyunca gelmiş geçmiş tüm dinleri araştırması ve karşılaştırması gerekir ki bu forumda o kadar dinler üzerine master yapmış birinin olduğunu düşünmüyorum. Bir çoğumuz, ebeveynlerimizin bizlere öğrettiği ve yaşadığımız coğrafyada kabul gören islam dinini pek de araştırmadan benimsemiş bireyler olarak, çocukluğumuzdan beri günah, cehennem, cennet kavramları beynimize işlenmiştir. Genelde sarıklı, sakallı, yaşlı kişilerin, ciddi mizaçları ve pek cami ile işi olmayan kişilerin cenazeden cenazeye camiye uğramaları ya da ölen birinin başında yahut mezarlıkta okunan kuranı dinlemek, islamiyet ile pek ilgili olmayan kişilerin korkarak daha da uzaklaşmalarına sebep oluyor. Eğer bahsedildiği gibi hayat bir sınav ise:
1- Sınavda şartlar eşit olmalı.
2- Sınava girip girmemek benim elimde olmalı.
----
1- Sınavda gördüğümüz şartlar bize göre eşit görünmeyebilir, belki eksiklik ya da kusurlar diğer tarafta fazla puan yazabilir.
2- Sınava girip girmemek zaten benim elimde? (Cennet/Cehennem-İnanıp/İnanmamak)
----

İş felsefeye döküldüğünde ne sorular biter ne cevaplar.
Benim tavsiyem islamı yaşamasak bile en azından Allah'ın varlığını kabul etmek ki yarın hayatımız sona erdiğinde eğer Allah var ise ibadet yapmasak bile "ben sana inandım" bari diyebilmek gerek. Varsa affedilme ihtimalin var, yoksa zaten yok olup gideceksin bir kaybın yok, peki varsa ve olmadığını iddia edip onunla dalga geçmişsen sıçtın ya Smiley     
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: