Bitcoin Forum
June 23, 2024, 06:28:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »  All
  Print  
Author Topic: Türk Bankaları Bitcoin Borsalarına Para Gönderen Hesapları Kapatıyor  (Read 23690 times)
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
June 14, 2017, 03:03:10 PM

Btcturk'ün yaptığı gibi papara türü aracılar kullanan sistemler üzerinden işlem yaparsanız bankalar açısından sorun yaşamazsınız.
thebitstreet (OP)
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
June 14, 2017, 04:30:52 PM

Btcturk'ün yaptığı gibi papara türü aracılar kullanan sistemler üzerinden işlem yaparsanız bankalar açısından sorun yaşamazsınız.

Komisyon miktarı çok fazla (50TL + %18 KDV). Ha tabii rahatça büyük miktarda paralar dahi çekilebilir ama yine de maliye bunun kaynağını sorabilir. Papara olması kolayca kara para aklanacağını ifade etmiyor merak edenler için
Arszilla
Member
**

Activity: 76
Merit: 10

View Profile
June 14, 2017, 05:30:37 PM

1) EFT vs yaparken bilgi amaçlı BTC vs yazmadan yollıyamıyor musunuz? Banka hesabım yok da, bilmiyorum.
2) Eğer 1'de dediğim doğruysa niye aptallık edip BTC yazıyorsunuz?
3) Eğer 1'de dediğim doğruysa ve yazmazsanız BTC olduğunu anlamaları imkansız değil mi?
thebitstreet (OP)
Hero Member

View Profile
June 14, 2017, 06:34:18 PM

1) EFT vs yaparken bilgi amaçlı BTC vs yazmadan yollıyamıyor musunuz? Banka hesabım yok da, bilmiyorum.
3) Eğer 1'de dediğim doğruysa ve yazmazsanız BTC olduğunu anlamaları imkansız değil mi?

Açıklamaya borsanın verdiği anlamsız ve sizin para yatırma işleminize ait kodu yazmanız gerekiyor, XDSAE23812 gibi.
Ama banka borsanın hesabına yollanılan paralardan işkillenip bunların karşılığını sorabilir. Ya da yollanılan hesabı ticaret sicilinde vs araştırdığında bitcoin ile ilgili bir kurum olduğuna kolayca ulaşır. Kaldı ki bu şekildeykende hangi hesaba neden para gönderdiğinizi sorduklarında açıklama yapmak zorundasınız.
Arszilla
Member
**

Activity: 76

View Profile
June 14, 2017, 09:57:52 PM

Açıklamaya borsanın verdiği anlamsız ve sizin para yatırma işleminize ait kodu yazmanız gerekiyor, XDSAE23812 gibi.
Ama banka borsanın hesabına yollanılan paralardan işkillenip bunların karşılığını sorabilir. Ya da yollanılan hesabı ticaret sicilinde vs araştırdığında bitcoin ile ilgili bir kurum olduğuna kolayca ulaşır. Kaldı ki bu şekildeykende hangi hesaba neden para gönderdiğinizi sorduklarında açıklama yapmak zorundasınız.

Yok varsay şu oldu:

Sen benden 2 BTC aldın, 17bin TL attın. Ben o 17 bin'i kendi ihtiyaçlarım için harcadım, örneğin tadılat, oyunlar, yeni grafik kartı vs. Sende BTC'ni anonim şekilde kullanıyorsun.

Banka sorsa sen 'Arkadaşım, borç istedi, bende verdim' desen daha ne yapabilirler ki? Sana 'BTC'n var mı?' 'mı diye soracaklar? Bana baksalar parayı nereye harcadığım belli, bir nevi kurtuluyorum...
Kubilay
Jr. Member
*

Activity: 40
Merit: 1

View Profile
June 14, 2017, 10:22:41 PM

Duyduklarımız doğruymuş.
thebitstreet (OP)
Hero Member

View Profile
June 14, 2017, 10:51:12 PM

Yok varsay şu oldu:

Sen benden 2 BTC aldın, 17bin TL attın. Ben o 17 bin'i kendi ihtiyaçlarım için harcadım, örneğin tadılat, oyunlar, yeni grafik kartı vs. Sende BTC'ni anonim şekilde kullanıyorsun.

Banka sorsa sen 'Arkadaşım, borç istedi, bende verdim' desen daha ne yapabilirler ki? Sana 'BTC'n var mı?' 'mı diye soracaklar? Bana baksalar parayı nereye harcadığım belli, bir nevi kurtuluyorum...

Banka kaynak sorabilir, parayı transfer eden - alan kişi tacir ise ticari iş ile ilgili resmi belge (fatura,irsaliye,sözleşme,çek,senet) talep edebilir. Sen aldığın paranın kaynağını gösteremezsen Ticaret Hukukuna göre sebepsiz zenginleşmiş oluyorsun bu durumda(Bitcoin'in açıklanabilir olmamasından ötürü). Olası bir ihtilaf durumunda ticari anlaşma-sözleşmenin yapıldığı platform(bitcointalk.com), yazışmalar vs. hepsi mahkemeye ibraz edilir ve bunun bir alışveriş olduğu anlaşılır.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
June 15, 2017, 12:51:29 AM

Yok varsay şu oldu:

Banka kaynak sorabilir, parayı transfer eden - alan kişi tacir ise ticari iş ile ilgili resmi belge (fatura,irsaliye,sözleşme,çek,senet) talep edebilir. Sen aldığın paranın kaynağını gösteremezsen Ticaret Hukukuna göre sebepsiz zenginleşmiş oluyorsun bu durumda(Bitcoin'in açıklanabilir olmamasından ötürü). Olası bir ihtilaf durumunda ticari anlaşma-sözleşmenin yapıldığı platform(bitcointalk.com), yazışmalar vs. hepsi mahkemeye ibraz edilir ve bunun bir alışveriş olduğu anlaşılır.

burada ticaret yapanların çoğu adını banka bilgilerini ticaret noktasında veriyor oncesinde konuya yazmıyor. Tutupta o kadar derinlemelerine araştirabileceklerini sanmıyorum eğer biri şikayet edip bilgileri art niyetle vermediyse

signature not found.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
June 15, 2017, 06:24:39 AM

Ülkemizde bankadan bankaya değişen bir sistem var. Örneğin Odea bank'a 50.000usd yatırıyorsunuz, tek bir soru bile sormuyorlar; o parayı daha sonra çekip İng'ye yatırmaya götürüyorsunuz, size makbuz soruyorlar. Hatta havale yaparken bile İng makbuzu almadan hesaba geçiremeyebiliyor. Böyle de bir sistemimiz var.
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
June 15, 2017, 08:17:26 AM

yüzlerce kişi enpara ve diğer bankaları bitcoin alım-satım işlerinde aktif olarak kullanıyor.
kimseye bir şey olmuyor da bu arkadaşa mı garezi var bankanın.
Türk bankaları hesabını alengirli işler için simsarlara kiraya veren kişilerin hesaplarını kapatıyor.
örnek vermek gerekirse : https://bitcointalk.org/index.php?topic=1944063.msg19335332#msg19335332
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
June 15, 2017, 11:21:55 AM

Enpara sabah msj attı "bitstamp ltd ye gönderdiğiniz transferlere artık aracılık etmiyoruz" diye. Shocked
evet çok gönderiyordum.
geçen ayda form gönderdiler bitstamp e niye para gönderiyorsun diye açıklayıp imzalamıştım. Cry
sebastianpenguen
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 250

View Profile
June 15, 2017, 03:23:41 PM

Enpara sabah msj attı "bitstamp ltd ye gönderdiğiniz transferlere artık aracılık etmiyoruz" diye. Shocked
evet çok gönderiyordum.
geçen ayda form gönderdiler bitstamp e niye para gönderiyorsun diye açıklayıp imzalamıştım. Cry

Görüntü alabilir miyiz? Zamanınız olursa ekran görüntüsü atar mısınız özel bilgilerinizi barındırmayacak şekilde? Ne hakla böyle bir şey diyebiliyorlar anlamadım.
albos
Jr. Member
*

Activity: 112
Merit: 2

View Profile
June 15, 2017, 03:31:34 PM

Hem koinim hemde paribu ile islemler yaptim, herhangi bir banka uyarisi almadim bugune kadar. Umarim almam Smiley
thebitstreet (OP)
Hero Member

View Profile
June 15, 2017, 03:32:23 PM

evet çok gönderiyordum.

Neyseki hesabı kapatmamışlar.
Açıklama olarak neler yazmıştınız ve bankadan nasıl geri dönüş aldınız ? Tatmin oldular sanıyorum ki 1 ay problem çıkarmamışlar işlemlerin devam etmesine.
muratizm
Member
**

Activity: 84

View Profile
June 16, 2017, 08:53:00 AM

Günlük 20-30 bin tl para transferi yüksek bir rakam değil ki?
Kurumsal hesap ne alaka?

Belki 100 bin lira param var borsa oynuyorum, para girip çıkıyor kime ne bankaya ne?
İlla bankalara ait aracı kurumdan borsa oynamak zorunda değilki insanlar, bir sürü irili ufaklı aracı firma var BİST-100 borsa işlemleri için.

Koinim/BTCTurk/Paribu da bu tarz bir şirket.
teramit
Legendary
*

View Profile
June 16, 2017, 11:08:35 AM

evet çok gönderiyordum.

Görüntü alabilir miyiz? Zamanınız olursa ekran görüntüsü atar mısınız özel bilgilerinizi barındırmayacak şekilde? Ne hakla böyle bir şey diyebiliyorlar anlamadım.
SanalPara
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 259

Monetizing Mobile Engagement Data

View Profile WWW
June 16, 2017, 11:51:35 AM

Bitstamp'a ne kadar dolar gönderdiniz de böyle bir sorunla karşılaştınız acaba? Sık sık mı gönderdiniz yoksa bir kere de büyük bir meblağ mı gönderdiniz? Geçmiş olsun bu arada. Ayrıca bankanızı değiştirdiniz mı? Tekrar aynı sorunla karşılaşabilirsiniz belki!

Belizian
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
June 16, 2017, 01:16:29 PM

Yaşanan olaya inanamayan veya fake diyen arkadaşlar olmuş. Aynı sorun bugün benim de başıma geldi ve maalesef anlatılanlar ve yaşananlar GERÇEK.

Yurtdışı bir BTC borsasına dün 1000 EUR tutarında bir SWIFT talimatı verdim. Talimatta kesinlikle BTC ile ilgili bir ibare yoktu. Açıklama kısmında klasik olarak lehdar şirket hesabındaki müşteri numaram yazıyordu. Talimat kabul edildikten 20 dakika sonra SMS yoluyla bilgilendirildim. Mesajda Swift işleminin talimattaki bir "uyumsuzluk" nedeniyle gerçekleşmediği, bloke edilen tutarların hesabıma iade edildiği yazıyordu.

Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve eğer bir sorun veya hata varsa düzeltebileyim diye bu bahsedilen "uyumsuzluğun" ne olduğunu öğrenmek istedim.
Sağlıklı bir cevap alamadım. Resmen kem küm edildi. Sonrasında parayı hangi şirkete gönderdiğimi sordular ve bir saniye deyip kontrol edeceğiz dediler. Kara listelerinde bir kaç böyle firma varmış ve bu hesaplara transfer işlemi yapmıyorlarmış. Müşteri temsilcisi kontrolü gerçekleştirdikten sonra alıcı hesap sahibi şirketin kara listede olmadığını görünce bu işlem için kayıt açacaklarını ve sorunla ilgili tarafıma geri dönüş yapacaklarını söylediler.

Bugün e-mail yoluyla cevap geldi. Cevapta para transferi yapmak istediğim hesabın "banka politikaları gereği" işlem yapılamayan bir hesap olduğu yazıyordu. Madem gerekçe buydu bana verilen ilk yanıtta neden "uyumsuzluk" gibi bir neden öne sürüldü? Ben açıkçası bu tavırdan bir şeyleri gizleme çabası sezdim. Enpara üzerinde kullanmış olduğum kredi hesabım ve bir çok otomatik ödeme talimatım var. Muhtemelen bu borç ve talimatlar olmasaydı benim hesabımı da kapatabilirilerdi.

Bugün itibariyle Enpara üzerindeki tüm nakitimi çektim. Önümüzdeki hafta içinde de tüm otomatik ödeme talimatlarımı iptal ederek kredi borcumu da kapatacağım. Bir daha da ne Enparanın ne de QNB finansbank denen kuruluşun kapısının önünden dahi geçmeyeceğim. En nihayetinde bu firma Katar sermayeli bir kuruluş. Uluslararası sektörde ne tür incelemeler ve yaptırımlarla izole edilmeye çalışıldığını bilemiyoruz. Kendilerine bu saatten sonra çöl kumundan yapılmış bir oyun havuzunda bankacılık oynamalarını salık veriyorum. Politikaları gereği benim finanasal özgürlüğümü keyfi olarak kısıtlayan bir şirket ile hiç bir şekilde işim olmaz.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
June 16, 2017, 03:57:11 PM

Enpara sözleşmesinde neler var bu duruma ilişkin bilgi veriliyor mu. Belki enpara'ya has bir durumdur ama eğer değilse kaygılanmamız için sebebimiz olabilir. Kara para aklama gibi yasa dışı şeylerin önüne geçmeye çalışmak adına belki kendilerince bir tedbir almak istemişlerdir veya sürekli yapılan işlemlerden risk görerek başlarına iş açmak istememiş olabilirler.
teramit
Legendary
*

View Profile
June 16, 2017, 04:49:06 PM

Temelinde şu var sürekli bir kurumsal firmaya para gidiyor. Bu ticari olabilir sen değil desen de belki yalan söylüyorsun , banka risk almayıp işlemi bloke ediyor.
btc işlerini ne yapalım diye toplanıp muhtemelen ne idüğü belirsiz bir iş biz bunlara karışmayalım demişlerdir. Sebep olarakta ticari micari politikamıza uymuyor tarzı beyan ile yolluyorlar.
Endişenlenmemiz gerekir mi evet tabiki zaten büyük bankalar arıza çıkartıyordu şimdi bunlarda zırtlamaya başlarsa işimiz iş paypal gibi içinde btc geçen her türlü işi bloklamaya kadar gider bu.
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »  All
  Print  

Jump to: