Bitcoin Forum
June 08, 2024, 06:57:37 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin, ethereum ve 5 yıl için 1 milyon $ yatırım  (Read 2394 times)
ophyrim (OP)
Sr. Member

Activity: 994
Merit: 391

View Profile
January 19, 2017, 08:26:39 PM

Arkadaşlar bu konuyu sitenin ingilizce kısmında da açmıştım dikkatten kaçmış olabilir düşüncesiyle sizlerinde yorumunuzu almak istedim.
http://www.economist.com/sites/default/files/the_future_of_cryptocurrency.pdf
linkteki makalede 1 milyon dolar ile 5 yıllığına bitcoin ve ethereum arasında bir yatırım öngörülüyor buna göre en iyi olasılık ve en düşük risk bitcoin'in %69 ve ethereum'un %31 olduğu bir portföy oluşturmak. 5 yıl hiç alsat yapmadan beklenirse de elde toplam paranın 1.351.800 $ olacağı yani sadece 351.800$ kar getireceği belirtilmiş.
Sizcede bu kar miktarı biraz az değil mi? Heleki kısa vade de bitcoin'in 2000$ ları göreceği söylentileri ayyuka çıkmışken.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
January 20, 2017, 01:17:04 AM

Orada 5 yıl sonra fiyatlarının olası geleceği alt limitlere bakılarak hesaplanmiştir.
BTC nin ve ETH erin iniş çikişlarini tam anlamıyla hesaplayabilecek olsan zaten 1 m $ olur sana 5m $ . Ama burada ki kaybetme yanliş pozisyon alma riskleri de olduğundan elindeki sermayeyide kaybedebilirsin.
Şöyle düşün geçen sene btc almiştin 300 den 10 tane. 600$ i görünce sattin. Halbuki bu yil 1000$ i gördü. 3 e katlayacaktın ama 2 katıyla çiktin.
1 yıl sonundaki en iyi getiriyi mi elde ettin hayır? Ama güzel bir getiri elde ettin. Sonuçta piyasya sen yön vermiyorsan bilemezsin nerelerin yukarı aşağı dönüş noktaları oldğunu

signature not found.
Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
January 20, 2017, 05:23:46 AM

Crypto paralarin cazibesi periyiodik yukselmesinde degil dalgalanmasinda. Yani 5 sene sonra satarim cok mantikli bir yatirim degil. Ve evet 5 yil icin o kar marji dusuk. Zaten yatirim planlayan biri eger bu ongoruye guveniyorsa bu yatirimdan vazgecer.
1brahim
Member
**

Activity: 94
Merit: 10

View Profile
January 21, 2017, 04:03:57 PM

bitcoin 1200 leri gördü ltc 40$ gördü eth 22$ gördü ve geri cekildi... yani sürekli bi yükseliş ve düşüşler mevcut yıl içinde inip cıkıo alıp bi kenara atmak şuan için pek karlı deil...
YTD
ophyrim (OP)
Sr. Member

View Profile
January 21, 2017, 09:26:15 PM

Elbette trade getirisi çok yüksek olabilir ancak ben bir miktar al-sat yapmadan da bitcoin'e yatırım yapmak istiyorum. Aslında 5 sene içinde beğenmediğimiz % 30 luk getiri bile dolar bazında olduğu düşünülürse büyük getiri sayılabilir. Bu gün itibariyle  bizim bankalarda e-mevduat ta 100.000$ için yıllık % 2 faiz getiri var. Eminim farklı yatırım araçları ile bu miktar arttırılabilir ancak büyük rakamlarda beklememek lazım.

http://mevduat.bigpara.com/Vadeli-Mevduat/bilesik-faiz-hesaplama/100000-TL-365-g%C3%BCn/SXGnprnnro-LTjlO1f38Q9TNznrbG2Lx

lordzc
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 253

View Profile
January 21, 2017, 10:13:11 PM

Ne kadar risk o kadar kâr demek ama yanlış yatırımlardan zarar edende çok fazla. Ama btc ve eth nin bu piyasanın lokomotifleri olduğu için yükseleceğini düşünüyorum.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2422
Merit: 1358

View Profile
January 22, 2017, 09:13:46 AM

Bence bu getiri oranı hiç de az değil. Sonuçta bir yatırım yapmıyorsunuz bir commodity satın alıp değerlenmesini bekliyorsunuz.
Gerçek yatırım bir büfe açmaktan tutun bir çorap fabrikasına kadar üreten, işleyen işlerle olur. Elbette de öyle yatırımların riski çok, kazancı da çok olacaktır.
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
January 24, 2017, 07:58:50 AM

bitcoin fiyat tahminin bu makaledeki ya da diğer bir çok makalelerde bulunan yöntemlerle yapılması şu an için pek mümkün değil.

çünkü bitcoin fiyatını belirleyen çok fazla faktör var. örneğin dünya üzerinde bulunan tüm ülkelere bakarsak, herbirinin ayrı ayrı ilerleyen bir bitcoin kullanım süreci mevcut. venezuella, güney afrika gibi ülkelerde bitcoin talebinin artmaya başladığı söyleniyor. insanların bitcoin kullanmasının ötesinde devletler, küresel şirketler, finansal kurumlar, büyük yatırımcılar gibi bitcoin fiyatına etki edebilecek sayısız faktör var.

evet bitcoin fiyatı geçmiş yıllarda olduğu kadar hızlı artmayacak ama yine de fiyat bu tip makalelerde bahsedilenden çok daha farklı yerlere gidebilir, gidecektir.
ophyrim (OP)
Sr. Member

View Profile
January 24, 2017, 07:09:39 PM
Last edit: January 24, 2017, 08:12:19 PM by ophyrim

bitcoin fiyat tahminin bu makaledeki ya da diğer bir çok makalelerde bulunan yöntemlerle yapılması şu an için pek mümkün değil.

çünkü bitcoin fiyatını belirleyen çok fazla faktör var. örneğin dünya üzerinde bulunan tüm ülkelere bakarsak, herbirinin ayrı ayrı ilerleyen bir bitcoin kullanım süreci mevcut. venezuella, güney afrika gibi ülkelerde bitcoin talebinin artmaya başladığı söyleniyor. insanların bitcoin kullanmasının ötesinde devletler, küresel şirketler, finansal kurumlar, büyük yatırımcılar gibi bitcoin fiyatına etki edebilecek sayısız faktör var.

evet bitcoin fiyatı geçmiş yıllarda olduğu kadar hızlı artmayacak ama yine de fiyat bu tip makalelerde bahsedilenden çok daha farklı yerlere gidebilir, gidecektir.

Aslına bakarsan bende senin gibi düşünüyorum. Özellikle matematiksel olarak yapılan tahminlerin bir noktaya varma ihtimali çok düşük çünkü kendi iç dinamikleri ile hareket eden bir piyasa yok. Bu modeller oturmuş borsalar için bile doğru sonuç vermekten çok uzak.
Ekonomik dengeler bir yana bitcoin gibi kriptoparal ise ekonomi haricinde sizinde bahsettiğiniz gibi çok fazla parametreye bağımlılar
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
January 24, 2017, 08:19:05 PM

Bu olay sizin düşündüğünüz gibi İlerlemeyecektir.
Benim elimde böyle bir sermaye olsa, bitcoin e değil, bitcoin uzayına hizmet verecek bir işletmeye yatırım yaparım.
Bana göre doğru yatırım budur
Mihaylovic
Sr. Member

Activity: 910
Merit: 255

View Profile
January 25, 2017, 03:36:16 AM

Bitcoin uzayı derken hocam. Orneklendirebilirmisiniz
Zz
Legendary
*

View Profile
January 25, 2017, 11:50:27 AM

Bitcoin uzayı demek  bitcoin bulunduran, biriktiren, harcayan topluluk demek. yani sen ben o biz siz onlar.
bu kitleye hitap edecek bir projeye yatırım yaparım misal bitcoin accepted here bir servis işte.
DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
January 25, 2017, 11:53:13 AM

Bitcoin uzayı demek  bitcoin bulunduran, biriktiren, harcayan topluluk demek. yani sen ben o biz siz onlar.
bu kitleye hitap edecek bir projeye yatırım yaparım misal bitcoin accepted here bir servis işte.

Smiley  Allah iyiligini versin ... Bitcoin Uzayi demek o degil ....  Grin Grin Grin
ophyrim (OP)
Sr. Member

View Profile
January 25, 2017, 05:55:05 PM

Yatırım deyince illaki büyük para olarak düşünmemek lazım. Örnek belki 1.000.000 dolar ama bireysel küçük yatırımcı da olabilir. Örneğin insanlar her ay gram altın alıp bir kenara atar gibi ayırabildikleri küçük bütçeleri ile bitcoin, ethereum ya da  uzun vadeli olabileceklerini düşündükleri başka bir kripto parayı yatırım amaçlı depolayabilirler.

Ben çok mu utopik düşünüyorum?
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
January 25, 2017, 06:59:25 PM

Yatırım deyince illaki büyük para olarak düşünmemek lazım. Örnek belki 1.000.000 dolar ama bireysel küçük yatırımcı da olabilir. Örneğin insanlar her ay gram altın alıp bir kenara atar gibi ayırabildikleri küçük bütçeleri ile bitcoin, ethereum ya da  uzun vadeli olabileceklerini düşündükleri başka bir kripto parayı yatırım amaçlı depolayabilirler.

Ben çok mu utopik düşünüyorum?

Yoo bunu yapan çok kişi var. özellikle elinde atıl durumda cpu / gpu olan ve elektriği kafasına takmayan çok kişi pasif olarak biriktiriyor böyle. ilk günününden beri ethereum kazan bir tanıdığım var. benim verdiğim akılla ofiste sürekli açık tutmak zorunda olduğu 2 PC ye birer gpu aldı taktı. adamın elinde baya bir ethereum birikti. aynı arkadaş bi ara decred kazdı daha bu güne kadar 1 tane bile coin satmış değil. biriktiriyor adam. ama bu yatırım değil daha çok koleksiyonel bir yaklaşım gibi geliyor bana.
Zz
Legendary
*

View Profile
January 25, 2017, 07:02:23 PM

Smiley  Allah iyiligini versin ... Bitcoin Uzayi demek o degil ....  Grin Grin Grin

Ben böyle biliyorum. Bir zahmet nedir anlatırsan sevinirim.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
January 29, 2017, 12:41:00 PM

Beş sene sonrasına yatırım yapacak niyetinde olsaydın yarılanma sürecini beklerdim sonra elimde ne kadar para varsa yatırım yapardım ve bekleyişe geçerdim.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3010
Merit: 1508

View Profile
January 29, 2017, 03:39:15 PM

5 yıl sonra Bitcoin fiyatının sadece %30 primli olacağını söylemek büyük öngörüsüzlük olmuş. Bitcoinin yıllık artışına bakarsanız zaten bu rakamın ne kadar gülünç olduğunu görürsünüz. Bitcoin için 5 yıllık al-tut yatırımı çok güzel kazanç getirebilir. Aynı şeyleri Ethereum için söylemek mümkün değil. 5 sene sonra piyasada Ethereum diye bir şey kalmayabilir bile. Akıllı kontrat konusunda atılım yapan birçok topluluk var. Hem piyasada rekabet yüksek hem Ethereumun kusurları kolay kolay kapatılamayacak düzeyde.
rokwell
Member
**

Activity: 83
Merit: 10

View Profile
January 30, 2017, 10:27:15 AM

Ben Hali hazırda böyle bir deneme yapıyorum.Yeni doğan kızım için 450$ dan aldığım 3 bitcoin i saklıyorum.Normal şartlar altında üniversiteye gidinceye yada o yaşa gelinceye kadar saklamayı düşünüyorum.Bakalım ne olacak.18 yıl sonra buraya sonucu yazarım  Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: