Bitcoin Forum
May 05, 2024, 02:18:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin-exchange.info - primul exchange romanesc  (Read 12737 times)
bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
May 29, 2013, 04:48:43 PM
 #101

am trimis si eu btc in cont si am 6 confirmari (pe Blockchain.info) si nu a aparut pana acum nimic in pending (BTC Balance) de ce? parca sa rezolvat aceasta problema si la 3 confirmari trebuia sa apara sau ma insel?

Server-ul BTC este diferit de interfata web din motive de securitate. Incepand de ieri pana azi la pranz conexiunea a fost down din motive ce nu tin de noi (fiber-cut sau fibra optica sectionata, asta ne-au spus cei de la adnet). Toata transferurile BTC PRIMITE in acest interval nu au putut fi postate in interfata web. Problema s-a rezolvat iar transferurile trimise au fost replicate pe bitcoin-exchange.info

1714875498
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714875498

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714875498
Reply with quote  #2

1714875498
Report to moderator
1714875498
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714875498

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714875498
Reply with quote  #2

1714875498
Report to moderator
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714875498
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714875498

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714875498
Reply with quote  #2

1714875498
Report to moderator
1714875498
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714875498

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714875498
Reply with quote  #2

1714875498
Report to moderator
1714875498
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714875498

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714875498
Reply with quote  #2

1714875498
Report to moderator
dranzer3k
Member
**
Offline Offline

Activity: 77
Merit: 10


View Profile
May 30, 2013, 04:24:32 AM
 #102

am si eu o problema am cerut luni sa mi se transfere in cont ING 50$ si pana aseara era pending, iar acum a disparut tranzactia, am userul user617078
bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
May 30, 2013, 02:13:14 PM
 #103

am si eu o problema am cerut luni sa mi se transfere in cont ING 50$ si pana aseara era pending, iar acum a disparut tranzactia, am userul user617078

Am executat tranzactia. Ar trebui sa aveti banii in cont.

dranzer3k
Member
**
Offline Offline

Activity: 77
Merit: 10


View Profile
May 30, 2013, 07:12:34 PM
 #104

da s-a rezolvat multumesc
gabbello
Member
**
Offline Offline

Activity: 116
Merit: 11


View Profile
June 01, 2013, 03:49:39 PM
 #105

Salut, in primul rand felicitari pentru initiativa de a deschide un prim exchange romanesc, dar am cateva nelamuriri.

1. de ce s-a ales aceasta metoda de logare bazata pe cookieuri? ce se intampla daca cineva trimite bani si pierde linkul sau nu mai stiu useridul? desi poate parea interesant ca si experiment tehnic, s-ar putea sa fie un factor care sa influenteze negativ pe noii veniti.

2. Nu am mai folosit western union pana acum, dar m-ar tenta sa fac un depozit prin ei. Vad ca la fees apare free, asta inseamna ca exact atat cat trimit voi avea in cont? La withdraw ce taxe sunt pentru western union?

3. In cazul in care fac depozit prin WU pot face un withdraw prin transfer bancar?

N1CKH0LAS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 411
Merit: 101



View Profile
June 01, 2013, 08:38:09 PM
Last edit: June 01, 2013, 10:10:39 PM by N1CKH0LAS
 #106

Nu stiu cum functioneaza Bitcoin-exchange, desi intuiesc, insa iti pot spune cum functioneaza WU.

2.Daca faci depunere prin WU, probabil e free, dar trebuie sa tii cont de doua lucruri: cand transferi bani folosing WU, platesti o taxa ( comision/fee ) pentru banii pe care-i trimiti. Daca trimiti 150 de dolari, probabil primesti 150 de dolari in contul de Bitcoin exchange, minus 0.1%-1%, cat e posibil sa fie taxa pentru o operatiune pe site-ul Bitcoin-exchange ). Dar pe langa cei 150 de dolari pe care-i trimiti, WU te va pune sa platesti fee-ul, care e vreo 10-15 dolari si creste in functie de suma pe care o trimiti. Deci, in realitate, platesti cam 165-170 de dolari si primesti in cont 148.5-149.x dolari ( 15-20 ducandu-se catre WU, cand trimiti banii de la ghiseu/locatia WU si maxim 1.5 dolari (1%) fee-ul pentru tranzactii, bani care raman celor de la Btcoin-exchange ).

WU este a doua cea mai scumpa si de nerecomandat metoda prin care poti sa trimiti/primesti bani din cauza fee-urilor ridicate. Cea idioate e, bineinteles, wire transferul, care pe langa taxele mari, dureaza si mult. Daca esti in Romania, cel mai eficient e transferul bancar: taxe foarte mici ( 1 dolar ) si perioada de asteptare mica (1-2 zile lucratoare )
Later edit: De asemenea, ti se va da un MTCN ( money transfer control numer ) care trebuie comunicat celor de la Bitcoin-exchange, altfel ei nu pot sa ridice banii. In plus daca tanti de la ghiseu e plictisita sau n-are chef de munca, ti se poate da tie sa completezi un formular, in loc sa-l completeze ea, deci te apuci si bagi o pagina de caligrafie. Daca e sa concluzionez cum functioneaza WU, cel putin in Romania, ar fi cam asa: vorba multa, saracia omului.

3. Cred ca poti face depuneri/withdraw prin orice metoda listata pe site, intrucat toate metodele sunt chargeback free, deci nu prezinta niciun risc de frauda pentru nimeni*. Bine, poti sa faci frauda prin WU daca ai carti de credit furate din US + info aditionale ( SSN, Full address, Mother's name + multe altele ), astfel incat sa poti sa raspunzi online la intrebarile de securitate pe care ti le pun ei cand faci transfer WU online ( merge doar cu conturi US/Canada din cate stiu ), dar ma indoiesc ca dispui de asa ceva sau ca doresti macar sa facia sa ceva. Dar chiar si in cazul asta, nu sunt sigur ca "oamenii legii", chiar daca descopera frauda, pot sa le ceara banii trimisi prin WU celor de la Bitcoin-exchange.Cred ca paguba va fi in totalitate suportata de owner-ul de drept ( care e si victima intr-un astfel de caz ).

*in 99.99% din cazuri Smiley

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
gabbello
Member
**
Offline Offline

Activity: 116
Merit: 11


View Profile
June 01, 2013, 09:13:25 PM
 #107

Multumesc pentru raspuns.

Ok, deci in cazul WU fee-ul este retinut la sursa (practic fac plata pt 150 de usd dar trebuie sa platesc mai mult). Din cate vad la bitcoin-exchange.info pe site zice ca fee-ul lor este 0, deci nu ar mai fi altceva peste ceea ce ia WU.

Pentru depunerile la Mt. gox am folosit SEPA (cred, avand in vedere ca am facut platile online si nu era nimic clar specificat ca ar fi SEPA Smiley ) prin BCR si comisionul bancii a fost de doar 10 EUR pt transferiuri de pana in 500 de EUR. Nu am facut transferuri mai mari de atat.


Am motivele mele pentru care prefer sa nu treaca banii depusi/retrasi prin contul meu bancar si de aceea ma gandeam la WU. In alta ordine de idei, avand in vedere ca cei de la bitcoin-exchange.info folosesc un cont de la raiffeisen, probabil ca ma pot duce direct la o sucursala si sa depun banii in cont (fara sa fie nevoie sa imi deschid cont curent la ei si apoi sa fac transferul), corect? 

bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
June 01, 2013, 09:53:03 PM
 #108

Multumesc pentru raspuns.

Ok, deci in cazul WU fee-ul este retinut la sursa (practic fac plata pt 150 de usd dar trebuie sa platesc mai mult). Din cate vad la bitcoin-exchange.info pe site zice ca fee-ul lor este 0, deci nu ar mai fi altceva peste ceea ce ia WU.

Pentru depunerile la Mt. gox am folosit SEPA (cred, avand in vedere ca am facut platile online si nu era nimic clar specificat ca ar fi SEPA Smiley ) prin BCR si comisionul bancii a fost de doar 10 EUR pt transferiuri de pana in 500 de EUR. Nu am facut transferuri mai mari de atat.


Am motivele mele pentru care prefer sa nu treaca banii depusi/retrasi prin contul meu bancar si de aceea ma gandeam la WU. In alta ordine de idei, avand in vedere ca cei de la bitcoin-exchange.info folosesc un cont de la raiffeisen, probabil ca ma pot duce direct la o sucursala si sa depun banii in cont (fara sa fie nevoie sa imi deschid cont curent la ei si apoi sa fac transferul), corect?  

Tranzactiile persoanelor fizice din Romania cad INCA sub incidenta legii secretului bancar, ceea ce inseamna ca fara o hotarare judecatoreasca nimeni nu are dreptul sa-ti ceara un extras de cont personal. Dar pe viitor se pot schimba multe. In tari ca USA, orice agentie iti poate verifica tranzactiile personale. Asta este si motivul pentru care bitcoin a explodat.

Ca sa raspund la intrebare : da, poti depune bani direct in contul de la raiffeisen si reprezinta cea mai rapida metoda de a alimenta contul cu bani.

bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
June 01, 2013, 10:00:27 PM
 #109

Salut, in primul rand felicitari pentru initiativa de a deschide un prim exchange romanesc, dar am cateva nelamuriri.

1. de ce s-a ales aceasta metoda de logare bazata pe cookieuri? ce se intampla daca cineva trimite bani si pierde linkul sau nu mai stiu useridul? desi poate parea interesant ca si experiment tehnic, s-ar putea sa fie un factor care sa influenteze negativ pe noii veniti.

2. Nu am mai folosit western union pana acum, dar m-ar tenta sa fac un depozit prin ei. Vad ca la fees apare free, asta inseamna ca exact atat cat trimit voi avea in cont? La withdraw ce taxe sunt pentru western union?

3. In cazul in care fac depozit prin WU pot face un withdraw prin transfer bancar?

1. Pare ciudat dar a fost aleasa pentru siguranta. Parola este defapt URL-ul. Tot ce trebuie sa faci este sa retii URL-ul paginii. Parola din URL este generata automat si are o lungime foarte mare. E imposibil de ghicit si niciodata nu o vei TASTA ( anti keyloger). Al doilea motiv este anonimitatea totata. Bitcoin-exchange NU este doar un exchange. Este si un portofel. Ce poate fi mai anonim cand nu furnizezi nici o informatie personala. Ca sa nu mai vorbim de simplitate.

2. Depunerea este free dar suma ajunsa la noi va fi ceva mai mica decat suma depusa de tine. Cam cu 10%. Au cele mai mari taxe.

3. Da. Poti face retrageri prin transfer bancar indiferent de modalitatea de depozit.

3. Da poti face retrageri prin transfer bancar

gabbello
Member
**
Offline Offline

Activity: 116
Merit: 11


View Profile
June 01, 2013, 10:12:06 PM
 #110

Multumesc pentru lamuriri. Sunt bucuros sa vad exista o alternativa romaneasca in aceasta directie. Sincer singurul meu dubiu este legat de faptul ca mi-e destul de teama ca daca volumele vor creste autoritatile se vor sesiza avand in vedere ca faceti totul destul de la vedere (e.g. cont in banca romaneasca, transfer prin WU, etc) si s-ar putea sa puna niste intrebari. Serverele am vazut ca le tineti in cloudfare, deci macar aici sunteti mai safe.

Poti sa imi confirmi ca se pot face si depuneri direct la Reiffeisen la ghiseu (fara sa fie nevoie sa imi deschid cont la ei)?

bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
June 01, 2013, 11:43:12 PM
 #111

Multumesc pentru lamuriri. Sunt bucuros sa vad exista o alternativa romaneasca in aceasta directie. Sincer singurul meu dubiu este legat de faptul ca mi-e destul de teama ca daca volumele vor creste autoritatile se vor sesiza avand in vedere ca faceti totul destul de la vedere (e.g. cont in banca romaneasca, transfer prin WU, etc) si s-ar putea sa puna niste intrebari. Serverele am vazut ca le tineti in cloudfare, deci macar aici sunteti mai safe.

Poti sa imi confirmi ca se pot face si depuneri direct la Reiffeisen la ghiseu (fara sa fie nevoie sa imi deschid cont la ei)?

Poti face depuneri direct la ghiseu. Pentru persoane juridice procedura este simpla. La un control oficial esti obligat sa prezinti tot ce ai. La persoane fizice este mult mai dificil din punct de vedere legal. Contul personal, dupa cum am mentionat, reprezinta "secret bancar".

Pikaciu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
June 03, 2013, 11:19:49 AM
 #112

Am si eu o problema cu retragerea , saptamana trecuta tranzactia a trecut ca executata dupa 3 zile de pending, dar banutii nu au aparut in contul meu bancar (millennium bank) nici astazi, este vorba de 37$ .
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
June 03, 2013, 01:41:48 PM
 #113

Daca ai facut Vineri, e din cauza weekend-ului cred.

Pikaciu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
June 03, 2013, 01:49:26 PM
 #114

Ordinul de retragere a fost depus Marti dimineata, a stat 2 zile in pending, Joi a trecut ca executata.
cs991964
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
June 03, 2013, 06:47:20 PM
 #115

nah ca la prima mea tranzactie a cazut site-ul....
am o urgenta pt user875924; trimis mesaje si pm pentru problema mea...
i1andrei
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
June 03, 2013, 08:45:30 PM
 #116

deci care-i treaba?
e picat de ceva timp ... vreo sansa de remediere in perioada urmatoare?
M0ndialu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 819
Merit: 1000



View Profile WWW
June 03, 2013, 08:46:51 PM
 #117

poate au fugit cu banii  Shocked  Grin ramane sa vedem  Undecided

i1andrei
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
June 03, 2013, 09:08:48 PM
 #118

vad ca pe un calc imi merge ... de 2 min
pe celalalt inca nimic

mai asteptam
maxamus
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
June 03, 2013, 09:16:12 PM
 #119

refresh la cache, restart la router, ipconfig - flushdns  si tre sa mearga Tongue

Am I spamming? Report me!
bitcoincraps (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10



View Profile WWW
June 03, 2013, 09:23:25 PM
 #120

Ordinul de retragere a fost depus Marti dimineata, a stat 2 zile in pending, Joi a trecut ca executata.

Banii s-au intors inapoi. Nu stim motivul. Trimite un mesaj la suport si ii retrimitem.

Pages: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!