Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:45:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: BtcXchange.ro - Primul Bitcoin exchange Romanesc  (Read 35851 times)
Bombardier
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 264



View Profile
March 14, 2017, 05:19:03 PM
 #81

Salut Max,

Mi se pare perfect normal sa inepeti sa si castigati bani ca in fond si la urma urmei e un business si d'aia l-ati si facut dar cred ca ar trebui gandit un sistem de comisioane asa cum fac mai toate saiturile mari.
Spre exemplu: intre 0.01 - 2btc tranzactionati comisionul este x%, intre 2 - 5 y% etc... am dat niste exemple doar...
just my 2 cents..

P.S Rog lautarii care canta pe la toate mesele sa se abtina de la comentariile care sunt pe langa subiect
1714977923
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714977923

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714977923
Reply with quote  #2

1714977923
Report to moderator
1714977923
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714977923

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714977923
Reply with quote  #2

1714977923
Report to moderator
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
mxnicula
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
March 15, 2017, 09:13:40 AM
 #82

Salut Max,

Mi se pare perfect normal sa inepeti sa si castigati bani ca in fond si la urma urmei e un business si d'aia l-ati si facut dar cred ca ar trebui gandit un sistem de comisioane asa cum fac mai toate saiturile mari.
Spre exemplu: intre 0.01 - 2btc tranzactionati comisionul este x%, intre 2 - 5 y% etc... am dat niste exemple doar...
just my 2 cents..

P.S Rog lautarii care canta pe la toate mesele sa se abtina de la comentariile care sunt pe langa subiect

Salut Bombardier,

Mi se pare o soluție bună, care are potențial să îi înpace pe toți, pe de o parte va oferi un nivel de comision mai convenabil pentru clienții care tranzacționează volume mai ridicate și îi va încuraja să mențină un anumit volum de tranzacționare lunar pentru a menține nivelul de comision.

Propun următoarea formulă:
1. Nivelul de comision să se calculeze pe baza volumului tranzacționat în ultimele 30 de zile
2. Nivelele să fie următoarele:
- până la 25,000 RON - 1.00%
- 25,000 - 50,000 RON - 0.80%
- 50,000 - 100,000 RON - 0.60%
- 100,000 - 200,000 RON - 0.40%
- 200,000+ 0.20%

Este ceva acceptabil?
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
March 15, 2017, 09:39:47 AM
 #83

Salut Max,

Mi se pare perfect normal sa inepeti sa si castigati bani ca in fond si la urma urmei e un business si d'aia l-ati si facut dar cred ca ar trebui gandit un sistem de comisioane asa cum fac mai toate saiturile mari.
Spre exemplu: intre 0.01 - 2btc tranzactionati comisionul este x%, intre 2 - 5 y% etc... am dat niste exemple doar...
just my 2 cents..

P.S Rog lautarii care canta pe la toate mesele sa se abtina de la comentariile care sunt pe langa subiect

Salut Bombardier,

Mi se pare o soluție bună, care are potențial să îi înpace pe toți, pe de o parte va oferi un nivel de comision mai convenabil pentru clienții care tranzacționează volume mai ridicate și îi va încuraja să mențină un anumit volum de tranzacționare lunar pentru a menține nivelul de comision.

Propun următoarea formulă:
1. Nivelul de comision să se calculeze pe baza volumului tranzacționat în ultimele 30 de zile
2. Nivelele să fie următoarele:
- până la 25,000 RON - 1.00%
- 25,000 - 50,000 RON - 0.80%
- 50,000 - 100,000 RON - 0.60%
- 100,000 - 200,000 RON - 0.40%
- 200,000+ 0.20%

Este ceva acceptabil?
Oricum acest prag cred ca e ultimul la care poate ajunge cineva: "" 25,000 - 50,000 RON - 0.80% ""
Ce depaseste 45.000 RON se baga ANAF-ul si te blocheaza banca pana vii cu dovezi de unde provin banii.

.()_().
Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
March 15, 2017, 12:58:11 PM
 #84

ANAF-ul oricum primeste lunar de la banci istoricul tranzactiilor, de vreun an e faza asta iar unele banci trimit zilnic informatii despre conturi. Faza cu 10,000 Euro e despre altceva, spalare de bani etc..
MaximilianDarko
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
March 15, 2017, 08:10:25 PM
 #85

Consider ca ati facut o mare gresala cu impunerea comisionului de 1% la tranzactionare,  acesta procent este semnificativ peste nivelul pietei si astfel ati pierdut avantajul competitiv care a permis cresterea volumui de activitate la nivelul actual spre deosebire Bitcoin romania, Coinflux, bitcoinx si altii.
Trebuie sa sabiliti ce fel de model de business vreti sa aveti unu bazat pe clienti cu volum mare si rulaj mare 10-20 de clienti mare care reprezinta 70-80% din volumul total sau un numar mare de clienti cu rulaj mic. (Mentionez ca clienti mari pot sa plece si sa puna in pericol activitatea, dar aici sun diferite avantaje si dezavantaje in care ar fi mult de elaborat). Dupa ce ati ales modelul de business trebuie sa structurati produsele si servicile confrom profilului clientului obisnuit.
La capitolul comisione si taxe trebuie sa favorizati clientul obisnuit care il doritii. Acestea fiind zise eu am tranzactionat pe platforma BtcXchange.ro  de cam un an si am un rulaj de 4000-7000 € pe luna si nu are sens economic sa tranzactionez cu un comision mai mare de 0.45% ori caut alta platforma ori alte optiuni de investitii cu randament mai bun. ( lucrez ca Dealer si ca Consultant financiar)
neluhas
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 59
Merit: 0


View Profile
March 16, 2017, 06:58:03 PM
 #86

Depinde cui vrei sa te adresezi. Daca vrei sa te adresezi clentilor"ocazionali" care intra cu Bitcoin ,vinde(sau cumpara) si pleaca cu banii 1% pentru tranzactionare+ 1% pentru retragere este ceva rezonabil. Dar daca vrei sa te adresezi celor ce vor sa faca specularie pe curs comisionul de 1% este fooarte mare.Daca vrei sa faci o tranzactie completa vanzare-cumparare trebuie ca diferenta intre cele doua preturi sa fie de cel putin 100 RON ca sa nu iesi in pierdere.Asta in conditiile in care pe alte site-uri la o diferenta de 50 centi iesi in castig.
Eu nu vreau sa dau lectii de marketing,dar daca m-ai intreba pe mine,as opta pentru un comision mic pentru depunere(cei care vin cu bani pe platforma), un comision mic pentru tranzactionare(clientii sa ramana pe platforma si sa creasca volumul tranzactionat) si un comision mai mare pentru retragere(cei care oricum pleaca cu banii).
Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
March 16, 2017, 11:03:48 PM
 #87

Intr-adevar este un commission  cam "maricel" totusi din cate am observant eu, exchange-ul are un curs (cel putin) BTC/RON foarte bun. Nu stiu cum este cu volumul insa pare sa se miste destul de bine.
mxnicula
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
March 27, 2017, 07:49:47 AM
 #88

Bună dimineața,

După mai multe deliberări pe acest subiect am venit cu o altă formulă de calcul a comisioanelor:


BTC/RON

Comision minim la depunere: 5 RON   
Comision minim la retragere: 5 RON   
Orele de procesare a retragerilor: 9:00-14:00 GMT+2   
Orele de procesare a depunerilor: 9:00-17:00 GMT+2   
Termenul de recepționare a Depunerii/Retragerii: 2-4 ore

Volum 30 zileDepunereRetragereTranzacție
<1,0000.50%1.00%2.00%
<5,0000.50%1.00%1.00%
<10,0000.50%1.00%0.80%
<25,0000.50%1.00%0.60%
<100,0000.50%1.00%0.40%
>100,0000.50%1.00%0.20%


BTC/EUR BTC/USD

Comision minim la depunere: 0 EUR/USD   
Comision minim la retragere: 25 EUR/USD   
Orele de procesare a retragerilor: 9:00-14:00 GMT+2   
Orele de procesare a depunerilor: 9:00-17:00 GMT+2   
Termenul de recepționare a Depunerii/Retragerii: 1-3 zile

Volum 30 zileDepunereRetragereTranzacție
<20,0000.50%1.00%0.24%
<100,0000.50%1.00%0.22%
<200,0000.50%1.00%0.20%
<400,000 0.50%1.00%0.18%
<1,000,0000.50%1.00%0.16%
>1,000,0000.50%1.00%0.14%

Sperăm să fie acceptabil.

Lista plină a comisioanelor o puteți vedea aici: https://www.btcxchange.ro/fees
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
March 29, 2017, 06:47:38 AM
Last edit: March 29, 2017, 01:35:45 PM by HrN
 #89

Bună dimineața,

După mai multe deliberări pe acest subiect am venit cu o altă formulă de calcul a comisioanelor:


BTC/RON

Comision minim la depunere: 5 RON   
Comision minim la retragere: 5 RON   
Orele de procesare a retragerilor: 9:00-14:00 GMT+2   
Orele de procesare a depunerilor: 9:00-17:00 GMT+2   
Termenul de recepționare a Depunerii/Retragerii: 2-4 ore

Volum 30 zileDepunereRetragereTranzacție
<1,0000.50%1.00%2.00%
<5,0000.50%1.00%1.00%
<10,0000.50%1.00%0.80%
<25,0000.50%1.00%0.60%
<100,0000.50%1.00%0.40%
>100,0000.50%1.00%0.20%


BTC/EUR BTC/USD

Comision minim la depunere: 0 EUR/USD   
Comision minim la retragere: 25 EUR/USD   
Orele de procesare a retragerilor: 9:00-14:00 GMT+2   
Orele de procesare a depunerilor: 9:00-17:00 GMT+2   
Termenul de recepționare a Depunerii/Retragerii: 1-3 zile

Volum 30 zileDepunereRetragereTranzacție
<20,0000.50%1.00%0.24%
<100,0000.50%1.00%0.22%
<200,0000.50%1.00%0.20%
<400,000 0.50%1.00%0.18%
<1,000,0000.50%1.00%0.16%
>1,000,0000.50%1.00%0.14%

Sperăm să fie acceptabil.

Lista plină a comisioanelor o puteți vedea aici: https://www.btcxchange.ro/fees

Trebuie sa iasa si profit de pe urma acestei afaceri, e si normal.
Raportat la numarul de clienti pe care ii aveti acum, mi se pare logic sa fie comisioane asa de mari, dar poate pe viitor, cand vor fi tranzatii de cel putin 100 - 200 btc zilnic, poate reduceti comisioanele putin... Nu ca cei de la exchangerele mari ca bitstamp cu 0.1%... dar macar 0.3%... Veti pierde din clienti. Urmaream inainte activitatea si am vazut ca se tranzactiona destul de bine (cand era comision 0), dar acum a scazut drastic numarul de tranzactii.
Mult succes !


EDIT:
Cat despre rapiditate... sunteti cei mai tari

.()_().
ltcrstrbrt
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1568
Merit: 1057



View Profile
March 29, 2017, 11:49:18 PM
 #90

Pana la urma mi-am "re-activat" contul, am facut cateva tranzactii/depuneri/retrageri, platforma se misca bine, acum am observat actualizarea tarifelor, cam maricele ce-i drept. Totusi cumva, compenseaza cu rata de schimb destul de buna.
marketgold
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10


View Profile
April 02, 2017, 05:10:03 PM
 #91

Mai functionează acest site? Am un cont vechi, este aceeaşi bază de date?
BtcXchange_Support (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 100


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market & Crypto Exchange


View Profile WWW
April 04, 2017, 07:39:33 AM
 #92

Mai functionează acest site? Am un cont vechi, este aceeaşi bază de date?

Platforma funcționează. La data de 14 Noiembrie 2016 (la relansare) toate conturile existente au fost radiate din baza de date. Pentru a folosi platforma veți fi nevoit să creați un cont nou.

www.BTCxCHANGE.com | ICO Market | International Cryptocurrency Exchange
BtcXchange_Support (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 100


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market & Crypto Exchange


View Profile WWW
April 12, 2017, 09:39:49 AM
Last edit: April 12, 2017, 09:58:51 AM by BtcXchange_Support
 #93

Dragi prieteni,

Avem un partener bancar nou - UniCredit. Rechizitele bancare noi le puteți vizualiza în secțiunea Depunere.

Adițional au fost reduse comisioanele la Retrageri în RON, EURO și USD la 0%!

Lista deplină a tarifelor o puteți vizualiza https://www.btcxchange.ro/fees.

Conturile bancare vechi rămân active și toate depunerile în curs vor fi procesate ca deobicei.

Tranzacționare plăcută!

www.BTCxCHANGE.com | ICO Market | International Cryptocurrency Exchange
Wolfye82
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
April 12, 2017, 08:06:38 PM
 #94

Buna tuturor,

As dori sa impartasesc cu voi o experienta avuta cu BTCxchange in urma careia am toata stima si respectul pentru echipa de aici.

Sunt nou in lumea monezilor virtuale (circa 1 luna) si dupa ce am reusit sa fac ceva profit prin tranzactionarea anumitor monezi am vrut sa aduc acel profit pe BTCxchange.

Din pacate din neatentie am facut o mare prostie si am transferat USDT in contul meu de BTC de pe BTCxchange unde am primit echivalentul a cativa centi.
Am zis ca mor de nervi mai ales pentru ca reusisem sa nimeresc moneda potrivita si sa fac ceva profit si apoi am comis o eroare asa stupida ca un simplu transfer.

Aici au intervenit baietii de la BTCxchange si impreuna cu cei de la USDT (Thether USD) au facut tot posibilul pentru a imi recupera suma. Mai mult decat atat Max de la BTCexchange a platit din contul lui comisioanele pentru mining (mult peste cel standard) pentru a prioritiza si facilita aceasta tranzactie. Nu au vrut sa imi ia niciun ban pe acest ajutor asa ca sincer sunt foarte impresionat de profesionalismul de care au dat dovada. Asta in conditiile in care cei de unde am trimis banii s-au spalat pe maini spunand ca de la ei a plecat. Si de la BTCxchange as fi putut primi un raspuns de genul: asta a ajuns la noi! (adica 0,00002 BTC).
Drept urmare tin sa multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat.

Legt de discutia privitoare la comisioane. Cand am intrat eu pe BTCxchange tocmai ce fusesera implementate si sincer initial mi s-au parut destul de maricele dar am zis ca pana la urma oamenii fac un business si trebuie sa castige si ei din ceva. Totusi, in urma evolutiei acestor comisioane, noua grila implementata recent mi se pare mai mult decat echitabila iar noul parteneriat de astazi cu UniCredit cu retragere 0 mi se pare o realizare foarte importanta.

Felicitari inca o data pentru profesionalismul vostru si inca o data multumesc!

Saksham
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 570
Merit: 500



View Profile
April 12, 2017, 09:45:14 PM
 #95

Buna tuturor,

As dori sa impartasesc cu voi o experienta avuta cu BTCxchange in urma careia am toata stima si respectul pentru echipa de aici.

Sunt nou in lumea monezilor virtuale (circa 1 luna) si dupa ce am reusit sa fac ceva profit prin tranzactionarea anumitor monezi am vrut sa aduc acel profit pe BTCxchange.

Din pacate din neatentie am facut o mare prostie si am transferat USDT in contul meu de BTC de pe BTCxchange unde am primit echivalentul a cativa centi.
Am zis ca mor de nervi mai ales pentru ca reusisem sa nimeresc moneda potrivita si sa fac ceva profit si apoi am comis o eroare asa stupida ca un simplu transfer.

Aici au intervenit baietii de la BTCxchange si impreuna cu cei de la USDT (Thether USD) au facut tot posibilul pentru a imi recupera suma. Mai mult decat atat Max de la BTCexchange a platit din contul lui comisioanele pentru mining (mult peste cel standard) pentru a prioritiza si facilita aceasta tranzactie. Nu au vrut sa imi ia niciun ban pe acest ajutor asa ca sincer sunt foarte impresionat de profesionalismul de care au dat dovada. Asta in conditiile in care cei de unde am trimis banii s-au spalat pe maini spunand ca de la ei a plecat. Si de la BTCxchange as fi putut primi un raspuns de genul: asta a ajuns la noi! (adica 0,00002 BTC).
Drept urmare tin sa multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat.

Legt de discutia privitoare la comisioane. Cand am intrat eu pe BTCxchange tocmai ce fusesera implementate si sincer initial mi s-au parut destul de maricele dar am zis ca pana la urma oamenii fac un business si trebuie sa castige si ei din ceva. Totusi, in urma evolutiei acestor comisioane, noua grila implementata recent mi se pare mai mult decat echitabila iar noul parteneriat de astazi cu UniCredit cu retragere 0 mi se pare o realizare foarte importanta.

Felicitari inca o data pentru profesionalismul vostru si inca o data multumesc!


Ai transferat USDT sau USD ca m -ai cam pierdut, intreb pentru ca nu stiam ca este posibil un astfel de transfer de pe un exchange pe altul.
mxnicula
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
April 13, 2017, 01:49:31 PM
 #96

Buna tuturor,

As dori sa impartasesc cu voi o experienta avuta cu BTCxchange in urma careia am toata stima si respectul pentru echipa de aici.

Sunt nou in lumea monezilor virtuale (circa 1 luna) si dupa ce am reusit sa fac ceva profit prin tranzactionarea anumitor monezi am vrut sa aduc acel profit pe BTCxchange.

Din pacate din neatentie am facut o mare prostie si am transferat USDT in contul meu de BTC de pe BTCxchange unde am primit echivalentul a cativa centi.
Am zis ca mor de nervi mai ales pentru ca reusisem sa nimeresc moneda potrivita si sa fac ceva profit si apoi am comis o eroare asa stupida ca un simplu transfer.

Aici au intervenit baietii de la BTCxchange si impreuna cu cei de la USDT (Thether USD) au facut tot posibilul pentru a imi recupera suma. Mai mult decat atat Max de la BTCexchange a platit din contul lui comisioanele pentru mining (mult peste cel standard) pentru a prioritiza si facilita aceasta tranzactie. Nu au vrut sa imi ia niciun ban pe acest ajutor asa ca sincer sunt foarte impresionat de profesionalismul de care au dat dovada. Asta in conditiile in care cei de unde am trimis banii s-au spalat pe maini spunand ca de la ei a plecat. Si de la BTCxchange as fi putut primi un raspuns de genul: asta a ajuns la noi! (adica 0,00002 BTC).
Drept urmare tin sa multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat.

Legt de discutia privitoare la comisioane. Cand am intrat eu pe BTCxchange tocmai ce fusesera implementate si sincer initial mi s-au parut destul de maricele dar am zis ca pana la urma oamenii fac un business si trebuie sa castige si ei din ceva. Totusi, in urma evolutiei acestor comisioane, noua grila implementata recent mi se pare mai mult decat echitabila iar noul parteneriat de astazi cu UniCredit cu retragere 0 mi se pare o realizare foarte importanta.

Felicitari inca o data pentru profesionalismul vostru si inca o data multumesc!


Ai transferat USDT sau USD ca m -ai cam pierdut, intreb pentru ca nu stiam ca este posibil un astfel de transfer de pe un exchange pe altul.

Deci clientul a transferat USDT de pe o adresa ce suporta USDT pe adresa BTC de pe BTCXCHANGE. Tranzactiile USDT se efectueaza tot pe blockchain-ul bitcoin doar ca valoarea USDT este inscrisa in mesajul tranzactiei, nu in suma propriuzisa. Astfel cand suma a ajuns in portofelul de pe BTCXCHANGE a fost recunoscuta doar suma bitcoin de (0.0000273) dar nu si valoarea USDT din mesajul tranzactiei, care era de 1700$.


Folosesc de ceva timp platforma si chiar sunt multumit de cum functioneaza. Felicitari!

Am totusi cateva intrebari:
1. exista cumva posibilitatea sa vad care este rulajul meu pe ultimele 30 de zile? Ca sa stiu la ce prag de comisioane ma situez.
2. rulajul se refera la fiecare moneda in parte? Sau e pe total.

Multumesc,
Razvan.

Buna Razvan,

1. La moment aceasta informatie nu se afiseaza. Am adaugat aceasta solicitare in lista.
2. Rulajul se calculeaza pe fiecare pereche in parte
unluckyben
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
May 01, 2017, 03:55:33 PM
 #97

O mica precizare. Am facut retrageri in jur de 3-4 mii de lei care au fost procesate repede dar cand am facut o retragere de aproape 30.000 mii lei a durat aproape 48 de ore pana sa primesc banii ( dupa aceea am citti ca procesarea tranzactiilor dureaza intre 2 si 7 zile). Intrebarea mea este: tranzactiile care depasesc X suma sunt procesate mai greu sau a fost doar o intamplare? Daca da, care este acea suma??
BtcXchange_Support (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 174
Merit: 100


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market & Crypto Exchange


View Profile WWW
May 03, 2017, 02:02:23 PM
 #98

O mica precizare. Am facut retrageri in jur de 3-4 mii de lei care au fost procesate repede dar cand am facut o retragere de aproape 30.000 mii lei a durat aproape 48 de ore pana sa primesc banii ( dupa aceea am citti ca procesarea tranzactiilor dureaza intre 2 si 7 zile). Intrebarea mea este: tranzactiile care depasesc X suma sunt procesate mai greu sau a fost doar o intamplare? Daca da, care este acea suma?

O mica precizare. Am facut retrageri in jur de 3-4 mii de lei care au fost procesate repede dar cand am facut o retragere de aproape 30.000 mii lei a durat aproape 48 de ore pana sa primesc banii ( dupa aceea am citti ca procesarea tranzactiilor dureaza intre 2 si 7 zile). Intrebarea mea este: tranzactiile care depasesc X suma sunt procesate mai greu sau a fost doar o intamplare? Daca da, care este acea suma??

Stimate unluckyben,

Cu ce scop ati copiat mesajul postat de Bombardier pe data de 13 Februarie?


www.BTCxCHANGE.com | ICO Market | International Cryptocurrency Exchange
Bombardier
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 264



View Profile
May 12, 2017, 12:01:00 PM
 #99

Salut,

O mica propunere. Ar fi mai mult decat bine daca la "Total (aprox) :" s-ar afisa suma fara comisioane, adica suma "curata" pe care o vom primi la retragere.
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
May 14, 2017, 11:16:44 AM
 #100

Aveti o eroare.
Am folosit "Ordin instnt" pentru a schimba 2 BTC si imi arata suma de 14,648 RON, iar cand am plasat comanda am primit 14,355 (ce-i drept, instant, dar cu 293 RON mai putin)


.()_().
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!