Bitcoin Forum
May 24, 2024, 06:59:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »  All
  Print  
Author Topic: Türk Bankaları Bitcoin Borsalarına Para Gönderen Hesapları Kapatıyor  (Read 23689 times)
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
September 22, 2017, 10:14:40 AM

Bu ülkede bankalar bir arıza çıkartırsa ilk benden haber bekleyin demiştim, sanırım bu hesap kapamalar artarak devam edecek.

Geçmiş olsun umarım bir çözüm yolu bulabilirsin. Fazla işlem yaptığın için mi böyle bir şey yazmıştınız?
l3irsen
Full Member

Activity: 126
Merit: 100

View Profile
September 22, 2017, 10:49:14 AM

Çok saçma olur doğruysa bu haber.. Undecided
mhurkan
Newbie
*

Activity: 43
Merit: 0

View Profile
September 22, 2017, 11:04:07 AM

Yok öyle birşey. Olsa idi benim hesabıma yaparlardı. Giren çıkan paranın haddi hesabı yok.

Ancak yakın zamanlarda Maliye Bakanı kripto paralarla ilgili düzenleme yapmamız gerek diye bir açıklama yaptı ki bu bence olumlu bir hareket. Öyle bir şey olursa ve kripto paraları dolar / euro gibi görürlerse belli bir gelir vergisi alabilirler. Bence alsınlar. Devletin bu işten kazanması iyi birşey. Bu durum TÜrkiyedeki BTC fiyatını fırlatır.
gorkem19888
Full Member

Activity: 672
Merit: 110

View Profile
September 22, 2017, 11:45:45 AM

Yok öyle birşey. Olsa idi benim hesabıma yaparlardı. Giren çıkan paranın haddi hesabı yok.

Ancak yakın zamanlarda Maliye Bakanı kripto paralarla ilgili düzenleme yapmamız gerek diye bir açıklama yaptı ki bu bence olumlu bir hareket. Öyle bir şey olursa ve kripto paraları dolar / euro gibi görürlerse belli bir gelir vergisi alabilirler. Bence alsınlar. Devletin bu işten kazanması iyi birşey. Bu durum TÜrkiyedeki BTC fiyatını fırlatır.
oldu amk bıo de bu vergı hırsızlara btc den mı vergı verecez oldu baska.. olamaz öle sey.. onlar ılk bas btc yı ogrensın sonra kurallara baglansın desın gerızekalılar...ayrıca 3 senedır aynı hesapla bı dunya para gırısı cıkısı oluyor hem de ssk bılmem neyım olmadıgı halde bı kere banka arayıp bısey demedı bı de ustune 10 000 tl kredı kartı gonderdıler ne ssk ne bısey var sade hesaba gıren  cıkan para sayesınde Cheesy
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
September 22, 2017, 01:14:03 PM

maliye vergi almak istiyorsa şöyle bir sokağa çıkması yeterli. türkiyenin herhangi bir esnaf caddesinde fiş fatura kesme oranı %50 bile değil. bu caddelerdeki günlük işlem hacmi btc borsalarını 10 a katlar. fakat nedense buna yanaşmıyor pek.

öte yandan şirketlerin verdiği vergiler stopajdan ibaret. alayı zarar gösteriyor. bunla da ilgilenen yok. varsa yoksa tüketim ürünlerine zam.

kaldı ki btc bir mal değil para birimi. bunun üzerinden ancak günübirlik al-sat yapanlardan ya da komisyonlu işlemlerden vergi alabilir.

ancak dediğim gibi önce kuyumcuları döviz bürolarını dolaşp alan satan vatandaştan vergi toplasın, hatta ondan önce esnaftan , şirketlerden toplasın, sonra sıra btc ye de gelir.

CoinCini
Full Member

Activity: 448

View Profile
September 22, 2017, 07:31:35 PM

yok öyle bir şey arkadaşlar bir çok tanıdığım yıllardır para çekiyor bir sıkıntı çıktığını duymadım. içlerinde yüklü paralar çekenlerde var kapansa en başta onların hesabı kapanırdı.
Koinci
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

No Bitcoin, no problem.

View Profile
September 23, 2017, 11:11:21 AM
Last edit: January 12, 2018, 07:39:36 AM by Koinci

yok öyle bir şey arkadaşlar bir çok tanıdığım yıllardır para çekiyor bir sıkıntı çıktığını duymadım. içlerinde yüklü paralar çekenlerde var kapansa en başta onların hesabı kapanırdı.

Sıkıntı belirsizlikte. Yeni gelişmekte olan ve mevzuatta yeri olmayan her konuda olduğu gibi. Yasalarla düzenlenmemiş bir aktivite her an gayri yasal olarak düzenlenebilir, başınızı derde sokabilir.

Bazı insanlar sorun yaşadıklarını belirtmişler. Yaşadıkları sorun Bitcoin'in kendisiyle ilgili olabilir de olmayabilir de, ya da hesap türü, giren-çıkan para hacmi vs. gibi konularla da ilgili olabilir. Sorun yaşamadığını belirten kişiler de var. Bu gösteriyor ki, sorun yaşama riski kesinlikle var; (sizi kastederek söylemiyorum) yaşarsınız veya yaşamazsınız şansınıza kalmış. 3 sene yaşamazsınız, 5 sene yaşamazsınız, sonra geçmişe dönük bir inceleme geçirirsiniz, yaptığınıza yapacağınıza pişman olursunuz. Devletin mali organları zaten her kişiyi (gerçek veya tüzel), her faaliyetinde ,her an gözetleme, inceleme ve yargıda bulunma kapasitesine sahip değil, hiçbir zaman olamaz; sahip olduğu kapasiteyi de her zaman tam kapasiteyle kullanması şart değil. Yeri gelir, cımbızla bir vakayı inceler, adım atar, birçoklarına emsal teşkil eder.

Oturduğum caddede ülke çapında binlerce şubesi olan bir marketin şubesi var. Vergi levhasında son üç yıl üst üste "Matrahsız" göstermişler (o şubeleri bu sayede açtıklarına ne şüphe). Ben üç sene matrahsız göstersem vergi dairesi tepeme biner, "ne ayak?" diye. Demeye çalıştığım, yasal belirsizlik içerisindeki bir konuda bazıları henüz bir problemle karşılaşmamışsa, kimse karşılaşmayacak anlamına gelmez. Karşılaşan arkadaşlara da paylaşımları için teşekkür ediyorum.

Bankanın birinde bir daha hiç hesap açamayacağı bildirilen bir arkadaş var, ya BDDK bir uygulama getirip, böyle durumlarda hiçbir banka size bir daha hesap açtırmazsa? Her şeyin olması muhtemel bir yerde, her şeyin olması muhtemeldir.

Karamsar konuştuğum için affedin, ama PayPal'in, Wikipedia'nın kapandığı bir yerde karamsar olmamak mümkün değil. Umarım ki, kısa sürede bir yasal mevzuat getirilir, insanlar güven ve huzur içinde işlemlerini yaparlar.
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
September 23, 2017, 11:14:34 AM

Daha önce hiç swift yapmamış olmama rağmen test amaçlı finansbank tan bitstamp a swift girişiminde bulundum talimatlarım gerçekleşmedi 3 kere denedik çağrı merkezi ile, bunun üzerine kayıt açıp incelenmesini istedim. Sonuç: Finansbank dan bitstamp a swift lerin her türlüsü blokeli olduğuna dair bana geri bildirimde bulundular

signature not found.
Koinci
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

No Bitcoin, no problem.

View Profile
September 23, 2017, 03:44:03 PM
Last edit: January 12, 2018, 07:40:20 AM by Koinci

Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama BDDK'nın 25 Kasım 2013'te yayımladığı Bitcoin Press Release'e denk geldim, paylaşayım dedim:

Code:
http://www.bddk.org.tr/websitesi/english/announcements/press_releases/12585bitcoin_press_release_eng_3.pdf

Türkçesi var mı bilmiyorum, daha yeni bir yazı bulamadım. Türkiye'de devletin şu anki resmi Bitcoin yorumu ve "stance"i budur diye düşünüyorum, bakanın bahsettiği yeni bir çalışma yapılıp yeni bir yorum ve düzenleme getirilene kadar. Yazıda nötr bir yorum yapılmış, risklere dikkat çekilmiş, ama tabii her banka kendi politikalarını uygulamada serbesttir, Bitcoin alım-satım amaçlı yurt içi-dışı transferlerini ister yapar, ister yapmaz, hesapları ister durdurur ister durdurmaz.

Keşke bankalara muhtaç durumda olunmasa, aslında Bitcoin vb.'nin amacı o, ama yine de banka olmadan bir şey yapılamıyor henüz.
yunus64
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
September 25, 2017, 05:10:08 AM

Resmi bir yasaklama gelmedikten sonra bankalar kendi kendilerine yasaklamaya,hesap kapatmaya kalkmaz diye dusunuyorum,
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
September 25, 2017, 11:31:25 AM

bitcoin bankacılık sektörü için bir tehdit unsurudur. o yüzden yasaklamaya gitmeleri gayet normal.

KUTUB
Jr. Member
*

Activity: 161
Merit: 1

View Profile
September 29, 2017, 06:50:25 AM

Bitcoinin bankacılık sistemi kullanılarak alım-satımının yapılması bitcoinin varoluş sebebine aykırı zaten...
tartibaya
Full Member

Activity: 630
Merit: 101

View Profile
September 29, 2017, 08:52:12 AM

Kripto para piyasasına dair düzenleme destekleyici yönde gerçekleşmeli kural olsun diye degil
nextgencoin
Legendary
*

Activity: 1106
Merit: 1000

View Profile
September 30, 2017, 05:49:46 PM

Madenci değilseniz coin almanız lazım coin almak için de hesabınızdan para göndermeniz gerekiyor. Bitcoin vb. coinler ile para transferi yapılması ve yaygınlaşması mevcut bankacılık sistemi için ciddi tehdit bankalar bir şekilde bunu engellemek isteyebilir ama şu ana kadar böyle bir durumla karşılaşmadım karşılaştığını söyleyen arkadaşların muhtemelen özel durumları var öyle olmasa çok daha fazla kişiden benzer şikayetleri duyardık. Şu an için illegal değil ama kimse de legal demiyor olay havada devlet bir şekilde bu para transferlerinden gelir elde etmek isteyecektir bekleyip göreceğiz şu an için enseyi karartmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.
Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
September 30, 2017, 06:24:00 PM

Bir bankanın belli başlı şeyler sonucunda yasaklama yapabilir bu yapılamaz diyen arkadaşlar imza attıkları o kocaman sözleşmeleri unutmasınlar ama bu direk aa bitcoin borsasına para gönderdi ondan dolayı hesabı kapatıldı yada bitcoin borsasından hesabına para geldi bundan dolayı hesabı kapatıldı gibi sebeplerden kaynaklı olamaz. Ama şu olabilir adamın hesabına yıllardır 5 kuruş para girmiyordur bian da her ay ayda 50 60 k para çekiyor. Kendinizi banka yerine koyun bu arkadaş bu adam kara para mı aklıyor karanlık iş mi çeviriyor ne iş yapıyor belli olmaz o yüzden önlem getirebilirler. Sonuç olarak banka kara para işlerinde adının geçmesini istemez.
samuel3414
Full Member

Activity: 252

View Profile
October 01, 2017, 10:22:28 AM

Böyle haberleri sürekli duyuyorum ancak benim başıma daha önce böyle bir şey hiç gelmedi. Çevremde de hiç duymadım. Gerçekten böyle bir şey varsa çok saçma. Ne gerek var yani böyle şeylere anlamış değilim. Sadece bitcoin yüzünden olduğunu düşünmüyorum ama bence başka bir şey vardır. Kimse yurtdışına para çıkarmasın ve paralar ülkemizde kalsın diye oluyor bu haberler...
twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
October 01, 2017, 10:24:29 AM

Ben böyle bir şeyin gerçek olabileceğini sanmıyorum. Türk bankaları Bitcoin borsalarının ne gibi bir işlem yaptığını tam olarak biliyor mudur ki bu işlemlere bir yasaklama getirme amacıyla banka hesaplarını kapatsınlar. Sanmıyorum ki bu sebepten dolayı hesap kapatsın. Muhtemelen birkaç defa olmuştur ve farklı bir işlem sebebiyle bu hesaplar kapatılmıştır.
mithrandir10
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
November 09, 2017, 10:09:46 AM

Enpara da aynı sıkıntıyı bende yaşadım az önce. Çözüm tavsiyeleriniz nelerdir ? Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor aktarım için ?
Rkc Trader
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
November 09, 2017, 10:20:07 AM

Ben tl ile son yüklü alımlarımı 5-6 ay önce yaptım. 2 ay önce de küçük bir miktar ile aldım. Akbank kullanıyorum ama içimde hep sıkıntı olacak gibi bir his vardı.

globaturcana
Full Member

Activity: 182

“Decentralized Transportation Economy”

View Profile
November 09, 2017, 10:31:30 AM

Ben ingbank ile ara ara hem gönderim hem de alım yapıyorum. Ufak miktarlar tabi. Fakat hesap kapatma olayı bana çok saçma geldi bankalara ne oluyor onlara ne oluyorlar da hesabı kapatıyorlar.

Pages: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 »  All
  Print  

Jump to: